Ο ξεχωριστός χαρακτήρας των ιδιοκτητών του "Αίφνης" αντικατοπτρίζεται πλήρως στο μικρό εστιατόριο που αίφνης έκανε αισθητή την παρουσία του στην Αργυρούπολη. Η ιδιαίτερη αισθητική του χώρου, σε ταξιδεύει σε κάποια άλλη χώρα, στο σαλόνι κάποιου φιλικού σου σπιτιού, αλλά συνάδει με την Ελληνική κουζίνα, που δέχεται αδιαμαρτύτητα τις αλχημείες των ιδιοκτητών του, που φιλικοί είναι πάντα εκεί, για να σας υποδεχτούν σαν στο δικό τους σαλόνι και να απολαύσετε τις βρώσιμες ιδέες τους!!!!!!!!!!!!

Τρίτη: 20.00 - 01.00 Τετάρτη: 20.00 - 01.00 Πέμπτη: 20.00 - 01.00 Παρασκευή: 13.00 - 01.00 Σάββατο: 13.00 - 01.00 Κυριακή: 13.00 - 20.00 Δευτέρα: Κλειστό

Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Μάρ 2019

Θα ξεκινήσω και θα κλείσω με την ίδια λέξη: Σπεύσατε! Και αφού κάνω την αυτοκριτική μου που δε διάβασα πιο προσεκτικά τις κριτικές των φίλων (κατά χρονολογική σειρά) Julia, TΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ, Giovanni7 και minotavrs που έβαλαν το ΑΙΦΝΗΣ στο χάρτη του a4f, ώστε να πάω νωρίτερα για επιτόπια αναγνώριση (ούτε 20 λεπτά δρόμος από τη Νέα Σμύρνη), περνώ άμεσα στην αναφορά των σημείων που καθιστούν το ΑΙΦΝΗΣ κατά τη γνώμη μου σε μέρος must visit, ακόμα κι αν πρέπει να κάνετε αρκετά χιλιόμετρα.
Για να ξεκινήσουμε με το πρώτο πλεονέκτημα, θα το βρείτε πολύ εύκολα, στρίβοντας πρώτα από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης στην Α’ είσοδο της Αργυρούπολης και κατόπιν στην οδό Κρήτης (πρώτος δρόμος αριστερά, προσοχή στη διασταύρωση! ). Θα παρκάρετε ασύλληπτα εύκολα (2 στα 10), προσοχή όμως να μην το προσπεράσετε, το μαγαζί είναι γωνιακό και μάλλον λιτό και σεμνό στην εμφάνιση, εξωτερικά τουλάχιστον.
Ο έξω χώρος είναι περιφραγμένος με ξύλο και νάιλον και κάποια φυτά σε γλάστρες, σίγουρα δεν είναι το ατού του μαγαζιού, χωρίς να είναι κακός, θέλει περισσότερο πράσινο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ο μέσα χώρος κερδίζει στην όποια σύγκριση κατά κράτος. Είναι από τις περιπτώσεις που σκέπτεσαι «από πού ν’ αρχίσω και πού να τελειώσω;», η φίλη PP TINA θα χρειαστεί δύο σελίδες για την αναλυτική περιγραφή, όπως μόνο αυτή ξέρει να κάνει. Εγώ περιορίζομαι να σας πω ότι πρόκειται για εξαιρετικά φιλόξενο χώρο, σε όποιο σημείο του και αν καθίσεις θα νιώθεις το ίδιο άνετα. Μοιάζει όντως με σαλονοτραπεζαρία αστικού αθηναϊκού σπιτιού, μου θύμισε λίγο το ΚΑΠΠΑ και το ΟΙΚΕΙΟΝ, όμως στο (πολύ) πιο σικ. Έχει δοθεί προσοχή ακόμα και στην τελευταία λεπτομέρεια, τόσον όσον αφορά τη διακόσμηση (αφήστε το μάτι σας να ταξιδέψει, δεν θέλω να σας χαλάσω την έκπληξη) όσο και την επίπλωση (αρχοντικά τραπέζια, απολαυστικά βολικά καθίσματα, art de la table πολύ πάνω από το μέσο όρο) και το φωτισμό.
