Η αληθινή μεξικάνικη κουζίνα είναι φτιαγμένη σαν το λαό της, γεμάτη αντιθέσεις, προσμίξεις, παραδόσεις. Το Dos Hermanos σας προσκαλεί να την ανακαλύψετε σ' ένα μοντέρνο & cosy περιβάλλον στην καρδιά της Κηφισιάς. Ο σεφ προετοιμάζει καθημερινά όλα τα μεξικάνικα πιάτα όπως fajitas, enchiladas, tacos, bouritos, chili con carne, με ολόφρεσκα υλικά υψηλής ποιότητας. Αφεθείτε σ' ένα αισθησιακό cocktail και στις καλύτερες μαργαρίτες της πόλης!

Στόχος μας είναι η απόλυτη Μεξικάνικη γαστρονομική εμπειρία σε προσιτές τιμές και η άριστη εξυπηρέτηση!

Κάθε Παρασκευή & Σάββατο διοργανώνουμε βραδιές με Live Latin μουσική & Salsa. Λατινoαμερικάνοι τραγoυδιστές και χoρευτές σας ξεσηκώνουν με πολύ κέφι & χoρό, σε μια πραγματική Fiesta!

Δευτέρα - Παρασκευή: 18:00 - 02:00 Σάββατο - Κυριακη:12:00 - 02:00. Παρασκευή και Σάββατο: Live Latin Music & Salsa Night με Λατινoαμερικάνους τραγουδιστές και χορευτές!

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

27 Σεπ 2017

Είναι πραγματικά απορίας άξιον πως η Μεξικάνικη κουζίνα δεν γνωρίζει στην Ελλάδα την αναγνώριση που θα μπορούσε να έχει κερδίσει. Όσα χρόνια θυμάμαι την ζωή μου στην πρωτεύουσα σπάνια φέρνω στην μνήμη μου να υπάρχουν ταυτόχρονα πάνω από 6-7 εστιατόρια που να προσανατολίζονται στην Μεξικάνικη κουζίνα…

Σαν γεύσεις είναι πολύ πιο κοντά στις δικές μας γαστρονομικές συνήθειες από πολλές άλλες κουζίνες. Αν το αναλογιστείς, ο οισοφάγος μας είναι σαφώς πιο γνώριμος φίλος με τον κιμά, τα φασόλια και με προϊόντα ζύμης από καλαμπόκι παρά με το ωμό ψάρι και την miso soup…

Για να μη βγάζω την ουρά μου απ’ έξω, δεν παίρνω την σκούφια μου να σας βαρέσω γιατί κι εγώ άντε να έχω επισκεφτεί Μεξικάνικο εστιατόριο γύρω στις 5-6 φορές. Και πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου να αποχωρεί με μάλλον ανάμικτα συναισθήματα. Αυτό γιατί ενώ μου άρεσαν αρκετά οι γεύσεις, πάντα μου έμενε η εντύπωση πως από πού πριν λίγη ώρα γεύτηκα άνηκε μάλλον στην κατηγορία του «ετοιματζίδικου».

Ένας άλλος παράγοντας ήταν πως οι «αλλοδαπές» κουζίνες και τα εστιατόρια που τις αντιπροσώπευαν, σπάνια διαφέντευαν άτομα που είχαν ουσιαστικές γνώσεις στην κουζίνα και πάνω απ’ όλα στην κουλτούρα του ενίοτε λαού. Για να εξηγήσω το σκεπτικό μου. Είχε κάποιος κατάστημα με ρούχα αλλά δεν πήγαινε καλά? Το έκλεινε κι άνοιγε σουσάδικο γιατί αυτή την εποχή έχει μεγάλη πέραση και κοινό. Η σχέση του με το αντικείμενο? Όση και του Ronaldo με την υποκριτική (μη μου πείτε πως δεν έχετε προσέξει πως το μπουκαλάκι του Ultrex παίζει καλύτερα από τον ίδιο στην διαφήμιση…).

Θα ξεκινήσω από τον χώρο. Μάθαμε πως έχει διαθέσιμο και πάνω όροφο αλλά εμείς χαρήκαμε μόνο το ισόγειο. Αυτός χωρίζεται στον εσωτερικό και στην αυλή τους. Μου άρεσαν και οι δύο αλλά σαφώς λάτρεψα την αυλή τους… Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που την πρωτοαντικρίζει χωρίς να χαμογελάσει. Όλα σε απόλυτη αρμονία. Τα χρώματα, τα φαναράκια, τα έπιπλα, τα φυτά, τα διακοσμητικά…. Ο φωτισμός ατμοσφαιρικός και προσεγμένος. Στο βάθος δεσπόζει το πορτραίτο της Φρίντα Κάλο. Μιας μορφής άκρως συνδεδεμένης με το Μεξικό. Αυτός ο χώρος θα μπορούσε να είναι το ατελιέ της γιατί είναι γνωστό πως λάτρευε τα έντονα χρώματα.

Η εξυπηρέτηση απίστευτα φιλική και χαμογελαστή. Όμως από κινήσεις τους, όπως ο τρόπος που σε σέρβιραν, μαρτυρούσαν επίσης την επαγγελματική τους κατάρτιση. Όλοι μας όλοι όσοι είχαμε τιμή να γνωρίσουμε μας έκαναν να νοιώσουμε άνετα και κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι. Μέχρι και ο DJ βγήκε από το πόστο του και φωτογραφήθηκε μαζί μας φορώντας μεξικάνικο καπέλο.

