Pizza, pasta and more.

22 Φεβ 2019

Για κάποιους είναι Pizzamore, για κάποιους άλλους είναι Pizzaless.

Τι με λες? Θα μου πεις και θα έχεις και δίκιο.

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ πόσο αξιόπιστα είναι τα προσωπικά σου κριτήρια για τα πράγματα γύρω σου? Πόσες φορές έχεις αγχωθεί-φοβηθεί για κάτι και τελικά ήταν όλα καλά? Έκανες ένα “ουφ” και το ξέχασες. Αν δεν άκουγες τον εαυτό σου δεν θα βίωνες αυτό το άσχημο συναίσθημα όμως. Πόσες φορές έχεις ενθουσιαστεί με κάτι και τελικά στο τέλος έχεις μετανιώσει? Πόσες φορές είχες ένστικτο για κάτι και δεν το άκουσες, γιατί προτίμησες τα “λογικά” προσωπικά σου κριτήρια που φίλτραραν λάθος το ένστικτό σου?

Εγώ συχνά αναρωτιέμαι για αυτά. Και συχνά, φυσικά, καταφέρνουν και κερδίζουν τις μάχες των σκέψεων μου. Μια τέτοια νίκη πέτυχαν με το Pizzamore.

Με ένα προσεκτικό διάβασμα των κριτικών παρατηρεί κανείς ότι πρέπει να περιμένει νόστιμα ζυμαρικά, πίτσες με πλούσια υλικά και μεγάλο μέγεθος, και καλές τιμές. Ε, τα δικά μου προσωπικά κριτήρια με είχαν πείσει ότι θα φάω και ένα φοβερό πιτσοζύμαρο. Ίσως να φταίει που αν η πίτσα δεν έχει φοβερή ζύμη δεν την αποδέχομαι και πολύ. Ποιος ξέρει?

Όπως θα κατάλαβες η πίτσα στο Pizzamore δεν έχει φοβερή ζύμη. Είναι τυπική. Άρα αν ένας από τους βασικούς στόχους της ζωής σου είναι να γεύεσαι πίτσες με πεντανόστιμη ζύμη μην πας στο Γαλάτσι. Ή, πιο σωστά, μην πας στο συγκεκριμένο μαγαζί στο Γαλάτσι.

Πάντως όσα διάβασες ή θα διαβάσεις στις άλλες κριτικές είναι σωστά. Τα υλικά στις πίτσες είναι άφθονα και αρκετά ποιοτικά. Τις πίτσες μεγάλου μεγέθους μπορείς να τις ζητήσεις και με γέμισμα στο στεφάνι. Εμείς πήραμε με κρέμα τυριού. Θα της πήγαινε να είχε λίγο πιο έντονη γεύση.

Η σαλάτα Amore είναι όντως ιδιαίτερη και νόστιμη. Σαν μια λίγο καλύτερη σίζαρς. Αν αγαπάς αυτές τις σαλάτες αξίζει να τη δοκιμάσεις. Αν όχι, ίσως δεν σου φανεί τόσο απίθανη όσο διαβάζεις. Το μεγάλο μυστικό της, πάντως, βρίσκεται στα καβουρδισμένα αμύγδαλα, τα οποία συνδυάζονται τέλεια με τα λαχανικά και τα υπόλοιπα υλικά.

Ως προς τις γεύσεις των πιτσών, δοκιμάσαμε, φυσικά, την τρουφάτη η οποία ήταν καλή και μυρωδάτη, αλλά, πέρα από το πράγματι χαμηλό κόστος της, ήταν μια τρουφοπίτσα χωρίς κάτι το συνταρακτικά ιδιαίτερο και με μέτρια ζύμη. Αυτήν την πήραμε στο μικρό μέγεθος, στο οποίο η ζύμη είναι λιγότερο γευστική σε σχέση με το μεγαλύτερο μέγεθος. Κράτα το αυτό κατά νου. Πήραμε επίσης μια μεγάλη σπέσιαλ, με πλούσιο εσωτερικό κόσμο (υλικά) και πολύ ζουμερή αίσθηση. Μια καλή πίτσα σπέσιαλ δηλαδή. Από αυτές που θες να τρως όταν βλέπεις μπάλα ή ταινία σπίτι σου.

