Παράθυρο γεύσης στον κόσμο από Ασία έως και Ισπανία, με street food διάθεση.

10:00 -23:00 καθημερινά

02 Αυγ 2017

Σε μια από τις πιο πολυσύχναστες, τα τελευταία χρόνια, περιοχές και απέναντι από μια από τις πιο πολυσύχναστες, την τελευταία διετία, καφετέριες αυτής της περιοχής, άνοιξε αυτή η καντίνα που μπορεί να περηφανεύεται ότι είναι:

- Γκουρμέ
- Έθνικ
- Ποιοτική

.. όσο λίγες καντίνες.

Επισκέφθηκα την καντίνα αυτού του κακομούτσουνου σκύλου λίγες μέρες μετά την κριτική του jim (thank you), αλλά τώρα αξιώθηκα να μιλήσω για αυτή. Αν λοιπόν έχουν γίνει τροποποιήσεις στο μενού (όπως είπε ο jim ότι θα συμβεί στο μέλλον) ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, ελπίζοντας να μην έχουν προλάβει!

Ως προς το χώρο, ο κύριος Pug είναι στεγασμένος σε κτίριο και όχι σε κάποιο… φορτηγό. Έχει μια αρκετά ευρύχωρη κουζίνα σε σύγκριση με μια τυπική καντίνα. Και μερικά καθισματάκια τύπου stand. Η περιοχή διατηρείται σχετικά καθαρή και προσεγμένη, ανάλογα σε τι φάση θα την πετύχετε.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από δύο νεαρά παιδιά. Eκείνος που μας εξυπηρέτησε ήταν εξαιρετικά ευγενικός και κατατοπιστικός, ενώ μας κέρασε στο τέλος και το γλυκό που ζητήσαμε.

Το αρχικό «μενού» τους περιγράφηκε ενδελεχώς από τον jim. Θα αναφέρω μονάχα επιγραμματικά τις επιλογές σε αλμυρά, καθώς δεν τις είδα να αναφέρονται κάπου:

Τα Bao Buns έχουν σχήμα που θυμίζει κυπριακή πίτα στο πως «τυλίγουν» τα υλικά. Υπάρχει το σάντουιτς αλά hot dog, το σάντουιτς με γλυκοπικάντικο χοιρινό (κομμάτια από πανσέτα), εκείνο με κοτόπουλο πανέ, το ασιάτικο σάντουιτς με ψητή πάπια και το σάντουιτς τύπου μπέργκερ, στο οποίο το bun είναι στρογγυλό, όπως είναι συνήθως τα ψωμάκια του αμερικάνικου εδέσματος. Τα τέσσερα πρώτα στα 3,7€ και το πέμπτο με έξτρα χρέωση δύο ευρώ.

Δοκιμάσαμε:

• Bao Bun με τραγανό κοτόπουλο, αγγούρι και φυστικοβούτυρο. Το κοτόπουλο ήταν καλής ποιότητας και ο συνδυασμός των υλικών σε αυτό αρκετά καλός (3/4).

• Bao Bun με ασιάτικη ψητή πάπια, φύτρες σόγιας και γλυκιά σάλτσα. Λουκούμι. Έγινε τρελή μάχη με τη σύζυγο για το ποιος θα φάει τις περισσότερες μπουκιές! Οι λάτρεις των γλυκών γεύσεων σίγουρα να το δοκιμάσετε. Πολύ νόστιμη η πάπια και σε καλή ποσότητα (4/4).

• XL Bao Beef Burger, ήτοι μπέργκερ με διπλό τσένταρ και chutney μπέικον-κρεμμύδι. Το μπιφτέκι ήταν από αρκετά ως πολύ ποιοτικό. Ο συνδυασμός υλικών ήταν για 7/10 στην πρωτοτυπία και τη γεύση, ενώ η γεύση του μπιφτεκιού από μόνη της για 9,5/10, τα συμπεράσματα δικά σας. Το μέγεθος του βέβαια σίγουρα δεν ήταν XL. Ήταν σαν ένα μικρό μπέργκερ, σε σύγκριση με τα διάφορα μεγέθη που κυκλοφορούν πλέον (3,5/4).