Και σιγά σιγά οι μύθοι που είχα σχηματίσει από την μέχρι στιγμής εμπειρίες μου άρχισαν να διαλύονται σαν πύργος με τραπουλόχαρτα.
Το συμπαθέστατο ζεύγος που είναι οι ιδιοκτήτες του DOS HERMANOS είναι ξεκάθαρο πως όχι απλώς έχουν γνώσεις πάνω στην Μεξικάνικη κουλτούρα, κουζίνα και συνήθειες αλλά έχουν ζήσει με τον τρόπο ζωής τους. Μας αφιέρωσαν χρόνο και διάθεση για να μας εξηγήσουν λεπτομέρειες που μας έφεραν πιο κοντά σε αυτόν τον λαό.

Μας ανέλυσαν την τεχνοτροπία που παράγονται τα διάφορα πιάτα τους και φυσικά η τεκίλα. Την ίδια τακτική ακολούθησαν και κάθε φορά που μας προσφέρονταν κάποιο πιάτο. Γνωρίζοντας πως για τους περισσότερους από εμάς η Μεξικάνικη κουζίνα είναι ακόμα αχαρτογράφητη, μας ανέλυαν τα πάντα. Πραγματικά το εκτίμησα.

Ξεκινήσαμε την βραδιά με μία μαργαρίτα. Αν θυμάμαι καλά έχουν εκδοχή της σε πάνω από 7-8 γεύσεις φρούτου. Ενδεικτικά αναφέρω το lime, το passion fruit, το μάνγκο, την φράουλα και το καρπούζι. Εγώ ως κλασικός συντηρητικός, επέλεξα την αγαπημένη μαργαρίτα lime. Θεϊκή!! Η τεκίλα που είχαν χρησιμοποιήσει ήταν εξαιρετικής ποιότητας και το αλάτι στο χείλος του ποτηριού έκαναν την γεύση παιχνιδιάρικη και δροσερή. Φυσικά σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς μας δόθηκε η δυνατότητα να δοκιμάσουμε τεκίλα με γεύση σε τόνους σοκολάτας, ροδόχρωμη τεκίλα με φραγκόσυκο (διακοσμημένη με ένα κομμάτι βρώσιμου κάκτου) αλλά και το παραδοσιακό cocktail τους που ονομάζεται Paloma.
Το παρεάκι δεν ήθελε και πολύ για να μπει ακόμα περισσότερο στο γενικό «πικάντικο», λόγω γεύσεων, κλίμα και να το επισφραγίσει τόσο κι άλλο τόσο με «καυτά» ενήλικα σχόλια και πειράγματα. Από τα πιο απολαυστικά σημεία εκείνης της βραδιάς…
Πρώτα μας έφεραν στο τραπέζι μπολς με νάτσος κλασικά και με σπανάκι, συνοδευόμενα από ντιπ που έκαιγε διαολεμένα. Παραδόξως η όποια αψάδα μου προκάλεσε τόσο αυτό όσο και κάποια ακόμα πιάτα που δοκίμασα, ήταν εντελώς παροδική. Αυτό το λέω για όσους τους προβληματίζει πως ίσως έχουν ενοχλήσεις από κάποιες γεύσεις τους που είναι παραπάνω από το σύνηθες καυτερές.
Ακολούθησαν τρία είδη διαφορετικής σαλάτας.
• Mango. Ονομασία που λογικά έλαβε λόγω της σος που χρησιμοποιούν και που έχει ως βάση το mango. Για εμένα ο πρωταγωνιστής ήταν κατά κύριο λόγο το αβοκάντο και τα cranberries. Εκτός του πράσινου μέρους της, συνυπήρχαν κομμάτια από φιλετίνια ψαρονέφρι. Το μοναδικό που θα ήθελα να πω είναι πως στην θέση τους ίσως να πειραματιζόμουν και με κάποιο πιο όξινο υλικό όπως το λεμόνι αφού κολλάει απόλυτα με το αβοκάντο (που αν δεν κάνω λάθος, το βοηθάει στο να αποδώσει και τα ευεργετικά του οφέλη)
• Tortilla. Πράσινη βάση, με μεγάλες λωρίδες tortilla. Φιλέτο πορτοκαλιού, τριμμένα τυριά και parmezzana balsamico vinaigrette σος. Δροσερή και πολύ ευχάριστη σαλάτα. Νομίζω πως ήταν αυτή που αγάπησα περισσότερο
• Guacamole. Ίσως η πιο γνωστή και αντιπροσωπευτική σαλάτα αυτής της κουζίνας. Καμία σχέση με όποια άλλη guacamole είχα δοκιμάσει. Σε αντίθεση με τις προηγούμενες τα υλικά ήταν πιο χοντροκομμένα και τα «έβρισκες» στην γλώσσα σου. Το ότι ήταν τόσο ξεκάθαρο πως ήταν χειροποίητη με έκανε να της αποδώσω έξτρα πόντους. Μου άρεσε… μου άρεσε πάρα πολύ! Έκλεψα όσα νάτσος υπήρχαν στο τραπέζι και με την βοήθειά τους απόλαυσα γερές δόσεις από αυτή την φίνα και διακριτική σε γεύση σαλάτα. Σύμφωνα με τον κατάλογό τους χρησιμοποιούν και κάποιο είδος «μυστικού» μπαχαρικού.

