Μεζεδοπωλείο με έμφαση στο ψάρι

10 Μάρ 2017

Καταπληκτικό να είμαι ο πρώτος που θα γράψει για αυτό το αριστούργημα!

Μούργα ή άλλοτε Πεζοδρόμος. Ένα μαγαζί που δεν το ξέρει πολύς κόσμος λόγω της τοποθεσίας του σε ένα στενάκι και σε σημείο που δεν υπάρχουν άλλα φαγάδικα, αλλά και του ότι δεν έχει μεγάλη ιστορία. Νιώθω, λοιπόν, τρελή τύχη που άκουσα για αυτό το μαγαζί αρκετά νωρίς και έτσι είχα τη δυνατότητα να το γευτώ και να το τιμήσω και στις 2 τελευταίες μου επισκέψεις στην πόλη.

Η Μούργα είναι ένα μαγαζί που σερβίρει πιάτα μόνο με ψάρι. Καθόλου κρέας. Οι υπεύθυνοι ξυπνάνε το πρωί, πάνε στην ψαραγορά και παίρνουν ότι πιο καλό βρουν. Γράφουν κάθε μέρα, σε 2 λαδόκολλες ένα μενού με βάση τα όσα προμηθεύθηκαν. Κάθε μέρα και διαφορετικό μενού. Συνήθως περιλαμβάνει 2-3 σαλάτες, πολλά πιάτα τύπου ορεκτικά ή κυρίως με βάση το ψάρι και αρκετά ιδιαίτερα τυριά από διάφορες περιοχές της χώρας. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νέα παιδιά που ξέρουν τη δουλειά τους, είναι γρήγοροι, ευχάριστοι, αλλά και ιδιαίτερα συζητήσιμοι εάν το θέλετε. Ο χώρος είναι εξαιρετικά απλός, ξύλινα πολύ απλά τραπέζια και καρέκλες, σχεδόν άδειοι τοίχοι, καλή καθαριότητα, ανοιχτή κουζίνα. Δεν είναι το δυνατό τους σημείο ωστόσο είναι πραγματικά ξεχωριστός, στην αρχή ίσως ξενίσει κάποιον το τόσο μίνιμαλ, όμως μόλις έρθει το φαγητό θα αγαπήσει ακόμα και τους γυμνούς τοίχους.

Από την πρώτη μου επίσκεψη στον Πεζοδρόμο, τότε (Οκτώβριος 2015), δεν θυμάμαι πάρα πολλά. Είχαμε πάρει ένα ελληνικό τυρί που θύμιζε παρμεζάνα και μας φάνηκε μέτριο γιατί ήταν ωμό και εμείς ονειρευόμασταν να είναι ψημένο (δεν ρωτήσαμε φυσικά), θράψαλο τηγανητό, με άλλα λόγια σαν καλαμαράκια, απίστευτα νόστιμο (το φέρνουν στο τηγάνι) και κάτι μύδια αχνιστά. Ωωω τι μύδια θεέ μου! Φυσικά όπως το 70-80% του κόσμου, δεν πολυτρώω μύδια. Έχω φάει 3-4 φορές στη ζωή μου και με σχετικό φόβο. Εκείνη τη μέρα παρατηρήσαμε ότι σε όλα τα τραπέζια υπήρχε μια γαβάθα με μύδια. Οπότε τα πήραμε και εμείς. Δεν θα πω πολλά, μόνο ότι με ένα φίλο μόλις φάγαμε τα μύδια ζητήσαμε να μας φέρουν 2 κουτάλια σούπας και σιγά σιγά ήπιαμε όλο το ζουμάκι της σάλτσας που τα συνόδευε… Τότε με 4 πιάτα και μισό ή ένα λίτρο κρασί είχαμε δώσει περίπου 40€ τα 3 άτομα χωρίς να σκάσουμε.

Η φετινή επίσκεψη έγινε στις 19 Φεβρουαρίου. Μεσημεροαπόγευμα. Σκόπιμα δεν θα αναλωθώ στην ενδελεχή περιγραφή των πιάτων καθώς κάθε μέρα τα αλλάζουν. Έμφαση αξίζει να δοθεί στις γεύσεις που δημιουργεί ο σεφ όμως. Πήγαμε 3 άτομα και πήραμε τα εξής:

- Αρχικά ήρθε ψωμάκι ολικής άλεσης από καρβέλι, όχι τόσο στα γούστα μου.

