Μεζετζίδικο

18:00 - 01:00

21 Απρ 2018

Ίσως είναι ασυνήθιστο να γράφεις κριτική για το παιδί, πριν γνωρίσεις το γονιό του, θέλαμε όμως ένα ήσυχο μέρος για κυριακάτικη κουβέντα με φίλους, οπότε προτιμήσαμε την ΑΤΡΑΞΙΟΝ αντί για το ΔΥΟΣΜΟ, μολονότι ο τελευταίος φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Δεν μπορώ να πω ότι το μετανιώσαμε, επιφυλάσσομαι πάντως να κάνω τη σύγκριση σε πρώτη ευκαιρία.

Η ΑΤΡΑΞΙΟΝ λοιπόν βρίσκεται σε μια ήσυχη άκρη της Δραπετσώνας, πάνω από το λιμάνι. Αν δεν ξέρετε την περιοχή, βάλτε καλύτερα μπρος την πλοήγηση, θα σας βγάλει ακριβώς εκεί που πρέπει να παρκάρετε (2,5 στα 10, μια και η περιοχή έχει μάλλον χαμηλή δόμηση). Η πρώτη εντύπωση θετική: Απεριόριστη θέα στην είσοδο του λιμανιού και απέναντι στην ακτή Μιαούλη. Με καλό καιρό φροντίστε, εφόσον δεν είστε μεγάλη παρέα, να καβατζώσετε ένα από τα τραπέζια της βεράντας ή, όπως εμείς, δίπλα στα μεγάλα παράθυρα του εσωτερικού χώρου. Τα τραπέζια είναι ευτυχώς μεγαλούτσικα και όχι στριμωγμένα, τα καθίσματα αναπαυτικά, ο χώρος μέσα και έξω πολύ καθαρός, αν και ακόμα σε φάση διαμόρφωσης, έχω την εντύπωση. Στην άλλη πλευρά του δρόμου βρίσκονται κουζίνα και τουαλέτες (επαρκώς καθαρές, απλά με ελαφρώς ολισθηρό δάπεδο).

Από την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο. Όταν φθάσαμε κατά τη μία και μισή, είχε πολύ λίγους πελάτες, όταν σηκωθήκαμε όμως να φύγουμε τρεις ώρες αργότερα ήταν σχεδόν όλα τα τραπέζια κατειλημμένα, χωρίς να χαθεί η μπάλα.

Είναι σαφές ότι η ΑΤΡΑΞΙΟΝ έχει κάνει γκελ στον κόσμο, όχι μόνο λόγω προνομιακής θέσης, αλλά και λόγω αρκετά καλής κουζίνας και πολύ καλών τιμών. Με το που πήραμε θέση, ήρθε στο τραπέζι, μαζί με τους καταλόγους, κρύο νεράκι σε μπουκάλι γυάλινο (και ανανεώθηκε χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε), μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί (πείτε ναι, είναι ολόφρεσκο σουσαμένιο! ), σε πέντε λεπτά είχαν πάρει παραγγελία, και τα εννέα συνολικά πιάτα που παραγγείλαμε προσγειώθηκαν με ρέγουλα στο τραπέζι μας, πρώτα τα κρύα, κατόπιν τα ζεστά, όπως τα ετοίμαζε η κουζίνα.

Εκτίμησα ιδιαίτερα την αυστηρή τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος, δυστυχώς ακόμα όχι αυτονόητο σε χώρους που δηλώνουν «μεζετζίδικο», όπως η ΑΤΡΑΞΙΟΝ.
Ο κατάλογος σπαρτιάτικος, με την καλή έννοια του όρου, χωρισμένος σε αλοιφές, κρύους και ζεστούς μεζέδες, σαλάτες, κρεατικά και ψαρικά. Με την ίδια λογική και ο κατάλογος των ποτών. Προτιμήσαμε το χύμα ροζέ, δεν μας απογοήτευσε. Οι μερίδες απόλυτα ικανοποιητικές για το είδος του μαγαζιού.

Από τα φαγητά το μόνο που δεν θα ξανάπαιρνα είναι τα καραμανλίδικα πιτάκια, είχαν αδύνατη γέμιση και μάλλον άργησαν να μας τα φέρουν, οπότε μόνο τραγανά δεν ήταν. Το ίδιο συνέβη και με το βουνό πατάτες, τηγανισμένες με τη φλούδα τους, κρίμα γιατί ήταν πραγματικά νόστιμες. Πολύ καλός αντιθέτως ο καγιανάς με καβουρμά (τα υλικά έρχονται ήδη ανακατεμένα, αλλά αυτό δεν ενοχλεί), ακόμα καλύτερο (ίσως το καλύτερο όλων) το σαγανάκι με πιπερόμελο, που πρέπει όμως να φαγωθεί γρήγορα. Η τυροκαπνιστή δεν θα πάρει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, καθ’ ότι νόστιμη, αλλά χωρίς υπόνοια καπνίσματος.

Η μουτεμπέλ χλωμή και άνευρη, κάτω από τη βάση. Καλή από πάσης απόψεως η σαλάτα ατραξιόν, φρεσκοκομμένη και με ποικιλία υλικών, συνόδευσε μια χαρά τα κρεατικά μας, που ήταν σουβλάκι πανσέτα, σωστός αφρός, σωστά ψημένο, και γουρνοπούλα που ήταν απλό χοιρινό και απείχε έτη φωτός από τη γνωστή μεσσηνιακή σπεσιαλιτέ.

Σαφώς δεν μας ικανοποίησαν όλα όσα δοκιμάσαμε, όμως σε ένα μαγαζί σαν την ΑΤΡΑΞΙΟΝ που προσφέρεται για κάθε είδους και μεγέθους παρέα πας κυρίως για κρασάκι ή τσιπουράκι συνοδεία κάποιων μεζέδων. Πριν σας γλυκάνει η γλυκιά σοκολατομπουκιά του αποχαιρετισμού, θα σας γλυκάνει άλλωστε ο λογαριασμός. Τέσσερα άτομα φάγαμε και ήπιαμε με λίγο πάνω από 50 ευρώ. Συνολική αποτίμηση: Μια χαρά, η ΑΤΡΑΞΙΟΝ ταιριάζει γάντι στη Δραπετσώνα, εφόσον μένετε στις νότιες γειτονιές δεν έχετε λόγο να την παρακάμψετε.

07 Ιούλ 2018

- Λοιπόν κάτσε να σε πω για ένα μαγαζί που πρέπει να πας να φας.

- Έλα, κάθομαι, πες με.

- Θα πας στην Ατραξιόν, στον Περαία, θα σε αρέσει πολύ.

- Αδερφέ, είναι «η» Περαία, ο αρσενικός είναι νότια, στους έξαποδώ, πρόσεχε τι πράγματα με λες, φουντώνω.

- Ρε άκου με που σε λέω. Κι εμένα, όταν με το είπαν, δεν τους πίστεψα. Όμως είναι αλήθεια, αυτό το μαγαζί αξίζει κι ας είναι εκεί που είναι.

Μπλα μπλα μπλα. Και πάει λέγοντας.

Κάπως έτσι θα ξεκινούσε ο διάλογος ανάμεσα σε δύο Σαλονικιούς που θα αναφερόντουσαν στο, ενός έτους, μεζεδοπωλείο του Πειραιά.

Θα τους άρεσε πολύ αν το δοκίμαζαν. Γιατί θυμίζει έντονα “πατρίδα”.

Ομοιότητα Νο 1: βλέπει λιμάνι. Να τρως και να βλέπεις θάλασσα, αξία ανεκτίμητη. Και οι καρντάσηδες την έχουν στα πόδια τους.

Ομοιότητα Νο 2: ο χώρος. Δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Μερικές μέρες δεν έχει καν μουσική. Άλλες, βέβαια, μπορεί να ακούσεις μια υπέροχη playlist παλιών ελληνικών κομματιών, που όμοιά της ελάχιστα μαγαζιά καταφέρνουν να δημιουργήσουν. Ο χώρος, γενικότερα, δεν έχει κάποιο χαρακτηριστικό της συμπρωτεύουσας. Κι όμως όταν μπεις, θα νιώσεις μια έντονη αύρα Θεσσαλονικίλας. Δεν υπάρχει πως και γιατί, απλώς συμβαίνει. Είναι από τα πράγματα που χρειάζεται να τα βιώσεις για να τα καταλάβεις.

Ομοιότητα Νο 3: η εξυπηρέτηση. Γρήγορη, χωρίς το κέρασμα στο τέλος να είναι ο κανόνας, με λάθη στον λογαριασμό και μπερδέματα, ενίοτε. Εδώ σας την έφερα, δεν θυμίζει με ακρίβεια την πλειοψηφία των μαγαζιών της Θεσ/νίκης, αλλά ας μη χαλάσουμε το σερί με τις ομοιότητες.