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Μου είναι αδύνατον να θυμηθώ το κάθε ένα από τα κυρίως που μας προσφέρθηκαν αναλύοντας ταυτόχρονα τα χαρακτηριστικά και γεύση του καθενός. Εξάλλου ήταν τόσο πολλά που από ένα σημείο και μετά είχα αποπροσανατολιστεί!!! Είμαι σίγουρος πως άλλα άτομα της παρέας με πιο καθαρό μυαλό και θυμητικό, θα είναι σε θέση να δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Εγώ απλώς θα προσπαθήσω να μεταφέρω την αίσθηση που αποκόμισα. Ποια είναι αυτή? Πως όλα ετοιμάζονται στην κουζίνα τους. Πως έχουν γνώσεις και μεράκι. Πως και σε εμφάνιση/παρουσίαση αλλά και σε γεύση έχουν προσέξει και την παραμικρή λεπτομέρεια. Πως οι γεύσεις εναλλάσσονταν από το πικάντικο στο πιο γλυκό, τόσο μα τόσο ευχάριστα στον ουρανίσκο μου… Είναι από τις λίγες φορές που μου άρεσαν πραγματικά όλα όσα δοκίμασα.
Επίσης να προσθέσω πως στα περισσότερα πιάτα τους, εκτός των σταθερών υλικών, σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις την γέμιση που σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να είναι κοτόπουλο, μοσχάρι, κιμάς (με ή χωρίς φασόλια), θαλασσινά (γαρίδες, πέρκα).
Για να καταλάβετε το τι παρέλασε στα πιάτα μας και στα καλά ακονισμένα πιρούνια μας, ακολουθεί μία απλή λίστα:
• Μεξικάνικο ρύζι με λαχανικά και κόλιανδρο
• Chimichanga με πικάντικο κιμά και sour cream
• Taquitos κοτόπουλου
• Quesadilla κοτόπουλου
• Enchiladas κοτόπουλου
• Burrito με κιμά
• Fajitas. Εδώ θα παρεκκλίνω λίγο από την αρχική μου απόφαση γιατί ήταν το πιάτο που με εντυπωσίασε περισσότερο. Δεν ήταν μόνο το ότι προσγειώθηκε στο τραπέζι μας μέσα σε μαντεμένιο, καυτό σκεύος. Ο συνδυασμός μοσχάρι, κοτόπουλο και πιπεριές με τα οποία μπορούσες να γεμίσεις τις πίτες που σου είχαν φέρει, ήταν άψογος. Εγώ όπως πάντα υπερέβαλα μην ακούγοντας τις συμβουλές της μετρ του είδους που κάθονταν στην κεφαλή του τραπεζιού μας κι έτσι ήταν αδύνατον να τυλιχθεί η πίτα με τόσα υλικά που περιείχε. Μέχρι ρύζι έβαλα. Με πτόησε αυτό? Φυσικά και όχι… Δεν τυλίχθηκε η πίτα. So what? Ψίχουλο δεν άφησα!

• Χοιρινό ψαρονέφρι με mango και πιπεριές.
Είναι απίστευτη η αίσθηση όταν έχεις ήδη σκάσει από το φαγητό αλλά και πάλι δεν μπορείς να σταματήσεις τον εαυτό σου από το να απολαύσει άλλη μία μπουκιά (την τελευταία! ) κι άλλη μία (την τελευταία! ) και μία ακόμα (την τελευταία) κτλ κτλ κτλ…
Κι εκεί που νομίζαμε πως τα είχαμε δει όλα, άρχισαν να μαζεύουν τα πιάτα από μπροστά μας για να μας φέρουν γλυκό. Είναι απίστευτο το πόσο επιλεκτική μνήμη αποδείχτηκε πως όλοι μας είχαμε, αφού ενώ τόση ώρα γκρινιάζαμε πως έχουμε σκάσει (γουργουρίζοντας σαν τρισευτυχισμένες γάτες μπροστά από το τζάκι), πήραμε πάλι τα κουταλάκια στο χέρι και επιτεθήκαμε στα Oreo cookies cheesecakes, τα σουφλέ σοκολάτας και τις τηγανητές μπάλες παγωτού. Για μία ακόμα φορά επιβεβαιώθηκε το ότι δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη κι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά σε όλους τους τομείς. Γιατί δεν είναι και λίγες οι φορές που τρώμε πολύ καλά σε ένα εστιατόριο και το γλυκό τους μας απογοητεύει χαλώντας την εικόνα που είχαμε σχηματίσει.

Κλείνοντας, ευχαριστώ:

• Το ζεύγος των ιδιοκτητών, που απέπνεαν απίστευτη φινέτσα και ευγένεια, για την εξαιρετική περιποίηση και φιλοξενία τους.
• Το service τους (από την εξυπηρέτηση στο σερβίρισμα, το μπαρ, την κουζίνα τους μέχρι τον DJ τους) που βοήθησαν να περάσουμε ένα τόσο όμορφο βράδυ.
• Τους συντελεστές του Ask4food που διοργάνωσαν άψογα αυτή την συνάντηση και που όσο τους γνωρίζω τόσο πιο πολύ τους συμπαθώ και εκτιμώ
• Και φυσικά το παρεάκι με τους συνήθεις ύποπτους που όσο πάει δένει και πιο πολύ αλλά και τα new entries. Απλά να σας πω πως σας αγαπώ ακόμα περισσότερο όταν παρεκτρέπεστε «πιπεράτα» …

Όμως δεν μπορώ να πω κι ένα μεγάλο «λυπάμαι» για την πρόσφατη, τραγική δοκιμασία που περνάει το Μεξικό λόγω του δυνατού σεισμού που βίωσαν.

