MANTZAVINO

Ιταλία

Παναγή Τσαλδάρη 20, Μελίσσια [Χάρτης]

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Spaghetti, Pizza

2017

Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά και επισήμως, αφού η ροή των κριτικών δε βοήθησε να σας ευχηθώ την κατάλληλη στιγμή.
Τα μελίσσια είναι για μένα μία αχαρτογραφητη περιοχή. Έπεσε πρόταση όμως από την παρέα να το επισκεφτούμε λόγω κυρίως της έκπτωσης που υπηρχε με 50%.
Βραδάκι καθημερινής ξεκινάμε για το "ταξίδι", παρά το φόβο μας η διαδρομή μέσω Αττικής οδού ήταν αρκετά σύντομη δεδομένου των συνθηκών.
Με την πρώτη ματιά δε φαίνεται απέξω το εστιατόριο, έτσι το προσπεράσαμε στην αρχή. Παρκαραμε αρκετά εύκολα, ομως.
Αρχικα ο χωρος παραπέμπει σε ιταλικό εστιατόριο, καθαρός περιποιημένος, δεν είχε πολύ κόσμο για να μπορέσουμε να τον δούμε σε ''πληρη λειτουργία" αλλά οκ. Το μεγάλο αρνητικο ήταν στο τέλος της βραδιάς που άρχισαν να έρχονται έντονες μυρωδιές απο την κουζίνα, είχαμε μείνει η μόνοι μας βέβαια αλλά και πάλι ήταν πολύ ενοχλητικό.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε καλά με χαμόγελο ταχύτητα κλπ αλλά όχι με τόσο επαγγελματισμό όσο αρμόζει στο ύφος του μαγαζιού. Μικρές αστοχίες και στο σερβίρισμα και λαθάκια στην παραγγελία.

Με την ευκαιρία της έκπτωσης δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα καθώς ειμασταν και 4 άτομα. Πήραμε:
- σαλάτα σιζαρς (καλός ο συνδυασμός των υλικών γευστική)
-πιτσα ως ορεκτικό που μάλλον ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, καλό το ζυμάρι τα υλικά όπως πρέπει.
-3 μακαρονάδες για κυρίως, μεγάλες μερίδες αλλά αγευστες το συνολικό αποτέλεσμα ήθελε κάτι ακόμη, τα υλικά όμως ήταν όλα φρεσκα και ποιοτικά.
-1 bistecca fiorentina καλά ψημένη και πάλι όμως ελλειπή τα καρυκεύματα.
-1 lemon pie δεν είναι ούτως ή άλλως αγαπημένο μου γλυκο και η συγκεκριμένη εκτέλεση ήταν μακρυά από τα γούστα μου.
-1 τιραμισού κακό αποτέλεσμα επίσης κατά τη γνώμη μου.

Μαζί με κουβερ στην αρχή κριτσινια κλασικά εμπόριου με ντιπ σαλτσα Ναπολιτάνα τα παραπάνω κόστισαν χωρίς την έκπτωση περίπου 25€ το άτομο ποσο πολύ μεγάλο χωρίς το απαραίτητο γευστικό αντίκρυσμα.

Εν ολίγοις δεν μπορώ να σας πω ότι το προτείνω, ιδιαίτερα αν είστε τόσο μακρυα όσο εμείς.
Ευελπιστώ όμως ότι στο μέλλον τα πράγματα θα βελτιωθούν αφού κάνουν προσπάθειες να προβάλλουν σωστά την επιχείρηση τους σε όλους τους τομείς. Εάν μάθω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει μπορεί να το ξαναεπισκεφτω!

2017

Καθημερινή απόγευμα με αγορά απο deal site εκπτωτικού κουπονιού επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο με έναν φίλο.

Ο χώρος πολύ μοντέρνος, καινούργιος και καθαρός. Ανοιχτή κουζίνα και τζαμαρίες που προσφέρουν απρόσκοπτη θέα στον δρόμο.

Το μενού μεγάλο βασισμένο στην Ιταλική κουζίνα. Δοκιμάσαμε μια σαλάτα του Καίσαρα (μεγάλη μερίδα, αρκετά νόστιμη), μια πίτσα Μαργαρίτα, ένα ψαρονέφρι και μια σπαγγέτι με φιλέτακια κοτόπουλου και κρέμα γάλακτος.

Όλες οι γεύσεις ήταν απλά οκ δηλαδή δεν ήταν κακές αλλά ούτε κάτι που να πείς ενθουσιάστηκα.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή απο τον καλοσυνάτο σερβιτόρο και ταχύτατη.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες για το γευστικό αποτέλεσμα αλλά έρχονται σε λογικά πλαίσια όταν πάς με κουπόνι απο deal site με την έκπτωση του 50%.

Ιταλία - Μελίσσια, Αθήνα

Είπαμε να ρίξουμε ζαριά αυτή τη φορά, και το ζάρι έδειξε για δοκιμή τη νέα τραττορία Mantzavino στα Μελίσσια, μια βροχερή Τρίτη στα μέσα του Νοέμβρη. Δυστυχώς στις ζαριές υπάρχουν οι διπλές αλλά υπάρχουν κι οι εξάρες. Οι μεγάλες μας προσδοκίες, διαψεύστηκαν, με τελική εντύπωση, δυστυχώς τη μετριότητα.

