03 Μάρ 2019

Επειδή είμαι φίλος της ρωσοποντιακής κουζίνας, έχω επισκεφθεί πάρα πολλά εστιατόρια αυτής της κατηγορίας. Μπορώ λοιπόν να πω ότι το KOLCHIS (= Κολχίδα, δεν ξέρω γιατί προτιμήθηκε η λατινική ονομασία) είναι συνδυασμός του ΕΥΓΕΝΙΟΥ όσον αφορά την ποιότητα της κουζίνας και της εξυπηρέτησης και της ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ όσον αφορά την ποιότητα του χώρου. Αν σε αυτά τα χαρακτηριστικά προσθέσετε τις ιδιαίτερα γενναίες μερίδες και τις πολύ λογικές τιμές, προκύπτει η τέλεια συνταγή επιτυχίας. Ή μάλλον θα έπρεπε να προκύψει, γιατί το γεγονός να έχει Σάββατο βράδυ το σχετικά νέο αυτό εστιατόριο μόνο δύο παρέες εμένα προσωπικά με προβλημάτισε. Ελπίζω να οφείλεται στο ότι μετρά μικρό διάστημα λειτουργίας και δεν έχει προλάβει να γίνει ευρύτερα γνωστό. Εμένα, ευρισκόμενο σε αναζήτηση χώρου για να μοιράσω την απόσταση Νέας Σμύρνης – Κορωπίου, με βοήθησε η κριτική του ABOUTSPY, που υποκινήθηκε με τη σειρά του από τη συμμετοχή του KOLCHIS στο πρόγραμμα dine Athens. Αισιοδοξώ με την κριτική μου αυτή να δώσω στο KOLCHIS την ώθηση που του αξίζει.
Το KOLCHIS βρίσκεται σε ένα ήσυχο σημείο κοντά στο γαστρονομικό κέντρο της Βούλας, το παρκάρισμα στους γύρω δρόμους δεν θα σας δυσκολέψει ιδιαίτερα (5 στα 10). Υπάρχει ένας εξωτερικός χώρος, όχι ιδιαίτερα μεγάλος, όμως πολύ φροντισμένος, ακόμα και τώρα που λόγω καιρού δεν λειτουργεί, και η μεγάλη εσωτερική αίθουσα, με την κουζίνα και τις απίστευτα καθαρές τουαλέτες (πραγματικά μπράβο τους) στο βάθος, σε χρώματα γήινα, ξύλο και πέτρα, με ωραία ευρύχωρα τραπέζια, καναπέδες στους τοίχους και άνετα καθίσματα, αρκετά σωστό φωτισμό (θα τον ήθελα λίγο πιο έντονο) και μουσική στη σωστή ένταση (εδώ κάτι πιο ethnic ίσως βελτίωνε την ατμόσφαιρα που στηρίζεται στη διακριτική πολυτέλεια, με art de la table σαφώς πάνω από το αναμενόμενο επίπεδο).
Το KOLCHIS δηλώνει γεωργιανό εστιατόριο, έτσι η ευγενέστατη νεαρή κυρία που μας εξυπηρέτησε, Γεωργιανή η ίδια, ήταν ο κατάλληλος άνθρωπος για να μας ξεναγήσει στον αρκετά μεγάλο κατάλογο, οποίος περιλαμβάνει αντιπροσωπευτικά δείγματα από τις κουζίνες της Μαύρης Θάλασσας. Ευτυχώς ήμασταν τέσσερις και μπορέσαμε έτσι να δοκιμάσουμε αρκετά πιάτα, επιφυλασσόμενοι για τη συνέχεια.
Όλα όσα πήραμε ήταν άριστα εκτελεσμένα και πολύ ωραία παρουσιασμένα, κάτι που δυστυχώς δεν θεωρείται πάντα δεδομένο, ενώ θα έπρεπε. Ξεκινώντας από το ψωμί σε μορφή τραγανής στενόμακρης πίτας (σαν ρωσική λαπιόσκα) στο κατάλληλο καλάθι, περάσαμε στα κρύα ορεκτικά: ρωσική σαλάτα, αυθεντική, χωρίς οξύτητα και λιπαρότητα, τέλεια θα έλεγα, και κάτι ρολάκια με σπανάκι, που δυστυχώς ξέχασα να σημειώσω κάπου τη γεωργιανή ονομασία τους, με λίγο αλατοπίπερο από πάνω υπέροχος μεζές για κρασί (γεωργιανό επίσης, λευκό, μας δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουμε και το κόκκινο, που βρήκα επίσης πολύ ενδιαφέρον). Σειρά είχαν τα ζεστά: πελμένι και βερένικι, ζεστά ζεστά σε κεραμικά σκεύη συνοδευόμενα από σμέτανα (= sour cream), φαγώθηκαν μέχρις ενός, και πίτα με τυρί, υπερπαραγωγή, κάτι σαν σκεπαστή πίτσα με γέμιση από λευκό τυρί σαν πολύ καλής ποιότητας μοτσαρέλα που είχε λιώσει και δεν στερεοποιήθηκε μέχρι να αναληφθεί στα ουράνια και το τελευταίο από τα οκτώ (! ) κομμάτια. Επιστέγασμα το αρμένικο κεμπάπ, εξαιρετικής ποιότητας κιμάς με σωστή δοσολογία μπαχαρικών, άριστα ψημένα, τρία κομμάτια συνοδευόμενα με κόκκινη ελαφρότατα καυτερή σάλτσα. Για κλείσιμο μάς προσέφεραν χειροποίητα τραγανά γλυκά σάντουιτς με τόση όση γέμιση κρέμας, ραντισμένα με φραμπουάζ και lime. Υπέροχο κλείσιμο σε επίπεδο που δεν περιμένεις.
Για όλα όσα ανέφερα, μισό λίτρο κρασί και δύο μπύρες (μικρό φάουλ η απουσία κάποιας μάρκας από τη Γεωργία ή έστω τη Ρωσία) πληρώσαμε 47 ευρώ. Φύγαμε καταευχαριστημένοι και με δεδομένη την πρόθεση να οργανώσουμε παρέα για την επόμενη επίσκεψη. Να πάτε, αξίζει τον κόπο!

