Μενού από Αιθιοπία. Και μεσημέρι. Τρίτη κλειστά.

31 Μαι 2016

Ο φίλτατος fratello έχει στο μυαλό του το AXUM όταν αναφέρει ότι το LALIBELA είχε αλλάξει θέση. Το AXUM ήτο έτερο αιθιοπικό, το οποίο αρχικώς έδρευε στην οδό Σκιάθου και μετά -όταν δόθηκε αντιπαροχή η μονοκατοικία που εστεγάζετο- πήγε Δροσοπούλου και Κέας. Και μετά χάθηκαν τα ίχνη του ή είναι εκεί αλλά παρηκμασμένο. Το LALIBELA κατά τη διάρκεια της δεκαπενταετούς αυτού καριέρας μας ταΐζει από το ίδιο σημείο. Αμετακίνητο. Είναι αμετακίνητο και σε τιμές που είναι οι ίδιες εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία που πάω. Αρχικώς φαίνονταν πανάκριβες οι τιμές του. Μετά (όταν μας πήρε το περιβόλι κι η χαρά) φαίνονταν ΟΚ. Τώρα φαίνονται και πάλι ακριβές.

Αλλά είναι λάθος –ή βασικά αδικία- να ξεκινάω έτσι. Ας το πιάσω αλλιώς. Δεν είναι εστιατόριο. Είναι η φυσική προέκταση της αιθιοπικής κοινότητας, η οποία για –άγνωστους σε εμένα λόγους- υπάρχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια στην περιοχή Κυψέλης-Φοιτητικής Εστίας Αθηνών. Η θεωρία λέει ότι μετά την πτώση του Σελασιέ το 1974 (τελευταίου αυτοκράτορα της χώρας) ήρθαν στην Ελλάδα ζητώντας καλλίτερη τύχη σε μια ομόδοξη χώρα με την στήριξη της εδώ εκκλησίας. Ως φοιτητές μάλιστα διέμεναν στην Φοιτητική Εστία και φτιάξαν στέκια εκεί κοντά. Είναι χριστιανοί ορθόδοξοι (ζωντανό απολίθωμα της βυζαντινής εξωτερικής πολιτικής, βλ Κωνστάντιος Β') κι είναι από τους πιο πράους ανθρώπους που θα γνωρίσετε ποτέ. Αν είστε από αυτούς που αρέσκονται στους λιακοπουλισμούς (εξωγήινοι κτλ) σας παραπέμπω και στο Bιβλίο (ή Ευαγγέλιο) του Ενώχ, το οποίο παραμένει ιερό για την Αιθιοπική Ορθόδοξη Εκκλησία.

Όπως έχει πει ο Πορτοσάλτε, ο οποίος είναι από την Πόλη, «όταν μεγαλώνεις με ξένους αδυνατείς να γίνεις ρατσιστής». Εμένα οι κελεμπίες τους μου φαίνονταν ευχάριστα παράξενες την δεκαετία του ’80 που μεγάλωνα στη γειτονιά. Κάτι σαν την μοϊκάνα των πάνκηδων των σχολείων της Γκράβα. Οι μυρωδιές που έβγαιναν από το AXUM μου γαργάλαγαν τη μύτη καθώς γυρνούσα από τα αγγλικά όσο και το αγαπημένο μου σουβλατζίδικο λίγο παραπάνω (βλ. κριτική για Θεσσαλία). Μούλεγε η μάνα μου ότι τρώνε με τα χέρια και δεν το καταλάβαινα. Για μένα δεν ήταν ούτε μετανάστες, ούτε πρόσφυγες. Ήταν διαφορετικοί γείτονες. Όταν μεγάλωσα και μπόρεσα να ξεπεράσω κάποια ταμπού, διότι ντροπή δεν είναι να έχεις ταμπού, ντροπή είναι να μην καταλαβαίνεις αν έχεις, πήγα κι έφαγα στο LALIBELA. Αρχικώς και βασικά μαζί με τον αδερφό μου, ο οποίος είναι πλέον στα εξωτερικά, ελέω 'ανάπτυξης'. Έκτοτε ψάχνω παρέα. Που και που καταφέρνω την καλή μου. Έτσι έγινε και χθες 24-5-2016. Είχαμε βάλει στοίχημα για κάτι άσχετο. Αν κέρδιζε ήταν Red Elephant. Αν κέρδιζα εγώ LALIBELA. Ήταν σα να λήστευα εκκλησία. Χεχεχεχε....

Είναι ένα μαγαζί που δεν τραβάει πολλούς. Όμως η κουζίνα του μπορεί να αποκτήσει φανατικούς φίλους (πχ εμένα). Τετράγωνος χώρος, ισόγειο πολυκατοικίας, αλουμίνια με κουρτίνες, πλαστικές μπανανιές και καλύβες, διακοσμητικά επιπέδου «τσολιαδάκια» στους τοίχους που γράφουν Ethiopia. Λίγα τραπέζια και δυο μεγάλοι καναπέδες στα χρώματα της Αιθιοπίας. Κίτρινο, πράσινο, κόκκινο. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πας για το περιβάλλον. Μοιάζει περισσότερο με πολιτιστικό κέντρο ή χώρο συνεύρεσης ομοεθνών και λιγότερο με ethnic εστιατόριο. Η μουσική θυμίζει περίπτερο του αιθιοπικού ΕΟΤ του '70.

