Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Νοε 2018

Αν Κ την γείτονα του Μεταξουργείου-κεραμεικού έχω αρχίσει Κ την εξερευνω το τελευταίο διάστημα οι κριτικές της μπέμπας με έκαναν να την βάλω στο προγραμμα μου Κ άμεσα!

Παρέα 3 Δευτέρα βράδυ στα συν αφού πολλά μαγαζιά κλείνουν. φτασαμε γύρω στις 9 λίγος κόσμος και ο χώρος περίεργος θα έλεγα δεν μας άρεσε η στοά-είσοδος είναι στην ουσία κολλητά με το θέατρο της Άννας Βαγενά οπως έχει αναφέρει νομίζω Κ άλλος χρήστης, αδιάφορος και σίγουρα δυσανάλογος με τον εσωτερικό.
Στα δεξιά μπαίνοντας η κουζινα

Κ Αριστερά μια μικρή ψιλοταβανη Αίθουσα με ομορφο λουλουδατο ταβάνι και έναν εξαιρετικό καθρέπτη πάνω απο το μπαρ για να σου δίνει αίσθηση βάθους και για να δείχνει μεγαλύτερο τον χώρο θεωρω. ηταν προσεγμένη αλλά απλα όχι του γούστου μας.
Ξεκινήσαμε με πράσινη σαλάτα με σουσάμι Κ μανουρι οκ ωραία αλλά βαρετή έχει παίξει παντού βρε παιδί μου

Λαχματζουν ξεροψημένο Κ ελαφριά για εμάς πικάντικο με φέτες από σουτζουκι με ντιπ γιαουρτιού Κ λεμονακι αξιοπρεπέστατο αλλά οκ Κ αυτό.
Ψητό χαλούμι σχάρας οκ κ αυτό Αλλά πάλι τπτ παραπανω
Ψητά πλευρωτους ημέρας ευγευστα

Το μπιφτέκι πάλι στα ημέρας με κρέμα παρμεζάνα Κ πατάτες τηγανητές νόστιμο αλλά με παράξενη υφή για κάποιους, τις Παπαρδελες με τον καβουρμά αρκετά πιπερατες
Και τέλος την χοιρινή τηγανιά με τις πιπεριές που ήρθε κολυμποντας στην σάλτσα της.

Οι απόψεις που έπεσαν στο τραπέζι ήταν διαφορετικές ήταν καλομαγειρεμενα σίγουρα όλα τα πιάτα. εγω προσωπικα έχοντας διαβάσει τις κριτικές των αλλον χρηστών πήγαινα με μεγαλύτερες προσδοκίες. Είχαν αστοχίες για μας τα πιατα Όχι όμως τέτοιες που θα μας κάνουν να μην έχουμε ικανοποιηθεί απλά λεπτομέριες που σίγουρα κάνουν την διαφορά.

Μας έκανε εντύπωση που δεν είχε ούτε κάποιο καλωσόρισμα ούτε κάτι στο τέλος. πηραμε 3χ 500 ροζέ κρασί ωραίο Κ δροσερό.
Εξαίρετικο το σέρβις από έναν ευγενέστατο κυριο.
Πληρώσαμε περίπου 70ευρω

Ήταν μια ωραία βραδιά θα μπορούσα να πω που απλά δεν επαληθεύσε τις προσδοκίες μας. θα το επισκεφτούμε ξανά για να δούμε Κ την εξέλιξη τους ελπίζω μέχρι τότε να έχουν γίνει πράγματα που θα βελτιώσουν την επόμενη μας επίσκεψη!

30 Νοε 2017

Πραγματικά το site αυτό και βέβαια οι χρήστες του έχουν βοηθήσει απίστευτα στην εύρεση καλών εστιατορίων. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους χρήστες και στην ύπαρξη του a4f.

Χώρος (4/4):

Πολύ ωραίος χώρος, μικρός μεν αλλά πολύ ζεστός, κομψός. Το πιθανό, η ταπετσαρία οροφής, το bar, ο μεγάλος καθρέφτης και γενικά όλο το σκηνικό είναι πολύ καλό.

Γεύση (4/4):

Μικρός αλλά πλήρης κατάλογος. Δοκιμασαμε

Σαλάτα χωριάτικη (9/10)

Σαλάτα με κινοα (7/10)

Λαχματζουν (9/10)

Χοιρινή τηγανιά (7/10)

Πατάτες τηγανιτές με σως μουστάρδας (8/10)

Πατάτες τηγανιτές με αυγά μάτι (8/10)

Μπιφτέκι με σως ροκφόρ (9/10)

Κοτόπουλο φιλέτο (9/10)

Μοσχαρίσια φιλετάκια με σως σβησμένα με κρασί Monsanto (9/10)

Παπαρδελες με μοσχάρι στην κατσαρόλα με κρασί (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4)

Είμασταν μόνοι μας αλλά από αυτό που βίωσα βάζω 4/4 καθώς ο νεαρός ήταν από πάνω μας σε ότι χρειαστήκαμε, άμεσα και χωρίς λάθη.

Value for money (4/4):

Συντηρητικά τρως γύρω στα 15 με 17 το άτομο. Εάν πάρεις τον μισό κατάλογο και είστε 4 άτομα και 2 παιδιά όπως εμείς υπολογίστε το πολύ 20 με 25 ευρώ με τα ποτά. Εαν προσθέσεις και την έκπτωση e-table 10% τότε γλυτώνεις κατι παραπάνω.

Συμπέρασμα:

Άλλο ένα διαμαντάκι που ανακαλύψαμε μέσω του a4f. Πραγματικά αξίζει να το επισκεφθείτε θα φάτε καλά, σε ωραίο περιβάλλον με πολύ καλά λεφτά.

17 Ιουν 2017

Η ΜΠΕΜΠΑ βρίσκεται (σχεδόν) γωνία Κεραμεικού και Ακαδήμου, απέναντι τρόπον τινά από τις ΣΕΫΧΕΛΛΕΣ (που αποκτούν πια σοβαρό ανταγωνιστή), σε βολική τοποθεσία, τόσο για τους αμετανόητους ΙΧήδες, που θα βρουν εύκολα ή δύσκολα να παρκάρουν στα πέριξ (5,5 στα 10) όσο και για τους πιστούς χρήστες των ΜΜΜ, αφού μέχρι το σταθμό του Κεραμεικού δεν είναι ούτε δέκα λεπτά δρόμος.

Προσοχή! Μη μπερδέψετε τη ΜΠΕΜΠΑ, new entry στην περιοχή του Μεταξουργείου, με τη ΜΠΕΜΠΕΚΑ, παλιά πια καραβάνα στο Χαλάνδρι. Η οποία ΜΠΕΜΠΑ αποτελεί την μετεμψύχωση του SIXTIE’S DINNER, που παλιά βρισκόταν στη γωνία Μεγάλου Αλεξάνδρου και Πλαταιών και είχε αποσπάσει σωρεία επαινετικών κριτικών από φίλους του a4f. Η σεφ Πέτρα Αδρακτά διάλεξε κάτι αλλιώτικο για τη νέα της εγκατάσταση, ένα πραγματικά θεατρικό χώρο, αφού είναι ενσωματωμένος στο θέατρο της Άννας Βαγενά, που έχει όμως και τη δυνατότητα να βγάλει μερικά τραπεζάκια έξω. Άλλωστε ένας λόγος για τη μεταφορά σε τόσο κοντινή νέα θέση (ούτε 500 μέτρα απόσταση) είναι, όπως μου είπε ο ευγενέστατος σερβιτόρος ο οποίος πάει πακέτο με το μαγαζί, η έλλειψη έξω χώρου στο παλιό στέκι, γεγονός που δυσκόλευε τη λειτουργία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Σαφώς λοιπόν αυτό που εντυπωσιάζει ιδιαίτερα στη ΜΠΕΜΠΑ είναι η κεντρική μέσα αίθουσα. Ο χώρος σε κερδίζει με την πρώτη ματιά. Σε ορθογώνιο σχήμα, σχετικά ψηλοτάβανος με στενόμακρα παράθυρα (πρέπει να χαζέψετε με την ησυχία σας την χαρούμενη χρωματιστή διακόσμηση της οροφής, έργο Λουκιανού Κηλαηδόνη), μπορεί να φιλοξενήσει γύρω στα 40 άτομα. Ωραία ξύλινα τραπέζια, μια πανέμορφη ροτόντα με έξι καθίσματα στο κέντρο, το πιάνο του συνθέτη στη μια πλευρά του τοίχου, ο οποίος καλύπτεται γύρω γύρω με κουρτινάκι, ένα ωραίο μπαρ-κάβα στη στενή πλευρά στο βάθος, με ένα πάσο στο κέντρο του που επικοινωνεί με την κουζίνα, τοίχοι διακοσμημένοι με εξαιρετικό γούστο, ό, τι χρειάζεται για ένα after theater dinner.