Η έκπτωση του 50%, στη σελίδα τους στο fb, στο e-table όλο το Νοέμβριο (αλλά από ό, τι βλέπω, συνεχίζεται μέχρι νεωτέρας, μάλιστα έχει βάλει και Κυριακάτικο μεσημεριανό μπουφέ με φιξ τιμή 17,50 ευρώ) στάθηκε τόσο δελεαστική όσο και οι Σειρήνες για τον Οδυσσέα, και εμείς εκείνες τις μέρες θέλαμε μια έξοδο κάπως πιο οικονομική είναι η αλήθεια, οπότε είπαμε, γιατί όχι ;

Καταρχάς να πω ότι στον ίδιο χώρο, μέχρι πρόσφατα, λειτουργούσε το Απόκεντρον, το οποίο ήταν αρκετά αξιόλογο μαγαζί και με ιστορία αρκετών χρόνων, μάλιστα το είχα επισκεφθεί και 2 φορές, αλλά δυστυχώς, μας άφησε χρόνους.

Γύρω στις 10 το βράδυ, οι 4 φίλοι ( οι 2 μάλιστα ερχόμενοι από πολύ μακριά ) περάσαμε την πόρτα του και βρεθήκαμε σε έναν ωραίο και προσεγμένο χώρο, με κυρίαρχο υλικό το ξύλο, χαμηλό φωτισμό, την ανοιχτή κουζίνα μπροστά μας, τα καρώ τραπεζομάντηλα που δίνουν έναν τόνο... Ιταλίας και τον σερβιτόρο μας που ήταν ευγενικός, εξυπηρετικός και επαγγελματίας όσο πρέπει. Μας άφησε κιόλας να διαλέξουμε το τραπέζι που μας άρεσε πιο πολύ.

Πριν αναφερθώ πιο αναλυτικά, θα παραθέσω κάποια στοιχεία επιγραμματικά.
Θετικά:
- Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή σε κανάτα και επιλέξαμε κανάτα.
- Οι μερίδες στα ζυμαρικά είναι ευπαρουσίαστες και μεγάλες.
- Ο σερβιτόρος έδειξε μεγάλη προθυμία να διορθώσει το λάθος που έγινε από την κουζίνα σε κάποιο πιάτο, αλλά εμείς δεν επιμείναμε, γιατί αυτό θα σήμαινε νέα καθυστέρηση για τον 4ο της παρέας μας.
- Υπήρχαν διπλά σερβίτσια στο τραπέζι.
- Ο χώρος είναι γενικά ζεστός και ευχάριστος, για παρέες, οικογένειες, ζευγάρια.

Αρνητικά:
- Δεν υπάρχει καλός εξαερισμός. Αν και υπήρχε μόνο μια ακόμη μεγάλη παρέα εκείνο το βράδυ, που δεν κάπνιζαν από όσο είδα, τα ρούχα των 2 φίλων μας όταν φύγαμε μύριζαν άσχημα από τις οσμές της κουζίνας.
- Δεν μας προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα, ίσως λόγω της μεγάλης έκπτωσης ; Στο διπλανό τραπέζι ωστόσο προσφέρθηκαν στο τέλος καραφάκια λιμοντσέλο ( ή μαστίχα ). Θέαμα κακό το επιλεκτικό κέρασμα, το έχουμε ξαναπεί.
- Και τα 3 πιάτα ζυμαρικών που δοκιμάσαμε, είχαν ένα κοινό στοιχείο. Άργησαν αρκετά να έρθουν, με το μαγαζί να είναι σχεδόν άδειο. Αλλά το πιο άσχημο είναι πως ήταν άνοστα, άνευρα σε γεύση, χωρίς ένταση, χωρίς κάτι να τους δίνει χαρακτήρα. Έλειπαν τα καρυκεύματα και τα αρωματικά στη σάλτσα τους. Επίσης ήρθαν χλιαρά.
- Τα γλυκά που φάγαμε δεν είχαν την ιταλική φινέτσα και γεύση που περιμέναμε, ήταν μέτρια.

Πιο αναλυτικά:

- Για αρχή, μας ήρθαν 4 κριτσίνια καλαμποκιού και 4 πολύσπορα, εμπορίου μου φάνηκαν, συμπαθητικά, με ένα συνοδευτικό ντιπ, που ήταν μια κλασική σάλτσα ναπολιτάνα με διάφορα μυρωδικά μέσα και πατέ ελιάς ( 1 ευρώ/άτομο ).

- Σαλάτα Caesar's, με μαρούλι, iceberg, κρουτόν, μπέικον, παρμεζάνα, σως και φρεσκοψημένο (;) κοτόπουλο. Ως εικόνα απογοητευτική, ως ποσότητα μέτρια, ως γεύση... πολύ τυρί, πολλή μαγιονέζα, το κοτόπουλο κομμένο σε κύβους, από το ψυγείο, εντελώς παγωμένο. Μια μέτρια σαλάτα που ξεχάστηκε γρήγορα. ( 8,90 ευρώ )

- Πίτσα με προσούτο και ρόκα, μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας, παρμεζάνα και λάδι τρούφας. Η ζύμη ήταν τραγανή και καλοψημένη, αλλά δεν είχε αυτή την ωραία γεύση του ξυλόφουρνου. Ήταν λίγο στεγνή για τα γούστα μου, η σάλτσα και η μοτσαρέλα ήταν λίγη, το λάδι τρούφας δεν το κατάλαβα, την παρμεζάνα συγγνώμη, αλλά δεν την βρήκα πουθενά. Το προσούτο και η ρόκα ωστόσο ήταν σε πλούσια ποσότητα ( 12.90 ευρώ)

- Ταλιατέλες Καλαμπρέζε, με φιλετάκια χοιρινό ψαρονέφρι, αρωματισμένα με φρέσκο θυμάρι, σβησμένα με μαυροδάφνη και λιαστή ντομάτα. Το τρυφερό ψαρονέφρι θέλει καλύτερη μεταχείριση, ήταν λίγο σκληρό και του έλειπε κάποιο αρωματικό, ίσως το θυμάρι. Οι ταλιατέλες απλά οκ, αλλά ως εικόνα, κολυμπούσαν μέσα στη σάλτσα τους. ( 10,80 ευρώ )