Θα σε σερβίρει μια κυρία (από τις δύο που το λειτουργούν) η οποία με γλυκύτητα θα επιμείνει να φας με τα χέρια. Καλό είναι να την ακούσεις. Μιλάει ελληνικά αρκετά καλά για να γίνει η συνεννόηση. Δεν αγοράζεις και σπίτι... Έχει ένα μόνιμο χαμόγελο γλυκύτητας στα χείλη της. Μάλλον η ίδια μαγειρεύει μαζί με την φίλη της – συνεταίρο. Δεν έχει προφίλ επαγγελματία. Και μάλλον δεν είναι. Όσες φορές έχω πάει είμαστε εμείς άντε και μια παρέα ακόμα.

Δεν μπορώ να το παίξω ειδικός και να σου πω τι θα πάρεις. Θα ήταν ψέμα. Κάθε φορά που πάω παραγγέλνω στην τύχη. Δεν έχω πάρει ποτέ ταρτάρ εκεί διότι δεν έχω ξεπεράσει όλες μου τις φοβίες σε τούτη εδώ τη ζήση. Σίγουρα όμως θα πω ότι όσα έχω πάρει κατά καιρούς είναι πεντανόστιμα κι αν σου αρέσουν τα καυτερά βρήκες διαμαντάκι. Επίσης για πρώτη φορά στην ζωή μου έκανα τον ντεντέκτιβ και μεταφέρω ονόματα. Πήραμε:

Siga Watt. Μοσχαράκι μέσα σε ζουμερή σαλτσούλα και καυτερούλι. Στα 11 έουροζ.

Tibs Awaze (ή awassi όπως μου το καρφώνει ο γούγλης). Μοσχαράκι μέσα σε άλλου είδους ζουμερή σαλτσούλα και πολύ πικάντικο ή λίγο καυτερό. Στα 12 ευρά.
Ένα από τα δύο ήταν γαρνιρισμένο με πιπεριές αλλά δεν θυμάμαι ποιο, νομίζω το awaze.

Yemsir Kik Wet. Δηλαδή φακές καυτερές. Ημίπηχτες. Στα 11 ευρώ.

Τα ως άνω σερβίρονται σε ειδικά (κάτι σαν κεραμικά) μπολάκια που παίρνουν από κάτω ρεσώ προκειμένου να παραμένουν ζεστά.

Πήραμε και μια αιθιοπική σαλάτα με ένα ανθοτυροειδές δικό τους. Στα 3 γιούροζ.

Μια παγωμένη Fischer ετραβίχθη άριστα. Στα 3 γιούρο.

Μας φέραν μια καλάθα injeera ήτοι σπογγώδη υπόξινη πίτα η οποία λειτουργεί
τόσο σαν ψωμί όσο και σαν μαχαιροπίρουνο. Δηλαδή με ένα κομμάτι από αυτή "χουφτώνεις" τη μπουκιά σου. Και γι' αυτό λειτουργεί και λίγο σαν χαρτοπετσέτα. Άνευ χρέωσης.

Αδυνατώ να κάνω αναλυτική κριτική στην κουζίνα λόγω έλλειψης γνώσης. Οριακά μπόρεσα να μεταφέρω τα ονόματα. Είχα βγάλει φωτογραφία με το κινητό μου τον κατάλογο αλλά διάολε εκτός από τα αρνιά, τους κιμάδες και τα ωμά δυσκολεύτηκα και πάλι να καταλάβω τι είχα παραγγείλει χθες! Μόνο τις φακές αναγνώρισα αμέσως.

Όμως αν
α) δεν έχεις εσύ, ή η παρέα σου, πρόβλημα με ένα μέρος όπως περιγράφεται στο σύνολο των κριτικών (που είναι απόλυτα ειλικρινείς και κατατοπιστικές),
β) αν σε τρώει ο ______ σου να δοκιμάσεις μια γεύση που δεν έχει ξαναδοκιμάσει (κάτι μεταξύ μαροκινού και ινδικού είναι μια χονδροειδής παρομοίωση),
γ) αν θες να νιώσεις σαν μεγάλο παιδί τρώγοντας με τα χέρια,
δ) αν γουστάρεις τα καυτερά τότε run. Run like hell. Ραν αζ ιφ δερ ιζ νόου τουμόροου. Και μόνο που το γράφω η σιελόρροια μου χτυπάει την πόρτα.

Πληρώσαμε 18,50 ευρώ το κεφάλι χωρίς τα ποτά. Σήμερα -το ξέρω- δεν είναι λίγα. Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός στο VfM. Εγώ θα ήθελα να τρώω κάθε μέρα για ένα μήνα εκεί και μετά θα ήμουν αντικειμενικός. Δι’ εμέ είναι μασάζ ουρανίσκου. Δεν θα ντραπώ να πω ότι δόξα τω θεώ που ήμασταν μόνοι μας χθες διότι μούγκριζα τρώγοντας.

ΥΓ Για την ιστορία του παρακείμενου Άσυλου Ανιάτων και την εκκλησία της Αγίας Ζώνης μίαν ετέραν φοράν που θα ψωνίσετε και έτερα αντικείμενα.

ΥΓ2 Διαλύθηκαν οι Manowar...