Ψυχή του ΑΙΦΝΗΣ το ζεύγος των ιδιοκτητών-σεφ, εντυπωσιακή ομοιότητα ως προς αυτό το σημείο με τα κοντινά ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Προσωποποίηση της ευγένειας, αρχοντιάς, χωρίς ίχνος δηθενισμού, άνθρωποι που χαίρεσαι να τους κάνεις παρέα και που οι ίδιοι δείχνουν ανοικτά πόσο εκτιμούν τη σοβαρή κουβέντα επί παντός επιστητού, κυρίως όμως γαστρονομικού προσανατολισμού. Σε υποδέχονται και σε ξεπροβοδούν με ένα μεγάλο ειλικρινές χαμόγελο. Από κοντά, χωρίς να υστερεί ίχνος στην ποιότητα της εξυπηρέτησης, και η νεαρή κυρία που καλύπτει μόνη της χωρίς πρόβλημα όλη την αίθουσα.
Όταν φθάσαμε, Κυριακή μεσημέρι στις 2, ήμασταν για αρκετή ώρα οι μόνοι πελάτες, μέχρι να φύγουμε όμως στις 4, το μαγαζί είχε γεμίσει μέσα έξω. Πελατεία όλων των ηλικιών, πολιτισμένοι άνθρωποι, χωρίς φωνές και βαβούρα, και βέβαια ούτε σκέψη για τσιγάρο.
Η απόλαυση αρχίζει με το κέρασμα της υποδοχής: τυρομπαλάκια σερβιρισμένα σε λυγισμένα κουτάλια (οι πιο παλιοί θα θυμηθούν τον ισραηλινό «μάγο» Uri Geller, που έχτισε την καριέρα του πάνω σ’ αυτό το κόλπο) με λίγη μαρμελαδίτσα εσπεριδοειδών δίπλα. Νερό δροσερό σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί φρέσκο σε καλάθι με μαχαίρι, για να μη στεγνώνει, κρασί δικό τους (λευκό, ροζέ και κόκκινο) σε vintage καράφα. Ο κατάλογος καλογραμμένος, σας παρακινεί να συνθέσετε κλασσικό μενού με σαλάτα, ένα – δύο ορεκτικά και ένα κύριο πιάτο για τον καθένα. Προσοχή στο πόσα θα παραγγείλετε! Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, ευτυχώς είναι και πάρα πολύ νόστιμες.
Για την περιγραφή των πιάτων υπάρχουν στο a4f πλείστοι όσοι ειδικοί, περιμένω με ενδιαφέρον τον φίλο Vaggg να κάνει παιχνίδι. Η τετραμελής παρέα μας ξεκίνησε με μια χορταστικότατη καταπράσινη σαλάτα με ρόκα, στρογγυλά βραστά φασολάκια, πιπεριά Φλωρίνης, λεπτές φέτες παστράμι και καρύδια περασμένα στο τηγάνι (προσοχή στη λεπτομέρεια) και μια πιατέλα με ποικιλία μανιταριών με ξινόγλυκη σος (ο καλός σεφ μου είπε την συνταγή, τα μαγείρεψα χθες και ακόμα γλύφω τα δάχτυλά μου). Για κύριο πιάτο πήραμε μπιφτέκια με πατάτες country, καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με μους μελιτζάνας και πέρκα με ζυμαρικά. Απλά στη σύλληψη, θεσπέσια στην εκτέλεση, κυριολεκτικά σκουπίσαμε τα πιάτα μας. Για επιδόρπιο περιοριστήκαμε σε εσπρεσάκια, βάλαμε όμως – για το γούρι – και μια σοκολατόπιτα bitter στη μέση, εκπληκτική.
Ο λογαριασμός φαγητών + ποτών για τέσσερα άτομα ίσα που ξεπέρασε τα 90 ευρώ. Οι τιμές των κυρίως πιάτων στα 12-13 €, οι σαλάτες στα 8 €, τα ορεκτικά γύρω στα 10 €. Φύγαμε υποσχόμενοι στο ζεύγος των ιδιοκτητών και στους εαυτούς μας να επανέλθουμε το ταχύτερο. Έτσι λοιπόν: Σπεύσατε!

08 Απρ 2019

Σπεύσατε είπε ο fratello και εμείς ως οφείλαμε ακολουθήσαμε. 6 ενήλικες και 2 παιδιά βρεθήκαμε Κυριακή μεσημέρι στο Αίφνης.

Χώρος (4/4):

Μικρός στην κυριολεξία αλλά με έξυπνο και οικονομικό γούστο δίνοντας του χαρακτήρα στον εσωτερικό χώρο με την διακόσμηση στους τοίχους και στην οροφή. Ο εξωτερικός χώρος πάλι έχει μια ωραία όψη εξωτερικά και έναν εξίσου μικρό χώρο.