Ομοιότητα Νο 4: η μπερμπάντικη μαγειρική. Με ένταση στις γεύσεις. Με ζουμερά πιάτα που θες να τα γλύψεις. Με φρέσκια σουσαμένια μπαγκέτα, αντί για τυπικό ψωμί, να απογειώνει τις @@ρες σου. Με δυναμικές τσαχπινιές σε όλα τα πιάτα. Με ψαροκεντρικό μεζεδομενού.

Έλα να σε πω όμως λίγα παραπάνω για το φαΐ. Το μενού έχει 32 πιάτα και παρότι, όπως όλοι ξέρουν, μετά τα 31 καίγεσαι, η Ατραξιόν δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από τη συγκεκριμένη επιλογή της. Τιμές στα 2,5-7,5€, εκτός από μερικά που πάνε με το κιλό (όλα κρέατα).

Τα φαγητά, όπως μαρτυρούν και οι τιμές τους είναι μεζέδες. Αυτό που τους διαφοροποιεί είναι το γεγονός ότι είναι πλούσιοι σε υλικά που δίνουν γεύση.

Πάρε σαν παράδειγμα την ομώνυμη σαλάτα (6€). Μαρούλι, σπανάκι, πορτοκάλι, σάλτσα λιαστής ντομάτας και τυρί κρέμα. Τα παραπάνω υλικά δίνουν αρκετά καλή γεύση. Τι κάνει τότε τη συγκεκριμένη σαλάτα να διαφέρει? Το μπόλικο μαυροσούσαμο που έχει προστεθεί από πάνω, το οποίο, αν τύχει στην μπουκιά σου, την κάνει να ξεχωρίζει (3,5/4).

Το ίδιο συμβαίνει και στο πολυεκθειασμένο Κασέρι σαγανάκι με πιπερόμελο (4,5€), ένα πιάτο το οποίο στο χειμερινό μενού κόστιζε 1 ευρώ λιγότερο. Είναι ο πιο Σαλονικιώτικος μεζές της Ατραξιόν. Το τυρί κομμένο σε στυλ… μπουγάτσας, λουσμένο με γλυκιά σάλτσα, πιπέρι και μαυροσούσαμο. Καταπληκτικός μεζές, nothing more to say (4/4).

Πολυεκθειασμένο είναι και το Βουνό από πατάτες (3,5€). Αληθινό βουνό, από πατάτες με τη φλούδα τους και μπόλικη αλατορίγανη. Μπάνικο πιάτο. Υπεραρκετές, οι πατάτες, για 2 άτομα, επαρκέστατες και για τρία. Δεν είναι οι πιο συνταρακτικά τηγανισμένες στον γαλαξία όμως είναι απαραίτητες στην πρώτη παραγγελία σου στην Ατραξιόν (3,5/4).

Μπορείς να τις συνδυάσεις με τζατζίκι, τυροκαυτερή, μελιτζανογιάουρτο ή Χαϊντάρι (2,5€). Εγώ δοκίμασα το τελευταίο. Γιαουρτάκι, κιτρικό οξούλι (από λεμόνι ή πορτοκάλι, θα σε γελάσω) και ανηθούλης. Δροσιστικό, μπόλικο, τσαχπινιάρικο (3/4).

Αντίστοιχα, τσαχπινιάρικος μεζές θα δεις ότι είναι και η Πίτα Καισαρείας (4,5€). Είναι λίγο πιο βαριά από τις συνηθισμένες, έχοντας κάτι που παραπέμπει σε μπεσαμέλ. Για να αντισταθμιστεί το βάρος, έρχεται με ζουμερή ντομάτα από πάνω (3/4).

Εντύπωση, γευστικά, θα σου προκαλέσει και η Πράσινη φάβα (2,5€). Μπορεί να σου τη δώσει, αρχικά, το ότι δεν είναι όσο πράσινη θα περίμενες, ωστόσο μόλις τη δοκιμάσεις θα την παραδεχθείς (3/4).

Αυτό που δεν θα σταματάς να παραδέχεσαι, όμως, είναι το Χταπόδι γάστρας με πετιμέζι (7,5€). Δεν είναι τόσο γλυκό όσο ακούγεται. Είναι, απλώς, τόσο γευστικό όσο θα ήλπιζες, ίσως και λίγο περισσότερο (4/4).

Το Καλαμάρι κοντοσούβλι και τα Πικάντικα ρεβίθια με χέλι (7,5€ both), θα σου αρέσουν, αλλά δεν θα σε κάνουν να επαναπροσδιορίσεις τη σχέση σου με τη νοστιμιά. Το μεν καλαμάρι είναι αρκετά νόστιμο μα κάτι του λείπει ώστε να ξεχωρίσει από τη μάζα, τα δε ρεβίθια αφενός είναι στεγνά, αφετέρου όχι επαρκώς πικάντικα και αφετρίτου θα ήθελαν λίγο περισσότερο χέλι (σχεδόν 3/4).

Αυτό που δεν ξέρω να σε πω αν θα σε αρέσει είναι η Σουπιά τηγανητή μαριναρισμένη στο μελάνι της (7,5€). Δείχνει σαν να βγήκε από το ολοκαύτωμα και να ετοιμάζεται να υποκύψει στα εγκαύματά της, όμως δεν είναι τόσο καμένη. Είναι λεπτοκομμένη και έχει μια υπέροχη μυρωδιά μαϊντανού. Οι φίλοι είπαν ότι είναι συμπαθητική, αλλά θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη. Εγώ πάλι, πρώτη φορά στη ζωή μου υπέκυψα στο να δοκιμάσω σουπιά και αποφάσισα να μην της ξαναπώ όχι. Νομίζω αυτό κάτι λέει (3,5/4)...

Το χύμα αλκοόλ είναι ευκολόπιοτο, αλλά και του μέσου όρου (4,6€ το μισό λίτρο λευκό ή μπύρα Magnus, από τη Ρόδο στα 3€ τα 400ml).

Καλά ρε φίλε, θα ρωτήσεις τώρα, δεν έχει αρνητικά αυτό το μαγαζί?

Ουυυυυ, θα απαντήσω, έχει πολλά.

Καταρχάς τα περισσότερα πιάτα είναι ένα κλικ πιο αλμυρά από ότι θα χρειαζόταν. Επιπλέον, στις περισσότερες των περιπτώσεων, οι μερίδες είναι μικρές, αλλά λες εντάξει, μιας και οι τιμές δεν ξεφεύγουν. Κέρασμα μπορεί να δεις, μπορεί και να μη δεις, ανάλογα τη μέρα, μολονότι οι ιδιοκτήτες της Ατραξιόν δεν είναι καινούριοι στην πιάτσα και σίγουρα ξέρουν ότι το να κεράσουν “μετράει” σαν κίνηση. Για να πάρεις την κανονική απόδειξη, χρειάζεται λίγη προσπάθεια. Επίσης, όπως είπαμε, ουσιαστική διακόσμηση δεν υφίσταται, ενώ το αν θα ακούσεις μουσικούλα κι αυτό δεν είναι σίγουρο.

Σαν πολλά αρνητικά να μαζεύτηκαν, θα με πεις.

Έτσι δείχνουν, πράγματι, όμως το καρντάσικο φαγητό της Ατραξιόν, τα κάνει όλα στην άκρη.

Θα πας, θα φας νόστιμα, θα χορτάσεις με λιγότερα από 20€, θα δεις θάλασσα και στο τέλος, αν δεν δώσεις σημασία σε μικρολεπτομέρειες, θα φύγεις με την ικανοποίηση ότι γεύτηκες Θεσσαλονίκη. Αξία ανεκτίμητη.

Tip: όταν κάνεις κράτηση, ζήτα τραπέζι στο μίνι μπαλκονάκι. Αν δεν έχεις θέματα με το “έξω” θα το ευχαριστηθείς.

ΥΓ1: Γεύση για 3,5/4.
ΥΓ2: Κέρασμα, έκδοση λογαριασμού και ένταση μουσικής, όλα ήταν βελτιωμένα από επίσκεψη σε επίσκεψη, άρα, χρονολογικά, το πράγμα καλυτερεύει αντί να χειροτερεύει ή να είναι ότι να ναι.

04 Δεκ 2017

Μετά τις κριτικές που διάβασα εδώ το είχα βάλει στο στόχαστρο.