15 Ιουν 2015

Σε συνέχεια της γευστικής αναζήτησης της παγκόσμιας κουζίνας, 4 φίλες κι εγώ επισκεφθήκαμε το Lalibela, τέλη Μαρτίου.

Έχοντας διαβάσει προηγούμενα σχόλια επισκεπτών, δεν περίμενα να βρω κανέναν ιδιαίτερο χώρο, και όντως δε βρήκα.
Το μαγαζί είναι παλιό, με με λιτή διακόσμηση. Για την ακρίβεια μοιάζει με παλιό καφενείο που έχει πρόχειρα μετατραπεί σε εστιατόριο.

Μπαίνοντας μας υποδέχθηκε μια πολύ γλυκιά, ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη κυρία, που μας έφερε τον κατάλογο και μας άφησε να τον μελετήσουμε... και που φυσικά όταν γύρισε έπρεπε να μας εξηγήσει τα πάντα.

Το φαγητό,
σ' εμένα άρεσε πολύ.
Αν και από γνώστη της Αιθιοπικής κουζίνας είχα πληροφορηθεί ότι τα φαγητά είναι σχετικά προσαρμοσμένα στις Ελληνικές γεύσεις, τίποτα πέρα από τη σαλάτα δε θύμιζε ελληνικό φαγητό τόσο στη γεύση, όσο και στον τρόπο μαγειρέματος.

Παραγγείλαμε 5 διαφορετικές μερίδες, και τη μοναδική του καταλόγου σαλάτα.
Αρχικά ήρθαν στο τραπέζι τα ρολά - πιτούλες που φαίνονται και στη φωτογραφία, η οποία είναι και αρκετά αντιπροσωπευτική, και στη συνέχεια οι μερίδες μας που αρχικά δε μου γέμισαν το μάτι από άποψη ποσότητας... Μεγάλο λάθος γιατί χορτάσαμε έχοντας καταναλώσει τα 2/3 του φαγητού.

Ο τρόπος σερβιρίσματος ήταν "άπλωμα του περιεχομένου της μερίδας μέσα στις πιτούλες και τύλιγμα". Όλα τα κρεατικά στις μερίδες είναι ή αλεσμένα ή κομμένα σε πολύ ψιλά κομματάκια.
Πεντανόστιμο!!! Τα καυτερά τους ήταν αρκετά καυτερά. ενώ τα μη καυτερά τους δεν ήταν κει εντελώς "μη", είχαν κι αυτά μια σχετική ένταση.

Το σέρβις,
αν και σχετικά αργό για σχεδόν άδειο το μαγαζί, η κοπέλα ήταν πάρα πολύ ευγενική και πρόθυμη να μας βοηθήσει σε ότι της ζητήσαμε.

Οι τιμές,
λιγάκι τσιμπημένες τόσο για την ποσότητα του φαγητού, όσο και για την ποιότητα του χώρου. Οι μερίδες έχουν από 11 - 13 ευρώ και η σαλάτα 3. Δυστυχώς δε θυμάμαι τις τιμές της μπύρας και του καφέ στο τέλος, αλλά δώσαμε γύρω στα 90 ευρώ τα 5 άτομα.

Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε τον καφέ τους μετά το γεύμα, έχει τελετουργικό έκπληξη.

Τέλος, η κυρία που μας σέρβιρε, μας ενημέρωσε ότι κάθε πρώτο Σάββατο του μήνα (είναι απαραίτητο να γίνει κράτηση), έχουν παραδοσιακή μουσική και χορό, που θεώρησα πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα η επόμενη επίσκεψή μου θα είναι μια τέτοια μέρα.

19 Μαι 2015

Γεύση: εδώ τα πράγματα είναι εντελώς υποκειμενικά. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ αιθιοπική κουζίνα. Δεν μου άρεσε απολύτως τίποτα. Τα περισσότερα ήταν πολύ καυτερά και τα άλλα άνοστα(για μένα)

Εξυπηρέτηση: Μία ευγενική γυναίκα από Αιθιοπία μας εξήγησε (σε πολύ σπαστά ελληνικά) όλα τα πιάτα που ήρθαν άλλα και για την διατροφική τους αξία.

Χώρος: Πρόκειται για ένα παλιό καφενείο με μερικά παραδοσιακά αντικείμενα-κάδρα κλπ εδώ κ εκεί. Μην πάτε με μεγάλες προσδοκίες.

VFM: Συγκινητική η προσπάθεια των ιδιοκτητών άλλα δεν πέρασα καλά..

25 Μάρ 2015

Επισκεφτήκαμε χθες 21/3 το εν λόγω εστιατόριο, μια παρέα 7 ατόμων. Καθότι πρωτάρηδες στην συγκεκριμένη κουζίνα, αποφασίσαμε να πάρουμε την ποικιλία πιάτων (25 Ε) και 3 κυρίως πιάτα (11-13Ε).

Ο χώρος απλός και αρκετά παραδοσιακός, ήταν ευχάριστα αντίθετος με την συνήθεια να εξευρωπαΐζονται εστιατόρια τέτοιου είδους και η τηλεόραση με τα βιντεοκλίπ της Αιθιοπίας έδινε μια παραπάνω έθνικ νότα στην βραδιά.

