12 Απρ 2018

Σάββατο βράδυ οικογενειακώς μαζί με ενα ζευγάρι (σύνολο 6 άτομα) με κρατηση σαφώς, επισκεφθήκαμε ενα απο τα εστιατόρια που ήταν στην Wish list μας εδω και καιρό.

Χώρος (3/4):

Πολύ μικρός με φθηνή διακόσμηση και έπιπλα αλλά είχανε καταφέρει να δημιουργήσουν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Ο εξωτερικός χώρος (πεζοδρόμιο) ειναι πολύ μικρός και μετα βιας χωράει 3-4 τραπέζια των 2 ατόμων. Στα θετικά οτι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα εντος της αίθουσας.

Γεύση (4/4):

Πηραμε τον μισό κατάλογο για να δοκιμάσουμε κυριολεκτικά:

Σαλάτα χωριάτικη (9/10)

Σαλατα Mandragoras με πορτοκάλι και πρασινάδα (7.5/10)

Τυρόπιτα με μέλι και καρύδι (8/10)

Πατατες τηγανιτές (8/10)

Κατσικίσιο τυρι τηγανιτο με μουσλι (8/10)

Λουκάνικο αγριογούρουνο με πουρέ (8.5/10)

2 μερίδες κοντοσουβλι κοτόπουλο (8/10)

Φιλέτο κοτόπουλο (9/10)

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7.5/10)

Μπιφτέκι γαλοπούλα (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η Ευγένεια, η γρηγοράδα της κουζινας και του σερβις με ξάφνιασε απίστευτα. Νεο μαγαζί αλλά εχει βρει τα πατήματα του σε αυτο το κομμάτι απιστευτα, ετσι ωστε να μπορει να γεμισει τουλαχιστον 1.5 με 2 φορές το μαγαζί.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 2 ρακομελα, μισό κιλό υπέροχο λευκό κρασί και μια σοκολατοπιτα που ψηθηκε εκείνη την στιγμή καθως και ενα banoffee ( τα γλυκά και ενα λικέρ μας τα κερασαν) κοστισαν 84 ευρώ.

Το value for money ειναι απίστευτο σε συνδυασμό με την ποιότητα και ποσότητα και εξυπηρέτηση.

Συμπέρασμα:

Σπεύσατε ταχέως να το δοκιμάσετε!!100 (υπερβολή) χρήστες του a4f το προτείνουν!!

19 Σεπ 2017

Στον ΑΝΘΟ του Γιώργου Γεράρδου δεν έφαγα ούτε μία φορά, τον θεώρησα εξαρχής φθηνή απόπειρα εκμετάλλευσης της θέσης και κυρίως του ονόματος που είχε το ΜΑΓΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΝΑΓΙΑΣ, ένα από τα επιφανέστερα παιδιά του a4f (με 85 κριτικές από το Μάρτιο του 2010 μέχρι το Μάρτιο του 2012, όταν μια πυρκαγιά εν ώρα εργασίας έστειλε τη θρυλική Νάγια στον παράδεισο – είναι σίγουρο – των καλοφαγάδων), το οποίο στεγαζόταν σ’ αυτό το γωνιακό πρώην μπακάλικο σε μια ήσυχη κάθετο της Λεωφόρου Θησέως. Με το MANDRAGORAS, δεν ξέρω γιατί, το πράγμα εξελίχθηκε διαφορετικά, ίσως επειδή απλά έχει περάσει πια αρκετός καιρός.

Οι δύο πρώτες κριτικές, που ανέβασαν η Toniaa και η ΟΛΓΙΤΣΑ, τις οποίες θεωρώ υποχρέωσή μου να ευχαριστήσω θερμά, ήταν αρκούντως θετικές ώστε μια Κυριακή μεσημέρι προς το τέλος των διακοπών να προτείνω στο έτερον ήμισυ να κάνουμε επιτόπια αυτοψία.

Σαν να μη πέρασε μια μέρα στην εμφάνιση. Ο MANDRAGORAS έχει χώρο για δέκα τραπέζια μέσα και τέσσερα, πέντε έξω. Οι δύο πλευρές της γωνίας είναι με τζαμαρία από πάνω μέχρι κάτω, με το επάνω φύλλο να ανοίγει για καλύτερο εξαερισμό, μολονότι στο χώρο λειτουργούν δύο κλιματιστικά και δύο ανεμιστήρες οροφής.

Όπως καταλαβαίνετε, το μεσημέρι το κατάστημα ήταν λουσμένο στο φως. Μπαίνοντας δεξιά βρίσκεται στριμωγμένη η κουζίνα και δίπλα η επίσης μικρή, αλλά καθαρή τουαλέτα. Ο χώρος από πάνω, παστωμένος κυριολεκτικά με ξύλινα κιβώτια, χαρτόκουτα και υφασμάτινες βαλίτσες, θυμίζει πρόχειρο καταυλισμό. Γενικά το μάτι δε μένει ούτε λεπτό ήσυχο, εδώ κάτι να δεις, εκεί κάτι να απορήσεις και να χαμογελάσεις, είναι σαφές ότι ο διακοσμητής είχε έμπνευση.

Ο τέταρτος τοίχος είναι με πέτρα στην οποία έχουν ενσωματωθεί διάφορα διακοσμητικά, ανάμεσά τους ένα ακορντεόν, δύο γραφομηχανές (! ) και ένα καράβι, ενώ κάτω από την σκούρα ξύλινη στέγη με δοκάρια που μαρτυρούν την ηλικία της κατασκευής κρέμονται διάφορα πρωτότυπα φωτιστικά, όπου βέβαια αυτά με τις κληματσίδες από αμπέλι κλέβουν την παράσταση.

