Κεμπάπ & ανατολίτικοι μεζέδες

12 Οκτ 2017

Πέμπτη μεσημέρι 5/10 ανεβαίνω προς τα Βόρεια για να συναντήσω συνάδελφό μου στον Αγ. Στέφανο που μου προτείνει να γευματίσουμε στο ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟΝ (Α).

Όντας παλαιομοδίτης αποφεύγω τα GPS και στη θέση τους θαυμάζω τη φύση γύρω μου με το πευκοδάσος να οργιάζει απ΄ το Καστρί προς Εκάλη, Δροσιά και Αγ. Στέφανο, έναν τεράστιο πνεύμονα που καλύπτει ευρύτερα τον χώρο ανάμεσα σε Πεντέλη και Πάρνηθα και μας καθιστά όλους υπεύθυνους για τη διάσωσή του ύστερα από τις περιπέτειες των τελευταίων ετών!

Ο φίλος μου λέει ότι τρώνε εξαιρετικό ανατολίτικο φαγητό στο Α και ότι το συγκεκριμένο στέκι, ανοιχτό Τρίτη - Κυριακή από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα και με υπηρεσία delivery μέχρι Πολιτεία και Νέα Ερυθραία, άνοιξε τέλη του 2016 και ήδη αναζωογόνησε την όλη περιοχή.

Το ότι είχε δίκιο το διαπίστωσα τρώγοντας αλλά και διαβάζοντας εκ των υστέρων τις καλές κριτικές στο site που έγραψαν ήδη τρεις Κυρίες μας.

Το μαγαζί, πρωτοπόρο στο είδος του, θα κλείσει αισίως έναν αιώνα λειτουργίας σε επτά χρόνια! Το ιστορικό μαγαζί στην Κοκκινιά (Παν. Τσαλδάρη) του παππού Ισαάκ άφησε εποχή, αφού πέρασε κατοχή και μετέπειτα εποχές δόξας, με ατέλειωτες ουρές ανωνύμων και επωνύμων ( Τσιτσάνης, Βαμβακάρης, Νίνου, Αλ. Σακελλάριος... ).

Στο συγκεκριμένο μέρος υπάρχει πιάτσα με πολλά γνωστά στέκια, όπως Μπακαλιαράκια της Άνοιξης, ακριβώς δίπλα. Κάποτε μάλιστα τσίκνα και ψαρίλα δημιουργούν μια ιδιότυπη γαστρονομική σύνθεση!

Δυο λόγια για τον χώρο:
Είναι περιορισμένος, καθαρός, ατμοσφαιρικός και φροντισμένος. Γύρω στα 30-35 άτομα τρώνε μέσα και έξω στα λευκά τραπεζοκαθίσματα ή στον δενδροφυτεμένο μικρό κήπο τους με την καλαμωτή οροφή. Υπάρχει εξωτερικός χώρος με απλά τραπέζια και στην πρόσοψη. Μοντέρνα φωτιστικά και ανοιχτή παραδοσιακή κουζίνα σουβλατζίδικου. Η διακόσμηση με τις παραδοσιακές αιγυπτιακές πινελιές έχει ήδη περιγραφεί.
Στοιχεία εξωτικής Ανατολής συμπληρώνουν τον χώρο (μπακίρια, υφαντά, ψάθινα, μαξιλάρες.. ).

Το μενού με 15 ορεκτικά (4-10 €), 6 σαλάτες (5-7 €), καλαμάκια και τυλιχτά (2-3 €) και καμιά 20αριά κεμπάπ, γιαουρτλού, κ. λπ. από 9-20 €, μπορείτε να το βρείτε ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα τους, καθώς και τα ποτά (αναψυκτικά, χύμα κρασί, μπύρες κι αποστάγματα, στα 2-6 €).

Εμείς λοιπόν, χάρη στον φίλο μου που τα ήξερε καλά τα κατατόπια, παρότι Μωραϊτης κι αυτός, παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

- Μια Πίτα Καισαρείας, που ήτανε 2 πίτες με ροκφόρ, σουτζούκι, παστουρμά και ντομάτα. Τιμή 7.00 €.