• Churros με καραμέλα βουτύρου και αλάτι (ενημερωθήκαμε ότι είναι κερασμένα μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό). Έξι μακρουλά στικς που θυμίζουν λουκουμά με πολλή ζάχαρη και κανέλλα (ειδικά στον πάτο της συσκευασίας που τα είχαν τοποθετήσει) και ένα μπολάκι με σος καραμέλας βουτύρου. Το αλάτι δεν το γεύτηκα κάπου. Ο συνδυασμός των λουκουμαδοστίκς με την καραμέλα βουτύρου χωρίς να είναι κακός, μας έκανε να σκεφτούμε τι καλά που θα ήταν να ζητούσαμε τη σοκολάτα γάλακτος ως συνοδευτικό (2,5/4).

Λυπητερή: ο πεινασμένος επισκέπτης του κύριου ασχημόσκυλου θα χορτάσει με 2-3 μερίδες (όπως και να τις συνδυάσει). Δεδομένου ότι όλα (πλην του μπέργκερ) κοστίζουν 3,7€, αυτό αντιστοιχεί σε ένα πόσο γύρω στα 7,5-11€ για το κάθε άτομο. Εάν δεν μας είχε κεραστεί το γλυκό (το οποίο φαντάζομαι δεν θα το κερνούν πάντα, το κόστος για το ταξιδευτικό, ποιοτικό και χορταστικό γεύμα μας θα ήταν 8,4€. Χάρη στο κέρασμα, τελικά πλερώσαμε 6,6€. Αν πάλι, δεν πεινάτε πολύ και θέλετε απλώς να δοκιμάσετε κάτι γκουρμεδοποιοτικό, μπορείτε να δώσετε και αρκετά λιγότερα, δεδομένης της τιμολόγησης του κάθε προϊόντος.

Δεν είναι φθηνά, όμως είναι εξαιρετικά ποιοτικά. Πολλές φορές, μάλιστα, σε μια ταβέρνα ή ένα μεζεδοπωλείο (για άλλο φαστ φούντ ούτε συζήτηση) θα φάτε χειρότερης ποιότητας φαγητό και με αρκετά μεγαλύτερο κόστος.

Και έτσι, χωρίς πολύ κόπο, ο κύριος ασχημόσκυλος έσπασε το μονοπώλιο του μεξικάνικου ταχυφαγείου Ancho, στην καρδιά μου, ως προς τις επιλογές για γεύμα στα γρήγορα στο Χαλάνδρι.

Προτείνεται άφοβα.

Και μην παραλείψετε να δοκιμάσετε το εξαιρετικό bun με την γλυκιά πάπια μα ποια πάπια.

07 Ιουν 2017

Πριν συνεχίσω με την τριλογία των θαλασσινών κάνω μία στάση, ξανά στον πεζόδρομο του Χαλανδρίου, για μια νέα άφιξη.

Και εδώ μπαίνω στον προβληματισμό του pass1. Πως να περιγράψεις μια καντίνα; Χωρίς ουσιαστικά να έχει χώρο; Με εξυπηρέτηση που θα την διακρίνεις, μόνο αν πιάσεις κουβέντα με τους chef της; Καλά έχει chef η καντίνα;

Περιφραστικά θα προσπαθήσω να σας ‘’μπάσω’’ στα ενδότερα της καντίνας του Mr Pug, όπου Mr Pug, ο σκύλος πειρατής, ράτσας pug φυσικά.
Κατσουλιέρη λοιπόν, απέναντι από το Mr Peacock στήθηκε η καντίνα του Mr Pug. Φουλ αντίθεση. Από την μια η ομορφιά του πλουμιστού παγωνιού και από την άλλη η ασχήμια της μουτσούνας του σκύλου. Το σημείο στρατηγικό, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε ο προηγούμενος χρήστης που άκουγε στο όνομα ‘’Loukumami’’ οπότε το έκλεισε νωρίς και έδωσε τη θέση του στον κύριο Pug που σίγουρα ήρθε για να μείνει.

Στο μικρό διάστημα που έχει ανοίξει, το σίγουρο είναι ότι μαζεύει αρκετό κόσμο. Γιατί;
Είτε από περιέργεια για το καινούριο.
Είτε γιατί έχουν μάθει ότι το μεγάλο αδερφάκι του, κατοικοεδρεύει ως κανονικό εστιατόριο στη Μύκονο και θέλουν να δείξουν ότι είναι in και έχουν στέκι το νησί των ανέμων.