Περιμέναμε περίπου 1.15-1.30 ώρα από την ώρα που παραγγείλαμε μέχρι την ώρα που τα πιάτα άρχισαν να φτάνουν. Στο μεταξύ δοκιμάσαμε το χύμα κόκκινο κρασί (μέτριο αλλά εύκολο στην κατανάλωση, καμία σχέση με άλλα "παραδοσιακά μαγαζιά" που σερβίρουν ξίδι) και περιμέναμε υπομονετικά υπό τους ήχους Αιθιοπικής μουσικής (ομολογουμένως δεν ήταν πολύ ευχάριστη στο άκουσμα).

Όταν επιτέλους ήρθε το φαγητό, ακόμα και 2-3 άτομα της παρέας που δεν πεινούσαν όταν φτάσαμε είχαν πλέον λυσσάξει και πέσαμε με τα μούτρα! Οι παραδοσιακές πιτούλες ήταν αντικειμενικά άνοστες και σε αρκετούς από εμάς χάλασαν όλη την εμπειρία λόγω της ξινής τους επίγευσης, ελλείψει πιρουνιών όμως αναγκαστήκαμε να τις χρησιμοποιήσουμε.

Η κυρία που μας εξυπηρέτησε μας ενημέρωσε ότι η κάθε ποικιλία ήταν για 2 άτομα οπότε μας πρότεινε/ανάγκασε να παραγγείλουμε 2. Όταν όμως το φαγητό έφτασε η ποικιλία φαινόταν να είναι μόνο μία, απλώς κάπως πιο γεμισμένα τα πιάτα και η κυρία μας ενημέρωσε ότι αυτές ήταν δύο σερβιρισμένες στα πιάτα της μίας.

Τα υπόλοιπα πιάτα που ήρθαν ήταν πολύ νόστιμα, κάποια αρκετά καυτερά αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, το κρέας καλομαγειρεμένο και με πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη γεύση.

Όταν ήρθε η ώρα του λογαριασμού τα πράγματα κάπως δυσκόλεψαν. 7 άτομα, 2 ποικιλίες (που βασικά ήταν μία) και 3 κυρίως, 1 1/2 κιλό κρασί (μας χρέωσε 2) και 6 αναψυκτικά= 120 Ε.

Όταν ζητήσαμε να μας εξηγήσουν γιατί η ποικιλία έμοιαζε σε ποσότητα με διπλανού τραπεζιού 2 ατόμων μας απάντησαν ότι η δική μας ήταν πιο γεμάτη από των άλλων και ότι έτσι συνηθίζουν να σερβίρουν τις 2.

Περιττό να σημειώσω πως η βραδιά τελείωσε άδοξα καθώς κανείς μας δεν χάρηκε με την ευκολία με την οποία θεώρησαν ότι θα πρέπει να πληρώσουμε για κάτι το οποίο δεν φάγαμε και σίγουρα πολύ δύσκολα κάποιος από εμάς θα επισκεφτεί ξανά το Lalibela.

27 Μάρ 2014

Sellam (Γεια σας)! Το LALIBELA είναι ίσως το πιο παλιό real ethnic εστιατόριο της πόλης. Αν δεν κάνω λάθος, η πρώτη του θέση ήταν στο τέλος της οδού Ιωάννου Δροσοπούλου, λίγο πριν τη διασταύρωση με τη Λεωφόρο Γαλατσίου. Εδώ και μερικά χρόνια μεταφέρθηκε στην οδό Νάξου. Το όνομά του το έχει πάρει από την ομώνυμη ιερή πόλη της Αιθιοπίας, στα βόρεια της χώρας, που είναι γεμάτη μονολιθικούς ναούς σε σχήμα σταυρού σκαλισμένες στο βράχο. Ρίξτε μια ματιά στο Google, αξίζει τον κόπο.

Η Αιθιοπία συνδέεται με την Ελλάδα με φιλικούς δεσμούς εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει εκεί ακόμα η ελληνική ιεραποστολή, σίγουρα όμως λειτουργεί ένας σύλλογος βοηθείας παιδιών της Αιθιοπίας με το όνομα – σωστά το μαντέψατε – LALIBELA. Ο φίλος pass 1 έγραψε στην εμπεριστατωμένη κριτική του γι’ αυτό το εστιατόριο την ιστορία που συνδέεται με την επίσκεψη του Αιθίοπα μονάρχη στη χώρα μας, εγώ μπορώ να προσθέσω μια ανάμνηση από την παιδική μου ηλικία στη Θεσσαλονίκη.

Στις αρχές της δεκαετίας του ’60 επισκέφθηκε λοιπόν την πόλη μου η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου αυτής της όχι τόσο μακρινής χώρας, που τότε όμως φάνταζε εντελώς εξωτική, και έδωσε φιλικούς αγώνες με τον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή, αν θυμάμαι καλά. Μπορείτε να φανταστείτε την έκπληξη των φιλάθλων, όταν είδαν στον πρώτο αγώνα τους Αιθίοπες ποδοσφαιριστές να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο ξυπόλητοι! Η έκπληξή τους μεγάλωσε, όταν τους είδαν να παίζουν χωρίς πρόβλημα και να κοντράρουν στα ίσια τους Έλληνες ποδοσφαιριστές, οι οποίοι βέβαια φορούσαν κανονικά ποδοσφαιρικά παπούτσια με σχάρες – και δεν ήξεραν πώς να τους αντιμετωπίσουν.