13 Νοε 2017

Κάλλιο αργά παρά ποτέ και συγχωρέστε με που δεν μπορώ να ακολουθήσω τη συνήθη ροή των κριτικών μου, αλλά εκείνη η βραδιά της Δευτέρας 4ης Οκτωβρίου ήταν ονειρική και θα ξεκινήσω με τις εντυπώσεις που μου άφησε.

Σαφώς δεν ήταν το πρώτο ask4foodικό δείπνο που παρευρέθηκα όσον καιρό γράφω στο αγαπημένο μας site, αλλά ομολογώ πως ήταν το καλύτερο! Από πού να αρχίσω; Η υποδοχή, η φιλοξενία, το πλουσιοπάροχο φαγητό, οι γεύσεις, η παρέα, όλα άψογα!

Μεξικάνικη κουζίνα... Μετρημένες στα δάχτυλα οι επισκέψεις μου σε μεξικάνικα εστιατόρια και μέχρι πρότινος τέτοιες προτάσεις εξόδου με άφηναν αδιάφορη. Δε φταίω κύριε Δικαστά, δεν είχα δοκιμάσει ούτε ένα πιάτο που να με ενθουσιάσει και γενικά στο μυαλό μου μεξικάνικο=πολύ βαριά κουζίνα.

Πάμε να δούμε όμως πόσο εύκολα αλλάζουν οι εντυπώσεις.
Καταρχάς, όσο γελοία φάνηκε η υπόθεση parking νωρίς το βράδυ Δευτέρας τόσο εμπόδιο είμαι σίγουρη ότι θα φανεί ένα βράδυ Σαββάτου ή ακόμα χειρότερα Παρασκευής που είναι και ανοιχτά τα καταστήματα, μη σας πτοήσει όμως! Η γεμάτη πλατιά χαμόγελα και άκρα ευγένεια υποδοχή σε έναν ποικιλόχρωμο έθνικ χώρο, η εξαιρετική αυλή, φροντισμένη μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια με το πορτραίτο της Frida Kahlo να δεσπόζει στο βάθος και τα όμορφα latin ακούσματα στην κατάλληλη ένταση, προδιέθεταν για την εξέλιξη της βραδιάς...

Στη συνέχεια μας πρόσφεραν frozen margaritas σε πολλές γεύσεις, προσωπική μου επιλογή η passion fruit, η τελειότερη που έχω πιει ever. Δοκίμασα και από άλλους φίλους, ήταν όλες πολύ καλές.
Δοκιμάσαμε τριών ειδών τεκίλες Don Julio (blanco, reposado & anejo), αλλά δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη, διότι η τεκίλα με έχει στιγματίσει από κάτι ξενύχτια των νεανικών μου χρόνων και δεν την πολυσυμπαθώ. Για τον ίδιο λόγο δε μου άρεσε και το cocktail Paloma, το οποίο δώρισα με συνοπτικές διαδικασίες στον jim που γνώριζα ότι θα το εκτιμούσε περισσότερο.

Τα πιάτα που παρήλαυναν στο τραπέζι μας άφηναν πίσω τους μουγκρητά απόλαυσης… Τα αναφέρω παρακάτω αναλυτικά.

Ορεκτικά – Σαλάτες

- Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, συνοδευόμενα με καυτερή sauce από ποικιλία chili πιπεριών.
Πολύ νόστιμα nachos και πραγματικά καυτερή η sauce.

- Guacamole φτιαγμένο από ώριμα avocado, ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμύδι, lime και μεξικάνικα μπαχαρικά.
Δεν είμαι φίλη του guacamole, με αυτό όμως γίναμε κολλητοί... Σε συνδυασμό με τα nachos ζωγράφιζαν.

- Σαλάτα Μάνγκο με μαρούλι, μάνγκο, αβοκάντο, cranberries, μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια ψαρονέφρι & γλυκιά mango sauce.
Γλυκούλα η συγκεκριμένη σαλάτα για το γούστο μου, κάποιος που αρέσκεται στις γλυκές γεύσεις θα τη λατρέψει.

- Σαλάτα Tortilla με ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, ροδέλες πορτοκαλιού, λωρίδες από τραγανή καλαμποκένια tortilla, τριμμένο τυρί & parmesan balsamic vinaigrette sauce.
Αυτή η σαλάτα κυρίες και κύριοι ήταν ένα όνειρο!

- Taquitos κοτόπουλο: από τραγανή σταρένια tortilla σε σχήμα φλογέρας, με γέμιση από κοτόπουλο ψημένο σε μαντεμένιο φούρνο.
Νόστιμα και περιποιημένα, όπως και αρκούντως χορταστικά.

Κυρίως πιάτα

- Quesadillas με κοτόπουλο: ψητή σταρένια tortilla με γέμιση από μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια κοτόπουλου, guacamole & τυρί.
- Chimichanga με κιμά: πικάντικος μοσχαρίσιος κιμάς τυλιγμένος σε τραγανή σταρένια tortilla με topping sour cream.
- Enchilada με κοτόπουλο: καλαμποκένια tortilla, μαγειρεμένη σε chili sauce, με γέμιση από ψιλικομμένο μαγειρευτό κοτόπουλο. Γαρνίρεται με τυρί, ψήνεται στο φούρνο και σερβίρεται με topping enchiladas sauce & sour cream.
- Burrito με φασόλια & κιμά: σταρένια μαλακή tortilla με γέμιση από πικάντικο μοσχαρίσιο κιμά, σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια, γαρνίρεται με τυρί και ψήνεται στο φούρνο. Συνοδεύεται με pico de gallo.
- Fajitas mix: μοσχαρίσια φιλετίνια από skirt steak, φιλετίνια από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένα σε chili και ψημένα στη σχάρα με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τρίχρωμες πιπεριές και φρέσκια ντομάτα. Σερβίρεται σε καυτό μαντεμένιο σκεύος και συνοδεύεται από ζεστές σταρένιες tortillas, guacamole, sour cream & μεξικάνικο ρύζι.

