Ο ξεχωριστός χαρακτήρας των ιδιοκτητών του "Αίφνης" αντικατοπτρίζεται πλήρως στο μικρό εστιατόριο που αίφνης έκανε αισθητή την παρουσία του στην Αργυρούπολη. Η ιδιαίτερη αισθητική του χώρου, σε ταξιδεύει σε κάποια άλλη χώρα, στο σαλόνι κάποιου φιλικού σου σπιτιού, αλλά συνάδει με την Ελληνική κουζίνα, που δέχεται αδιαμαρτύτητα τις αλχημείες των ιδιοκτητών του, που φιλικοί είναι πάντα εκεί, για να σας υποδεχτούν σαν στο δικό τους σαλόνι και να απολαύσετε τις βρώσιμες ιδέες τους!!!!!!!!!!!!

Τρίτη: 20.00 - 01.00 Τετάρτη: 20.00 - 01.00 Πέμπτη: 20.00 - 01.00 Παρασκευή: 13.00 - 01.00 Σάββατο: 13.00 - 01.00 Κυριακή: 13.00 - 20.00 Δευτέρα: Κλειστό

Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Μάρ 2019

Θα ξεκινήσω και θα κλείσω με την ίδια λέξη: Σπεύσατε! Και αφού κάνω την αυτοκριτική μου που δε διάβασα πιο προσεκτικά τις κριτικές των φίλων (κατά χρονολογική σειρά) Julia, TΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ, Giovanni7 και minotavrs που έβαλαν το ΑΙΦΝΗΣ στο χάρτη του a4f, ώστε να πάω νωρίτερα για επιτόπια αναγνώριση (ούτε 20 λεπτά δρόμος από τη Νέα Σμύρνη), περνώ άμεσα στην αναφορά των σημείων που καθιστούν το ΑΙΦΝΗΣ κατά τη γνώμη μου σε μέρος must visit, ακόμα κι αν πρέπει να κάνετε αρκετά χιλιόμετρα.
Για να ξεκινήσουμε με το πρώτο πλεονέκτημα, θα το βρείτε πολύ εύκολα, στρίβοντας πρώτα από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης στην Α’ είσοδο της Αργυρούπολης και κατόπιν στην οδό Κρήτης (πρώτος δρόμος αριστερά, προσοχή στη διασταύρωση! ). Θα παρκάρετε ασύλληπτα εύκολα (2 στα 10), προσοχή όμως να μην το προσπεράσετε, το μαγαζί είναι γωνιακό και μάλλον λιτό και σεμνό στην εμφάνιση, εξωτερικά τουλάχιστον.
Ο έξω χώρος είναι περιφραγμένος με ξύλο και νάιλον και κάποια φυτά σε γλάστρες, σίγουρα δεν είναι το ατού του μαγαζιού, χωρίς να είναι κακός, θέλει περισσότερο πράσινο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ο μέσα χώρος κερδίζει στην όποια σύγκριση κατά κράτος. Είναι από τις περιπτώσεις που σκέπτεσαι «από πού ν’ αρχίσω και πού να τελειώσω;», η φίλη PP TINA θα χρειαστεί δύο σελίδες για την αναλυτική περιγραφή, όπως μόνο αυτή ξέρει να κάνει. Εγώ περιορίζομαι να σας πω ότι πρόκειται για εξαιρετικά φιλόξενο χώρο, σε όποιο σημείο του και αν καθίσεις θα νιώθεις το ίδιο άνετα. Μοιάζει όντως με σαλονοτραπεζαρία αστικού αθηναϊκού σπιτιού, μου θύμισε λίγο το ΚΑΠΠΑ και το ΟΙΚΕΙΟΝ, όμως στο (πολύ) πιο σικ. Έχει δοθεί προσοχή ακόμα και στην τελευταία λεπτομέρεια, τόσον όσον αφορά τη διακόσμηση (αφήστε το μάτι σας να ταξιδέψει, δεν θέλω να σας χαλάσω την έκπληξη) όσο και την επίπλωση (αρχοντικά τραπέζια, απολαυστικά βολικά καθίσματα, art de la table πολύ πάνω από το μέσο όρο) και το φωτισμό.
