12 Οκτ 2018

Έχω να γράψω αρκετό καιρό για κάποιο εστιατόριο, η αλήθεια είναι ότι είχα να βγω και καιρό, αλλά για το συγκεκριμένο μαγαζί δε γίνεται να μη γράψεις κάτι γιατί απλά είναι το καλύτερο εστιατόριο που έχω επισκεφθεί προσωπικά! Δεν το λέω με δόση υπερβολής αλλά με απόλυτη ειλικρίνεια, δεν έχω δοκιμάσει τόσο ωραίες γεύσεις μαζεμένες ΠΟΥ ΘΕ ΝΑ! Το μαγαζί το επισκεφτήκαμε πριν περίπου 3 εβδομάδες και πήγαμε 5 άτομα με το σκεπτικό να δοκιμάσουμε όσα πιο πολλά πιάτα μπορούσαμε, συνεπώς διαλέξαμε διάφορα, τα βάλαμε στη μέση και πραγματικά έγινε μάχη.

Η αλήθεια είναι ότι το δείπνο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά η συνέχεια ήταν απλά μαγευτική για τον ουρανίσκο μας και τις γεύσεις που προσωπικά προτιμώ. Τι εννοώ, ξεκινήσαμε με Σαλάτα Κινόα που συν τοις άλλοις περιελάμβανε φιλέτο πορτοκάλι και dressing μέλι με λευκό ξύδι. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ κινόα και ούτε πρόκειται να ξαναφάω διότι απλά δεν τρώγεται, απορώ πως ξετρελαίνονται κάποιοι/ες με τη συγκεκριμένη σαλάτα. Μου έλεγαν βέβαια τα παιδιά ότι οι περισσότεροι την τρώνε επειδή είναι πολύ υγιεινή και όχι τόσο για τη γεύση της, πραγματικά δεν πρόκειται να ξαναδοκιμάσω.

Συνεχίσαμε με Tartare vegetarian το οποίο επίσης δε με ενθουσίασε διότι κάποιο λαχανικό ήταν έντονο και χαλούσε το συνδυασμό των υπόλοιπων υλικών και όχι τίποτε άλλο δεν κατάλαβα καν τι ήταν αυτό και είχε τόσο έντονη γεύση. Σαν ορεκτικό διαλέξαμε Καπνιστό μπέικον με μαρμελάδα κρεμμύδι, καραμελωμένο ποπ κορν, ραπανάκι τουρσί και ανθό αλατιού. Ήταν πολύ καλό και δεν το περίμενα γιατί σκεφτόμουν: καραμελωμένο ποπ κορν; Και όμως είχε υπέροχη γεύση και ήταν και τραγανό που μου αρέσει αρκετά όταν κάποιο υλικό μαγειρεύεται με αυτόν τον τρόπο. Συνεχίσαμε με Αυγά τηγανητά με κατσικίσιο τυρί chevre, καπνιστό μπέικον και χειροποίητα sticks πατάτας. Πολύ ωραίο ορεκτικό και μάλιστα ο συνδυασμός αυγού και κρέατος είναι εξαιρετικός και θα σας πρότεινα να το δοκιμάσετε όταν πάτε. Πάμε τώρα στα κυρίως που πραγματικά δεν ήξερα ποιό είναι το καλύτερο πιάτο. Αρχικά δοκιμάσαμε Ταλιάτα από μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος ψημένο σε βέργα (medium rare). Ήταν τόσο μαλακό, τόσο γευστικό και η κοπή του τόσο άψογη που πραγματικά εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και είναι ένα πιάτο που θα πρέπει να δοκιμάσετε όταν το επισκεφτείτε. Είναι από τα αγαπημένα του chef κύριου Λαΐδη τον οποίο γνωρίσαμε κιόλας. Εξαιρετικός στη δουλειά του και φαίνεται πολύ καλός και ως άνθρωπος. Να σημειώσω επίσης ότι έχει εργαστεί στο εστιατόριο Funky Gourmet με ότι καλό συνεπάγεται αυτό.