Το πάτωμα είναι το γνωστό παλιό μωσαϊκό, που ευτυχώς σώθηκε από τη φωτιά. Και τα τραπέζια κάτι θα σας θυμίσουν: μεταλλικές κατασκευές με παλιακά πλακάκια και γυάλινο κάλυμμα.
Σαν να μη πέρασε μια μέρα στην εξυπηρέτηση.

Οι δύο Ικαριώτες σερβιτόροι της Νάγιας αναζήτησαν προφανώς αλλού την τύχη τους, όμως η κοπέλα που τρέχει όλο το μαγαζί είναι αστέρι. Υποθέτω ότι το βράδυ θα υπάρχει ενίσχυση, πάντως εμάς δεν μας έλειψε η προσοχή της ούτε ένα λεπτό. Μια βελτίωση σε σχέση με παλιά είναι η τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος, από όσο μπόρεσα να διαπιστώσω.

Σαν να μη πέρασε μια μέρα στις τιμές. Αν και επιβαρύναμε το λογαριασμό με το by far ακριβότερο πιάτο (ημέρας), την πικάνια black angus με βούτυρο λευκής τρούφας στα 18 €, πληρώσαμε συνολικά σκάρτα 40 ευρώ για τέσσερα πιάτα και μια μπύρα. Η γαλατόπιτα που παραγγείλαμε τελευταία κεράστηκε τελικά από το κατάστημα.

Τα μεζεδάκια κυμαίνονται από 2,5 € (πατάτες τηγανιτές) μέχρι 6 € (αυγά με σύγλινο), οι σαλάτες από 5,5 € (χωριάτικη με παξιμάδι Κυθήρων) μέχρι 8 € (σαλάτα ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ με ψητό μήλο, παστέλι, σταφίδες και μανούρι στη σχάρα) και τα κυρίως γύρω στα 8 €. Ακόμα και οι χαρακτηριστικά χαμηλές τιμές της Νάγιας στα ποτά χτυπάν στο μάτι: Επιλεγμένο χύμα κρασί 5 € το μισόκιλο, εμφιαλωμένο κρασί μεταξύ 13 € (λευκό Λήμνου) και 17 € (κόκκινο Αβάντις). Για τους ψαγμένους υπάρχει ψημένη ρακί και κρύο οινόμελο.

Και στην κουζίνα; Ε, ας μη τα θέλουμε όλα δικά μας. Ο MANDRAGORAS είναι σε καλό δρόμο, πιστεύω ότι χρειάζεται πίστωση χρόνου, μέχρι να βρει τα πατήματά του και να σταματήσει να ψάχνεται. Χαρακτηριστικό είναι ότι υπάρχει ένα μενού τυπωμένο στο χάρτινο σου-πλα, ένα δεύτερο πλαστικοποιημένο στο τραπέζι και το διόλου ευκαταφρόνητο μενού ημέρας στο γνωστό μαυροπίνακα πάνω από την κουζίνα. Ως γνωστόν ουκ εν τω πολλώ το ευ, λίγα πιάτα και καλά αρκούν για ένα μαγαζί αυτού του μεγέθους, με πελατεία όλων των ηλικιών.

Το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε ήταν ίσως το φθηνότερο πιάτο: μπουρεκάκια μελιτζάνας, που είναι ρολλάκια μελιτζάνας (χωρίς γέμιση! ) με ντομάτα και γκρατιναρισμένα με καλό κίτρινο τυρί στο φούρνο, σερβιρισμένα σε πήλινο. Η φάβα με (ελάχιστο) χέλι καπνιστό και (πολύ) κρεμμύδι νόστιμη, αλλά με λάθος ταυτότητα. Η πικάνια, γενναία μερίδα, νόστιμη, αν και ψημένη ένα κλικ πάνω από το σωστό, ας όψεται η κυρία μου που δεν μπορεί να δει αίμα στο κρέας. Όσο για τη σαλάτα με καρπούζι, ενώ ήταν εντυπωσιακή στην εμφάνιση, θεωρώ ότι πρέπει να είναι καθαρισμένη από κουκούτσια.

Κλείνοντας δεν έχω λόγο να μη σας προτρέψω να επισκεφθείτε το MANDRAGORAS, αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία. Ίσως ταλαιπωρηθείτε βέβαια, αν πάτε βράδυ, για να βρείτε θέση για παρκάρισμα, όμως τα αγαθά κόποις κτώνται.

25 Ιαν 2018

Τα λίγα τετραγωνικά του ισογείου που βρίσκεται στη γωνία των οδών Ευαγγελιστρίας και Γαλάτειας, στην Καλλιθέα, έχουν αποτελέσει, τα τελευταία δέκα και κάτι χρόνια, γαστρονομικό στέκι πάρα πολλών ανθρώπων.

Η αρχή έγινε με το μαγέρικο της Νάγιας. Σε λίγα τετραγωνικά στήθηκε ένα μαγαζί που αγαπήθηκε πάρα πολύ, ακροβατώντας, γευστικά, με μαεστρία ανάμεσα στην παράδοση και την πρωτοτυπία, τη στιγμή που για τους περισσότερους επισκέπτες του αποτελούσε το ιδανικό στέκι, από άποψη χώρου. Δυστυχώς έπαψε απότομα να υπάρχει λόγω του τραγικού συμβάντος έκρηξης φιάλης υγραερίου, κάτι που στοίχισε τη ζωή και της ίδιας της Νάγιας (RIP).