Ψυχή του ΑΙΦΝΗΣ το ζεύγος των ιδιοκτητών-σεφ, εντυπωσιακή ομοιότητα ως προς αυτό το σημείο με τα κοντινά ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Προσωποποίηση της ευγένειας, αρχοντιάς, χωρίς ίχνος δηθενισμού, άνθρωποι που χαίρεσαι να τους κάνεις παρέα και που οι ίδιοι δείχνουν ανοικτά πόσο εκτιμούν τη σοβαρή κουβέντα επί παντός επιστητού, κυρίως όμως γαστρονομικού προσανατολισμού. Σε υποδέχονται και σε ξεπροβοδούν με ένα μεγάλο ειλικρινές χαμόγελο. Από κοντά, χωρίς να υστερεί ίχνος στην ποιότητα της εξυπηρέτησης, και η νεαρή κυρία που καλύπτει μόνη της χωρίς πρόβλημα όλη την αίθουσα.
Όταν φθάσαμε, Κυριακή μεσημέρι στις 2, ήμασταν για αρκετή ώρα οι μόνοι πελάτες, μέχρι να φύγουμε όμως στις 4, το μαγαζί είχε γεμίσει μέσα έξω. Πελατεία όλων των ηλικιών, πολιτισμένοι άνθρωποι, χωρίς φωνές και βαβούρα, και βέβαια ούτε σκέψη για τσιγάρο.
Η απόλαυση αρχίζει με το κέρασμα της υποδοχής: τυρομπαλάκια σερβιρισμένα σε λυγισμένα κουτάλια (οι πιο παλιοί θα θυμηθούν τον ισραηλινό «μάγο» Uri Geller, που έχτισε την καριέρα του πάνω σ’ αυτό το κόλπο) με λίγη μαρμελαδίτσα εσπεριδοειδών δίπλα. Νερό δροσερό σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί φρέσκο σε καλάθι με μαχαίρι, για να μη στεγνώνει, κρασί δικό τους (λευκό, ροζέ και κόκκινο) σε vintage καράφα. Ο κατάλογος καλογραμμένος, σας παρακινεί να συνθέσετε κλασσικό μενού με σαλάτα, ένα – δύο ορεκτικά και ένα κύριο πιάτο για τον καθένα. Προσοχή στο πόσα θα παραγγείλετε! Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, ευτυχώς είναι και πάρα πολύ νόστιμες.
Για την περιγραφή των πιάτων υπάρχουν στο a4f πλείστοι όσοι ειδικοί, περιμένω με ενδιαφέρον τον φίλο Vaggg να κάνει παιχνίδι. Η τετραμελής παρέα μας ξεκίνησε με μια χορταστικότατη καταπράσινη σαλάτα με ρόκα, στρογγυλά βραστά φασολάκια, πιπεριά Φλωρίνης, λεπτές φέτες παστράμι και καρύδια περασμένα στο τηγάνι (προσοχή στη λεπτομέρεια) και μια πιατέλα με ποικιλία μανιταριών με ξινόγλυκη σος (ο καλός σεφ μου είπε την συνταγή, τα μαγείρεψα χθες και ακόμα γλύφω τα δάχτυλά μου). Για κύριο πιάτο πήραμε μπιφτέκια με πατάτες country, καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με μους μελιτζάνας και πέρκα με ζυμαρικά. Απλά στη σύλληψη, θεσπέσια στην εκτέλεση, κυριολεκτικά σκουπίσαμε τα πιάτα μας. Για επιδόρπιο περιοριστήκαμε σε εσπρεσάκια, βάλαμε όμως – για το γούρι – και μια σοκολατόπιτα bitter στη μέση, εκπληκτική.
Ο λογαριασμός φαγητών + ποτών για τέσσερα άτομα ίσα που ξεπέρασε τα 90 ευρώ. Οι τιμές των κυρίως πιάτων στα 12-13 €, οι σαλάτες στα 8 €, τα ορεκτικά γύρω στα 10 €. Φύγαμε υποσχόμενοι στο ζεύγος των ιδιοκτητών και στους εαυτούς μας να επανέλθουμε το ταχύτερο. Έτσι λοιπόν: Σπεύσατε!