Συνεχίζουμε στα κυρίως με ένα επίσης εξαιρετικό πιάτο το Flat iron USA Black Angus. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ Black Angus και ήθελα πολύ. Στο Steak Alive μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω ένα εξαιρετικό κρέας και να ανυπομονώ πότε θα πάω να ξαναφάω το ίδιο, πραγματικά απίθανο και πιστεύω ότι είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά του μενού του. Το επόμενο πιάτο ήταν Μοσχαρίσια μάγουλα sous vide με βουτυράτο πουρέ τομπιναμπούρ και μαρμελάδα μανταρίνι η οποία του έδινε μία εξαιρετική γευστική πινελιά. Επίσης καλομαγειρεμένο πιάτο κι αυτό και ήταν αυτό που λέμε λιώμα το κρέας. Ένα κλασσικό πιάτο που έχουν αρκετά εστιατόρια είναι το ψαρονέφρι, εμείς το δοκιμάσαμε από φιλέτο χοιρινό κρέας μαριναρισμένο σε λουΐζα, κέδρο και φασκόμηλο, συνοδευμένο με πουρέ σελινόριζας και τουρσί κρεμμύδι.

Άφησα για το τέλος ένα πιάτο που πραγματικά εντυπωσίασε όλη την παρέα και θεωρούμε ότι είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο chef και το συγκεκριμένο εστιατόριο, τουλάχιστον από αυτά που επιλέξαμε εμείς και μιλάω για την Πανσέτα με tapioca και chips από την πέτσα της. Πραγματικά δεν περιγράφεται η νοστιμιά, το μαγείρεμα και η απόλαυση. Είναι ένα πιάτο που θέλω να δοκιμάσω ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και είναι ο λόγος που σας προτείνω να πάτε για φαγητό στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Δεν περιγράφεται με λόγια όλο αυτό απλά πηγαίντε και δοκιμάστε το. Αφού είχαμε σκάσει από το φαγητό είπαμε να δοκιμάσουμε και τα γλυκά του, λέμε δε βαριέσαι 5 άτομα είμαστε θα καταφέρουμε δύο από δάυτα. Επιλέξαμε Σούπα σοκολάτας με ανθό αλατιού και crumble κακάο και δεν είμαι καλάαααααααααααα....

Εν τω μεταξύ είμαι και πολύ της σοκολάτας και ήρθε και έδεσε, αν πάτε μην τυχόν και δε δοκιμάσετε. Επίσης πήραμε Brownies με φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλιας. Καλό αλλά δεν τρελάθηκα γιατί δεν τρώω το φυστικοβούτυρο. Όλα αυτά τα συνδύασα με ημίγλυκο ροζέ κρασί ελαφρώς σαμπανιζέ το οποίο ήταν εξαιρετικό αλλά δε θυμάμαι την ετικέτα του. Στο τέλος το σφηνάκι αμπαρόριζας (έχει γεύση όπως το λουκούμι της Σύρου) ήταν και δροσιστικό και χωνευτικό και μας άφησε μια γλυκιά και ιδιαίτερη γεύση. Δύο key points που πάντα αναφέρω, τουαλέτες καθαρότατες και το προσωπικό άψογο, ευγενικό και ταχύτατο, τι άλλο να ζητήσεις? Επιγραμματικά στο Steak Alive με άριστα το 10 θα έβαζα 9.5 κι αυτό λόγω του χώρου που εσωτερικά δε με ενθουσίασε αλλά ο εξωτερικός χώρος που κάτσαμε εμείς ήταν όντως καλός. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους λατρεύουν το καλό κρέας και θέλουν να δοκιμάσουν και κάτι πιο εξεζητημένο και ποιοτικό και όχι κλασσικές γεύσεις πλην από δύο τρία πιάτα που έχουν όλα τα εστιατόρια του είδους του. Επίσης θεωρώ ότι η σχέση ποιότητας/τιμής είναι πολύ καλή και θα το διαπιστώσετε όταν αποφασίσετε να το επισκεφθείτε. Το καλό πράγμα πάντα πληρώνεται αλλά εδώ νομίζω ότι οι τιμές είναι πραγματικά value for money, δε λέω ότι είναι φθηνό, ούτε ακριβό, έχει τις τιμές όπως πρέπει γι'αυτά που προσφέρει και για την περιοχή που βρίσκεται. Πραγματικά αν θέλετε να φάτε καλό κρέας επιλέξτε το και θα με θυμηθείτε. Καλή σας όρεξη ότι και αν επιλέγετε!
CU

20 Απρ 2018

Κυριακή των Βαΐων μιας και τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά λόγο του εορταστικού ωραρίου για το Πάσχα και έπρεπε να δουλέψουμε μέχρι της 4 αποφασίσαμε να πάμε Μέτα κάπου κοντά μας και ύστερα από όλες τις καλές κριτικές που διάβασα η απόφαση ήταν εύκολη.

