Μεζεδοπωλείο και Θαλασσινά

Ταξινόμηση:

01 Ιουν 2019

Προχθές το βράδυ ήμουνα σε ένα φίλο στο Παγκράτι και αποφασίσαμε ψαροφαγία, λίγο πιο πάνω και συγκεκριμένα στη Ζωοδόχο Πηγή του Βύρωνα, στο Ταξίδι Αλαργινό.
Την ιδέα την είχα εγώ, διαβάζοντας την ενδιαφέρουσα κριτική που έγραψε πρόσφατα η χρήστης tzia, με το χιούμορ, τους συνειρμούς και τον φοβερό αυτοσαρκασμό της!
Ακολούθησε η περιγραφική κριτική του piperman για το Καλκάνι, όπου αναφέρει το όνομα Ταξίδι Αλαργινό, σαν το τελευταίο στέκι του Στέλιου -πατέρα του Βασίλη που έχει το Καλκάνι- με τις γνωστές ψαροταβέρνες του στην Καισαριανή, και παλιότερα στη Θεμιστοκλέους, τη Βυτίνα, κ. λπ.

Σκέφθηκα ότι ο άνθρωπος αυτός, με ιστορία 30 χρόνων, το όνομα και την υπόληψή του, θα μας προσφέρει ό, τι πιο εκλεκτό, και έτσι κατάφερα να πείσω τον φίλο μου, που προτιμούσε άλλα στέκια κοντά στο Caravel…

Περάσαμε όμορφα, γνώρισα τον συμπαθή κύριο Στέλιο, ο οποίος το λειτουργεί καθημερινά από το 2016, και μας εντυπωσίασε αυτό το ξεχωριστό καφενείο – μπακαλοταβέρνα, που διαθέτει το χρώμα της ιδιαίτερης πατρίδας του, της Νάξου.
Πρόκειται για ένα νοικοκυρεμένο νησιώτικο καφενείο περασμένων δεκαετιών, με μπακάλικο που το ψυγείο και τα ράφια του είναι γεμάτα ναξιώτικα προϊόντα και όχι μόνο, όπως εκλεκτά τυριά του νησιού, όσπρια, γλυκά κουταλιού του Τολάκη, αλλαντικά Πολίτικα του Παντέρη, κ. α.
Έτσι λοιπόν, μπορείς να φας, να πιεις, αλλά και να διαλέξεις τι θα ψωνίσεις από τα καλούδια του.

Καθίσαμε έξω στα λιγοστά τραπεζάκια της στεγασμένης με τέντα πρόσοψης, με τους ασβεστωμένους κύκλους στο δάπεδο, αφού περιεργαστήκαμε και τον εσωτερικό χώρο με τα λιτά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, τα διακοσμητικά παράθυρα, την κάβα και τα ράφια, παντού τριγύρω, με τα ποτά και λογής-λογής vintage προϊόντα (κονσέρβες Κύκνος, κ. λπ. ), καθώς και τα καρδάκια στους τοίχους με σκίτσα και εικόνες.

Η κοπέλα που βοηθάει τον Στέλιο στο σερβίρισμα ήταν ευφυής, σβέλτη και άψογη στη δουλειά της, ο δε Στέλιος μας παρακάλεσε να προηγείται τηλέφωνο ειδικά αν θέλουμε να φάμε καθημερινές το μεσημέρι, γιατί ενδέχεται να είναι μόνος του στο μαγαζί, ενώ τα βράδια δεν υπάρχει κανένα θέμα, αλλά το τηλεφώνημα απλά αποσκοπεί σε εξασφάλιση τραπεζιού, ειδικά τα Σ/Κ!

Στα του φαγητού τώρα: Αρχικά ήρθανε φέτες φρέσκου, λευκού ψωμιού σε πανεράκι, καθώς και κρύο νερό βρύσης σε κανάτα. Ακολούθησαν:

• Ναξιώτικη γραβιέρα με βότανα

• Ναξιώτικη τυρόπιτα με γραβιέρα και παστουρμά

• Φάβα με πάπρικα

• Καλαμαράκια τηγανιτά, τραγανά και νόστιμα και

• Γαριδομακαρονάδα με όστρακα.

