Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

04 Δεκ 2019

Μια μπέμπα που θα γίνει κάποια στιγμή κυρία... αλλά έχει και τώρα τη χάρη της.

- Φαγητό:
Σαλάτα Μπέμπα με μανούρι... απλό αλλά πολύ καλό ξεκίνημα, με ελαφριά και δροσερή γεύση. Μανιτάρια κρασάτα... πολύ μικρή μερίδα και λίγο σκληρά τα μανιτάρια, έσωζε αρκετά το αποτέλεσμα η ισορροπημένη σάλτσα. Πανσέτα τηγανητή με πουρέ, η οποία ήταν στα πιάτα ημέρας και είχε κάποια σχετική ονομασία, χωρίς να μας εξηγήσουν με σαφήνεια περί τίνος ακριβώς πρόκειται εξ αρχής... μαλακό και τρυφερό το κρέας, λίγο βαριά η σάλτσα και λίγο άχαρη η παρουσίαση (ένα ξεκολλημένο κόκκαλο συνόδευε το υπόλοιπο κρέας). Μπριζόλα μοσχαρίσα από σπάλα... μεγάλη μερίδα (ανάλογη της τιμής βέβαια - 13 ευρώ αν θυμάμαι καλά), πολύ σωστά ψημένη και πολύ καλή γευστικά (όχι κάτι το αλησμόνητο πάντως) συνοδευόμενη από πραγματικά εξαιρετικές διπλοτηγανισμένες τηγανητές πατάτες. Κρασί ποτήρι ξηρό και ημίγλυκο χύμα πολύ καλό. Κέρασμα... τίποτα.

- Εξυπηρέτηση:
Ευγενική, αν και με κάποια σχετική αμηχανία και λαθάκια (όχι σημαντικά πάντως)... προτιμότερο πάντως αυτό, από μια δήθεν και ψυχρή επαγγελματική προσέγγιση.

- Χώρος:
Νιώθεις πως μπαίνεις στο σαλόνι της γιαγιάς σου, η οποία όμως έχει εκμοντερνίσει όσο χρειάζεται το ύφος και το έχει κάνει λίγο θεατρικό στέκι (λογικό, αφού "πνίγεται" ανάμεσα σε δύο θέατρα). Ιδανικό για ζευγάρι και για ειδικά για βραδινή έξοδο.

- Τιμές:
Φυσιολογικές στα περισσότερα πιάτα, με εύρος επιλογών που δε θα σε υποχρεώσουν να καταξοδευτείς.

Συνοπτικά... δεν έχω απολύτως ασφαλή εκτίμηση, αλλά η αύρα του χώρου και οι υψηλές προσδοκίες που είχα, δεν επιβεβαίωθηκαν απόλυτα. Ωστόσο σου προσφέρει μια όμορφη εμπειρία και σε προ(σ)καλεί να το ξαναδοκιμάσεις...

09 Νοε 2018

Αν Κ την γείτονα του Μεταξουργείου-κεραμεικού έχω αρχίσει Κ την εξερευνω το τελευταίο διάστημα οι κριτικές της μπέμπας με έκαναν να την βάλω στο προγραμμα μου Κ άμεσα!

Παρέα 3 Δευτέρα βράδυ στα συν αφού πολλά μαγαζιά κλείνουν. φτασαμε γύρω στις 9 λίγος κόσμος και ο χώρος περίεργος θα έλεγα δεν μας άρεσε η στοά-είσοδος είναι στην ουσία κολλητά με το θέατρο της Άννας Βαγενά οπως έχει αναφέρει νομίζω Κ άλλος χρήστης, αδιάφορος και σίγουρα δυσανάλογος με τον εσωτερικό.
Στα δεξιά μπαίνοντας η κουζινα

