17 Ιαν 2018

Ενάμιση χρόνο πριν, σε κριτική μου για τον Μπαρμπαλιά στη Φιλαδέλφεια έκανα μια πρόβλεψη, ότι έκανε την αρχή ώστε ν’ αναπτυχθεί με χώρους εστίασης και η Σμύρνης (κεντρική παράλληλος της Λεωφ. Δεκελείας), αναφέροντας μάλιστα και τον –τότε κενό- χώρο που άφησε πίσω του μετακομίζοντας λίγο πιο κάτω το ζαχαροπλαστείο Συντριβάνι.

Όπερ και εγένετο. Το Beer Alley πήρε την θέση του σ' αυτόν ακριβώς το χώρο. Μας δυσκόλεψε βέβαια περνώντας απ’έξω στο να προσδιορίσουμε αν επρόκειτο απλά για άλλη μια καφετέρια ή για εστιατόριο, καθώς τα φημέ τζάμια του δεν διευκολύνουν την όραση στο εσωτερικό του. Η γραμματοσειρά της επιγραφής με την ονομασία εκ πρώτης επίσης όχι τόσο ευδιάκριτη. Παρόλα αυτά αφού ξεχωρίσαμε το beer… καταλήξαμε.

Ο χώρος λοιπόν εξωτερικά και εσωτερικά είναι αρκετά μεγάλος. Το μεγάλο του πλεονέκτημα γνωρίζοντάς τον από τότε που ήταν ζαχαροπλαστείο εκεί, είναι βέβαια ο εξωτερικός χώρος που είναι αρκετά μεγάλος και κάποτε φιλοξενούσε κι ένα μικρό συντριβάνι από το οποίο προφανώς είχε πάρει και το όνομά του τότε το ζαχαροπλαστείο. Αν δεν απατώμαι... δεν υπάρχει πλέον. Απέναντι υπάρχει ένα κατάφυτο παρκάκι οπότε γενικότερα τις καλοκαιρινές περιόδους είναι αρκετά ευχάριστος.

Εσωτερικά υπάρχουν δύο επίπεδα, στο ισόγειο φιλοξενούνται οι καπνιστές και στον επάνω -μικρότερο- χώρο εκεί που καθίσαμε εμείς, οι μη καπνιστές. Αποχρώσεις του γκρι, με πολύ λιτές διακοσμητικές παρεμβάσεις, χαμηλός φωτισμός, εναλλαγές μέταλλου και ξύλου και βέβαια μπουκάλια μπύρας άπειρων ετικετών κυριαρχούν πίσω από τα μεταλλικά πλέγματα. Το δάπεδο του ισογείου παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς και το μεγάλο υπερυψωμένο μπαρ αριστερά που φιλoξενεί καμιά δεκαριά κάνουλες βαρελίσιων μπυρών και το πόστο του Dj στο πλάι.

Επάνω δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερα ξεχωριστό. Πέντε με έξι τραπέζια σε πολύ άνετη διάταξη, ένας γωνιακός καναπές με δυο χαμηλά τραπεζάκια και μπουκάλια μπύρας πίσω από τα φωτισμένα πλέγματα. Το δάπεδο θαρρώ πως έχει παραμείνει όπως ήταν. Οι τουαλέτες στο υπόγειο είναι ανακαινισμένες και τις βρήκα καθαρές όταν τις επισκέφθηκα. Η μουσική είναι λίγο μονότονη για το γούστο μου και κουραστική. Πολύ ροκιά σε σημείο που παρότι ευτυχώς επάνω που καθίσαμε εμείς, δεν ήταν τόσο δυνατά τα ντεσιμπέλ… από κάποια στιγμή και μετά ένοιωσα την ανάγκη να ψάξω για zanax.

Στην εξυπηρέτηση όλα τα παιδιά ήταν ευγενικά, χωρίς καθυστερήσεις και με πολύ προθυμία ώστε να μας βοηθήσουν στην παραγγελία και γενικότερα στο να μας ευχαριστήσουν, παρά το γεγονός ότι η ηλικία τους προδίδει μικρή εμπειρία στον τομέα.

