Ο Σκιουρος είναι σε ένα Απολαυστικό Casual περιβάλλον που δημιουργήθηκε αποκλειστικά για εσάς - Γευτείτε Xορταστικά πιάτα, ολοφρεσκα κρέατα... Την μεγαλυτερη Χοιρινη μπριζολα ΧΧL που εχετε φαει ποτε.... Κοτσι Χοιρινο για 2 ατομα... Σπαλομπριζολα Μοσχαρισια... Καπνιστη Χοιρινη.... Burgers... R/E... Picanha... και πολλα αλλα!!!!!!

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη απο τις 18:00 (μεχρι το βραδυ στις 12:30) Παρασκευη απο τις 14:00 (μεχρι τη 01:00) Σαββατο και Κυριακη απο τις 13:00 ....(Σαββατο μεχρι τη 01:00 και Κυριακη μεχρι τις 10:00) ΔΕυτερα Κλειστα

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Επιτρέπονται κατοικίδια

14 Ιουν 2018

Στο χώρο που στεγαζόταν κάποτε το "Μαϊντανός & Άνηθος" είδα κάποια στιγμή ότι ένα καινούριο μαγαζί ονόματι "Σκίουρος" ετοιμαζόταν να ανοίξει. Στις τζαμαρίες είχε ήδη επιγραφές σχετικά με Burgers και King Stakes, και ενθουσιάστηκα καθώς φαντάστηκα ότι πρώτον ίσως να έχουμε επιτέλους ένα Kozi's στυλ μαγαζί στα Νότια, και δεύτερον γιατί είναι δίπλα στο σπίτι μου.

Η κριτική μου λοιπόν, δεν είναι για μία συγκεκριμένη ημερομηνία καθώς και λόγω μικρής απόστασης και της καλής ποιότητας του φαγητού το επισκέπτομαι ιδιαίτερα συχνά (4 φορές μόνο μέσα στο Μάιο του 18). Οπότε θα μιλήσω για το σύνολο της εμπειρίας μου στο Σκίουρο.

Ξεκινώντας από το χώρο, ο Σκίουρος βρίσκεται σχεδόν στο τέλος της Μαρίνου Γερουλάνου προς το Ελληνικό, σχετικά μακρυά από την κεντρική πλατεία. Ο χώρος εστίασης είναι αρκετά μεγάλος με πολλά τραπέζια, επαρκώς το ένα μακρυά από το άλλο. Τα χρώματα και η διακόσμηση είναι σχετικά minimal με διάφορες πινελιές εδώ και εκεί, και σου δίνει την αίσθηση κυριλέ εστιατορίου. Η κουζίνα βρίσκεται στο κέντρο του μαγαζιού και είναι εμφανής από όλα τα τραπέζια, ενώ στο βάθος υπάρχει και μπαρ για όσους θέλουν να πιουν ένα ποτό πριν ή μετά το φαγητό ή περιμένοντας για τραπέζι. Ο χώρος επίσης είναι εξαιρετικά καθαρός, σε σημείο που αρχίζεις να ντρέπεσαι να καθίσεις στο μαγαζί για να μην το λερώσεις.

Το καλοκαίρι, η οροφή του μαγαζιού ανοίγει ενώ υπάρχουν και μερικά τραπέζια έξω από το μαγαζί στο πεζοδρόμιο (ευτυχώς η Αργυρούπολη έχει μεγάλα πεζοδρόμια).

Το parking παίζει ανάλογα με την ημέρα. Μπορεί να βρεις πολλές θέσεις ακριβώς έξω από το μαγαζί, ή μπορεί να ψάχνεις για κάνα τέταρτο στα γύρω στενά για να βρεις θέση. Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός σε αυτό όμως καθώς πηγαίνω πάντα πεζός.

Η εξυπηρέτηση ανέκαθεν υπήρξε άριστη. Το προσωπικό ευγενικότατο, φιλικό, και το σέρβις γρήγορο, αλλά δεν μπορώ να είμαι πλέον υποκειμενικός σε αυτό καθώς λόγω της συχνότητας των επισκέψεών μου έχω αποκτήσει οικειότητα.

Και πηγαίνοντας στο σημαντικό κομμάτι, το τι προσγειώνεται στο τραπέζι δηλαδή, θα ξεκινήσω με το θετικό στοιχείο ότι πάντα σε ρωτάνε αν θέλεις ψωμί/πίτες και αν θέλεις νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης (φιλτραρισμένο).