Δοκιμάσαμε και το γλυκό καλτσόνε με γέμιση πραλίνας και κρέμας βανίλιας. Μπουχτιστικό όσο θες, αν σου αρέσουν τα μπουχτιστικά. Το ζυμάρι του αρκετά καλό και το μέγεθος του όνειρο αν πάρεις το μεγάλο (με αντίστοιχο κόστος όμως - 8,5€).

Το φαγητό (όπως και τα ποτά) είναι αρκετά φθηνό, ανάλογα του χώρου. Δηλαδή ενός μαγαζιού που κάνει πολύ ντελίβερι και λιγότερο… sitting, όμως έχει έναν πολύ γλυκούλη και φροντισμένο, εξαιρετικά απλό χώρο. Για να σκάσουμε μέχρι θανάτου, το κόστος ήταν 16€ το άτομο (με μπύρα), πολύ καλό vfm, αλλά όχι κάτι που δεν υπάρχει και αλλού, ειδικά αν μιλάμε για, κατά κύριο λόγο, ντελιβεράδικο.

Η εξυπηρέτηση, ευγενική και με μεράκι, αλλά φαίνεται ότι λείπουν κάποιες βασικές συνήθειες που έχει ένα μαγαζί που δουλεύει περισσότερο με κόσμο από κοντά και λιγότερο ντελίβερι.

Τελικά η κότα έκανε το αυγό ή την έκανε το αυγό? Δημιούργησα μόνος μου μεγάλες προσδοκίες για το Pizzamore ή μου τις δημιούργησαν οι ύμνοι που έχουν γραφτεί από πολύ αξιόπιστα μέλη του σάιτ? Ούτε εγώ μπορώ να απαντήσω σε αυτό, γι’ αυτό και γράφω αυτήν την κριτική, μολονότι έχω πει ότι θα σταματήσω να γράφω για μαγαζιά που δεν με κάνουν να θέλω να τα προτείνω ή αντιπροτείνω με πάθος.

Συμπερασματικά, το Pizzamore είναι ένα αγνό και γλυκούλικο μαγαζάκι γειτονιάς. Είναι φθηνό γιατί δεν έχει επενδύσει στο χώρο. Οι άνθρωποι που το τρέχουν αγαπάνε αυτό που κάνουν και, ομολογουμένως, για μαγαζί γειτονιάς και ντελιβεράδικο, είναι αρκετά καλό και προχωρημένο. Σαν μαγαζί για το οποίο θα διαβάσεις καλά λόγια στο ίντερνετ και θα φύγεις από μακριά για να το επισκεφτείς δεν αξίζει. Αν είσαι κοντά δοκίμασέ το, αν είσαι μακριά, ψάξε το δικό σου αντίστοιχο.

09 Νοε 2018

To Pizzamore ήταν στην κυριολεξία μπροστά στη μύτη μου και δεν το έβλεπα. Εδώ και πολύ καιρό είχα στο μυαλό μου να το επισκεφθώ, ορμώμενη από την ενθουσιώδη κριτική της φίλης Ucook και μετέπειτα της Τοmie. Ήρθε και η Evispir να επιβεβαιώσει τον κανόνα των σκουφάτων του site. Παίζει να περνάω και κάθε μέρα απ’ έξω για ένα μαγικό λόγο όμως μου είχε καρφωθεί πως είναι πιο κάτω.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν τραβάει το βλέμμα παρά την μεγάλη γκρι με λευκά- γράμματα και κόκκινη καρδιά ταμπέλα και παρά το γεγονός ότι η Πρωτοπαπαδάκη είναι πέρασμα, όμως σίγουρα για μαγαζιά εστίασης δεν ενδείκνυται. Ίσως το γεγονός ότι κατεβαίνεις κάποια σκαλάκια αφού ο δρόμος είναι πιο υπερυψωμένος από το μαγαζί παίζει τον ρόλο του στο να μην πέφτει η προσοχή σε αυτό.

