09 Νοε 2018

Χτεσινοβραδινή επίσκεψη με φιλαράκι. Ο χώρος έξω με ξύλινους πάγκους κ μέσα ανύπαρκτος. Η παραγγελία μας:3 καλαμάκια κοτόπουλο καλοψημένα τρυφερά με συνοδεία πιτών,2 τυλιχτά καλαμάκια με κοτόπουλο και χοιρινό αντίστοιχα,1 κόκα και νερό κανάτας. Γρήγορο σέρβις από μια σεβιτόρα αν και γεμάτο το μαγαζί και λογαριασμός στα 10,20Ε με απόδειξη.

04 Οκτ 2017

Σουβλατζίδικο στο Πασαλιμανι το οποίο ανακαλύψαμε εδώ στο ask4food.

Χώρος (4/4):

Με γνώμονα τον εξωτερικό χωρο στο πεζοδρόμιο στο Πασαλιμανι οπου χαζεύεις τα σκαφη, την θάλασσα και το γύρω χώρο, θεωρώ για την περιοχή ότι ειναι πολύ ωραίος. Ο μεσα χωρος ειναι μια τρύπα, δεν χωράει σχεδόν καθόλου κόσμος.

Γεύση (3/4):

Πήραμε μια μεγάλη πιατέλα με καλαμάκια χοιρινά, κοτόπουλου, κεμπάπ, κασερλι κτλ μαζι με πίτες αλαδωτες και πατάτες τηγανιτές και σαλάτα χωριάτικη. Ολα τα βρηκαμε ανω του μετρίου χωρις όμως να ενθουσιαστουμε.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Χωρίς κάποιο φάουλ να τους προσαψω και έχοντας υπόψη οτι προκειται για σουβλατζίδικο δεν θα εβαζα πανω απο 3/4

Value for money (3/4):

Λογικές τιμές που κινουνται στα πλαίσια όλων των σουβλατζιδικων στην Αθηνα. Με 10 ευρω το άτομο τρως καλά.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλη επιλογή για τα καλοκαιρινά βράδια για τους κατοικους της περιοχής και ισως και για delivery. Μέχρι εκεί!!

17 Ιούλ 2017

Καλοκαιράκι, βραδάκι μιας Τετάρτης και διάθεση για παραθαλασσια μπυρίτσα.
Είχε πέσει μπροστά μου μια ανάρτηση για ένα νέο μαγαζί με σουβλάκια, πού πρόσφερε αυτό ακριβώς.

Να μαστε λοιπόν άτομα 4, αφού είχε προηγηθεί ψάξιμο στο a4f και οι κριτικές ήταν καλές. Είχα ρωτήσει για κράτηση μιας και ερχόμαστε απο μακριά και πληροφορήθηκα ότι δεν κάνουν. Ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι,5 λεπτά όμως αργότερα δεν υπήρχε τίποτα, άλλωστε τα τραπέζια-πάγκοι στην παραλία είναι λίγα.
Ο σερβιτόρος ένας και μοναδικός, έκανε φιλότιμες προσπάθειες να εξυπηρετήσει, αλλά υπήρχε ένα θέμα που δεν κατάλαβα αν ήταν γιατί ήταν καινούργιος ή χρειαζόταν και δεύτερος. Το περιβάλλον προσφερόταν για ευχάριστη παραμονή, οπότε όλα καλά.

Στο διάταυτα τώρα, πήραμε 2μερίδες χοιρινά μπριζολακια, όχι ιδιαίτερα μεγάλες μερίδες, αλλά σε σχέση με την τιμή καλά,2 καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα, απο μπούτι, μαριναρισμενα, μαλακά, εξαιρετικα!1μπιφτέκι σκέτο, μικρό με λίγη πίτα, δεν δοκίμασα αλλά αυτή που το έφαγε είπε ότι ήταν πολύ καλό.1 συκώτι σκέτο, τύπου καλαμάκι, με πολλά μπαχαρικά, πικάντικο και πολυ μαλακό, εδώ οι γνώμες διίστανται στους άλλους άρεσε, εμένα μου φάνηκε βαρύ με τα μπαχαρικά να το καπελωνουν. Τέλος 1 τυλιχτο με καισερλι κεμπαπ, απίθανο!!!!!

Αυτά με 3 μπύρες(2,5Ε, έκαστη), σύνολο λογαριασμού περίπου 30ευρώ, απόδειξη κανονικά και νεράκι βρύσης.

Πρόκειται για ένα μαγαζί με καλές προδιαγραφές, που όμως σαν κάτι να λείπει για να γίνει τέλειο. Πάντως θα ξαναπάμε σίγουρα, καθώς συνδιαζει καλο φαγητό, σε ωραίο περιβάλλον και καλές τιμές!
Επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω και κάποια ορεκτικά που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα.