Απογοητεύτηκα αρχικά όταν διαπίστωσα πως ο Σκίουρος κάθε άλλο παρά Kozi's στυλ είναι (παρότι έχει μεγάλη ποικιλία σε cuts όπως φιλέτα, rib-eye, Picanha, κ. α. ), δεν κράτησε όμως για πολύ η απογοήτευση όταν βούτηξα στο μενού του. Είναι σημαντικό εδώ να πω ότι τα υλικά είναι εξαιρετικής ποιότητας και μέχρι στιγμής δεν έχω φάει κάτι που να μη μου άρεσε ή να ήταν κακό. Κάποια πιάτα όμως ξεχωρίζουν.

Ξεκινώντας με τα ορεκτικά αυτά που έχω δοκιμάσει και μου έκαναν εντύπωση:

Ρολάκια λαχανικών (€6,5 αν θυμάμαι καλά). Ίσως τα καλύτερα spring rolls που έχω φάει ποτέ, όπως επίσης και τα πιο αντισυμβατικά καθώς σε αντίθεση με τα συνηθισμένα spring rolls είναι τυλιγμένα με αραβική πίτα και ψημένα στο φούρνο, με συνοδεία πικάντικης sweet chilli sauce. Αν επισκεφθείτε το μαγαζί, μη φύγετε αν δεν τα δοκιμάσετε

Παστουρμαδοπιτάκια και ενίοτε σουτζουκοπιτάκια (€6,5). Μπήκαν πρόσφατα στον κατάλογο του Σκίουρου. Φλογέρες από φύλο κρούστας με παστουρμά, ντομάτα και τυρί, τηγανητά. Συνοδεύονται από ένα λευκό dip το οποίο δεν είμαι σίγουρος τι έχει μέσα (πρέπει να έχει βάση το γιαούρτι πάντως). Πολύ νόστιμα, και τα παίρνω συχνά παρότι δεν είμαι φαν του παστουρμά.

Πατάτες τηγανητές με τσένταρ, μπέικον και αυγά μάτια (€6). Η απαρχή της γουρουνιάς και της χοληστερίνης. Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο για αυτό, καθώς είναι ένα πιάτο που δεν θέλει κάποια μαεστρία για να το φτιάξεις.

Λουκουμάδες τυρών με chutney σύκου και μαρμελάδα τομάτας (€6,5). Ιδιαίτερη γεύση και το τυρί ταιριάζει ανέλπιστα καλά με το σύκο. Περίμενα τους λουκουμάδες τηγανητούς αλλά εν τέλει είναι στο φούρνο. Μικρή μερίδα σχετικά, και όχι από τις τοπ επιλογές μου, αλλά φίλοi με τους οποίους έχω πάει μαζί τους βρίσκουν υπέροχους.

Λουκάνικο χωριάτικο γεμιστό με φέτα (€6.5). Είναι λουκάνικο, είναι χωριάτικο, είναι ψητό. Το νόστιμο λοιπόν είναι σίγουρο. Αυτός όμως που σκέφτηκε να το γεμίσει με φέτα είναι ιδιοφυΐα.

Στις σαλάτες τώρα, δεν παίρνω συχνά (μιας και κάποια από τα κυρίως πιάτα έχουν συνοδεία σαλάτα) οπότε..

Παραδοσιακή Κρητική σαλάτα (€6,5). Ουσιαστικά ντάκος. Όσο δοκίμασα το έφαγα ευχάριστα. Η κοπέλα μου που μπορεί να τρέφεται αποκλειστικά με ντάκους τον βρήκε από τους καλύτερους που έχει φάει.

Πράσινη με απάκι κρητικό (€8,5). Σαλάτα με πιπεριές, κρουτόν, παρμεζάνα, απάκι και βαλσάμικο. Ναι μεν νόστιμη, αλλά η γεύση της χάνεται όταν τρώγεται παράλληλα με τα ορεκτικά και περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Και στα κυρίως τώρα, το πρώτο πράγμα που κάνει εντύπωση είναι το μέγεθος από τις μερίδες. Είναι.. κτηνοπιάτα!