Με αυτό το σαλόνι συνορεύει ένας ημιυπαίθριος χώρος με μια ωραία βρύση επενδεδυμένη με ασπρογάλαζα πλακάκια στο πλάι, ο οποίος προς το παρόν μένει ανεκμετάλλευτος (και θα χρειαζόταν ένα φρεσκάρισμα και καλύτερο φωτισμό), ενώ στο πίσω μέρος του στεγασμένου χώρου βρίσκονται η κουζίνα (διαστάσεων μινιόν) και οι τουαλέτες (καθαρές, αλλά επίσης λίγο στριμωγμένες). Τα τραπεζάκια έξω επί της οδού Ακαδήμου σχετικά λιγοστά, ευτυχώς όμως όχι κολλητά μεταξύ τους. Οφείλω να αναφέρω ότι η ΜΠΕΜΠΑ αριθμεί τέσσερις μόλις μήνες ζωής, οπότε πρέπει να της δοθεί, τουλάχιστον αναφορικά με τη διευθέτηση και αξιοποίηση του χώρου, μια εύλογη περίοδος χάριτος.

Η κουζίνα τέτοιες χάρες δε χρειάζεται. Η σεφ γνωρίζει την τέχνη της καλά και μένει πιστή στη ρότα που έχει χαράξει: ελαφρά πειραγμένη ελληνική κουζίνα. Ο κατάλογος – δύο σελίδες με σαλάτες, ορεκτικά, ζεστούς μεζέδες και κυρίως πιάτα και μια σελίδα με τα βασικά ποτά (υπάρχει χωριστή wine list, λίγες ετικέτες, όλες με ευχάριστα ήπια τιμολόγηση).

Η τετραμελής παρέα μας αποφάσισε να τα βάλει όλα στη μέση, για να μη μείνει κανείς παραπονεμένος. Ξεκινήσαμε λοιπόν με μια φρέσκια σαλάτα με φλοίδες κολοκυθιού, αβοκάντο και παρμεζάνα (εγγυημένη γεύση, κυκλοφορεί γενικά σε αρκετά μέρη), φάβα με κάππαρη και ντοματάκια (σωστή αλοιφή, δεν χρειάστηκε να της προσθέσουμε τίποτα), πατάτες διπλοτηγανιτές με σος μουστάρδας (πιάτο που κάνει τους μεγάλους να ξαναγίνονται παιδιά), τσίρο (= σκουμπρί καπνιστό, θεσπέσιο) με καπνιστή μελιτζάνα και ένα θεϊκό κυριολεκτικά λαχματζούν, με τον κιμά τραγανό και ανακατεμένο με φλοίδες από σουτζούκι, ο ορισμός του πικάντικου.

Συνεχίσαμε με συκώτι με θυμάρι και πουρέ και γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια (αρκετά κοντά στην ανεπανάληπτη εκτέλεση στη ΝΕΑ ΓΩΝΙΑ στη Θεσσαλονίκη). Υπήρχαν μερικά πιάτα ημέρας, απουσίαζαν δυστυχώς τα σιουφιχτά μακαρόνια (signature dish στο SIXTIE’S DINNER). Αν ξαναπήγαινα την επόμενη και μεθεπόμενη μέρα, δεν θα είχα πρόβλημα να συνθέσω ένα διαφορετικό κάθε φορά μενού. Το PONTIKI, που ξεφύτρωσε ξαφνικά μπροστά μας παρέα με την κολλητή της (στην εποχή του a4f, όπως λαταλάβατε, το ινκόγκνιτο έχει πάει περίπατο), νομίζω ότι κινήθηκε σε ψαρικά, θα διαβάσουμε στην κριτική της.

Το σέρβις όπως το θυμόμασταν από παλιά, ευγενικό και πρόσχαρο. Όλα τα πιάτα ήρθαν στη σωστή σειρά, ενώ ήπιαμε δύο μπύρες (ελληνική ΑΡΓΟΣ star, από τις καλύτερες) οι δύο πρώτοι περιμένοντας τους άλλους δύο και κατόπιν τσίπουρο οι άνδρες και λευκό χύμα οι κυρίες της παρέας. Το γλυκάκι στο τέλος, κάτι λευκό και κάτι σοκολατένιο με μια μπάλα παγωτό στη μέση, και το λιμοντσέλο για να καθαρίσει η γεύση ολοκλήρωσαν ένα απόλυτα ικανοποιητικό δείπνο.

Πληρώσαμε, με έκπτωση 10% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης, λίγο πάνω από 50 ευρώ. Όπως καταλαβαίνετε, με ούτε 15 ευρώ το άτομο για φαγητά και ποτά το vfm είναι από μόνο του κίνητρο να επισκεφθείς τη ΜΠΕΜΠΑ. Σας τη συνιστώ θερμά!

10 Φεβ 2018

Παρά τις ενθουσιώδεις κριτικές για το Sixtie's dinner δεν είχα καταφέρει να το επισκεφτώ μιας και κάνα δυο προσπάθειες να κλείσω τραπέζι δεν ευόδωσαν. Το Μπέμπα το είχα δει σε κάποια από τις βόλτες μου το καλοκαίρι στην περιοχή και φυσικά είχα διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια από πολλούς και έμπειρους χρήστες. Έτσι μια Παρασκευή νωρίς το βραδάκι, μετά από έξοδο σε θέατρο της περιοχής, είπαμε με την φίλη μου να το επισκεφτούμε χωρίς να έχουμε κλείσει.

Μπαίνοντας στον χώρο - είσοδο του κτιρίου, ουσιαστικά, που έχει μετατραπεί στο αίθριο χώρο του μαγαζιού είδαμε ότι τα τραπέζια όλα ήταν στρωμένα και μιας και ο έξω χώρος ήταν ιδιαίτερα ζεστός λόγω θέρμανσης και όχι άσχημος αισθητικά και ήταν και αυτός που είχε αρκετά τραπέζια με κόσμο να κάθεται να πίνει τον καφέ, το ποτό του αλλά και να απολαμβάνει το φαγητό του καθίσαμε εκεί. Πρέπει να πω ότι παρά το γεγονός ότι περιμέναμε αρκετή ώρα για να βρούμε που θα καθίσουμε κανείς από το προσωπικό ή την ιδιοκτήτρια δεν προσπάθησε να μας διευκολύνει. Εκτός, πάντως, από το εν λόγω περιστατικό, όλοι ήταν πολύ ευγενικοί μαζί μας. Μάλιστα, η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρότεινε να δει αν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι μέσα για να αλλάξουμε αλλά αν και όντως είναι ανώτερος ο εσωτερικός χώρος, είχαμε χαλαρώσει και ζεσταθεί τόσο καλά έξω που δεν θέλαμε. Άλλη φορά...

Η όρεξη μας ήταν για κρασάκι ώστε να τα πούμε και να συνοδεύσουμε με κανένα μεζεδάκι. Ο κατάλογος δεν περιέχει και πολλούς μεζέδες με κρέας - οι θαλασσινοί είναι περισσότεροι θεωρώ- και εκείνη την μέρα δεν υπήρχαν και αρκετοί οπότε οι επιλογές μας ήταν πιο περιορισμένες. Πήραμε: το λουκάνικο κιοφτέ, το οποίο εγώ θεωρούσα ότι ήταν κάποιο λουκάνικο το οποίο θα έχει γίνει κεφτές αλλά τελικά ήταν ένα λουκάνικο κανονικό μεν, πολύ νόστιμο δε (μου θύμισε το χωριάτικο λουκάνικο στο χωριό της μαμάς μου προ τριακονταετίας) και ήρθε συνοδεία σαλατούλας με ντομάτα πολύ νόστιμη και δροσερή. Πήραμε της διπλοτηγανιτές πατάτες με αυγά, οι οποίες ήταν νόστιμες αλλά νομίζω ότι πρέπει πάντα να έχουν κάποια συνοδεία μιας και μόνες τους θεωρώ ότι θα είναι λίγο μπουχτιστικές. Τέλος, μια μπριζολάκια γλυκοκαυτερά, τα οποία δικαίως είναι από τα best of του μαγαζιού μιας και ήταν πεντανόστιμα και συνοδεύονταν με διπλοτηγανιτές πατάτες και αυτά. Για καλοσώρισμα μαζί με το νόστιμο ψωμί (προφανώς ακούστηκαν τα παράπονα και αντικαταστάθηκε με καλής ποιότητας λευκό και μαύρο) ήρθε και ένα διπλό ντιπάκι φάβας με λιαστή ντομάτα, νόστιμο και αυτό. Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ένα φρουτώδες λευκό κρασί που μας πρότεινε η σερβιτόρα και ήταν όντως πολύ καλής ποιότητας και γεύσης.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 25 ευρώ με το δελτίο παραγγελίας και κέρασμα ένα νοστιμότατο και αέρινο cheesecake, όχι όμως τόσο καλά παρουσιασμένο (ίσως ήταν πολύ φρέσκο και δεν μπορούσε να κοπεί σωστά).