- Ένα λαχματζούν με μοσχαρίσιο κιμά και μπαχαρικά, στα 4.00 €.

-Μία αυγά με παστουρμά και ντομάτα, στα 7.00 €.

- Ένα κλασικό Γιαουρτλού Κεμπάπ, στα 10.00 €.

- Ήπιαμε μια μπύρα FIX στα 3.40 €.

Μας κέρασαν ένα κορμό σοκολάτας με σιρόπι (γλυκό ημέρας), που ήτανε ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει την τσίκνα που προηγήθηκε.

Πάντως, οφείλω να σας ομολογήσω ότι όλες οι γεύσεις ήταν εξαιρετικά νόστιμες, ο ψήστης μάγκας και φυσικά, οι πρώτες ύλες άψογες, ανάλογες της φήμης του Α που μετράει πια έναν αιώνα!!

Πληρώσαμε 32 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, λογικό ποσό για την ανατολίτικη εμπειρία μας στα Βόρεια. Μικρά περιθώρια συμπίεσης τιμών ίσως υπάρχουν, κυρίως σε κάποια ορεκτικά τους.

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι το ΑΙΓΥΠΤΑΚΟΝ είναι ένα διαφορετικό Κεμπαπτζίδικον, το οποίο γεφυρώνει επάξια την ένδοξη εκατονταετή κληρονομιά του, με μια μεταμοντέρνα, σύγχρονη ματιά στα πράγματα!!

Υ. Γ. Στο δυναμικά εξελισσόμενο σάιτ μας, το τοπίο των καλοφαγάδων αποπνέει σήμερα 7/10 έναν άλλο αέρα, στην πρωταγωνιστική του τετράδα κι όχι μόνο!
Χρήστες παλιοί είναι από καιρό απογειωμένοι (jim, Ucook, TOMIE.. )!
Προπαντός, όμως, νέο αίμα χαλάει κόσμο στην κυριολεξία (Τρώγων, Χρυσανθεμάκι, Vagg, lagas, antonius 665... )!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ ΚΑΙ Σ' ΑΝΩΤΕΡΑ ask4food & e-table!!!

10 Ιούλ 2017

Απειροελάχιστες οι πιθανότητες να βρεθεί τυχαία στο δρόμο μου το Αιγυπτιακόν. Αν δεν το είχε εντοπίσει η PP_TINA και δεν μας το είχε συστήσει στο ασκ, μάλλον απίθανο. Μετά την κουβέντα μας στο Αρχοντικόν πρόσφατα, με προέτρεψε θερμά να το επισκεφθώ και πολύ σωστά έπραξα από ό, τι αποδείχτηκε.

Από τη Νίκαια που βρισκόταν επί πολλά χρόνια, μετακόμισε από τον προηγούμενο Νοέμβριο σε μια περιοχή που γνωρίζω πολύ καλά, εξοχή πραγματική. Το εντόπισα πανεύκολα χωρίς gps, η θέση του ωστόσο με προβλημάτισε πολύ. Ενώ φανερά έχει επενδυθεί και προσπάθεια και χρήμα για τον πραγματικά καλαίσθητο χώρο, το ακριβές σημείο όπου βρίσκεται είναι "τί έκανες μπαμπά στην άγρια Δύση". Αν δεν πας συστημένος ή αν δεν μένεις εκεί κοντά, ίσως έχεις χάσει ένα από τα ωραιότερα γιαουρτλού που φαντάζεσαι. Εύχομαι ειλικρινά να γίνει ευρύτερα γνωστό, να κυνηγήσει και το delivery στις κοντινές περιοχές ( εγώ δυστυχώς είμαι πιο μακριά από την ακτίνα του ) και να ευνοηθεί θετικά από την πελατεία του γειτονικού "Μπακαλιαράκια της Άνοιξης".
Όχι μόνο για την μακρά ιστορία που κουβαλάει, αλλά κυρίως για τις παραδοσιακές του συνταγές με υλικά πρώτης ποιότητας, που εμάς τουλάχιστον μας ενθουσίασαν και δρομολογούμε άμεσα και νέα επίσκεψη.