Κ Αριστερά μια μικρή ψιλοταβανη Αίθουσα με ομορφο λουλουδατο ταβάνι και έναν εξαιρετικό καθρέπτη πάνω απο το μπαρ για να σου δίνει αίσθηση βάθους και για να δείχνει μεγαλύτερο τον χώρο θεωρω. ηταν προσεγμένη αλλά απλα όχι του γούστου μας.
Ξεκινήσαμε με πράσινη σαλάτα με σουσάμι Κ μανουρι οκ ωραία αλλά βαρετή έχει παίξει παντού βρε παιδί μου

Λαχματζουν ξεροψημένο Κ ελαφριά για εμάς πικάντικο με φέτες από σουτζουκι με ντιπ γιαουρτιού Κ λεμονακι αξιοπρεπέστατο αλλά οκ Κ αυτό.
Ψητό χαλούμι σχάρας οκ κ αυτό Αλλά πάλι τπτ παραπανω
Ψητά πλευρωτους ημέρας ευγευστα

Το μπιφτέκι πάλι στα ημέρας με κρέμα παρμεζάνα Κ πατάτες τηγανητές νόστιμο αλλά με παράξενη υφή για κάποιους, τις Παπαρδελες με τον καβουρμά αρκετά πιπερατες
Και τέλος την χοιρινή τηγανιά με τις πιπεριές που ήρθε κολυμποντας στην σάλτσα της.

Οι απόψεις που έπεσαν στο τραπέζι ήταν διαφορετικές ήταν καλομαγειρεμενα σίγουρα όλα τα πιάτα. εγω προσωπικα έχοντας διαβάσει τις κριτικές των αλλον χρηστών πήγαινα με μεγαλύτερες προσδοκίες. Είχαν αστοχίες για μας τα πιατα Όχι όμως τέτοιες που θα μας κάνουν να μην έχουμε ικανοποιηθεί απλά λεπτομέριες που σίγουρα κάνουν την διαφορά.

Μας έκανε εντύπωση που δεν είχε ούτε κάποιο καλωσόρισμα ούτε κάτι στο τέλος. πηραμε 3χ 500 ροζέ κρασί ωραίο Κ δροσερό.
Εξαίρετικο το σέρβις από έναν ευγενέστατο κυριο.
Πληρώσαμε περίπου 70ευρω

Ήταν μια ωραία βραδιά θα μπορούσα να πω που απλά δεν επαληθεύσε τις προσδοκίες μας. θα το επισκεφτούμε ξανά για να δούμε Κ την εξέλιξη τους ελπίζω μέχρι τότε να έχουν γίνει πράγματα που θα βελτιώσουν την επόμενη μας επίσκεψη!

10 Φεβ 2018

Παρά τις ενθουσιώδεις κριτικές για το Sixtie's dinner δεν είχα καταφέρει να το επισκεφτώ μιας και κάνα δυο προσπάθειες να κλείσω τραπέζι δεν ευόδωσαν. Το Μπέμπα το είχα δει σε κάποια από τις βόλτες μου το καλοκαίρι στην περιοχή και φυσικά είχα διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια από πολλούς και έμπειρους χρήστες. Έτσι μια Παρασκευή νωρίς το βραδάκι, μετά από έξοδο σε θέατρο της περιοχής, είπαμε με την φίλη μου να το επισκεφτούμε χωρίς να έχουμε κλείσει.

Μπαίνοντας στον χώρο - είσοδο του κτιρίου, ουσιαστικά, που έχει μετατραπεί στο αίθριο χώρο του μαγαζιού είδαμε ότι τα τραπέζια όλα ήταν στρωμένα και μιας και ο έξω χώρος ήταν ιδιαίτερα ζεστός λόγω θέρμανσης και όχι άσχημος αισθητικά και ήταν και αυτός που είχε αρκετά τραπέζια με κόσμο να κάθεται να πίνει τον καφέ, το ποτό του αλλά και να απολαμβάνει το φαγητό του καθίσαμε εκεί. Πρέπει να πω ότι παρά το γεγονός ότι περιμέναμε αρκετή ώρα για να βρούμε που θα καθίσουμε κανείς από το προσωπικό ή την ιδιοκτήτρια δεν προσπάθησε να μας διευκολύνει. Εκτός, πάντως, από το εν λόγω περιστατικό, όλοι ήταν πολύ ευγενικοί μαζί μας. Μάλιστα, η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρότεινε να δει αν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι μέσα για να αλλάξουμε αλλά αν και όντως είναι ανώτερος ο εσωτερικός χώρος, είχαμε χαλαρώσει και ζεσταθεί τόσο καλά έξω που δεν θέλαμε. Άλλη φορά...