Γενικά, η επίσκεψη στην Μπέμπα ήταν πολύ ευχάριστη και θα ακολουθήσει και άλλη για να ανακαλύψουμε και τα θαλασσινά που μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Εκτός από τον χώρο που για μένα είναι πολύ χαριτωμένος και χαλαρός και παίρνει άνετα το τεσσάρι, τα υπόλοιπα τα χώρισα λίγο γιατί θεωρώ ότι δεν αγγίζουν απόλυτα το τέσσερα αλλά προς θεού εννοείται ότι η Μπέμπα αξίζει πολλών επισκέψεων.

Υ. Γ. Ο κατάλογος για μένα ήταν λίγο άνισος: Θα ήθελα περισσότερα πιάτα με ενδιαφέροντα μεζεδάκια και όχι τόσες πολλές επιλογές στις πάστες αλλά μπορεί να είμαι και προκατειλημμένη μιας και δεν είμαι fun των μακαρονιών.

19 Ιούλ 2017

Το SIXTIE'S DINNER δεν το πρόλαβα και λυπάμαι γι'αυτό. Η περιοχή γύρω από το Γκάζι / Κεραμεικό είναι για μένα ακόμη "άβατο", αν και έχω τουλάχιστον 5 καλές προτάσεις στο μυαλό μου, από έμπιστους φίλους. Ευτυχώς που η άφιξη της Μπέμπας, με τις θετικότατες εντυπώσεις έμπιστων χρηστών που προηγήθηκαν, ήρθε και με ταρακούνησε για τα καλά. Η επιλογή ημέρας ήταν, τελικά, εντελώς "άκυρη" (θα εξηγήσω παρακάτω), αλλά άμα μου μπει εμένα η ιδέα στο μυαλό, άντε σταμάτα με.

Δευτέρα 26/6, η Αθήνα πνιγηρά αφόρητη, λόγω καύσωνα, υγρασίας και αναθυμιάσεων από την παρατεταμένη απεργία-συσσώρευση των σκουπιδιών. Μείγμα θανατηφόρο, με την βόλτα στο κέντρο να φαντάζει επικίνδυνη αποστολή. Από την άλλη, πολλά εστιατόρια τις Δευτέρες αργούν, ενώ η Μπέμπα λειτουργεί. Και ήταν η μοναδική ευκαιρία για να συναντήσω ταυτόχρονα 2 καλούς μου φίλους. Κάπως έτσι και κοιτώντας το χάρτη, επέλεξα τη λύση τρένο και 10λεπτο περπάτημα από Θησείο-Ψυρρή προς την Μπέμπα. Εγώ, η αδερφή μου ( που πρόσφατα άρχισε κι εκείνη να γράφει δειλά δειλά στο ασκ! ) και δύο φίλοι μας.

Η διαδρομή δεν μου άφησε εικόνες, παρά μόνο κάποια πολύ ιδιαίτερα κτίρια, ετοιμόρροπα μεν αλλά με graffiti. Αυτό που ευχόμουν και πίστευα, ήταν να μας αποζημιώσει το φαγητό, για όλα αυτά που εισπνεύσαμε μέχρι να φτάσουμε στο κατώφλι της Μπέμπας, ώστε να μη με κυνηγάνε μετά με το σκουπόξυλο για την επιλογή μου... Αστειεύομαι βέβαια, οι φίλοι μου δεν είναι τέτοιοι άνθρωποι.

Να πω την αλήθεια, η περιοχή δεν μου άρεσε. Θες τα βουνά σκουπιδιών, θες οι θεοσκότεινοι δρόμοι, θες που δεν κινούμαι πολύ στο κέντρο, είχα ένα σφίξιμο.
Δεν κυκλοφορούσε και πολύς κόσμος εκείνη τη μέρα, εκτός από κάτι τρελούς ( εμάς! ).

Είχα κράτηση μέσω e-table για το βραδάκι και μόλις φθάσαμε, μας δόθηκε το ελεύθερο να καθήσουμε όπου θέλουμε.

Δύσκολη επιλογή καθώς: α) έξω μύριζε άσχημα ( δεν φταίει φυσικά η Μπέμπα γι αυτό) και τα σμήνη των κουνουπιών έκαναν μαζική επίθεση με μπαζούκας β) ο μέσα χώρος ήταν εντελώς άδειος και σκοτεινός, μπήκα και βγήκα και αν θυμάμαι καλά δεν κλιματιζόταν γ) ο ενδιάμεσος χώρος της στοάς-αυλής κρίθηκε ως η μοναδική τελικά επιλογή, με τους ανεμιστήρες όμως στην οροφή να μην επαρκούν, αν και δούλευαν στο φουλ. Τί θέλω να πω ; ότι η Μπέμπα μάλλον είναι προτιμότερο να επιλεχθεί όταν ο καιρός κρυώσει λίγο. Εκτός κι αν τα κουνούπια βρίσκουν νοστιμότερο αίμα να πιουν από το δικό σας, τότε ναι, πάτε και καλοκαίρι.

Λίγα λόγια για το μέσα χώρο, για να δικαιολογήσω το 2. Τον παρατήρησα προσεκτικά από εκεί που καθόμουν. Είναι καλλιτεχνικός και προσεγμένος, αλλά δεν είναι του γούστου μου. Μου φάνηκε βαριά κλασικός, μουντός και λόγω υποτονικού φωτισμού λίγο καταθλιπτικός. Αλλά και η αυλή, δεν έχει κάτι αξιομνημόνευτο, πέρα ίσως από το μεγάλο πορτραίτο της ηθοποιού κυρίας Άννας Βαγενά στην είσοδο του θεάτρου της. Καθαρά προσωπική άποψη που θα μπορούσε μελλοντικά να αλλάξει, αν γίνουν κάποιες βελτιώσεις.
Προσπερνώντας αυτά, το δυνατό χαρτί, που είναι και ο λόγος που συστήνω τη Μπέμπα με μεγάλο ενθουσιασμό, είναι φυσικά το φαγητό.

Κατάλογος μικρός, ακόμα υπό διαμόρφωση, με αρκετές όμως επιλογές, όπου εντυπωσιάζεσαι α) από τη δημιουργικότητα της σεφ στους συνδυασμούς β) από την προσεκτικά επιλεγμένη πρώτη ύλη γ) από κάποια ονόματα μεζέδων. Πχ. η κοπέλα μας ενημέρωσε για κάποιες ελλείψεις ως εξής: " Ο Άγιος Ισίδωρος και ο Μανούσος δεν υπάρχουν ". Για τον Μανούσο το καταλαβαίνω, πρόκειται περί γαλομυζήθρας Χανίων. Αλλά για τον Ισίδωρο με τα πέντε του πιπέρια, είμαι ακόμη στο σκοτάδι!!

Παλέψαμε 40 λεπτά με το μενού για να αποφασίσουμε, καθώς όλα ακούγονταν λαχταριστά και η κοπέλα κρυφογέλαγε και μας περίμενε υπομονετικά, μέχρι οι άλλοι 3 να παραδοθούν πια κουρασμένοι και να μου αφήσουν το πλεονέκτημα να αναλάβω επιτέλους εγώ την παραγγελία, μα κάποιος πρέπει να κάνει αυτή τη δύσκολη δουλειά!! Αλλά οι εντολές ήταν ρητές, όχι πάλι πολλά πιάτα.... Αχ Ελένη...

Κάπως έτσι λοιπόν επέλεξα για να τους ικανοποιήσω όλους, την εξαιρετική παξιμαδωτή σαλάτα ( πρασινάδες, ντοματίνια, σπασμένα χαρουπάκια δηλ παξιμαδάκια με χαρούπι- φανταστικά, πέστο λιαστής ντομάτας, ξύγαλο Σητείας και σως ταχίνι, στα 6,40 e ), με όλα της τα υλικά να δένουν τέλεια.
Από κοντά και η απαραίτητη φάβα, με φρέσκο πράσινο κρεμμυδάκι, γλυκά ντοματίνια και κρίταμο, άψογη σε όλα της όπως ακριβώς την περιγράφει και ο fratello ( 3,80 e ).
Πολύ καλό μεζεδάκι αποδείχτηκε και το απάκι κοτόπουλο στο τηγάνι, σβησμένο με μοσχολέμονο και ξαπλωμένο πάνω σε φυλλώματα πράσινης σαλάτας ( 5 e ), ενώ το.... ΛΑΧΜΑΤΖΟΥΝ, με τον πικάντικο κιμά και το σουτζούκι, απλά δεν υπήρχε πιθανότητα να μείνει απέξω. Πολύ πικάντικο και ιδιαίτερο, πολύ τραγανή ζύμη χειροποίητη, λεμονάκι στο πλάι αλλά και γιαούρτι ( προτιμήστε εδώ το γιαούρτι, του πάει τρελά και του δροσίζει την κάψα ) ( 6 e ).