Κατόπιν, τα σκήπτρα πήρε ο Γιωργάκης, ο Γεράρδος. Διάσημος συμμετέχων τηλεοπτικής μαγειρικής εκπομπής. Έναν χρόνο και λίγες μέρες μετά το κλείσιμο του μαγέρικου, άνοιξε τον Ανθό, σε ένα σημείο που άλλοι θα το απέφευγαν, ως γρουσούζικο, μετά την κατάληξη της Νάγιας. Ο Ανθός ήταν ένα ελληνογκουρμεδιάρικο εστιατόριο, το οποίο ξεκίνησε δειλά-δειλά να γίνεται στέκι για κάποιους, όμως, όσο περνούσε ο καιρός, έγινε λίγο πιο δήθεν, απέκτησε τουπέ κι ακρίβυνε, με αποτέλεσμα να χάσει κάποιους πόντους στην κλίμακα βαθμολόγησης του Τίμιου Στεκιού. Κάποια στιγμή μεταφέρθηκε στην Κηφισιά, αφήνοντας το γωνιακό, ζεστό, μαγαζάκι, που βρίσκεται δίπλα στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, άδειο κι έρημο για σχεδόν μία, ολόκληρη, χειμερινή σεζόν (2016-17).

Το μαρτύριο της κατ’ άλλους καταραμένης γωνίτσας έλαβε τέλος προς το καλοκαίρι του 2017, όταν έκανε τα εγκαίνιά του ο Mandragoras, ο οποίος δείχνει να βαδίζει στα σωστά μονοπάτια, ώστε να ξανακάνει την οδό Ευαγγελιστρίας στέκι για πολύ κόσμο.

Ποιος είναι, όμως, ο Mandragoras?

Εν αρχή ην ο χώρος. Τα λίγα, τετραγωνικά αυτής της γωνίτσας. Εκεί που όσοι καπνίζουν, εκνευρίζονται γιατί πρέπει να βγουν έξω, στο κρύο, πλέον, για την αγαπημένη τους συνήθεια. Εκεί που όλα γίνονται σε ένα δωμάτιο. Η κουζίνα είναι τόσο κοντά στα τραπέζια, βλέπετε. Εκεί που η πέτρα συναντάει το ξύλο κι εκεί που η αίσθηση της μοναδικότητας του χώρου γίνεται αντιληπτή με την πρώτη ματιά. Δεν είναι εύκολο να περιγραφεί με λίγες λέξεις, όμως, μια από αυτές που του ταιριάζουν είναι το vintage. Όχι ψευτοvintage, προσοχή. Αγνό, παρθένο, τίμιο vintage. Μια άλλη είναι η λέξη ζεστασιά. Μια άλλη είναι η φιλοξενία. Γενικά, υπάρχουν πολλές όμορφες λέξεις, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι ώστε να αποδώσουν με ακρίβεια την υπέροχη αίσθηση αυτού του χώρου. Για μένα η πιο ταιριαστή είναι η λέξη Στέκι, βέβαια. Έτσι θέλω να είναι το γαστρονομικό στέκι μου.

Στη συνέχεια, έχουμε την εξυπηρέτηση. Η αλήθεια είναι ότι και στον Ανθό, τον πρώτο χρόνο ήταν καλή, μετά χάλασε. Έτσι και στον Mandragora, ξεκινάει ως καλή. Όχι απλώς καλή, ιδανική, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Υπάρχει ευγένεια, σωστοί χρόνοι σερβιρίσματος, ταχύτητα και λειτουργικότητα σε κάθε επαφή με τα άτομα του εστιατορίου. Παράπονα μηδέν.

Και, τελευταίο, μα κυριότερο, το φαγητό. Διότι για το φαγητό της ξεχώριζε η Νάγια και σε αυτό προσπαθούσε κι ο Ανθός να διακριθεί.

Το φαγητό στον Mandragora είναι ικανοποιητικό. Πολύ ικανοποιητικό. Δεν είναι απίθανο, όμως. Στα περισσότερα πιάτα χωράνε βελτιώσεις. Βρίσκεται στον σωστό δρόμο πάντως. Το μικρό, σχετικά, μενού του περιλαμβάνει 15 ορεκτικά (2,5-7€), 6 σαλάτες (6-8€), 7 κυρίως (7-10€) και, συνήθως, συμπληρώνεται από καμιά δεκαριά πιάτα ημέρας (4-12€, τη μέρα της επίσκεψής μας). Σφιχτό μενού με αρκετά χαμηλές τιμές, εγκρίνεται!

Στην επίσκεψή μας δοκιμάσαμε, σχεδόν, τον μισό κατάλογο. Τα περισσότερα πιάτα ήταν από ικανοποιητικά (3/4) ως πολύ καλά (3,5/4). Έλειψαν οι σημαντικές αστοχίες αλλά και οι αξέχαστες γεύσεις. Ωστόσο, ειδικά για τις τελευταίες, πάντα υπάρχει χρόνος και περιθώριο βελτίωσης.

Το ξεκίνημα του γεύματος έγινε με κανατίσιο νερό και ψημένες μπαμπάτσικες φέτες ψωμιού (με λίγο λαδάκι από πάνω – ρίξτε λίγο παραπάνω) συνοδεία ουδέτερου γιαουρτοντίπ (αυξήστε την ένταση της γεύσης). Τιμάται 0,8€ κατ' άτομο, ανεκτό ποσό.