08 Φεβ 2018

Άλλη μια επίσκεψη σε ένα εστιατόριο μέσω του dine Athens για μια παρέα 6 ενηλίκων και 2 παιδιών.

Χώρος (4/4):

Καινούργιο μαγαζί και ένας καινούργιος καθαρός με ωραία διακόσμηση που δεν θυμίζει κάτι έθνικ αλλά αντιθέτως έναν ωραίο στιβαρό χώρο ενός formal cafe-restaurant των Νοτίων Προαστίων. Ακριβως μπροστά έχει έναν εξωτερικό χώρο με λίγα τραπέζια που εφάπτεται με τον δρόμο.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε τα πιάτα που είχε από το μενού αλλά και κάποια έξτρα

Ρολακια μελιτζάνας (7/10)

Σαλάτα ροκφόρ (7/10)

Μια πράσινη σαλάτα (7/10)

Ρώσικη σαλάτα (7/10)

Στο μενού έγραφε γκεμπζαλια που είναι ρολακια με ανθότυρο, σως γιαουρτιού και μέντα αλλά εμάς μας έφερε μια άλλη ζύμη με κιτρινα τυριά της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα αλλά ήταν τόσο νόστιμη που πήραμε άλλη 1 έξτρα. (9/10)

2 πεινιρλι (έμοιαζαν αλλά είχαν κάποια άλλη ονομασία) με κίτρινα τυριά, χειροποίητη ζύμη και αυγό (Το 2ο το πήραμε χωρίς αυγό). Ήταν πάρα πολύ νόστιμο (9/10)

Κοτόπουλο απο μπούτι σασλικ (Ρωσικό σουβλάκι) είχε 2 μόνο μερίδες οπότε αυτές πήραμε (7/10)

Χοιρινό σασλικ (7/10)

Πατάτες τηγανιτές καταψυγένες αλλά πολύ νόστιμες (8/10)

Πιλμενι (ρωσικά ζυμαρικά βραστά με κρέας) με sour cream (7.5/10)

Μιλφειγ για γλυκό (7/10)

Μηλόπιτα με παγωτό (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

1 κοπέλα σαν βασική και 1 βοηθός της στο μαγαζί το οποίο ήταν άλλη μια παρέα και φεύγοντας ήρθε ένα ζευγάρι ακόμα.

Μια έντονη έλλειψη οργάνωσης και απειρίας υπήρχε άλλα ήταν καλοπροαίρετοι και ευγενικοί και λόγω του ότι προφανώς το μαγαζί είναι νέο νομίζω ότι είναι κατανοητά και ανεκτά εξ ού και η βαθμολογία.

Value for money (3/4):

Για την περιοχή και για το μαγαζί καθώς και λόγω του έθνικ που συνήθως είναι ακριβό αλλά και χάρις στο εκπτωτικο μενού του dine Athens οι τιμές με 15 ευρώ το άτομο για ένα ορεκτικό, ένα κυρίως,1 γλυκο και 1 εμφιαλωμένο νερό στα 2 άτομα, Ήταν πολύ καλές.

Για τα έξτρα πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ (Προσθέστε στα παραπάνω και 2 κόκα κόλες μπουκαλάκι).

Θεωρώ ότι τα λεφτά ήταν καλά τα οποία πληρώσαμε για αυτά που φάγαμε.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίος χώρος σε πολύ ωραία περιοχή. Καλο φαγητό σε φυσιολογικές τιμές.