Σε δεύτερο χρόνο, που τηρήθηκε άψογα από την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, όπως της το είχαμε ζητήσει, ήρθε το ριζότο μανιταριών ( 7,50 e ), το οποίο άφησε την παρέα άφωνη με την νοστιμιά των υλικών του, την υφή του, που ήταν απόλυτα πετυχημένη και χαρακτηριστικό δείγμα της τεχνογνωσίας του μάγειρα που το έφτιαξε, και την τόσο πλούσια στρογγυλή του γεύση, που με κοίταζαν με θαυμασμό για την επιλογή μου αυτή.
Ήταν επειδή δεν είχαν έρθει ακόμη στο τραπέζι οι παπαρδέλες με τον καβουρμά Κομοτηνής. Για το πιάτο αυτό δεν είχαμε λόγια να πούμε μεταξύ μας. Ήταν αρκετά παραπάνω πιπεράτο από όσο έπρεπε, αλλά μόλις αναδύθηκαν τα υλικά και τα αρώματα, ακόμα και το υπερβάλλον πιπέρι είχε ταιριάξει απόλυτα. Νόστιμο, αρωματικό, γεμάτο, με το ζυμαρικό να παίζει στα ίσια με τον καβουρμά σε κάτι μπουκιές, ονειρεμένες. ( 8 e ) Αγγίζει την τελειότητα, και αν το προτιμήσετε σε πιο κρύες μέρες, θα καταλάβετε το γιατί.

Ήπιαμε άφθονο νεράκι σε κανάτα ( και με παγάκια ), 3 μπύρες ΑΡΓΟΣ star x 3,50 e ( γνώριμη μπύρα και από τα Καραμανλίδικα του Φάνη, άρεσε και στα παιδιά πολύ ), το ψωμάκι της αρχής ( πολύσπορο, λίγες φέτες ) δεν μας ξετρέλανε αλλά το κουτσοφάγαμε, 4 χ 0,80 e, χρέωση που προφανώς ξενίζει γιατί έρχεται ασυνόδευτο, αλλά η εντύπωση αντισταθμίζεται με το γενναιόδωρο γλυκό κέρασμα στο κλείσιμο, σοκολατένιο brownie, επιτέλους άψογο, με ακόμη πιο γενναιόδωρη ποσότητα παγωτού καϊμάκι και με γλυκό του κουταλιού κυδώνι, μέσα σε μια βαρκούλα!

6 πιάτα για 4 άτομα, ακούγονταν λίγα, αλλά οι μερίδες είναι πλούσιες και αποδείχτηκαν υπερ - χορταστικές, καθώς μπήκαν στη μέση και τους είδα όλους φουλ ικανοποιημένους. Τί άλλο να ζητήσει κανείς ;
Το καλύτερο για το τέλος. Λογαριασμός 50 ευρώ, με την έκπτωση 10% στα 45. Δώσαμε 12 e ο καθένας ( με τα ποτά μέσα και το πουρμπουάρ ) και κοιταζόμασταν, σαν να μην το πιστεύαμε.
Δεύτερη φορά που θα δώσω συγχαρητήρια (τόσο σύντομα). Η κυρία Αδρακτά και η ομάδα της το αξίζουν πραγματικά και είναι και γλυκύτατη καθώς μας χαιρέτησε χαμογελαστά φεύγοντας.

Το προτείνω με όλη μου την καρδιά ( η 2η πρότασή μου, μετά το Byράκι ) και επισπεύδω την κριτική αυτή, ενώ προηγείται άλλη.

Προνοήστε και ΣΠΕΥΣΑΤΕ. Αν είναι δυνατόν, χτες!!!

21 Οκτ 2017

Στο Sixtie΄s Dinner δεν είχε ποτέ να πάω, παρόλο που είχα αποπειραθεί ανεπιτυχώς να κάνω κράτηση 1-2 σαββατόβραδα.

Διαβάζοντας λοιπόν τις νέες κριτικές για την ΜΠΕΜΠΑ που αποτελεί τη συνέχεια του Sixtie΄s Dinner, η επίσκεψή μου σε αυτή είχε ήδη δρομολογηθεί. Ένα ηλιόλουστο λοιπόν απογευματάκι του Οκτωβρίου, ημέρα Παρασκευή, δύο άτομα φθάσαμε στην ΜΠΕΜΠΑ.

Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, υποθέτω ότι ο βαθμός δυσκολίας προς το βραδάκι θα αυξάνεται.

Παρόλο, που ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός και ήδη έξω στον πεζόδρομο κάθονταν 1-2 παρέες, εμείς κατευθυνθήκαμε προς τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ.

Ο χώρος λοιπόν έχει περιγραφεί αναλυτικά από τον fratello και την PP_Tina, οπότε δεν έχω να πω πολλά: άνετα ξύλινα τραπέζια, ωραίος φωτισμός, με την εικόνα του πιάνου και του μπαρ να κυριαρχούν, ωραία μουσική σε σωστή ένταση.

Ίσως τις βραδινές ώρες ο χώρος να έδειχνε πιο ατμοσφαιρικός, αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας που πραγματοποιήθηκε η επίσκεψή μας, η ατμόσφαιρα και το άλλο περιβάλλον με ικανοποίησαν απόλυτα. Άριστα λοιπόν εδώ.

Να προσθέσω απλώς ότι υπάρχει και ο εξωτερικός χώρος στον πεζόδρομο, που όπως εύστοχα έχουν παρατηρήσει οι περισσότεροι φίλοι του site χρήζει ορισμένων διορθωτικών κινήσεων για να γίνει πιο θελκτικός, ενώ οι ίδιες παρατηρήσεις ισχύουν και για την στοά που βρίσκεται ανάμεσα στην ΜΠΕΜΠΑ και στο διπλανό θέατρο της Άννας Βαγενά. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, μου άρεσε τόσο πολύ ο εσωτερικός χώρος, οπότε το «4» θα αποδοθεί χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η εξυπηρέτηση από δύο νεαρά παιδιά χωρίς προβλήματα: χαμογελαστή, ευγενική, με διάθεση να μας δώσουν πληροφορίες για τα πιάτα. Νεράκι βρύσης κανονικά, κέρασμα γλυκάκι στο τέλος. Θα στερηθούν, ωστόσο, ένα βαθμό, καθώς ο λογαριασμός ήρθε σε δελτίο παραγγελίας και απόδειξη δεν είδαμε ποτέ.

Για το φαγητό έχω να πω τα καλύτερα, καθώς όλα τα πιάτα ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα. Για αρχή ήρθε ψωμάκι (σχετικά αδιάφορο) με ένα μπολάκι νόστιμης φάβας (0.80 € ανά άτομο) και στη συνέχεια δοκιμάσαμε:

- σαλάτα με κολοκύθι, αβοκάντο, κινόα, παρμεζάνα και σως πορτοκαλιού (6.90 €). Σαλάτα με ωμό κολοκύθι είχα ξαναδοκιμάσει μόνο στο Σούμα Κολοκύθι στον Άγιο Δημήτριο με πολύ θετικές εντυπώσεις, αλλά και η εκδοχή της ΜΠΕΜΠΑΣ ήταν άκρως επιτυχημένη. Νόστιμα υλικά που έδεναν σε ένα πολύ ωραίο συνολικό αποτέλεσμα, με την σως πορτοκαλιού να είναι αρκετά διακριτική και να μην καλύπτει τις λοιπές σχετικά ουδέτερες γεύσεις. Προτιμήστε την..
- ψητό μανούρι με ντοματίνια (4.50 €), νόστιμο πιάτο χωρίς βέβαια κάτι ιδιαίτερο.
- πατάτες διπλομαγειρεμένες με σως μουστάρδας (3,90 €). Στο τραπέζι ήρθαν μπόλικες χοντροκομμένες πατάτες με τη φλούδα τους, τραγανές εξωτερικά και μαλακές μέσα. Μας άρεσαν πολύ... Η μουστάρδα προσωπικά μου φάνηκε κάπως αδιάφορη, τέλος πάντων δεν είμαι και ο μεγαλύτερος οπαδός της.
- λαχματζούν (6 €). Νοστιμότατο με τραγανή ζύμη, πικάντικο κιμά και σουτζούκι, όσο καυτερό θα το ήθελα προσωπικά. Το δροσερό γιαουρτάκι απαραίτητο συνοδευτικό.

- χειροποίητες παπαρδέλες με καβουρμά και παρμεζάνα (8 €). Πρόκειται για πιάτο που προσωπικά λάτρεψα και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα (ευτυχώς είχα διαβάσει τις κριτικές στο ask4food οπότε δεν υπήρχε περίπτωση αυτό το πιάτο να μείνει έξω από την παραγγελία).