Πηγαίνοντας σε ένα Top 3, όπως ο πρωτομάστορας του site, fratello, η σκληρή μάχη για την πρώτη θέση δόθηκε από το Λουκάνικο Αγριογούρουνου σχάρας με πουρέ φουρνιστής πατάτας και καραμελωμένα κρεμμύδια (7€) και το Κατσικίσιο Τυρί τηγανητό με μούσλι και περγαμόντο (5,5€). Το πρώτο, γευστικά, θύμιζε χωριάτικο λουκάνικο, το έλεγες εύγευστο, αλλά ως εκεί. Μόλις, όμως, το συνδύαζες με τα καραμελωμένα κρεμμύδια, βάζοντας και λίγο πουρέ για παρέα, άρχιζες να αποκτάς άλλη άποψη για το τυπικό αυτό λουκάνικο. Το δεύτερο, είχε μία, συνταρακτικά, υπέροχη κρούστα, χάρη στο μούσλι, η οποία το έκανε να ξεχωρίζει από μίλια σε σχέση με τα υπόλοιπα τηγανητά τυριά. Το περγαμόντο, αν και φοβερή ιδέα, δεν του πήγαινε πολύ, λόγω έντονης ο-ξυνίλας, θα ήθελε άλλη μορφή γλυκού. Οι δύο πρώτες θέσεις καπαρώθηκαν. Δύο πιάτα παλεύουν και για την τρίτη. Το Σκορδόψωμο με σκόρδο, βούτυρο, τυρί κρέμα, ντομάτα, μπέικον και καραμελωμένο βαλσάμικο (5,5€) με το Κοντοσούβλι κοτόπουλο με πουρέ (7,5€). Το πρώτο αποτελεί εξαιρετική ιδέα με πολύ καλή εκτέλεση, όμως η κρέμα τυριού θυμίζει ξεκάθαρα τις τυποποιημένες σκορδοαλοιφές των super markets. Το κοντοσούβλι θα μπορούσε να διεκδικήσει, ακόμα, και την πρώτη θέση, καθώς ήταν εντυπωσιακά γευστικό, αν ήταν λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος κι αν συνοδεύονταν με κάτι άλλο πέραν του άνευρου πουρέ που ήρθε μαζί του.

Ισχυρές απογοητεύσεις δεν υπήρξαν, με μοναδική, ίσως, εξαίρεση τον Καβουρμά Δράμας με ντομάτα και αυγά (6€), ο οποίος θύμιζε μέτρια στραπατσάδα.

Στο τέλος κεράστηκαν δύο μπανόφι (σε παρέα 8 ατόμων), κίνηση ευγενική και, μεταξύ μας, απαραίτητη σε τέτοια μαγαζιά.

Το γεύμα στον Mandragora ήταν υπέροχο. Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη και γενναιόδωρη. Τα πιάτα θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα, προκειμένου να μιλάμε για ένα από τα καλύτερα Στέκια της πιάτσας, όμως το πάνε πολύ καλά. Οι τιμές των πιάτων είναι από ανταγωνιστικές έως οικονομικές, βέβαια και οι μερίδες τους είναι ανάλογες. Δύο άτομα μπορούν εύκολα να απολαύσουν ένα πλήρες γεύμα σε αυτό το ειδυλλιακό περιβάλλον θαλπωρής, δίνοντας λιγότερα από 20€, drinks included.

Και τώρα που είπα drinks, όχι δεν το ξέχασα. Απλώς, με αυτό στη μνήμη φύγαμε όλοι από το εστιατόριο και για αυτό αξίζει να μιλήσουμε αντί επιλόγου. Τι σημαίνει μεζεδοπωλείο? Ότι σερβίρει μεζέδες. Και γιατί ψάχνεις μεζέδες και όχι κανονικές μερίδες? Για να συνοδεύσεις το κρασί/ποτό σου. Άρα τι χρειάζεσαι? Ένα καλό χύμα κρασί/ποτό. O Mandragoras το παρέχει. Είναι λίγοι αυτοί που το παρέχουν. Στην Αθήνα τουλάχιστον. Δοκιμάσαμε το λευκό Μοσχάτο Αλεξάνδρειας (κτήμα Χατζηγεωργίου - 5,2€). Πάθαμε πλάκα.

Νέο στέκι? Λίγη προσπάθεια, ακόμη, και θα γίνει.

Όταν προκύπτει ξαφνική πρόταση για ένα κρασάκι παρέα με νόστιμο φαγάκι ανατρέχω νοερά στη wish list μου και ανασύρω διάφορες κριτικές που μου έχουν εντυπωθεί.
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει χρόνος προετοιμασίας και ιδιαίτερου ψαξίματος, ούτε επιβεβαίωση της παρέας. Δίνω το όνομα και τη διεύθυνση και βουρ!

Ως συνετό κορίτσι που είμαι -βεβαίως, βεβαίως-έκανα και ένα τηλέφωνο για να είμαι σίγουρη ότι δε θα τρέχω στην Καλλιθέα τζάμπα, η θετική απάντηση ήρθε από μία ευγενική-αγχωμένη φωνή που φανερώνει ότι μεσημέρι Σαββάτου και το μαγαζί "τρέχει" και μου ζήτησαν όνομα για να κρατήσουν ένα τραπεζάκι για 2.

Η moto είναι το καλύτερό μου το καλοκαίρι και το χειρότερό μου το χειμώνα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.... Εδώ επιλέγω την ταχύτητα κίνησης και την άνεση στο parking και αφήνω στην άκρη την άνεση και τη ζέστη του αυτοκινήτου που πάει παρέα με την κοκεταρία στην εμφάνιση.

Σε χρόνο dt φτάνουμε στο Mandragoras μια μικρούλα cosy γωνίτσα, ζωσμένη ολόκληρη με τα γιορτινά φωτάκια, σου δίνει την αίσθηση ενός παραμυθόσπιτου γεμάτο κόσμο.

Μικρό πολύ μικρό σε τετραγωνικά, η κουζίνα ανοιχτή μεν στριμωγμένη δε, στην ατμόσφαιρα σέρνεται μία εσάνς τσίκνας φαγητού -ανάμεικτα καλή-ίσως και όχι τόσο ευχάριστη- η οποία σε "χτυπάει" μόλις μπεις και φυσικά η μύτη τη συνηθίζει αμέσως, οπότε και σταματάει να σε ενοχλεί.
Ατμοσφαιρική διακόσμιση, τραπεζάκια τόοοοσο πολύ στριμωγμένα (μα πάρα πολύ) που μόνο η Τουίγκι χωράει να καθίσει ή και να διασχίσει τμήμα του Mandragoras για να φτάσει στο τραπέζι, φυσικό επακόλουθο του περιορισμένου χώρου.
Στα πλην λοιπόν το υπερβολικό στρίμωγμα που δε σου επιτρέπει ούτε να αναπνεύσεις!
Στα συν η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος (εξ΄ου και δεν το είχαμε επισκεφθεί τόσο καιρό που το έχω στο μάτι- γιατί δεν μπορώ τις γκρίνιες των θεριακλίδων της παρέας).