Χώρος (4/4):

Καλοκαιρινός αλλά και χειμωνιατικος πολύ καλός χώρος με ωραία θέα, καλό εξαερισμό, ωραία άσπρα τραπέζια.

Γεύση (3/4):

Μικρό μενού όπου δοκιμάσαμε

Καραμανλιδικα τυροπιτάκια (6.5/10)

Γεμιστό κρεμμύδι με κιμά και γιαούρτι (6.5/10)

2 πατάτες τηγανιτές (8/10)

2 σαλάτες χωριατικες (8/10)

Κεφτέδες τηγανιτοι (7.5/10)

1/4 γουρουνοπουλα (8/10)

Χόρτα τσιγαριστα με αυγό μάτι (7.5/10)

Καλαμάρι κοντοσουβλι (7.5/10)

1 κιλό παιδάκια κοτόπουλο (8/10)

2 αναψυκτικά

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ καλή εξυπηρέτηση, ευγενέστατοι, καμμία καθυστέρηση, ύπαρξη παιδικού καθίσματος, έτοιμοι να εξυπηρετήσουν κάθε επιθυμία.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 80 ευρώ κάτι που θεωρώ καλά λεφτά για αυτά που φάγαμε, τον χώρο στον οποίο φάγαμε και την εξυπηρέτηση που είχαμε.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό που συνδιαζει φαγητό, θέα, εξυπηρέτηση και καλές τιμές.

19 Σεπ 2017

Το αδερφάκι του Δυόσμου. Μικρότερο σε ηλικία, αλλά υπό την προστασία και με την εμπειρία του “μεγάλου αδερφού”. Διαφορετικό σε χαρακτήρα… πόσα αδέρφια άλλωστε μοιάζουν μεταξύ τους;; Η Δύση με την Ανατολή τις περισσότερες φορές. Οι βάσεις όμως και οι αρχές της οικογένειας περνάνε και στα δύο, όσο αντίθετοι κι αν είναι οι χαρακτήρες.

Κάπως έτσι λοιπόν και με την Ατραξιόν. Πρέπει βέβαια να σας πω ότι μπορεί να έχει διαφορετικό χαρακτήρα, όμως στην κουζίνα κάνει εξίσου αξιόλογη προσπάθεια και πως δεν θα μπορούσε άλλωστε αφού ο chef που την επιμελείται είναι ο ίδιος.

Στη Δραπετσώνα λοιπόν η νέα προσπάθεια, σ’ έναν χώρο ό, τι πρέπει για τους ανοιξιάτικους και τους καλοκαιρινούς μήνες μιας και η βεράντα του αλλά και η τεράστια ταράτσα-πλατεία, βλέπει πιάτο το λιμάνι του Πειραιά. Όμως και η χειμερινή αίθουσα, μπορεί να μην έχει κάτι το ιδιαίτερο από άποψη διακόσμησης (μέχρι τη στιγμή που μιλάμε τουλάχιστον), αλλά κι αυτή έχει θέα στο λιμάνι και μάλιστα αμφιθεατρικά σχεδόν από όλο το χώρο. Καράβια πάνε κι έρχονται και φτιάχνουν τη διάθεση.

Στον χώρο λοιπόν, τα πέντε (4άρια) τραπέζια στο μπαλκόνι έχουν μάλλον την πιο προνομιακή θέση. Η Ζωή… νομίζω πως όταν με το καλό έχει χρόνο, επιβάλλεται να επιμεληθεί με τα θαυματουργά χεράκια της και τις όμορφες ζωγραφιές της τον εξωτερικό διάκοσμο και δεν θα του λείπει τίποτε άλλο. Η υπόλοιπη ταράτσα-πλατεία κατάφυτη ανάμεσα σε γιασεμιά, άλλα λουλούδια και δέντρα, φιλοξενεί πάρα πολλά τραπέζια με χρωματιστές καρεκλίτσες, και πιστεύω πως δε μπορεί παρά να αρέσει -αν όχι σε όλους- στους περισσότερους.

Ο εσωτερικός χώρος (μια ξεχωριστή ξύλινη κατασκευή που στεγάζεται έξω και απέναντι από το οίκημα που βρίσκεται οι κουζίνα και οι τουαλέτες θέλει λίγη δουλίτσα παραπάνω από διακοσμητικής άποψης αφού υπάρχει ακόμα η ταμπέλα με την παλιά ονομασία μιας κι εκεί στεγαζόταν ένα άλλο μεζεδοπωλείο που λεγόταν Αναδρομή για όσους γνωρίζουν την περιοχή. Δεν ξέρω αν έχει μείνει εσκεμμένα εκεί ή απλά δεν πρόλαβαν, δεδομένου ότι το εστιατόριο άνοιξε καταμεσής του Αυγούστου ώστε να προλάβουν και την τοπική εορτή του Αγ. Φανουρίου που ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να προλάβουν να συστηθούν στον κόσμο. Και προφανώς τα κατάφεραν, αφού Παρασκευή βράδυ 1/9/2017 που το επισκεφτήκαμε εμείς (3 άτομα), γέμισε όλο!!!

Στην εξυπηρέτηση εμείς δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα, ούτε καθυστερήσεις γιατί πήγαμε σχετικά νωρίς για τα δεδομένα μας αλλά και για τα δεδομένα του Έλληνα. Ήμασταν εκεί στις 8:30, μας υποδέχτηκαν θερμά και με χαμόγελο τα νεαρά παιδιά του σέρβις όπως φυσικά και ο συμπαθέστατος Στέλιος που είχε γίνει λάστιχο… χαρακτηριστικό που του έχει αναγνωριστεί και στον Δυόσμο.

Αργότερα που το μαγαζί γέμισε ολοκληρωτικά… τα παιδιά έχασαν λίγο τη μπάλα απ’ ότι προσέξαμε αλλά πιστεύω ότι θα βρουν τους ρυθμούς τους σύντομα. Το μαγαζί είναι καινούριο και απ’ ότι μας ενημέρωσαν δεν περίμεναν τέτοια προσέλευση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Να όμως που και τα καλά νέα… μεταδίδονται γρήγορα έστω και από στόμα σε στόμα, αυτή είναι άλλωστε η καλύτερη διαφήμιση.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός (είναι διαθέσιμος στην σελίδα τους στο fb) αλλά επαρκέστατος και για όλα τα γούστα, αφού θα βρει κάποιος επιλογές και σε θαλασσινά. Μεζετζίδικο αυτοαποκαλείται οπότε λογικό. Οι τιμές είναι πολύ καλές και τίμιες. Οι γεύσεις το ίδιο κι ακόμα περισσότερα.

Η παραγγελία μας… τεραστίου μεγέθους (θα σας πω μόνο πως από την κατηγορία “Μπινελίκια” του καταλόγου τα πήραμε όλα κι από την κατηγορία “Μπιχλιμπίδια” μας ξέφυγε μόνο ένα), παρόλα αυτά… τα καταφέραμε όλα με ελάχιστες εξαιρέσεις.

- Τυροκαπνιστή χ 2,50€

Χειροποίητη, μέτρια καυτερή και ελαφρυά γεύση καπνίσματος (θα την ήθελα λίγο πιο έντονη), σε πολύ καλή μερίδα.

- Χαϊντάρι χ 2,50€

Πολύ καλή μερίδα γιαουρτιού με μια παραλλαγή αντί αγγουριού είχε τριμμένο καρότο και μυρωδικά. Δροσερό και μυρωδάτο… η τέλεια συνοδεία για πατάτες και κρεατικά.

- Καραμανλίδικα πιτάκια χ 5€

Πιτάκια με σουτζούκι και τυρί σε 4 ρολά με υπέροχο τραγανό χωρίς λάδια φύλλο, με συνοδεία ενός συμπαθητικού ροζέ ντιπ.

- Καγιανάς με καβουρμά χ 5€

Αυγά με ντομάτες και καβουρμά πεντανόστιμος σε πολύ καλή μερίδα και αυτό το ορεκτικό, με τον καβουρμά να πρωταγωνιστεί σε ποιότητα και χωρίς τσιγγουνιές.

- Κασέρι σαγανάκι με πιπερόμελο χ 3,50€

Μμμμμ…εξαιρετικό! Το βλέπω τώρα σε photo και έχω σιελόρροια. Κομμένο σε καρεδάκια για να μην καθυστερούμε κι όλας να το κόβουμε, σερβίρεται καυτό μέσα σε λίμνη υπέροχου πιπερόμελου πασπαλισμένο με μαυροσούσαμο. Θα υπάρχει σε κάθε επόμενη παραγγελία μου, το ίδιο προτείνω και σε σας!