- από ποτό επιλέξαμε 500 ml. χύμα λευκό κρασί μοσχάτο, το οποίο ήταν εξαιρετικό. Αρωματικό και δροσερό, σίγουρα από τα καλύτερα μη εμφιαλωμένα κρασιά που έχω δοκιμάσει. Προς το τέλος πήραμε και ένα επιπλέον μισόλιτρο. (2 * 5 €).

Συνολικά, όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα ενώ και με τις παπαρδέλες (κυρίως) αλλά και τη σαλάτα και το λαχματζούν (δευτερευόντως) είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε και πιο ιδιαίτερες γεύσεις. Επιπλέον αξίζει να αναφερθεί ότι όλες οι μερίδες ήταν αρκετά πλούσιες και χορταστικές.

Ο λογαριασμός ήρθε στο 40,9 €, πληρώσαμε ωστόσο 36,8 €, λόγω μιας έκπτωσης 10% για ηλεκτρονική κράτηση μέσω e-table. Το value for money είναι εξαιρετικό (ακόμη και για τις τιμές πριν την έκπτωση), δεδομένου ότι η παραγγελία μας ήταν αρκετά πλούσια τόσο σε φαγητό όσο και σε ποτό. Σκεφθείτε ότι εάν είχαμε παραλείψει το δεύτερο μισόλιτρο κρασί και ένα πιάτο από τα 5 που πήραμε, ο λογαριασμός θα έπεφτε στα 30 €, και πάλι θα φεύγαμε χορτάτοι και ευχαριστημένοι. Όλα αυτά θα ίσχυαν στο απόλυτο εάν ερχόταν και αποδειξούλα μαζί με το λογαριασμό, οπότε για αυτήν την «αστοχία» και για να είμαι δίκαιος η αξιολόγηση μου στη σχέση ποιότητας/τιμής θα είναι λίγο χαμηλότερη.

Συμπερασματικά, η ΜΠΕΜΠΑ έχει όλα τα φόντα να γίνει στέκι, ιδίως τώρα που πλησιάζει ο χειμώνας που πιστεύω της ταιριάζει περισσότερο. Και η αλήθεια είναι ότι στεναχωρέθηκα για το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας ήταν ψιλοάδεια (εμείς και 1-2 το πολύ παρέες στη στοά και στον πεζόδρομο) σε σχέση λ. χ. με τις διπλανές Σεϋχέλλες. Ελπίζω να ήταν τυχαίο ή να έφταιγε η όχι τόσο δημοφιλής ώρα της επίσκεψής μας. Όπως και να έχει (με ή χωρίς κόσμο), εγώ σύντομα θα ξαναβρίσκομαι εκεί. Το ίδιο να κάνετε και εσείς.

23 Ιουν 2017

Η Μπέμπα στο Μεταξουργείο, ήρθε για να συνεχίσει την εξαιρετική δουλειά του Sixtie’s Dinner, που στεναχωρήθηκα πολύ όταν έμαθα ότι έκλεισε. Με κάποιες αλλαγές βέβαια, καθώς στο τιμόνι της ιδιοκτησίας αλλά και της κουζίνας, βρίσκεται (μόνη τώρα πια) η Πέτρα Αδρακτά και τα καταφέρνει μια χαρά.

Κατά την επίσκεψη μου το Σάββατο 10/6/2017 (άτομα δύο), ομολογουμένως χάρηκα διπλά καθώς διαπίστωσα πως σε ό, τι αφορά στον χώρο αλλά και στην κουζίνα, τα πράγματα δεν παραμένουν απλά, στο πολύ καλό επίπεδο στο οποίο βρισκόταν στην Μ. Αλεξάνδρου, αλλά έχουν ανοδική πορεία.

Διπλά είπα ότι χάρηκα; Βάλτε τριπλά, αφού ο πρώτος άνθρωπος που διέκρινα όταν πλησίασα τη Μπέμπα, ήταν ο αγαπητός Fratello με τη γλυκύτατη σύζυγό του και την παρέα τους. Ανέκαθεν ακολουθούσα τα “γευσιγνωστικά” χνάρια του γιατί ταιριάζουν τα γούστα μας, στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως απλά... τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν.

Ο χώρος λοιπόν στη Μπέμπα, δεν είναι πια τόσο… sixtie’s. Εσωτερικά έχει την ίδια δυναμική σε χωρητικότητα με τον προηγούμενο (γύρω στα 35 άτομα), όμως είναι ενιαίος κι έτσι φαίνεται λίγο μεγαλύτερος. Είναι πιο κομψός στυλιστικά, καθόλου φορτωμένος, με σωστό φωτισμό και με στοιχεία διάχυτου ρομαντισμού θα έλεγα, με το πιάνο να έχει ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης γι’ αυτό καθώς και η χρωματιστή ψευδοροφή με τον κρυφό φωτισμό (αν θυμάμαι σωστά). Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στην κριτική της έμπιστης φίλης PP-Tina που έχει κάνει λεπτομερή περιγραφή. Η ανοιχτή κουζίνα είχε πάρει στην κυριολεξία φωτιά.

Εξωτερικά, πάλι έχει πλεονεκτήματα καθώς υπάρχει η αβάντα του πεζόδρομου, που δίνει άπλα και άνεση, αλλά και προστασία από τον θόρυβο του δρόμου. Συμφωνώ με τον Fratello πως έχει περιθώρια βελτίωσης και είμαι σίγουρη πως με την πάροδο του χρόνου θα γίνουν οι κατάλληλες παρεμβάσεις, με κάποιες ζαρντινιέρες για παράδειγμα με καλλωπιστικά φυτά, φαναράκια κτλ που θα τον αναδείξουν ακόμα περισσότερο.

Επίσης υπάρχει και ένας ακόμα χώρος προς εκμετάλλευση και είναι η μικρή (τύπου) στοά που υπάρχει πριν την είσοδο του εστιατορίου και οδηγεί στο θέατρο αλλά και την οικεία της κ. Βαγενά, στην οποία άλλωστε ανήκει και όλο το οίκημα. Μάλιστα κάποια στιγμή, κατέβηκε κι εκείνη να δειπνίσει στο εστιατόριο. Εμείς, επιλέξαμε αυτό το σημείο να καθίσουμε, καθώς η βραδιά ήταν δροσερή, όπως άλλωστε μας έχει πάει όλος ο φετινός “Σεπτεμβριανός” Ιούνιος, κι εκεί είχε απάγκιο.

Στην εξυπηρέτηση ένα γνωστό από το Sixtie’s παλληκάρι, πάντα πρόθυμος κι ευγενικός όπως τότε, πιο έμπειρος πια και κατατοπιστικός που ακόμα και του ίδιου το στυλ, άλλαξε κι αυτό. Έγινε λίγο πιο “στα μέτρα” της Μπέμπας. Λίγο πιο ώριμο και πιο σοφιστικέ θα έλεγα. Του πάει. Επίσης υπάρχει και μια κοπέλα αθόρυβη, που κινείται πιο πολύ πίσω από το μπαρ και δεν είχε επαφή με το τραπέζι μας.

Και προχωράμε στα του φαγητού, όπου πέσαμε σε αλλαγή καταλόγου λόγω εποχής και δυστυχώς υπήρχαν αρκετές επιλογές που είχαμε σταμπάρει αλλά δεν τις βρήκαμε, όπως οι παπαρδέλες με το σύγκλινο, πιάτο που λάτρεψα από το Sixtie’s και χάρηκα όταν διάβασα ότι υπάρχει κι εδώ, o ξινόχοντρος με ξύγαλο και λουκάνικο Κρήτης, τα σκιουφιχτά με απάκι και αρκετά άλλα. Παρόλα αυτά η βραδιά εξελίχτηκε σε εξαιρετικά επίπεδα.

- Ψωμάκι χ 0,80/άτομο, που δεν ξέρω αν το φτιάχνουν οι ίδιοι αλλά ήταν με προζύμι και μου άρεσε πολύ. Εδώ βέβαια θα συμφωνήσω με την PP-Tina, ότι θα πρέπει να σκεφτούν κάτι πιο ιδιαίτερο για αρχή, κάποιο συνδυασμό με κριτσινάκι και ντιπάκι ενδεχομένως, που θα ταίριαζε περισσότερο και στο ύφος του εστιατορίου. Μαζί κατέφθασε κερασμένο και καραφάκι ρακί.