Για να μην το ψάχνετε λοιπόν, αν ανεβαίνετε την Γαλατσίου περνάτε το ύψος της Βεϊκου και μόλις δείτε την Shell από αριστερά, λίγα μόλις μέτρα παραπάνω στο δεξί σας χέρι θα βρείτε το Pizzamore. Το εάν θα βρείτε να παρκάρετε το αφήνετε στο έλεος του Θεού ή στην τύχη σας.

O χώρος είναι καθαρός, πλην όμως δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Έξω είναι πιο μεγάλος αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο σαν τοποθεσία καθώς ο θόρυβος και το καυσαέριο του πολυσύχναστου αυτού δρόμου υποθέτω ότι δεν θ’ αφήνει περιθώρια ευχαρίστησης.
Μέσα υπάρχουν 4-5 ξύλινα τραπέζια σε λευκές και μπεζ αποχρώσεις, δάπεδο από πλακάκι, ένας ορθογώνιος μαυροπίνακας με κάποια πιάτα ημέρας, μερικά καδράκια με Ιταλικά μνημεία και τοποθεσίες και τζαμαρία περιμετρικά της γωνιακής πρόσοψης. Τα βλέμματα τραβάει ο πάγκος εργασίας της κουζίνας με τους φούρνους πέτρας που παίρνουν στην κυριολεξία φωτιά. Τα ζυμάρια είναι πάντα φρέσκα και ανοίγονται τη στιγμή της παραγγελίας.

Η μυρωδιά όμως θα αφήσει το στίγμα της στα ρούχα σας σε ενοχλητικό βαθμό. Στοιχείο το οποίο δεν σε αφήνει να το ευχαριστηθείς πλήρως. Βέβαια πιστεύω πως το μεγαλύτερο βάρος το δίνουν στο delivery και νομίζω ότι η φίλη Ucook έκανε την πιο εύστοχη παρατήρηση και δανείζομαι αυτούσια την φράση της… ότι το στυλ είναι "βάλε φόρμα και αθλητικά να πάμε". Με λίγα λόγια είναι για χαλαρές καταστάσεις χωρίς επισημότητες.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Δεν υπήρχε βέβαια κανένα άλλο τραπέζι κατειλημμένο (ήταν η βραδιά που όλοι περιμέναμε τον περιβόητο «Ζορμπά» οπότε ίσως κι αυτό έπαιξε το ρόλο του) αλλά οι τηλεφωνικές παραγγελίες και τα take away έδιναν και έπαιρναν. Υπάρχει site ενημερωμένο με τιμές και κάποιες προσφορές του τύπου στις 2 γίγας πίτσες άλλη μία δώρο και άλλες παρόμοιες.

Εμείς 2 άτομα Παρασκευή 28/9/2018 παραγγείλαμε:

- Πίτσα ταρτούφο γίγας 12(τμχ) χ 8,80€

Ως λάτρεις πάσης φύσεως (βρώσιμου) μύκητα και του λαδιού του βεβαίως δεν θα μπορούσαμε ν’ αψηφήσουμε την προτροπή της φίλης Tomie. Σάλτσα με πέστο από άγρια μανιτάρια, τρούφα, λάδι τρούφας, μοτσαρέλα και παρμεζάνα.

Αν σας αρέσουν τα λεπτά ζυμάρια αυτό θα σας ξετρελάνει πιστεύω. Λεπτό ζυμάρι, σωστό ψήσιμο, με λεπτή στρώση των υλικών από πάνω που “φώναζαν” την καλή τους ποιότητα. Το άρωμα της τρούφας και του ελαίου της μας έσπασε τη μύτη με το που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας. Πραγματικά είναι μια από τις ωραιότερες πίτσες που έχω δοκιμάσει.