Για τις λεπτομέρειες που αφορούν στο χώρο, δεν θα σας κουράσω, η ΤΙΝΑ τα έχει περιγράψει πολύ ωραία. Σίγουρα δεν είναι ο χώρος που θα περίμενες για κεμπαπτζίδικο, μάλλον για μοντέρνο εστιατόριο ή cafe θα ταίριαζε πιο πολύ. Τα παραδοσιακά του στοιχεία ( μπακίρια, μαξιλάρες, υφαντές κουρελούδες, σερβίτσια, ψάθινα διακοσμητικά) δίνουν μια ανατολίτικη πινελιά τόση - όση, σε ένα σύνολο πολύ ανοιχτόκαρδο, φωτεινό και μοντέρνο κατά τα άλλα.
Η καθαριότητα και η τάξη αξίζουν συγχαρητήρια όπως και οι τεχνίτες ψήστες στην κουζίνα. Και για όσους το αφιερώνουν το 3ωράκι στο φαγητό, ναι φίλοι μου, θα καθήσετε στα πιο μαλακά και άνετα καθίσματα που έχετε ποτέ φανταστεί (τα λευκά, όχι τα ξύλινα μπεζ ) και θα απλωθείτε σε τόσο μεγάλα και άνετα τραπέζια που όσο πληθωρικοί και να είστε ( σαν την αφεντιά μου ) το ραχάτι είναι δεδομένο. Συμβουλή: προτιμήστε τους πίσω γωνιακούς καναπέδες με τις έθνικ μαξιλάρες.

Η βόλτα μας στην Άνοιξη έγινε την Κυριακή 18/6, αμέσως μετά το La(τρεμένο) Gratella, με τον καιρό να έχει πια ξανοίξει από το ανεμοβρόχι αλλά με ουδεμία υπόνοια για τις νύχτες των ζωντανών νεκρών που θα ακολουθούσαν στο τέλος του μήνα. Το "ψηθήκαμε και λιώσαμε" δεν πλησιάζει καν να περιγράψει το επίπεδο βρασμού. Αλλά έχουμε αντέξει και σε χειρότερα, τί να μας πει και το νουμεράκι 46....

Τύχαμε περιποίησης βασιλικού επιπέδου, σε ένα εντελώς άδειο μαγαζί, από την ισπανικής καταγωγής κοπέλα στο σέρβις, που τώρα μαθαίνει να γράφει ελληνικά. Ευχάριστη, πολύ πρόθυμη και αθόρυβη. Ίσως λίγο παραπάνω προσηλωμένη στη δουλειά της, μας άγχωσε λίγο κάποια στιγμή, αλλά εν συνεχεία προσαρμόστηκε στους ρυθμούς μας, οπότε όλα καλά και δεν έχω τίποτα να προσάψω.

Στο δια ταύτα λοιπόν, τί τρώμε στο Αιγυπτιακόν ;

Προσπερνάμε με συνοπτικές διαδικασίες τα καλαμάκια, τα τυλιχτά και τις συνήθεις σαλάτες. Δεν ήρθες βέβαια στο Αιγυπτιακόν για να φας τυλιχτό ή χωριάτικη ; Εγώ ήθελα ταμπουλέ, αλλά ατύχησα, η παρέα περιέργως προτίμησε την ομώνυμη σαλάτα ( πρασινάδες με πορτοκάλι, μέλι και σουσάμι, 7 e ), την οποία δεν προτείνω, ήταν εντελώς αδιάφορη και ακριβή γι αυτό που ήταν και η παρέα δεν έβγαλε τσιμουδιά και τί να έλεγε άλλωστε. Και τί ήταν τελικά αυτή η σαλάτα; Ένα ατυχές άλλοθι ήταν για τα παρακάτω. Εγώ το προσπέρασα. Εσύ αν θες σαλάτα, πάρε ταμπουλέ. Ή έστω την πολίτικη.

Δεν παραλείπουμε με την καμία το παραδοσιακό λαχματζούν με τη λεπτή τραγανή χειροποίητη πίτα ( με τιμή στα 4 e, πάρτε 2 μερίδες να έχετε στο τραπέζι να σας βρίσκονται ). Είναι τόσο καλό, όσο το περιγράφει η TINA. Αλλά κι ένα άλλο που δοκίμασα λίγες μέρες μετά στο Μεταξουργείο, είναι άλλο τόσο πιο καλό, όσο το περιγράφει το PONTIKI. Στο θέμα λαχματζούν, είμαι κολλημένη. Τέρμα. Δώστε μου κάθε μέρα να δοκιμάζω και να λέω τη γνώμη μου.