Στο δεύτερο αγώνα η ομάδα του Ηρακλή διέθεσε στους φιλοξενούμενους, σε μια εκδήλωση αυθεντικού fair play, τέτοια παπούτσια, και περιμέναμε το καλύτερο. Το αποτέλεσμα; Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αιθίοπες κατέβηκαν και πάλι ξυπόλητοι, ήταν αδύνατο να εξοικειωθούν με τις ευρωπαϊκές μας συνήθειες. Άλλωστε και ο θρυλικός Αμπέμπε Μπικίλα, ο μόνος αθλητής που κέρδισε δύο συνεχόμενες φορές, το 1960 στη Ρώμη και το 1964 στο Τόκιο, το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο, την πρώτη φορά είχε τρέξει ξυπόλητος, με ένα ανεπανάληπτο στιλ που έδινε την εντύπωση ότι με την ίδια άνεση θα έτρεχε όχι 42, αλλά 142 χιλιόμετρα. Οι Αιθίοπες είναι ένας ωραίος λαός, θα τολμούσα να τους παραλληλίσω με τους δικούς μας Μανιάτες, περήφανοι και αξιοπρεπείς.

Ας γυρίσουμε όμως στο προκείμενο, το εστιατόριο LALIBELA. Θα το βρείτε πολύ εύκολα, θα παρκάρετε πολύ δύσκολα, Κυψέλη γαρ (7 στα 10, λίγο πιο εύκολα από ότι στην Καλλιθέα), να ξέρετε όμως ότι στον επόμενο κάθετο δρόμο, στην οδό Ανάφης, μπορείτε να αφήσετε το αυτοκίνητό σας σε συνεργαζόμενο Parking (κόστος 4 €).

Το LALIBELA βρίσκεται στο ισόγειο πολυκατοικίας και – κακώς – η τζαμαρία της πρόσοψης είναι καλυμμένη με κουρτίνες, έτσι που δεν ξέρεις τι σε περιμένει ανοίγοντας την πόρτα. Για μένα είναι πάντα μια ευχάριστη έκπληξη, όταν αντικρίζω τον απλό τετράγωνο χώρο με τραπέζια σε αραιά διάταξη, τα περισσότερα με συμβατικά καθίσματα, αλλά και δύο γωνιές με καναπέδες.

Η διακόσμηση φυσικά ethnic, με μια (ψεύτικη) μπανανιά στο κέντρο, μια χωριάτικη καλύβα πίσω αριστερά και όλων των ειδών τα διακοσμητικά στους τοίχους. Στο βάθος υπάρχει και ένα μικρό περίπτερο με τουριστικά σουβενίρ που μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει. Κυρίαρχο χρώμα το χρυσαφί της άμμου σε συνδυασμό με ροζ, πράσινο και καφέ. Μια τηλεόραση είναι μόνιμα συντονισμένη, χωρίς ήχο, σε κάποιο αιθιοπικό δορυφορικό κανάλι, από τα ηχεία ακούγεται ιδιαίτερα ευχάριστη μουσική της χώρας.

Στο LALIBELA συχνάζουν πια όχι μόνο Αιθίοπες, αλλά και πολλοί Έλληνες που το έχουν μάθει και δεν πάσχουν από φοβικό σύνδρομο απέναντι σε μια όπως και να το κάνουμε άγνωστη κουζίνα. Πιστέψτε με, δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε για τίποτε. Όπως όλα τα ethnic εστιατόρια που βρίσκονται χρόνια στην Αθήνα, το LALIBELA έχει προσαρμοστεί στις προτιμήσεις των ντόπιων, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να φέρει τον ουρανίσκο σας σε δύσκολη θέση, ούτε και στο θέμα της κάψας, η οποία είναι γλυκιά και μάλλον ήπια.

Οι πρωτάρηδες καλά θα κάνουν να επιλέξουν την ποικιλία των πέντε πιάτων (25 €), με συνοδεία πράσινης σαλάτας (ονομάζεται αιθιοπική, είναι όμως βαθύτατα ελληνική, 3 €) και ανθότυρου, που είναι απλά λίγο πιο στεγνό από το δικό μας. Τα τρία πιάτα είναι με κρέας μοσχαρίσιο, ψιλοκομμένο ή σε μορφή κιμά, τα άλλα δύο χορτοφαγικά – πατάτες με καρότο και κολοκύθι (ή μήπως κουνουπίδι;) και φακές αλεσμένες σαν φάβα. Σε επόμενες επισκέψεις μπορείτε να παραγγείλετε κανονικές μερίδες, σερβιρισμένες σε εμαγέ δίσκους που τοποθετούνται στη μέση του τραπεζιού (12 – 13€ όλα τα κρεατικά). Ο κατάλογος είναι απλός και άκρως επεξηγηματικός.

Το κλου της ιστορίας, για να καταλάβετε καλύτερα την αναφορά που έκανα στην αρχή στη διαφορετικότητα της αθλητικής κουλτούρας ανάμεσα στις δύο χώρες, είναι ότι στο τραπέζι δεν υπάρχουν μαχαιροπήρουνα, έρχονται μόνο για αγύριστα ελληνικά κεφάλια που δεν θέλουν να δοκιμάσουν την εμπειρία του να φάνε με τα χέρια (τουαλέτα στο υπόγειο! ) χρησιμοποιώντας το εντελώς ασυνήθιστο, ελαστικό και σπογγώδες, ελαφρά υπόξινο αιθιοπικό ψωμί, με το οποίο μαζεύεται το φαγητό σε μπουκιές. Πολύ ωραία εμπειρία, σαν να τρώνε όλοι σε κινέζικα εστιατόρια με τσόπστικς.