Φτάσαμε στο μαγαζί κάτσαμε στον χώρο που απαγορευόταν το κάπνισμα ενημερωθήκαμε για τις ελλείψεις λόγο ότι ξεκίναγε η μεγάλη εβδομάδα και το μαγαζί θα έμενε κλειστό.

Η παραγγελία μας για 4 άτομα

Μοσχαρίσιο λουκάνικο χειροποίητο Ευβοίας.
Μεγάλη μερίδα. Τίποτα το ιδιαίτερο

Ανοιχτή μανιταροπιτα σοτέ μανιτάρια με χειροποίητη τεριακη τραγανό φύλλο και προσουτο
Μανιτάρια με ενα φύλλο κρούστας τοποθετημένο απο πάνω. Τπτ το ιδιαίτερο

Συκώτι μοσχαρίσιο μαριναρισμένα με γάλα και ψημένο στην βέργα
Σωστά ψημένα κομμάτια συκώτι οκ

Σαλάτα κοτόπουλο με σπανάκι τραγανό προσουτο μανιτάρια ραπανάκι και βινεγκρετ καπνιστού Μπέικον
Νόστιμη σαλάτα, φρέσκια.

Μοσχαρίσιο διάφραγμα
Σωστό ψήσιμο οχι όμως σε όλο το διάφραγμα. Δεν ήταν σωστά κομμένο οπότε σε άλλα σημεία σωστό ψήσιμο σε άλλα όμως όχι.

Rib Τeye
Μια απο τα ίδια με το διάφραγμά

Φιλέτο κοτόπουλο
Ζουμερό, νοστιμότατο

Snickers cheesecake
Πολύ γλυκό δεν θύμιζε σε τπτ cheesecake...

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 110 ευρώ

Όταν λες ότι είσαι μαγαζί μου ειδικεύεσαι στο κρέας πρέπει να προσέχεις τα ψησίματα τις κοπές κτλ, αν το κρέας δεν είναι σωστά κομμένο δεν πρόκειται να ψηθεί σωστά οπότε το έχασες το κρέας …

21 Απρ 2018

ΑΡΙΣΤΟ φαγητό. Φάγαμε 6 άτομα, 2 ενήλικες και 4 παιδιά. Μια μοσχαρισια το μαχών πάνω από κιλο, μια πικανια, ένα hanger steak, και τα δύο από 400 γραμμάρια περίπου, μια σαλάτα με λαχανικά και ψητό μανουρι.

Τα συνοδευτικά, οι πατάτες σε κυβακια πολύ νοστιμες, τα ψητά λαχανικά γευστικά (θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα) και μια κωλ σλω η οποία ήταν κάπως πικάντικη (επίσης θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη μερίδα και γευστικά καλύτερη, με λίγη μαγιονέζα παραπάνω και λιγότερο πικάντικη, τουλάχιστον για το δικό μας γούστο).

Το μόνο "αρνητικό" ότι η πρασιναδα της σαλάτας με το μανουρι (που κοστίζει 8 ευρώ σα σαλάτα), είναι ακριβώς η ίδια που συνοδεύει τα κρέατα. Επιδόρπια πήραμε cheesecake με πράσινα φουντουκιου, πορτοκαλοπιτα με παγωτό, millfeulles με κρέμα ζαχαροπλαστικης και φράουλες. ΤΕΛΕΙΑ!!!