- Παπαρδέλες με φρέσκο ιταλικό λουκάνικο ( salciccia ), πέστο βασιλικού και λιαστή ντομάτα. Ήταν το λάθος πιάτο, ζητήσαμε να αλλαχθούν οι παπαρδέλες με πένες, με προθυμία μας είπαν ναι, και το πιάτο τελικώς ήρθε με παπαρδέλες. Ο φίλος μας δεν το έκανε θέμα, αν και στενοχωρήθηκε, πιστεύω πιο πολύ επειδή είχαν ήδη έρθει και τα υπόλοιπα πιάτα και θα ήταν άσχημο να τρώει μετά από 15 λεπτά μόνος του.
Αστοχία που το λουκάνικο ήταν ολόκληρο σε ροδέλες και όχι σε μορφή κιμά, όπως το έχουμε δει στην Ιταλία, και σαν σύνολο το πιάτο ήταν και πάλι αδιάφορο, θα ρισκάρω να πω, ότι ο φίλος μας το έφαγε διεκπεραιωτικά... ( 11,30 ευρώ )

- Μπουκατίνι ( τρυπητό μακαρόνι ) με κομμάτια από μοσχαράκι γάλακτος, σιγομαγειρεμένο με ντοματίνια, καρότο, σέλερι, κρεμμύδι και μυρωδικά. Η φίλη που το πήρε, ευγενικά μου έβαλε αρκετές πιρουνιές στο πιάτο μου για να δοκιμάσω, και από τα 2 παραπάνω πιάτα, ήταν αυτό που μου άρεσε πιο πολύ, χωρίς όμως να τρελαθώ κιόλας. Το κρέας ήταν μαλακό και νόστιμο και τα ζυμαρικά ωραία βρασμένα, αλλά κι εδώ έλειπε κάτι. ( 12,80 ευρώ )

- Μπιστέκα αλά Φιορεντίνα με ψητά λαχανικά. Ήταν το δικό μου πιάτο, ένα μικρό μοσχαρίσιο T-bone, ήταν αρκούντως νόστιμο και μαλακό, αν και μικρό σε μέγεθος για να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή του. Συμπαθητικά ήταν και τα διάφορα ψητά συνοδευτικά λαχανικά, που υπήρχαν σε άφθονη ποσότητα, με μια συνοδευτική γλυκόξινη σως ( 16,80 ευρώ )

- Ήπιαμε ένα μπουκάλι Μαλαγουζιά, Κτήμα Κατσέλη, φρουτώδες, ελαφρύ και όχι ιδιαίτερα ξηρό, ωραίο ως γεύση ( 15,50 ευρώ )

- Τέλος, παραγγείλαμε και 2 γλυκά από τον κατάλογό τους. Ένα τιραμισού, το οποίο δεν ενθουσίασε, καθώς η κρέμα του ήταν πολύ ελαφριά και δεν είχε τη χαρακτηριστική γεύση του μασκαρπόνε αλλά πιο πολύ θύμιζε σαντιγύ και η βάση του δεν ήταν με σαβαγιάρ αλλά με κάποιο άλλο σιροπιασμένο μπισκότο, που έμοιαζε λίγο και με φρυγανιά. Εγώ το βρήκα αρκετά συμπαθητικό και έφαγα το περισσότερο.
Αυτό που πραγματικά δεν τρωγόταν με καμία δύναμη, ήταν η τάρτα λεμονιού. Όπως μας εξήγησε αργότερα η αγαπητή μας ζαχαροπλάστης, η κρέμα λεμονιού οφείλει να είναι όσο πιο ξινή γίνεται σε αυτό το γλυκό. Όμως αυτή η ξινήθρα - ξινίλα... δεν παλευόταν με τίποτα. ( τιμές στα γλυκά 5,20 και 5,50 ευρώ ).

Είναι λοιπόν το Mantzavino value for money ; Λυπάμαι, αλλά όχι. Ο συνολικός λογαριασμός για τα παραπάνω, ήταν 100 ευρώ, και θεωρώ το ποσό εξωφρενικό και απαγορευτικό για γεύμα σε τραττορία, όπου ο ένας έφαγε κρέας και οι τρεις ζυμαρικά, με ένα μπουκάλι κρασί από τα πιο οικονομικά που υπήρχαν στη λίστα τους.
Με την έκπτωση πέσαμε στα 50 ευρώ, δηλαδή 12,50 ευρώ το άτομο. Δεν μπορώ όμως να κρίνω το vfm με μόνο κριτήριο την τιμή αυτή, γιατί οι γεύσεις και η όλη εμπειρία ξεχάστηκε πολύ γρήγορα, ευτυχώς δηλαδή που η παρέα ήταν καλή!! Αυτό που εμείς αναζητάμε κάθε φορά, είναι η ποιότητα και η καλή γεύση, όχι μόνο το περιτύλιγμα και η υπόσχεση, κι ας μην είναι στην πιο χαμηλή αλλά σε μια μέση τιμή. Εδώ το περιτύλιγμα σε προϊδεάζει για κάτι πολύ καλό, αλλά το περιεχόμενο, δεν...