Αν δεν θέλετε να καθυστερήσετε, ενημερώστε δίνοντας την παραγγελία, ότι θα κλείσετε το δείπνο σας με αιθιοπικό καφέ, είναι το highlight της υπόθεσης (6 € για δύο άτομα), θέλει όμως πάνω από μισή ώρα για να ετοιμαστεί. Η Αιθιοπία παράγει ως γνωστόν πολύ ωραίο καφέ με έντονη γεύση. Έρχεται σε καφετιέρα από την οποία γεμίζετε τις κούπες σας, μαζί με γλυκό ποπκόρν (! ) και κάτι σαν θυμιατό όπου καίει κάτι σαν λιβάνι και είναι όλα τα λεφτά. Δυστυχώς δεν υπάρχουν αιθιοπικές μπίρες, μπορείτε όμως να μείνετε, αν θέλετε, στο νερό.

Η εξυπηρέτηση δεν είναι επαγγελματική, όμως γίνεται με χαμόγελο και προθυμία. Όλοι μιλούν καλά ελληνικά και βγάζουν μια ζεστασιά χωρίς ίχνος προσποίησης. Ο λογαριασμός για δύο άτομα μόλις που θα σκαρφαλώσει στα 40 €, οι τιμές θα μπορούσαν ίσως να είναι ένα κλικ πιο χαμηλές, όμως θεωρώ μιζέρια να το καταλογίσω ως μείον.

Το πρώτο Σάββατο κάθε μήνα υπάρχει μπουφές με 15 πιάτα, μουσική και τοπικούς χορούς. Κράτηση απαραίτητη, να πάτε εντελώς νηστικοί και με μεγάλη παρέα.
Amesegnalehu (ευχαριστώ) για την προσοχή σας!

05 Μάρ 2014

Πολύ νόστιμο φαγητό, με εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Καθότι πρωτάρηδες στην εν λόγω κουζίνα παραγγείλαμε την ποικιλία του μαγαζιού που είχε λίγο απ' όλα τα πιάτα του μενού. Συγχωρείστε με αλλά δε θυμάμαι ονόματα, μπορώ όμως να περιγράψω.

Τα περισσότερα πιάτα ήταν με βάση το μοσχάρι καλομαγειρεμένα σε διάφορες παραλλαγές και σερβίρονται σε παραδοσιακά αφρικανικά σκεύη. Ένα με καρότα και πατάτες, ένα πολύ καυτερό κοκκινιστό ιδανικό για τους φίλους που αγαπάνε αυτό το μούδιασμα στη γλώσσα, ένα με μοσχάρι και πράσινες πιπεριές (Απίστευτοοοο!!!), κιμάς, φάβα (πανομοιότυπη με τη δικιά μας) και ανθότυρο.

Θεωρώ επίσης ότι η κουζίνα της Λαλιμπέλα είναι αντιπροσωπευτική της κουλτούρας και της νοοτροπίας των Αιθιόπων σε αντίθεση με άλλα έθνικ εστιατόρια της Αθήνας. Nιώσαμε από την αρχή πολύ όμορφα και άνετα αφού τα πιρούνια "απαγορεύονται" αφού τρως με το χέρι χρησιμοποιώντας κάτι ρολάκια σαν πίτα λίγο ξινά που όμως σε συνδυασμό με μερικά καυτερά πιάτα δημιουργούσαν μια τέλεια αντίθεση και ταυτόχρονα ισορροπία.

Τα ρολάκια αυτά τα ξετύλιγες, έβαζες μέσα φαγητό και τα ξανατύλιγες.
Η κυρία που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατη και πάρα πολύ εξυπηρετική, το ίδιο και το λοιπό προσωπικό.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά σε κάνει να αισθάνεσαι πολύ άνετα αφού όλοι είναι χαμογελαστοί και γλυκύτατοι.

Στα πολύ θετικά του μαγαζιού ο πολύ επεξηγηματικός κατάλογός του στον οποίο μπορείς να διαβάσεις τι είναι η Λαλιμπέλα όπως επίσης να μάθεις κάποιες βασικές λέξεις στην αμχαρική, τη γλώσσα της Αιθιοπίας.

Επίσης, πολύ ενδιαφέρον το ειδικά διαμορφωμένο μέρος που φτιάχνουν τον καφέ (δυστυχώς δεν παραγγείλαμε αν και θα έπρεπε απ' ότι μάθαμε μετά) που όπως μας ενημέρωσε η κυρία του μαγαζιού είναι κάτι σαν προσομοίωση του σπιτιού της στο χωριό της στην Αιθιοπία.

Με λίγα λόγια αγαπάμε Λαλιμπέλα!!!!! :)))

22 Μαι 2013

Το μακρινό 1924 ο μέλλοντας αυτοκράτορας της Αιθιοπίας Χαιλέ Σελασιέ, που τότε δεν λεγόταν ακόμα έτσι, αλλά πρίγκιπας Ρας Ταφάρι Μακόνεν, επισκέφτηκε την Ελλάδα. Οι τότε επίσημοι άρχισαν να τον γυρνάνε από δω και από κει, ρωτώντας τον αν θα τον ενδιέφερε να αγοράσει κάτι, π.χ. μια έκταση ή να επενδύσει κάπου (σας θυμίζει κάτι;).

