23 Μαι 2019

Είναι αφενός ένα γνωστό ποώδες φυτό με ανθρωπόμορφη ρίζα και πανάρχαιες φαρμακευτικές ιδιότητες και αφετέρου η επωνυμία του ιστορικού γαστρονομικού θεσμού της Καλλιθέας: ο ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ (Μ)!

Εντυπωσιασμένος απ’ τις κριτικές των φίλων χρηστών του σάιτ μας, τον επισκέφθηκα σήμερα Πέμπτη 23/5, γύρω στις 2 μ. μ., και παρότι καθημερινή μεσημέρι, λίγα λεπτά μόνον αφότου άνοιξε, ήταν ήδη μισογεμάτος!

Ο Μ είναι πανάξιος συνεχιστής ενός παρελθόντος 13 ετών. Το 2006 είχε ανοίξει το θρυλικό ΜΑΓΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΝΑΓΙΑΣ, το οποίο, 6 χρόνια μετά, καταστράφηκε από έκρηξη λόγω διαρροής υγραερίου, που στοίχισε και τη ζωή της άτυχης Νάγιας. Στη συνέχεια, κατά το 2013-2016 άνοιξε εκεί ο ΑΝΘΟΣ του Master Chef Γιώργου Γεράρδου, που κατόπιν μεταφέρθηκε στην Κηφισιά.

Έτσι, στις αρχές του 2017, άνοιξε ο ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ απ’ τον Μάκη Κουτσονίκα, ο οποίος την προηγούμενη δεκαετία ήταν ο σεφ του δημοφιλούς AGORA SELECT στην περιοχή του Hilton, για το οποίο μάλιστα έγραψα κριτική πέρσι τέτοια εποχή. Ο Κουτσονίκας, σεφ-πατρόν του Μ είναι ένας πολύ δημιουργικός μάγειρας, που πραγματοποίησε ένα ενδιαφέρον και ισορροπημένο μενού, το οποίο συμπληρώνει καθημερινά με καμιά 10αριά πιάτα ημέρας!

Το μαγαζί λειτουργεί από Τρίτη με Κυριακή, από 13.30 μέχρι 00.30, ενώ τις Δευτέρες μένει κλειστό.

Ο χώρος, μάλλον περιορισμένος, αλλά λετουργικός, είναι ένας συνδυασμός ρουστίκ στοιχείων, με πέτρινο σκαλιστό τοίχο στη μία όψη του, και τζαμαρίες που ανοίγουν στην πρόσοψη της οδού Ευαγγελιστρίας, απέναντι απ’ το μικρό πάρκο πίσω απ’ το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.
Μπαίνοντας δεξιά ξεχωρίζει η ανοιχτή κουζίνα, όπου ο Μάκης επιτελεί τα θαύματά του, στη συνέχεια δε, ο μπουφές και πιο πάνω τα ράφια με τα ποτήρια και την κάβα.
Το δάπεδο είναι μωσαϊκό πλακάκι με φουτουριστικά γεωμετρικά σχήματα, που ευτυχώς γλύτωσαν απ’ την καταστροφική πυρκαγιά του 2012.
Η οροφή είναι μια ξύλινη στέγη, απ’ την οποία είναι ανηρτημένα διάφορα πολύχρωμα φωτιστικά.
Εξάλλου, διακρίνονται τριγύρω ποικίλα διακοσμητικά στοιχεία, όπως ακορντεόν, γραφομηχανή, καράβι, χαρτοκιβώτια, υφασμάτινες βαλίτσες, κ. λπ.

Εσωτερικά χωρούν περί τα 35 άτομα, ενώ στο παρκάκι είναι επίσης στρωμένα τραπέζια για άλλα 15 άτομα περίπου.
Υπάρχει ένα καθαρό WC στο βάθος δεξιά του ισόγειου αυτού χώρου εστίασης, ενώ απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν έντεχνη ελληνική μουσική με την Αλεξίου, Πρωτοψάλτη, κ. λπ.

Στην εξυπηρέτηση ήταν δύο νεαρά και ευγενικά παιδιά -κατηρτισμένα με το αντικείμενό τους και ιδιαίτερα πρόθυμα- ένα αγόρι και ένα κορίτσι.

Το μενού του Μ περιλαμβάνει 14 μεζέδες στα 3-7 € (φάβα, σουφλέ μελιτζάνας, χουνκιάρ μπεγεντί, στραπατσάδα με σουτζούκι, γαρίδες τυλιχτές, λουκάνικο αγριογούρουνου, κ. λπ. ), 5 σαλάτες, από 7-8 € και 7 κύρια πιάτα στα 7-20 € (ποσό που αφορά την ποικιλία κρεατικών). Επίσης έχουν 3 γλυκά στα 4 €, και από ποτά, εκτός των αναψυκτικών, σερβίρουν ελληνικές μπύρες, γύρω στα 3 €, καθώς και κάποιες επιλεγμένες ετικέτες ελληνικού κρασιού χύμα, όπου το καραφάκι του μισού λίτρου κοστίζει περί τα 5-6 €.