03 Ιούλ 2019

Κοιτάξτε τι έχω πάθει. Δεν έχω καθόλου χρόνο για να γράψω τις κριτικές όπως θέλω. Και έτσι λέω να σταματήσω μέχρι να μπορώ.
Και τι μας νοιάζει θα πείτε και δίκιο θα έχετε. Με το παρδόν.
Έλα μου ντε που μέσα στη μέρα σκέφτομαι ωραία φαγιά και γκουρμεδιές που θέλω να γευτώ και πως θα ήταν να ανακαλύψω νέα διαμαντάκια. Και ψιλομπάινω να διαβάσω κριτικές μήπως κάποιος προτείνει καμία μαγική ανακάλυψη? Διαβάζω και άρθρα στο διαδίκτυο για νέα μαγαζιά, απλώς αυτά συνήθως είναι πληρωμένα και τις μισές φορές όταν πας στο μαγαζί κλαίς τα λεφτά και την έξοδό σου.
Οπότε λέω να σταματήσω τις κριτικές, όπως είπα. Όμως αν τις σταματήσω εγώ και ο όποιος «εγώ» δεν μπορεί την παρούσα στιγμή θα γράφουν όλο και λιγότεροι. Οπότε απλώς λέω να aboutίσω για ένα διάστημα γράφοντας λίγο πιο μικρές και ακριβείς κριτικές.
Κάποιοι κάνουν τον σταυρό τους τώρα, κάποιοι άλλοι θα πουν κρίμας.
Αυτό…
Λοιπόν το Αίφνης έχει έναν υπέροχο λιλιπούτειο χώρο, προσεγμένο και φτιαγμένο με μεράκι. Τέλειο πάρκινγκ για την περιοχή.
Πολύ καλό σέρβις. Πάρα πολύ καλό. Τόσο καλό που μας κούρασε η ευγένεια και τα κερασματάκια. Θα προτιμούσαμε αντί για ρακή και γλυκό κρασί στο τέλος να είχαμε ένα αλκοολούχο και κάτι σε βρώσιμο γλυκό.
Από την κουζίνα περιμένεις πιο πολλά. Δείχνει άπειρη και υπάρχουν τεχνικές αστοχίες. Η πρόθεση είναι καλή. Οι ιδέες στο μενού ενδιαφέρουσες.
-Σήμα κατατεθέν τα πεϊνιρλί που έχουν και δικό τους φύλλο στο μενού. Κακό το ζυμάρι τους (θα ήθελα με αίσθηση ξυλόφουρνου, αλλιώς μην τα λέτε σήμα κατατεθέν), μα πλούσια η γέμισή τους.
-Πολύ νόστιμα τα μανιτάρια και το πικάντικο χούμους.
-Μέτρια η σαλάτα με το σαλάμι.
-Στα πιάτα ημέρας που δοκιμάσαμε βρήκαμε ωραίες προτάσεις μα λαθάκια στην εκτέλεση (κοτόπουλο με αγκινάρες και μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας).
Τιμές ένα μικρό κλικ πάνω από το ιδανικές. Με 20-20κάτι ευρώ φεύγεις πλήρης.

ΥΓ. μου θύμισε σε πολλά το λατρεμένο Vino…

08 Απρ 2019

Σπεύσατε είπε ο fratello και εμείς ως οφείλαμε ακολουθήσαμε. 6 ενήλικες και 2 παιδιά βρεθήκαμε Κυριακή μεσημέρι στο Αίφνης.

Χώρος (4/4):

Μικρός στην κυριολεξία αλλά με έξυπνο και οικονομικό γούστο δίνοντας του χαρακτήρα στον εσωτερικό χώρο με την διακόσμηση στους τοίχους και στην οροφή. Ο εξωτερικός χώρος πάλι έχει μια ωραία όψη εξωτερικά και έναν εξίσου μικρό χώρο.

Το πάρκινγκ όπως ειπε και ο fratello είναι πολύ εύκολο.

Γεύση (4/4):

Για να είμαι ειλικρινής αμφιταλαντεύομαι στο 3.5/4 με το 4/4 αλλά αξίζει η προσπάθεια τους να πάρουν 4/4. Το μενού υπερβολικά μικρό κάτι όχι αναγκαστικά κακό. Δοκιμάσαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο:

Σαλάτα με φακές (9/10)

Σαλάτα πράσινη με σαλάμι Θάσου (9/10)

Σαγανάκι τυρί με παστουρμά και αυγό (7.5/10)

2 πεινιρλί με γύρο (9.5/10)

1 πεινιρλί με μπέικον και αυγό (9/10)

1 πεινιρλί λαχανικών (8/10)

2 μερίδες μπιφτέκι σχάρας με πατάτες (7.5/10)

1 μοσχαράκι κατσαρόλας με γάλα καρύδας και κάρυ με ρύζι basmati (7.5/10)

1 ψαρονέφρι σχάρας με baby πατάτες (8.5/10)

1 μερίδα κότσι χοιρινό (8/10)

1 πέννες λαχανικών (6/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Εδώ ειναι το θέμα μας. Ξεκινώ απο την σερβιτόρα που δεν έχουμε παράπονο οτι έκανε κατι λαθος στην παραγγελία μας και οτι ζητήσαμε μας το έφερε. Αλλά κάτι υπήρχε στο ύφος της, χωρίς να είναι αγενής την ένιωθες απόμακρη και διεκπεραιωτική. Ίσως ήταν κουρασμένη, ίσως είναι το στυλ της αυτό.