Ήταν όλα τα πιάτα εκλεκτά, ενώ το τελευταίο ήταν ένα αριστούργημα που δικαιολογεί την πολύτιμη πείρα του παλαίμαχου Στέλιου!
Ήπιαμε μία μπύρα, καθώς και την εκλεκτή ρακή του μαγαζιού.

Πληρώσαμε 52 € και περάσαμε όμορφα, νιώθοντας μια εμπειρία διαφορετική από τις συνηθισμένες.

Θα το επαναλάβουμε, με στεριανούς μεζέδες την επόμενη φορά, χωρίς να παραλείψουμε τα λαχταριστά σουτζουκάκια του, που τα υμνούσε η παρέα του διπλανού μας τραπεζιού!
Σας το προτείνουμε φυσικά ανεπιφύλαχτα, σαν ένα δείγμα αντιπροσωπευτικό από ό, τι στις μέρες μας τείνει να εκλείψει από την Αθήνα μας!

16 Απρ 2019

Ταξίδι αλαργινό.

Μη φοβάστε. Είναι δυνατόν γυναίκα που βαριέται τα ταξίδια με πλοίο να σας βάλει να κάνετε υπερπόντιο? Ούτε ναύλος για τον Νότο θα σας τύχει ούτε θα πάρετε το πειρατικό του Captain Jimmy.

Το μόνο που θα χρειαστεί να πάρετε είναι το αμάξι σας, διότι δεν είμαι σίγουρη για τις συγκοινωνίες που παίζουν στον upper Βύρωνα, να ανεβείτε τη Φορμίωνος, να περάσετε την Καραολή κ΄ Δημητρίου και λίγο πριν αναρωτηθείτε “που πάμε μάνα?”, έχοντας τα μάτια σας ανοιχτά, να δείτε την Τμώλου, να κάνετε δεξιά και… “φτάσατε στον προορισμό σας” όπως ανακοινώνει η υπερκόσμια φωνή των, απανταχού, gps.
(Άσχετο …το πρώτο gps του καλού μου ανακοίνωνε τον υπολογισμό διαδρομής σε γιάρδες! Αλήθεια τώρα? Αν ήμουν ικανή για τέτοια μετατροπή θα είχα αποφοιτήσει από το ΜΙΤ εντοπίζοντας τον προορισμό μου μέσω συντεταγμένων δορυφόρου).

Θα παρκάρετε, σχετικά, εύκολα, αναλόγως της μέρας και της ώρας. Θα κοιτάξετε, με λίγη προσοχή, να δείτε την ταμπέλα του μαγαζιού η οποία δε βγάζει μάτι. Θα δείτε και μία όμορφη βεράντα, αυλή, πρασιά, μπαλκόνι να το πω? Τέλος πάντων τον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού ο οποίος είναι πολύ χαριτωμένος για ηλιόλουστες μέρες και γλυκά βράδια. Ο δρόμος μπροστά είναι ήσυχος οπότε δε θα ενοχληθείτε ακόμα κι αν βρίσκεστε στο ίδιο επίπεδο με αυτόν.

Να μπείτε όμως, ασχέτως εποχής, μέσα. Για να βγείτε στη Νάξο. Για την ακρίβεια σε ένα καφενείο χωριού του νησιού, πριν πολλά χρόνια, που εκτελούσε και χρέη μπακάλικου μεταξύ άλλων. Στα δεξιά σας υπάρχουν διάφορα συσκευασμένα καλούδια του τόπου, αλλά και του Αιγαίου, όπως όσπρια, γλυκά κουταλιού, ντοματάκι της Σαντορίνης, λουκούμια, χαλβαδόπιτες. Ευθεία θα δείτε το ψυγείο με τα τυριά, οι, πολύ, παλαιότεροι θα θυμηθούν το τεζάκι καφενείων των παιδικών τους χρόνων ενώ θα κλέψετε ματιές από την κουζίνα. Αριστερά, πίσω από τα ράφια, θα ανακαλύψετε ένα μικρό μαγαζάκι με σκούρα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, νησιώτικο αέρα και χαριτωμένες διακοσμητικές λεπτομέρειες σαν τα φανάρια που εκτελούν χρέη φωτιστικών.