Όλα τα παραπάνω κυρίως πιάτα ήταν εξαιρετικά και δε μου θύμισαν σε τίποτε όποιο συνονόματο πιάτο είχα δοκιμάσει ως εκείνη τη στιγμή σε άλλα μεξικάνικα. Μπράβο και πάλι μπράβο!

- Mexican Mango: μαριναρισμένο ψαρονέφρι στη σχάρα με mango & chipotle sauce. Συνοδεύεται με μεξικάνικο ρύζι.
Ειδική μνεία σε αυτό το πιάτο. Ομολογώ. Αν πήγαινα να δειπνήσω στο Dos Hermanos, δεν υπήρχε ούτε 1/1.000.000 πιθανότητα να το παραγγείλω. Εκλιπαρώ να μη διαπράξετε αυτό το σφάλμα και δεν το παραγγείλετε. Μαλακό χοιρινό λουσμένο με γλυκιά και συνάμα καυτερή σαλτσούλα... Τρέχει σαλάκι, οπότε το σταματάω εδώ.

Επιδόρπια

- Home made σουφλέ σοκολάτας
Από τα πιο πετυχημένα σουφλέ που είχαν τη χαρά να γευθούν οι ταπεινοί μου γευστικοί κάλυκες.

- Τηγανητό παγωτό
Η μάχη του Μαραθώνα πάνω από αυτό το γλυκό. Εκεί που ακροβατείς ανάμεσα στην ευγένεια που επιβάλει το savoir vivre σου και στην τρελή επιθυμία να βουτήξεις το τελευταίο κομμάτι. Δε θα σας πω ποιος νίκησε, αν και δεν είναι δύσκολο να μαντέψετε.

- Home made oreo cookies cheesecake
Πολύ καλό, αλλά τα άλλα δύο ήταν τόσο εντυπωσιακά γευστικά που το καημενούλι δεν έλαβε την αποδοχή που του άξιζε...

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από υποδειγματική. Με μια φράση θα τη χαρακτήριζα "πριν από εσάς για εσάς".

Συμπερασματικά, θεωρώ πως το Dos Hermanos έβαλε τη μεξικάνικη κουζίνα στη θέση που της αξίζει μέσα στην καρδιά μου. Το κακό είναι ότι ανέβασε τον πήχυ τόσο ψηλά, που αμφιβάλλω αν θα πατήσω το ποδαράκι μου σε άλλο μεξικάνικο στην Αθήνα. Ενδόμυχα θα νιώθω ότι το απατώ.

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ τους υπεύθυνους του εστιατορίου για την υπέροχη βραδιά, καθώς και τους υπεύθυνους του ask4food που τη διοργάνωσαν. Ήταν κατά κοινή ομολογία καθ' όλα επιτυχημένη!

Εις το επανιδείν!

22 Σεπ 2017

Η επισκεψη μου στο μαγαζι, το οποιο ηθελα καιρο να επισκεφτω, μιας και ειμαι λατρης της σχετικης κουζινας, συνδυαστηκε με την εξαιρετικη συγκυρια να οργανωθει απο την ομαδα του ask εβδομαδα καλοφαγαδων με επισκεψη στο συγκεκριμενο μαγαζι. καταρχην να τους ευχαριστησουμε ολους για την υπεροχη βραδια που περασαμε και τα παιδια που το εστησαν αρτια αλλα και τους ιδιοκτητες του εστιατοριου που παροτι ειχαν και δικους τους πελατες, φροντισαν να μεινουμε κατι παραπανω απο ευχαριστημενοι ολοι.

επειδη λοιπον ηταν μια ειδικη βραδια δοκιμασαμε σχεδον ολο το καταλογο του μαγαζιου με τα φαγητα να ερχονται και να ξαναερχονται σε σημειο που στο τελος δε καταφεραμε να φαμε μια μεγαλη ποσοτητα φαγητου. παρολα αυτα αποκτησαμε ολοι σφαιρικοτατη εικονα για σχεδον ολο τον καταλογο του μαγαζιου.

καταρχην ο κατω χωρος ειναι πολυ ωραιος με ειδικη μνεια στο μικρο κηπο που εχει στο πισω μερος του, που σε παραπεμπει σε εξωτικο μερος και αξιζει να κλεισεις νωριτερα αρκετα τραπεζι ωστε να καθησεις εκει ακριβως.

απο θεμα εξυπηρετησης οφειλω να πω οτι ολα τα παιδια ηταν ευγενεστατα και μας ειχαν ολο το βραδυ υπο την επιβλεψη τους.
βεβαιως και μια ειδικη μνεια στους ιδιοκτητες του μαγαζιου οι οποιοι ηταν ευγενεστατοι, απολυτα επεξηγηματικοι στο τι μας εφερναν να φαμε και στις μεξικανικες συνηθειες στο φαγητο και ιδιαιτερως φιλικοι απεναντι μας.