Ο κατάλογος για το φαγητό διαθέτει 5 σαλάτες, 11 ορεκτικά, 8 κυρίως και 3 ποικιλίες δύο και τεσσάρων ατόμων, ενώ κατάλογος με τις μπύρες διαθέτει πάρα πολλές ετικέτες και από βδομάδα σε βδομάδα απ’ ότι είδα στη σελίδα τους στο fb φιλοξενούν διάφορες βαρελίσιες. Μεταξύ αυτών μου άρεσε που είδα ότι δίνουν βήμα και σε αρκετές αξιόλογες Ελληνικές ζυθοποιίες όπως Voreia, Σόλο, Marea, Kirki κ. α.

Η επίσκεψή μας (δύο άτομα) πραγματοποιήθηκε Σάββατο 16/12/2017 με εκπτωτικό κουπόνι από το διαδίκτυο αξίας 12€ για ελεύθερη επιλογή από τον κατάλογο αξίας 25€.
Η παραγγελία μας

- Τάρτα κοτόπουλου χ 4,80€

Το ωραιότερο πιάτο της βραδιάς. Μας εξέπληξε ευχάριστα με την πολύ ωραία τριφτή βάση και την πεντανόστιμη γέμιση τύπου κις λορέν στην κατάλληλη θερμοκρασία. Ούτε κρύα, ούτε καυτή, ακριβώς όπως πρέπει να σερβιριστεί μια αλμυρή τάρτα έτσι ώστε να μη διαλυθεί όταν τεμαχιστεί αλλά και για αναδειχθούν και τα αρώματά της για περισσότερη ευχαρίστηση. Καλή ποσότητα στρογγυλού σχήματος, σερβιρισμένη πάνω σε λίγη φρέσκια σαλατούλα.

- Λουκανικάκια με κρούστα καλαμποκιού και μπύρας χ 3,90€

Επιλογή κατόπιν παρότρυνσης του ευγενικού σερβιτόρου που είχε την επιμέλεια του τραπεζιού μας, ως μια από τις πιο συχνές επιλογές του κόσμου γενικότερα. Έξι τεμάχια μικρών λουκάνικων Φρανκφούρτης στα οποία παρεμπιπτόντως δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον ώστε να τα φάω σκέτα και ποτέ δεν τα επιλέγω. Εδώ όμως έχουν παναριστεί με μια συμπαθητική ελαφρώς πικάντικη κρούστα που παρότι καθόλου τραγανή όπως περίμενα, σε συνδυασμό με το (μάλλον) μουσταρδένιο ντιπάκι που τα συνόδευε, ήταν ο τέλειος μεζές για τη μπύρα μου.

- Πατάτα γεμιστή με τσένταρ, τραγανό μπέικον και νιφάδες μπούκοβο χ 4,20€

Απογοήτευση. Συνήθως η επιλογή της είναι πολύ ασφαλής... πόση αστοχία να υπάρχει σε μια γεμιστή πατάτα; Εδώ δυστυχώς ήρθε μια μεγάλη πατάτα, τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο με τη φλούδα της και είχε ουσιαστικά μια στρώση τσένταρ με λίγο μπέικον ουσιαστικά σαν επάλειψη από πάνω κι όχι γέμιση. Δεν μας ενθουσίασε καθόλου καθώς η “υποτιθέμενη” γέμιση τελείωσε γρήγορα και έμεινε σχεδόν μια ολόκληρη πατάτα σκέτη.
Ο ορισμός γεμιστή συνήθως προϋποθέτει πως αφού ψηθεί, σκάβεται με το κουτάλι στο εσωτερικό της και η ψίχα που θα βγει ανακατεύεται με τα υπόλοιπα υλικά της γέμισης τα οποία τοποθετούνται όλα μαζί μέσα στην πατάτα για να γκρατιναριστούν.

