Σουβλάκι και σχάρα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 13.00 - 00.00

28 Αυγ 2017

Το Karvunaki έχει μόλις λίγους μήνες που άνοιξε, λειτουργώντας στον ίδιο χώρο και υπό την ίδια ιδιοκτησία με το Moufa bar που έκλεισε οριστικά. Βρίσκεται ακριβώς δίπλα στην Karamuza και το New Orleans. Δύο μπαράκια στην ίδια ευθεία, δεν χώραγαν μάλλον. Ένα burgerάδικο όμως και ένα ψητοπωλείο ; Ακούγονται ως καταλληλότερο συμπλήρωμα στο ποτό και ιδανικές λύσεις μεταμεσονύκτιου κορεσμού μετά από αυτό.

Στο εσωτερικό έχει γίνει μια θεαματική ανακαίνιση που μου θύμισε νησί και δεν αντιγράφει άλλα μαγαζιά του είδους. Πιο απλά, θα μπορούσε να ήταν χώρος μεζεδοπωλείου και όχι ψητοπωλείου.

Στον εξωτερικό χώρο όμως παραμένει το πρόβλημα που είναι κοινό και για τις 3 επιχειρήσεις στη σειρά: Φαρδύ μεν αλλά άχαρο πεζοδρόμιο, μπροστά στην Περικλέους που δεν αντέχεται σε θόρυβο και κίνηση, κάτω από ένα άσχημο κτιριακό συγκρότημα που στεγάζει κυρίως γραφεία και ιατρεία. Εντελώς ακαλαίσθητο αστικό περιβάλλον. Καθήσαμε έξω και γι αυτό βάζω 2. Μέσα θα έβαζα 3, αλλά μένει να τσεκάρω αργότερα την περί καπνίσματος πολιτική τους.

Ένα βράδυ ( 27/7 ) που έπεσε η πρόταση από μαμά και αδελφή "πάμε για κάνα σουβλάκι;", είχα έτοιμη την ιδέα, καθώς το φυλλάδιο για ντελίβερυ είχε ήδη πέσει στα χέρια μου. Αυτά τα φυλλάδια τελικά ταξιδεύουν πιο γρήγορα κι από τα υπερηχητικά airbus ; Ή τα προσγειώνει ο αέρας μόνο στην δική μου εξώπορτα ;

Σε γενικές γραμμές λοιπόν, είναι συμπαθητικό αλλά χρειάζεται ακόμη προσπάθεια και διορθώσεις. Δεν φάγαμε άσχημα αλλά δεν τρελαθήκαμε κιόλας. Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές σε ορεκτικά, σαλάτες, τυλιχτά, καλαμάκια, μερίδες και κρεατικά της ώρας. Το αξιοσημείωτο ωστόσο, είναι οι πολύ καλές ( για αρχή ) τιμές του, σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Την εξυπηρέτησή μας ανέλαβε εξ ολοκλήρου ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, άνετος, φιλικός, επεξηγηματικός, αυτό που λέμε "άνθρωπος της πιάτσας" που ξέρει από δημόσιες σχέσεις χωρίς να γίνεται φορτικός στον πελάτη.

Ξεκινήσαμε με την τυροκαυτερή της Τασίας ( 3,70 e ) και μια κομμένη πίτα που δεν χρεώθηκε, και με ένα καλαμάκι χαλούμι και ένα μανιταριών champignon ( 2 και 1,30 e αντίστοιχα ), τα οποία πήραμε ως ορεκτικά. Τα καλαμάκια πολύ νόστιμα και με μια υπέροχη σως μουσταρδόμελου που τους πήγαινε πολύ. Η τυροκαυτερή ήταν εντελώς λάθος. Ρευστή σαν νερουλή σούπα. Εγώ θα ντρεπόμουν να τη σερβίρω. Συμβουλή στην κυρία Τασία, ας πειραματιστεί με άλλη συνταγή, στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές. Είναι πανεύκολο να φτιάξει τη σωστή τυροκαυτερή.

Ένα τυλιχτό με γύρο κοτόπουλο και αλάδωτη πίτα, κρίθηκε ως αρκετά ικανοποιητικό ( 2,30 e ).

Κατόπιν, μια μερίδα χοιρινά καλαμάκια, όπου 3 στον αριθμό, χειροποίητα και μεγαλούτσικα, με συνοδεία φρέσκιες πατάτες, στρογγυλές και λεπτές σαν τσιπς, ντοματοκρεμμύδι, πίτα κομμένη και τζατζίκι. Αρκετά ποιοτική μερίδα σε όλα της, φαγώθηκε ευχάριστα και σε αυτή την τιμή ( 6 e ) είναι καλό vfm.

Τέλος το δικό μου πιάτο, μια σκεπαστή πίτα ( 6,50 e ) με γύρο χοιρινό, ντομάτα, λιωμένο τυρί, πιπεριά και σως, με συνοδεία τις ίδιες τηγανιτές πατάτες όπως πιο πάνω, που δεν μου "βγήκε" ως επιλογή. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν πολύ καλύτερες σκεπαστές. Εδώ δεν μου άρεσε καθόλου ο γύρος και άφησα τη μισή.

Ήπιαμε 1/2 lt λευκό house wine συμπαθητικό όπως παντού ( 3,50 e ) και νεράκι σε μποτίλια δική τους. Κέρασμα δεν. Σύνολο με απόδειξη στα 25,70 e.

Ίσως είναι ακόμη αρχή και χρειάζονται το χρόνο τους για να κάνουν κάποιες διορθώσεις, ίσως πέσαμε σε κάποια ατυχία, δεν ξέρω.
Δεν το απορρίπτω, θα ξαναπάω. Σίγουρα για τα καλαμάκια ( μανιτάρι, χαλούμι, χοιρινό ) που όλα μου άρεσαν πολύ. Και για τα μπριζολάκια και το ψαρονέφρι που θέλω να δοκιμάσω.

Απλά, για να ξεχωρίσουν γευστικά και να έχουν ένα statement, όπως ξεχωρίζει και ο εσωτερικός τους διάκοσμος, χρειάζεται πιο πολύ ψάξιμο στην πρώτη ύλη και στην εκτέλεση της συνταγής, ώστε να αναδειχθεί καλύτερα. Οπωσδήποτε πρόκειται για ένα ψητοπωλείο τοπικού βεληνεκούς και ως τέτοιο το παρουσιάζω.

Μπορούν και καλύτερα πιστεύω. Ας το δουν λίγο πιο προσεκτικά.