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 2 άτομα τα οποία ελίσσονται περίτεχνα ανάμεσα στα στριμωγμένα τραπέζια, με ευγένεια μεν άγχος δε ζωγραφισμένο στα πρόσωπά τους, να προλάβουν (και να χωρέσουν) να εξυπηρετήσουν. Σημειώνω όμως ότι αυτό οφείλεται στον περιορισμένο χώρο που δυσκολεύει πολύ το service.

Λίγα λεπτά αφού καθίσαμε έφτασε νερό κανάτας στο τραπέζι μας, δώσαμε την παραγγελία μας (μετά σύντομης μελέτης του menu) και αναμέναμε τα καλούδια.
Το menu είναι τόσο όσο. Με περιορισμένο αριθμό επιλογών που το θεωρώ πολύ καλό γιατί δεν πελαγώνεις, ούτε δυσκολεύεσαι ιδιαίτερα να αποφασίσεις, χωρίς να υστερεί σε ποικιλία φαγητών και γεύσεων.

Ήρθε η Vergina weiss που παραγγείλαμε (σε προσπάθεια αποτοξίνωσης από το πολύ κρασί των ημερών... και δε θέλω κανένα σχόλιο επ' αυτού πχ. αγαπητή μου η αποτοξίνωση γίνεται με νερό.. ) μαζί με ψημένο ψωμάκι με λαδάκι συνοδεία ντιπ γιαουρτιού (εδώ επιβεβαιώθηκε η πίεση χρόνου της κουζίνας, αφού το ψωμάκι ήταν περισσότερο σαν ζεσταμένο παρά ψημένο) όμως απέπνεε τη φροντίδα προς τον πελάτη, οπότε δε στοιχίζει καμία ντοματούλα....

Σαλάτα με λαχανικά στον ατμό (με μουσταρδοσως). Περιέχει καρότο, μπρόκολο και κουνουπίδι, εντέχνως λουσμένα με χοντρο αλάτι και μία σως μουστάρδας, πεντανόστιμο και πρωτότυπο πιάτο.
Πιιτάκια Καισαρείας (αναμενόμενη επιλογή του καλού μου) αφράτη ζύμη, πολύ καλό τηγάνι, πεντανόστιμη γέμιση.
Ρολλά μελιτζάνας στο φούρνο. Επίσης τέλεια γεύση, η μελιτζάνα αγκαλιασμένη με σάλτσα ντοματούλας και τυράκι, προέβαλε αντίσταση στο να την αποσπάσουμε από το πήλινο σκεύος που σερβίρεται, αφού το λιωμένο τυρί την ¨κρατούσε" πολύ δυνατά.
Κοντοσούβλι κοτόπουλου. Αυτό το πιάτο καθυστέρησε πολύ να έρθει, έκανα μία υπενθύμιση και αμέσως τότε σερβιρίστηκε. Η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε 2-3 φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, η αλήθεια είναι ότι η γεύση μας αποζημίωσε, ωστόσο θα επιθυμούσα λίγο μεγαλύτερη μερίδα για το κόστος του πιάτου.
Τόσο ζουμερό, με πικάντικη μαρινάδα κοτόπουλο χωρίς κανένα λίπος, σερβίρεται ξαπλωμένο πάνω σε πουρέ πατάτας. Μπορώ να πω ότι ίσως ήταν η πιο γευστική εκδοχή κοτόπουλου που έχω φάει (και δεν το συμπαθώ το άτιμο καθόλου).
Ακολούθησε ακόμη μία Weiss για να ευχαριστηθεί περισσότερο τις γεύσεις ο καλός μου.

Check please στα euro 30,50 με απόδειξη. Κέρασμα λικεράκι αρμπαρόριζας σερβίρεται σε υπέροχο μπουκαλάκι με δύο εξίσου υπέροχα ποτηράκια λικέρ -αυτά με το πόδι που είχαν οι μανάδες μας στο σερβάν στο σαλόνι- ήπια 2-3 και εάν δεν είχα και βραδυνή baroτσαρκα ακόμη εκεί θα ήμουν και θα έπινα αυτό το νέκταρ λικέρ.

Ναι θα ξαναπάω, από τώρα σκέφτομαι με τι επιχειρήματα θα φέρω τους καπνιστές φίλους εδώ -ώστε να μη διαμαρτύρονται για την απαγόρευση τσιγάρου- και μάλλον το καλύτερο επιχείρημα είναι οι απίθανες γεύσεις Μandragoras!

18 Ιούλ 2018

Μεσημέρι Κυριακής κι αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον Μανδραγόρα, για ένα απλό μεσημεριανό γεύμα.

Φτάνοντας, ο εξωτερικός χώρος δε λέει κάτι ιδιαίτερο, ενω μέσα έχει μια άποψη.

Ο κατάλογος εχει ποικιλία, στην οποία προστίθενται και πιάτα ημέρας. Από τις αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις, καταλήξαμε στα εξής:

- πιπεροπιτακια, νόστιμα πιτακια με γλυκιά γέμιση τυρί και πιπεριά, τηγανισμένα
- φάβα με καπνιστή ρέγγα, κλασική φάβα σερβιρισμενη με κομμάτια του ψαριού
- κατσικίσιο τυρί παναρισμενο σε βρώμη με συνοδεία μαρμελάδας περγαμόντο, πολύ ωραίος συνδυασμός και αντιθέσεις υφών στο πιατο (τραγανη κρούστα και μέσα το τυρί μαλακό)
- κοτόπουλο καλαμάκι, μαλακό και καλοψημενο

Η συνοδεία του καλού χύμα κοκκινου κρασιού ολοκλήρωσε το γεύμα μας επιτυχώς.

