Μεζεδοπωλείο με έμφαση στο ψάρι

Ταξινόμηση:

12 Ιαν 2018

Πήγαμε στη ΜΟΥΡΓΑ την Πέμπτη 4/1/2018, εγώ και ο σύζυγός μου.
Ο χώρος υπέροχος, απλός, με μεγάλα τραπέζια. Ο φωτισμός τόσος όσος πρέπει και η μουσική εξαιρετική.

Ο σερβιτόρος που μας πηρε παραγγελία μας πρότεινε Τόνο στη Σχάρα, και μια σαλάτα από βραστά ραδίκια πάνω σε λευκό ταραμά. Τα πήραμε και τα δύο πιάτα.
Στην αρχή ήρθε ένα ξυνοτύρι Νάξου το όποιο συνοδευόταν από μαρμελάδα σαμπούκο και ένα μαύρο παξιμάδι. Στη συνέχεια η σαλάτα με τα βραστά ραδίκια όπου ήταν αποκάλυψη γευστικά. Ο λευκός ταραμάς ήταν βελούδινος και μια μπουκιά μαζί με τα ραδίκια ήταν έκρηξη γεύσεων.

Επόμενο πιάτο, σουπιά σχάρας με οσπριάδα. Κομμάτια σουπιάς τέλεια ψημένα με μια ελαφριά σαλάτα αποτελούμενη από ρεβύθια και μαυρομάτικα φασόλια μαγειρεμένα al dente. Πεντανόστιμα.

Το φαγητό έκλεισε με τον τέλεια ψημένο τόνο στη σχάρα, σερβιρισμένο με λαχανικά σωτέ.
Για επειδόρπιο επιλέξαμε μια μους σοκολάτας από αβοκάντο με μπισκότο βουτύρου. Ελαφρύ και όσο γλυκό έπρεπε.

Ήπιαμε μισό κιλό λευκό βιολογικό κρασί και ήρθε κι άλλο ένα τεταρτάκι κερασμένο.
Πληρώσαμε 50 ευρώ και φύγαμε χορτάτοι και χαρούμενοι.
Αν εχω να προσάψω κάτι, είναι ότι χρεώσαν το ψωμί 0,70 ανα ατομο, που για μένα είναι σαν διαδικασία έτσι κι αλλιώς απαράδεκτη.

Κατα τ αλλα προτείνω ανεπιφύλακτα.

12 Δεκ 2017

Ένα ιδιαίτερο μέρος με ενδιαφέρουσες συνταγές, χωρίς να είναι δυστυχώς όλες πετυχημένες. Το μαγαζί προσφέρει μόνο θαλασσινά-ψάρια και τυριά.

Πήγαμε 4 άτομα όλοι "οπαδοί" των θαλασσινών.

Θετικά:
καραβιδάκι τηγανιτό με σκορδοβούτυρο. Εξαιρετικό
πεσκανδρίτσα με τραχανά. Εξαιρετικό - η εκπληξη που σε γεμίζει σε ένα εναλλακτικό μεζεδοπωλείο.
Χταπόδι με φάβα. πολύ καλή εκτέλεση του πιάτου.
σαλάτα από βραστή πατάτα με βελουτέ λαχανικών. έξυπνο και νόστιμο.

Μέτρια:
Θράψαλο. Νόστιμο, αλλά το κινόα που το συνόδευε είχε υπερβολικά πολύ κίμινο. Δεν έδενε το πιάτο.

Αρνητικά:
Καπνιστό χέλι. Απαράδεκτο. 4 κουταλίτσες από κάτι σαν ταραμοσαλάτα και δείγμα (κυριολεκτικά) από χέλι. 7€. Όποιος σερβίρει τέτοιο πιάτο δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του ούτε τον πελάτη και αδικεί το μαγαζί του.
Σουπιά. Αδιάφορη και πνιγμένη στην ταραμοσαλάτα με τη σουπιά να χάνεται.

Αξίζει τη δοκιμή. Κάποιες τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο φθηνές. Από τα λίγα μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη χωρίς κέρασμα και χωρίς πρόταση για γλυκό.

16 Οκτ 2017

Ήταν Κυριακή μεσημέρι σχετικά αργά, όταν μετά από σύσταση φίλου επισκεφθήκαμε την "μούργα"..

Είχαμε κάνει κράτηση απ' την προηγούμενη μέρα και μας δόθηκε το πρώτο τραπέζι δίπλα στην κουζίνα. Το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο αλλά και καπνό δυστυχώς μια και στην παρέα υπήρχαν και μικρά παιδιά.

Στο δια ταύτα.. θυμάμαι μια φάβα με κάποιο μικρό ψάρι πάρα μα πάρα πολύ αλμυρό και ψιλογεμάτο λάδι, κάποιο είδος σαλάτας με φακές που όποιοι δοκίμασαν (μεταξύ τους και εγώ), δεν ξανάκαναν το ίδιο λάθος, μια μακαρονάδα με θαλασσινά που ήταν στα πλαίσια του μέτριου, μια πεσκανδρίτσα που ήταν ωραία, και ένα άσπρο κρασί ψιλοαδιάφορο...

Τιμές τηρουμένων των αναλογιών σχετικά ακριβές.

Στην καθιερωμένη απάντηση αν θα ξαναπήγαινα η απάντηση είναι φυσικά όχι

Χριστοπούλου 12, Θεσσαλονίκη