Το Mantzavino χρειάζεται πολλές και βασικές αλλαγές, περισσότερη τεχνογνωσία και φαντασία στο να βγάζει πιάτα που να είναι νόστιμα και όχι απλώς οκ, γιατί η τιμολόγηση που ακολουθεί αυτή τη στιγμή είναι αντιστρόφως ανάλογη με τις γεύσεις, τουλάχιστον αυτές που δοκιμάσαμε εμείς.
Επιπλέον, χρειάζεται ένα ακόμη άτομο στην κουζίνα, που θα συνδράμει στο να ρολάρει καλύτερα ο ρυθμός τους, καλύπτοντας κενά και λάθη.

Και τέλος, πρέπει να αναλογιστεί ότι βρίσκεται σε μια γειτονιά με πολύ γερούς παίκτες που παίζουν πολύ δυνατά, άρα για να αντέξει οφείλει να ξαναδεί άμεσα τη βελτίωση των πιάτων του και να γίνει και πιο προσιτό.
Και τότε πια, δεν θα βασίζεται στο προσωρινό και συγκυριακό κοινό του 50%.

2017

Κυριακή μεσημέρι, προς απόγευμα επισκεφτήκαμε πρώτη φορά αυτό το Ιταλικό εστιατόριο.
Να πω την αλήθεια, δεν είχα διαβασει καμιά κριτική πριν το επισκευτώ και η κρατηση μέσω του e-table έγινε λίγο πριν φτάσω στο μαγαζί.
Παρκάρισμα, πολύ εύκολο.
Το μαγαζί είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο και εύκολο να το εντοπίσεις.
Κόσμο πολύ δεν είχε, γιατί κόντευε 18:00, επομένως, 10' μετά την άφιξή μας είχαμε απομείνει μόνοι μας.
Μας ρώτησαν αν θέλαμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, ενώ μας έφεραν ψωμάκια, κριτσινάκια και μια σάλτσα, νομίζω ναπολιτάνα. (2€).
Ξεκινήσαμε με ένα ορεκτικό, 4 μεγάλες τυροκροκέτες με μυρωδικά(5,2€).
Δεν έμοιαζαν πολύ με κροκέτες, αλλα με μεγάλες μαλακές τυρόπιτες, γευστικότατες όμως.
Τις προτείνω!
Παραγγείλαμε μια Ceasars, αλλα ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε πως είχε τελειώσει το κοτόπουλο, οπότε διαλεξαμε την siciliana, απο την οποία όμως, θα απουσίαζε κ ρόκα, αφού και αυτή είχε τελειώσει!
Για... αντάλλαγμα μας πρότειναν να μας προσθέσουν έξτρα σπανάκι, το οποίο ήταν τρυφερότατο.. (9,6€).
Η σαλάτα ήταν γευστικότατη, με όλα τα υλικά να δένουν θαυμάσια μεταξύ τους.
Αποξηραμένο σύκο, τοματίνια, ξηρούς καρπούς, τριμμένη παρμεζάνα και σως μπαλσάμικου.

Για κυρίως, διαλέξαμε Burger al Italiana(9,8€).
Μπιφτέκι με πέστο βασιλικού, συνοδεία απο αληθινές τηγανιτές πατάτες, μαρούλι και τομάτα.
Απο το burger όμως έλειπε το ψωμί, γιατί είχε και αυτό τελειώσει, όπως μας (ξανα)ενημέρωσε ο σερβιτόρος.
Μικρό το κακό..
Και αυτό το πιάτο ήταν πολύ καλό και σε μεγάλη ποσότητα.

Το δεύτερο κυρίως που πήραμε ήταν ταλιατέλες με χοιρινα φιλετίνια με λιαστη τομάτα και μαυροδάφνη.
Μας έφεραν και τριμμένο τυρί σε μπωλάκι και το άφησαν για να βάζουμε όσο θέλουμε στα μακαρόνια μας.
Και εδώ, δεν είχαμε κάποιο παράπονο.
Ταλιατέλες, σωστά βρασμένες, αλλα ίσως θα θέλαμε λίγο πιο έντονη τη σάλτσα.
Κέρασμα στο τέλος, δεν είχε, πράγμα αναμενόμενο λόγω της έκπτωσης 30% που προσφέρει το εστιατόριο.
Μαζί με 2 αναψυκτικά πληρώσαμε 32€.
Θεωρώ το ποσό απόλυτα λογικό για αυτά που φάγαμε.
Θα ξαναπάμε κάποια άλλη στιγμή, για δείπνο όμως.

Ιταλία - Μελίσσια, Αθήνα

Νέο ιταλικό εστιατόριο στα Μελίσσια, πάνω σε κεντρικό δρόμο, εύκολο να το εντοπίσεις-δύσκολο να παρκάρεις!!! Πήγαμε Σάββατο βράδυ με προσφορά 50% από e-table (την έδιναν όμως έτσι κι αλλιώς κι από τη σελίδα τους στο facebook), η οποία συνεχίζεται τουλάχιστον ως 10/12 απ'ό, τι είδα... Η τιμή έτσι γίνεται πολύ φθηνή, και το vfm προκύπτει ως Μ. Ο. (2 για τις κανονικές τιμές καταλόγου και 4 με την προσφορά φυσικά).

Ευρύχωρο, ψηλοτάβανο, με ανοιχτή κουζίνα και νεαρό προσωπικό (υποδοχή-εξυπηρέτηση αλλά και μάγειροι), ρουστίκ ξύλινες καρέκλες-τραπέζια (άλλα στρωμένα με κόκκινα καρώ τραπεζομάντιλα κι άλλα "γυμνά" με σουπλά), διπλά μαχαιροπίρουνα, όμορφα σκεύη κ. λ. π. Ζέστη υπήρχε και στην αρχή που ήταν σχεδόν άδειο και περισσότερο μετά που γέμισε ασφυκτικά (μεγάλα επίπεδα βαβούρας τότε). Το κάπνισμα δεν επιτρεπόταν τη βραδιά που πήγαμε, γιατί θα γέμιζε το μαγαζί μού είπε η σερβιτόρα, αλλά όταν δεν είναι γεμάτο μάλλον αφήνουν (!!! ). Της είπα να μην αφήνουν ποτέ...