Τσιμπάμε και την καπνιστή τους μελιτζανοσαλάτα ( 5 e ). Αληθινά καπνισμένη όμως. Με μυρωδικά και σκορδάκι μούρλια. Θα σας φέρουν και μια γαβάθα τραγανές πιτούλες κομμένες ( δεν μας τις χρέωσαν ) και βλέπω την παρέα σας να μην σταυρώνει μπουκιά. Στο τσακίρ κέφι πάρε και σουτζούκι και πίτα Καισαρείας, εγώ θα τα πάρω την επόμενη φορά.

Δεν περιφρονούμε και τις φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 3,50 e ). Ίσως λίγο καλύτερες από της μαμάς μου. Καταλάβατε.

Και τέλος, πέφτουμε ανηλεώς και με τα μούτρα σε αυτό για το οποίο ήρθαμε. Μερίδα Ισκεντέρ ( με ελαφρά πικάντικη σάλτσα και το γιαούρτι στο πλάι. Πίτα νοτισμένη από τα ζουμάκια του κεμπάπ και της σάλτσας, ψητή πιπεριά, κρεμμύδι και μαιντανό ). Με πονηριά έκλεψα μπουκιά από το πιάτο του φίλου μας, αλλιώς.... μη το είδατε μη το απαντήσατε ( τιμή στα 9,50 e, τα αξίζει 100% ).
Μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ. Ό, τι πιο παραδοσιακό έχω δοκιμάσει ποτέ ( ναι, καλά, αυτά μας τα έχεις ξαναπεί..... ) Ο, ΤΙ ΠΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΛΕΜΕΕΕ. Ποσότητα αρκετή, σίγουρα για 2 άτομα ( ναι, την μοιράστηκα ), εμφάνιση 5 αστέρων, να μη θες να χαλάσεις το ντεκόρ, και από νοστιμιά, άλλο πράγμα. Μα δεν πρέπει να λέω υπερβολές. Όσοι τυχεροί πάτε, ελπίζω να με θυμηθείτε και να με μνημονεύσετε χαχαχα... ( 10 e, άξια, άξια ).

( Περιφερειακά αλλά κι αυτά με τη σημασία τους, νεράκι σε κανάτα, coca cola 330 ml 1,50 e, Kaizer 3,50 e. Κέρασμα, καλοφτιαγμένο και όχι πετρώδες μωσαικό με παγωτό και σιρόπι βύσσινο ). Δώσαμε 45 ευρώ με απόδειξη, δηλ. 15 e το άτομο και είπαμε γουάου.

Ο μεσήλικας κύριος που μας ξεπροβόδισε, εικάζω ο ιδιοκτήτης, ήταν ευγενέστατος και μου φάνηκε σωστός επαγγελματίας, συζητήσαμε για λίγο μαζί του, του έδωσα συγχαρητήρια ( κάτι που κάνω σπάνια ) και του ευχήθηκα τα καλύτερα, δηλαδή μακροημέρευση και στη νέα του γειτονιά.

Κλείνω, μην φωνάζετε. Προτείνεται το Αιγυπτιακόν ; Τί να σας πω......
Εγώ σας δίνω την ευχή μου κι εσείς κάντε ό, τι καταλαβαίνετε.

16 Μαι 2017

Το " Αιγυπτιακόν ", ένα κεμπαπτζίδικο με παράδοση σχεδόν εκατό ετών, ένα στέκι που λίαν προσφάτως μετακόμισε από τη Νίκαια στην Άνοιξη. Ένας όμορφος χώρος που προσφέρει τέλεια ανατολίτικα πιάτα, με συνταγές βασισμένες στη μαεστρία του Αρμένη παππού Ισαάκ Ανισπικιάν από το 1924!!