Και πάμε στα κυρίως

- Κότσι χοιρινό με ξινολάχανο και πατάτες χ 9,30€

Γιατί το κάνω πάντα αυτό το λάθος; Γιατί; Εντάξει, μου αρέσει πολύ αλλά όπου κι αν το δοκιμάσω απογοητεύομαι, με εξαίρεση βέβαια το μοναδικό κότσι εστιατορίου νοτίων προαστίων που ξεκινάει από Φ, κι ενός άλλου στην Κυψέλη από Κ...! Το μέγεθός του ήταν αρκούντος ικανοποιητικό για την τιμή του. Η γεύση του όμως μετριότατη.
Χωρίς πέτσα, στον κατάλογο αναφέρονταν πως έχει σιγοψηθεί με λευκό κρασί και φρέσκο θυμάρι αλλά δεν εμείς στη γεύση δεν αντιληφθήκαμε μυρωδικά και η θερμοκρασία στην οποία ήρθε ήταν χλιαρή απ’ έξω και κρύα στο εσωτερικό. Το ότι σιγοψήθηκε σημαίνει πως έπρεπε να λιώνει από τρυφεράδα, πράγμα που ούτε αυτό συνέβη. Δεν μας άρεσε.

Το ξινολάχανο δεν θα ήθελα να το κρίνω γιατί απ’ όσες φορές το έχω δοκιμάσει, έχω αποφανθεί πως τελικά προφανώς δεν μου αρέσει, οπότε ας μην το αδικήσω. Οι πατάτες ήταν πολύ καλές, με τη φλούδα τους μαλακές και νόστιμες και υπήρχαν και 3 κομμάτια από ψητό κυδώνι στο πιάτο.

- Σνίτσελ με πουρέ πατάτας (πιάτο ημέρας) χ 10,90€

Το πιο κακό πιάτο του Beer alley παρά το ωραίο στήσιμό του. Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι σνίτσελ λεπτού πάχους, χλιαρό, στεγνό και άγευστο. Σα να τρως άχυρο. Συνοδεύτηκε από λίγο ξινολάχανο και τέσσερεις τούφες πουρέ πατάτας (ή μήπως σελινόριζας;; Δεν θυμάμαι, θα σας γελάσω) ωραία στημένες από κορνέ που στην κορυφή τους είχαν κύβο κόκκινης πιπεριάς που έδινε χρώμα στο πιάτο. Ωραίο πιάτο οπτικά αλλά γευστικά δεν…

Ήπιαμε μια μπύρα weiss χωρίς αλκοόλ (το ρίξαμε έξω πάλι, ένεκα αντιφλεγμονώδους) χ 4,30€ και ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 37,40€ από τα οποία αφαιρέθηκαν τα 25€ της προσφοράς και πληρώσαμε επιπλέον 12,40€. Μαζί δηλαδή με το κουπόνι που ήταν 12€ ουσιαστικά το δείπνο αυτό μας στοίχισε 24,40€ ποσό πάρα πολύ καλό για την ποσότητα που φάγαμε, όχι όμως τόσο καλό για το γευστικό κομμάτι του θέματος. Ως εκ τούτου οι τρεις ντοματούλες μάλλον είναι πολύ γενναιόδωρες στο vfm, αλλά θα είμαι επιεικής λόγω του σχετικά μικρού χρόνου ζωής της συγκεκριμένης μπυραρίας.

Σημειώνω εδώ ότι στην δική μας επίσκεψη το ποσό στην απόδειξη που εκδόθηκε αφορούσε μόνο στην επιπλέον διαφορά που προέκυψε και όχι και στο ποσό του κουπονιού ως όφειλε. Είναι κάτι που δεν με απασχολεί καθόλου, απλά επειδή αναφέρθηκε από την χρήστη Αnastassiosa ότι είναι τυπικοί σε αυτό (και δεν την αμφισβητώ), θεωρώ ότι πρέπει να πω ότι προφανώς δεν συμβαίνει πάντα.