- Βουνό από πατάτες χ 3,50€

Και ήταν όντως βουνό, από πατάτες λεπτοκομμένες όπως οι κοινές τηγανιτές αλλά με τη φλούδα τους. Τραγανές και νόστιμες.

- Χόρτα τσιγαριαστά με αυγό τηγανητό χ 3,50€

Ωραία και σωστά βρασμένα τα χόρτα με το αυγό (μάτι) από πάνω. Όμως ήταν το μόνο πιάτο που δεν με ενθουσίασε λόγω συνδυασμού με τη συγκεκριμένη μορφή του αυγού παρότι και τα χόρτα μου αρέσουν και τ’ αυγά. Αν ήταν ομελέτα (έτσι τα φανταζόμουν αν και ήταν σαφής η περιγραφή στον κατάλογο) θα μου άρεσαν σίγουρα και πιστεύω γενικά πως ταιριάζουν καλύτερα σε στυλ ομελέτας. Αλλά είπαμε… γούστα είναι αυτά.

- Ρεβυθοκεφτέδες χ 3,50€

Έξι (! ) τεμάχια κανονικότατου μεγέθους, από τους ωραιότερους τολμώ να πω γευστικά που έχω δοκιμάσει και στην πιο αξιοπρεπή μερίδα για την τιμή τους (για ξανακοιτάξτε την) με συνοδεία το ίδιο ντιπάκι που είχαν και τα πιτάκια.

- Κουσμάτς χ 5€

Ποντιακή και μαμαδίστικη συνταγή με συκώτι και γλώσσα μοσχαρίσια ψιλοκομμένα, με φρέσκο κρεμμυδάκι και μυρωδικά πάνω σε πιτούλες, συνοδεία γιαουρτένιας σάλτσας. Ιδιαίτερος μεζές, που ενώ προσωπικά τρώω και τη γλώσσα και το συκώτι, όμως -κατά γενική ομολογία- μας έβγαζε μια μυρωδιά βαριά και δεν το ευχαριστηθήκαμε. Ίσως έτυχε, ίσως ήθελε περισσότερα μυρωδικά, ίσως πάλι είναι θέμα γούστου, γιατί σαν ιδέα είναι πολύ πρωτότυπο το πιάτο.

- Μπαμπάτσικοι κεφτέδες χ 5€

Έξι κεφτέδες, μπαμπάτσικοι όνομα και πράμα. Μεγάλοι και αφράτοι, το μόνο που τους έλειπε ήταν ο δυόσμος, ή τουλάχιστον δεν ακουγόταν κι αν δεν ακούγεται ο δυόσμος… παραπέμπει σε μπιφτέκι ο κεφτές. Επίσης μια επισήμανση επιπλέον είναι για το ντιπάκι που συνοδεύονται που είναι -νόστιμο μεν- αλλά αν δεν κάνω λάθος ίδιο με των ρεβυθοκεφτέδων και των καραμανλίδικων πιτακίων. Θα ήθελα κάποια εναλλαγή αντί για επανάληψη.

- Κοντοσούβλι καλαμάρι χ 7,50€

Του ασχέτου με την υπόλοιπη παραγγελία αλλά το θέλαμε κι αυτό γιατί μας κέντρισε το ενδιαφέρον. Πρωτότυπο, περασμένο σε σούβλα εναλλάξ με ψητές φέτες πιπεριάς, ντομάτας και κρεμμυδιού. Καλό αλλά η επόμενη σούβλα που ακολουθεί κέρδισε περισσότερο τις εντυπώσεις και πήρε άριστα.

- Σουβλάκι από πανσέτα αφρός χ 5€

Υποκλίνομαι. Τέσσερα μεγάλα κομμάτια νόστιμης πανσέτας περασμένα σε σούβλα με πιπεριά ψητή ανάμεσα, με μια γλυκοπικάντικη σάλτσα συνοδεία και καρεδάκια ντομάτας-κρεμμυδιού πάνω σε πιτούλες ψημένες… αφρός όντως και πεντανόστιμος!

Ήπιαμε 3 κόκα κόλες zero (γιατί προσέχουμε και την σιλουέτα μας) x 1,80€, νεράκι βρύσης και ωραίο φρέσκο ψωμάκι προς 0,80/άτομο και πληρώσαμε για 12 πιάτα (το τερματίσαμε) 19,76€/άτομο. Αν αυτό δεν είναι άριστο vfm… τότε να μην πάτε. Γιατί εμείς θα ξαναπάμε μέχρι να κάνουμε μπαμ!

Συμπερασματικά, η Aτραξιόν έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα και φαίνεται πως ο κόσμος ανταποκρίθηκε. Όχι άδικα. Γιατί δεν συγκαταλέγεται στην κατηγορία των εστιατορίων που λέμε ότι “έχουν το κοκκαλάκι της νυχτερίδας’. Όχι. Η Ατραξιόν έχει στο τιμόνι ανθρώπους με μεράκι και αγάπη γι’ αυτό που κάνουν. Έχει πολύ καλό μάγειρα στην κουζίνα και σίγουρα και το υπόλοιπο team που -ίσως ακόμα είναι υπό σύσταση- θα βρει τα πατήματά του σύντομα και θα δέσει για τα καλά. Όρεξη και διάθεση υπάρχει. Και όπου υπάρχει ο Στέλιος, που έχει αποδείξει και από τον Δυόσμο το πόσο άξιος και επαγγελματίας είναι… δεν υπάρχει αμφιβολία κατ’ εμέ πως θα μακροημερεύσει. Και το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου γιατί τέτοιες προσπάθειες αξίζουν πραγματικά.

Προτείνεται.

20 Νοε 2017

Ατραξιόν!

Δεν είναι πολύ όμορφο όνομα για μαγαζί?
Σας φέρνει στο μυαλό, όπως σε μένα, ένα πανηγύρι?
Πολύχρωμα φώτα, μυρωδιά καμένης ζάχαρης, κόσμο να πηγαινοέρχεται, χαλαρά, χαζεύοντας?
Πιτσιρίκια, παιχνίδια λούνα παρκ, κόκκινα γλειφιτζούρια, πάγκους με φαγητά?

Πάντως αυτές οι εικόνες κατέκλυσαν το δικό μου κεφάλι όταν άκουσα για τη νέα άφιξη στην περιοχή της Δραπετσώνας. Από ποιον το έμαθα? Ε! Καλά τώρα…ένας είναι ο ζωντανός Οδηγός Πόλης όσον αφορά στα openings, κι όχι μόνον, της εστιατορικής σκηνής αποτελώντας, επίσης, αστείρευτη πηγή πληροφοριών, ιδεών και προτάσεων όταν πρόκειται να κανονιστεί έξοδος. Σε βαθμό που μου σπάει τα νεύρα, σε βαθμό που αρχίζω τα “τελείωνε”, σε βαθμό που αρχίζω τα “εκνευρίζομαι”, καταλήγοντας στο "άμα αποφασίσεις πες μου” διανθιζόμενο, ενίοτε, από κάνα μπινελίκι, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

Δεύτερη εβδομάδα του Σεπτέμβρη ημέρα Πέμπτη. Την επαύριον είχε κανονιστεί η έξοδος στον Δυόσμο. Έχω γυρίσει σπίτι αργά απ' το γραφείο, έχω κάνει το δέκατο κρύο μπάνιο, είμαι χυμένη στον καναπέ και επιδίδομαι στο σπορ της ταβανοθεραπείας προσπαθώντας να αποφασίσω αν θα κοιμηθώ, μέσα στο επόμενο πεντάλεπτο, ή θα το καθυστερήσω για κανένα τεταρτάκι ακόμα.

Το τηλέφωνο χτυπά. Ευτυχώς, που είναι ο καλός μου σπίτι και απαντά, διότι, σιγά μην ξεκουνιόμουν, εγώ, να το πιάσω. Η αγαπημένη εξαδέλφη, του συζύγου, στην άλλη άκρη της γραμμής. Τα κορίτσια μας είναι μαζί, από το μεσημέρι, βολτάροντας στο κέντρο, έχουν γυρίσει στο σπίτι της εξαδέλφης, το οποίο είναι, στη Δραπετσώνα και η δική μας αποφασίζει να διανυκτερεύσει εκεί.

