Burgers and more

12:00 μ.μ. έως 06:30 π.μ.

30 Σεπ 2017

Είδες τί παθαίνεις για να περιφρονείς τα burgers των Γούδις; Έρχονται και σε κυνηγάνε σε 3 συνεχόμενες κριτικές. Εγώ ως παιδί ήμουν από τους άλλους, που έτρωγαν μανιωδώς κλαμπ σάντουιτς ( τα Χριστούγεννα το χρυσοπλήρωνα κιόλας, γιατί ήθελα και το αρκουδάκι δώρο! ). Μεγαλώνοντας έγινα από εκείνους, που έχουν το burger ως καλύτερη επιλογή από το σουβλάκι.

Διανύοντας δύσκολες πεινασμένες βραδιές Αυγούστου, περιμένοντας αυτές τις διακοπές, με όλους να λείπουν, με τα φαγάδικα να έχουν κατεβάσει ρολά, έπεσε σύρμα στο fb ότι ήρθε και άραξε το hot hot στο "Νησί" της Νέας Ερυθραίας, όχι βέβαια με την κομμένη του Buick Riviera, αλλά με το δικό του πικ-άπ, τα βινύλιά του και την δική του drum machine στο μπαλκονάκι, και τους Standells να σιγοντάρουν τα μαύρα μεσάνυχτα.

Σιγά που θα έχανα χρόνο. Σκονάκι στο χέρι από τις πρόσφατες κριτικές του jim και του Vaggg, έ και ο Μωάμεθ ξεκίνησε για το κοντινό βουνό.

Χώρος ροκ και μικρός σχετικά, υποφωτισμένος και ιδανικά ατμοσφαιρικός για αυτό που πουλάει, χάζι μπροστά στη Χαριλάου Τρικούπη ή τραπεζάκι με κερί στα ενδότερα για πιο ενδιαφέρον χάζι στην πίσω πλευρά του Νησιού, ροκ μουσικές σε καλή ένταση, παρκάρισμα ακριβώς μπροστά στο μαγαζί, να μην τα ξαναλέω, οι θέσεις εμένα με περιμένουν με κόκκινο χαλί για κάποιο ανεξήγητο λόγο.

Κατάλογος σαν κόμικ, έξυπνος, καλύπτει όλα τα γούστα, τις μεγάλες πείνες, τις απλές λιγούρες, και τους κοιλιόδουλους και τους fit και τους fat. Θες σαλάτα; hot dog; κλαμπ; κοτομπουκιές; family bucket wings; μήπως θες μόνο πατάτες με καλούδια από πάνω; έχεις επιλογές. Σε τιμές πολύ ανταγωνιστικές για αυτή την ποιότητα, που δεν την λες και ΑΑΑ αλλά ούτε και Γούδις, να τα λέμε κι αυτά.

Σε 2 μεταμεσονύχτιες επισκέψεις μου, γιατί εμένα εκείνη την ώρα λυσσάει ο λύκος μέσα μου, μπόρεσα και δοκίμασα αρκετά, που ευτυχώς με έκαναν να αλλάξω την αρχική μου γνώμη προς το θετικότερο. Στις 6/8 ήμουν στο χμμμ... και στις 18/8 το προβίβασα στην επόμενη τάξη.