Τελειώνοντας, αποφασίσαμε να μη συνεχίσουμε με επιδόρπιο αλλά μας τράβηξαν το ενδιαφέρον τα "μπακλαβαδακια με κρέμα μαστίχας" και ρωτήσαμε περιγραφή ώστε να το έχουμε στα υπόψη για την επόμενη φορά. Μας ξάφνιασε ευχάριστα το γεγονός ότι μέχρι να πληρώσουμε, ήρθε στο τραπέζι κέρασμα μια ολόκληρη μερίδα του συγκεκριμένου επιδορπίου, που ήταν και πολύ καλό (πρωτότυπο και γευστικό).

Οι λογικές τιμές, οι ωραίες γεύσεις και η τόσο ευγενική εξυπηρέτηση ειναι οι βασικοί λόγοι για τους οποίους σίγουρα θα υπάρξει επόμενη φορά για μας, αλλά επισης το συστήνουμε ανεπιφύλακτα και σε όποιον αλλο ψαχνει ένα τίμιο φαγητό με μια δημιουργική πινελιά.

23 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε τον Madragora με τον σύζυγό μου Σάββατο βράδυ. Γνωρίζαμε ήδη που βρίσκεται, μιας και είχαμε ξαναπάει όταν ήταν εκεί το «Μαγειρείο της Νάγιας».
Ο χώρος συμπαθητικός, με ανοιχτά παράθυρα, τα οποία δημιουργούσαν μία ωραία δροσιά. Το μαγαζί διαθέτει μερικά τραπεζάκια έξω, ακριβώς απέναντι.
Το service πολύ ευγενικό και γρήγορο. Πέσαμε μάλιστα και σε έλεγχο της εφορίας, ακριβώς την ώρα αιχμής!
Ο κατάλογος μεγάλος, με πολλά πιάτα ημέρα. Πήραμε τα παρακάτω:
- Πατάτες baby με λάδι τρούφας και πανσέτα. Πολύ εντυπωσιακή η περιγραφή, όμως το αποτέλεσμα ήταν αδύναμο. Οι πατάτες κράταγαν αρκετά και δεν είχαν κάποια συγκεκριμένη γεύση.
- Μελιτζάνες ρολάκια με τυριά και ντομάτα. Νόστιμο πιάτο.
- Καπνιστό τυρί με κρούστα από δημητριακά και γλυκό περγαμόντο. Πολύ καλά εκτελεσμένο πιάτο και πραγματικά πεντανόστιμο!
- Κανελόνια φούρνου με σάλτσα ντομάτα και κιμά. Νόστιμα και η μερίδα πραγματικά τεράστια.
- Μοσχαρίσια μπιφτέκια με φρέσκα λαχανικά. Καλοψημένα και νόστιμα!
Ήπιαμε ένα mojito με μαστίχα (υποβρύχιο), λευκή σαγκρία και σπιτική λεμονάδα. Τα δύο πρώτα πολύ καλά, η λεμονάδα ήταν πάρα πολύ ξινή ( αν και μου αρέσουν τα ξινά, η λεμονάδα ήταν θεόξινη).
Το κέρασμα ήταν λικέρ αρμπαρόριζα! Vintage!!!!
Το σύνολο για τα παραπάνω, με κανάτες βρύσης που ανανεώνονταν συνεχώς, ήταν 43,50€
Είναι μία πολύ καλή χαλαρή επιλογή για φαγητό, με καλές τιμές και σίγουρα περιθώρια βελτίωσης!

16 Μάρ 2018

Παρέα με δύο κολλητές μου πήγαμε την περασμένη Τρίτη στην Καλλιθέα, σ’ έναν ιστορικό χώρο που είχε φιλοξενήσει το ‘Μαγέρικο της Νάγιας’ & τον ‘Ανθό’. Πρόκειται βέβαια για τον ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ, που τον επιλέξαμε χάρη στις θετικότατες κριτικές φίλων χρηστών του σάιτ μας, ο οποίος άνοιξε πέρσι την άνοιξη και λειτουργεί καθημερινά, μεσημέρι και βράδυ, πλην Δευτέρας.

Ο λιλιπούτειος χώρος, με καμιά 10αριά τραπέζια μέσα και την ανοιχτή κουζίνα δίπλα σου ώστε να νιώθεις την τσίκνα των φαγητών, αποπνέει μια vintage ατμόσφαιρα, με το πάντρεμα ξύλου και πέτρας, το παραδοσιακό μωσαϊκό δάπεδο και την πληθώρα των διακοσμητικών στοιχείων, όπως ακορντεόν, γραφομηχανή, χαρτοκιβώτια και παλιές βαλίτσες!

Η εξυπηρέτηση έγινε από δύο νεαρά και ευγενέστατα άτομα, που μας εξήγησαν όλα τα σχετικά του μενού, καθώς και τα ποτά που προσφέρουν.

Στην αρχή, ήρθαν φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδάκι και ντιπ γιαουρτιού. Επίσης μια κανάτα με κρύο νερό.

Απ’ το μενού πήραμε για πρώτα πιάτα, ένα τηγανιτό κατσικίσιο τυρί, καθώς και μία αυγά με σύγκλινο, που ήταν και τα δυο νοστιμότατα!

Από σαλάτες διαλέξαμε φυσικά την ομώνυμη σαλάτα Μανδραγόρα, με μήλο, παστέλι, σταφίδες και μανούρι στη σχάρα, που ήταν εκλεκτή και χορταστική.