Ακούω, σκόρπια, κομμάτια απ' τη συζήτηση. Πιάνει τ’ αυτί μου ένα “δε νομίζω, μισοκοιμάται ήδη”. Μου τείνει το ακουστικό παρόλα αυτά. Ακούω “έλα, έλεγα να ερχόσαστε να πάμε για καμιά μπύρα, να τσεκάρουμε και που βολτάρουν τα κορίτσια”. Άκουσα καλά? Να τσεκάρουμε? Αν είχε τολμήσει να το κάνει αυτό η μαμά της δε θα είχε ζήσει να δει την επόμενη μέρα και μιας κι είμαι κορίτσι των ραμμάτων και των μπηχτών, θα απαγγείλω λίγο Βάρναλη “ Που είσαι νιότη που δείχνες πως θα γινόμουν άλλος”!
Η πρώτη αντίδραση στην πρόταση είναι…μπα… ενώ η αμέσως επόμενη…μμμ! δεν είναι άσχημη ιδέα…ερχόμαστε. Οποία σταθερότης αλλά τι τα θέλετε? Το καλοκαίρι δεν είναι για να μένεις μέσα. Βάζω, κυριολεκτικώς, ότι βρίσκω μπροστά μου, πιάνω μαλλί όπως όπως, όποιο πατούμενο βρίσκω πρόχειρο, μπορεί να ήταν και σαγιονάρες (έχουν σημασία αυτά που λέω), μηχανή, σε ένα 20λεπτο Δραπετσώνα.

Το μαγαζί απέχει κανένα πεντάλεπτο απ’ το σπίτι της εξαδέλφης. Βολτάροντας για να τσεκάρει τα κορίτσια (εγώ απείχα της διαδικασίας) πέφτουμε πάνω του. Μας αρέσει πολύ. Αποφασίζουμε να κάτσουμε εκεί για τις μπύρες και να τσιμπήσουμε κιόλας. Άλλο που δεν ήθελα. Βλέπω, επίσης, ένα κτίριο που μου φαίνεται γνωστό. Βρε λες? Το διασταυρώνω και, όντως, αποδεικνύεται ότι πρόκειται για το γήπεδο στο οποίο τιμά τη φανέλα του ο volleyball player του site. Στέλνω φωτό. Ακολουθεί η γνωστή ανταλλαγή μηνυμάτων. Υπόσχεται να περάσει να μας δει έστω και για λίγο.

Η Ατραξιόν, αν και βράδυ καθημερινής, είναι γεμάτη. Μας υποδέχεται ένας κύριος, θερμότατα, κι αμέσως μας τακτοποιούν σε ένα άνετο τραπέζι. Οκ. Δεν είναι στην πρώτη σειρά με την απίστευτη θέα στο λιμάνι του Πειραιά αλλά και πάλι, μια χαρά βλέπουμε τα καράβια να μπαίνουν και να βγαίνουν με αναμμένες όλες τις “γριλάντες” τους όπως λέει μια αγαπημένη γιαγιά στην Ικαρία. Η αίσθηση είναι τόσο όμορφη και καλοκαιρινή. Έχει παρτέρια, λουλουδάκια, λαμπιόνια, τη θάλασσα, παιδάκια, κόσμο που βολτάρει, οι εικόνες που μου έφερε στο μυαλό το όνομα δικαιώνονται απόλυτα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα, καθόλου, τον χώρο που θα χρησιμοποιηθεί τον χειμώνα είμαι σίγουρη, όμως, ότι θα είναι γουστόζικος και χαριτωμένος.

Ο κύριος επί της υποδοχής τρέχει για τα πάντα με χαμόγελο. Το ίδιο και τα παιδιά του service. Μας περιποιούνται, είναι παρόντες, εξηγούν, προτείνουν, φροντίζουν να έρθουν όλα με καλό ρυθμό στους σωστούς χρόνους. Από τις κουβέντες που κάνουμε αποκομίζω την αίσθηση ότι … γνωριζόμαστε? Αποδεικνύεται ότι πρόκειται για τον Στέλιο του Δυόσμου. Πόσο ευγενικό που μας θυμήθηκε. Τον ευχαριστώ κι από δω. Αν απορήσετε για το 3 στην εξυπηρέτηση οφείλεται σε ένα ατυχές συμβάν το οποίο θα εξηγήσω στην πορεία. Περνάει το παλικάρι όπως είχε υποσχεθεί. Με κοιτά με ύφος απορημένο κι ανήσυχο. "Τι έχεις ?" με ρωτά, "είσαι άρρωστη?, κουρασμένη?, για πρόσεχε λίγο" Όχι ρε Βαγγέλη... άβαφτη και σαν τον λέτσο ήμουν. Άντρες... τι να πει κανείς!

Κατάλογος:
Όχι τεράστιος, όχι μικρός. Τα κρεατικά του παραπέμπουν στην Ανατολή, τα ψαρικά πιο ψαγμένα με διεθνείς αναφορές. Όλα δείχνουν ορεκτικά. Αποφασίζουμε να κινηθούμε σε θαλασσινά μονοπάτια αν και λόγω των κοριτσιών, που μας έκαναν παρέα έστω και για λίγο, είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τα κεφτεδάκια του.

Από την ενότητα Σαλάτες:
Πατζαροσαλάτα. Γλυκά παντζάρια, ξυδάκι, λίγο γιαούρτι, ίσως μια ιδέα μαγιονέζα, καρύδια. Νόστιμη κι ορεκτική αλλά…είχε σουσάμι. Η εξαδέλφη είναι αλλεργική σ αυτό. Την έχουμε προλάβει ένα βήμα πριν την τραχειοτομή. Δυστυχώς δεν αναγραφόταν πουθενά κι αυτός είναι ο λόγος που χάνει μία ντοματούλα στην εξυπηρέτηση διότι κατά τα άλλα κανένα παράπονο. Μόλις το αναφέραμε ζήτησαν συγνώμη και έφεραν άλλη μία χωρίς τον αλλεργιογόνο παράγοντα. Δυστυχώς δεν είναι όλοι σαν κι εμένα που δεν αντιδρώ σε τίποτα αν και κάποια πράγματα, εδώ μέσα, με κάνουν να βγάζω φλύκταινες. 6.00 ευρώ.

Από τα Μπιχλιμπίδια:
Βουνό από πατάτες. Το λένε και το εννοούν! Απίστευτη ποσότητα λεπτοκομμένων, χρυσαφένιων, τραγανών πατατών πασπαλισμένων με πάπρικα. 3.50 ευρώ.

Κασέρι σαγανάκι με πιπερόμελο. Τέλειο αν και θα ήθελα να ήταν, λίγο, πιο πιπεράτο αφού υπερίσχυε η γλύκα του μελιού. 3.50 ευρώ.

Από τα Πασαλείμματα:
Τυροκαπνιστή. Ωραία μεν αλλά ως, απλή, τυροσαλάτα. Θα ήθελα να δικαιολογεί περισσότερο το καπνιστή του τίτλου. 2.50 ευρώ.

Μιουτεμπέλ (που εγώ το ξέρω μουτεμπέλ αλλά μπορεί να κάνω λάθος). Αλοιφή που περιέχει γιαούρτι και κομματάκια μελιτζάνας. Νομίζω ότι θέλει το κάτι παραπάνω για να απογειωθεί αλλά και ως έχει είναι ωραίο συνοδευτικό του ψωμιού αλλά και άλλων πιάτων. Τι να κάνω που είμαι κορίτσι των εντάσεων? Ομοίως στα 2.50 ευρώ.

Από τα Μπινελίκια (όχι αυτά που ρίχνω, κατά καιρούς, εγώ, μην παρεξηγηθούμε κιόλας):
Μπαμπάτσικοι κεφτέδες. Παχουλοί, καυτοί, ωραία κρούστα έξω, αφράτοι μέσα, αλλά, η χρήση περισσότερων μυρωδικών δε θα χάλαγε ούτε εμένα. 5.00 ευρώ.

Από τον Βυθό του μπικίνι (που είσαι Bob?):
Κόκκινα φασόλια και αβοκάντο με καπνιστό χέλι. Μιαμ! Και ξανά μιαμ! Αλλά, εφόσον υπάρχουν garagάκια σαν το Little Red Ridin’ Hood των Meanie Geanies, γιατί πρέπει να ακούμε το True απ΄ τους Spandau Ballet? Ανεβάστε λίγο την ένταση. 7.50 ευρώ.