19 Μάρ 2017

Μετα απο καιρο βρηκα ενα καταστημα να κανω μια κριτικη καλη γιατι πραγματικα το αξιζει!

Τα σουβλατζιδικα που εχουν ανοιξει ειναι απειρα και πραγματικα αναρωτιομουν ποσος κοσμος μπορει να ζησει απο αυτα τα καταστηματα, θα μου πεις τωρα, ειναι το εθνικο φαγητο του Ελληνα, σιγουρα θα φαμε σουβλακια αλλα και με τοσα μπεργκεραδικα, μακαροναδικα, και μπριζολες, ποσο να αντεξουν και τα κακομοιρα τα σουβλατζιδικα.. ;

Τοτε καταλαβα οτι θα αντεξουν μονο τα καλα, αυτα που αξιζουν το κρεας τους και δεν ειναι απο πισω καποιος που απλα θελει να βγαλει λεφτα πουλωντας οτι να ναι σ' οποιον να ναι ?! Μην μου πειτε πως δεν εχετε φαει σ' ενα απο αυτα τα μαγαζια! Δεν το πιστευω..!

Κατεληξα στο Σουβλακι 1925 γιατι με πηγε η παρεα απο εναν που ειχε φαει το σουβλακι με το συκωτι, απλα μας πηγε σηκωτους - δεν νομιζω οτι ειχαμε επιλογες πολλες να πουμε οχι..!

5 ατομα καθησαμε κ παραγγειλαμε διαφορα γιατι αφενος πεινουσαμε, αφετερου ειχε τρομακτικα χαμηλες τιμες! Φανταστηκα οτι η ποιοτητα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο αλλα διαψευτηκα!

Καταρχην ο χωρος ειναι εκπληκτικος! Ρετρο σουβλατζιδικο, οχι σαν τα "μοντερνα παλια" της αγορας, αλλα πραγματικα ρετρο, με 2 βουκαμβιλιες στην εισοδο και πολλες φωτογραφιες απο τον παλιο Πειραια να σου κρυβουν την "φουσκα" του καταστηματος.

Το προσωπικο λυτο και αψογο! 2 ψηστες ευγενεστατοι και ετοιμοι να σου εξηγησουν οτι θες, ο τυπος στο ταμειο με φοβερο χιουμορ και διακριτικος, ολοι πολυ εξυπηρετικοι.

Και παμε στο πιο σημαντικο, το φαγητο..

Πηραμε:

μια ανατολιτικη σαλατα με μαρουλι, τοματα, πιπερια πρασινη, φρεσκο και ξερο κρεμμυδακι, αγγουρι, ραπανακια, φυλλα δυοσμου, κρουτον αραβικης πιτας και σαλτσα λεμονιου - ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!

μια αναμεικτη ποικιλια για τη μεση με κεμπαπ, χοιρινο, κοτοπουλο, λουκανικο, συκωτι, πατατες και πιτακια,

ενα γιαουρτλου κεμπαπ μεριδα,

μια ψητη φετα με πιπερια και ριγανη,

ενα τζατζικι χειροποιητο και

μια τυροκαυτερη.

Ηπιαμε κατι αναψυκτικα και μπυρες.

Ηταν ολα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ - ζουμερα, φρεσκα, με καταπληκτικες μαριναδες, τα πιτακια φοβερα, ολα, οτι και αν εφεραν ηταν φοβερο. Παιζει να μην εχω ενθουσιαστει μ αλλο σουβλατζιδικο τοσο πολυ!

Το καλυτερο ηταν ο λογαριασμος ομως.. 44,50!

Εννοειται πως το προτεινω, εννοειται πως θα ξαναπαω, εννοειται πως θα παραγγελνω οποτε θελω σουβλακια!

Αν συνεχισουν την ιδια ποιοτητα, εξυπηρετηση, σιγουρα θα ειναι το καλυτερο σουβλακι του Πειραια! Μπραβο τους!

16 Μάρ 2017

Σαν γνήσιοι Έλληνες με το που βγήκε ο ζεστος ήλιος στα τέλη Φεβρουάριου, βγήκαμε βόλτα για φωτοσύνθεση: ). Πήγα λοιπόν με τους κολλητούς μου για καφέ στο Amsterdam Bar (πρώην O' Canto) εκεί λοιπόν ακούσαμε κάποιους δίπλα να εκθιάζουν το καινούργιο σουβλατζίδικο ουτε 100 μετρα μακρια απο εκει. Το όνομα αυτού "Σουβλάκι 1925".

Μετά απο καμια ώρα που άρχισε να διαμαρτύρεται η κοιλιά μας αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε.