Υπάρχουν φυσικά και τα πιάτα ημέρας, εκ των οποίων ορισμένα σερβίρονται σχεδόν σε καθημερινή βάση. Σήμερα, ανάμεσα στα άλλα, είχαν το κλασικό χοιρινό τους κότσι με δαμάσκηνα, στα 12 €, χοιρινά παϊδάκια στην ίδια τιμή, μοσχάρι κοκκινιστό με φρεσκοτηγανισμένες πατάτες, στα 8 €, κόκορα κοκκινιστό, επίσης στα 8 €, φρέσκια τσιπούρα, στα 9 €, καβουροδαγκάνες πανέ στα 5 €, κ. λπ.

Έτσι, δεν δυσκολεύτηκα να διαλέξω τα εξής:

• Στην αρχή ήρθε κανάτα με κρύο νερό βρύσης, καθώς και υγρομάντηλο, ενώ δεν τους ζήτησα ψωμί.

• Πήρα απ’ τα πιάτα ημέρας τις καβουροδαγκάνες τους, που ήρθαν παναρισμένες και ήταν τέσσερα κομμάτια, τα οποία ήταν τόσο χορταστικά όσο και ποιοτικά.
Συνοδεύονταν από μπολάκι με σος κοκτέιλ, όπου τα βούτηξα και το απόλαυσα κυριολεκτικά! Μου είπαν ότι είναι δημοφιλές πιάτο ημέρας, που το προσφέρουν συχνά τώρα το καλοκαίρι. Υποθέτω ότι είναι έδεσμα κατεψυγμένο, αλλά αυτό δεν με επηρέασε καθόλου. Η τιμή τους ήταν 5 €.

• Για κυρίως πιάτο, δοκίμασα απ’ το μενού του Μ μια μερίδα τορτελίνια, που ήταν φρέσκα, και μάλιστα γεμιστά με τυριά πεκορίνο και παρμεζάνα. Ήταν φτιαγμένα με κρέμα και είχαν επίσης κομματάκια μπέικον. Χορταστική και ποιοτική μερίδα, που τεκμηριώνει την αξία του έμπειρου σεφ. Τιμή στα 8 €.

Πλήρωσα 13 € και απόλαυσα ένα μεσημεριανό γαστρονομικό γεύμα περιωπής (ας μου επιτραπεί ο όρος, αν και αφορά συνήθως πρόσωπα – γεγονός που εν προκειμένω σημαίνει ότι ο σεφ είναι ένα πρόσωπο περιωπής)!
Βέβαια, οι πολλές θερμίδες του συνεπάγονται ότι ένα τέτοιο έδεσμα δεν μπορεί να επαναλαμβάνεται σε καθημερινή βάση, για να μην χάνει άλλωστε την αξία του, ούτε όμως κι εμείς να ξεφεύγουμε απ’ το μέτρο (άριστον γαρ)!

Συμπερασματικά, θεωρώ λοιπόν ότι το βότανο αυτό των μυστών, των γιατρών και των μύθων, καταφέρνει εντέλει να γιατρέψει την πείνα μας με τρόπο μυθικό!
Δοκιμάστε το κι εσείς!!