- Πέννες pecorino con pepe x 5,20€

Πέννες, πεκορίνο, μασκαρπόνε και φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Μεγάλη μερίδα σε τιμή σκάνδαλο. Βασικά η τιμή τους είναι αυτή στην οποία θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να κυμαίνεται ο μέσος όρος των πιάτων ζυμαρικών γενικότερα στα εστιατόρια, άσχετα αν έχουμε συνηθίσει διπλάσιες τιμολογήσεις γι’ αυτό τώρα μας κάνει εντύπωση.

Εδώ θα πω ότι γευστικά ήταν λίγο επίπεδο το πιάτο. Σίγουρα το περίμενα πιο “ήσυχο” συγκριτικά με άλλες επιλογές που είχαν για παράδειγμα κάποιο αλλαντικό ή πουλερικό μέσα όμως ούτε το πεκορίνο αλλά ούτε το πιπέρι το κατάλαβα να ξεχωρίζει ιδιαίτερα στη γεύση ώστε να δώσει λίγη ένταση. Την επόμενη φορά θα επιλέξω κάτι πιο safe.

- Tυροκροκέτες (6τμχ) χ 4,30€

Με μπέικον, σάλτσα γλυκιάς πάπρικας και αρωματικά. Μεγάλη μερίδα κι αυτή, με τις κροκέτες να μοιάζουν με μπάλες του πινγκ πονγκ και λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος. Η σάλτσα που συνοδεύτηκαν έμοιαζε με αυτή της σαλάτας του σεφ χωρίς να έχει κάτι το ξεχωριστό. Δε μπορώ όμως να πω και εδώ ότι θα επέλεγα ξανά το συγκεκριμένο ορεκτικό, δεδομένου ότι δεν μου άφησε κάτι που να θυμάμαι πλην του μεγέθους του.
Ήπιαμε 1 κόκα κόλα 250ml χ 1,20€ και νερό βρύσης σε μπουκάλι. Γλυκά τη συγκεκριμένη μέρα δεν είχε πέρα από τα γλυκά καλτσόνε, θέλαμε όμως κάτι πιο ελαφρύ γιατί γλυκό με ζυμάρι μετά από πίτσα και ζυμαρικό θα ήταν βράχος στο στομάχι, οπότε δεν πήραμε.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 19,50€ ήτοι 9,75€/άτομο ποσό το οποίο είναι τιμιότατο σε σχέση με αυτά που πήραμε και σημειώστε ότι από αυτά περίσσεψε και πακέτο.

Την επόμενη Παρασκευή από την επίσκεψή μας 5/10/2018, έδωσα τηλεφωνική παραγγελία και πέρασα μετά τη δουλειά και πήρα άλλη μια πίτσα:

- Πίτσα σπέσιαλ γίγας (12τμχ) Χ 9,20€

Φρέσκια σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, ζαμπόν, μπέικον, σαλάμι Μιλάνο, πεπερόνι, μανιτάρια, πιπεριές χρωματιστές, μοτσαρέλα, παρμεζάνα.

Όσο πολλά κι αν σας φαίνονται τα υλικά, το πάχος της πίτσας δεν ξεπερνούσε τα 5 χιλιοστά. Δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αυτό αλλά είναι αξιοθαύμαστο το πώς τόσα υλικά μαζί δεν σε κάνουν να μπουχτίζεις και είναι τόσο επιμελώς τοποθετημένα σε λεπτές στρώσεις που σε κάνουν να απορείς. Ήταν πραγματικά άλλη μια εξαιρετικά γευστική πίτσα που παρότι γίγας, τα έξι κομμάτια της που μου αντιστοιχούσαν τα έφαγα χωρίς να νιώσω καμία δυσφορία.