Ο παππούς λοιπόν Ισαάκ, διωγμένος από τη Μικρά Ασία πριν την μικρασιατική καταστροφή, μετέφερε στη Νίκαια την ιστορία τριών Ηπείρων!! Ξεκίνησε από τη Μικρά Ασία, ήρθε στην Ελλάδα και κατόπιν πήγε στην Αίγυπτο, όπου συγκυριακά έμαθε την τέχνη του κεμπάμπ. Μετά την Αίγυπτο, γύρισε μόνιμα πλέον στην Ελλάδα, στην οδό Τσαλδάρη της Νίκαιας ( με διαφορετική ονομασία του δρόμου τότε ), όπου για πολλά χρόνια, μεταπολεμικά, έσφυζε από μπουζουκάδικα της εποχής, με αποτέλεσμα πολλοί μεγάλοι της εποχής ( Βαμβακάρης, Τσιτσάνης, Νίνου ) αλλά και άλλες προσωπικότητες όπως ο Αλέκος Σακελλάριος, με μόνιμο τραπέζι, να είναι θαμώνες του τότε μαγαζιού με την επωνυμία: " Αιγυπτιακόν, Συστηματικό Κεμπαπτζίδικο". Την παράδοση συνέχισε ο υιός Σετράκ, ενώ τώρα τα ηνία κρατάει η τρίτη γενιά, διατηρώντας τις αυθεντικές συνταγές του παππού.
Ο παππούς Ισαάκ μαζί με κάποιον φούρναρη της εποχής ήταν οι πρώτοι που λάνσαραν στην Νέα Ελλάδα την αραβική πίτα. Το δε κεμπάμπ, βασισμένο στην αιγυπτιακή παράδοση, γίνεται γνωστό χάρη στη σωστή αναλογία μοσχαριού - αρνιού, τον ταλαντούχο ψήστη αλλά και την φρέσκια πρώτη ύλη!

Ο νέος χώρος του κεμπαπτζίδικου στην Άνοιξη είναι ατμοσφαιρικός, φωτεινός και μοντέρνος. Μάλιστα, ο εξωτερικός χώρος βρίσκεται ακριβώς απέναντι από ένα άκτιστο οικόπεδο με διάσπαρτα χορτάρια και με έκανε να αναπολήσω γλυκές εικόνες από ταβερνάκια στις αραιοκατοικημένες Μικρές Κυκλάδες. Σε αυτό συνέτεινε και το ελαφρύ αεράκι της ημέρας.

Περνώντας απ' έξω κάποιος θα παρατηρήσει απλά αλλά φίνα λευκά τραπέζια με μοντέρνα καθίσματα, χωρίς όμως να αντιληφθεί το μεράκι με το οποίο έχει φτιαχτεί ο κυρίως εσωτερικός χώρος στο βάθος αλλά και ο μικρός υπαίθριος χώρος!!
Ο προθάλαμος του ολόλευκου εσωτερικού χώρου περιλαμβάνει λίγα τραπεζάκια και την ανοιχτή κουζίνα με πάγκο. Εκεί ψήνονται τα φαγητά, όπως σε ένα κοινό σουβλατζίδικο αλλά με μοντέρνο και περιποιημένο ύφος!! Στο βάθος, η διακόσμηση έχει διακριτική αύρα Ανατολής με λιγοστές αιγυπτιακές φιγούρες όπως το μάτι του Ρα, ο αιγυπτιακός Λωτός κ. ά.

Τα πρωτότυπα τραπέζια είναι σε ανοιχτό ξύλο ή με φιγούρες που θυμίζουν ισπανικό πλακάκι και είναι διακοσμημένα με μικρούς δίσκους καφενείου ή με γυάλινα μπολ με μικρά κηροπήγια. Τα περισσότερα τραπέζια είναι τεσσάρων θέσεων και υπάρχουν μόνο τέσσερα τραπέζια των έξι θέσεων με καθίσματα και καναπέδες με όμορφες μαξιλάρες. Σε μέρος του τοίχου εντυπωσιάζουν ψάθινα στρογγυλά αντικείμενα τέχνης!!