Μενού αναμενόμενο: πολλές πίτσες (από 9,30€ η μαργαρίτα έως 12,90€ η προσούτο-ρόκα) και ζυμαρικά (μεγάλες μερίδες, από 7,60€ για την απλή ναπολιτάνα έως 17,60€ τα λιγκουίνι με γαρίδες), λίγα ορεκτικά (μπρουσκέτες, μελιτζάνα με παρμεζάνα, ψητά λαχανικά), αρκετές σαλάτες και ελάχιστα κρεατικά (ψάρι όχι). Η λίστα κρασιών μικρή και με καλές τιμές. Πήραμε ερυθρό Ιδιωτική Συλλογή Αντωνόπουλου 18,50€ (είχε και οικονομικό ερυθρό εμφιαλωμένο 12,50€, "Avarino Νέστωρ", ενώ το χύμα το έκρινα ακριβό για 6€ το μισόλιτρο). Στην αρχή φέρνουν ένα ντιπ σάλτσας (ντομάτα κ. ά., αδιάφορη γεύση) και από ένα κριτσινάκι και ένα στρογγυλό ψωμάκι κατ'άτομο (1€) συν εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση (1,30€).

Πήραμε μια σαλάτα siciliana (η πιο ακριβή τους, 10,60€) με ρόκα, σπανάκι, τοματίνια, καρύδια, λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα, καλή ποσότητα, καλή γενικά, μια χοιρινή μπριζόλα γεμιστή με λιαστή ντομάτα και μοτσαρέλα (είχε ελάχιστη) με γαρνιτούρα τηγ. πατάτες (10,60€ νομίζω, πολλά για χοιρινή και μάλιστα λίγο μικρή) και μια μοσχαρίσια "Bistecca Fiorentina" την έλεγαν (δεν ήταν βέβαια η αυθεντική τεράστια του κιλού, ήταν μια T-bone ~300γρ που η αρχική της τιμή στα 16,80€ ίσως είναι τσιμπημένη) που τη ζητήσαμε με ψητά λαχανικά. Είχε και λίγη BBQ sauce. Μέτρια σε γεύση και τα δυο πιάτα και ανησυχητικό το γεγονός ότι η σερβιτόρα με ρώτησε αν θέλω τη χοιρινή μου καλοψημένη ή μέτρια (κοτόπουλο και χοιρινό καλοψήνονται ΠΑΝΤΑ, δεν πρέπει να έρχονται με αίμα ή ροζ, ίσως μόνο το χοιρινό φιλέτο-ψαρονέφρι να επιτρέπεται ολίγον ροζ... ) λέγοντας ότι πολλοί τη ζητάνε μέτρια και τους τη φέρνουν έτσι.

Η εξυπηρέτηση "έπεσε" λίγο όταν γέμισε το εστιατόριο, έτσι για πολλή ώρα κανείς δεν ήρθε να μαζέψει και να ρωτήσει αν θέλουμε επιδόρπιο. τελικά ήρθε κάποιος και παραγγείλαμε τιραμισού (5,5€) που αν και δεν ήταν το αυθεντικό ήταν μεγάλο, φρέσκο, με μπόλικες στρώσεις παχιάς κρέμας και ένα ξερό σαβαγιάρ στο πλάι.

Με την έκπτωση να ισχύει και για το κρασί ήρθε ένας λογαριασμός ~33€ που ομολογουμένως ήταν λίγα για αυτά που πήραμε. Με τις κανονικές τιμές όμως και δεδομένου ότι οι γεύσεις είναι μέτριες δεν ξέρω αν θα πήγαινα... Μια μείωση περίπου 20% θα ήταν ιδανική για να μπορέσει να αντέξει στον ανταγωνισμό της ολοένα αυξανόμενης πιάτσας των Μελισσίων!