Εννοείται πως θα επιστρέψω για να δοκιμάσω και τα πεϊνιρλί του όπως και τα γλυκά καλτσόνε με σοκολάτα. Μέχρι τότε, το προτείνω ανεπιφύλακτα πρωτίστως για την πίτσα του σε όσους μένουν κοντά ή κινούνται στην περιοχή.

06 Αυγ 2018

Το συγκεκριμένο μαγαζί μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον από την κριτική της Ucook, οπότε όταν μου δόθηκε η ευκαιρία ένα βράδυ καθημερινής το επισκέφτηκα μετά απο βόλτα στο κοντινό άλσος Βείκου.

Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα είναι καλό.
(spoiler alert): Ήταν ΦΟΒΕΡΟ!!

Ο χώρος είναι μεν απλός, αλλά παράλληλα είναι καθαρός, άνετος. Με ωραία απαλά χρώματα.
Ότι πρέπει, δηλαδή, για ένα μαγαζί της γειτονιάς, που πας ήρεμα με την παρέα σου να φας και να χαλαρώσεις!

Η εξυπηρέτηση παίρνει ΑΡΙΣΤΑ. Πραγματικά ήταν απο τις καλύτερες που έχω συναντήσει τον τελευταίο καιρό. Ευγένια, από την πρώτη επαφή στο τηλέφωνο, διάθεση για επεξήγηση και πληροφορίες των υλικών, pos και απόδειξη κανονικά, νερό σε κανάτα. Ενα γνήσιο ενδιαφέρον που δύσκολα το συναντάς από την πρώτη επίσκεψη σε ένα μαγαζί. Πραγματικά εάν ήμουν κάτοικος της περιοχής θα ήταν στέκι.

Το φαγητό, λοιπόν, που για μένα είναι το πιο βασικό κομμάτι. Είναι εξαιρετικό.
Tην πρώτη φορά δύο άτομα, πήραμε:
-σαλάτα κοτόπουλο(5,50ευρω) η γνωστή σίζαρς με τραγανά τα λαχανικά, φρεσκοψημένο το κοτόπουλο, αρκετό τυρι, θα ήθελα λίγο πιο εντονη τη σως.
-πιτσα ταρτούφο, σαλτσα με πέστο από αγρια μανιτάρια, λάδι τρούφας, μοτσαρέλα και παρμεζάνα, (8τμχ 6,80) τα λόγια είναι περιττά τρέξτε να τη δοκιμάσετε, ότι πιο νόστιμο εχω φάει σε πίτσα. Γεμάτη γεύση και ισορροπημένη.
Φάγαμε κυριολεκτικά τη μισή πίτσα και την υπόλοιπη την πήραμε πακέτο.
Σε επόμενη επίσκεψη πήρα την ίδια πίτσα και μία κλασικη καρμπονάρα, δύο πλήρεις γεύσεις μαζί και το αποτέλεσμα ήταν λίγο βαρύ.

Για το οικονομικό δεν έχω πολλά να πω στην ιστοσελίδα τους υπάρχει πλήρης κατάλογος με τις τιμες, οπότε μπορείτε να έχετε μια εικόνα. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι το απόλυτο vfm.
Συνδυασμός γεύσης, καλής εξυπηρέτησης και vfm προφανώς και ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ.
Εάν είστε και λίγο κοιλιόδολοι όπως εγώ, θα πάτε έστω και αν βρίσκεται μακρυά σας.

Λογικά όταν θα διαβάζετε αυτή την κριτική μάλλον εγώ θα κολυμπάω σε μια παραλία του Αιγαίου, να σας ευχηθώ καλό καλοκαίρι, να έχετε κοντά σας όσους αγαπάτε και υγεία.
Υ. γ. Jim θα μας λείψεις.
Αγαπητό ask4food σου δίνεται τροφή για σκέψη καλό θα ήταν να τη χρησιμοποιήσεις αναλόγως!!