Για κυρίως πήραμε μια κοντοσούβλι με πατάτες: τέλειο και φοβερή μερίδα!
Επίσης, μία μπιφτέκια, που ήταν δυο χορταστικά και πολύ ζουμερά, με καραμελωμένα κρεμμύδια,
και μια μερίδα κανελλόνια με κιμά, για τη μακαρονού της παρέας!

Ήπιαμε ένα κόκκινο κρασί Αβαντίς, ποικιλία Syrah, περιοχής Εύβοιας, που ταίριαζε απόλυτα με τις γεύσεις μας!

Πληρώσαμε συνολικά 61 € (χωρίς το κρασί η τιμή είναι 44 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, πολύ λογική για ό, τι πήραμε).

Μας κέρασαν άψογο λικεράκι, σερβιρισμένο σε καραφάκι και ποτηράκια εποχής!

Το προτείνω φυσικά και εμείς σκοπεύουμε να το επαναλάβουμε όταν καλοκαιρέψει, οπότε νομίζω ότι βγάζουν και μερικά τραπεζάκια στον εξωτερικό τους χώρο!

30 Μαι 2017

Πέμπτη βράδυ αποφασίσαμε να επισκεπτούμε το Μανδραγόρα, παρέα 3 ατόμων. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε ξαναπάει αλλά τότε που είχα ψάξει δεν είχαν μπει ακόμα στο ask4food. Φυσικά, από την πρώτη επίσκεψη, οι εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές και γι' αυτό επιστρέψαμε και θα επιστρέψουμε πολλές φορές ακόμα (ελπίζω)!

-Χώρος
Ο χώρος εσωτερικά είναι μικρός (μη φανταστείτε 2 τραπεζάκια αλλά γύρω στα 10) αλλά είναι τόσο ωραία διακοσμημένος, που εδώ στεναχωριέμαι καθώς δεν είμαι τόσο καλή στις περιγραφές όπως άλλοι και δεν μπορώ να τον παρουσιάσω με τα δικά μου μάτια. Πάντως, η όλη διακόσμηση και το στυλ μου αρέσουν πάρα πολύ.
Έξω έχει 2-3 τραπεζάκια, που τώρα το καλοκαίρι είναι ό, τι πρέπει καθώς βρίσκεται δίπλα στο πάρκο και έτσι δε βλέπεις απαραίτητα τις πολυκατοικίες τριγύρω. Στα συν του χώρου φυσικά, θα προσθέσω και τη μουσική, όπου είναι έντεχνη (στα ακούσματά μου).

-Εξυπηρέτηση
Η κοπέλα που μας έχει εξυπηρετήσει και τις δύο φορές είναι πολύ εξυπηρετική, χαμογελαστή και μας έλυσε κάθε απορία, βοηθώντας μας στην επιλογή πιάτων. Επίσης, τα πάντα ήρθαν στην ώρα τους, άρα άξια 4/4!

-Γεύση

Παραγγείλαμε τα εξής:

-Κουβέρ (ψημένο ψωμί) με ντιπ 0,8/άτομο
-Σαλάτα Μανδραγόρας στα 8€ (διαφόρα φρέσκα λαχανικά, παστέλι, ντοματίνια, μανούρι). Πολύ νόστιμη και ιδιαίτερη.
-Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 4€. ΤΟΠ!
-Ντολμαδάκια γιαλαντζί στα 4€. Εξαιρετικά επίσης. (πιάτο ημέρας)
-Won Ton με κοτόπουλο, λαχανικά και γλυκοκαυτερή σάλτσα στα 6€. 6 πουγκάκια με γέμιση όλα τα παραπάνω και τη σάλτσα στο πιάτο. Η σάλτσα ήταν πολύ ωραία και ιδιαίτερη αλλά το σύνολο του πιάτου ήταν λίγο αδιάφορο. Αξίζει να το δοκιμάσει κάποιος έστω και μία φορά. (πιάτο ημέρας)
-Κανελόνια με κιμά στα 7€. Εξαιρετικό, εξαιρετικό, εξαιρετικό! (πιάτο ημέρας)
-Κοντοσούβλι στα 7,5€. Σερβιρισμένο με πατάτες. Πάρα πολύ νόστιμο και σίγουρα όποιος πάει, πρέπει να το δοκιμάσει. Είναι σίγουρα από τα καλύτερα που έχω φάει και γι' αυτό θα το τιμώ ιδιαίτερα κάθε φορά από εδώ και στο εξής.

Τέλος, ήπιαμε 100ml ρακί στα 4€ και 500ml οινόμελο στα 6€ (πολύ καλή τιμή).

Να σημειώσω εδώ, ότι μας είχε φέρει η κοπέλα εξ' αρχής κανάτα με παγωμένο νεράκι.

-VFM

Γιατί 3 ντοματούλες και όχι 4; Ίσως να είμαι αυστηρή, ίσως και όχι. Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα ήθελα τις κύριες μερίδες (κοντοσούβλι, won ton) λίγο μεγαλύτερες. Αυτό και τίποτε άλλο!

Όλα ήταν υπέροχα όπως και την προηγούμενη φορά. Να συνεχίσετε έτσι με την ίδια όρεξη και με αυτό το ζεστό χαμόγελο. Θα ξαναέρθουμε σύντομα και θα επικοινωνήσω φυσικά για το κότσι σαν πιάτο ημέρας. Ευχαριστούμε για όλα!