Η όρεξη μας ήταν για κρασάκι ώστε να τα πούμε και να συνοδεύσουμε με κανένα μεζεδάκι. Ο κατάλογος δεν περιέχει και πολλούς μεζέδες με κρέας - οι θαλασσινοί είναι περισσότεροι θεωρώ- και εκείνη την μέρα δεν υπήρχαν και αρκετοί οπότε οι επιλογές μας ήταν πιο περιορισμένες. Πήραμε: το λουκάνικο κιοφτέ, το οποίο εγώ θεωρούσα ότι ήταν κάποιο λουκάνικο το οποίο θα έχει γίνει κεφτές αλλά τελικά ήταν ένα λουκάνικο κανονικό μεν, πολύ νόστιμο δε (μου θύμισε το χωριάτικο λουκάνικο στο χωριό της μαμάς μου προ τριακονταετίας) και ήρθε συνοδεία σαλατούλας με ντομάτα πολύ νόστιμη και δροσερή. Πήραμε της διπλοτηγανιτές πατάτες με αυγά, οι οποίες ήταν νόστιμες αλλά νομίζω ότι πρέπει πάντα να έχουν κάποια συνοδεία μιας και μόνες τους θεωρώ ότι θα είναι λίγο μπουχτιστικές. Τέλος, μια μπριζολάκια γλυκοκαυτερά, τα οποία δικαίως είναι από τα best of του μαγαζιού μιας και ήταν πεντανόστιμα και συνοδεύονταν με διπλοτηγανιτές πατάτες και αυτά. Για καλοσώρισμα μαζί με το νόστιμο ψωμί (προφανώς ακούστηκαν τα παράπονα και αντικαταστάθηκε με καλής ποιότητας λευκό και μαύρο) ήρθε και ένα διπλό ντιπάκι φάβας με λιαστή ντομάτα, νόστιμο και αυτό. Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ένα φρουτώδες λευκό κρασί που μας πρότεινε η σερβιτόρα και ήταν όντως πολύ καλής ποιότητας και γεύσης.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 25 ευρώ με το δελτίο παραγγελίας και κέρασμα ένα νοστιμότατο και αέρινο cheesecake, όχι όμως τόσο καλά παρουσιασμένο (ίσως ήταν πολύ φρέσκο και δεν μπορούσε να κοπεί σωστά).

Γενικά, η επίσκεψη στην Μπέμπα ήταν πολύ ευχάριστη και θα ακολουθήσει και άλλη για να ανακαλύψουμε και τα θαλασσινά που μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Εκτός από τον χώρο που για μένα είναι πολύ χαριτωμένος και χαλαρός και παίρνει άνετα το τεσσάρι, τα υπόλοιπα τα χώρισα λίγο γιατί θεωρώ ότι δεν αγγίζουν απόλυτα το τέσσερα αλλά προς θεού εννοείται ότι η Μπέμπα αξίζει πολλών επισκέψεων.

Υ. Γ. Ο κατάλογος για μένα ήταν λίγο άνισος: Θα ήθελα περισσότερα πιάτα με ενδιαφέροντα μεζεδάκια και όχι τόσες πολλές επιλογές στις πάστες αλλά μπορεί να είμαι και προκατειλημμένη μιας και δεν είμαι fun των μακαρονιών.