Ο κατάλογος χωρίζεται σε πιάτα της θάλασσας και της γης με, ελαφρώς, υπερισχύοντα τα πρώτα. Λόγω walking distance (ο υβριδικός τρόπος λόγου που λέγαμε.. ) από το σπίτι της μίας κολλητής, έχω δοκιμάσει και τα δύο.

• Υπέροχη η ναξιώτικη σαλάτα σε παξιμαδοκούπα. Φάτε τις ντομάτες, πιπεριές, αγγούρι, κρεμμύδι, ελιές, κάπαρη, ξινομυζήθρα πρώτα αφήνοντας το παξιμάδι να τραβήξει καλά όλους τους χυμούς και τα αρώματα. Συνοδέψτε μ’ αυτό τις τελευταίες γουλιές του ποτού σας (8.50e).
• Ωραία και τραγανή η τυρόπιτα με γραβιέρα Νάξου και παστουρμά (7.50e).
• Τα σουτζουκάκια είναι αρωματικά όσο και ελαφριά (7.00e).
• Η λεμονάτη, ζεστή φάβα με πάπρικα (5.00e).
• Γαύρος μαρινάτος σπιτικός, περιποιημένος (5.00e).
• Μπακαλιάρος καπνιστός λευκός, σε αέρινες φέτες (6.50e).
• Μύδια αχνιστά με σωστό βράσιμο και ωραίο ζουμάκι (7.50e).
• Γαριδάκι ψιλό τηγανιτό που τρώγεται απνευστί και ζητείται επανάληψη (6.50e).
• Καλαμαράκια ελαφροτηγανισμένα και τραγανά αλλά συμβατικά (7.50e).
• Χταπόδι ωραίο αλλά δε δικαιολογεί τα 10e.
• Κουτσομουράκια φρεσκότατα, τραγανά, χωρίς περιττό λάδι
(50e/kg).

Το νεράκι που θα σας έρθει θα είναι βρύσης. Στο τραπέζι σας θα υπάρχει λάδι, εξαιρετικής ποιότητος, και ξύδι (Κάπως πρέπει να συνεφέρουμε την Ιωάννα μετά το ψυχικό τραύμα που έχει υποστεί). Τα κορίτσια που εξυπηρετούν θα είναι κοντά σας ενώ θα κρατήσουν την κουζίνα ανοικτή σε περίπτωση ατυχήματος (άμα λέω εγώ για τα πρωτοχρονιάτικα φλουριά δε με πιστεύετε). Ποικιλία ποτών που δε θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο. Τελικός λογαριασμός…όχι πάνω από 20e/το άτομο.

Μπορεί το ταξίδι να μην είναι αλαργινό με την έννοια των ψαγμένων, διαφορετικών γεύσεων. Να μη λέω ψέματα. Εγώ είμαι, αυτών, των διαφορετικών ταξιδιών. Όμως.. έχει τη χάρη του, που και που, το ταξίδι σε ήρεμα, γνώριμα, ασφαλή νερά. Θα το ξανακάνω πολύ σύντομα με μεγάλη απόλαυση. Αρκεί οι συνταξιδιώτες να δέχονται ότι είναι ένα διάλειμμα, όντας έτοιμοι να σε ακολουθήσουν ή, γιατί όχι, να σε ωθήσουν στην επόμενη υπέρβαση. Αλλιώς.... Έχει νόημα? Πείτε μου?