Είτε γιατί έχουν διαβάσει ένα από τα δεκάδες άρθρα που έχουν κατακλύσει το net.
Είτε γιατί είναι στη μόδα το street food.
Κυρίως όμως, γιατί έχουν φάει και φυσικά τους άρεσε.
Ο χώρος απλά δεν υφίσταται. Βλέπεις τους 2 chef να ετοιμάζουν το φαγητό σε ένα τετράγωνο χώρο με την πλάκα ψησίματος και τη μηχανή παρασκευής των churros μπροστά και τη μουσούδα του σκύλου στον τοίχο πίσω. Στην μια πλευρά τα churros και στην άλλη τα bao buns. Περιμένεις στην ουρά παίρνεις την παραγγελία σου και κάθεσαι είτε –αν βρεις- σε ένα από τα 2 stands που υπάρχουν, είτε δίπλα στο παρτέρι όπου έχουν τοποθετηθεί μεγάλες μαξιλάρες. Το μόνο που θα σου μείνει είναι η καθαριότητα του χώρου και το διακοσμητικό τούβλο δίπλα στο ταμείο.

Σε ότι αφορά στην εξυπηρέτηση, η βαθμολογία αφορά αποκλειστικά στη συζήτηση που είχα και με τους 2 chef. Χαμογελαστοί, φιλικοί και πρόθυμοι να με ενημερώσουν αγόγγυστα και να απαντήσουν με χαρά στις ερωτήσεις μου. Στο τέλος, δεν παρέλειψαν να ρωτήσουν όλα τα μέλη της παρέας, τις εντυπώσεις που αποκομίσαμε από το φαγητό.
Ο κατάλογος έχει μόνο 2 είδη. Churros και bao buns.
Bao Buns: Η αλμυρή άποψη του ‘’σκύλου’’. Κινέζικο λευκό ψωμάκι ατμού που στη συνέχεια πέρασε και έμεινε Ταιβάν, δεν μπαίνει σε φούρνο και γίνεται από αλεύρι σιταριού. Ελαφρύ, μη λιπαρό, αφράτο και νοστιμότατο. Παίρνει διάφορα σχήματα, ανάλογα με το τι θα ‘’αγκαλιάσει’’ και προσφέρεται σε 5 εκδοχές after midday και 1 for breakfast.
Δοκίμασα αρχικά, bao με crispy κοτόπουλο, λεπτή φέτα αγγούρι βουτηγμένη σε σάλτσα chili, φιστικοβούτυρο και ψιλοκομμένα λαχανικά. Στην κορυφή του τριμμένο, αλλά και ολόκληρο φιστίκι. Γευστικό, ωραίος ο συνδυασμός και η διαχείριση των υλικών, καλό το ψήσιμο του κοτόπουλου στην πλάκα, αλλά δεν χόρτασα.
Συνέχισα με bao dog και δεν το μετάνιωσα. Εκπληκτικό το αποτέλεσμα. Παραλλαγή του hot dog με σπιτικό καπνιστό λουκάνικο κοτόπουλο, χωρίς να έχει περαστεί σε έντερο οπότε με το ψήσιμο γίνεται crunchy, curry ketchup, μαγιονέζα από φύκι, ψιλοκομμένα λαχανικά μαριναρισμένα σε ginger και λαδόξυδο και στην κορυφή flakes παλαμίδας!!! Gourmet εκδοχή του ‘’βρώμικου’’. Street food με συνδυασμό που μόνο το διεστραμμένο μυαλό του chef μπορούσε να σκεφτεί. Απογείωσε τον ουρανίσκο, ξεχωριστές και καθαρές οι γεύσεις, ακόμα ταξιδεύω.
Churros:
Η γλυκιά άποψη του ‘’σκύλου’’. Μοιάζει με λουκουμάς αλλά δεν είναι. Σίγουρα έμεινε από το ‘’Loukumami’’. Τηγανητά, ζαχαρωμένα μακρόστενα ζυμαράκια, δημοφιλές street food στην Ισπανία και σε όλες τις ισπανόφωνες χώρες. Σερβίρεται καυτό πασπαλισμένο με κανελλοζάχαρη. Εδώ προσφέρεται σε 4 παραλλαγές. Απλά με ζάχαρη κανέλλα, με σοκολάτα και τσίντερ, με σοκολάτα γάλακτος και τέλος με καραμέλα βουτύρου και αλάτι.
Ήρθαν 6 τεμάχια, τραγανά και χρυσαφένια, συνοδεία παχύρευστης ζεστής σοκολάτας γάλακτος, απαραίτητης για βυθίσεις. Το απόλυτο κλείσιμο της βραδιάς.
Συνόδευσα με τσιτσιμπύρα 200 ml - τρελές θύμισες - που με γύρισαν πολλά χρόνια πίσω!!!!
Αλκοόλ δεν υπάρχει, τουλάχιστον μέχρι τι στιγμή που γράφω.
Τιμές, ότι πάρεις στα 3,7 εκτός του xxl burger που τιμάται 2 ευρώ παραπάνω.
Η βαθμολογία όπως καταλαβαίνετε, είναι σωστή μόνο στη γεύση και στο vfm, οπότε θα πρέπει να υπάρξει νέα κατηγορία και νέα κριτήρια βαθμολόγησης, για κάποιους χώρους εστίασης που υπάρχουν στο ask.
Απομονώνοντας τη γεύση, πολύ καλή η τιμή, αλλά σαν σύνολο, not vfm.
Εννοείται θα ξαναπάω να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα buns και θα συνεχίσω να πηγαίνω διότι:
Θα έχει αλλαγές στα γεμίσματα των buns και είμαι της αλλαγής.
Μ’ αρέσουν οι παρασκευαστές τροφής του δρόμου με διεστραμμένες ιδέες.
Αγαπώ το Χαλάνδρι και βρίσκω να παρκάρω εύκολα.
Συνοδεύω τη σύζυγό μου στο shopping, αράζοντας κάπου με τα τέκνα μου, ή τρώγοντας κάτι πρόχειρο στον δρόμο.
Έχει ωραίες μουσικές ακόμα και live του δρόμου.
Αν σας έπεισα και βρεθείτε στην Κατσουλιέρη να πάτε.
Αν όχι να μην πάτε για να μην περιμένω ώρα στην ουρά.