Ο Ταφάρι, ο οποίος ήταν καλός άνθρωπος, αλλά όχι όμως και βλαξ, απάντησε ότι τα χρήματα του θα προτιμούσε να τα επενδύσει για την ανάπτυξη της δικής του χώρας.

Πλην όμως επειδή συγκινήθηκε από το δράμα των προσφύγων (ξέρετε, από τον συνωστισμό της Σμύρνης που λένε και τα σχολικά μας βιβλία) οι οποίοι στην κυριολεξία δεν είχαν να φάνε έκανε δυό πράγματα: έδωσε ένα τεράστιο χρηματικό ποσό, προκειμένου να αγοραστούν τρόφιμα, για τους λιμοκτονούντες Αθηναίους, και δώρισε τριακόσια βόδια προκειμένου οι πρόσφυγές να μπορέσουν να οργώσουν την γη, γιατί μην ξεχνάτε ότι πριν 90 χρόνια, περιοχές όπως η Νέα Φιλαδέλφεια δεν είχαν μεζονέτες αλλά χωράφια.

Αναλογίζομαι αν στέλνοντας στους Αιθίοπες τα 300 βόδια που έχουμε στην βουλή βγάζουμε την υποχρέωση, αλλά σκεπτόμενος πιο λογικά νομίζω ότι αρκετά προβλήματα έχουν ήδη από μονοί τους.

Σε ένδειξη ευγνωμοσύνης για την πολύτιμη βοήθεια που απέτρεψε τον θάνατο πολλών ανθρώπων από λιμό, ο δήμος Αθηναίων αποφάσισε να μετονομάσει μια πλατεία σε πλατεία Αβυσσηνίας αφού έτσι τότε λεγόταν η Αιθιοπία (οπότε μάθατε γιατί μέχρι και σήμερα η εν λόγω πλατεία λέγεται έτσι). Κάποιοι δε εκ των απογόνων αυτών που σώθηκαν από λιμό, σε ένδειξή αγνωμοσύνης κυνηγάνε τους απογόνους εκείνων που τους έσωσαν από λιμό. Anyway.

Όμως επειδή μερικά πράγματα παραμένουν all time classic όταν μιλάμε για δημόσιο χρήμα, ενώ το κόστος μεταφοράς των βοδιών ήταν αρχικά 800 λίρες το αθάνατο Ελληνικό κράτος κατάφερε να ξοδέψει τελικά 2.000 λίρες. Το σκάνδαλο έφτασε στην βουλή αλλά ως συνήθως ουδεμία ευθύνη αποδόθηκε. Έτσι όταν το 1954 ο καλός μας, Ρας Ταφάρι ξαναεπισκέφτηκε την Ελλάδα ως αυτοκράτορας πλέον, οργανώθηκε μια σούπερ υποδοχή από τον Βασιλιά Παύλο, τον πρωθυπουργό Παπάγο κ.λ.π.

Ο Ρας πάντως δεν τσίμπησε και δεν έδωσε τίποτα, αλλά ο μύθος λέει ότι άνθρωποι της συνοδείας του, το βράδυ κατ' εντολή του βγήκαν βόλτα μοιράζοντας μεγάλα χρηματικά ποσά σε φτωχούς ανθρώπους. Πάντως εδώ που τα λέμε ο Ρας δεν ήταν από τους ανθρώπους που θα εντυπωσιαζόταν από τέτοιες υποδοχές.

Για να καταλάβετε η σκούφια της βασιλικής οικογένειας της Αιθιοπίας κρατάει από τον Σολομώντα και την βασίλισσα του Σαβά. Τρεις χιλιάδες χρόνια αδιάλειπτα. Και η Αιθιοπία σε αυτό το διάστημα δεν κατακτήθηκε ποτέ από κανέναν, με εξαίρεση μια πενταετία που οι φαιδροί του Μουσολίνι σκέφτηκαν να κάνουν επίδειξη δύναμης.

Και αυτός είναι ο λόγος που οι απανταχού της γης ρασταφάριαν (ναι από τον Ρας Ταφάρι πήραν το όνομα τους), θεωρούσαν την Αιθιοπία σαν γη της επαγγελίας και τον Ρας Ταφάρι σαν μεσσία που θα τους οδηγούσε πίσω.

Σε αυτόν άλλωστε αναφέρεται το Iron, Lion, Zion του Bob Marley: Αυτός ήταν το λιοντάρι της Σιών. Και όταν το 1966 ο Ρας επισκέφτηκε την Τζαμάικα εκατό χιλιάδες κόσμου τον περίμεναν στο αεροδρόμιο. Εκείνη την ημέρα ο ουρανός ήταν συννεφιασμένος. Μόλις φάνηκε το αεροπλάνο του Ρας, τα σύννεφα διαλύθηκαν. Έτσι και οι πιο δύσπιστοι το πίστεψαν: ναι ήταν ο Μεσσίας.