Το πάρκινγκ όπως ειπε και ο fratello είναι πολύ εύκολο.

Γεύση (4/4):

Για να είμαι ειλικρινής αμφιταλαντεύομαι στο 3.5/4 με το 4/4 αλλά αξίζει η προσπάθεια τους να πάρουν 4/4. Το μενού υπερβολικά μικρό κάτι όχι αναγκαστικά κακό. Δοκιμάσαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο:

Σαλάτα με φακές (9/10)

Σαλάτα πράσινη με σαλάμι Θάσου (9/10)

Σαγανάκι τυρί με παστουρμά και αυγό (7.5/10)

2 πεινιρλί με γύρο (9.5/10)

1 πεινιρλί με μπέικον και αυγό (9/10)

1 πεινιρλί λαχανικών (8/10)

2 μερίδες μπιφτέκι σχάρας με πατάτες (7.5/10)

1 μοσχαράκι κατσαρόλας με γάλα καρύδας και κάρυ με ρύζι basmati (7.5/10)

1 ψαρονέφρι σχάρας με baby πατάτες (8.5/10)

1 μερίδα κότσι χοιρινό (8/10)

1 πέννες λαχανικών (6/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Εδώ ειναι το θέμα μας. Ξεκινώ απο την σερβιτόρα που δεν έχουμε παράπονο οτι έκανε κατι λαθος στην παραγγελία μας και οτι ζητήσαμε μας το έφερε. Αλλά κάτι υπήρχε στο ύφος της, χωρίς να είναι αγενής την ένιωθες απόμακρη και διεκπεραιωτική. Ίσως ήταν κουρασμένη, ίσως είναι το στυλ της αυτό.

Το 2ο θέμα είναι στην κουζίνα όπου 2 άτομα, οι ιδιοκτήτες με αγάπη και μεράκι προσπαθούν αλλά ίσως τους λείπει επιπλέον άτομο ή η κουζινα τους ειναι μικρή ή θελουν πιο πολυ χρόνο για να οργανωθούν. Διότι το θέμα είναι οτι υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση ανάμεσα στα πιάτα ειτε τα κυρίως μεταξύ τους ή ανάμεσα στα ορεκτικά και τα κυρίως.

Οι ιδιοκτήτες διαδοχικά βγήκαν να ρωτήσουν εαν είμασταν ευχαριστημένοι απο τις γεύσεις. Με ευγενικό τρόπο το ανάφεραμε.

Απο την άλλη όμως είναι τόσο αγνή, με τόση αγάπη, με πολύ καλο γευστικό αποτέλεσμα και ερασιτεχνισμό η προσπάθεια τους που δεν θα ήθελα μια τέτοια προσπάθεια να μην την σπρώξω και επιβραβεύσω για αυτό βάζω το 3/4.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 1 κιλό τουλάχιστον κρασί και 6-7 αναψυκτικά καθώς και 2 πάστες φράουλα-σοκολάτα, 1 Σοκολατίνα και 1 πορτοκαλόπιτα και γλυκό κρασί κέρασμα στο τέλος για χωνευτικό και τσιπουράκι στην αρχή, πληρώσαμε 200 ευρώ.

Το ποσό αυτό για την ποιότητα, εμφάνιση, γεύση και ποσότητα ήταν πολύ καλό.

Συμπέρασμα:

Σπεύσατε να το δοκιμάσετε! Αυτό ειναι το μεγάλο πλεονέκτημα του a4f, φέρνει στην επιφάνεια μαγαζάκια που αξίζουν πολλά και χωρίς χρήματα για διαφήμιση κτλ δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν. Με το a4f όμως το word of mouth λειτουργεί πιο γρήγορα και βοηθάει μικρά διαμαντάκια όπως λέμε στο site να ανθίζουν!!

Για αυτόν και μόνο τον λόγο καθώς οφείλουμε οικογενειακώς πολλά στην κοινότητα του a4f συνεχίζουμε και γράφουμε στο 1 μας προφίλ τουλάχιστον, κριτικές (όσο φτωχές και πεζές που ομολογουμένως είναι!! ) Για να επιστρέψουμε κάτι με όποιο τρόπο μπορούμε.

Ευχαριστούμε πολύ ολα τα μέλη νέα ή παλιά που μπαίνουν στον κόπο να γράψουν μια κριτική και να μας ενημερώσουν, σύμφωνα με το γούστο τους πάντα για καλά η κακά εστιατόρια.