22 Φεβ 2018

Πήγαμε στην μπέμπα σάββατο βράδυ, παρέα έξι ατόμων.
Ο εσωτερικός χώρος πολύ ωραίος, με ταιριαστή διακόσμηση και πεντακάθαρος. Η εξυπηρέτηση ευγενική και φιλική, στο τέλος μας κέρασαν και νόστιμη σοκολατόπιτα.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα μπέμπα με διάφορες πρασινάδες και μανουρι, λαχματζούν με κιμά και σουτζούκι, αρκετά πικάντικο, πατάτες τηγανητές με σος μουστάρδας και ψητό χαλούμι. Όλα ήταν πολύ νόστιμα.

Από κυρίως εγώ πήρα μπιφτέκι μοσχαρίσιο συνοδευόμενο από σαλάτα και πατάτες. Μεγάλη μερϊδα και πολύ νόστιμη. Οι υπόλοιποι πήραν παπαρδέλες με καβουρμα, λιγκουίνι με κοτόπουλο, γλυκοκαυτερά μπριζολάκια και φιλέτο κοτόπουλο. Δεν δοκίμασα κάτι αλλά όλοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.

Από ποτό ήπιαμε ροζέ και λευκό κρασί, που μας ικανοποίησαν απόλυτα

Οι τιμές πολύ λογικές. Η σαλάτα 7 ευρώ, τα ορεκτικα από 4-6 ευρώ και τα κυρίως κοντά στα 8 ευρώ.
Θα ξαναπάω.

23 Μάρ 2018

«…Μια νοσταλγική Μπέμπα…»

Εφόσον το dirty dinners το είχαμε επισκεφτεί ήδη 2 φορές μιας και ήμασταν ευχαριστημένοι με το φαγητό που προσέφερε μια επίσκεψη στην «διάδοχη κατάσταση» με το όνομα «Μπέμπα » θα ήταν λογική και αναμενόμενη.

Επιλέξαμε λοιπόν μια γλυκιά - παρά το καταχείμωνο βραδιά Τετάρτης εκεί στα τέλη του Γενάρη να πάμε για βραδινό και κουβεντούλα.

Τοποθεσία-Χώρος: Στο Café-bar Restaurant που βρίσκεται δίπλα από το θέατρο της κ. Άννας Βαγενά στην Περιοχή του Μεταξουργείου φτάσαμε γύρω στις 8:00 έχοντας βρει εύκολα θέση να παρκάρουμε μιας και στα μέσα της εβδομάδας η επισκεψιμότητα στην περιοχή δεν είναι ιδιαίτερα αυξημένη.
Ο μέσα χώρος όπου λειτουργεί το εστιατόριο μας άρεσε. Με τον χαμηλό φωτισμό από τα vintage φωτιστικά είναι όμορφος και ζεστός, στολισμένος με ρετρό αντικείμενα και το πιάνο του αείμνηστου Λουκιανού, αποπνέει μια νοσταλγική αύρα που θυμίζει μπιστρό σε κάποια κεντροευρωπαικη πόλη.

Φαγητό: από τον ενδιαφέροντα κατάλογο των προσφερόμενων εδεσμάτων επιλέξαμε: α) ψητά πλευρώτους με τιμή στα 5,50e που βαθμολογούνται με 4/5, β) ψητό χαλούμι με λαχανικά στη σχάρα στα 4,90 e και βαθμολογία 4/5 γ) χοιρινή τηγανιά στα 6,50 e με 4/5 δ) φιλετίνια μοσχαρίσια στα12 e – που χρεώθηκαν 14 e μιας και ήταν λίγο περισσότερα όπως μας πληροφόρησαν- που βαθμολογούνται με 4,5 /5και
ε) ζυμωτό ψωμάκι για δυο άτομα στα 1.60e. Συνοδεύσαμε το φαγητό με μια φιάλη εξαιρετικό ερυθρό Thema του κτήματος Παυλίδη που τιμολογείται στα 23e.

Κόστος. Ο λογαριασμός μετά την έκπτωση από την χρήση μιας "συγκεκριμενης"κάρτας Club ήταν στα 44,40e.

Συμπέρασμα: η « Μπέμπα» προσφέρει νόστιμο φαγητό, με καλές τιμές σε έναν όμορφο χώρο. Προτείνω να πάτε. Αξίζει η επίσκεψη.