- Πατάτες διπλοτηγανιτές με σως μουστάρδας χ 4,00€

Δεν τις είχαμε παραγγείλει αρχικά, αλλά όταν είδαμε να περνάνε από μπροστά μας… γι’ άλλη παραλία και καθότι είμαστε οπτικοί τύποι εμείς, ζηλέψαμε και παραγγείλαμε μια μερίδα, παρά την ήδη υπερβολική παραγγελία μας. Και πολύ καλά κάναμε. Πεντανόστιμες, κυδωνάτες και χρυσαφένιες. Η βούτα στο ντιπάκι μουστάρδας τις απογείωνε. Απαραίτητες σε κάθε παραγγελία…

- Λαχματζούν με κιμά και σουτζούκι χ 6,00€

Εξαίσιο! Τολμώ να πω από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει με την πρωτοτυπία του σουτζουκιού να δίνει έξτρα μπόνους. Αρωματικός -αμιγώς μοσχαρίσιος- κιμάς με κύμινο, κανέλα και πεπεροντσίνο για το πικάντικο αποτέλεσμα. Κρεμμυδάκι και ντοματούλα σε καρέ από πάνω προσθέτουν ζουμεράδα και δροσεράδα και το φύλλο είναι το εξίσου δυνατό χαρτί του πιάτου. Εξαιρετικό, τραγανό και λεπτό, τόσο όσο πρέπει για να μην παπαριάσει από τη γέμιση πράγμα που συχνά συμβαίνει. Γιαουρτάκι στη μέση για να σβήνει η κάψα και να προσθέτει στο γευστικό αποτέλεσμα.

Η βασική συνταγή απ’ ότι ενημερωθήκαμε είναι λιβανέζικη, που εξελίχθηκε από την Πέτρα με την προσθήκη του σουτζουκιού και την πάντρεψε με αυτό το εξαιρετικό φύλλο του οποίου η συνταγή είναι καταγωγής Ηλείας. Απλά τέλειο.

- Τσίρος καπνιστός (χ 6,00€ στον κατάλογο) που έσκασε κάπου εδώ σαν κέρασμα από τον αγαπητό Fratello, ως απάντηση στα ποτά που τους φιλέψαμε.
Με λίγα λόγια εξαιρετικό πιάτο. Δεν είναι το φόρτε μου τα ψαρικά, όμως πραγματικά αυτό το πιάτο ήταν άψογο. Δεν θα ξέραμε τι χάναμε έτσι και δεν το δοκιμάζαμε. Τρία μεγάλα φιλέτα και δυο-τρία μικρότερα πάνω σε καρέ καπνιστής μελιτζάνας, κολοκύθι και ντοματίνια, δεν έμεινε τίποτα στο πιάτο.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με θυμάρι, βούτυρο γάλακτος και πουρέ χ 7,00€
Άριστο! Γευστικότατο, μεγάλη μερίδα, ολόσωστα ψημένο το συκώτι με μια σαλτσούλα σκούρα και αρωματική από το βούτυρο. Και ο πουρές πατάτας, εννοείται χειροποίητος και νόστιμος επίσης.

- Πέννες κοτόπουλο με μανιτάρια και σαφράν χ 7€

Καλοεκτελεσμένο πιάτο και μέχρι εκεί. Δεν το λες κακό, όμως δεν έχει τις εκπλήξεις που μας χάρισαν τα υπόλοιπα. Η αλήθεια είναι βέβαια πως δεν θα το επιλέγαμε, αλλά καταλήξαμε σ’ αυτό, ελλείψει υπολοίπων επιλογών που όπως προανέφερα οφείλονταν στην αλλαγή καταλόγου.

- Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής το δικό μου κυρίως χ 8,00€

Τα ρέστα μου! Το πιάτο είναι θεϊκό (για τα γούστα μου πάντα) κι εύχομαι να μη βγει από τον κατάλογο ποτέ. Οι παπαρδέλες βρασμένες al dente και ο αρίστης ποιότητας καβουρμάς διασκορπισμένος ανάμεσα στο ζυμαρικό σε πολύ καλή ποσότητα, δίνει όλη τη γευστική ένταση στο πιάτο. Δεν έχω κάτι άλλο να πω πάνω σ’ αυτό, θα ήταν άλλωστε περιττό.

Ήπιαμε μια μπύρα Kaiser χ 3,00€ και μας κέρασαν ένα σοκολατένιο γλυκό με παγωτό συμπαθητικό και καλοδεχούμενο καθώς και λικέρ μαστίχας, άλλη μια ευχάριστη έκπληξη καθώς στο Sixtie's τα κεράσματα απουσίαζαν ή γίνονταν επιλεκτικά όπως είχα διαπιστώσει.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 36,60€ μείον 10% έκπτωση λόγω της κράτησης (για μόλις δεύτερη φορά) μέσω e-table ήτοι 32,90€, ποσό που ανταποκρίνεται απόλυτα και με το παραπάνω σε αυτά που γευτήκαμε και στη συνολική εμπειρία.

Συμπερασματικά, η Μπέμπα έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και πιστεύω πως αν συνεχίσει έτσι θα τα πάει άριστα. Η κουζίνα έχει όλα τα προσόντα -άλλωστε το έχει αποδείξει και στο παρελθόν- για να προσελκύσει τον κόσμο που ήταν πιστός στο sixtie’s dinner και ακόμα περισσότερο. Τουλάχιστον με τον δικό μας ουρανίσκο... "κούμπωσε" άψογα! Αρκεί να διατηρήσει όλα αυτά που έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής. Γιατί πρέπει σε αυτό το σημείο να πω, ότι στο sixtie’s κάποια στιγμή παρατηρήθηκε σε κάποια θέματα “κοιλιά”. Άρα λοιπόν, σταθερότητα στην ποιότητα, στην ποσότητα (γιατί πρέπει να ξέρετε πως οι μερίδες είναι μεγάλες στη Μπέμπα) και στις υπηρεσίες και η επιτυχία έχει ήδη ξεκινήσει.

Εμείς πάντως, έχουμε κανονίσει ήδη να ξαναπάμε σύντομα…

Υ. Γ.: Θερμή παράκληση, μιας και κάποια πιάτα έχουν παραμείνει, να μπει στον κατάλογο κι εκείνο το θεϊκό πιάτο με το Κασιώτικο πιλάφι και το κοτόπουλο, όσο χρονοβόρα κι αν είναι η παρασκευή του όπως μας ενημέρωσε ο ευγενικός σερβιτόρος, γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο και το χρόνο!

24 Ιούλ 2017

Μια δροσερή καλοκαιρινή νύχτα, ένα μεγάλο γκρουπ ανθρώπων (>20 άτομα) ήθελε να φάει και να ποτιστεί. Και μάλιστα αργάμιση.

Που να πάμε, που να πάμε.. ?

Πέντε κριτικές για τη ΜΠΕΜΠΑ, όλες από έμπειρους χρήστες, 39/40 ντοματούλες στις κατηγορίες Γεύση και vfm. Μάλλον μιλάμε για νέο διαμαντάκι, σκέφτηκα.

Έτσι λοιπόν, μετά τις ανάλογες τηλεφωνικές συνεννοήσεις μιας και θα χρειαζόταν να ξεπεραστεί το τυπικό ωράριο του μαγαζιού, το γκρουπάκι κατευθύνεται στο new entry του Μεταξουργείου για να το μονοπωλήσει και να κάνει τους πάντες να χάσουν κάποιες ώρες ύπνου. Τους πάντες είπα? Μάλλον όχι τους πάντες, γιατί από ότι ενημερωθήκαμε φεύγοντας, κάποια άτομα από το προσωπικό έλειπαν εκείνη τη μέρα (δύο τον αριθμό).

Δυσκολευτήκαμε λίγο να την εντοπίσουμε, καθώς, μολονότι βρίσκεται σε σημείο με πολλά μαγαζιά, είναι χωμένη λίγο πιο μέσα από ότι πρέπει για να φαίνεται ξεκάθαρα. Ίσως λίγος περισσότερος εξωτερικός φωτισμός ή μια πιο έντονη φωτοεπιγραφή να της δώσουν την οπτική πρόσβαση που της λείπει σε σύγκριση με τους πολλούς ανταγωνιστές της στα πέριξ.

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο, τον οποίο είχαμε ρεζερβάρει ολόκληρο για την πάρτη μας. Δεν θα πω πολλά μιας και καλύτερα εξειδικευμένα άτομα στην περιγραφή των χώρων τα έχουν πει όλα. Θα πω απλώς ότι το υπέρψηλο ταβάνι είναι πολύ όμορφα διακοσμημένο, ο χώρος γενικά δεν είναι πολύ βαριά διακοσμημένος και ο τεράστιος διαγώνια τοποθετημένος καθρέφτης κάνει τον αρκετά μικρό χώρο να φαίνεται τεράστιος. Πανέξυπνη ιδέα. Επίσης, αξίζει να τονιστεί ότι δεν είναι όλα τα τραπέζια ίδια και ότι οι καρέκλες είναι αρκετά βολικές.