16 Φεβ 2019

Το επισκεφθήκαμε βράδυ Παρασκευής μετά από τηλεφωνική κράτηση, ο χώρος και η περιοχή δεν σε προδιαθέτουν για αυτο που θα ακολουθήσει καθώς οι εκπλήξεις έρχονται η μία πίσω απο την άλλη ξαφνιάζοντας σε υπέροχα.

Για τους λάτρεις του ρομαντικού και της απλότητας το Αίφνης θα σας κάνει να νιώσετε ότι βρεθήκατε σε κάποιο όμορφα κρυμμένο γαλλικό bistro στο Παρίσι.

Ο χώρος μικρός αλλά πολύ πολύ γουστόζικος και φινετσάτος στα συν του ότι δεν είναι για καπνίζοντες, τα δε πιάτα του λίγα μεν αλλά χορταστικά, άψογα εκτελεσμένα και με σεβασμό στις ελληνικές πρώτες ύλες.

Για τους λάτρεις του πεϊνιρλί επιβάλλεται και μόνο για αυτό μια επίσκεψη μην μείνετε μόνο σε αυτό με τον σπιτικό γύρο, δοκιμάστε και αυτό με το σουτζούκι και το αυγό, επίσης στο Αίφνης θα γευτείτε άψογα εκτελεσμένο και ψημένο συκώτι που λιώνει στο στόμα.

Η ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς ήταν το πολύ καλό ικαριώτικo χύμα κρασί αλλά και τα λιγκουίνι με την πέρκα όπου εκτός από πολύ νόστιμα ήταν και τεράστια ως μερίδα.

Αφού ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί και αν έχουμε κάποια τροφική αλλεργία

Παραγγείλαμε για 2 άτομα:

Αντί σαλάτας μια μανιτάρια πορτομπέλο άψογα εκτελεσμένα με μια πολύ ωραία σάλτσα φρούτων.

Ένα φανταστικό πεϊνρλί που κάλλιστα θα μπορούσες να το πάρεις αντί ορεκτικού ως μερίδα

Ψητό συκώτι ψητό με πουρέ μελιτζάνας

Λιγκουίνι με ολόκληρη πέρκα.

Μισό κιλό Ικαριώτικο χύμα κρασί "Μπεγλερι"

Πληρώσαμε 48,5€ με τα tips 50€ στρογγυλά.... αν μη τι άλλο για όλα τα παραπάνω η τιμή ειναι όχι απλά καλή αλλά value for money....

Εν κατακλείδι το αίφνης θα σας ξαφνιάσει υπέροχα και επιβάλλεται να το επισκεφτείτε όχι μόνο για την καλαισθησία του, την άψογη εκτέλεση των πιάτων του και τις πολύ καλές και value for money τιμές του αλλά και για την ανεπιτήδευτη απλότητα των ιδιοκτητών του που σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι επισκέφτηκες το σπίτι των φίλων σου...

Πάντοτε είχα μια αδυναμία σε χώρους bistro-restaurant όπου η μουσική σε συντροφεύει χωρίς να σε ταλαιπωρεί, ο ρομαντισμός περισσεύει όπως και η ευγένεια και το φαγητό-ποτό προσφέρεται συνήθως με σεβασμό στον πελάτη.
Η αλήθεια είναι ότι τέτοια μέρη στην Αθήνα έχω βρει λίγα -και συνεχίζω να ψάχνω...
Στα πλαίσια αυτής της αναζήτησης, πήρε το μάτι μου το Αίφνης το οποίο μου έκανε ¨κλικ" και είπα να το δοκιμάσω.

Η κράτηση έγινε για Κυριακή βράδυ -κατ΄εξαίρεση άνοιξαν Κυριακή 30 Απρίλη, συνήθως Κυριακή είναι κλειστά- για 5 άτομα.

Έχοντας πλήρη εμπιστοσύνη στον καλό μου -που ξέρει να σε πάει παντού- του έδωσα μονο τη διεύθυνση, αλλά τελικά απεδείχθη ότι χρειάζεται πολύ καλή παρατήρηση για να πιάσει το μάτι σου το Αίφνης (το οποίο βρίσκεται σε περιοχή που δεν περιμένεις να βρεις κάτι τέτοιο, εξ ου και το "Αίφνης" του ταιριάζει απόλυτα).