26 Ιουν 2019

Επίσκεψη στον MANDRAGORA Παρασκευή βράδυ μες το Μάιο. Η κράτηση θεωρώ είναι απαραίτητη, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο από νωρίς. Το σίγουρο είναι ότι ο MANDRAGORAS έχει δημιουργήσει μια σταθερή πελατεία και το προτιμούν οι κάτοικοι της περιοχής. Τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε, γιατί ο περισσότερος κόσμος φαινόταν να τον είχε ξαναεπισκεφθεί.
Ο MANDRAGORAS λοιπόν βρίσκεται στην Καλλιθέα, στην οδό Ευαγγελιστρίας κοντά στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Για την ιστορία του χώρου, μας τα έχουν πει οι υπόλοιποι χρήστες, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι, εξάλλου δεν έχω και μέτρο σύγκρισης γιατί ούτε το θρυλικό Μαγέρικο της Νάγιας ούτε τον Ανθό του Γιώργου Γεράρδου είχε τύχει να επισκεφθώ.
Ο χώρος πάντως, αν και αρκετά περιορισμένος, θεωρώ ότι θα σε κερδίσει αμέσως. Κυριαρχεί σαφώς το ξύλο και η πέτρα, τα οποία σε συνδυασμό με τα παντός τύπου διακοσμητικά, την μικρή κουζίνα με άμεση οπτική πρόσβαση και το ιδιαίτερο μωσαϊκό, δημιουργούν μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Από την άλλη οι τζαμαρίες που βρίσκονται στις δύο πλευρές «μεγαλώνουν» κατά κάποιο τρόπο το χώρο που, όπως προαναφέρθηκε, είναι αρκετά μικρός. Επιπλέον, στο απέναντι «παρκάκι» είναι τοποθετημένα λίγα τραπεζάκια για τους καπνιστές (εσωτερικά το κάπνισμα απαγορεύεται) αλλά και για όσους τυχόν θελήσουν να καθίσουν έξω, όταν ο καιρός το επιτρέπει.
Ως προς το service, δεν πρόκειται να προβληματιστείτε. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει, τα πιάτα ήρθαν σε σωστή ροή, ενώ και στο τέλος κεραστήκαμε ένα μεγάλο καραφάκι από ένα πολύ νόστιμο λικέρ αρμπαρόριζας.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Ο μικρός σχετικά κατάλογος εμπλουτίζεται με αρκετά πιάτα ημέρας. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε τα εξής (νομίζω όλες οι επιλογές μας βρίσκονταν στο βασικό κατάλογο):
- Ψωμί για 2 άτομα με ντιπ γιαουρτιού (1.60 €)
- Ψητά μανιτάρια στη σχάρα με truffle mayo sauce (5 €). Πολύ ωραία ψημένα τα μανιτάρια, αρκετά ζουμερά, ταίριαζαν με τη συνοδευτική σως. Η μερίδα αρκετά πλούσια, μπορούσε να καλύψει άνετα και παρέες μεγαλύτερες των 2 ατόμων. Και για να μην επαναλαμβάνομαι, η ίδια παρατήρηση ισχύει για όλα τα πιάτα.
- Χαλούμι ψημένο στη σχάρα με φρέσκια ντομάτα και λάδι βασιλικού (5 €), χωρίς εκπλήξεις, ήταν νοστιμότατο.
- Σφακιανή σαλάτα με ανάμεικτα φρέσκα λαχανικά, απάκι από κοτόπουλο, ντοματίνια, σφακιανό παξιμάδι, γραβιέρα Κρήτης και βινεγκρέτ μέλι-μουστάρδα (8 €). Νόστιμη η σαλάτα, με το εξαιρετικό και αρωματικό απάκι να δίνει μια ξεχωριστή γεύση. Ίσως να προτιμούσα μια διαφορετική σως, καθώς αυτή με το μέλι και τη μουστάρδα μου φάνηκε αρκετά γλυκιά για τα γούστα μου.
- Μπιφτέκι από φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά ψημένο στη σχάρα συνοδεία ολόκληρης ψητής πατάτας (7.50 €). Η μερίδα αποτελούνταν από 2 μεγάλα μπιφτέκια, νόστιμα και με έντονη τη γεύση του κρέατος χωρίς υπερβολικά μυρωδικά και μπαχαρικά. Σίγουρα, δεν ήταν το καλύτερο μπιφτέκι που έχεις δοκιμάσει, στέκονταν ωστόσο σε αρκετά υψηλό επίπεδο.
- Φρέσκα νιόκι πατάτας με λιαστή ντομάτα, κρέμα βασιλικού και παρμεζάνα (7.50 €). Επίσης ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με όλα τα υλικά να ταιριάζουν γευστικά μεταξύ τους. Ενδεχομένως κάποια νιόκι να μην είχαν «σφίξει» αρκετά και να είχαν λασπώσει, με αποτέλεσμα το πιάτο να υστερούσε κάπως ως προς την εμφάνιση, ως προς τη γεύση ωστόσο μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι.
- 1 λίτρο λευκό κρασί μοσχάτο Αλεξάνδρειας (10.40 €). Με λίγα λόγια εξαιρετικό. Δροσερό, αρκετά αρωματικό, σίγουρα ήταν από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω πιει έξω, οπότε δικαιολογείται απόλυτα και η σχετικά τσιμπημένη τιμή του.
Το φαγητό λοιπόν μας ικανοποίησε και φύγαμε με πολύ καλές εντυπώσεις. Ένα «3,5» μπορεί να ήταν δικαιότερο, οπότε λάβετέ το υπόψη σας.

Για τα παραπάνω 5 χορταστικότατα πιάτα μαζί με ένα λίτρο κρασί, ο λογαριασμός μας έφτασε στα 45 €. Αφαιρέστε τα ποτά και ένα τουλάχιστον πιάτο που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει στην παραγγελία μας και το κόστος οριακά φθάνει τα 15 € το άτομο.

Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα, ο MANDRAGORAS μας άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, οπότε μια βόλτα του την οφείλετε. Να πάτε.

12 Απρ 2018

Σάββατο βράδυ οικογενειακώς μαζί με ενα ζευγάρι (σύνολο 6 άτομα) με κρατηση σαφώς, επισκεφθήκαμε ενα απο τα εστιατόρια που ήταν στην Wish list μας εδω και καιρό.

Χώρος (3/4):

Πολύ μικρός με φθηνή διακόσμηση και έπιπλα αλλά είχανε καταφέρει να δημιουργήσουν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Ο εξωτερικός χώρος (πεζοδρόμιο) ειναι πολύ μικρός και μετα βιας χωράει 3-4 τραπέζια των 2 ατόμων. Στα θετικά οτι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα εντος της αίθουσας.

