07 Μάρ 2018

Κυριακή μεσημέρι επισκεφθήκαμε το εστιατόριο που ειχαμε βαλει στην Wish list μας, που άνοιξε η Μαρία Εκμετσιογλου η τηλεμαγειρισσα απο την Πόλη.

Χώρος (4/4):

Καλαίσθητος μεγαλος χώρος με πολύ ωραια διακόσμηση και ανετα τραπέζια. Την Κυριακή ειχε και εναν τραγουδιστή που τραγουδουσε εντεχνα διαχρονικά τραγούδια (πολύ καλός). Να προσθέσω το πολυ θετικό οτι διαθέτει και τουαλέτα για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες.

Γεύση (4/4):

Ο καταλογος ωραια στημένος με καλή ποικιλία και με την ιστορία-βιογραφία της μαγειρισσας καθως και καποιες επεξηγήσεις για καποια φαγητά.

Δυστυχώς υπηρχαν πολλά πιατα που ειχαν τελειώσει οποτε δοκίμασαμε:

Σαλατα Ελληνική (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Τσερκεζικος μεζές (σαλάτα με βαση το κοτοπουλο) (8/10)

Ντολμαδάκια γιαλαντζί (7.5/10)

Χουνκιαρ Μπεγεντι με σουτζουκάκια (8.5/10)

Κεμπαπακια με φυστικι (8.5/10)

Κοτσι αρνισιο με δαμάσκηνα (8.5/10)

Κιουνεφε (7/10) καθώς δεν ηταν ψημένο εκεινη την στιγμή.

Το ονειρο της Μαρίας με σοκολάτα και καραμέλα (8/10)

Εξυπηρέτηση (2/4):

Ευγενικοί και πολυ ωραια ντυμένοι αλλα η καθυστέρηση στα κυρίως πιάτα, η ελειψη των 4 ορεκτικων που θέλαμε να δοκιμάσουμε καθως και καποια μικρά λάθη στην παραγγελία και στο σέρβις με κανει να θέλω να βαλω 1/4 αλλά θα ειμαι πιο διαλλακτικός και θα βάλω 2/4.

Value for money (3/4):

Για ολα τα παραπανω μαζι με 2 μπουκαλια εμφιαλωμένο νερό καθως και μια κοκα κόλα πληρώσαμε 102 ευρώ. Λιγο τσιμπημενες τιμές αλλά το περίμενα λογω brand name (tv celebrity), χώρου, περιοχής κτλ.

Συμπέρασμα:

Το φαγητό ειναι πολύ νόστιμο και ο χώρος πολύ ωραίος. Το κόστος λιγα κλικ πιο κατω να ήταν τότε θα έλεγα οτι αξιζει πιο συχνες επισκέψεις.

12 Φεβ 2019

Το εστιατόριο είναι ευρύχωρο και η μουσική πολύ ευχάριστη είτε είναι από τον dj είτε ζωντανή. Υπάρχει πάντα κάποιος του προσωπικού να σε εξυπηρετήσει, ακόμη κι όταν είναι γεμάτο.
Από τις χορταστικές μερίδες ξεχώρισα τα ντολμαδάκια, το κότσι, το κεμπάπ με φυστίκι!, την κρύα σαλάτα με το κολοκύθι, το χουνκιάρ μπεγιεντί. Δεν με πολυενθουσιασε η μελιτζανοσαλατα και το μαντί. Τα γλυκά ήταν καταπληκτικά αλλά είχαμε φάει τόσο πολύ, που τα δοκιμάσαμε με το ζόρι.
Δεν είναι φτηνό μαγαζί αλλά αξίζει το έξοδο.

06 Σεπ 2017

Στον χώρο όπου παλαιότερα βρισκόταν το εστιατόριο "Τζουγκρί" του Παρτσαλάκη βρήκε στέγη η αξιέπαινη από κάθε άποψη προσπάθεια της γνωστής από την τηλεόραση Πολίτισσας μαγείρισσας Μαρίας Εκμεκτσίογλου.

Το εστιαόριο βρίσκεται στο Καλαμάκι σε ένα σημείο πραγματικά κέντρο-απόκεντρο, σε μια κάθετο στη λεωφόρο Καλαμακίου και είναι ανοιχτό από το μεσημέρι. Το θέμα της στάθμευσης είναι σχετικά δύσκολο και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ώρα και την ημέρα. Εγώ, επειδή πήγα μια καθημερινή μεσημέρι, τώρα που ο πολύς ο κόσμος βρισκόταν εκτός Αθηνών, δεν δυσκολεύτηκα καθόλου.