ας παμε τωρα στο φαγητο. αρχικα απο οτι εμαθα (οκ αργησα λιγο) ξεκινησαν με ποτο μαργαριτα στον κηπο και επειτα ξεκινησε το φαγητο στο τραπεζι. παροτι δε ζησαμε στην εποχη του Λουκουλου, χτες νομιζω ζησαμε λιγο στο τι μπορει να εκανε απο θεμα ποσοτητας φαγητων το 84 π. Χ.!!!

στο τραπεζι μας αρχισαν να προσγειωνονται σαλατες οι οποιες αν δε κανω πολυ λαθος γιατι τοτε κατεφτανα ηταν 3 τον αριθμο, η Tortilla την οποια και ξεχωρισα σε γευση και ηταν πρασινη σαλατα με ροδελες πορτοκαλιου, λωριδες tortilla καλαμποκιου και ποικιλια τριμμενων τυριων. απλα φανταστικη.

τη σαλατα Mango η οποια περιειχε προφανως μανγκο, κρανμπερις, αβοκαντο και μαρουλι και μεσα ειχε και φιλετινια ψαρονεφρι, επισης ωραια σε γευση και αν δε κανω λαθος (ας με συγχωρεσουν) την σαλατα Mexicana.

φυσικα μας εφεραν nachos τα οποια ειναι το πιο κλασικο πιατο που δοκιμαζεις σε ενα μεξικανικο εστιατοριο με μια καυτερη σαλτσα που ειναι για πιο τολμηρους απο εμενα ομολογω (ναι το υπονοουμενο ξερει εκει το παρεακι που πηγαινει)

και αφου τελειωσαν ολα αυτα που ηδη ειχαμε αρχισει να χορταινουμε αρχισαν να καταφτανουν απο παντου πιατα με ορεκτικα και κυριως που χορταινες μονο που τα εβλεπες. αρχικα ηρθαν Chimichanga με κοτοπουλο τυλιγμενο σε tortilla απο αλευρι. ηταν γευστικοτατα και οσο ψημενα επρεπε.

Enchiladas με κοτοπολου που ομολογουμενως αρεσε πολυ, Tacos με καλαμποκι νομιζω και γεμιση κοτοπουλο που εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ, καθοτι η Tortilla ηταν τραγανη και η γεμιση πολυ γευστικη, Burritos με κιμα και βασολια που ενω δεν ειμαι πολυ Fan του κιμα τα βρηκα πολυ νοστιμα και εκει που πλεον ειχαμε αρχισει να υποφερουμε απο το ποσο φαγητο ειχαμε φαει καταφτανει και το κορυφαιο για τα δικα μου γουστα κυριως πιατο της βραδιας που ηταν φυσικα Fjitas με μοσχαρισιo steak και κοτοπουλο, με κρεμμυδι, sause. απλα εκπληκτικο. εξαιρετικα καλοψημενο το κρεας πανω σε μαντεμενιο σκευος και με μικρες tortillas, τις οποιες παιρνεις και τις γεμισεις με τα υλικα του σκευους. να μη ξεχασω οτι μας εφεραν και μεξικανικο ρυζι αλλα δε καταφερα να το δοκιμασω γιατι εκανα χωρο στο στομαχι μου για το γλυκο ή μαλλον για τα γλυκα και δεν απογοητευηκα.

αρχικα μας εφεραν σουφλε σοκολατας. εμενα αυτο μου αρεσε περισσοτερο και κοντεψα μονη μου να φαω ολη τη γαβαδα στην οποια μας το εφεραν. απλα απο τα πιο υπεροχα που εχω δοκιμασει. επειτα μας εφεραν τηγανητο παγωτο που απο ενα μικρο γκαλοπ στο τραπεζι αυτο αρεσε στους περισσοτερους και ειχε γευση ιδιαιτερη και πολυ διαφορετικο απο τα συνηθισμενα που εχουμε κατα καιρους δοκιμασει και κλεισαμε με oreo cookies cheesecake το οποιο ηταν το λιγοτερο νοστιμο απο τα υπολοιπα, αλλα δεν ηταν και ασχημο. να μη ξεχασω να αναφερω οτι μας προσφεραν και ενα ποτηρι κοκτειλ Paloma με βαση τη Τεκιλα και γκρειπφρουτ και ενα σφηνακι στο τελος με τεκιλα, φραγκοσταφυλο και κακτο.

σαν ρεζουμε ενα απο τα καλυτερα μεξικανικα που εχω φαει, αν οχι το καλυτερο και το συστεινω ανεπιφυλακτα. φυσικα εχω κατα νου να ξαναπαω αλλα ημερα που διοργανωνουν και happening με κουβανεζικη μουσικη.

Ευχαριστουμε και παλι για τη χτεσινη βραδια και εις το επανιδειν και με αλλες τετοιες ωραιες πρωτοβουλιες

26 Σεπ 2017

Δεν είναι πολύ αναζωογονητικό να συναντάς ανθρώπους, οι οποίοι σε πείθουν ότι απολαμβάνουν αυτό που έχουν επιλέξει να κάνουν στη ζωή τους ? Ότι πέρα της αναγκαίας συνθήκης συμβατικότητας που χαρακτηρίζει συνήθως μια επαγγελματική επιλογή και διαδρομή υπάρχει και κάτι περισσότερο, η αίσθηση ικανοποίησης από την δημιουργικότητα ή η απόλαυση από την ευρύτερη αποδοχή των επιλογών και αποφάσεων σου ?

Στην κατηγορία αυτή κάλλιστα θα μπορούσε να τοποθετηθεί η ιδιοκτησία του dos hermanos (2 αδέρφια), αν και ο ένας από τους 2 αδερφούς, όπως μάθαμε εγκατέλειψε την καριέρα στην εστίαση και μετανάστευσε, νωρίτερα μάλιστα από τα κύματα που ακολούθησαν στη συνέχεια.