Γεύση (4/4):

Πηραμε τον μισό κατάλογο για να δοκιμάσουμε κυριολεκτικά:

Σαλάτα χωριάτικη (9/10)

Σαλατα Mandragoras με πορτοκάλι και πρασινάδα (7.5/10)

Τυρόπιτα με μέλι και καρύδι (8/10)

Πατατες τηγανιτές (8/10)

Κατσικίσιο τυρι τηγανιτο με μουσλι (8/10)

Λουκάνικο αγριογούρουνο με πουρέ (8.5/10)

2 μερίδες κοντοσουβλι κοτόπουλο (8/10)

Φιλέτο κοτόπουλο (9/10)

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7.5/10)

Μπιφτέκι γαλοπούλα (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η Ευγένεια, η γρηγοράδα της κουζινας και του σερβις με ξάφνιασε απίστευτα. Νεο μαγαζί αλλά εχει βρει τα πατήματα του σε αυτο το κομμάτι απιστευτα, ετσι ωστε να μπορει να γεμισει τουλαχιστον 1.5 με 2 φορές το μαγαζί.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 2 ρακομελα, μισό κιλό υπέροχο λευκό κρασί και μια σοκολατοπιτα που ψηθηκε εκείνη την στιγμή καθως και ενα banoffee ( τα γλυκά και ενα λικέρ μας τα κερασαν) κοστισαν 84 ευρώ.

Το value for money ειναι απίστευτο σε συνδυασμό με την ποιότητα και ποσότητα και εξυπηρέτηση.

Συμπέρασμα:

Σπεύσατε ταχέως να το δοκιμάσετε!!100 (υπερβολή) χρήστες του a4f το προτείνουν!!

25 Ιαν 2018

Τα λίγα τετραγωνικά του ισογείου που βρίσκεται στη γωνία των οδών Ευαγγελιστρίας και Γαλάτειας, στην Καλλιθέα, έχουν αποτελέσει, τα τελευταία δέκα και κάτι χρόνια, γαστρονομικό στέκι πάρα πολλών ανθρώπων.

Η αρχή έγινε με το μαγέρικο της Νάγιας. Σε λίγα τετραγωνικά στήθηκε ένα μαγαζί που αγαπήθηκε πάρα πολύ, ακροβατώντας, γευστικά, με μαεστρία ανάμεσα στην παράδοση και την πρωτοτυπία, τη στιγμή που για τους περισσότερους επισκέπτες του αποτελούσε το ιδανικό στέκι, από άποψη χώρου. Δυστυχώς έπαψε απότομα να υπάρχει λόγω του τραγικού συμβάντος έκρηξης φιάλης υγραερίου, κάτι που στοίχισε τη ζωή και της ίδιας της Νάγιας (RIP).

Κατόπιν, τα σκήπτρα πήρε ο Γιωργάκης, ο Γεράρδος. Διάσημος συμμετέχων τηλεοπτικής μαγειρικής εκπομπής. Έναν χρόνο και λίγες μέρες μετά το κλείσιμο του μαγέρικου, άνοιξε τον Ανθό, σε ένα σημείο που άλλοι θα το απέφευγαν, ως γρουσούζικο, μετά την κατάληξη της Νάγιας. Ο Ανθός ήταν ένα ελληνογκουρμεδιάρικο εστιατόριο, το οποίο ξεκίνησε δειλά-δειλά να γίνεται στέκι για κάποιους, όμως, όσο περνούσε ο καιρός, έγινε λίγο πιο δήθεν, απέκτησε τουπέ κι ακρίβυνε, με αποτέλεσμα να χάσει κάποιους πόντους στην κλίμακα βαθμολόγησης του Τίμιου Στεκιού. Κάποια στιγμή μεταφέρθηκε στην Κηφισιά, αφήνοντας το γωνιακό, ζεστό, μαγαζάκι, που βρίσκεται δίπλα στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, άδειο κι έρημο για σχεδόν μία, ολόκληρη, χειμερινή σεζόν (2016-17).

Το μαρτύριο της κατ’ άλλους καταραμένης γωνίτσας έλαβε τέλος προς το καλοκαίρι του 2017, όταν έκανε τα εγκαίνιά του ο Mandragoras, ο οποίος δείχνει να βαδίζει στα σωστά μονοπάτια, ώστε να ξανακάνει την οδό Ευαγγελιστρίας στέκι για πολύ κόσμο.

Ποιος είναι, όμως, ο Mandragoras?

Εν αρχή ην ο χώρος. Τα λίγα, τετραγωνικά αυτής της γωνίτσας. Εκεί που όσοι καπνίζουν, εκνευρίζονται γιατί πρέπει να βγουν έξω, στο κρύο, πλέον, για την αγαπημένη τους συνήθεια. Εκεί που όλα γίνονται σε ένα δωμάτιο. Η κουζίνα είναι τόσο κοντά στα τραπέζια, βλέπετε. Εκεί που η πέτρα συναντάει το ξύλο κι εκεί που η αίσθηση της μοναδικότητας του χώρου γίνεται αντιληπτή με την πρώτη ματιά. Δεν είναι εύκολο να περιγραφεί με λίγες λέξεις, όμως, μια από αυτές που του ταιριάζουν είναι το vintage. Όχι ψευτοvintage, προσοχή. Αγνό, παρθένο, τίμιο vintage. Μια άλλη είναι η λέξη ζεστασιά. Μια άλλη είναι η φιλοξενία. Γενικά, υπάρχουν πολλές όμορφες λέξεις, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι ώστε να αποδώσουν με ακρίβεια την υπέροχη αίσθηση αυτού του χώρου. Για μένα η πιο ταιριαστή είναι η λέξη Στέκι, βέβαια. Έτσι θέλω να είναι το γαστρονομικό στέκι μου.