Ιταλία - Μελίσσια, Αθήνα

Ιταλικό στα Μελίσσια, αγαπημένη μας κουζίνα, προσφορά 40% μέσω e-table και οι φίλοι μας πρότειναν να πάμε Κυριακή μεσημεράκι.
Μπαίνοντας στην ιστοσελίδα μας για κριτικές, δεν μπορώ να πω ότι πήγαινα και με την καλύτερη διάθεση. Είχαμε κλείσει τραπέζι για 5 ενήλικες και 2 παιδάκια, οπότε είχαμε φροντίσει εκ των προτέρων να τους έχουμε επισημάνει και τηλεφωνικά και μέσω εμαιλ ότι θα χρειαζόμασταν 2 παιδικά καθισματάκια.
Ώρα 14:30 και μπαίνουμε ακριβώς στην ώρα μας στο εστιατόριο για την κράτησή μας. Μία ευρύχωρη αίθουσα, με αραιά τραπεζάκια και ανοιχτή κουζίνα. Αριστερά είχε το μπουφέ, καθώς Κυριακή προσφέρει τη δυνατότητα αυτή με 17.50 Ευρώ το άτομο. 3 παρέες ήδη στο μαγαζί, το οποίο δεν γέμισε πλήρως μέχρι να φύγουμε στις 17:30.
Με το που μας κατευθύνουν στο τραπέζι μας, παρατηρώ ότι υπάρχει ένα μόνο παιδικό καθισματάκι και αμέσως ρωτάω την κοπέλα, η οποία δεν γνωρίζει για την κράτησή μας και αμέσως καλεί τον υπεύθυνο και εικάζω και ιδιοκτήτη του εστιατορίου. Ζητώντας συγνώμη μας είπε ότι το έδωσαν σε άλλο τραπέζι που ήρθε πρώτα από εμάς λίγα λεπτά πριν. Η 1η μου σκέψη ήταν ότι δεν αρχίσαμε καθόλου καλά, επηρεασμένη ίσως και από τις κριτικές. Καθίσαμε, η σερβιτόρα άπειρη όμως ευγενική και χαμογελαστή, ο σερβιτόρος πιο έμπειρος με ύφος λίγο "βαριέμαι τώρα;"
Αν και η κουζίνα ανοιχτή, δεν υπήρχαν καθόλου καπνός, τσίκνα ή έντονες μυρωδιές καθώς και επίσης, μπορεί να έτυχε, όμως δεν κάπνιζε κανένας.
Νερό και ένα πανέρι με ζεστά ψωμάκια και κρακεράκια-μπαστουνάκια ολικής και καλαμποκιού ήρθαν στο τραπέζι μας μαζί με ένα ντιπ ντομάτας με πατέ ελιάς, για τα οποία δεν ερωτηθήκαμε, ωστόσο είπαμε αρχικά αν μπορούν να μας φέρουν κάτι για τα παιδάκια. Εικάζω ότι θα τα έφερναν ούτως ή αλλιώς.
Παραγγείλαμε τα παρακάτω για τα οποία δεν θυμάμαι το ακριβές τους όνομα, όμως η περιγραφή θα είναι αναλυτική. Σε 1η φάση, αυτό που μπορώ να αναφέρω είναι ότι από τα κυρίως πιάτα, 3 στα 5 μας άφησαν με πολύ καλές εντυπώσεις, και τα υπόλοιπα 2 με μέτρια συναισθήματα.
Ας μην μακρυγορώ όμως:

- Για αρχή πήραμε:
1) Μία πίτσα μαργαρίτα, που παρακαλέσαμε να έρθει 1η λόγω των μικρών, που και ήρθε, πάνω σε μία πιατέλα με ποδαράκι. Λεπτή ζύμη όσο πρέπει, φρέσκο ζυμάρι, φρέσκα και ποιοτικά υλικά που δεν άφησαν καθόλου τη γεύση λαδίλας λόγω του τυριού. Στοιχείο που υποδηλώνει υλικά όχι κατώτερης διαλογής.
2) Μία σαλάτα σεφ, πλούσια και φρέσκα λαχανικά, μεγάλο μέγεθος με το μόνο μείον ότι δεν υπήρχε πολύ ζαμπόν προσούτο, όπως αναγραφόταν στον κατάλογο. Εύγευστη, κλασσική, χωρίς πολύ σως, τίμια εκδοχή.
3) Μία μελιτζάνα φούρνου με τυριά και σάλτσα ντομάτας, κανονικό μέγεθος, χωρίς όμως κάτι ιδιαίτερο που να θέλω προσωπικά να το ξαναπαραγγείλω.
4) Μία πίτσα σπέσιαλ που αντί για μπέικον, ζητήσαμε να έχει πεπερόνι. Προς έκπληξή μου, μία πολύ νόστιμη πίτσα, που λόγω ότι δεν μας έπεσε καθόλου βαριά στο στομάχι και ήταν όσο στεγνή έπρεπε, μας έκανε να πούμε μπράβο για τα υλικά που χρησιμοποίησαν.

Για κυρίως πήραμε τα εξής:

1) Μία μπριζόλα χοιρινή γεμιστή με λιαστή ντομάτα και τυρί, συνοδείας πολλών ψητών λαχανικών. Καλή εκδοχή, λίγο στεγνή όμως η μπριζόλα που λόγω των λαχανικών και της σως τους, υπήρχε μία μικρή ισορροπία.
2) Ραβιόλια γεμιστά με σπανάκι και ρικότα. Δεν δοκίμασα, όμως μέτριο πιάτο μου είπε η φίλη μου λόγω της πολύ πλούσιας σάλτσας τυριού και του άτονου "χαρακτήρα".
3) Μακαρόνια κοκκινιστά με μοσχαράκι, νόστιμο πιάτο, με χοντρά μακαρόνια, μαλακό κρέας και μαμαδίστικο αρκετά, όπως είπε και ο ξαδελφός μου. Δεν άφησε τίποτα στο πιάτο.
4) Ταλιατέλες με χοιρινά φιλετίνια και σάλτσα κρασιού. Νόστιμο πολύ πιάτο, μεθυστικό με τα φιλετάκια να μην είναι καθόλου σκληρά και η σάλτσα να δένει αρμονικά.
5) Και για το τέλος άφησα το δικό μου πιάτο, που ήταν παπαρδέλες με σάλτσα πέστο και κιμά λουκάνικου. Ένα υπερβολικά νόστιμο πιάτο, προς μεγάλη μου έκπληξη, με βάση προηγούμενα σχόλια. Το λουκάνικο ήταν όντως σε μορφή κιμά, η κόκκινη πέστο αρμονικά δεμένη και όλοι που το δοκίμασαν μετάνιωσαν που δεν είχαν πάρει αυτό το πιάτο.
Για αυτό και μόνο και μαζί για τις πίτσες αξίζει τελικά κάποιος να πάει (αρκεί να έχει και κάποια έκπτωση όμως γιατί είναι τσιμπημένες οι τιμές).
Για το τέλος παραγγείλαμε κορμό σοκολάτας, νόστιμο από ότι μου είπαν και 2 μερίδες τιραμισού, που δεν ήταν το αυθεντικό Ιταλικό με το μασκαρπόνε όπως το ξέρουμε, όμως μια ελαφριά, νόστιμη εκδοχή με το σαβαγιάρ να είναι στο πλάι σαν διακοσμητικό στοιχείο και στη θέση του στο γλυκό να είναι κάτι σαν παντεσπάνι βουτηγμένο στον καφέ. Αν και δεν είμαι λάτρης των γλυκών, αυτή η ελαφριά εναλλακτική πρόταση μου άρεσε.
Για όλα αυτά, και επιπλέον 3 καράφες λευκό κρασί, 2 αναψυκτικά και 2 μπουκάλια νερό, πληρώσαμε 82 Ευρώ (μετά την έκπτωση του 40% από το e-table).
Οικονομικό δεν το λες, στη γεύση θα ήθελα να βάλω 2.5, όμως επειδή δεν υπάρχει και επίσης, επειδή τα 3 κυρίως πιάτα ήταν πραγματικά νόστιμα μαζί με τις πίτσες, είπα να είμαι λίγο πιο επιεικής και να βάλω 3 ντοματούλες.
Σίγουρα θα ξαναπάω, για τα ακριβώς παραπάνω που ανέφερα, όμως μέσω e-table πάλι ώστε να μας έρθει πιο νορμάλ για την περίοδο επίπεδα.