Στον μικρό εξωτερικό χώρο με τις κατάφυτες ζαρντινιέρες - όλα κι όλα πέντε τραπέζια - και την καλαμωτή οροφή, δημιουργείται μια όμορφη ζεστή φωλιά! Το μόνο μειονέκτημα ότι ο υπαίθριος χώρος συνορεύει με υπαίθριο τμήμα του εστιατορίου " Μπακαλιαράκια της Άνοιξης " και υπεισέρχεται κάποια δόση ψαρίλας. Όμως, το πεντανόστιμο φαγητό, σερβιρισμένο σε περίτεχνα σκεύη, σε κάνει να μην στέκεσαι σε τέτοιες "λεπτομέρειες"....
Από τα μεγάφωνα ακούγεται διαλεχτή ελληνική μουσική.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει παραδοσιακά ανατολίτικα πιάτα που σίγουρα κεντρίζουν το ενδιαφέρον κάθε πελάτη. Εκτός από τα δημοφιλή κεμπάπ υπάρχουν ενδιαφέροντα ορεκτικά και σαλάτες, της ώρας, καλαμάκια και τυλιχτά. Θα βρείτε τον κατάλογο και ηλεκτρονικά.
Υπάρχει υπηρεσία take away και delivery με περίπου ΕΥΡΩ 1,00 μείον.

Τρία άτομα, χθες Σάββατο μεσημέρι, καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο και παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Λαχματζούν παραδοσιακό ( 4,00 ), ένα θεϊκό πιάτο με απλωμένα στο πιάτο τέσσερα κομμάτια πίτας με μπόλικο κιμά επάνω, μπόλικο κρεμμύδι και μια φέτα λεμονιού!!!

Πίτα Καισαρείας (7,00) με σουτζούκι, παστουρμά, τυρί ροκφόρ ( υπάρχει και με Ένταμ ) και ντομάτα. Πρόκειται για μια τεράστια ποσότητα όπου, σαν σάντουιτς, ανάμεσα σε δύο τεμαχισμένες πίτες στρογγυλές, βρίσκονται όλα τα υλικά. Επάνω στις πίτες τοποθετούνται μεγάλα στρογγυλά κομμάτια ντομάτας με αρκετή ποσότητα κρεμμυδιού και λίγο άνηθο. Το αποτέλεσμα είναι πράγματι καταπληκτικό!!!

Ισκεντέρ Κεμπάπ ( 9,50 ) με τρία μακρόστενα κομμάτια κεμπάπ, μπόλικη πικάντικη σάλτσα, νόστιμες ψητές πιτούλες και ως γαρνιτούρα μια μεγάλη ψητή πράσινη πιπεριά, μπόλικο κρεμμύδι, μαϊντανό και ποσότητα ελαφριού γιαουρτιού που εξισορροπούσε επάξια το πικάντικο αυτό πιάτο!!

Γιαουρτλού Κεμπάπ ( 10,00 ), με την παραδοσιακή συνταγή, μπόλικα κομματάκια κρέατος αναμεμειγμένα με μπόλικη σάλτσα και γιαούρτι πάνω σε μικρά κομμάτια φρεσκοψημένης πίτας!! Τεράστια ποσότητα και γευστικά μοναδικό πιάτο!!

Το φαγητό σερβίρεται σε παραδοσιακά σουπλά σαν λαδόκολα και στην αρχή έρχεται μόνο ένα χρυσό σκεύος με τα μαχαιροπίρουνα!

Ήπιαμε εμφιαλωμένο νερό ( 1,50 ) με δική μας πρωτοβουλία.

Στο τέλος μας κέρασαν νόστιμο κορμό σοκολάτας με μπάλα παγωτού βανίλιας και σιρόπι σοκολάτας (3,50).

Από ποτά υπάρχει μόνο χύμα κρασί (3,50/μισό κιλό), εμφιαλωμένο ούζο (6,00 / 200 ml ), τσίπουρο και λίγες μπύρες.

Το σέρβις έγινε από μια απολύτως εξυπηρετική κοπέλα αλλά λόγω κοσμοσυρροής σίγουρα χρειαζόταν επειγόντως και δεύτερο άτομο!!

Η εκλεκτή γεύση των αυθεντικών εδεσμάτων και οι τεράστιες ποσότητες μου επιτρέπουν άνετα να βάλω 4/4 στο vfm!!