Ο χώρος σα μικρο σαλόνι-τραπεζαρία αγαπημένης θείας εκ Γαλλιας.
Ζεστά χρώματα στους τοίχους, 4-5 τραπέζια όλα κι όλα με τοποθετημένα κηροπήγια με αναμμένα κεριά, ρομαντικός φωτισμός, διακόσμηση πρωτότυπη και σικάτη.
Ο χώρος πραγματικά σε προδιαθέτει ότι η βραδιά θα εξελιχθεί ωραία.

Το service ευγενικό, φιλικό και όχι διεκπαιρεωτικό, σου δίνει την αίσθηση ότι πραγματικά ενδιαφέρονται να περάσεις καλά στο χώρο τους.

Τα σερβίτσια σαν να έχουν βγει από το σερβάν της θείας από τη Γαλλία (της παραπάνω αναφερόμενης θείας) παρατεταγμένα ολόσωστα στα τραπέζια περιμένουν να γεμίσουν με χρώματα και να ελευθερώσουν αρώματα.

Ξεκινήσαμε τα χρώματα και τα αρώματα με λευκό κρασί -βιολογικό- από την Ικαρία.
Πολύ καλό, γευστικό και αρωματικό - το τιμήσαμε δεόντως καταναλώνοντας 3 ολόκληρα λίτρα!
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί -το οποίο αρνηθήκαμε- και στη συνέχεια ήρθαν στο τραπέζι μας τυρόμπαλες συνοδεία μαρμελάδας και σφηνάκι τσίπουρου. Ωραία παρουσίαση, νόστιμο και πρωτότυπο καλωσόρισμα!

Σε πολύ λίγο ήρθε η πράσινη σαλάτα μας με τυρί κατίκι και ξηρούς καρπούς δροσερή, με φίνα υλικά, ότι πρέπει να την αρχή του γεύματος παρέα με μανιτάρια (δε θυμάμαι πως) το οποίο ήταν και το μοναδικό αδύναμο πιάτο.

Συνεχίσαμε με μοσχαρίσιο λουκάνικο που σερβίρεται παρέα με εξαίσια φασολάκια, μοσχάρι με μπύρα το οποίο συνοδεύεται με ρύζι και κότσι με baby πατάτες.
Όλα τα πιάτα είχαν άψογη παρουσίαση & γεύση και οι μερίδες ήταν στη σωστή ποσότητα.
Σημειώνω ότι η χρονική ροή στο σερβίρισμα ήταν επίσης άψογη.

Ο λογαριασμός έφτασε στα 75,00 euro ποσό λογικό για όλα αυτά που προσφέρει το Αίφνης: όμορφο περιβάλλον, οικογενειακή ατμόσφαιρα, ζεστή εξυπηρέτηση, νοστιμότατα πιάτα και λογικές τιμές (ίσως λίγο πιο πάνω από τις αναμενόμενες στις ημέρες μας).

Ναι, θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως!

30 Οκτ 2017

Πηγαμε στο Αιφνης Σαββατοβραδο αφου βεβαια ειχαμε κλεισει τραπεζι. το μαγαζι ειναι σε μια πολυ ησυχη περιοχη χωρις αλλα μαγαζια γυρω και βρηκαμε παρκινγκ σχετικα ευκολα.

Το μαγαζι ηταν πολυ ωραιο παροτι μικρο. Μας εκανε εντυπωση τα λιγα τραπεζια που ειχε μεσα οπου και κατσαμε. Επειδη ο καιρος ηταν καλος καποιες παρεες καθοταν εξω οποτε θεωρω οτι τον χειμωνα θα ειναι πιο δυσκολο να βρεις να κατσεις.

Υπηρχε μια σερβιτορος η οποια ηταν αρκετα εξυπηρετικη, ευγενικια και γρηγορη. το μενου ηταν μικρο αλλα μου φανηκε λογικο αυτο.

Στο ψητο τωρα: στην αρχη μας φερανε ψωμακι με μπουκιες τυριου και κρυα ρακη. αυτο ηταν απο το καταστημα. Σαν ορεκτικα πηραμε πρασινη σαλατα που ειχε και τυρι και αλλαντικα μεσα.... αρκετα ωραια, σαγανακι με αυγο και σουτζουκι.... σουπερ, πεινιρλι με τηγανια!!!.... πολυ ωραιο.

Σαν κυριως πηραμε πουγκι με κρεας και πιπεριες.... πολυ καλο, συκωτι ψητο.... αυτος που το εφαγε του αρεσε ειπε, ζυμαρικα με καπνιστο απακι.... ωραια και ζυμαρικα με σολωμο... καλα. Μισο κιλο κρασι, μια μπυρα και μια κοκα κολα. Στο τελος μια απο την παρεα πηρε μια ταρτα σοκολατα. για ολα αυτα πληρωσαμε 95 ευρω που μου φανηκαν νορμαλ για αυτα που φαγαμε που κατα γενικη ομολογια ηταν πολυ ωραια.

