21 Δεκ 2017

Θα ήθελα να κλείσω το χρόνο αυτό με μια κριτική για ένα μαγαζί, το οποίο αγαπώ για πολλούς λόγους, οπότε εσκεμμένα την καθυστέρησα λιγο και είχα το χρόνο να το δοκιμάσω ξανά και ξανά με διάφορες αφορμές.

Δύο χρόνια πριν περίπου δοκίμασα το πρώτο μαγαζι των ίδιων ιδιοκτητών στην νέα Ερυθραία, για να ειμαι ειλικρινής μας συνδέει μια πολύ ιδιαίτερη σχεση με τον ενα από τους ιδιοκτήτες των εστιατορίων, έτσι λοιπόν όταν πληροφορήθηκα ότι ανοίγουν νέο υποκατάστημα στο κέντρο χάρηκα αρκετά, τα έχουμε πεί με τις μεγάλες αποστάσεις δεν τα πάω πολύ καλά.

Πρώτη επίσκεψη την ημέρα των εγκαινίων, δύσκολη μέρα που όμως φάγαμε αρκετά καλά, δεύτερη επίσκεψη σε μια πολύ ιδιαίτερη μέρα για μένα, που για να ηρεμήσω και να αποβάλλω το άγχος πήγα σε ένα από τα "σιγουράκια μου".

Θα σας μιλήσω για αυτη την επίσκεψη αν και ακολούθησαν αρκετές.

Δύο άτομα, λοιπόν, βράδυ καθημερινης θέλαμε να τα πούμε σε ένα όμορφο περιβάλλον, το κέντρο ήταν η πιο ιδανικη λυση. Η αποσταση του sakana από το μέτρο του Συντάγματος περίπου 5-7 λεπτά περπάτημα, μην κάνετε το λάθος να πάρετε αυτοκίνητο δε θα παρκάρετε πουθενά.

Ο χώρος έχει πολλές ομοιότητες με τον αντίστοιχο στα βόρεια, μικρός σε σκούρες αποχρώσεις γήινες, cozy αρκετά δημιουργεί μια αίσθηση χαλάρωσης, καθαριότητα κλπ εννοούνται σε όλους τους χώρους. Το κάπνισμα εσωτερικά δεν επιτρέπεται οπότε τα συγχαρητήρια μου! Ο μόνος λόγος που κόβω μια ντομάτα είναι ότι εχει λίγα τραπέζια, χωρις να είναι απαραίτητα κακό βέβαια αυτό.

Η εξυπηρέτηση ταχύτατη, ευγενέστατη, με ειλικρινή διάθεση να μας ευχαριστησουν.
Η μία ντοματουλα αφαιρείται για το προαπαιτούμενο εμφιαλωμένο νερό.
Πάντως εάν δεν είστε συνηθισμένοι σε μια τέτοια κουζίνα με χαρά θα σας μυήσουν, εμπιστευτείτε τους.

Όσον αφορά τις γεύσεις θα επαναλάβω αυτό που πιστεύω για κάθε έθνικ κουζίνα στη χώρα μας, είναι δεδομένο ότι είναι προσαρμοσμένη στα ελληνικά γούστα, στο μέτρο του δυνατού πάντα.
Δοκιμασαμε:
- steam edamame, τα γνωστά φασολάκια σόγιας, μεγάλη μερίδα, απαραίτητο για συνοδεία.
- την σαλάτα με το σπανάκι και το σολωμό μεγάλη μερίδα, επίσης με ωραία γλυκιζουσα σως.
-τρια διαφορετικα ρολλακια, dragon roll, sakana roll και volcano roll. Και τα τρία ήταν εξαιρετικά μας τα πρότεινε η σερβιτόρα και ειχε απόλυτο δίκιο
Έμειναν αρκετά κομματια στο τέλος τα οποία προσφέρθηκαν ευγενικά να βάλουν σε πακέτο.
Ήπιαμε από ένα ποτήρι λευκό κρασί, ευκολόπιοτο και νερό.
Σε αλλες φάσεις έχω δοκιμάσει το κοκτέιλ με το σακε (σακίτο) και το σακε σκετο, προτεινονται και τα δυο ανεπιφύλακτα.

Το κόστος για το παραπάνω δείπνο, το οποίο ήταν αρκετο και για 3 άτομα ήταν 39€. Με μια προσεκτική παραγγελία ή χωρίς αλκοόλ το πόσο θα πέσει στην κατηγορία 10-16€, που ίσως είναι ή πιο αντιπροσωπευτικη για το εστιατόριο.

Υ. γ.1 δουλεύουν από το μεσημέρι και κάνουν ντελίβερι όλη την ημέρα.

Υ. γ.2 να σας δώσω και εγώ καμιά πληροφορία(αν και δεν το συνηθίζω) από ότι ενημερώθηκα ο λόγος που ονόμασαν οι νέοι αυτοί επιχειρηματίες τα εστιατόρια τους sakana είναι διότι στα ιαπωνικά σημαίνει ψάρι, αρκετά ταιριαστό λοιπόν.
Κλείνοντας να πω για άλλη μια φορά πόσο χαίρομαι όταν νέοι άνθρωποι τολμούν και επιτυγχάνουν στις δύσκολες αυτές συνθήκες που όλοι βιώνουμε καθημερινά.

Θα ήθελα να σας ευχηθώ καλές γιορτές, να περάσετε όμορφα με ανθρώπους, που αγαπάτε και σας αγαπούν, γύρω από ωραια τραπέζια στολισμένα, με καλό και άφθονο φαγητό και ποτό.