Διαπίστωσα επίσης ότι το προτιμούν πολλοί ξένοι τουρίστες που μάλλον το εντοπίζουν ως προτεινόμενο σε τουριστικούς οδηγούς και που προφανώς είναι "ψαγμένοι".

Ο χώρος είναι πάρα πολύ όμορφα διακοσμημένος: μεγάλος, αν και δεν του φαίνεται με την πρώτη ματιά, γιατί έχει διακριτά μέρη, πιο prive ή λιγότερο prive, και έχει και αίθριο με κήπο στο πίσω μέρος. Κυριαρχούν πολύ όμορφα και "ψαγμένα" παραδοσιακά διακοσμητικά αντικείμενα τα οποία πιθανότατα έχει επιλέξει με μοναδικό μεράκι και γούστο η ιδιοκτήτρια.

Τι να πω για τα τραπεζοκαθίσματα και τους καναπέδες ή τις όμορφες γωνιές που έχει φτιάξει για μικρότερες ή μεγαλύτερες παρέες η ιδιοκτήτρια και που καμία δεν μοιάζει με την άλλη;

Όπως πληροφορήθηκα η γνωστή μαγείρισσα είναι πάντα παρούσα στο εστιατόριο. Ωστόσο απουσιάζε την ημέρα που το επισκέφθηκα, γιατί βρισκόταν στην Κωνσταντινούπολη στην οποία έχει άλλο ένα εστιατόριο. Μια μεγάλη μπάρα στην οποία μπορείς να καθίσεις και να απολαύσεις εκεί το φαγητό σου ή το ποτό σου, δεσπόζει και κάνει το μαγαζί ακόμη πιο φιλέξενο και ζεστό

Το εστιατόριο σερβίρει κατά τη γνώμη μου ίσως την πιο αυθεντική πολίτικη κουζίνα που έχω συναντήσει στην Αθήνα και εννοώ -προφανώς- ότι δεν περιορίζεται, όπως τα περισσότερα που γνωρίζουμε, μόνο στα κεμπάμπ και 3-4 κλασικά πιάτα αλλά διαθέτει τη μεγαλύτερη ποικιλία πολίτικων πιάτων σε μαγειρευτά, θαλασσινά, ψαρικά και κρεατικά.

Δεν ξέρεις πραγματικά τι να πρωτοδιαλέξεις. Όλα τα σκεύη στα οποία σερβίρονται τα εδέσματα είναι παραδοσιακά.

Στην αρχή κατέφτασε για καλωσόρισμα λαδάκι με μπούκοβο μαζί με το ψωμάκι και το εμφιαλωμένο νερό που επίσης προσγειώθηκε στο τραπέζι μας
Από τον κατάλογο αλλά και από κάποια που μας ειπώθηκαν προφορικά και ήταν εκτός καταλόγου επιλέξαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- συκώτι μοσχαρίσιο, που συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές, και το οποίο κατέφτασε σε τηγανάκι με σάλτσα που του ταίριαζε πολύ και ήταν μυρωδάτο και θεσπέσιο στη γεύση
- πατάτες τηγανητές με πάπρικα, χεράτες και πεντανόστιμες
- σαλάτα χαλκιανή με καπνιστή μελιτζάνα, ντοματίνια, κρεμμύδι, λαδάκι και μηλόξυδο, νομίζω ιδιαίτερη, γκουρμέ, δημιουργική, δροσερή, από τις γεύσεις που με έχουν ενθουσιάσει όσο λίγες σε σαλάτα
- κότσι αρνίσιο με δαμάσκηνα, κυριολεκτικά λιώμα και λουκούμι
- χιουνκιάρ μπεγεντί με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας και κοκκινιστό μοσχαράκι: τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο, απίστευτο θαύμα, ο ουρανίσκος μας τρελάθηκε και το μοσχαράκι σκέτο λιώμα
- κιουνεφέ που ετοιμάζεται κατά την ώρα της παραγγελίας, εξαιρετικό και όχι με τόσο πολύ βούτυρο όσο άλλα που έχω δοκιμάσει και το κάνουν βαρύ
Στο τέλος ήρθε ένα ωραιότατο λικέρ ως κέρασμα το οποίο το φτιάχνει η ίδια η Εκμεκτσίογλου.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του εστιατορίου. Εξαιρετική, πρόθυμη, με ευγένεια και χαμόγελο, ίσως λίγο αργή κάποιες στιγμές.
Στην έξοδο του εστιατορίου υπάρχει ένα stand με βιβλίο στο οποίο οι πελάτες μπορούν να καταθέσουν την άποψη τους για τη γευστική αλλά και τη γενικότερη εμπειρία που βίωσαν σε αυτόν τον φιλόξενο χώρο. Μάλιστα, επειδή δεν είχα πρόθεση να γράψω, μου ζητήθηκε ευγενικά, αν το ήθελα, γιατί όπως μου ειπώθηκε η κυρία Μαρία το επιθυμεί και διαβάζει όλα τα σχόλια των επισκεπτών και ενδιαφέρεται πολύ γι΄ αυτά.

