05 Ιαν 2018

Μια νέα εντυπωσιακή άφιξη εστιατορίου, πλησίον της πολύβουης Γερουλάνου, είχαμε στα Νότια Προάστια. Ο λόγος για το Mejico το οποίο και έρχεται με λάτιν διάθεση να κλείσει το κενό που έλειπε και να βάλει την δικιά του σφραγίδα στα γαστριμαργικά δρώμενα της Αργυρούπολης.

Το επισκεφθήκαμε παρέα τεσσάρων ατόμων μια Τρίτη βράδυ και αφού είχαμε φροντίσει από πριν να κλείσουμε τραπέζι μέσω e-table.

Επειδή το εστιατόριο βρίσκεται πλησίον της οδού Γερουλάνου καλό είναι να ξεκινήσετε λίγο πιο νωρίς γιατί το parking είναι δυσεύρετο και μπορεί να αντιμετωπίσετε πρόβλημα.

Εξωτερικά εντυπωσιάζει και αμέσως σου κεντρίζει την προσοχή με τις πανέμορφες βαριές ξύλινες πόρτες του και το αμφιθεατρικό σχήμα του, εσωτερικά o χώρος είναι πολύ όμορφος και μεγάλος, με κλασσικές Λατινοαμερικάνικες πινελιές, άνετους καναπέδες και πολύχρωμα τραπέζια η δε διακόσμηση και το μπαρ πολύ προσεγμένα και όπως επιβάλλεται να είναι, με αναφορές στην Frida Kahlo, το Μεξικό, την ημέρα των νεκρών, τις μεξικάνικες κιθάρες, τους πολυάριθμους κάκτους και όλη την λάτιν κουλτούρα που μπορεί να κουβαλάει ένα εστιατόριο με αυτό το όνομα.

Με το που ανεβήκαμε τα σκαλιά του και περάσαμε τις βαριές ξύλινες πόρτες του βρεθήκαμε σε ένα πολύ ζεστό lobby διαχωριζόμενο σε δύο επίπεδα όπου και επιβεβαιώσαμε την κράτησή μας και οδηγηθήκαμε στο τραπέζι μας.

Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι όσοι επιλέξουν να καθίσουν στους μη καπνίζοντες έχουν λιγότερες επιλογές τόσο σε αριθμό θέσεων όσο και χωροταξικής διάταξης, η οποία και υπολείπεται, παρόλα αυτά το πολύ καλό σύστημα εξαερισμού δεν θα σας δημιουργήσει πρόβλημα ακόμα και αν διαλέξετε τους καπνίζοντες.

Με το που καθίσαμε εξυπηρετηθήκαμε αμέσως όπου και ερωτηθήκαμε αν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ή από κανάτα κάτι που μας εξέπληξε ευχάριστα. Οι κατάλογοι [μενού & cocktails] ήταν πληρέστατοι και δεν θα αφήσουν κανέναν παραπονεμένο έχει πάρα πολλά πιάτα και cocktails με κάποια από αυτά να σερβίρονται σε ένα επιβλητικότατο ποτήρι τοτέμ.

Δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ να αποφασίσουμε στο τι θα πάρουμε καθώς είχαμε πάρα πολλές επιλογές, ελέω υπερπλήρους κατάλογου, αλλά τελικά πρυτάνευσε η λογική και κινηθήκαμε σε κλασσικές εκτελέσεις καθώς θέλαμε να κάνουμε συγκρίσεις σε γνωστά πιάτα, παρόλα αυτά παρασυρθήκαμε και παραγγείλαμε το κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα να πάρουμε ότι περίσσεψε σε πακέτο για το σπίτι.

Παραγγείλαμε:

Δύο Chimichangas Βeef 11€ x2
Καταπληκτικό πιάτο άριστα εκτελεσμένο,

Ένα Quesadillas Chicken 7€
Δεν δοκίμασα άλλα άφησε καλές εντυπώσεις.

Δύο Burrito Barbacoa 12€
Ένα πιάτο που μας άρεσε πάρα πολύ με το μοσχάρι να είναι σιγοψημένο για οκτώ ώρες με απίθανα μπαχαρικά.

Μια Spicy Cheesballs 8,5€
Συμπαθητικό ορεκτικό με πικάντικες τυροκροκέτες το οποίο δεν μας εντυπωσίασε.

Δύο λίτρα Classic Margaritas 27€ x2
Δύο κανάτες πεντακάθαρης μαργαρίτας.

Mια Potato Twister Con Carne 7€
Πολύ χορταστικό και πληθωρικό πιάτο για μικρούς και μεγάλους.

Μια Parillar lovers (ποικιλία κρεατικών 2 ατόμων) 23€

Εδώ δεν τα πήγαμε καλά καθώς ενώ περιμέναμε να δοκιμάσουμε κάτι από τα πληθωρικά κρέατα του καταλόγου η πιατέλα ήταν γεμάτη από δυο διαφορετικά είδη κοτόπουλου και μπιφτεκιών, ένα μικρό κομμάτι χοιρινό με Jack Daniels, που ήταν καταπληκτικό και σημειώθηκε για την επόμενη φορά, και τέσσερα ψιλοκομμένα κομματάκια chorizos τα οποία ήταν μια χαρά μεν λίγα δε. Παρόλα αυτά δεν θα σας πρότεινα να το δοκιμάσετε ως πιάτο γιατί είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει καθώς κυριαρχεί σε αυτό το κοτόπουλο και το μπιφτέκι. Καλύτερα να επιλέξετε ξεχωριστό πιάτο σε ότι αφορά τα του κρέατος.

Τώρα σε ότι αφορά το service, άψογοι χρόνοι, ευχάριστα πρόσωπα, επαγγελματικού επιπέδου εστίαση, μπράβο και πάλι μπράβο, συνεχίστε έτσι!

Μαζί με την έκπτωση του 10% από το e-table το τελικό ποσό ανήλθε στα 123,85€ συν το tip για την άψογη εξυπηρέτηση 125€ στρογγυλά.

Αν μη το άλλο με εξαίρεση τo τελευταίο πιάτο μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι και σίγουρα θα ξαναπάμε για να γευτούμε και τα υπόλοιπα λατινοαμερικάνικα πιάτα του καταλόγου τα οποία ήταν πιστέψτε με πάρα πολλά και αδημονούμε να τα δοκιμάσουμε.

Εν κατακλείδι το Mejico της Αργυρούπολης εν σύγκριση με άλλα φαντεζί παραδοσιακά Μεξικάνικα των Νοτίων Προαστίων δεν έχει να ζηλέψει τίποτα και στα σημεία στέφεται νικητής, παρόλα αυτά χρίζει βελτίωσης και επιβάλλεται να γίνει καλύτερο γιατί του αξίζει.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!