Στη συνέχεια, έχουμε την εξυπηρέτηση. Η αλήθεια είναι ότι και στον Ανθό, τον πρώτο χρόνο ήταν καλή, μετά χάλασε. Έτσι και στον Mandragora, ξεκινάει ως καλή. Όχι απλώς καλή, ιδανική, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Υπάρχει ευγένεια, σωστοί χρόνοι σερβιρίσματος, ταχύτητα και λειτουργικότητα σε κάθε επαφή με τα άτομα του εστιατορίου. Παράπονα μηδέν.

Και, τελευταίο, μα κυριότερο, το φαγητό. Διότι για το φαγητό της ξεχώριζε η Νάγια και σε αυτό προσπαθούσε κι ο Ανθός να διακριθεί.

Το φαγητό στον Mandragora είναι ικανοποιητικό. Πολύ ικανοποιητικό. Δεν είναι απίθανο, όμως. Στα περισσότερα πιάτα χωράνε βελτιώσεις. Βρίσκεται στον σωστό δρόμο πάντως. Το μικρό, σχετικά, μενού του περιλαμβάνει 15 ορεκτικά (2,5-7€), 6 σαλάτες (6-8€), 7 κυρίως (7-10€) και, συνήθως, συμπληρώνεται από καμιά δεκαριά πιάτα ημέρας (4-12€, τη μέρα της επίσκεψής μας). Σφιχτό μενού με αρκετά χαμηλές τιμές, εγκρίνεται!

Στην επίσκεψή μας δοκιμάσαμε, σχεδόν, τον μισό κατάλογο. Τα περισσότερα πιάτα ήταν από ικανοποιητικά (3/4) ως πολύ καλά (3,5/4). Έλειψαν οι σημαντικές αστοχίες αλλά και οι αξέχαστες γεύσεις. Ωστόσο, ειδικά για τις τελευταίες, πάντα υπάρχει χρόνος και περιθώριο βελτίωσης.

Το ξεκίνημα του γεύματος έγινε με κανατίσιο νερό και ψημένες μπαμπάτσικες φέτες ψωμιού (με λίγο λαδάκι από πάνω – ρίξτε λίγο παραπάνω) συνοδεία ουδέτερου γιαουρτοντίπ (αυξήστε την ένταση της γεύσης). Τιμάται 0,8€ κατ' άτομο, ανεκτό ποσό.

Πηγαίνοντας σε ένα Top 3, όπως ο πρωτομάστορας του site, fratello, η σκληρή μάχη για την πρώτη θέση δόθηκε από το Λουκάνικο Αγριογούρουνου σχάρας με πουρέ φουρνιστής πατάτας και καραμελωμένα κρεμμύδια (7€) και το Κατσικίσιο Τυρί τηγανητό με μούσλι και περγαμόντο (5,5€). Το πρώτο, γευστικά, θύμιζε χωριάτικο λουκάνικο, το έλεγες εύγευστο, αλλά ως εκεί. Μόλις, όμως, το συνδύαζες με τα καραμελωμένα κρεμμύδια, βάζοντας και λίγο πουρέ για παρέα, άρχιζες να αποκτάς άλλη άποψη για το τυπικό αυτό λουκάνικο. Το δεύτερο, είχε μία, συνταρακτικά, υπέροχη κρούστα, χάρη στο μούσλι, η οποία το έκανε να ξεχωρίζει από μίλια σε σχέση με τα υπόλοιπα τηγανητά τυριά. Το περγαμόντο, αν και φοβερή ιδέα, δεν του πήγαινε πολύ, λόγω έντονης ο-ξυνίλας, θα ήθελε άλλη μορφή γλυκού. Οι δύο πρώτες θέσεις καπαρώθηκαν. Δύο πιάτα παλεύουν και για την τρίτη. Το Σκορδόψωμο με σκόρδο, βούτυρο, τυρί κρέμα, ντομάτα, μπέικον και καραμελωμένο βαλσάμικο (5,5€) με το Κοντοσούβλι κοτόπουλο με πουρέ (7,5€). Το πρώτο αποτελεί εξαιρετική ιδέα με πολύ καλή εκτέλεση, όμως η κρέμα τυριού θυμίζει ξεκάθαρα τις τυποποιημένες σκορδοαλοιφές των super markets. Το κοντοσούβλι θα μπορούσε να διεκδικήσει, ακόμα, και την πρώτη θέση, καθώς ήταν εντυπωσιακά γευστικό, αν ήταν λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος κι αν συνοδεύονταν με κάτι άλλο πέραν του άνευρου πουρέ που ήρθε μαζί του.