Στο τελος βγηκαν και οι ιδιοκτητες απο την κουζινα που ειναι και οι σεφ και μας χαιρετησαν ολους δια χειραψιας!!!! για να μας ευχαριστησουν που τους επισκεφθηκαμε πραγμα που εμενα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση.

Παροτι γενικα παμε σε διαφορα μαγαζια για να δοκιμαζουμε ειπαμε οτι σιγουρα θα ξαναπαμε.

22 Απρ 2017

Πήγαμε καθημερινή βράδυ στο εστιατόριο, εμείς για πρώτη φορά οι φίλοι μας δεύτερη, οι οποίοι και το πρότειναν γιατί τους άρεσε.
Το εστιατόριο βρίσκεται στα σύνορα Αργυρούπολης-Ηλιούπολης γωνιακό με άνετο πάρκινγκ.
Ο χώρος από έξω ήδη σε προδιαθέτει για την ομορφιά του εσωτερικού χώρου που θα συναντήσεις. Μπήκα μέσα και έμεινα πραγματικά έκπληκτη από την καλαισθησία του χώρου, λες και κάποιος σε προσκάλεσε στο σαλόνι του σπιτιού μιας άλλης εποχής. Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα με προσεγμένη επιλογή επίπλων και διακοσμητικών στοιχείων. Ωραία απαλή μουσική που σε αφήνει να μιλήσεις άνετα με την παρέα σου.

Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν πολύ εξυπηρετική και ευγενέστατη. Είμαστε μόνοι μας αλλά μετά ήρθανε άλλες τρεις παρέες.
Μας ενημέρωσαν για τα διαθέσιμα πιάτα, δεν μας δόθηκε κατάλογος.

Παραγγείλαμε:

Πράσινη σαλάτα με κατίκι δομοκού, που τελικά μας είπαν ότι δεν είχαν και μας πρότειναν κάποια άλλα τυριά για αντικατάσταση. Η σαλάτα ήταν απλά καλή.
Σουτζουκάκια τυλιγμένα σε μελιτζάνα με τυριά πάρα πολύ νόστιμα
Κυρίως πιάτα πήραμε:
Μπιφτέκια στη σχάρα με ρύζι, εκπληκτικά μπιφτέκια και από τα καλύτερα που έχω φάει σε εστιατόριο. Το ρύζι αδιάφορο το οποίο κατά την παραγγελία μας το είπανε ριζότο, αλλά ριζότο δεν ήτανε.
Μοσχαράκι στην κατσαρόλα με baby πατάτες, τρυφερό νοτσιμότατο
Ψαρονέφρι με πατάτες baby, επίσης πάρα πολύ καλό
Κρασί λευκό χύμα καλό
Ψωμί μας φέρναε ένα καρβελάκι που το έκοβες μόνος σου πολύ καλό
Οι μερίδες χορταστικές
Στο τέλος τρουφάκια για κέρασμα

Η απόδειξη ήρθε όπως όφειλε στο τραπέζι και μας ρώτησαν αν θα πληρώσουμε μετρητά ή με κάρτα.

Τιμή ανά άτομο δεν θα βάλω γιατί δεν είδαμε κατάλογο να γνωρίζω τι πληρώσαμε χωρίς τα ποτά. Συνολικά πληρώσαμε 4 άτομα 81 ευρώ με το κρασί που ήπιαμε (3 μισόλιτρα). Μας έφεραν και ένα στο τέλος κέρασμα.

Οι ιδιοκτήτες ευγενέστατοι ρώτησαν αν ήταν όλα εντάξει, τους μεταφέραμε τις πολύ ωραίες εντυπώσεις μας για το φαγητό και επίσης την ένσταση για το ριζότο, την οποία και πιστεύω σημείωσαν και θα διορθώσουν. Δείχνουν ότι αγαπάνε αυτό που κάνουν και μεταφέρουν αυτή την θετική ενέργεια και στον χώρο τους.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και αν και ο λογαριασμός μας φάνηκε λίγο τσιμπημένος για τις εποχές που ζούμε, πραγματικά αξίζει τα λεφτά του, γιατί η ποιότητα και η αίσθηση του σπιτικού φαγητού σε αποζημιώνουν.