Ενα μικρό, φιλοξενο, παρεϊστικο στεκι γεννήθηκε στην Πλατεία Μέμου στον Κορυδαλλό, με ποιοτικούς μεζέδες πικάντικους, κάθε μέρα μαγειρευτά φαγητά (συνταγες της μαμας ) καλό κρασί, δροσερή ρακι, χαμηλές τιμές, εκλεκτή μουσική λαικά, ρεμπέτικα, έντεχνα,.
Ρήγα Φεραίου 5 Κορυδαλλός.
Αυτό που ξεχωρίζει στο Φάλtso μας μαγειρεύουν δυο γενιές... Μάνα και γιός.... με μπέρδεμα της γευσης απ τα παλια και τα κανούργια..... Αξιζει να μας δοκιμάσετε!!!!!!!

Ανοιχτό Τρίτη ,Τετάρτη, Πέμπτη , Παρασκευή (από τις 13.00 μ.μ μέχρι αργά το βράδυ ) Σάββατο όλη μέρα και Κυριακή μόνο το μεσημέρι (11.00 -17.00 μ.μ ) Δευτέρα κλειστά ......

Έχει ζωντανή μουσική
Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

13 Μάρ 2017

Σε ένα στενάκι δίπλα στην πλατεία Μέμου στο Κορυδαλλό κρύβεται αυτό το διαμάντι, οι Φαλtso. μεζέδες. Το επισκεπτήκαμε βράδυ Τρίτης, παρέα 4 ατόμων, μετά από κράτηση με έκπτωση 40%.

Θα ξεκινήσω από το χώρο, που παίρνει 3 ντοματούλες μόνο και μόνο επειδή είναι μικρός και φαντάζομαι ότι αν έχει πολύ κόσμο, θα υπάρχει βαβούρα. Παρ' όλα αυτά θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα ζεστός με πολύ ωραία διακόσμηση. Μου άρεσε πάρα πολύ το παράθυρο, που το διακοσμούσε ένα βιολί και ένα μπαγλαμαδάκι.
Πάμε τώρα στη γεύση. Ό, τι φάγαμε ήταν εξαιρετικό. Να τονίσω εδώ, ότι μας έφεραν κανατούλα με νερό και σαν κέρασμα, κάτι που θύμιζε σκορδόψωμο (πεντανόστιμο). Πήραμε τα εξής:

-Χωριάτικη στα 6€. Τα λαχανικά ήταν ένα κι ένα, με τεράστιο κομμάτι φέτας. Η ποσότητα ήταν υπερβολικά μεγάλη.

-Ντάκος στα 5,5€. Ο αγαπημένος μας ντάκος αλλά όχι όπως τον συνηθίζουμε. Δεν ήταν ένα μεγάλο παξιμάδι αλλά 3 ή 4 παξιμαδάκια (λίγο μικρότερα από παξιμάδι) με πολλή ντομάτα και φέτα.
-Τηγανιτές πατάτες στα 3€
-Σαγανάκι στα 4,5€. Πολύ ωραίο.
-Ντολμαδάκια στα 5,5€. Ήρθαν 6 ζεστά ντολμαδάκια με ωραίο ντεκόρ και πολύ ωραία γεύση.
-Τρίγωνο καλιτσούνι με τυρί Δομοκού στα 5€. Το μόνο που μου πέρασε αδιάφορο. Δε μου άρεσε γιατί είχε πολύ φύλλο και λιγότερο τυρί.
-Φάβα στα 3,5€. Ζεστή με κρεμμυδάκι και κάππαρη, όπως μ' αρέσει.
-Σουτζούκι στα 4€. 10 κομμάτια περίπου, τα οποία ήταν εξαιρετικά, ειδικά για εμάς που μας αρέσουν τα καφτερά και το μπούκοβο που το συνόδευε.
-Κεφτεδάκια στα 5,5€. 6-8 νόστιμα και μεγάλα κεφτεδάκια.
-Κοτόπουλο στα 7€. Αρκετή ποσότητα και πολύ καλή γεύση.

Από ποτά:

-2 καραφάκια ρακί στα 6€
-2 μπύρες βεργίνα στα 5€
-1 coca cola 1,5€

Σύνολο:69€ που με την έκπτωση πήγε 41€.

Στο τέλος μας κέρασαν μία γενναιόδωρη ποσότητα χαλβά.

Καταλήγοντας, όσον αφορά την εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Ο κύριος που μάλλον είναι ο ιδιοκτήτης ήταν ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος.

Το προτείνω σε όλους σας.
Ελπίζω να συνεχίσετε έτσι και θα σας ξαναεπισκεπτούμε σύντομα.