Ο έρμος ο Ρας κατά την διάρκεια της παραμονής του στην Τζαμάικα προσπαθούσε να τους πείσει ότι δεν είναι Μεσσίας. Άδικος κόπος. Ουδείς τον πίστευε. Οι δε πιστοί του, του ζήτησαν να τους απελευθερώσει, από την σκλαβιά αιώνων, γυρίζοντας τους στην γη της επαγγελίας, ήτοι την Αιθιοπία. Ο Ρας που ήταν γατόνι όμως, σκέφτηκε ότι αρκετούς φτωχούς έχει πίσω στην πατρίδα, οπότε άμα του κουβαλιώντουσαν και άλλοι τι να τους κάνει; Έτσι είπε το αμίμητο: καλύτερα να απελευθερωθείτε εδώ που ζείτε και έρχεστε μετά.

Και αν αναρωτηθείτε γιατί σας τα λέω αυτά, ένα θα σας πω: δεν ξέρω. Ίσως επειδή όταν πηγαίνω σε ένα ξένο εστιατόριο μ’ αρέσει να ακούω ή να λέω ιστορίες που αφορούν αυτή την χώρα. Αλλά ξέρω το εξής: όταν θα πάτε στο Lalibela, και θα πάτε μόνο αν σας αρέσουν τα καυτερά, αν είστε αποκλειστικά κρεατοφάγοι (αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από κρέας), και δεν θέλετε κυριλίκια, θα παραγγείλετε ανά δύο άτομα ένα kitfo, ένα tibs και μια σαλατούλα (όσο περιμένετε μπορείτε να χαζέψετε, ίσως και να αγοράσετε μικροαντικείμενα και μπιχλιμπίδια από την Αιθιοπία).

Όταν η Ελισάβετ η οποία σερβίρει, φέρει το kitfo και το tibs θα τα βάλετε στην injera (κάτι σαν ωμή κρέπα) θα προσθέσετε κόκκινο πιπέρι και καυτερή σαλτσούλα θα κατεβάσετε και δυό, τρεις μπύρες μονοκοπανιά θα δώσετε ένα τριαντάρι και θα φύγετε ευτυχισμένοι. Αν έχετε όμως όρεξη μπορείτε να κάτσετε καμμιά ωρίτσα ακόμα και να πιείτε αιθιοπικό καφέ, γιατί τόση ώρα χρειάζεται να ετοιμαστεί.Και υπάρχουν δύο ενδεχόμενα για την όλη φάση: ή θα το λατρέψετε ή θα το μισήσετε. Εσείς αποφασίζετε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη pass1.

04 Δεκ 2011

Η επίσκεψη στο Lalibela έγινε απογευματινή ώρα οπότε οι μόνοι πελάτες στο μαγαζί ήμασταν εμείς (2 άτομα). Το περιβάλλον ήταν όπως το περίμενα, ενώ η εξυπηρέτηση από τις 2 ευγενέστατες κυρίες του μαγαζιού πολύ καλή, με μεγάλη προθυμία μας εξήγησαν τα πιάτα του καταλόγου.

Τώρα, σε σχέση με το φαγητό υπήρχε μια δυσαρμονία, τόσο ως προς το γούστο μου, αλλά και ως προς τις τιμές. Πήραμε μια μερίδα κοτόπουλο καυτερό (αυτό μου άρεσε), μια μερίδα βοδινό με την ίδια περίπου σάλτσα (λίγο σκληρό), 1 μικρή σαλάτα, και μισό κιλό κρασί, μαζί με τον καφέ, σύνολο 37 ευρώ. Θεωρώ ακριβές (13ευρώ) τις μερίδες ενώ οι πίτες που σερβίρουν μου φάνηκαν ξινούτσικες και ωμές, ενώ δεν μπορούσες να τις αποφύγεις μιας και λειτουργούν ως σκεύος για να πιάσεις τις μπουκιές του φαγητού. μαχαιροπήρουνα δεν υπάρχουν.

Το σημείο όμως που διαφέρει πραγματικά αυτό το μαγαζί είναι ο καφές και η παρασκευή του. Μόνο για αυτήν την εμπειρία θα ξαναπήγαινα.

14 Οκτ 2011

Καταρχάς, έχω ένα θέμα με αυτό το μισό... Για παράδειγμα θα έβαζα 2.5 στο χώρο,ο οποίος αν και πολύ απλός και απέριττος δεν ήταν άσχημος. Στο κάτω κάτω αιθιοπικό εστιατόριο είναι.

Η ιδιοκτήτρια είναι συμπαθέστατη και πάρα πολύ ευγενής.Πήγα ένα μεσημέρι και δεν είχε κόσμο, οπότε καβούρδισε καφέ μπροστά μας και μας τον κέρασε ως ρόφημα. Οι γεύσεις, ομολογουμένως δεν μου άρεσαν. αλλά αυτό ενδέχεται να είναι θέμα γούστου.

21 Αυγ 2011

Είχα πάει παλιότερα μεγάλη παρέα και περάσαμε πολύ όμορφα. Η όλη διαδικασία που σου πλένουν τα χέρια για να φας το φαγητό που έρχεται πολύ μαγική.

Δεν ήταν όλα τα φαγητά για τον ουρανίσκο μου, πολύ καφτερά. Όσα δεν ήταν καυτερά ήταν αρκετά συμπαθητικά.

Είχε και παραδοσιακούς χωρούς από την Αιθιοπία εκείνη την ημέρα, πολύ ενδιαφέροντες...