16 Οκτ 2018

Ευτυχώς που ορισμένα μέλη της σελίδας ανακαλύπτουν αξιόλογα μαγαζιά!
Μία τέτοια περίπτωση είναι το Ρizzamore, στο Γαλάτσι. Κοντεύει να γίνει το στέκι μου, καθότι είμαι λάτρης της Ιταλίας και της κουζίνας της.

Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ο θόρυβος από τη λεωφόρο, που τώρα το καλοκαίρι είναι ενοχλητικός, όταν κάθεσαι έξω. Ο χώρος απλός και καθαρός, με άσπρα μινιμαλιστικά τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική από μία ευγενική κυρία, που υπήρξε φοιτήτρια στο Μπάρι, άρα γνώστης από εμπειρία της αυθεντικής ιταλικής κουζίνας.

Η ποιότητα εξαιρετική, το ίδιο και οι τιμές!

Η σαλάτα Αμόρε είναι η... αγαπημένη μου, όπως λέει και τ' όνομά της. Δροσερή, τραγανή, με αφράτη πρασινάδα, γκοργκοτζόλα και νόστιμο αλλαντικό, τρώγεται πολύ ευχάριστα!
Η πάστα με ολικής αλέσεως με λαχανικά νοστιμότατη και πολύ σωστά βρασμένη. Πολύ ωραίο πιάτο για vegan.

Οι πίτσες, με λεπτή ιταλική ζύμη, τέλειες. Η αγαπημένη μου αυτή με τη ρόκα και το προσούτο.

Αν σας αρέσουν οι υπερβολικά ψωμένιες πιτσες, δεν είναι εδώ το μέρος σας!
Δυστυχώς, λόγω δυσανεξίας στα άσπρα μανιτάρια, δεν μπορώ να δοκιμάσω τη ταρτούφο...

Οι μερίδες είναι χορταστικές. Φτάνουν και για να πάρετε σπίτι.
Για γλυκό ζητήσαμε την καλτσόνε με πραλίνα και μασκαρπόνε. Ήταν θεϊκή και τεράστια. Μετά βίας περιμέναμε να κρυώσει για να την φάμε!

Θέλω να πάω και πρωί να δοκιμάσω τα παντσερότι τους!

Η πρόσβαση για ΑμεΑ δεν είναι καλή, καθώς υπάρχουν σκαλιά.
Αν μένετε κάπου κοντά μη χάσετε την ευκαιρία να επισκεφτείτε την "αγαπημένη πίτσα" ή να παραγγείλετε delivery.

Ενα θα σας πω: Αν αυτή η πιτσαρία βρισκόταν σε καλύτερη τοποθεσία θα γινόταν χαμός!

10 Οκτ 2017

Να το δώσω το Όσκαρ; Θα το δώσω. Απονέμω το όσκαρ του Πιο Τρελού VfM, στο Pizzamore στο Γαλάτσι, στο οποίο σκόνταψα κατά τύχη πρόσφατα και το θεωρώ ανακάλυψη.
Είναι από τις περιπτώσεις που πας, καλοτρώς, πληρώνεις ένα αστρονομικά χαμηλό φιλοδώρημα, το σκέφτεσαι μετά, το θυμάσαι, και λες... δεν μπορεί, απλά δεν μπορεί.

Το μαγαζί ανήκει στο σεφ Τάσο Μπίκο (ίσως κάτι σας λέει το όνομα από την τηλεόραση), δουλεύει περισσότερο με delivery και βρίσκεται στην Πρωτοπαπαδάκη στο Γαλάτσι, δρόμο πολύ κεντρικό και πολυσύχναστο με πάρα πολύ θόρυβο. Υπάρχουν κάποια τραπέζια για να καθήσεις, είτε έξω για όσους έχουν γερά νεύρα και αντέχουν τη βουή του δρόμου, είτε μέσα που είναι σαφώς πιο ήσυχα, αλλά να τονίσω πως δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για το μαγαζί που θα κάνεις μια καλή έξοδο ή θα βγεις το Σαββατόβραδο. Είναι το χαλαρό στυλ "βάλε φόρμα και αθλητικά να πάμε", "ας τσιμπήσουμε κάτι μετά τη δουλειά μη μαγειρεύουμε στο σπίτι", "τρώω κάτι και πάω μετά για ποτά με την παρέα". Με αντιλαμβάνεστε. Όπως κι αν το δεις, θα σου βγει φθηνότερα από όσο μπορείς να φανταστείς. Επίσης είναι πεντακάθαρο.