Πιο αντιπροσωπευτική βαθμολόγια για τον χώρο θα ήταν βέβαια το 3,5/4, καθώς αφενός είναι πολύ μικρός, αφετέρου ο εξωτερικός χώρος μου φάνηκε αρκετά πιο απλός και ήταν αταίριαστος με τη φιλοσοφία του εσωτερικού. Ο φωτισμός ήταν κάτι ακόμη που δεν με συγκίνησε. Ήταν αρκετά δυνατός. Θα μπορούσε να είναι ένα κλικ πιο χαμηλός. Τέλος, ειδική μνεία αξίζει στη μουσική η οποία τζαζίζει και σε συνδυασμό με την αισθητική του χώρου δημιουργούν μια έντονη αίσθηση «προσιτής (λόγω των καλών τιμών) πολυτέλειας».

Με μια φράση η Μπέμπα είναι chic. Και εγώ είμαι... sic, που είπα θα πω λίγα για τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση, στη μεταμεσονύκτια επίσκεψή μας, πραγματοποιήθηκε από μια νεαρή κοπέλα η οποία από τη μια πλευρά ήταν καλή στο ρόλο της, από την άλλη όμως, ήταν πολύ μόνη για να αντιμετωπίσει τα ιλιγγιώδους ταχύτητας αιτήματα της παρέας μας. Πχ προκειμένου να προλάβει να φέρει ζεστά τα πρώτα ορεκτικά, άργησε να φέρει τα κρασιά. Αντίστοιχα, αρκετή καθυστέρηση υπήρξε στην έκδοση του λογαριασμού και οι πιο νυσταγμένοι ψιλογκρίνιαξαν. Ωστόσο, σε όλα μας αντιμετώπισε με ευγένεια και χαμόγελο. Οπότε 3,5/4 και εδώ. Υποθέτω ότι εάν δεν υπήρχαν απουσίες στο προσωπικό, η βαθμολογία της εξυπηρέτησης θα έτεινε στο τεσσάρι.

Και πάμε στα των γεύσεων. Δοκιμάσαμε ένα μεγάλο μέρος του μεγάλου τους καταλόγου. Τα πέντε άτομα της μιας άκρης του ενός από τα τραπέζια που καταλάβαμε παραγγείλαμε τα εξής:

- Αρχικά ήρθε ένα καφασάκι με μετριότατο λευκό ψωμί. Οκ ήταν αργά και είχε ψιλομπαγιατέψει στην υφή, αλλά και η γεύση του ήταν πολύ του μέσου όρου. Δεν συνάδει καθόλου με το ύφος του μαγαζιού. Το ύφος της ΜΠΕΜΠΑΣ απαιτεί καλύτερη ποιότητα ψωμιού, σίγουρα κάποιες φέτες μαύρου ψωμιού και ιδανικά κάποιο ντιπ. Χρέωση 0,8€ το κεφάλι. Ήρθε και κανάτα με νεράκι η οποία ανανεωνόταν συχνά και εγκαίρως, στα πλαίσια του εφικτού από τη μοναχική σερβιτόρα.

- Σαλάτα Μπέμπα με φυλλώδη λαχανικά, σος μελιού, ψητό μανούρι, λιαστή ντομάτα και σουσάμι (7,5€). Το σουσάμι γιατί το γράφουν? Ήταν ελάχιστο. Το μανούρι ζεστό και γευστικό. Γευστικά η σαλάτα ήταν συμπαθής, μα είχε αρκετά τυπική γεύση. Καθόλου πρωτοτυπία (2,5/4).

- Μελιτζανοσαλάτα (δεν είδα τιμή, καθώς είναι εκτός του μενού). Ούτε σφιχτή, ούτε υδαρής. Αρκετά συμπαθητική, αλλά ως εκεί και αυτή (2,5/4).

- Χοιρινό απάκι σβησμένο με ρακί (4,8€). Ρακί δεν κατάλαβα. Το απάκι ήρθε πάνω σε βαλσαμικισμένη πρασινάδα λαχανικών. Εύγε που δεν ήρθε σκέτο. Ήταν εκνευριστικά μικρή η ποσότητα του, κατ’ εμέ (φθηνό βέβαια). Αρκετά καλή η ποιότητά του, άλλα όχι κάτι συνταρακτικό και εδώ γευστικά, διότι δεν υπήρχε κάτι να το αναδεικνύει (2,5/4).

- Γεμιστό πορτομπέλο μανιτάρι με τυρί (6€). Πρωτότυπη ιδέα, ήρθαν 2 μεγάλα μανιτάρια γυρισμένα ανάποδα με λιωμένο τυρί από πάνω. Και αυτά με σαλατούλα από δίπλα από ότι θυμάμαι. Συνολικά μικρή ποσότητα για την τιμή της. Η γεύση, τώρα, ήταν καλή, μα όχι απογειωτική. Μια πρωτότυπη συνταγή μεν, όχι εντυπωσιακά πετυχημένη δε (3/4).

- Πατάτες διπλοτηγανητές με σος μουστάρδας (4€). Όπως μας είπε η κοπέλα, τις βράζουν πρώτα και μετά τις τηγανίζουν. Αρκετά γευστικές, σε καλό σχήμα, και τραγανές στις άκρες. Η μουστάρδα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη, χωρίς αυτή όμως δεν με ξετρέλαναν (3,5/4).

- Σφακιανή πίτα με μέλι και σουσάμι (4€). Μικρή, αλλά και οικονομική. Όχι πάρα πολλή γέμιση, όχι πάρα πολύ μέλι, ελάχιστο σουσάμι και πάλι. Πολύ νόστιμη ζύμη, πραγματικά υπέροχη. Θα την ήθελα πιο μπουκωμένη με τυρί και μέλι για πιο έντονο αποτέλεσμα (3/4).

- Χειροποίητες παπαρδέλες με πικάνια (black angus, 12€). Ήρθαν με όμορφα απλωμένη παρμεζάνα από πάνω. Ικανοποιητικό το μέγεθος του πιάτου, πολύ νόστιμες, οι παπαρδέλες, με μπέρδεψε η πικάνια. Εξηγούμαι. Δεν έχω ξαναδοκιμάσει πικάνια αν και ήθελα από καιρό. Το κρέας ήταν εξαιρετικά μαριναρισμένο, τρομερά μαλακό και ιδιαίτερα εύγευστο. Όμως το 1/3 από το κρέας που μας σερβιρίστηκε ήταν σχετικά λιπαρό, κάτι που δεν μου έδωσε καλή εικόνα (3,5/4).

- Γαριδομακαρονάδα Σκυριανή (11€). Ήρθε με 4-5 αρκετά μεγάλες γαρίδες. Τυπική η γεύση των ζυμαρικών με την κοκκινιστή σάλτσα. Δεν δοκίμασα τις γαρίδες, πάντως όσοι τις τίμησαν τους άρεσαν (3/4).

- Μύδια σαγανάκι (8€). Τελευταία έχω αγαπήσει αρκετά τα μύδια ωστόσο αυτά δεν ήταν τόσο πετυχημένα. Η κοκκινιστή σάλτσα δεν τους πήγαινε όσο σε άλλες αντίστοιχες εκδοχές (πχ στην καταπληκτική Μούργα στη Θεσνίκη, προ ολίγων εβδομάδων). Οι άλλες δύο εκδοχές τους, που θα συναντήσει κανείς στο μενού της Μπέμπας, ίσως είναι καλύτερες (2/4).

- Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια (7,5€). Συνοδεύονταν από μονοτηγανητές πατάτες. Πιο νόστιμες κατ’ εμέ, σκέτες, από τις διπλοτηγανητές. Η γλυκοκαυτερή γεύση επιτυγχανόταν με μια σάλτσα τύπου bbq. Το πιάτο ήταν αρκετά εύγευστο και αρκετά χορταστικό. Ωστόσο, η ποιότητα των χοιρινών μπριζολακίων μου φάνηκε αρκετά μέτρια. Δεν είχαν πολύ λίπος, μα το κρέας είχε την όψη ενός πιο μέτριου κομματιού. Τα μισά κομμάτια (ήρθαν 4, όσο μια μικρή παλάμη το καθένα) έβγαζαν μια ελαφριά αίσθηση πλαστικότητας (3/4).

- Ήπιαμε 1-2 λίτρα λευκό κρασί, χύμα, του οποίου δεν είδα την τιμή. Ήταν αρκετά καλό, άνω του μέσου όρου.

- Στο τέλος ήρθε κέρασμα με τρεις γεύσεις παγωτού (φυστίκι, σοκολάτα, βανίλια) και γλυκό βύσσινο από πάνω.

Λυπητερή: 22 άτομα πληρώσαμε 16 ευρώ το κεφάλι. Δεδομένου ότι οι πέντε μας σκάσαμε, η πρώτη σκέψη ήταν ότι μάλλον… κλέψαμε τους άλλους 17 της παρέας. «Το γεύμα των 5 μας θα κόστιζε γύρω στα 20€ το άτομο», σκέφτηκα. Βάζοντας τα κάτω, τι να δω? Τα παραπάνω κοστίζουν 15-16€ το άτομο. Εντυπωσιακό vfm που δεν το περίμενα (3,5/4). Δύο άτομα χορταίνουν άνετα με 14-18€, μαζί με το ποτό τους, αν αυτό είναι εντός μη αλκοολικών ορίων.