Μπακαλιάρος με μαύρη σκορδαλιά. 7.50 ευρώ. Ευφάνταστο όσο κι εξαιρετικό πιάτο. Τόσο στεγνό και τραγανό το ψάρι. Τόσο δουλεμένη, διαφορετική, πολύπλοκη η σκορδαλιά. Ανακηρύχτηκε το καλύτερο πιάτο της βραδιάς απ τους υπόλοιπους και τους κατανοώ.. αλλά…

Απ αυτά που σερβίρονται με το κιλό:
Εγώ ήμουν απασχολημένη να καταβροχθίζω τα soft-shell crabs. Θυμώστε όσο θέλετε…εγώ δε μπορώ να τα αποκαλέσω τηγανιτά καβούρια με μαλακό κέλυφος…γιατί είχα και στο χωριό μου Halloween και Thanksgiving…ok? Σπεσιαλιτέ της East Coast. Φημισμένα αυτά του Maryland αλλά κι εδώ ήταν όνειρο. Τραγανά, ωραία παναρισμένα, γλυκύτατα. Λόγω εμπειρίας αλλά και προσωπικού γούστου θα ήθελα να δω δύο πιο ψαγμένες sauce από αυτές που συνοδεύονται. Τι θα λέγατε για Cajun spices ή μία truffle mayo? Έχω τις συνταγές αν ενδιαφέρεστε. Spice things up a little bit! 1/2κιλό (πολλά τα καβούρια, Άρη, όμωωως) 30 ευρώ.

Ήπιαμε μπύρες, λευκό κρασί, αναψυκτικά. Στο τέλος μας πρόσφεραν ωραιότατη γιαουρτολεμονένια mousse, φέρνοντας, μάλιστα, επιπλέον για τον καλό μου που, πολύ, του άρεσε. Συνολικός λογαριασμός... μακάρι να ήξερα γιατί αντίθετα με τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά που διδάσκονται στο ΕΜΠ, είμαι των Ανεφάρμοστων.

Θεωρώ ότι απ' τις τιμές που σας ανέφερα κατανοείτε ότι πρόκειται για εξαιρετικό vmf. Εξαιρετικό φαγητό, επίσης, κι ας γκρίνιαξα παραπάνω. Δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να ληφθούν υπόψη οι παρατηρήσεις μου γιατί είναι γνωστό ότι έχω μεγάλη απόκλιση απ' τον μέσο όρο. Πάντως με τέτοια δείγματα γραφής στην αρχή της λειτουργίας του και με το team του Δυόσμου από πίσω δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι η συνέχεια θα είναι θεαματική άρα ανυπομονώ να επιστρέψω.

Αισθάνομαι υπερήφανη γιατί έχω κατορθώσει να οδηγήσω, επιτυχώς, διάφορους αμετανόητους εργένηδες στα σκαλιά της εκκλησίας. Δε διέφυγε της προσοχής μου η, σχεδόν, ταυτόχρονη έξοδος κάτι παλικαριών του site. Όλοι με μια φίλη? Προσφέρω, αφιλοκερδώς, τις υπηρεσίες μου για την εύρεση κατάλληλων νοικοκυροκόριτσων. Να φάτε κι ένα σπιτικό φαγητό βρε, που όλο έξω τρέχετε...

30 Σεπ 2017

Την ατραξιόν την είχα βάλει απο την πρώτη στιγμή στο μάτι, βρίσκεται στη "γειτονιά" μου άλλωστε!
Το αγαπημένο Pontiki όμως με προλαβε... Και κάτι φωτογραφίες που πήρε το μάτι μου με έκαναν ακόμη περισσότερο να θέλω να πάω.
Η ευκαιρία μου δόθηκε μια Κυριακή νωρίς το μεσημέρι που θελαμε δύο άτομα να βρεθούμε ήρεμα να τα πούμε μετά από καιρό!
Η πρόταση έπεσε αμέσως στο τραπέζι και πήραμε ένα τηλέφωνο για κράτηση.

Φτάνοντας, παρκάραμε πολύ εύκολα. Κατευθυνθηκαμε προς το μπαλκόνι τους και παρότι στο τηλέφωνο μας ενημερώσαν ότι μάλλον δεν υπάρχει τραπέζι έξω, ειμασταν τυχερές και βρηκαμε ένα που μόλις είχε αδειάσει. Κατ' αρχας ένας πολύ σημαντικός λόγος για να πάει κανείς είναι η θέα, στην πιο ήσυχη πλευρά του λιμανιού. Εγω αγαπώ τη θέα στη θάλασσα και το σημείο με ηρέμησε απίστευτα. Στα υπόλοιπα τα τραπέζια είναι άνετα τοποθετημένα, υπάρχει τάξη και καθαριότητα. Όσον αφορά τον εσωτερικό χωρο δεν έχω ιδιαίτερη άποψη αλλλα μου φάνηκε ότι είχε ενδιαφέρον.

Στην εξυπηρέτηση κάποια θέματακια υπάρχουν, παρα την καλή διάθεση που έχουν όλοι και το χαμόγελο στα χείλη. Οι χρόνοι θέλουν βελτίωση αλλά είναι νωρίς, οπότε είμαι επιεικής, από την άλλη δεν τους αγχωσαμε και εμείς γιατί ειμασταν απολυτα χαλαρές.

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος με μερικές "αλοιφές", κάποιες σαλάτες, αρκετά ζεστά ορεκτικά, επαρκή κρεατικά και θαλασσινά. (Υπάρχει άλλωστε διαθέσιμος στο ιντερνέτ οπότε μπορείτε να τον δείτε).

Εμείς επιλέξαμε:
-μουτεμπελ, γιαούρτι με κόμματια μελιτζάνες, ωραίο συνοδευτικό, δροσερό, θα το επέλεγα ξανά.
-πατατες τηγανιτές, όντως μεγάλη μερίδα, θα τις ήθελα Βέβαια πιο τραγανές παρόλα αυτά φαγώθηκαν ευχαριστα.
-κεφτεδακια τηγανιτά μεγάλα μερίδα με 6 "μπαμπατσικους" κεφτέδες, θα συμφωνήσω για την απουσία μυρωδικών τύπου δυόσμου, αλλά για μένα ήταν στις γεύσεις μου απολυτα.
-κασερι σαγανάκι με πιπερομελο, εεε είχα και εγώ τις πληροφορίες μου, και πράγματικα μιλάμε για φοβερή γεύση, την οποία και εγώ σκεφτομαι συνεχεια και αποτελεί λογο για να ξαναπάω άμεσα… αχχχχ αυτός ο συνδυασμός του γλυκού με το πιπέρι για μένα ήταν ιδανικος.
-σουβλακι πανσετας(στανταρακι νο2) δοκιμάστε το οπωσδήποτε, λίγο λιπαρό όπως είναι εύλογο αλλά τοσόοοοοο γευστικο, με την πιπεριά ανάμεσα να δίνει το κάτι παραπάνω στη γεύση, συνοδεύεται με πίτα(θα ήθελα λιγη παραπάνω, βάλτε τη ολόκληρη).
Εν ολίγοις όσα πήραμε ήταν υπεραρκετά για δύο άτομα και μας άρεσαν αρκετά. Θα επανέλθω σύντομα Βέβαια γιατί έχω ανοιχτούς λογαριασμούς με ένα σουβλάκι καλαμαριού το οποίο περνούσε συνέχεια από μπροστά μου.
Ήπιαμε δυο μεγάλα ποτήρια μπύρας (από την αγαπημένη Ρόδο, αν δεν με απατά η μνήμη μου) και άφθονο παγωμένο νερό που ανανεώνουν συχνά.

Στο τέλος ρωτήσαμε για γλυκάκι αλλά δεν υπήρχε κάτι, φανταζομαι ότι σιγά σιγά θα γίνουν και εκεί προσθήκες.
Κερασματακι δεν ήρθε αν και βέβαια δεν είναι απαραίτητο.

Ο λογαριασμός μαζί με τα ποτά ήταν 14€(χωρίς το ποτο11€) το άτομο πόσο πολύ ικανοποιητικο για όσα φαγαμε δεδομένου ότι οι μερίδες είναι καλές για τις τιμές τους.

Σας προτρέπω να το δοκιμάσετε σίγουρα όσοι βρίσκεστε εδώ τριγύρω αλλά και μια μικρή βόλτα μεχρι τον Πειραιά μπορεί να κλείσει με την ατραξιόν. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μεγαλώνοντας θα μοιάσει στο μεγάλο αδερφάκι οι οιωνοί είναι πολύ θετικοι.

26 Ιαν 2018

Καλή χρονιά αγαπητοί συν- καλοφαγάδες, γεμάτη χαρές και μοναδικές γευστικές ανακαλύψεις! Η πρώτη μου κριτική για το 2018, το οποίο μπήκε εξαιρετικά στον τομέα της καλοφαγοσυνης, οφείλω να σημειώσω, αφορά σε μαγαζί που αποτέλεσε μια από τις τελευταίες ανακαλυψεις- αποκαλύψεις του φευγατου πια '17! Ατραξιόν Μεζετζιδικο λοιπόν, στην εξωτική για μένα τη χαλανδριωτισσα Δραπετσώνα, τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου, μ' έναν ήλιο να λάμπει υπέρλαμπρο κι εμας να βολταρουμε δίπλα στη θάλασσα και το αεράκι το θαλασσινό να μας ανοίγει την όρεξη!