25 χρόνια είναι πάρα πολλά για να θεωρηθεί σύμπτωση, τυχαίο γεγονός, καρμική εξέλιξη ότι το 2 hermanos στέκεται σε έναν από τους κεντρικότερους δρόμους της Κηφισιάς και η ευγενική πρόσκληση και φιλοξενία στην παρέα του ask 4 food, ήρθε απλά να επιβεβαιώσει το αυτονόητο. Επαγγελματισμός, συνέπεια, μεράκι και ποιότητα.
Το πλούσιο menu που μας προσφέρθηκε, στο πλαίσιο της γευστικής δοκιμής που κληθήκαμε να συμμετάχουμε και στο οποίο δοκιμάσαμε μια εκτετατεμένη γκάμα από τις προτάσεις του σεφ, με μετέφερε νοερά στις υπέροχες παραλίες της playa del carmen, στα πολύχρωμα χωριά της Oaxaka και στους latin ρυθμούς της αποικιακής πόλης του Valladolid. Σπεύδω να διευκρινίσω πως όλα τα ως άνω μέρη, βρίσκονται στο Μεξικό, τη δεύτερη πατρίδα μου υπό μία έννοια, και οι απαιτήσεις μου από οποιαδήποτε απόπειρα να αναπαραχθεί τόσο η κουζίνα όσο και το περιβάλλον ενός μεξικανικού εστιατορίου είναι ιδιαίτερα υψηλές.

Η αυλή του dos hermanos δε, είναι νομίζω ότι πιο κοντά σε αυτό που εγώ θεωρώ "Μεξικό", με την πολύχρωμη διάθεση και την εικόνα της Frida Kahlo να δεσπόζει στο βάθος του κήπου ενώ και οι μουσικές επιλογές έρχονται να συμπληρώσουν το puzzle.

Παραθέτω το συνολικό menu που υποδειγματικά μας σέρβιρε το crew του 2 amigos, ενώ επεξηματικά συνόδευε ο ιδιοκτήτης, “el hermano”: )

Ορεκτικά – Σαλάτες

Κυρίως πιάτα

Επιδόρπια
- Home made σουφλέ σοκολάτας
- Τηγανιτό παγωτό
- Home made oreo cookies cheesecake

Όλα τα πιάτα εξαιρετικής ποιότητας αλλά η ιδανική σύνθεση για μένα, η απόλυτη πρόταση για μια αξέχαστη αστρονομική εμπειρία η ακόλουθη:
Ξεκίνημα με τα χειροποίητα Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, με τα δεύτερα να κλέβουν τις εντυπώσεις.
Για σαλάτα αυτήν με το μανγκο, πολύχρωμη, δροσερή και χορταστική.
Κυρίως πιάτο τα fajitas με την κατάλληλη εμφάνιση και με το κρέας σταδιακά να σιγοψήνεται στο σκεύος σερβιρίσματος. Πεντανόστιμες οι tortillas συνοδείας και το τελικό αποτέλεσμα εξαιρετικό
Για γλυκό, το σουφλέ σοκολάτας, τόσο θεωρητικά κοινότυπο αλλά τόσο πολύ ιδιαίτερο και πετυχημένο στην εκδοχή του dos hermanos.

Φυσικά, θα ήταν αμέλεια να μην αναφερθώ στο ποτό – σήμα κατατεθέν άλλωστε του Μεξικού, την τεκίλα την οποία δοκιμάσαμε σε 3 διαφορετικές εκδοχές και την οποία καταευχαριστηθήκαμε σε όλες τις περιπτώσεις:
Tequila σκέτη:
- Premium tequila Don Julio: anejo (παλαιωμένη) με γεύση σοκολάτας
Cocktails:
- Frozen margaritas με γεύση από φρέσκα φρούτα: μάνγκο, φρούτα του πάθους, καρπούζι, φράουλα, φραγκόσυκο και την κλασσική με lime
- Paloma: tequila especial reposado, agave syrup, grapefruit soda, lime juse

Τραγούδι για Δευτέρα Βράδυ:
Lost on You-LP (Salsa Version by Cubaneros)
https: //www. youtube. com/watch?v=K_r2pQkI-G8

10 Νοε 2017

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πως κάποιες γεύσεις που υπάρχουν, ο τρόπος μαγειρεύονται τα φαγητά αλλά και η εξυπηρέτηση ενός εστιατορίου μπορούν να σε κάνουν fan του είδους της συγκεκριμένης κουζίνας.

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι το Dos Hermanos, αν και πρώτη φορά που δοκίμασα Μεξικάνικη κουζίνα, στην εβδομάδα καλοφαγάδων, πραγματικά με κέρδισε. Καταρχήν ο χώρος μόνο και μόνο που έχει πολλά χρώματα και δεν είναι κάτι μονότονο είναι αυτό που με κερδίζει όπου και να το δω και το Dos Hermanos είναι πολύχρωμο παντού, στη διακόσμηση, στους τοίχους ακόμη και στα πιάτα.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το ότι το προσωπικό και κυρίως οι ιδιοκτήτες του εστιατορίου μας εξήγησαν τα πάντα με την κάθε λεπτομέρεια, απαντώντας στις ερωτήσεις μας, που ομολογουμένως ήταν αρκετές έως πολλές ακόμη και από άτομα που έχουν δοκιμάσει αρκετές φορές τη συγκεκριμένη κουζίνα.