04 Σεπ 2018

Θα ξεκινήσω την πρώτη μου κριτική στην σελίδα με μια σχετικά χαλαρή περίπτωση μαγαζιού, το Mr. Pug's Canteen.

Η επίσκεψη μου έγινε στις 30/06/18, ένα χαλαρό απόγευμα Σαββάτου όπου βρισκόμουν στην περιοχή για επαγγελματικούς λόγου. Δεδομένου ότι δεν είχα καταφέρνει να ικανοποιήσω έως εκείνη την στιγμή την πείνα μου, θεωρείσαι μια πολύ καλή ευκαιρία να δοκιμάσω το μαγαζί που είχα βάλει στο μάτι καιρό.

Χώρος 2/4

Ο χώρος του μαγαζιού στην ουσία είναι το κομμάτι του πεζόδρομου που του αντιστοιχεί. Υπάρχουν στημένα ψηλά τραπέζια με αντίστοιχα ψηλές καρέκλες (πιο βολικές απ'όσο νόμισα με την πρώτη ματιά) καθώς και ένα αρκετά στενό πάσο μπροστά από την κουζίνα που σου επιτρέπει να έχεις μια μικρή εικόνα της λειτουργία της. Ο χώρος είναι ανάλογος του μαγαζιού και εξυπηρετεί τον σκοπό του πλήρως, δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό σε αυτό. Επειδή όμως ο εσωτερικός χώρος δεν έχει καμία ουσιαστική δυνατότητα να κάτσει κόσμος λόγω του περιορισμένου μεγέθους του, σε καιρικές συνθήκες λιγότερο ιδανικές (όπως αέρας, βροχή, κρύο κλπ) διατηρώ τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα μπορούσα να απολαύσω εξίσου το γεύμα μου.

Εξυπηρέτηση 3/4

Η εξυπηρέτηση ήταν αναμενόμενη, ευγενική και χαλαρή, περίπου όπως θα ήταν σε κάθε μαγαζί που δίνει φαγητό στο χέρι. Ειλικρινά καλή, χωρίς και κάτι το εξαιρετικό.

Φαγητό 3/4

Επειδή γενικότερα έχω μεγαλύτερη εξοικείωση με τις κρεατοφαγικες επιλογές, στην πρώτη μου παραγγελία στο μαγαζί αποφάσισα να κινηθώ προς τέτοιες κατευθύνσεις. Εκμεταλλευόμενος την μεγάλη όρεξη αποφάσισα να δοκιμάσω τρεις διαφορετικές επιλογές bao buns, ώστε να σχηματίσω όσο καλύτερη εικόνα θα μπορούσα με την επίσκεψή μου. Αυτά που δοκίμασα ήταν:

- Ψητή ασιατική πάπια, γλυκιά σάλτσα και φυτρες σόγιας 3/4:

