To North Meating Place είναι ένας νέος, μοντέρνος χώρος, στα Μελίσσια. Εδώ θα βρείτε μία μεγάλη ποικιλία από σουβλάκια, ψητά της ώρας και της σούβλας, ωραίες σαλάτες και μία σειρά από κρύα και ζεστά ορεκτικά για ένα ολοκληρωμένο γεύμα ή δείπνο. Επίσης θα βρείτε τα πιο δημοφιλή «μαμαδίστικα» μαγειρευτά φαγητά, κάθε μέρα διαφορετικά, που καλύπτουν την ανάγκη για καλό γευστικό, ποιοτικό φαγητό και θα σας …θυμίσουν τις μυρωδιές και τις γεύσεις των παιδικών σας χρόνων!
Οι προτεραιότητες μας είναι το καλό και προσιτό φαγητό με το καλύτερο δυνατό service! Η μεγάλη εμπειρία και οι γνώσεις μας στον χώρο της εστίασης είμαστε σίγουροι ότι θα σας αφήσουν απόλυτα ικανοποιημένους. Σας προσκαλούμε να μας δοκιμάσετε, θέλουμε να ακούσουμε την γνώμη σας!!

Δευτέρα

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

20 Φεβ 2017

Τσικνοπέμπτη σήμερα... δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας μέχρι τις 21.00 ήταν αδύνατον να τσικνίσω άρα θα σας πω τη γευστική μου εμπειρία στο North meeting place τη Κυριακή.

Το πρωινό ξεκίνησε δυναμικά. Πήγαμε στο πολιτιστικό κέντρο Νιάρχος για βόλτα με ένα καφέ στο χέρι παρότι η μέρα δεν ήταν και η καλύτερη. Εφόσον ήπιαμε τον καφέ μας και περπατήσαμε κανένα χιλιόμετρο ξεκίνησε η αναζήτηση, η δύσκολη αναζήτηση του τι θα φάμε. Δυστυχώς χάσαμε αρκετή ώρα διότι ο καθένας προέρχεται από διαφορετική περιοχή και καταλήξαμε στη περιοχή του πιο γκρινιάρη που ήθελε να πάμε κοντά στο σπίτι του. Μελίσσια κύριοι, από το Παλαιό Φάληρο στα Μελίσσια.
Δεν το μετανιώνω... είχε αρκετό κόσμο αλλά μας βόλεψαν δεν έχουμε παράπονο.
Σαλάτα: Γυροσαλάτα με κρεμμυδάκι, αγγουράκι, καλοψημένο κρέας και μια τέλεια σως
Κυρίως που τα βάλαμε στη μέση για να δοκιμάσουμε απ’ όλα. Κεμπάπ γεμιστό με Φιλάδέλφεια. Μοναδικό, φανταστικό άπαιχτο..
Καλαμάκια κοτόπουλο και χοιρινά με πολύ ωραίες αλάδωτες πιτούλες, με ωραία νόστιμότατη σως. Καλοψημένα όσο πρέπει. Οκ νόστιμα αλλά σαν το κεμπάπ δεν ήταν.

Ζητήσαμε ψητά λαχανικά έτσι γιατί θέλαμε βρε παιδιά μετά το κεμπαμπάκι. Χαχα όχι απλά δεν τρώμε όλοι το κρέας.

Κρασάκι όπως πάντα.

Γλυκάκι για το τέλος κερασμένο. Αφήσαμε ένα κομματάκι για το καλό όπως συμβαίνει πάντοτε και καλά ότι δεν πολύ θέλαμε.
Το προτείνω το μαγαζί έχει καλό value for money γύρω στα 12€ το άτομο. Εξαρτάται τι θα πιείτε.

Ask4food δεν έχω χρόνο να γράφω συχνά αλλά θα το προσπαθήσω.
Καλή συνέχεια.

21 Φεβ 2017

Νεο μαγαζι στην περιοχη των βριλησσιων ακριβως απεναντι απο πολυσυχναστο μαγαζι εστιασης παρομοιου υφους.