Ισχυρές απογοητεύσεις δεν υπήρξαν, με μοναδική, ίσως, εξαίρεση τον Καβουρμά Δράμας με ντομάτα και αυγά (6€), ο οποίος θύμιζε μέτρια στραπατσάδα.

Στο τέλος κεράστηκαν δύο μπανόφι (σε παρέα 8 ατόμων), κίνηση ευγενική και, μεταξύ μας, απαραίτητη σε τέτοια μαγαζιά.

Το γεύμα στον Mandragora ήταν υπέροχο. Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη και γενναιόδωρη. Τα πιάτα θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα, προκειμένου να μιλάμε για ένα από τα καλύτερα Στέκια της πιάτσας, όμως το πάνε πολύ καλά. Οι τιμές των πιάτων είναι από ανταγωνιστικές έως οικονομικές, βέβαια και οι μερίδες τους είναι ανάλογες. Δύο άτομα μπορούν εύκολα να απολαύσουν ένα πλήρες γεύμα σε αυτό το ειδυλλιακό περιβάλλον θαλπωρής, δίνοντας λιγότερα από 20€, drinks included.

Και τώρα που είπα drinks, όχι δεν το ξέχασα. Απλώς, με αυτό στη μνήμη φύγαμε όλοι από το εστιατόριο και για αυτό αξίζει να μιλήσουμε αντί επιλόγου. Τι σημαίνει μεζεδοπωλείο? Ότι σερβίρει μεζέδες. Και γιατί ψάχνεις μεζέδες και όχι κανονικές μερίδες? Για να συνοδεύσεις το κρασί/ποτό σου. Άρα τι χρειάζεσαι? Ένα καλό χύμα κρασί/ποτό. O Mandragoras το παρέχει. Είναι λίγοι αυτοί που το παρέχουν. Στην Αθήνα τουλάχιστον. Δοκιμάσαμε το λευκό Μοσχάτο Αλεξάνδρειας (κτήμα Χατζηγεωργίου - 5,2€). Πάθαμε πλάκα.

Νέο στέκι? Λίγη προσπάθεια, ακόμη, και θα γίνει.

09 Νοε 2018

Επίσκεψη στο κατάστημα Κυριακή μεσημέρι μετά από κράτηση για 2 άτομα. Το κατάστημα έχει ένα σχετικά μικρό εσωτερικό χώρο, μικρά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο ακριβώς έξω από το μαγαζί και χώρο στο ακριβώς απέναντι μεγαλύτερο πεζοδρόμιο όπου μπορούν να σερβιριστούν 20-25 άτομα. Τα τραπεζάκια ακριβώς έξω από το κατάστημα είναι εκτεθημένα στον ήλιο τις μεσημεριανές ώρες οπότε για καπνιστές απομένουν μόνο τα απέναντι.
Θα ξεκινήσω από το χώρο λοιπόν όπου εξωτερικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ουσιαστικά τρως στο πεζοδρόμιο με ότι αυτό συνεπάγεται ( περαστικοί, αυτοκίνητα σε απόσταση αναπνοής κτλ. )
Στα του φαγητού ο κατάλογος είναι πλήρης και μας δόθηκε μενού πιάτων ημέρας το οποίο περιλάμβανε σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως. Πραγματικά πλούσιος.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα mandragoras στα 7-8 ευρώ αρκετά ικανοποιητική.
Ένα πιάτο χούμους με λουκάνικα και πιτούλες. Η γεύση του χούμους ήταν αρκετά ελαφριά για τα γούστα μας αλλά το λουκάνικο το βοηθούσε στην ένταση.
Για κυρίως αρνάκι φρικασέ με σέλερι και στιφάδο ορτύκι, οι τιμές τους ήταν 8-9 ευρώ.
Τα κυρίως ήταν εύγευστα με μόνη ένσταση το κομμάτι του αρνιού το οποίο περιελάμβανε αρκετά κοκαλάκια και δεν ήταν ιδιαίτερα κατάλληλο για φρικασέ, καθώς κινδύνευες να τα φας από το αυγολέμονο.
Ήπιαμε αρκετά ωραίο κρασί (500 ml - 6 Ευρώ) και μας κέρασαν πολύ νόστιμο τιραμισού.
Συνολικά ήταν ευχαριστη εμπειρία, θα δοκιμάζαμε την επόμενη φορά και τον εσωτερικό χώρο του καταστήματος καθώς όπως ανέφερα ο εξωτερικός 'χάνει' ελαφρώς και αδικεί την ποιότητα των πιάτων που είναι υψηλή.

18 Ιούλ 2018

Μεσημέρι Κυριακής κι αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον Μανδραγόρα, για ένα απλό μεσημεριανό γεύμα.

Φτάνοντας, ο εξωτερικός χώρος δε λέει κάτι ιδιαίτερο, ενω μέσα έχει μια άποψη.