Η κράτηση για τους δύο μας είχε γίνει από e-table για τις 4 θαρρώ κι όταν καταφθασαμε ο καιρός ήταν τόσο φίνος που πιάσαμε διπλό τραπεζάκι στο τέλειο μπαλκόνι με την καταπληκτική και ταξιδιαρικη θέα στο λιμάνι του Πειραιά το αγαπημένο, φορέσαμε γυαλιά ηλίου κι αρχίσαμε τη μελέτη του καταλόγου. Μικρός και περιεκτικός, με λίγες αλλά εξαιρετικά ενδιαφέρουσες επιλογές, αρκετά ήταν αυτά που μας κίνησαν το ενδιαφέρον. Μετά από λίγη προσπάθεια, καθώς δύο από τα πιάτα που λαχταρησαμε δεν υπήρχαν (λίγο φάουλ αυτό, δεδομένου ότι όπως είπαμε ο κατάλογος είναι μικρούλης), καταλήξαμε στα εξής:

Ψωμί στην αρχή, το οποίο χρεώνεται εν είδει κουβέρ, αλλά ήταν καλό και φαγώθηκε ευχάριστα, ταίριαξε και με όσα παραγγείλαμε, είναι και ψωμας ο φίλος μου, οπότε όλα καλά.

Σαλάτα Ατραξιόν. Πρασινάδα εποχής, πασπαλισμενη με μαύρο σουσάμι, μια πολύ ωραία σος η οποία περιείχε και τυρί κρέμα κι ενώ κατά την περιγραφή προβληματιστηκαμε μπας κι είναι πιο βαριά απ' ότι θα επιθυμούσαμε τη σαλάτα μας, εν τέλει ήταν ανάλαφρη, φρέσκια, λαχταριστη και πολύ πολύ καλή!

Βουνό από πατάτες, πραγματικό βουνό από καλοτηγανισμενες, λεπτοκομμενες και χρυσαφένιες πατάτες τηγανιτές, στραγγισμενες καλά ώστε να μην βγάζουν λαδιλα καθόλου και γενικά όπως πρέπει να είναι η πατάτα η τηγανιτή η σωστή!

Με τι συνταιριάζεται τέλεια η πατάτα αυτή, λοιπόν; Με τυρί, πολύ σωστά! Έτσι λοιπόν δεν γινόταν να μην διαλέξουμε τη σπιτική τους τυροκοπανιστη, η οποία ήταν όντως σπιτισια, με μεγάλα τυρενια κομμάτια. Θα την ήθελα σαφώς πιο καυτερή, αλλά ίσως να ναι η δική μου η παραξενια, που μ αρέσουν τόσο τα καυτερά και δεν τα χορταινω!

Κόκκινα φασόλια με αβοκάντο και χέλι καπνιστό! Ακούγεται πολύ ουαου πιάτο, αλλά επιδέχεται βελτίωση στην εκτέλεση! Το αβοκάντο δεν ήταν καλά γινωμενο κι αυτό είναι πρόβλημα! Το χέλι ήταν φανταστικό, αλλά λίγο και κατα βάση το πιάτο ήταν τα κόκκινα φασόλια, που ήταν εντάξει!

Τέλος, πήραμε το χταπόδι στην γάστρα με το πετιμέζι! Πιάτο πολύ ενδιαφέρον και νόστιμο, προβληματιστηκαμε μήπως παραηταν γλυκό, αλλά όχι, καθόλου τελικά! Ωραίο πιάτο, νόστιμο, ιδιαίτερο, αλλά όχι απογειωτικο!

Αυτά όλα συνοδεψαμε με ούζο Αλεξανδρίδη, ενώ είχαμε σταμπαρει ένα άγνωστο ούζο σε μας, το δολυχι, το οποίο όπως μας είπαν προμηθεύονται άμεσα από τον παραγωγό, έναν ικαριωτη, που όμως είχε καιρό να έρθει προς Πειραιά κι έτσι είχαν έλλειψη! Δεν πειράζει, ελπίζω για την επόμενη φορά!

Είχαμε και το κέρασμα μας, δύο κομμάτια ραβανί, γλυκό με το οποίο προσωπικά δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις, αλλά στο κέρασμα είναι η κίνηση που μετράει!

Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 35,60€! Εξαιρετική σχέση ποιότητας τιμής! Ανυπομονώ να ανοίξει πάλι ο καιρός και να ξαναβρεθώ στο πολύχρωμο μπαλκόνι τους, στην όμορφη γειτονιά τους, να χαρώ τις περιποιήσεις τους, παρά τα μικροπροβληματακια και τις μικρές καθυστερήσεις και να δοκιμάσω και τις νοστιμιές που δεν κατάφερα στην πρώτη μου επίσκεψη!

19 Οκτ 2017

Είναι κάτι τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτές της Ατραξιόν που με κάνουν να αγαπώ, πραγματικά, το Ask και τους φίλους καλοφαγάδες. Για το συγκεκριμένο θα δώσω τα εύσημα στο Pontiki μιας και δεν νομίζω να μάθαινα για αυτό το μαγαζί σε άλλη περίπτωση ή μπορεί και να μάθαινα αλλά πολύ πολύ αργότερα και σίγουρα όχι από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του και να είχα και αμφιβολίες αν όντως αξίζει αν δεν το πρότεινε κάποιος έμπιστος.

Ατραξιόν στη Δραπετσώνα, λοιπόν, και όπως έχουν τονίσει οι υπόλοιποι καλοφαγάδες πρόκειται για το αδελφάκι του Πειραιώτικου Δυόσμου. Εγώ για τον Δυόσμο δεν έχω γράψει κριτική γιατί όσες φορές είχα κανονίσει έξοδο εκεί, κάτι συνέβαινε (πάντα κακό) και δεν κατάφερα να τον επισκεφτώ, οπότε για κάποιο πολύ δικό μου λόγο μπήκε blacklist. Όταν διάβασα τα ενθουσιώδη σχόλια για την Ατραξιόν και είδα και φωτογραφίες από το μέρος, η επιθυμία μου ήταν να την επισκεφτώ άμεσα. Και τα κατάφερα προχθές Κυριακή και η επίσκεψη στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία.

Για το μέρος δεν έχω να συμπληρώσω πολλά, η πλατεία είναι πλατεία χωριού και ιδανική για καλοκαιρινά βράδια, η βεράντα είναι πιο ήσυχη και πριβέ και ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά ζεστός και πιστεύω με μερικές πινελιές να γίνει ιδανικός για χειμωνιάτικα βράδια. Ήδη με σκέπτομαι να έχω πιάσει παράθυρο κάποιο κρύο χειμωνιάτικο βράδυ με κρασάκι και καλή μουσική. Όσο για την θέα, θάλασσα δώσμου και σου δίνω την ζωή μου... Στο πιο ήσυχο σημείο του Πειραιά και από ψηλά, ιδανική... Εμείς φτάσαμε νωρίς το απογευματάκι μετά από καφέ στον Πειραιά και αποφύγαμε τις ορδές των πεινασμένων μεσημεριανών πελατών αλλά και βρήκαμε την καλύτερη θέση στη βεράντα. Μετά, όμως, και όσο περνούσε η ώρα άρχισε πάλι να γεμίζει. Να δώσω ένα ακόμα μπράβο γιατί είναι το μόνο μεζεδοπωλείο που έχει κανονικά τραπέζια και όχι καφενείου όπου με τα πιάτα παίζεις Τζένκα.

Ας περάσουμε και στα του φαγητού: Ο κατάλογος είναι μικρός αλλά ικανοποιητικός σε επιλογές και σε πολύ καλές τιμές. Πολύ καλές είναι οι τιμές και στα ποτά. Εμείς θέλαμε να συνοδεύσουμε την ρακί μας και πήραμε τέσσερα πιάτα μιας και οι τιμές μας έκαναν να θεωρούμε ότι θα έρθουν σε πιατάκι του γλυκού. Ε, λοιπόν, όχι, όλα ήταν σε κανονικότατες ποσότητες, ενώ οι τηγανιτές πατάτες δεν ήταν απλά ικανοποιητικές ήταν όντως βουνό αλλά πεντανόστιμες και τραγανές (3,5 ευρώ). Πήραμε ακόμα την πράσινη φάβα που ήταν πολύ ωραία σε υφή και γεύση, μόνο συμπληρώσαμε αλάτι και λεμόνι (2,5 ευρώ). Μια στραπατσάδα με καβουρμά, πολύ ιδιαίτερη γεύση, δεν σταματούσες να την τρως και ας είχες σκάσει (5 ευρώ) και ένα κουσμάτς που συκώτι και γλώσσα νομίζω με καυτερή σάλτσα που ήρθε πάνω σε πιτούλες και με γιαουρτάκι στο πλάι, πραγματικά λουκούμι (όχι Pontiki εμάς δεν μας φάνηκε βαρύ, και να φανταστείς δεν πεινούσαμε... ) στα 5 ευρώ. Συνοδεύσαμε με ρακί 250 ml στα 5,80 ευρώ) που ήταν γλυκόπιοτη, ενώ μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί, που θέλαμε αλλά δεν φαγώθηκε. Σύνολο για όλα αυτά περίπου 24 ευρώ, ναι το απόλυτο value for money.