Το μαγαζί όμορφο, άνετο, με ζεστά χρώματα και κορνίζες του Παλιού Πειραια. Ειχε 6 τραπεζάκια μεσα. (4/4)

Είχε 2 άτομα προσώπικο, έναν ψήστη και έναν στο ταμείο, ευγενικότατοι και οι δυο και πολύ εξυπηρετικοι. Παραγγείλαμε άμεσα και σερβιριστήκαμε επίσης άμεσα (4/4)

Ζήτησα γύρο αλλά δεν έχουν, αντ'αυτού μου πρότειναν ψιλοκομμένα χοιρινά μπριζολάκια.
Πήραμε λοιπον 2 τυλιχτά με χοιρινα μπριζολάκια, 2 με κεμπαπ και 1 σάντουιτς με καλαμάκι χοιρινό.
Τα χοιρινα μπριζολάκια ήταν εξαιρετικά, πολυ καλύτερα τελικά απο γύρο, το κεμπάπ επίσης νοστιμότατο αλλά το τοπ ήταν το σάντουιτς! Το οποίο ήταν τεράστιο (Μιση Φρατζόλα Ψωμι) και πολυ γευστικο, ποιοτικό και χορταστικό και κόστιζε μόλις 4,70€

Δεν αντέξαμε να αντισταθούμε και έτσι πήραμε 2 ακόμα σάντουιτς πακέτο για το σπίτι!!
Γεύση 4/4 και το αξίζει.

Τέλος ήρθε η ώρα της πληρωμής! Σύνολο 22€ / 3 = 7.30€ το άτομο

Θα τα ξαναπούμε σύντομα Σουβλακι 1925!

16 Μάρ 2017

Απόκριες 2017 - Σάββατο βράδυ: Είχαμε ντυθεί και είχαμε πάει σε αποκριάτικο πάρτυ σ' ένα μπάρ στο πασαλιμάνι κοντά στην πλατεία Αλεξάνδρας. Ήμασταν παρέα 4 ατόμων και κατα τις 2 μας έπιασε μια λιγούρα. Αποφασίσαμε να πάμε στα Ιμαλάια, κλασσική αξία στον Πειραιά.

Μπαίνουμε λοιπόν στο αυτοκίνητο και στο δρόμο βλέπουμε το "Σουβλάκι 1925" φωτισμένο. Αναρωτιόμασταν αν θα πρεπε να το ρισκάρουμε και να φάμε εκεί μιας που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει και κάποιοι δεν θέλαμε να παίξουμε με την πείνα μας.
Απο την άλλη δεν είχε κόσμο (ο μόνος λόγος που φαντάζομαι γίνεται αυτό είναι γιατι δεν είναι ακόμα γνωστό) και θα τρώγαμε γρηγορότερα.

Το ρισκάραμε και δεν χασαμε!
Το μαγαζί όμορφα διακοσμημένο, με τραπεζάκια ξύλινα με μάρμαρο, καθαρό, ζεστό, απ'εξ'ω είχε 2 γλάστρες με βοκαμβίλιες που κάναν την πρόσοψη πολύ ωραία και ιδιαίτερη (χώρος λοιπον 4/4)

Το προσωπικό φιλικότατο και ευγενικό. Καθήσαμε να παραγγείλουμε και με όρεξη και κέφι μας εξυπηρέτησαν παρόλο το προχωρημένο της ώρας.
Ρωτήσαμε αν είναι όλες τις μέρες ανοιχτά ως τόσο αργά και μας ενημέρωσαν οτι Παρασκευή και Σάββατο κλείνουν 3 η ώρα και όλες τις υπόλοιπες μέρες στη 1.
Η παραγγελία μας εκτελέστηκε γρήγορα παρόλο που τα φτιάχναν εκείνη την ώρα και δεν τα χαν έτοιμα και ξαναζεσταμένα. (εξυπηρέτηση 4/4)

Παραγγείλαμε
1) Πατάτες τηγανιτές με τυρι και κοκκινη σαλτσα
2) Χούμους - φάβα απο ρεβύθια (μας το πρότειναν και είχαν δίκιο ήταν εξαιρετικο)
3) Μεριδα Σούβλα Χοιρινο
4) Μερίδα Χοιρινά Μπριζολάκια
5) και 4 καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα

Τα κρέατα τους πολύ γευστικα, καλοψημένα, τρυφερά, ποιοτικά. Δεν έχω λόγια!
Οι μερίδες αξιοπρεπέστατες. Το χούμους εξαιρετικό. Οι πατάτες ήταν φρέσκιες και όχι προ-τηγανισμένες. (Γευση 4/4)

Ήρθε η ώρα του λογαριασμού...... Σύνολο: 26€ για 4 άτομα.
Αυτο είναι value for money!