07 Δεκ 2018

Εξειδικευμένες γνώσεις και εμπειρία γύρω από την ασιατική/πολυνησιακή κουζίνα, σίγουρα δεν έχω, αλλά εδώ μου άρεσε αρκετά.
Πρόκειται για μια προσπάθεια με μήνυμα κοινωνικής ευαισθητοποίησης, από αυτήν οι Έλληνες διαθέτουμε αρκετή, που ξεκίνησε το Φεβρουάριο του 2016 και τα πάει καλά μέχρι σήμερα, συνδυάζοντας το αξιόλογο έθνικ φαγητό και την παροχή επαγγελματικής διεξόδου/ ψυχολογικής στήριξης σε ανθρώπους με διεγνωσμένα ψυχοκοινωνικά προβλήματα που διάγουν το στάδιο της αποθεραπείας. Οι εργαζόμενοι εδώ μοιράζονται ανάμεσα σε άτομα του γενικού πληθυσμού και σε ανθρώπους που επανεντάσσονται δημιουργικά και ωφέλιμα για τον εαυτό τους και το σύνολο, πρωτοβουλία που μόνο θετικά μπορείς να την δεις.

Η γειτνίασή του με το μετρό, η έλλειψη ανάλογων προτάσεων στην ευρύτερη περιοχή που βρίθει από μεζεδοπωλεία/ταβερνοκαφενεδάκια, η κουζίνα του που είναι αξιόλογη και οι τιμές που συγκρατούνται χαμηλά, είναι μάλλον οι λόγοι που είδα να το προτιμούν ακόμη και οικογένειες με πιτσιρίκια που κάνουν τώρα τα πρώτα τους γευστικά πειράματα σε αυτό το είδος γεύσεων, μάλλον με ενθουσιασμό!

Στον casual χώρο δεν έχει δοθεί διακοσμητικό βάρος, είναι πολύ απλός και μικρός, βιομηχανικού "τύπου" και χρώματος, με παραπάνω σκαμπουδάκια και λιγότερες καρέκλες ενώ θα έπρεπε το αντίθετο. Θυμίζει fast food, δεν είμαι φαν, δεν με ενοχλεί. Αντιθέτως, βάρος έχει δοθεί μπόλικο στην καθαριότητα (ντρεπόσουν να πατήσεις στα wc, υποδειγματικά καθαρά. Καθόλου οσμές από την ανοιχτή τους κουζίνα, φριτέζες γουόκ & σάλτσες θα το δικαιολογούσαν κάτι τέτοιο, απολύτως καμία δυσάρεστη τηγανίλα) και στην εξυπηρέτηση, που ήταν ιδιαιτέρως θερμή και φιλική προς τον πελάτη, κρατώντας ταυτόχρονα χαμηλούς τόνους. Μου άρεσε πολύ.

Για το μενού με τις τιμές του, κοιτάξτε στο νετ, υπάρχει παντού. Εμείς διαλέξαμε: την Thai salad με μάνγκο που το λατρεύω, φρέσκια σε γεύση και υλικά, δροσερή και μπόλικη για 2 άτομα. Τα love won ton με τυρί κρέμα & καβούρι (σουρίμι) που δεν το "άκουσα" γευστικά, πολύ νόστιμα, τραγανά, καθόλου λιπαρά, με ωραία γλυκόξινη σαλτσούλα. Τα τηγανητά Teriyaki chicken wings, κλασική επιλογή και αναμενόμενα γευστικά.
Τα κυρίως μας ήταν επίσης με κοτόπουλο. Το πιο μέτριο, κατά τα γούστα μου, Pad thai noodles μου φάνηκε πολλά υποσχόμενο αλλά δεν τα πολυκατάφερε (ήταν λίγο το κοτόπουλο, πολύ το lime και η tamarind που το έκανε υπερβολικά όξινο, το τόφου δεν μου ταίριαξε) και επισκιάστηκε από το πολύ καλύτερό του Teriyaki noodles με πιο δεμένες τις γεύσεις και τα υλικά του.