18 Ιουν 2017

Το σβκ 9-10 Ιουνίου είχε φαγητό αποκλειστικά εκτός σπιτιού. Μετά από παράσταση που παρακολουθήσαμε το Σάββατο 10 Ιουνίου στην περιοχή αποφασίσαμε να πάμε να φάμε, η παρέα πρότεινε Παγκράτι, και εγώ ανέφερα ότι συμπτωματικά είχα διαβάσει την Παρασκευή κάπου (από τα τόσα που διαβάζω δε θυμάμαι που) για ένα μαγαζί τον ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ στην Καλλιθέα, οπότε που να τρέχουμε Παγκράτι, δεν πάμε κάπου κοντά και βρεθήκαμε τελικά στο πρώην "μαγέρικο της Νάγιας", πρώην "Ανθό" και νυν "Μανδραγόρα". Δε θέλω να ξεκινήσω με την ανάλυση του τι φάγαμε και πόσα πληρώσαμε, θέλω να ξεκινήσω με το να σας πω ότι ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ επιλογή, και τη χαρήκαμε πάρα πολύ. Ήμασταν 4 άτομα. Πήραμε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και ισορροπημένη σαλάτα με καρπούζι, ήταν επιφυλακτικοί οι μισοί, αλλά οι άλλοι μισοί πιο τολμηροί και τελικά ο τολμών νικά. Πήραμε μια εξαιρετικής νοστιμιάς κρεατόπιτα, και στο κέντρο πήραμε αντί κάποιου άλλου πρώτου, ριζότο με τρία είδη ρυζιού, με μανιτάρια.

Πάρα πολύ νόστιμο, πάρα πολύ σωστό στο βράσιμο. Ο ένας φίλος επέλεξε το κοντοσούβλι, απίστευτα ωραία ψημένο, ροδοκόκκινο, ζουμερό και τεράστιο.

Θα πρέπει να ήταν μισό κιλό κρέας το κοντοσούβλι. Ο άλλος φίλος πήρε ζυμαρικό με γαρίδες, πολύ σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά, με ωραία μαγειρεμένες γαρίδες, που κρατούσαν σωστά, τραγανές, και καμία τσιγκουνιά στην ποσότητα τους. Εγώ πήρα κοτόπουλο σε σάλτσα μαστίχας, πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και πολύ ωραία εκτέλεση, θύμιζε λίγο ινδικό κόρμα, η ιδιαιτερότητα του συνδυασμού της μαστίχας με το κοτόπουλου σε παρέπεμπε λίγο σε κάτι πιο ας πούμε εξωτικό, διαφορετικό για την ακρίβεια. Ο τέταρτος της παρέας πήρε μπιφτέκι, μπιφτέκια για την ακρίβεια, ήταν δύο μεγάλα, ζουμερά, τόσο πολύ νόστιμα, με καραμελωμένα κρεμμύδια από πάνω, σαν να ήταν από burger. Οι μερίδες όχι ικανοποιητικές απλά, μεγάλες. Ήταν όλα πάρα πολύ νόστιμα, πολύ σωστά μαγειρεμένα, πολύ πολύ ευγενικό το service, πρόθυμο, γρήγορο, και πάρα πολύ οικονομικό.

Για όλα τα παραπάνω με 4 μπύρες ΕΖΑ, και δυο αναψυκτικά, δώσαμε 62 ευρώ. Αρχικά νόμιζα ότι δεν άκουσα καλά, (σύμφωνα και με το τι είχαμε πληρώσει το προηγούμενο βράδυ σε άλλο χώρο εστίασης), μας ήρθαν και δυο γλυκά κέρασμα, και ένα πολύ γλυκό και ευγενικό χαμόγελο αποχαιρετισμού από τον σεφ, που λειτουργεί και εκτελεί σε ένα μικρό χώρο, πολύ συντονισμένα με τη βοηθό του, και δημιουργεί τόσο ωραία πιάτα, τόσο τίμια πρόταση, αφού στεναχωρεθήκαμε που δεν μένουμε κοντά για να πηγαίνουμε τακτικά. Συγχαρητήρια στον σεφ για τον σεβασμό που δείχνει στους πελάτες του μέσα από τις δημιουργίες του, από το sevice και από τις τιμές του καταλόγου του.

10 Νοε 2017

Αρχικά να ενημερώσω πως η κριτική αυτή δεν θα είναι καθόλου αντικειμενική.

Στον Μανδραγόρα τρώμε από την αρχή του. Η αλήθεια είναι πως η πρώτη δοκιμή ήταν λίγο απογοητευτική. Τα πιάτα δεν με είχαν κερδίσει και οι γεύσεις ήταν λίγο αδιάφορες. Δώσαμε και δεύτερη ευκαίρια και ολα ηταν διαφορετικά. Και πήγαμε ξανά και ξανά, και έχουμε φτάσει σε σημείο με την παρέα να το έχουμε κάνει δευτερο σπίτι μας. Οι γεύσεις είναι ιδιαίτερες, τα πιάτα καλομαγειρεμένα, θυμίζουν και λίγο "μαμά", και λίγο "χωριό", και κάθε γεύμα είναι σαν ταξίδι γεύσεων.

Ξεχωρίζω τα μπιφτεκια (είτε γεμιστά είτε απλά), σαλάτα μανδραγόρας, σκορδόψωμο (αποτελεί καθημερινό πιάτο ημέρας), σούπες ( διαφέρουν απο μερα σε μέρα- έχω δοκιμάσει με κάστανο/γλυκοπατατα και μανιταριων με λαδι τρουφας 🔝) και τις πίτες τους.

Γενικα προτιμώ τα πιάτα ημέρας, γιατί συνήθως είναι διαφορετικά και θέλω να δοκιμάζω. Καθε γευση είναι ιδιαίτερη και ξεχωριστή. Αν μπορούσα να είμαι καθε μερα εκει, θα ημουν! Οι τιμές είναι λογικές, αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα και την τίμια ποσότητα της κάθε μερίδας. Τα παιδιά είναι εξαιρετικά, τόσο στην εξυπηρέτηση όσο και στην κουζίνα. Συνεχίστε την καλή δουλειά, θα είμαστε μαζί σας!
Πολλά μπράβο!! 🆙