Το 2ο θέμα είναι στην κουζίνα όπου 2 άτομα, οι ιδιοκτήτες με αγάπη και μεράκι προσπαθούν αλλά ίσως τους λείπει επιπλέον άτομο ή η κουζινα τους ειναι μικρή ή θελουν πιο πολυ χρόνο για να οργανωθούν. Διότι το θέμα είναι οτι υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση ανάμεσα στα πιάτα ειτε τα κυρίως μεταξύ τους ή ανάμεσα στα ορεκτικά και τα κυρίως.

Οι ιδιοκτήτες διαδοχικά βγήκαν να ρωτήσουν εαν είμασταν ευχαριστημένοι απο τις γεύσεις. Με ευγενικό τρόπο το ανάφεραμε.

Απο την άλλη όμως είναι τόσο αγνή, με τόση αγάπη, με πολύ καλο γευστικό αποτέλεσμα και ερασιτεχνισμό η προσπάθεια τους που δεν θα ήθελα μια τέτοια προσπάθεια να μην την σπρώξω και επιβραβεύσω για αυτό βάζω το 3/4.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 1 κιλό τουλάχιστον κρασί και 6-7 αναψυκτικά καθώς και 2 πάστες φράουλα-σοκολάτα, 1 Σοκολατίνα και 1 πορτοκαλόπιτα και γλυκό κρασί κέρασμα στο τέλος για χωνευτικό και τσιπουράκι στην αρχή, πληρώσαμε 200 ευρώ.

Το ποσό αυτό για την ποιότητα, εμφάνιση, γεύση και ποσότητα ήταν πολύ καλό.

Συμπέρασμα:

Σπεύσατε να το δοκιμάσετε! Αυτό ειναι το μεγάλο πλεονέκτημα του a4f, φέρνει στην επιφάνεια μαγαζάκια που αξίζουν πολλά και χωρίς χρήματα για διαφήμιση κτλ δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν. Με το a4f όμως το word of mouth λειτουργεί πιο γρήγορα και βοηθάει μικρά διαμαντάκια όπως λέμε στο site να ανθίζουν!!

Για αυτόν και μόνο τον λόγο καθώς οφείλουμε οικογενειακώς πολλά στην κοινότητα του a4f συνεχίζουμε και γράφουμε στο 1 μας προφίλ τουλάχιστον, κριτικές (όσο φτωχές και πεζές που ομολογουμένως είναι!! ) Για να επιστρέψουμε κάτι με όποιο τρόπο μπορούμε.

Ευχαριστούμε πολύ ολα τα μέλη νέα ή παλιά που μπαίνουν στον κόπο να γράψουν μια κριτική και να μας ενημερώσουν, σύμφωνα με το γούστο τους πάντα για καλά η κακά εστιατόρια.

16 Φεβ 2019

Το επισκεφθήκαμε βράδυ Παρασκευής μετά από τηλεφωνική κράτηση, ο χώρος και η περιοχή δεν σε προδιαθέτουν για αυτο που θα ακολουθήσει καθώς οι εκπλήξεις έρχονται η μία πίσω απο την άλλη ξαφνιάζοντας σε υπέροχα.

Για τους λάτρεις του ρομαντικού και της απλότητας το Αίφνης θα σας κάνει να νιώσετε ότι βρεθήκατε σε κάποιο όμορφα κρυμμένο γαλλικό bistro στο Παρίσι.

Ο χώρος μικρός αλλά πολύ πολύ γουστόζικος και φινετσάτος στα συν του ότι δεν είναι για καπνίζοντες, τα δε πιάτα του λίγα μεν αλλά χορταστικά, άψογα εκτελεσμένα και με σεβασμό στις ελληνικές πρώτες ύλες.