Ο κατάλογος του delivery, σου δίνει αμέτρητες επιλογές και ισχύει με τις ίδιες τιμές και για το κατάστημα, έλα όμως που το φαγητό δεν είναι κατηγορία delivery αλλά έχει ιταλικές καταβολές που θυμίζουν άλλη κατηγορία εστίασης. Δεν έχω νιώσει ποτέ πιο καχύποπτη, για την pasta που θα ερχόταν στο τραπέζι με τιμή κοντά στα 5 ευρώ, για το πεινιρλί γίγας των 5 ευρώ.....

Το επισκεφθήκαμε στις 21/9, δροσερό βραδάκι που θέλαμε να βάλουμε φόρμα και αθλητικά και να βγούμε μια βόλτα. Καθήσαμε έξω, αλλά πραγματικά ο θόρυβος ήταν εκνευριστικά αφόρητος. Μας εξυπηρέτησε ένα ευγενέστατο χαμογελαστό παλικάρι, δεν είχαμε κάποιο παράπονο, ίσως ήταν αδερφός ή φίλος του σεφ, μου δόθηκε η εντύπωση της οικογενειακής επιχείρισης. Υπήρξαν κάποιες μικροελλείψεις στο μενού (οι ρυζοκεφτέδες suppli και από γλυκά καθόλου τιραμισού, πανακότα κτλ, μόνο το γλυκό καλτσόνε υπήρχε ) και τελικά τροποποιήσαμε την παραγγελία μας, μετά από τις προτάσεις τους.

Σαλάτα Amore για αρχή, και πού να φανταστώ ότι θα τρώγαμε τόσο πρωτότυπη, νόστιμη και φρέσκια σαλάτα, σε τέτοια ποσότητα, με 5,50 ευρώ, και με υλικά όπως ανάμεικτες τρυφερές πρασινάδες, αρωματικά φρέσκα κρουτόν, τραγανή πανσέτα, κύβους ιταλικής γκοργκοντζόλα, φιλέ αμυγδάλου και caesar βινεγκρέτ μέχρι κάτω στη βάση του πιάτου. Άψογος συνδυασμός, ακόμα θυμάμαι τη γεύση της.
Να μην πάρουμε κι ένα ορεκτικούλι; πού να φανταστώ η ανυποψίαστη ότι θα είναι ποσότητα κυρίως πιάτου; Πατάτα ψητή την αναγράφει ο κατάλογος, και έρχεται μια ραβιέρα με καλοψημένες κυδωνάτες πατάτες με τη φλούδα τους, ων ουκ έστι αριθμός, σκεπασμένες με μισό κιλό πυκνής σάλτσας από μια αρωματική κρέμα γάλακτος, μπέικον, ψιλοκομμένα μανιτάρια, παρμεζάνα και μοτσαρέλα... φέρτο τώρα όλο αυτό δίπλα σε αναμμένο τζάκι το χειμώνα στους 2 βαθμούς Κελσίου, κι έλα μετά να μου πεις. Τιμή; τιμή; ακούω στοιχήματα... εντάξει, να το πάρει το ποτάμι. 4,30 ευρώ.
Είχαμε ήδη σαστίσει και σαφώς χορτάσει με αυτά τα δύο πιάτα. Και τώρα;

Ευτυχώς μεσολάβησε κάμποση ώρα για τα κυρίως, γιατί μπορεί το μαγαζί να δουλεύει κυρίως με delivery, αλλά τα σπαγγέτι βράστηκαν εκείνη την στιγμή και ήρθαν al dente. Πόσο αξιέπαινο να μην ακολουθείς την εύκολη λύση του προβρασμένου...