- Σαλάτα με μαύρη φακή, χταπόδι και φύκια (8€)

Έξυπνη κίνηση ότι τα φύκια ήταν τοποθετημένα στην άκρη του πιάτου για όποιον δεν τα ήθελε. Η μαύρη φακή που πρώτη φορά δοκίμασα ήταν πεντανόστιμη και το χταπόδι (του οποίου δεν είμαι και τρελός φαν) εξαιρετικό.

- Λαχανοντολμάδες με πεσκανδρίτσα (6€)

Πεσκανδρίτσα? Σοβαρά τώρα? Κι όμως! Ψαρίλα μηδέν, σαν να φάγαμε κανονικούς ζουμερούς λαχανοντολμάδες. Ήταν το πιο μέτριο πιάτο που πήραμε και αν το βαθμολογούσα θα έπαιρνε 7,5-8/10, ενδεικτικό της ποιότητας των "μέτριων" πιάτων τους.

- Κολιός στο τηγάνι (6-7€)

Ήρθαν 3 φιλέτα κολιού στο τηγάνι, ζουμερά και νόστιμα.

- Σαρδέλες σε αμπελόφυλλα με φάβα, κρεμμύδι και παξιμάδια (6-8€)

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πιάτο. Οι σαρδέλες ήταν τα 2/3 του μικρού δαχτύλου του χεριού. Ήταν τυλιγμένες με το αμπελόφυλλο σαν κύλινδροι. Και πας να τις δαγκώσεις στη μέση.. Τι το θελες? Και σκάει το κυλινδράκι και αυτό που ζεις λες δεν γίνεται. Πανδαισία γεύσεων! Ο συνδυασμός της ψιλοκομμένης σαρδέλας με το αμπελόφυλλο δεν γίνεται να είναι τόσο φοβερός, λες. Μα ναι, είναι. Η φάβα? Σούπερ. Απλώς θα θέλαμε περισσότερη σαρδέλα. Ήρθαν 8 κυλινδράκια, και θα θέλαμε κάπου 20-30 και ας μην παίρναμε τίποτα άλλο.

- Γαρίδες σαγανάκι (10€)

Ήρθαν αρκετές γαρίδες μέτριου μεγέθους σε γαβάθα με αρκετό ζουμί. Συνοδεύονταν από κρεμώδες τυρί. Μιας και δεν τις προτιμώ θα παραθέσω ότι οι 2 φίλοι τις χαρακτήρισαν εξαιρετικές και τρελάθηκαν με το ζουμάκι τους το οποίο απορροφήθηκε ταχύτατα από το ψωμί που είχαμε στα χέρια μας.

- Φιλέτο τόνου (45€ / κιλό, πήραμε 250 γραμμάρια για 2 άτομα)

Έρχεται και λες «συγνώμη παρήγγειλα τόνο ή rib eye?». Αυτό ακριβώς. Σούπερ ψημένο, σερβιρισμένο με ωραίες πατάτες φούρνου.

- Ήπιαμε ωραίο χύμα λευκό κρασάκι με περίπου 4,8€ το μισόλιτρο.

- Στο τέλος ήρθε ένα απίστευτο γλυκό του κουταλιού. Θεωρείται γλυκό χαβιάρι, λέγεται σαμπούκο και προέρχεται από τον καρπό της αφροξυλιάς. Το δάγκωνες και ήταν κρατσανιστό! Τέλειο!

Η παρουσίαση των περισσότερων πιάτων ήταν για όσκαρ. ΜΕ-ΡΑ-ΚΙ. Έτσι το λέω εγώ αυτό.

Η ΛΥΠΗΤΕΡΗ: ένα γεύμα 2 ατόμων, μάλλον θα περιελάμβανε 3-4 πιάτα με μέση τιμή τα 15€ το άτομο (εύρος 12-18€). Με κρασάκι πάμε στα 18€ κατ’ άτομο (εύρος 14-22€). Εμείς, 3 άτομα, πήραμε 6 πιάτα, με μερικά από τα πιο ακριβά σε αυτά και μαζί με το κρασάκι δώσαμε 21€ ο καθένας (17-18€ κατ’ άτομο κόστιζε το φαγητό μας με το οποίο σκάσαμε). Δεδομένου ότι πρόκειται για φρέσκο ψάρι, το vfm πραγματικά είναι πολύ καλό. Πληρώνεις κάτι που ΑΞΙΖΕΙ. Μακάρι να είχαμε και στην Αθήνα τέτοιο μαγαζί…

Με λίγα λόγια: σας αρέσει το ψάρι ή δεν σας αρέσει το ψάρι? Τη Μούργα θα τη λατρέψετε. -

Χριστοπούλου 12, Θεσσαλονίκη