Street food με έμφαση στην Πίτσα.

21 Νοε 2017

Πολύ νέα προσθήκη για street food στου Ψυρρή. Δύο τα ατού του. Πρώτον: πρόκειται για πίτσα στο χέρι, είδος προς εξαφάνιση στις μέρες μας. Δεύτερον: η περιοχή. Έχει ανοίξει στην πολλά υποσχόμενη πιάτσα της Πρωτογένους, ανάμεσα σε ευφάνταστα μαγαζιά και πετυχημένα μπαρ, χωρίς προφανείς αντιπάλους. Γενικά η υπόθεση φαγητό στου Ψυρρή είναι πονεμένη. Μετά την μετάλλαξη της Ταβέρνας του Ψυρρή προτιμώ... να αλλάζω δρόμο, εκτός κι αν πρόκειται για κανά μεταμεσονύχτιο κουλούρι!

Το εντόπισα σε μίνι μπαρότσαρκα Παρασκευής και λίγο πριν την επιστροφή στο σπίτι επέβαλλα επίσκεψη. Η στενή Πρωτογένους, εκείνο το ευχάριστο βράδυ Οκτωβρίου, είχε μετατραπεί σε πεζόδρομο από τον κόσμο. Δεν μου φάνηκε μικρός ο χώρος του. Το χειμώνα θα χωράει κάποια μικρά τραπέζια που προς το παρόν βρίσκονταν έξω στο πεζοδρόμιο. Μέσα, όπου και κάτσαμε, είχε λίγα σκαμπό και πάγκους. Όταν καταφέρεις να τραβήξεις το βλέμμα από τις μεγάλες πίτσες στην προθήκη, θα δεις από πάνω σου έναν μεγάλο φωτεινό πίνακα με το μενού και τις τιμές, κάτω ένα αστραφτερό ασπρόμαυρο πάτωμα, γύρω στους τοίχους λαμαρίνες, πλακάκια και ένα γκράφιτι ως ντεκόρ. Μπροστά η ανοιχτή πόρτα και η τζαμαρία που επιτρέπει χάζι στο δρόμο. Η μουσική δυνατή και ως προς την ένταση και ως προς το ύφος, έδεσε με τη διάθεσή μας εκείνη την ώρα. Ο σύντροφος υποστήριξε την άλλη μέρα ότι ήταν ό, τι καλύτερο είχε ακούσει εκείνη τη βραδιά.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και χαμογελαστή, όσο έπρεπε.

Δεν μας πήρε πολύ ώρα για να παραγγείλουμε. Οι πίτσες που είναι ήδη έτοιμες και περιμένουν, έχουν καρτελάκι με το όνομά τους και αναλυτική περιγραφή των συστατικών τους. Εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε μεγάλη ποικιλία: μόνο 5 από τις συνολικά 11 του καταλόγου (+1 γλυκιά). Αυτό πρέπει να το λάβετε υπόψη αν θέλετε να πάρετε κομμάτια, καθώς ενδέχεται να μην δοκιμάσετε την πίτσα που έχετε βάλει στο μάτι... Οι τιμές κυμαίνονται από 2.8 έως 3€ το κομμάτι ή 11 έως 12 ευρώ η ολόκληρη πίτσα. Και όταν λέμε κομμάτι εννοούμε το 1/4 από μια μεγάλη πίτσα. Τα κομμάτια σερβίρονται στο κυματιστό χαρτόνι που μπαίνει στον πάτο των κουτιών πίτσας και έρχονται κομμένα στη μέση. Πολύ βολικό για να δοκιμάσετε περισσότερες γεύσεις, εφόσον είστε με κολλητή παρέα που της αρέσει να μοιράζεται.

Πήραμε ένα κομμάτι Zanetti με σάλτσα ντομάτα, μοτσαρέλα, ρεγκάτο, παρμεζάνα, γκοργκοντζόλα και ντοματίνια και ένα Snow White με κρέμα παρμεζάνας, μοτσαρέλα, άγρια μανιτάρια, καπνιστή πανσέτα, προσούτα cotto και φλούδες παρμεζάνας. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ιταλικού ή αμερικάνικου τύπου, ξέρω πως ήταν νόστιμες, καλοφτιαγμένες, με αρκετά καλή ζύμη, με ενδιαφέροντες συνδυασμούς υλικών και ισορροπημένες ως προς την ποσότητά τους.
Ήταν ένα ανέλπιστα καλό κλείσιμο για τη βραδιά μας. Αν θα πάω ξανά; Σίγουρα ναι!

ΥΓ, Ψάχνοντας στη σελίδα του CRUST στο fb έμαθα ότι η σκάλα που έβλεπα πίσω από το γκράφιτι οδηγεί σε υπόγειο όπου λειτουργεί συναυλιακός χώρος!