(Στο τέλος, και την ώρα της πληρωμής, μας ζήτησαν για 3η φορά συγνώμη για το λάθος με το παιδικό καθισματάκι και μας είπα ότι ήταν φάουλ τους να μην έχουν περισσότερα, αλλά και από την άλλη δυστυχώς δεν έκαναν κάποια κίνηση να κεράσουν έστω ένα γλυκάκι. Παράλογη πολύ;)

2017

Ως λάτρης της carbonara και βλέποντας μια νέα άφιξη σε ένα μέρος που ούτως ή άλλως συχνάζω, πρέπει να ήμουν από τους πρώτους που το επισκέφτηκα. Φυσικά και το 50% έκπτωση από το e-table έπαιξε το ρόλο του.

Οπότε μια βροχερή μέρα του φθινοπώρου, έφτασα στο μαγαζί. Το πάρκινγκ ποτέ δεν αποτέλεσε για μένα πρόβλημα στην περιοχή ίσως γιατί πάω σχετικά νωρίς (πριν τις 9.30). Το περιβάλλον είναι σχετικά μοντέρνο και σε προδιαθέτει θετικά, κάτι που το βοηθάει και ο ψηλοτάβανος χώρος και η ανοιχτή κουζίνα. Το τραπεζάκι μας ήταν σχετικά κεντρικό, αλλά άνετο ως προς τα γύρω του τραπέζια. Βέβαια το ένα ποδαράκι δεν ακούμπαγε καλά και το τραπέζι κουνιόταν λίγο, αλλά το πρόβλημα δεν ήταν ενοχλητικό. Αντιθέτως στο διπλανό τραπέζι, το πρόβλημα δεν λύθηκε όσα χαρτάκια και εάν έβαλαν, οπότε οι άνθρωποι άλλαξαν τραπέζι. Φυσικά σε αυτό μετά κάθησε άλλο ζευγάρι, που είχε το ίδιο πρόβλημα, αλλά τι να κάνουμε, κάποιος μένει με το μουτζούρη. Ως προς το κάπνισμα όσο καθήσαμε δεν είδαμε κάποιον να καπνίζει.

Ως προς τα φαγητά τώρα, επειδή έχει περάσει καιρός θυμάμαι τα 2 από τα 3. Η σαλάτα του Καίσαρα τεράστια σε μέγεθος, αρκετά πλούσια σε υλικά, και τυρί με... τη σέσουλα από πάνω. Όταν την είδα δαγκώθηκα, γιατί μου θύμισε κάτι ιταλικά της επαρχίας που έχουν μεγάλες ποσότητες (στην υπερβολή) αλλά από γεύση κινούνται στο μέτριο. Δυστυχώς έπεσα μέσα.

Ως προς την καρμπονάρα τώρα θα έλεγα ότι ήταν μια απογοήτευση. Όχι επειδή ήταν κακή αλλά επειδη ήταν ένα τρομερά μέτριο πιάτο. Το μακαρόνι δεν είχε δέσει με την σάλτσα και ούτε είχε πάρει γεύση από το μπέικον.

Ίσως αν ήμουν από την περιοχή να ήταν μια επιλογή που αραιά και που θα με κέρδιζε (με το 50% έκπτωση πάντα). Αλλά όχι για να πάω από το κέντρο της Αθήνας .