Τα παιδιά του service ήταν χαμογελαστά και εξυπηρετικά, μας ενημέρωσαν άμεσα ποια πιάτα έχουν τελειώσει, ανάμεσα τους και το πιάτο ημέρας (γουρουνοπούλα και ορδές πεινασμένων σημειώστε 2), ενώ στο τέλος μας κέρασαν και μιας μους λεμονιού μας την είπαν (γιαούρτι με κάτι λεμονένιο ήταν), τίποτα συγκλονιστικό αλλά οκ δροσερό και κέρασμα. Θα μου πείτε γιατί έβαλες 3,5; Έκοψα λίγο γιατί ήταν αποσυντονισμένοι κάποιες φορές και για να μην βγει το απόλυτο τεσσάρι, ενώ δεν έχω δοκιμάσει όλο τον κατάλογο.

Συμπερασματικά, λοιπόν, θα πω ότι η Ατραξιόν αν συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο, κάτι που πραγματικά εύχομαι, έχει βρει έναν ακόμα θαμώνα. Είναι ένα μέρος ακριβώς όπως το θέλω τόσο όσο αφορά το μέρος, το φαγητό αλλά και την οικειότητα που βγάζει με το "καλημέρα σας". Ελπίζω να μην με απογοητεύσει και να έχω να πίνω πολλές ρακές με θέα τα πλοία της Κρήτης...

Υ. Γ. Από όλα όσα είχαν περιγράψει στις κριτικές τους Pontiki και Tomie, αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση και ήθελα οπωσδήποτε να παραγγείλω πριν ακόμα φτάσω ήταν το Κασέρι σαγανάκι με πιπερόμελο... Ε, λοιπόν, με παρέσυρε ο κατάλογος και το θυμήθηκα όταν το είδα να πηγαίνει σε άλλο τραπέζι αλλά δεν υπήρχε πια χώρος για αυτό... Έτσι, είμαι "υποχρεωμένη" να κανονίσω την επόμενη επίσκεψη στην Ατραξιόν.

ΑΤΡΑΞΙΟΝ: Με την επιστροφή από τις καλοκαιρινές διακοπές διαβάζω διθυραμβικές κριτικές-και όχι μόνο στο a4f- για τη νέα άφιξη στη Δραπετσώνα, βλέπω φωτογραφίες με τη θέα που προσφέρει -και το κυριότερο- ανήκει στην οικογένεια του αγαπημένου μου ΔΥΟΣΜΟΥ.
Σημαντικοί λόγοι για να επισκεφτώ άμεσα το νέο αυτό μαγαζί... (έχοντας ήδη βάλει τον πήχη ψηλά με όλα τα προαναφερόμενα πλεονεκτήματα).
Σχεδόν επί ένα μήνα προσπαθούσα να οργανώσω την παρέα για να πάμε στην Ατραξιόν και όλο κάτι στράβωνε....

Επιτέλους, Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου, από τα πρώτα δροσερά βραδάκια φτάνουμε στην Ατραξιόν (έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη).

Τοποθετηθήκαμε σε ένα ήσυχο τραπέζι για 4 άτομα προς το τέλος της "βεράντας" έχοντας θέα όλο το λιμάνι του Πειραιά.
Υπέροχη τοποθεσία, πιάτο όλος ο Πειραιάς και μπράβο στα παιδιά του Δυόσμου που το εκμεταλλεύτηκαν!

Δε θα αναλωθώ σε περιγραφές χώρου εσωτερικά και εξωτερικά, το PONTIKI με καλύπτει απόλυτα με όσα έχει τόσο ωραία περιγράψει (και πραγματικά δίνει την απόλυτη εικόνα).

Η αλήθεια είναι ότι η μείον μία ντοματούλα (3/4) που δίνω στο χώρο αφορά στο εσωτερικό της Ατραξιόν, αίθουσα που σιγά-σιγά θα αρχίσει να γεμίζει λόγω καιρού και χρειάζεται παραπάνω φροντίδα/ζεστό περιβάλλον/κάτι που θα του δώσει χαρακτήρα.

Η εξυπηρέτηση είναι εγκάρδια, φιλική, ζεστή, άμεση.... ακριβώς ίδια συμπεριφορά με του ΔΥΟΣΜΟΥ και ξανά μπράβο για αυτό (που το θεωρώ πολύ σημαντικό).

Η γεύση....
Εδώ πιστεύω ότι έχει να διανύσει κάποια χιλιόμετρα ακόμη, οι γεύσεις είναι σχετικά καλές αλλά όχι οι καλύτερες (δυστυχώς είναι σχεδόν αναπόφευκτη η σύγκριση με το Δυόσμο και όχι μόνο).
Επίσης, πρέπει να επανεξετάσουν το μέγεθος μερίδας (σε κάποια πιάτα).
Πήραμε:

φάβα πράσινη, ιδιαίτερη γεύση -σε εμένα άρεσε πολύ- και ουσιαστικά την έφαγα σχεδόν όλη μόνη μου -σε αντίθεση με τους υπόλοιπους 3 που απλώς δοκίμασαν.

Σαλάτα Ατραξιόν (βασικό συστατικό το σπανάκι και ντοματάκια) απίστευτα μικρή ποσότητα, μία πηρουνιά για τον καθένα μας (4 πηρουνιές σύνολο).
Φρέσκα υλικά, νόστιμη αλλά λίγη.....

Μπαμπάτσικοι κεφτέδες, μεγάλοι και αφροτηγανισμένοι, σερβίρονται με ντιπάκι.
Άνευρη γεύση -κεφτές χωρίς δυόσμο? και το ντιπάκι χωρίς καμία ένταση... για να τους υποστηρίξει.

Ρεβυθοκεφτέδες, ολοστρόγγυλοι, μεγάλοι και νόστιμοι -επίσης πολύ ελαφρύ τηγάνι- σερβίρονται και αυτοί με ντιπάκι.

Επέμεινα να παραγγείλουμε το καλαμάρι κοντοσούβλι και δυστυχώς δε δικαιώθηκα...
Καταρχήν μικρή μερίδα για το κόστος του (euro 7,5), κατά δεύτερον παραψημένο με αποτέλεσμα να μην είναι τρυφερό. Και σε αυτό το πιάτο έλειπε η γευστική ένταση που κάνει τη διαφορά (ή μήπως έφταιγε το παραψήσιμο?)

Τελευταίο πιάτο ήταν τα μπριζολάκια λαιμού τα οποία ήταν επίσης παραψημένα (ίσως επειδή ήταν πολύ λεπτοκομμένα) συνεπώς δεν είχαν και τους χυμούς τους.

Οι 3 της παρέας ήπιαμε λευκό κρασάκι (καλό) και η μία πιστή οπαδός του τσίπουρου, τσιπουράκι.

Ζητώντας το λογαριασμό έφτασε κέρασμα γλυκάκι.

Το κόστος των παραπάνω έφτασε στα euro 75,00 και η αλήθεια είναι ότι τα θεωρώ ένα επίπεδο πιο πάνω από το αναμενόμενο, ίσως γιατί δεν ικανοποιήθηκα ιδιαίτερα από τις γεύσεις και την ποσότητα σε κάποια πιάτα....

Από την άλλη, μιλάμε για μία εντελώς νέα προσπάθεια, με λειτουργία ενός μήνα και κάτι, ακόμη ψάχνουν τα πατήματά τους, ακόμη προσαρμόζονται στα δεδομένα της περιοχής και του κόσμου και είμαι σίγουρη ότι οι άνθρωποι του Δυόσμου θα φροντίσουν να ξεπεραστούν οι όποιες ¨παιδικές ασθένειες" υπάρχουν και θα το φτάσουν στην κορυφή (γιατί σαν τοποθεσία είναι ήδη στην κορυφή).

Αγ. Παντελεήμονος 2 & Νικ. Καζαντζάκη, Δραπετσώνα