Πολύ νόστιμο πιάτο, η πάπια νόστιμη και τραγανή χωρίς να έχει γίνει στεγνή. Ειδικά η πρώτη μπουκιά ήταν πραγματική έκπληξη στο στώμα, και από γεύσεις αλλά και από υφές. Η μόνη μου ένσταση είναι πως η γλυκιά σάλτσα είναι λίγο πιο έντονη (γλυκιά) απ'όσο θα ήθελα, με αποτέλεσμα όσο συνέχιζα να τρώω άρχιζε να επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά και να κουράζει λίγο. Αν δεν υπήρχε ο το θέμα μου αυτό με την γλυκιά σάλτσα, το πιάτο θα έπαιρνε δίκαια 4/4

- Χοιρινό γλυκοπικαντικα μαριναρισμενο, πίκλα κρεμμύδι 4/4:

Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο πιάτο αποδίδει πλήρως αυτό που υπόσχεται. Είναι η πιο basic επιλογή του καταλόγου (και η πιο οικονομική, να κρατάμε και αυτόν τον παράγοντα στο νου), όμως οι γεύσεις κάθε άλλο από basic. Το χοιρινό πολύ νόστιμο, με λιπαρότητα τόση ώστε να απολαμβάνεις το κρέας χωρίς να σε κουράζει ή να νιώθεις ενοχικά. Το γλυκό στοιχείο υπαρκτό, σε πολύ πιο ελεγχόμενη ένταση. Ένα πολύ δυνατό πιάτο στην πιο ταπεινή θέση του καταλόγου, εξασφαλίζει μια θέση στην επόμενη επίσκεψη.

- Πικάντικο ψιλοκομμένο μοσχάρι, λάχανο, τσίλι, τηγανητό σκόρδο 3/4

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου δυνατό παίκτη στα καυτερά, έχω όμως μια βασική εμπειρία και αντοχή. Η μοναδική επιλογή καλύτερου στον κατάλογο πάει κατευθείαν στις τρεις πιπεριές, ενώ και όταν το παραγγέλνεις σε προειδοποιεί το προσωπικό. Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν πάνω από τις δυνάμεις μου, από ένα σημείο και μετά είχε μουδιάσει το στόμα σε βαθμό σχεδόν να μην γεύομαι πια. Το μεγάλο όμως κρίμα είναι ότι είναι πεντανόστιμο! Η πρώτη μπουκιά πραγματικά με ενθουσίασε και μετά, πάρα το μαρτύριο, συνέχιζε να μου φαίνεται νόστιμο. Ο λόγος που βάζω 3/4 και όχι 4/4 έχει να κάνει με το ότι βρίσκω άστοχο να μην υπάρχει κάποια επιλογή καυτερού για μη πρωταθλητές του σπορ. Υπάρχουν διάφορες επιλογές που δεν έχουν καθόλου αυτό το στοιχείο, και μια και μοναδική που το έχει σε ακραία ένταση. Ενδεχομένως να μην είναι αστοχία του πιάτου αλλά του καταλόγου, πάντως οι γεύσεις του είναι ξεκάθαρα οι καλύτερες από τα τρία πιάτα που έφαγα.

Value for money 4/4

Επειδή είμαι άνθρωπος με μεγάλη όρεξη, νομίζω πως τα δύο bao buns είναι λίγα για να χορτάσεις. Τρία αλμυρά σημαίνει από 8 έως 12 ευρώ το άτομο. Είναι ένα ποσό που το δίνεις γενικά για να φας κάτι ωραίο και ξεχωριστό, και έχοντας αυτό στο μυαλό και παραβλέποντας τον χώρο (που είναι όπως περιέγραψα) του βάζω το 4/4. Δεν μπορεί να μπει σε ίδια κατηγορία με fast food επιλογές, θα ήταν άδικο και θα ήταν και εκτός συναγωνισμού.

Συνολικά 3/4
Είναι σίγουρα μια καλή επιλογή για κάτι λίγο διαφορετικό. Διατηρεί το χαλαρό κλίμα του να πας με παρέα να φας κάτι "στο χέρι", προσθέτοντας όμως στοιχεία που σε κάνουν να νιώθεις πως από μόνη της η επιλογή του μαγαζιού αποτελεί έξοδος (χωρίς όμως να φεύγει από την κατηγορία, κάτι και που το ίδιο το μαγαζί δεν επιθυμεί).

Σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη αν βρίσκεται κάποιος στην περιοχή, αξίζει και παράκαμψη από τον δρόμο σου για να πας. Να ξεκινήσεις από κάποια απομακρυσμένη σε σχέση με το Χαλάνδρι περιοχή μόνο για να πας στο μαγαζί, δεν νομίζω.

Kατσουλιέρη 6, Χαλάνδρι

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...