Ο κατάλογος εχει ποικιλία, στην οποία προστίθενται και πιάτα ημέρας. Από τις αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις, καταλήξαμε στα εξής:

- πιπεροπιτακια, νόστιμα πιτακια με γλυκιά γέμιση τυρί και πιπεριά, τηγανισμένα
- φάβα με καπνιστή ρέγγα, κλασική φάβα σερβιρισμενη με κομμάτια του ψαριού
- κατσικίσιο τυρί παναρισμενο σε βρώμη με συνοδεία μαρμελάδας περγαμόντο, πολύ ωραίος συνδυασμός και αντιθέσεις υφών στο πιατο (τραγανη κρούστα και μέσα το τυρί μαλακό)
- κοτόπουλο καλαμάκι, μαλακό και καλοψημενο

Η συνοδεία του καλού χύμα κοκκινου κρασιού ολοκλήρωσε το γεύμα μας επιτυχώς.

Τελειώνοντας, αποφασίσαμε να μη συνεχίσουμε με επιδόρπιο αλλά μας τράβηξαν το ενδιαφέρον τα "μπακλαβαδακια με κρέμα μαστίχας" και ρωτήσαμε περιγραφή ώστε να το έχουμε στα υπόψη για την επόμενη φορά. Μας ξάφνιασε ευχάριστα το γεγονός ότι μέχρι να πληρώσουμε, ήρθε στο τραπέζι κέρασμα μια ολόκληρη μερίδα του συγκεκριμένου επιδορπίου, που ήταν και πολύ καλό (πρωτότυπο και γευστικό).

Οι λογικές τιμές, οι ωραίες γεύσεις και η τόσο ευγενική εξυπηρέτηση ειναι οι βασικοί λόγοι για τους οποίους σίγουρα θα υπάρξει επόμενη φορά για μας, αλλά επισης το συστήνουμε ανεπιφύλακτα και σε όποιον αλλο ψαχνει ένα τίμιο φαγητό με μια δημιουργική πινελιά.

23 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε τον Madragora με τον σύζυγό μου Σάββατο βράδυ. Γνωρίζαμε ήδη που βρίσκεται, μιας και είχαμε ξαναπάει όταν ήταν εκεί το «Μαγειρείο της Νάγιας».
Ο χώρος συμπαθητικός, με ανοιχτά παράθυρα, τα οποία δημιουργούσαν μία ωραία δροσιά. Το μαγαζί διαθέτει μερικά τραπεζάκια έξω, ακριβώς απέναντι.
Το service πολύ ευγενικό και γρήγορο. Πέσαμε μάλιστα και σε έλεγχο της εφορίας, ακριβώς την ώρα αιχμής!
Ο κατάλογος μεγάλος, με πολλά πιάτα ημέρα. Πήραμε τα παρακάτω:
- Πατάτες baby με λάδι τρούφας και πανσέτα. Πολύ εντυπωσιακή η περιγραφή, όμως το αποτέλεσμα ήταν αδύναμο. Οι πατάτες κράταγαν αρκετά και δεν είχαν κάποια συγκεκριμένη γεύση.
- Μελιτζάνες ρολάκια με τυριά και ντομάτα. Νόστιμο πιάτο.
- Καπνιστό τυρί με κρούστα από δημητριακά και γλυκό περγαμόντο. Πολύ καλά εκτελεσμένο πιάτο και πραγματικά πεντανόστιμο!
- Κανελόνια φούρνου με σάλτσα ντομάτα και κιμά. Νόστιμα και η μερίδα πραγματικά τεράστια.
- Μοσχαρίσια μπιφτέκια με φρέσκα λαχανικά. Καλοψημένα και νόστιμα!
Ήπιαμε ένα mojito με μαστίχα (υποβρύχιο), λευκή σαγκρία και σπιτική λεμονάδα. Τα δύο πρώτα πολύ καλά, η λεμονάδα ήταν πάρα πολύ ξινή ( αν και μου αρέσουν τα ξινά, η λεμονάδα ήταν θεόξινη).
Το κέρασμα ήταν λικέρ αρμπαρόριζα! Vintage!!!!
Το σύνολο για τα παραπάνω, με κανάτες βρύσης που ανανεώνονταν συνεχώς, ήταν 43,50€
Είναι μία πολύ καλή χαλαρή επιλογή για φαγητό, με καλές τιμές και σίγουρα περιθώρια βελτίωσης!