. Πολυ καλος ο γυρος χοιρινο αλλα και ο γυρος κοτοπουλο οπως και τα καλαμακια αντιστοιχα... Πληρωσαμε γυρω στα 13 ευρω για 2 τυλιχτα, 2 καλαμακια, 1 πατατες κ 1 μπιρα... Χωρος ιδιαιτερα ζεστος...

Στα συν του καταστηματος οτι δεν καπνιζουν στον εσωτερικο χωρο κ το γεγονος οτι παροτι καθισαμε σχεδον απεναντι απο την κουζινα δεν μυριζε καθολου ο περιβαλλοντας χωρος...

αξιζει σιγουρα να το επισκεφτει κανεις... καλες δουλειες!

15 Φεβ 2017

Το προηγούμενο Σάββατο είπαμε να επισκεφτούμε ένα καινούργιο μαγαζι το οποίο μας το είχαν συστήσει συναδελφοι. Μας είχαν πει τόσο καλα λόγια που έπρεπε να το δούμε και να γευτούμε αυτά που μας περιέγραφαν. Η πρωτη εντύπωση μόλις μπήκαμε μέσα ήταν εξαιρετική.

Μια ζέστη ατμόσφαιρα και ένα πολύ καλα διακοσμημένο μαγαζι χωρις υπερβολές. Αφού μας υποδέχθηκαν καθήσαμε σε ένα τραπέζι απέναντι απο την ψησταριά (κατι το οποίο Φοβόμουνα για τις μυρωδιές).

Ο καταλογος προσεγμένος με αρκετές επιλογές σε ψητά αλλά και σε πιάτα ημέρας τα οποία ενημερωθήκαμε απο τον σερβιτόρο. Ξεκινήσαμε με σαλάτα ρόκα-σπανάκι με ψητό μανούρι, ψητά λαχανικά και γυροσαλατα( μαρούλι, ντοματακιά, πίκλες και γύρο χοιρινό). Πολύ ωραίες γεύσεις για αρχή. Ύστερα είπαμε να δοκιμάσουμε ψητά αλλά κ μαγειρευτά ( είμαστε λιγο υπερβολικοί στο φαΐ μας).

Παραγγείλαμε ψητό μοσχάρι με πατάτες γεμιστές ( ζαμπόν, μπέικον και τυρί), μοσχάρι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας, μια μερίδα κεμπάπ γεμιστό με filadelfia και 2 καλαμάκια μοσχάρι ( το οποίο το δοκίμασα πρωτη φορά). Να ξεκινήσω να σας πω για τα μαγειρευτα τους οτι ήταν απλα καταπληκτικά!!!!! Μου θύμησε κυριακάτικα τραπέζια στο σπίτι των γονιών μου προσθέτοντας όμως και μια πινελιά gourmet

Το γεμιστό κεμπάπ παρά πολύ ωραίο και ασυνήθιστο. Τώρα όσο αναφορά τα μοσχαρίσια καλαμάκια πρέπει να πω οτι ήταν ψημένα οσο πρέπει, παρά πολύ μαλακό κρέας και πολύ ζουμερά. Το γεύμα μας έκλεισε με ένα πολύ ωραίο γλυκάκι το οποίο για τη συγκεκριμένη μέρα ήταν χαλβάς και ψητά μήλα με σως μοσχοκάρυδο τα οποία ήταν κερασμένα απο το μαγαζι.

Ο λογαριασμός μας εξέπληξε ευχάριστα!!! 13€ το άτομο με το κρασί.
Τελικά τα ρούχα μας δεν μύρισαν καθόλου!!!! Μπράβο στους ιδιοκτήτες για το πολύ καλο φαγητό που δύσκολα βρίσκεις πια. Η επόμενη φορά θα ειναι πολύ σύντομα γιατι σε ένα μαγαζι που περιμένεις να φας "απλα ένα σουβλάκι" τρως οτι γευστικότατο. Επίσης οι επιλογές ειναι παρά πολλές που δεν μπορείς μόνο με μια φορά να τις γευτεις.