Spaghetti, Pizza

06 Απρ 2018

Στην προηγούμενη κριτική μου για το Matzavino είχα γράψει πως θα το επισκεφτώ ξανά για δείπνο κάποια στιγμή.

Αυτή η στιγμή λοιπόν ήταν ένας χρόνος σχεδόν.

Ο εσωτερικός χώρος γνώριμος, δεν είχε αλλάξει κάτι.
Τα τραπέζια ήταν όλα γεμάτα και αν δεν κάναμε εγκαίρως κράτηση δεν θα βρίσκαμε να κάτσουμε.
Μας έφεραν μια μεγάλη κανάτα με νερό βρύσης και ανοίξαμε τον κατάλογο.

Μας φάνηκε ανανεωμένος και με πρωτότυπες γεύσεις.

Ξεκινήσαμε με formaggio al forno(6€).
Φουρνιστες τυρομπουκιές με ρεγκάτο, παρμεζάνα, μοτσαρέλα, αρωματικά βότανα και πικάντικη μαρμελάδα τομάτας.

Το αποτέλεσμα δεν θύμιζε τυρομπουκιές, αλλά μάλλον κάτι σαν σάντουιτς με λιωμένο τυρί.
Δεν ξεχώριζαν τα υλικά και σίγουρα η σάλτσα τομάτας δεν έδενε με το τυρί.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα Ceasar's con polo(9,5€).
Εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα.
Η μερίδα ήταν χορταστική, η σως, ευτυχώς, δεν ξεχείλιζε, η παρμεζάνα ήταν τριμμένη και όχι σε φλοίδες (προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη εκδοχή), ενώ το κοτόπουλο ήταν ψημένο και κομμένο σε κύβους.

Εκείνη την ώρα ήρθε και το "καλοσώρισμα", το οποίο ήταν διάφορα ψωμάκια και κριτσίνια με ντιπ τομάτας και μιας σως πού δεν μας είπαν τι ήταν.

Το πρώτο κυρίως ήταν Tagliatelle alla Calabrese(10,8€).
Χοιρινά φιλετίνια ψαρονέφρι με θυμάρι, σβησμένα με μαυροδάφνη και λιαστή τομάτα.
Είναι ένα από τα πολύ καλά πιάτα τους, με τα ζυμαρικά σωστά βρασμένα και τη σάλτσα να δένει απόλυτα με το κρέας.
Ίσως είχε υπερβολική ποσότητα σκόρδου, αλλά για κάποιον που του αρέσει, σίγουρα θα ενθουσιαστεί!

Πήραμε επίσης το Gnocchi di nona(12,8€).
Νιόκι πατάτας με μοσχάρι και σάλτσα ψητής πιπεριάς.
Κι εδώ δεν είχαμε παράπονα.
Χορταστική μερίδα με πολύ ωραία σάλτσα και απαλή τη γεύση της πατάτας.

Προτιμήσαμε δύο ποτήρια κόκκινο κρασί (5,6€ έκαστο), τα οποία ήρθαν γεμάτα ως πάνω.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 40€, μαζί με την έκπτωση 10%.

Θεωρώ τις τιμές λίγο τσιμπημένες για αυτά που φάγαμε, αν υπολογίσουμε ότι δεν μας έφεραν κάποιο κέρασμα για το τέλος.
Το φαγητό τους όμως είναι αρκετά καλό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

01 Φεβ 2018

Το συγκεκριμένο εγχείρημα το παρακολουθούμε από την αρχή του ξεκινήματός του. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ίσως από τα καλύτερα σημεία των Μελισσίων. Πάντα η Ιταλική κουζίνα "πονούσε" στα Μελίσσια, από πολύ παλιά που υπήρχε μια tratoria απέναντι από τον φούρνο του Βεκρή (τώρα είναι ένα συγκρότημα καταστημάτων), είναι το δεύτερο βήμα στην συγκεκριμένη γειτονιά σε κάτι πιό παραδοσιακό και όχι ιδιαίτερα ακριβό.

Αν και παρακολουθούμε τις προσπάθειές του ώστε να σταθεί στην αγορά με τον κλασσικό τρόπο των κουπονιών, εμείς πήγαμε χωρίς κουπόνια βράδυ Παρασκευής (οικογένια τριών ατόμων).

Ο χώρος φρέσκος, μεγάλη σάλα με έντονα τα ξύλινα στοιχεία και ανοιχτή κουζίνα (με ίσως λίγο κακό εξαερισμό γιατί μύριζαν λίγο τα σκόρδα τους) αλλά μετά από λίγο όλα καλά.
Το σερβίρισμα άμεσο αν και δεν είχε πολύ κόσμο (είχε γύρω στις πέντε παρέες).

Στη αρχή ζεστά ψωμάκια και τραγανιά κριτσίνια. Παραγγείλαμε σαλάτα ceasar (πολύ πλούσια αλλά και λίγο καυτερούλα όσο για να σε ξυπνήσει), πίτσα siciliana (με επιλογή γαλοπούλας) μοναδική γεύση και απίστευτο τυρί. Για κρασί λευκό χύμα μοσχοφίλερο (πολύ καλό).

Ο λογαριασμός φυσιολογικότατος και σίγουρα θα ξαναπάμε για ζυμαρικά... κάνουν πολύ καλή προσπάθεια.