Χοιρινή Μπριζόλα XXL (€12,5). Το κυρίως σκέλος μαζί με την πανσέτα. Την πήρα ένα βράδυ που πεινούσα αρκετά. Ζουμερή και νόστιμη, αλλά κάποια στιγμή αναγκάστηκα να σταματήσω γιατί κουράστηκα να μασάω.

Μπιφτέκι Κοτόπουλο (€8,90). Το δοκίμασα από πιάτο φίλης, καθώς δεν είμαι fan του μπιφτεκιού από κοτόπουλο. Ελαφρύ και πεντανόστιμο.

Φιλετάκια μοσχαρίσια με μουστάρδα dijon και πατάτες τηγανητές (€11). Από τα πιάτα που σε κάθε μία από τις 10 πρώτες μπουκιές τις συνοδεύεις με επιφωνήματα "μμμμμ", μέχρι που διαπιστώνεις ότι γίνεσαι κουραστικός και σε κοιτάνε περίεργα οι φίλοι σου.

Χοιρινό κότσι για 2 άτομα (€22,00). Ο γείτονάς μου ισχυρίζεται ότι το έφαγε όλο μόνος του. Όταν το επιχειρήσαμε με την κοπέλα μου διαπιστώσαμε ότι χρειαζόμασταν και 3ο άτομο (και είμαστε φαγανοί.. ). Μαλακό και ζουμερό, από τα πιο νόστιμα κότσια που έχω φάει. Highlight η gravy sauce που είναι περιχυμένο και η εξτρά που έχει σε κανατάκι, όπου για ένα διάστημα αρχίσαμε να αγνοούμε το κότσι και απλά να τρώμε τις τηγανητές πατάτες που το συνόδευαν μέσα στη gravy sauce.

Ριζότο Μανιταριών (€12,5). Το δοκίμασα και αυτό από πιάτο φίλου. Ωραία γεύση, αλλά υπερβολικά πολύ σκόρδο.

Σπαγγέτι αλά Τσιτάρα (€12,5). Φρέσκο σπαγγέτι με μοσχαρίσια ουρά και λαχανικά. Εντυπωσιακό πιάτο, με πολύ μαλακό μοσχάρι. Ικανοποιητικό αλλά δεν με ενθουσίασε. Χρειάζεται κάτι ακόμα στη γεύση του, χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς.

Μπριζόλες μοσχαρίσιες γενικά (από €18,5 στο φιλέτο σχάρας μέχρι €36 στο Rib Eye Αυστραλίας). Έχοντας καλομάθει στα steaks του Kozi's και του Base Grill, δεν ενθουσιάστηκα από το κρέας. Είναι decent, είναι νόστιμο, είναι ψημένο όπως το ζητήσεις αλλά δεν έχει αυτό το κάτι που θα σε ικανοποιήσει αν είσαι fan της μοσχαρίσιας. Αντίθετα, ο ενθουσιασμός βγαίνει από τον συνοδευτικό πουρέ πατάτας με ματζουράνα και gravy sauce, και το ραγού άγριων μανιταριών.

Στα ποτά τώρα, η λίστα με τις μπύρες έχει 4 lager (1 βαρέλι), 4 pils, 2 weiss, 1 stout, 1 ale και μία house ale. 3 από αυτές είναι από ελληνικές μικροζυθοποιίες. Θα ήθελα κάπου εκεί μέσα να υπάρχει και μία IPA καθώς είμαι fan. Για τα κρασιά του δεν μπορώ να πω καθώς είμαι άσχετος με το κρασί, ενώ υπάρχει και τσίπουρο (με γλυκάνισο και άνευ).

Τις τιμές του τις βρίσκω ελαφρώς τσιμπημένες (ιδίως στα stakes), αλλά η ικανοποίηση που μου αφήνει το φαγητό στο τέλος με κάνει να μην με νοιάζει πόσα θα δώσω για αυτό που έφαγα.

Μαζί με το λογαριασμό έρχεται συνήθως και κέρασμα γλυκό (ή σφηνάκι λικέρ μαστίχα αν έχεις σκάσει και δεν χωράει γλυκό).

Εν κατακλείδι, όπως φαίνεται και από το γεγονός ότι τον έχω κάνει στέκι, συστήνω τον Σκίουρο ανεπιφύλακτα και για μικρές αλλά και για μεγάλες παρέες, είτε για μεζεδάκια ή για λουκούλια γεύματα μέχρι σκασμού.

Μαρίνου Γερουλάνου 137 Αργυρούπολη