Ιταλία - Μελίσσια, Αθήνα

Καινούργια άφιξη στη γειτονιά των Μελισσίων, στο γνωστό δρόμο όπου υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό. Τη ύπαρξη του εστιατορίου την έμαθα από γνωστό deal site και καθώς δεν απέχει πολύ από τη γειτονιά που μένω, αποφάσισα να το γνωρίσω αφού άλλωστε και η σχετική παρουσίαση με το menu, άφηνε υποσχέσεις για κάτι καλό.
Ο χώρος αρκετά μεγάλος, με αρκετά τραπέζια κάποια περισσότερο κοντά από ότι θα έπρεπε, που σε έκαναν «μία παρέα» με το διπλανό. Για τη διακόσμηση του εστιατορίου έχει επιλεγεί ένα μοντέρνο και μάλλον «βιομηχανικό» στυλ, που σε καμία περίπτωση δεν παραπέμπει σε μία ζεστή ιταλική τρατορία.
Το menu προσφέρει αρκετές επιλογές από όλα τα γνωστά φαγητά που προσφέρει η ιταλική κουζίνα (pizza, pasta, secondi). Πριν τη παραγγελία, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας το γνωστό εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ερωτηθούμε) και ένα ντιπ σάλτσας, αρκετά νόστιμο, μαζί με 2 ψωμάκια.
Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε τη κουζίνα του Mantzavino σε απλά και αντιπροσωπευτικά πιάτα της ιταλικής κουζίνας, βάζοντας δύσκολα test όπου, οι όποιες ατέλειες δεν θα μπορούσαν να καλυφθούν από λίγη παραπάνω κρέμα γάλακτος ή άλλα υλικά. Έτσι, επιλέξαμε την pizza napolitana και τη bisteca ala Fiorentina, πιάτα που έχουμε γευθεί πάμπολλες φορές σε ταξίδια μας στην Ιταλία. Δυστυχώς, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Η pizza, ήταν ένα απλό και άνοστο ζυμάρι, λίγο σκληρό, με κάποια ποσότητα μοτσαρέλλας και τίποτα άλλο. Η σάλτσα εντελώς και προκλητικά ανύπαρκτη, σε σημείο που πιστεύω ότι ξεχάστηκε να προστεθεί. Όσο και ένα προσπαθούσες, δυστυχώς δεν τρωγόταν. Τα 10 περίπου ευρώ δεν δικαιολογούνταν με τίποτα. Η bisteca ala fiorentina τόσο σε όψη όσο και σε γεύση δεν διέφερε σε τίποτα από μία μπριζόλα μοσχαρίσια στα κάρβουνα, μιας καλής χασαποταβέρνας (παρά το γεγονός ότι το κομμάτι του κρέατος ήταν όντως t-bone). Το αποτέλεσμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το πιάτο που σερβίρεται στη Φλωρεντία, που το κρέας και ο τρόπος σερβιρίσματος περνά πραγματικά σε άλλη διάσταση. Το όνομα, για όσους ξέρουν, είναι απλά παραπλανητικό και οφείλουν ή να αλλάξουν το πιάτο ή το όνομα. Στις επιλογές μας ήταν και μία σαλάτα με πρασινάδες (ομολογώ ότι δεν θυμάμαι το όνομα), ίσως το μοναδικό πιάτο που έβγαζε κάποια φρεσκάδα υλικών και μία γευστική ένταση, χωρίς όμως να είναι και κάτι αξέχαστο. Μάλλον στους τυφλούς κερδίζει ο μονόφθαλμος! Α! Πήραμε και ένα τιραμισού! Κινήθηκε στη γενικότερη μετριότητα αφού απέχει έτη φωτός από τη γνήσια γεύση του ιταλικού τιραμισού. Κέρασμα ούτε για αστείο (σε μία περίοδο που το μαγαζί μόλις άνοιξε και προσπαθούν να γίνουν γνωστοί, μήπως έπρεπε να τους περάσει από το μυαλό;)
Μαζί με ½ λίτρο κόκκινο κρασί, ο λογαριασμός ήρθε στα 30€ επιπλέον της αξίας του κουπονιού, δηλαδή χωρίς κουπόνι περίπου 50€ για τα 2 άτομα. Όπως μπορεί να αντιληφθεί κανείς, οι τιμές είναι πολύ ακριβές με μηδενική σχέση ποιότητας τιμής.
Συνήθως δίνω μία δεύτερη ευκαιρία, ιδιαίτερα σε εστιατόρια που βρίσκονται στο ξεκίνημά τους, αφού θεωρώ ότι όλοι χρειάζονται να βρουν τα πατήματά τους και να ξεπεράσουν τις «παιδικές ασθένειες». Ίσως είναι η πρώτη φορά που φεύγω τόσο απογοητευμένος καθώς η προχειρότητα με την οποία έχει στηθεί το συγκεκριμένο μαγαζί δείχνει ότι δεν έτυχε αλλά μάλλον απέτυχε ή καλύτερα, εάν συνεχίσει στον ίδιο δρόμο, θα απορριφθεί πανηγυρικά από το κοινό.

Εστιατόριο κατ' ευφημισμό Ιταλικό. Έχουμε και λέμε:

Η πίτσα του απαράδεκτη. Οχι μόνο δεν είναι ψημένη σε ξυλόφουρνο αλλά η ζύμη του είναι κάτι σαν πλαστικό το οποίο δεν φουσκώνει στις άκρες όπως συνήθως συμβαίνει. Μάλλον είναι κατεψυγμένη. Πάνω στην πίτσα είχε ελάχιστη σάλτσα τομάτας με πολύ τυρί και λαδίλα (κακή ποιότητα μοτσαρέλας). Τα μανιτάρια τα έψαχνα με φακό να τα βρω.

Η πάστα του πολύ χειρότερη από αυτές που μαγειρεύουμε σπίτι χωρίς πολύ γεύση και με λάθος χρόνο μαγειρέματος.

Η σαλάτα sitsiliana μέτρια πολύ καλύτερη από την πίτσα και την πάστα χωρίς όμως να είναι φοβερή.

Το ντιπ μια υποτυπώδης σάλτσα τομάτας με ψωμάκια και κριτσίνια ετοιματζίδικα.

Όσον αφορά το σέρβις τα γκαρσόνια ήταν ευγενικά δεν λέω αλλά αφηρημένα. Δεν μας έφεραν κουβέρ και χαρτοπετσέτες, ενώ είχαν έρθει τα πιάτα με το φαγητό.

Οι τιμές πολύ τσιμπημένες συγκριτικά με την ποιότητα που προσφέρει.

Το σίγουρο είναι οτι δεν θα ξαναπάω.