Από τα επιδόρπια, είχα στοχεύσει εξαρχής το τηγανιτό τους παγωτό και καλά έκανα. Μου θύμισε αρκετά εκείνο του Dos Hermanos, με μικροδιαφορές. Εδώ το μέγεθός του προορίζεται σίγουρα για sharing 2 ατόμων, η κρούστα του είναι διαφορετική (παχύ σφιχτό και ωστόσο τραγανό και αφράτο κέικ βανίλιας, με επικάλυψη ξηροκάρπιων και σιρόπι σοκολάτας ή καραμέλας, εννοείται ότι εγώ το ζήτησα μισό μισό όπως κάνω πάντα). Ενδεικτικό ότι στο τέλος αφήσαμε και λίγο. Ποιοί, εμείς.

Δεν αναφέρω τιμές αναλυτικά μιας και μπορείτε να τις βρείτε εύκολα, αλλά και επειδή με την έκπτωση του etable που τρέχει και την εξαργύρωση πόντων, ο λογαριασμός μας κινήθηκε σε βαρομετρικά χαμηλά.

Γενικά μας άρεσε όλη η ιδέα και η υλοποίησή της. Δεν διεκδικεί δάφνες για να παραμιλάς, αλλά σίγουρα όσα φάγαμε ήταν άνω του μέσου όρου (με βάση την ελάχιστη εμπειρία σε αυτό το είδος κουζίνας) και θα το ξαναπροτιμούσα για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.
Πέρα από αυτό, σίγουρα επικροτώ ανάλογες κινήσεις. Είναι μια διαφορετική και αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση στον Κεραμεικό.

16 Απρ 2019

Η "ασιατική θεραπεία" βοηθά... αλλά ακόμα δεν αντιμετωπίζει την "ασθένεια της πείνας" στη ρίζα της.

- Φαγητό:
Spring rolls με γλυκόξινη, ακριβώς όπως πρέπει να είναι σε γεύση και υφή, άψογα. Γλυκόξινο Μεντάλιτυ και Τεριγιάκι κοτόπουλο, πολύ καλά γευστικά και με αρμονική συνύπαρξη των υλικών, λίγο παραπάνω "λασπωμένο" το ρύζι ατμού. Τηγανιτό ρύζι με λαχανικά κι αυτό λίγο "λασπωμένο" και με κάποιο υλικό γεύσης ψαριού που δυστυχώς επικρατεί... ωστόσο όπως μάθαμε μπορεί να αφαιρεθεί αν το ζητήσεις. Για γλυκό ρολά με σοκολάτα και τυρί κρέμα, παραψημένα με γευστική αίσθηση καμένου και κρύα τη γέμιση (δεν κατάλαβα αν αυτή ήταν η "φιλοσοφία" του γλυκού)... μικρή μερίδα πάντως και όχι το γλυκό φινάλε που θέλαμε. Οι υπόλοιπες μερίδες επαρκέστατες.

- Εξυπηρέτηση:
Η πρωτοβουλία του Κοινωνικού Συνεταιρισμού «Αθηνά-Ελπίς», ο οποίος συμβάλει στη βελτίωση της υγείας ατόμων με ψυχοκοινωνικά προβλήματα, προσφέροντας τους εργασία και μεριμνώντας δραστικά για τη θεραπευτική υποστήριξη τους, προφανώς λειτουργεί άψογα προς όφελος όλων. Τα παιδιά είναι γνώστες της δουλειάς τους, ευγενικοί και σίγουρα στηρίζεται επιτυχημένα επάνω τους το όλο εγχείρημα.

- Χώρος:
Τύπου φαστ φουντ, ωστόσο αρκετά γουστόζικος, με μοντέρνα λιτή διακόσμηση και εξαιρετική μελέτη στο φωτισμό.

- Τιμές:
Με έκπτωση κράτησης είναι πραγματικά φθηνό.

Συνοπτικά, εδώ (θα) είμαστε να στηρίζουμε με την παρουσία μας, αλλά και με καλοπροαίρετη κριτική την προσπάθειά τους.

Έκπτωση μέχρι 20%

Μεγάλου Αλεξάνδρου 114, Αθήνα 104-35