07 Μάρ 2020

Ο Μανδραγόρας είναι ένα εξαιρετικό μαγαζί που έχει γίνει στέκι για μένα και την παρέα μου, συνδυάζοντας πολύ νόστιμα πιάτα με λογικές τιμές, πολύ καλή εξυπηρέτηση και ζεστό περιβάλλον.
Ο χώρος είναι ζεστός και φιλόξενος, με απλή διακόσμηση και όμορφη μουσική(έντεχνα), σε μια ήσυχη τοποθεσία της Καλλιθέας. Το μενού είναι σχετικά μικρό (λειτουργεί θετικά), πάντα όμως υπάρχει και ξεχωριστός κατάλογος με πιάτα ημέρας. Προσωπικά, στα must είναι η φέτα σε φύλλο με μέλι και σουσάμι (4 ευρώ), το κοτόπουλο με κάρυ, (μεγάλη ποσότητα, το πιο μαλακό στήθος κοτόπουλου που έχω δοκιμάσει, στα 7.60) και η χοιρινή μπριζόλα που όμως ανήκει στα πιάτα ημέρας (στα 8 ευρώ), με επιλογές συνοδευτικού τηγανητές πατάτες, πατάτα φούρνου(προσωπική επιλογή) και ρύζι ή λαχανικά. Εξαιρετικό είναι το ημίγλυκο κρασί Τυρνάβου, καθώς και η σανγκριά (επίσης στις πιθανές επιλογές ημέρας). Πάντα κερνούν γλυκό (φοβερό μπανόφι, carrot cake κόλαση), ενώ αν παραγγείλεις εσύ σου κερνάνε πολύ ωραίο λικέρ αμπαρόριζας. Το μόνο ίσως αρνητικό που μπορώ να βρω, είναι ότι κάποια πολύ καλά ορεκτικά που είχε παλιότερα, έχουν βγει από τον κατάλογο (μπουγιουρντί, μπουρέκι μελιτζάνας), κάνοντας ίσως λίγο πιο φτωχές τις επιλογές στα ορεκτικά. Ο σεφ όμως ψάχνεται αρκετά οπότε τα πιάτα ημέρας βοηθάνε να καλυφτεί το όποιο κενό υπάρχει.
Μιλώντας για τον σεφ, μπορεί να μαγειρεύει για 15 τραπέζια ταυτόχρονα, χωρίς να του ξεφύγει κάτι στα πιάτα ή να χάσει το χαμόγελο και την ηρεμία του, ενώ τα 2 άτομα του service είναι πολύ ευγενικά και ταχύτατα. Κάπως έτσι έχει φτιαχτεί ένα εξαιρετικό μαγαζί που δε βαριέσαι να επισκέπτεσαι, αλλά και να προτείνεις, ξέροντας ότι θα σε βγάλει πάντα ασπροπρόσωπο!

16 Μάρ 2018

Παρέα με δύο κολλητές μου πήγαμε την περασμένη Τρίτη στην Καλλιθέα, σ’ έναν ιστορικό χώρο που είχε φιλοξενήσει το ‘Μαγέρικο της Νάγιας’ & τον ‘Ανθό’. Πρόκειται βέβαια για τον ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ, που τον επιλέξαμε χάρη στις θετικότατες κριτικές φίλων χρηστών του σάιτ μας, ο οποίος άνοιξε πέρσι την άνοιξη και λειτουργεί καθημερινά, μεσημέρι και βράδυ, πλην Δευτέρας.

Ο λιλιπούτειος χώρος, με καμιά 10αριά τραπέζια μέσα και την ανοιχτή κουζίνα δίπλα σου ώστε να νιώθεις την τσίκνα των φαγητών, αποπνέει μια vintage ατμόσφαιρα, με το πάντρεμα ξύλου και πέτρας, το παραδοσιακό μωσαϊκό δάπεδο και την πληθώρα των διακοσμητικών στοιχείων, όπως ακορντεόν, γραφομηχανή, χαρτοκιβώτια και παλιές βαλίτσες!

Η εξυπηρέτηση έγινε από δύο νεαρά και ευγενέστατα άτομα, που μας εξήγησαν όλα τα σχετικά του μενού, καθώς και τα ποτά που προσφέρουν.

Στην αρχή, ήρθαν φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδάκι και ντιπ γιαουρτιού. Επίσης μια κανάτα με κρύο νερό.

Απ’ το μενού πήραμε για πρώτα πιάτα, ένα τηγανιτό κατσικίσιο τυρί, καθώς και μία αυγά με σύγκλινο, που ήταν και τα δυο νοστιμότατα!

Από σαλάτες διαλέξαμε φυσικά την ομώνυμη σαλάτα Μανδραγόρα, με μήλο, παστέλι, σταφίδες και μανούρι στη σχάρα, που ήταν εκλεκτή και χορταστική.

Για κυρίως πήραμε μια κοντοσούβλι με πατάτες: τέλειο και φοβερή μερίδα!
Επίσης, μία μπιφτέκια, που ήταν δυο χορταστικά και πολύ ζουμερά, με καραμελωμένα κρεμμύδια,
και μια μερίδα κανελλόνια με κιμά, για τη μακαρονού της παρέας!

Ήπιαμε ένα κόκκινο κρασί Αβαντίς, ποικιλία Syrah, περιοχής Εύβοιας, που ταίριαζε απόλυτα με τις γεύσεις μας!

Πληρώσαμε συνολικά 61 € (χωρίς το κρασί η τιμή είναι 44 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, πολύ λογική για ό, τι πήραμε).

Μας κέρασαν άψογο λικεράκι, σερβιρισμένο σε καραφάκι και ποτηράκια εποχής!

Το προτείνω φυσικά και εμείς σκοπεύουμε να το επαναλάβουμε όταν καλοκαιρέψει, οπότε νομίζω ότι βγάζουν και μερικά τραπεζάκια στον εξωτερικό τους χώρο!

Ευαγγελιστρίας 96, Καλλιθέα 176-76