Για τους λάτρεις του πεϊνιρλί επιβάλλεται και μόνο για αυτό μια επίσκεψη μην μείνετε μόνο σε αυτό με τον σπιτικό γύρο, δοκιμάστε και αυτό με το σουτζούκι και το αυγό, επίσης στο Αίφνης θα γευτείτε άψογα εκτελεσμένο και ψημένο συκώτι που λιώνει στο στόμα.

Η ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς ήταν το πολύ καλό ικαριώτικo χύμα κρασί αλλά και τα λιγκουίνι με την πέρκα όπου εκτός από πολύ νόστιμα ήταν και τεράστια ως μερίδα.

Αφού ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί και αν έχουμε κάποια τροφική αλλεργία

Παραγγείλαμε για 2 άτομα:

Αντί σαλάτας μια μανιτάρια πορτομπέλο άψογα εκτελεσμένα με μια πολύ ωραία σάλτσα φρούτων.

Ένα φανταστικό πεϊνρλί που κάλλιστα θα μπορούσες να το πάρεις αντί ορεκτικού ως μερίδα

Ψητό συκώτι ψητό με πουρέ μελιτζάνας

Λιγκουίνι με ολόκληρη πέρκα.

Μισό κιλό Ικαριώτικο χύμα κρασί "Μπεγλερι"

Πληρώσαμε 48,5€ με τα tips 50€ στρογγυλά.... αν μη τι άλλο για όλα τα παραπάνω η τιμή ειναι όχι απλά καλή αλλά value for money....

Εν κατακλείδι το αίφνης θα σας ξαφνιάσει υπέροχα και επιβάλλεται να το επισκεφτείτε όχι μόνο για την καλαισθησία του, την άψογη εκτέλεση των πιάτων του και τις πολύ καλές και value for money τιμές του αλλά και για την ανεπιτήδευτη απλότητα των ιδιοκτητών του που σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι επισκέφτηκες το σπίτι των φίλων σου...

30 Οκτ 2017

Πηγαμε στο Αιφνης Σαββατοβραδο αφου βεβαια ειχαμε κλεισει τραπεζι. το μαγαζι ειναι σε μια πολυ ησυχη περιοχη χωρις αλλα μαγαζια γυρω και βρηκαμε παρκινγκ σχετικα ευκολα.

Το μαγαζι ηταν πολυ ωραιο παροτι μικρο. Μας εκανε εντυπωση τα λιγα τραπεζια που ειχε μεσα οπου και κατσαμε. Επειδη ο καιρος ηταν καλος καποιες παρεες καθοταν εξω οποτε θεωρω οτι τον χειμωνα θα ειναι πιο δυσκολο να βρεις να κατσεις.

Υπηρχε μια σερβιτορος η οποια ηταν αρκετα εξυπηρετικη, ευγενικια και γρηγορη. το μενου ηταν μικρο αλλα μου φανηκε λογικο αυτο.

Στο ψητο τωρα: στην αρχη μας φερανε ψωμακι με μπουκιες τυριου και κρυα ρακη. αυτο ηταν απο το καταστημα. Σαν ορεκτικα πηραμε πρασινη σαλατα που ειχε και τυρι και αλλαντικα μεσα.... αρκετα ωραια, σαγανακι με αυγο και σουτζουκι.... σουπερ, πεινιρλι με τηγανια!!!.... πολυ ωραιο.

Σαν κυριως πηραμε πουγκι με κρεας και πιπεριες.... πολυ καλο, συκωτι ψητο.... αυτος που το εφαγε του αρεσε ειπε, ζυμαρικα με καπνιστο απακι.... ωραια και ζυμαρικα με σολωμο... καλα. Μισο κιλο κρασι, μια μπυρα και μια κοκα κολα. Στο τελος μια απο την παρεα πηρε μια ταρτα σοκολατα. για ολα αυτα πληρωσαμε 95 ευρω που μου φανηκαν νορμαλ για αυτα που φαγαμε που κατα γενικη ομολογια ηταν πολυ ωραια.

Στο τελος βγηκαν και οι ιδιοκτητες απο την κουζινα που ειναι και οι σεφ και μας χαιρετησαν ολους δια χειραψιας!!!! για να μας ευχαριστησουν που τους επισκεφθηκαμε πραγμα που εμενα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση.

Παροτι γενικα παμε σε διαφορα μαγαζια για να δοκιμαζουμε ειπαμε οτι σιγουρα θα ξαναπαμε.