Σπαγγέτι προσούτο λοιπόν, με κρέμα ταρτούφο και ποικιλία μανιταριών. Βαρύ πιάτο και χειμωνιάτικο, όλο γήινα αρώματα, ο διάβολος του διαιτολόγου, ποσότητα για 3 άτομα; πιθανόν. Φάγαμε 2 άτομα και σχεδόν η μισή μερίδα πήγε πακέτο για την επαύριο. Πρώτη φορά στα χρονικά η παρμεζάνα που ήρθε εξτρά, δεν χρειάστηκε να προσθέσει κάτι στη δεμένη σάλτσα και στην πλούσια γεύση. Και σας το λέει εκείνη που συνήθως δεν τρώει μακαρόνια με τυρί αλλά τυρί με μακαρόνια. Τιμή; στοιχήματα; οκ, 5,80 ευρώ.

Άφησα το τέρας για το τέλος. Ποιά πιατέλα να το χωρέσει, ποιός σερβιτόρος να το κουβαλήσει αυτό το πεινιρλί, που ήταν 2 μέτρα και 2 κιλά, με το συμπάθιο;
Al uova, με φρέσκια σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, μοτσαρέλα, παρμεζάνα, μπέικον, αυγό, και κρεμμύδι, που τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δεν του πήγαινε και έπρεπε να είχε αφαιρεθεί. Το ήθελα λίγο πιο ξεροψημένο, αλλά τα 2/3 του που πήραμε πακέτο, ξεροψήθηκαν την επόμενη μέρα στο σπίτι. Εδώ δεν έχει στοίχημα. 5,10 ευρώ.

Μαζί με μια zero στα 1,20 και μια heineken κουτάκι στα 1,70 και άφθονο νερό σε μποτίλια δική τους, το jack pot έβγαλε το νουμεράκι 23,60 με απόδειξη κανονική. Όχι πες, τί να σχολιάσω εγώ τώρα;

Το γεγονός ότι πήραμε τα μισά πακέτο, έχει να κάνει μόνο με τις ποσότητες και καθόλου με τις γεύσεις τις οποίες βρήκαμε αναπάντεχα πολύ καλές.
Μάλιστα ρώτησα κιόλας, κάπως αφελώς, γιατί προσφέρουν μερίδες για Κινγκ Κονγκ, και μου απάντησαν, εξίσου αφελώς, ότι καλύτερα το φαγητό να περισσεύει παρά να λείπει, αυτή είναι η φιλοσοφία τους. Μπείτε στο φβ, υπάρχει αναλυτικά ο κατάλογος εκεί, για να δείτε τί παίζει με την τιμολόγηση.
Ειλικρινά απορώ, πώς το κατάφεραν να προσφέρουν αυτή την ποιότητα σε τόσο συμπιεσμένες τιμές; τους δίνω ένα αξιέπαινο μπράβο. Μια πιθανή εξήγηση είναι λόγω περιοχής; καθώς απευθύνουν το προιόν τους σε κόσμο χαμηλού/μεσαίου εισοδήματος; Δεν θέλω όμως να δώσω μια τόσο απλοική και επιφανειακή εξήγηση. Μακάρι και άλλοι επιχειρηματίες να "ξεκαβαλήσουν" και να προσαρμοστούν στο 2017.

Από εμένα προτείνεται, για όποιον κινείται ως περαστικός στην περιοχή, τουλάχιστον να το δοκιμάσει. Και για όποιον μένει σε μια ακτίνα 6 χλμ, να σηκωθεί από κρεβάτια, ντιβάνια, πολυθρόνες και να (ξανα)πάει ΤΩΡΑ!!!