25 Μάρ 2019

Σάββατο βράδυ κατόπιν κράτησης επισκεφθήκαμε το μικρό αυτό ταβερνείο του Πειραιά.

Χώρος (2/4):

Καθαρός μεν, μικρός δε και χωρίς κάποια ταυτότητα. Ένας μικρός μακρόστενος εσωτερικός χώρος και μια βεράντα καλυμμένη με σχεδόν αντίστοιχο μέγεθος. Η τζαμαρία του έδινε μια οπτική πρόσβαση στον δρόμο χωρίς κάποια όμως θέα που να αξίζει αναφορά.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μεγάλος με αρκετή ποικιλία πιάτων χωρίς περίεργες ονομασίες και χωρίς κάτι διαφορετικό που να ξεχωρίζει σαν πιάτο απο τον κατάλογο. Το μενού είναι μοιρασμένο στα κρεατικά και στα ψαρικά-θαλασσινά. Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα Μαέριο (8/10)

Σαλάτα Άνω Μερά (7/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (7/10)

Θρακιώτικο καρτελέτσι δηλ. ζύμη γεμισμένη με τυριά (7/10)

Κεφτεδάκια Μαεριό (7/10)

Κοτόπουλο τηγανιά (6/10)

Μοσχαράκι μαγειρευτό της μαμάς (6.5/10)

Μπιφτέκια μοσχαρίσια στην σχάρα (7/10)

Μπριζόλα μοσχαρίσια γάλακτος 400γρ. (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατα τα 2 νέα παιδιά στο σέρβις, μας φρόντισαν με αμεσότητα, φιλική συμπεριφορά, ευγένεια και καλή διάθεση. Φευγοντας διαπίστωσα οτι ο ένας καθόταν και ετοιμαζόταν να παίξει μπουζούκι.

Value for money (3/4):

Οι μερίδες ηταν καλές σε ποσότητα και απο μέτρια μέχρι καλή γευστικά ποιότητα. Οι τιμές είναι φυσιολογικές, δεν τις λες φοβερά φθηνές.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 αναψυκτικά, μισό κιλό κρασί χύμα και σχεδόν άλλο τόσο κέρασμα και με γλυκά (γιαούρτι με περγαμόντο και γιαούρτι με γλυκό καρότο) επίσης κερασμένα απο το μαγαζί, ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 70+ ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό συνοικιακό ταβερνάκι, για αυτούς που μένουν στην περιοχή, με αρκετή ποικιλία πιάτων.

18 Ιούλ 2018

Στον Αποσπερίτη έχουμε γίνει θαμώνες από τότε που άνοιξε. Έχω παραγγείλει τον κατάλογο συνολικά 2-3 φορές και έχουμε φάει τα πάντα από εκεί, βοηθάει και το οτι βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μας.

Βέβαια δεν είναι μόνο η απόσταση. Όλα τα φαγητά είναι μαγειρεμένα εξαιρετικά, δεν μπορώ να πω οτι έχω φάει κάτι και δεν μου άρεσε. Οι τιμές πολύ λογικές για την ποιότητα του φαγητού και ας μην ξεχνάμε τις αρκετά μεγάλες μερίδες, έχουμε φάει σε πολύ ακριβότερες ταβέρνες χωρίς να το ευχαριστηθούμε τόσο. Θες τιμές; Στη σελίδα τους στο facebook έχει όλο το μενού με τιμοκατάλογο, οπότε δεν χρειάζεται να γράωψ κάτι σχετικά.
Επίσης τα κρασιά του είναι εύγευστα και δεν "βαράνε".

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα άψογη, τα παιδιά είναι πολύ φιλικά και γενικώς το περιβάλλον είναι "οικογενειακό".

Ο χώρος μπορεί να μη σου γεμίζει το μάτι αρχικά, όμως είναι πολύ φιλόξενος, ξεκούραστος στο μάτι και τα τραπέζια έχουν καλή απόσταση μεταξύ τους (εκτός από τις μέρες που έχει live, τι περίμενες δηλαδή;). Οκ έχει θέα την Αντ. Θεοχάρη αλλά σε τέτοια μαγαζιά πας για την παρέα, το φαγητό και τη μουσική, αν θελεις θέα και ρομάντζα πηγαίνεις αλλού.

Αν πρέπει να ξεχωρίσω κάποια πιάτα αυτά θα ήταν ο μπακαλιάρος σκορδαλιά (εγώ που δεν τρώω κανονικά, εκεί το σκίζω), τα ψαρικά του γενικά είναι τέλεια, η κόρη μου τρελλαίνεται για το μπιφτέκι (το καλύτερο που έχει φάει λέει) αλλά το best of είναι η καπνιστή μπριζόλα, την έχω και άχτι...

Πότε θα ξαναπάμε είπαμε;

Σοφοκλέους 105 και Αντωνίου Θεοχάρη