Το προσωπικό ΑΨΟΓΟ, ευγενεστατο χωρίς να είναι κουραστικό, εξυπηρετικο και εξηγουσαν κάθε τι πολύ επαγγελματικα. Έχοντας επισκεφθεί αρκετά εστιατόρια για μοσχαρισιες κοπες, άνετα το θεωρώ ένα από τα 2 κορυφαία και σα γεύση αλλά και σαν λόγο κόστους και ποιότητας (value for money).

12 Ιαν 2018

Λίγο πριν αλλάξει ο χρόνος αποφασίσαμε με φιλικό ζευγάρι που συχνά-πυκνά επιδιδομαστε σε γαστρονομικες εξερευνησεις να μείνουμε στα περιξ και να δοκιμάσουμε το STEAK ALIVE.
Ο χώρος μας ήταν λίγο πολυ γνωστός από το προηγούμενο υποκατάστημα αλυσιδας σουβλακοπωλειων που στεγαζοταν εκεί, μια όμορφη παλιά μονοκατοικία που παντρευει όμορφα το παρελθόν με το νέο μινιμαλ.
Ευρύχωρο, με τζαμαρια περιμετρικά και αρκετές γωνίες για πιο απομονωμενα ζευγάρια, η μόνη παρατήρηση θα ήταν ο υπέρ του δεόντως χαμηλός φωτισμός, νομίζω θα μου άρεσε ελάχιστα πιο φωτεινό. Η μουσική πολύ ευχάριστη, easy listening jazz κλπ ταίριαζε απόλυτα.
Μας υποδέχθηκε (μαλλον) ο ιδιοκτήτης ο οποίος μας κέρδισε με την ευγένεια και την πολυτιμη συμβολη του στο να αποφασίσουμε τι θα φάμε.

Λοιπόν στο ψητό!
Ήρθε κατευθείαν ψωμι και ένα ντιπ με λάδι και χοντρό αλάτι, ευπαρουσιαστο.
Μπουκάλι νερό ζητήσαμε εμφιαλωμένο.
4 άτομα πήραμε
*Μία Σαλάτα με μανουρι ψητό, Ντοματίνια, Αποξηραμένα Σύκα, Ημίξηρη Ντομάτα, Κουκουνάρι και Οξύμελι από Παλαιωμένο Βαλσάμικο Ξύδι 8.5 ωραία παρουσιαση και ποσότητα.
*Μια σούπα από γλυκιά κολοκυθα και καρότο χορταστική, έφτασε να τη γευτουμε και οι 4!
*Μιας και ηταν βραδυ και δεν πεινουσαμε πολυ ειπαμε να μοιραστουμε σαν κυρίως από ένα Picanha ανά ζευγαρι όπου ήταν χορταστικο, υπέροχα ψημένο, μαλακό και ζουμερο, και συνοδεύοταν αντίστοιχα από μια πατάτα jacket με sour cream και "σπασμενες"τηγανιτές πατάτες για το άλλο ζευγάρι, καλές επιλογές και οι δυο. (Συνοδεύεται από πράσινη σαλάτα, ρόκα νομίζω αλλά με 2-2,5 ευρώ διαλέγεις επιπλέον συνοδευτικό, σωτε λαχανικά, τις πατάτες που προανεφερα, και ρύζι. )
*Ξέχασα να αναφέρω πως μας εξέπληξε πολύ ευχάριστα η κίνηση του ιδιοκτήτη να μας προσφέρει να δοκιμάσουμε ένα από τα ορεκτικά, τα μανιτάρια Portobello με Σπανάκι, Αγκινάρα, και Τυρί Ταλαγάνι, πολύ νόστιμα και σωστά ψημένα αλλά εγώ γενικά δεν αγαπώ την αγκιναρα οπότε θα προτιμούσα να μην υπάρχει. Το ταλαγανι μαστιχατο και ωραίο.
*Ήπιαμε ένα μπουκάλι κρασί κοκκινο κτήμα αβαντις στα 15 ευρώ.
Για αυτά πληρώσαμε αν θυμάμαι καλά γύρω στα 73 ευρώ. (Ούτε 20 το ατομο)
Σίγουρα θα επανέλθουμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα κρέατα καθότι (δυστυχως) είμαστε αθεραπευτοι κρεατοφαγοι και μας ελειπε κάτι τέτοιο από τον Κορυδαλλο.