Περνώντας στο κυρίως θέμα που είναι το φαγητό έχω να πω ότι δοκιμάσαμε σχεδόν τα πάντα και λέω σχεδόν γιατί ήταν τόσες πολλές οι επιλογές που τελικά κάποια στιγμή φτάσαμε όλοι και όλες στα όριά μας και δεν πήγαινε τίποτε άλλο κάτω. Στην αρχή, για να ανοίξει η όρεξη, μας έφεραν ένα μπολάκι με Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, συνοδευόμενα με καυτερή sauce από ποικιλία chili πιπεριών η οποία ήταν εκπληκτική γιατί ήταν και γευστικότατη αλλά και πολύ καυτερή κάτι που με ξετρέλανε.

Συνεχίσαμε με Taquitos κοτόπουλο από τραγανή σταρένια tortilla σε σχήμα φλογέρας, με γέμιση από κοτόπουλο ψημμένο σε μαντεμένιο φούρνο από ότι μας είπαν. Δοκιμάζοντας εν συνεχεία τις σαλάτες ήταν όλες εξαιρετικές και δροσιστικότατες όπως η Σαλάτα Μάνγκο με μαρούλι, μάνγκο, αβοκάντο, cranberries, μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια ψαρονέφρι & γλυκιά mango sauce, η Σαλάτα Tortilla με ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, ροδέλες πορτοκαλιού, λωρίδες από τραγανή καλαμποκένια tortilla, τριμμένο τυρί & parmesan balsamic vinaigrette sauce.

Επίσης έφεραν και Guacamole φτιαγμένο από ώριμα avocado, ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμύδι, lime και μεξικάνικα μπαχαρικά. Η όρεξη είχε αρχίσει να ανοίγει για τα καλά και η προσμονή για τα κυρίως μεγάλωνε αν και δεν περιμέναμε πολύ γιατί η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη συνεπώς το πέρασμα από τα ορεκτικά και τις σαλάτες στα κυρίως πιάτα ήταν στα χρονικά όρια του αναμενόμενου. Δοκιμάζοντας τώρα τα κυρίως πιάτα δεν ήξερες τι είναι καλύτερο αν και εγώ ξεχώρισα τα Chimichanga με πικάντικο μοσχαρίσιο κιμά τυλιγμένο σε τραγανή σταρένια tortilla με topping sour cream, πραγματικά πολύ δυνατό πιάτο.

Ένα άλλο πιάτο που επίσης ξεχώρισε ήταν το Fajitas mix που περιλαμβάνει μοσχαρίσια φιλετίνια από skirt steak, φιλετίνια από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένα σε chili και ψημένα στη σχάρα με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τρίχρωμες πιπεριές και φρέσκια ντομάτα. Δοκιμάσαμε επίσης Quesadillas με κοτόπουλο το οποίο είναι ψητή σταρένια tortilla με γέμιση από μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια κοτόπουλου, guacamole & τυρί, Burrito με φασόλια & κιμά επίσης από σταρένια μαλακή tortilla με γέμιση από πικάντικο μοσχαρίσιο κιμά, σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια. Πολύ καλό ήταν και το Mexican Mango το οποίο περιελάμβανε μαριναρισμένο ψαρονέφρι στη σχάρα με mango & chipotle sauce και τέλος Enchilada με κοτόπουλο με καλαμποκένια tortilla, μαγειρεμένη σε chili sauce, με γέμιση από ψιλικομμένο μαγειρευτό κοτόπουλο. Μαζί με τα κυρίως ήπιαμε ένα παραδοσιακό δροσιστικό Μεξικάνικο ποτό το Paloma το οποίο ήταν πολύ καλό συνοδευτικό. Για να κλείσει ωραία και γλυκά η βραδιά αλλά και για να ξεκινήσει κάπως η χώνεψη δοκιμάσαμε τρία εκπληκτικά γλυκά, home made σουφλέ σοκολάτας, τηγανιτό παγωτό (πρώτη φορά δοκίμασα και είναι εκπληκτικό) και oreo cookies cheesecake επίσης παραγωγής του εστιατορίου.

Αν και fan της σοκολάτας την οποία ιδιαιτέρως τίμησα με το σουφλέ, τελικά την καλύτερη εντύπωση μου άφησε το cheesecake με τα cookies, πραγματικά δεν έχω φάει κάπου καλύτερο, ακόμη και από ζαχαροπλαστείο που έχω δοκιμάσει αμέτρητα καθώς μου αρέσουν πολύ τα γλυκά, εκτός από το φαγητό, αν και μάλλον αυτά τα δύο πάνε μαζί.

Σαν επίλογο θα ήθελα να αναφέρω αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, παρόλο που είχα φάει πάρα πολύ και ανακάτεψα πολλές γεύσεις στον ουρανίσκο μου αλλά κυρίως στο στομάχι μου, το οποίο είναι και ευαίσθητο, έχω να πω ότι δε με ενόχλησε το παραμικρό και δεν ένιωσα το στομάχι μου καθόλου βαρύ. Αυτό για μένα σημαίνει ότι η επιλογή των υλικών που επιλέγεται για τα φαγητά του Dos Hermanos είναι σίγουρα Α’ ποιότητας και δε γίνεται τυχαία. Συνεπώς η συνολική εικόνα είναι άκρως θετική και σίγουρα είναι ένα από τα εστιατόρια που θέλω να επισκεφθώ πολύ σύντομα. Felicitaciones Dos Hermanos!!!