- Εξυπηρετικό το προσωπικό, cool και ευγενικά τα παιδιά, αλλά χωρίς κάτι το συνταρακτικό. Παραγγελία, πληρωμή, νουμεράκι, μεγάφωνο. Αρκετά γρήγοροι.
- Το φαγητό σερβίρεται σε δίσκους ξύλινους ή πλαστικούς και σε χάρτινες συσκευασίες. Ευτυχώς γιατί με το τσίγκινο ανατριχιάζω. Η μπύρα όμως σε γυάλινο ποτήρι. Καθαριότητα πολύ καλή και η κουζίνα δουλεύει με γάντια.
- Τα chicken nuggets τα τσακίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες, κατεβαίνουν σαν καραμελίτσες τα άτιμα, είτε μόνα τους είτε με την honey σως που τους πάει άψογα ( 3,20 + 0,50 e ). Προσωπικά μου άρεσαν ως side dish στο burger μου περισσότερο από τις πατάτες τους.
- Πήρα το Μοοnshine feelgood ( με τις πατάτες ) με μπιφτέκι black angus, σαλάτα ρόκας, μουστάρδα, ντομάτα, σωταρισμένα κρεμμύδια, και δεν τρελάθηκα. Ενώ όλα τα υλικά του ωραία, με κορυφαία τη σως ταρτάρ, το μπιφτέκι όχι όχι όχι. Στεγνό και αδιάφορο. Στα 6 e.
- Πήρε το Guacamole single, με φιλετίνια κοτόπουλου πάνω σε ροδέλα ντομάτας, κρεμμύδι, λόλα, μαγιονέζα και φυσικά guacamole. Στα 4 e είναι κλοπή. Της άρεσε πολύ!
- Στη δεύτερη επίσκεψη εφάρμοσα τις προτάσεις του Vaggg πάνω σε ένα αγαπημένο του jim και μου βγήκε πιο καλά η επιλογή. Με μια λέξη, το μπιφτέκι rib eye είναι το σωστό και το ζουμερό!
- Πήρα λοιπόν το Jack Daniels single, με μπιφτέκι rib eye. Αυτό μάλιστα. Πολύ καλό. Στα 5 e έχεις ένα γευστικό ζουμερό burger, με υλικά όπως cheddar, σωτέ μανιτάρια ( όχι τόσο γκουμούτσες τα μανιτάρια ρε παιδιά! ), ντομάτα, μουστάρδα, jack daniels σως με ανανά ( γλυκιά εξωτική νότα ). Του έριξα δίπλα και μια μερίδα κοτομπουκιές και ιδού η ομορφιά.
- Πήρε το Chicken Philadelphia και της άρεσε σαφώς περισσότερο από το προηγούμενο. Kοτόπουλο φιλέτο με μπέικον, ρόκα, πίκλες, ντομάτα και 2 καλές στρώσεις τυρί κρέμα φιλαδέλφεια. Δοκίμασα και ναι, πολύ νόστιμο! Στα 6 e. Του έριξε δίπλα τις country πατάτες με carbonara σως ( 2,70 e ) και ιδού άλλη μία ομορφιά.
- Μπύρα Carlsberg ( πού την θυμήθηκαν; ) ποτήρι στα 2 e. Margarita λεμόνι ( frozen ) στα 4 e. Kαλή, αλλά στο Ancho πολύ καλύτερη και περισσότερη.

Συμπέρασμα.
Το hot hot θέλει δοκιμές και πειραματισμό - πράγμα το οποίο φυσικά και προτίθεμαι να κάνω - μέχρι να σταντάρεις 2-3 συνδυασμούς που θα κουμπώσουν στις γεύσεις που σου αρέσουν. Με λιγότερα από 10 ευρώ, θα καλμάρεις το λύκο μέσα σου.
Κι από την άλλη, ο λύκος στο hot hot νιώθει και μια σιγουριά, αν τον πιάσει πολύ αργά η διάθεση για γουρουνιά, γιατί βλέπετε ο λύκος σιχαίνεται τα ωράρια.
Η ποιότητά του σίγουρα δεν είναι η ανεπανάληπτη, ούτε και νομίζω να πλασάρεται ως κάτι τέτοιο.

Είναι όμως τίμιο, είναι προσιτό και βολικό, δεν σε κοροιδεύει προσποιούμενο κάτι άλλο από αυτό που είναι ( έχει και το mucca δίπλα ). Είναι μια καλή εναλλακτική, no strings attached. Και αυτές οι σχέσεις κρύβουν πάντα το μεγαλύτερο ενδιαφέρον!

Χαριλάου Τρικούπη 144, Νέα Ερυθραία