Στο Βeer alley που μετράει ήδη ένα χρόνο ζωής, πήγα με λίγες προσδοκίες αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα να χρησιμοποιήσω κουπόνι για πρώτη φορά. Σκεπτόμενη όπως πάντα το κομμάτι του φαγητού πρώτα, στο οποίο προσωπικά δίνω περισσότερη σημασία, δε μπορώ να πω ότι με κέρδισε, δεδομένου ότι πήγε να γίνει μια καλή αρχή με τα ορεκτικά αλλά στο κυρίως θέμα τα χαλάσαμε. Θα ήθελα να δώσω όμως κι άλλη ευκαιρία γιατί πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην ποιότητα των πρώτων υλών, κι απ’ ότι φαίνεται ο σεφ το προσπαθεί όσο μπορεί αν κρίνω από τη φροντίδα στο στήσιμο των πιάτων και το μενού γενικότερα. Επιπλέον όλες οι μερίδες είναι πολύ καλές ποσοτικά και σε λογικές τιμές. Αυτό που μου έλειψε ήταν η ένταση και η νοστιμιά, το σημαντικότερο δηλαδή, όμως η εκτέλεση μιας συνταγής πάντα σηκώνει βελτιώσεις.

Υπό αυτό το σκεπτικό λοιπόν και συνυπολογίζοντας την πολύ καλή πρόθεση και διάθεση από πλευράς εξυπηρέτησης θα προτιμήσω μια καλή ενδεχομένως ανοιξιάτικη μέρα για επανάληψη ώστε να απολαύσω και τον άνετο εξωτερικό χώρο.
Για την ώρα, δεν θα μπω στη διαδικασία να πω αν το προτείνω ή όχι, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν… μην το πάρει κανείς κατάκαρδα κι έχουμε και καμία αυτοκτονία.

10 Ιαν 2018

To Beer Alley επισκεφθήκαμε ένα απόγευμα καθημερινής κάπου στα μέσα Νοέμβρη. Ο χώρος είναι συμπαθής και πολύ άνετος ενώ ήταν πολύ θετικό για εμάς που είχαμε δύο μικρά παιδιά στην παρέα το γεγονός ότι εκείνη την ώρα (γύρω στις 8.00 μμ) δεν υπήρχε ίχνος καπνού από τους λίγους πελάτες που βρήκαμε ενώ και αργότεραπου αυτοί πλήθυναν εξακολουθήσαμε να μην νιώθουμε κάποια ενόχληση. επίσης η μουσική και ο θόρυβος ήταν αρκούντως χαμηλά ώστε να μπορούμε (επιτέλους! ) να επικοινωνήσουμε.

Τα νέα παιδιά στο service ήταν εξαιρετικά και πολύ πρόθυμα να μιλήσουν για τα πολλά είδη μπύρων που προσφέρουν.

Τα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν μία μπριζόλα Rib Eye, σαλάτα κοτόπουλο παρμεζάνα, μοσχαράκι τυλιγμένο σε μελιτζάνα, πατάτα γεμιστή με cheddar και ψαρονέφρι με καραμελωμένα κρεμμύδια και σάλτσα λευκού κρασιού.

Bρήκαμε όλα τα πιάτα από καλά έως εξαιρετικά ωστόσο -και για να είμαι ειλικρινής- σε προσωπικό πάντα, επίπεδο αυτά τα εξωτικά (και όχι πάντα οικονομικά! ) είδη μπυρών δεν με πολυενθουσιάζουν.

Αυτό βέβαια αφορά όλες γενικώς τις μπυραρίες που έχω κατα καιρούς επισκεφθεί και όχι αποκλειστικά το BEER ALLEY.

Κλείνοντας θέλω να στάθω και πάλι στο εξαιρετικό service και να πω ότι το μαγαζί επισκέφθηκα με χρήση εκπτωτικού κουπονιού (Όπου κόπηκαν με τον τρόπο που έπρεπε οι αποδείξεις. Κάτι που προσέχω καθότι με έχουν κουράσει οι "έξυπνοι" μαγαζάτορες που ενδίδουν μεν στον πειρασμό του εκπτωτικού promotion αλλά εννοούν να το κάνουν αφορολόγητα! Σημείο που "κάτι λέει" για την τιμιότητα γενικώς, του μαγαζάτορα... )

Ευχαρίστως λοιπόν θα ξαναεπισκεπτόμουν το Beer Alley και άνευ της έκπτωσης (μία από τις λίγες φορές που το λέω αυτό! ).