Ο λογαριασμός (70 ευρώ) είναι σίγουρα τσιμπημένος αλλά αφενός χορταίνεις και αφετέρου το αξίζει ως συνολική εμπειρία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

31 Ιαν 2018

Την αγαπητή για πολλούς Μαρία, την είχαμε δει στην τηλεόραση τα τελευταία χρόνια να φτιάχνει πιάτα πολίτικης και τούρκικης κουζίνας, αυτό είχε ενθουσιάσει την παρέα μου.
Σάββατο απόγευμα λοιπόν έπεσε η ιδέα να την επισκεφτούμε, αφού είχα όρεξη για πολίτικη κουζίνα, τέσσερα άτομα.
Τηλέφωνο για κλείσιμο τραπεζιού, και ενώ το φοβόμουν, βρήκαμε τραπέζι για τις 21.00, πράγματι η στάθμευση ειναι ένα μικρο πρόβλημα.
Το εστιατόριο ειναι εντυπωσιακό σε διακόσμηση, και την ώρα που φτάσαμε ήταν ήδη κατά 40% γεμάτο.

Μας έβαλαν να καθίσουμε πίσω σε ένα χώρο, όμορφο μεν αλλά που ειναι σχετικά απομονωμένος από το υπόλοιπο εστιατόριο, αν θα ξαναπήγαινα θα τον απέφευγα.
Με το που καθίσαμε ήρθαν ένα πανεράκι με διάφορα ψωμάκια, ένα πιατάκι με λάδι και μπούκοβο και λιλιπούτειες ελίτσες, και ένα εμφιαλωμένο.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα του Πασχάλη 8,50€ που ειναι αυστηρώς για δυο άτομα, φρεσκότατη, και τίποτε που να δικαιολογεί αυτή την τιμή.

Ντολμαδάκια γιαλαντζί 6,10€ και αυτά φτάνουν μόνο για δυο άτομα, σχετικά νόστιμα.
Κιμαδόπιτα 7,00€ ένα κομματι, και αυτό να ειναι αρκετό μονο για δυο άτομα, αρκετά καλή.
Μαστέλο Χίου 8,00€ υπέροχο με μαρμελάδα (πολύ λίγη )λεμονιού.

Και μετά το χάος, πέρασε ίσως και μισή ώρα να έρθουν τα υπόλοιπα, και συνεχίζω.
Χιουνκάρ μπεγιεντί 12,80€ με νοστιμότατα αλλά κρύα τα σουτζουκάκια.

Ιτσιπιλάφι 18,00€ χορταστικό πιάτο, λίγο λιπαρό για μένα αλλά νόστιμο.
Τσοκερτμέ κεμπάπ 18,00€ νόστιμο, αλλά με κρύο το φιλέτο και της τηγανιτές πατάτες.
Φιστικλί κεμπάπ 15,00 ωραίο αλλά και αυτό κρύο.

Και για το τέλος, ένα Κιουνεφέ 12,00€ "αρπαγμένο" από κάτω, και μία πορτοκαλόπιτα 6,80€, ένα κέικ με άρωμα πορτοκαλιού, αλλά όχι πορτοκαλόπιτα.

Σύνολο με νερό, ψωμιά, μπύρες, χωρίς κρασί, 128,00€

Εν κατακλείδι, το εστιατόριο για αυτές τις γεύσεις, ειναι πανάκριβο, τιμή στο προσωπικό που τρέχει και δεν φτάνει.

Εκεί αποδίδω το ότι, ήρθαν τα πιάτα κρύα και έχασαν μεγάλο μέρος από τη νοστιμιά τους.
Εντύπωση το ότι σε κάποια τραπέζια είδαμε να πηγαίνουν σφηνάκια με κάποιο λικέρ.
Ξεχωριστή νότα, οι νότες από τον κο που τραγουδάει, που επίσης ήταν πολύ καλός.