Σχόλια επί του φαγητού:
• Αλλαγή ψωμιού, χθες.
• Όπως τονίστηκε και σε άλλες κριτικές, έτσι και στη δική μας επίσκεψη, τα πιάτα ήταν υπέρ του δέοντος πιπεράτα. Προσωπικά λατρεύω το πιπέρι, οπότε με ευχαρίστησε αυτό.
• Εκτίμησα το ότι τα ορεκτικά έρχονταν με μια μικρή συνοδεία και όχι σκέτα. Λίγη πρασινάδα κλπ. Σωστή κίνηση.
• Τα ορεκτικά και η σαλάτα ήταν λίγο πιο μικρά σε μέγεθος για το κόστος τους (μερικά, όχι όλα), ενώ τα κυρίως ήταν χορταστικά για το κόστος τους. Μικρή δυσαναλογία στο συγκεκριμένο θέμα.

Γιατί όμως κάνω τα σχόλια? Η κυρία σεφ, μας είπε όταν φεύγαμε ότι το μενού θα ανανεωθεί τον Σεπτέμβρη. Γι’ αυτό και έγραψα αυτή την κριτική πριν από άλλες που προηγούνται.

Κυρία Αδρακτά, το εγχείρημα σας έχει αρκετά γερές βάσεις. Όμορφο χώρο, δυνατό σέρβις, καλές τιμές. Το μενού ωστόσο, χρειάζεται αλλαγές. Σχεδόν σε όλα τα πιάτα, κάτι έλειπε. Στα κρεατικά ήταν η λίγο πιο μέτρια ποιότητα του κρέατος. Στα ορεκτικά ήταν το μέγεθος ή η γευστική κορύφωση.

Εύχομαι το τροποποιημένο μενού να είναι γευστικότερο και εξίσου οικονομικό με το παρόν. Αν διαβάσω κάτι τέτοιο στις επόμενες κριτικές, εννοείται θα ξαναπεράσω για να δω αν το 3άρι στη γεύση μπορεί να χτυπήσει ταβάνι.

Τελικά, η Μπέμπα ήταν καλή. Ήταν ο ορισμός του τριαμισαριού (εκτός από τις Γεύσεις, που ήταν σκέτο τριάρι). Του αργυρού μεταλλίου. Αλλά εκεί στοχεύει? Στη θέση του δεύτερου? Ο καιρός γαρ εγγύς!

Λέξεις-φράσεις κλειδιά:
• Chic εσωτερικό – αταίριαστο εξωτερικό
• Προσιτή πολυτέλεια
• Μπέμπα θα γίνεις γυναίκα? Μπορείς.

01 Αυγ 2017

Την μπέμπα την είχα βαλει καιρό στο μάτι, αφού κινούμαι πολύ πλέον στη γύρω περιοχή. Οι καλές κριτικές από έμπιστους φίλους ήταν εγγύηση, οπότε θέλοντας να ευχαριστήσω αγαπημένους ανθρώπους έκλεισα τραπεζι και βεβαιως βεβαιως πήρα τις κατάλληλες πληροφορίες.

Φτάνουμε λοιπόν 3 άτομα, αρκετά πεινασμενα παρκάραμε πολύ εύκολα αν και Παρασκευη βράδυ. Παρότι είχαμε κάνει κράτηση το τραπέζι μας δεν ήταν έτοιμο, οπότε εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία να προτείνω μια μικρή βόλτα, ούτως ώστε να δουν την περιοχή και οι κυρίες που με συνόδευαν και να μην καθόμαστε όρθιες πάνω από τους ανθρώπους που έτρωγαν.
Γενικά όσον αφορά την εξυπηρέτηση δε θα μπω σε λεπτομέρειες διότι υπήρχαν μικρές αστοχίες, αλλά στη διάθεση που ειμασταν δεν μας ενοχλούσε τίποτα. Πάντως επειδή βλέπω ότι το εστιατόριο εκπροσωπείται θα πω ότι χρειάζεται ένα ακόμη άτομο στο σέρβις. Η αλήθεια είναι ότι ο υπάρχων σερβιτόρος εκανε φιλότιμες προσπάθειες, με καλή διάθεση να εξυπηρετήσει τους πάντες, έτρεχε ασταμάτητα αλλά τη συγκεκριμένη μέρα δεν επαρκούσε.

Ο χώρος στον πεζόδρομο έξω αν και τον είχα φοβηθεί αρκετά από τις κριτικές, ήταν τελικά όμορφος με μικρές διακοσμητικές πινελιές ευχάριστος, σαφώς ο εσωτερικός υπερτερεί, αλλά σίγουρα για την εποχή και τη ζέστη εγώ ήμουν πλήρως ικανοποιημένη.

Στα του φαγητου πήγα με τα κλασικά σκονακια μου... Βέβαια ξεφύγαμε λίγο γιατί ο κατάλογος έχει κάποιες νέες προσθήκες.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-σαλατα μπέμπα με πρασιναδες, ψημένο μανούρι, λιαστη ντομάτα (πολύ νόστιμη) το όλο σύνολο συμπαθες τίποτε αξιομνημόνευτο.
-διπλοτηγανιτες πατάτες μεγάλα κομμάτια σωστά ψημένα, αρκουντως τραγανά, ώραια η σως.
-σκουμπρι καπνιστό με πατατοσαλάτα (η σωστή φράση θα ήταν πατατοσαλάτα με σκουμπρί) ωραίο και γευστικο το συνολικό αποτέλεσμα, αλλά είχα δημιούργησει άλλες προσδοκίες από κάτι φωτογραφίες που είχα δει... πάντως προτείνεται
-συκωτι με βούτυρο θυμάρι και ρύζι, πιάτο απολυτα του γούστου μου μαλακό συκώτι σωστά ψημένο, να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.
-χοιρινα μπριζολακια με πατατουλες, λίγο καυτερά ζουμερα, πιάτο που άρεσε πολύ στην παρέα.
Τα συγκεκριμένα πιάτα ήταν υπεραρκετα για τις 3 μας. Σίγουρα θα μπορούσαμε να παραλείψουμε κάποιο.
Ήπιαμε μισό κιλό κρασί (που κεραστηκε), μία μπύρα και ένα ποτήρι σαγκρια, άφθονο νεράκι το οποίο ανανεωταν συνεχεια.
Στο τέλος μας κέρασαν ωραίο γλυκό σοκολατένιο με παγωτό.

Τα παραπάνω με μια μικρή έκπτωση λόγω κράτησης από το e table κόστισαν 38€ αντιλαμβάνεστε ότι μιλάμε για εξαιρετικο vfm, οπότε σαν σύνολο το μαγαζί προτείνεται, χρειάζονται κάποιες μικρες διορθώσεις σε θέματακια που εμας τη συγκεκριμένη μέρα δεν μας ενόχλησαν καθόλου.

Υγ Αγαπητοί καλοφαγάδες εύχομαι σε όλους καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, μακαρι την κριτική αυτή να τη διαβαζετε σε μια παραλία, όπως ευελπιστώ ότι θα κάνω και εγώ όταν δημοσιευτεί.

22 Φεβ 2018

Πήγαμε στην μπέμπα σάββατο βράδυ, παρέα έξι ατόμων.
Ο εσωτερικός χώρος πολύ ωραίος, με ταιριαστή διακόσμηση και πεντακάθαρος. Η εξυπηρέτηση ευγενική και φιλική, στο τέλος μας κέρασαν και νόστιμη σοκολατόπιτα.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα μπέμπα με διάφορες πρασινάδες και μανουρι, λαχματζούν με κιμά και σουτζούκι, αρκετά πικάντικο, πατάτες τηγανητές με σος μουστάρδας και ψητό χαλούμι. Όλα ήταν πολύ νόστιμα.

Από κυρίως εγώ πήρα μπιφτέκι μοσχαρίσιο συνοδευόμενο από σαλάτα και πατάτες. Μεγάλη μερϊδα και πολύ νόστιμη. Οι υπόλοιποι πήραν παπαρδέλες με καβουρμα, λιγκουίνι με κοτόπουλο, γλυκοκαυτερά μπριζολάκια και φιλέτο κοτόπουλο. Δεν δοκίμασα κάτι αλλά όλοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.

Από ποτό ήπιαμε ροζέ και λευκό κρασί, που μας ικανοποίησαν απόλυτα

Οι τιμές πολύ λογικές. Η σαλάτα 7 ευρώ, τα ορεκτικα από 4-6 ευρώ και τα κυρίως κοντά στα 8 ευρώ.
Θα ξαναπάω.

Έκπτωση μέχρι 10%