Θα βρείτε το καινούργιο "Αιγυπτιακόν " στην οδό Χαλκίδος παίρνοντας, όλο ευθεία, την ανηφόρα απέναντι από τον Σκλαβενίτη ( στην Λ. Μαραθώνος ) της Άνοιξης. Θα το συναντήσετε στο αριστερό σας χέρι. Προσοχή ο δρόμος - ταβερνοστέκι είναι διπλής κατεύθυνσης!

Επιτέλους, το " Αιγυπτιακόν " έφερε την Άνοιξη στην Άνοιξη και το γευτήκαμε καταμεσής της Άνοιξης με γαστρονομική κατάνυξη!!

11 Σεπ 2017

Το Αιγυπτιακό είναι λίγο έξω από την Αθήνα, αλά πιστεύω πώς αξίζει τον κόπο!
Εμείς πήγαμε δύο φορές τελευταία. Πήγαμε από Εθνική κι επειδή κάπως χαθήκαμε χρησιμοποιήσαμε GPS, πράγμα που σας προτείνω, αν δεν ξέρετε την περιχή.
Η γειτονιά είναι ήσυχη. Κολλητά υπάρχουν 3 μαγαζιά εστίασης: το Αιγυπτιακόν, μια ψαροταβέρνα κι ένα μεζεδοπωλείο. ενδιαφέροντα μου φάνηκαν όλα!
Φτάνοντας στον προορισμό σας ίσως απογοητευτείτε... Μία πινακίδα παλιακή στολίζει το κεμπαμπτζιδικο. Είναι αντίκα από το παλιό που υπήρχε στη Νίκαια. Μπαίνοντας μέσα στα δεξιά θα δείτε ένα πάσο που πίσω του γίνεται το ψήσιμο και αριστερά ένα πάσο που βρίσκεται ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης. Ίσως ο χώρος οδήγησε σε αυτή τη διαμόρφωση που προσωπικά δε μου άρεσε.

Προχωρώντας βρίσκεσαι σε μία σάλα μια πολύ ωραία διακόσμηση. Κυριαρχεί το λευκό με έθνικ πινελιές. Ευτυχώς ο διακοσμητής απέφυγε να πέσει στην παγίδα του κιτς. Η έκπληξη είναι η όμορφη, δροσερή αυλή στο βάθος! Ό, τι πρέπει για καλοκαίρι! Χωρίζεται από την ψαροταβέρνα με ψηλά φυτά σε γλάστρες. Την πρώτη φορά που πήγαμε δίπλα τραγουδούσε καντάδες ένας πελάτης στην παρέα του, τον χειροκροτήσαμε κι εμείς και μας ευχαρίστησε, χωρίς να έχουμε οπτική επαφή.
Από φαγητά πήραμε:
-σαλάτα με πράσινα λαχανικά και πορτοκάλι: πολύ νόστιμη, φρεσκοκομμένη και δροσερή
-λαχματζούν: υπέροχο, χωρίς πολλά μπαχαρικά, αλλά πολύ γευστικό, σερβιρισμένο με λεμόνι, που παραδόξως του ταιριάζει, αν το προσθέσετε.
-κεμπάμπ με ψητή ντομάτα, κρεμμύδι: μεγάλη μερίδα, με νόστιμο ελαφρύ κιμά, συνταγή του μαγαζιού που περνάει από γενιά σε γενιά.
-φιλετάκια κοτόπουλου: καλοψημένα και ζουμερά, πολύ καλή μερίδα
Τη μία φορά που ήταν βράδυ μας κέρασαν κορμό ψυγείου.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και ο ιδιοκτήτης ρώτησε να ευχαριστηθήκαμε το φαγητό.

Ο λογαριασμός είναι στα 15€ το άτομο περίπου με 2 κυρίως, σαλάτα, μπύρα κι ορεκτικό. Επειδή οι μερίδες είναι χορταστικές πήραμε και στο σπίτι.

Αν και δεν είναι στην περιοχή μου έχω σκοπό να πάω και τον χειμώνα με την παρέα μου. Η ποιότητα είναι εξαιρετική, οι τιμές καλές και η εξυπηρέτηση επαγγελματική.