06 Ιούλ 2018

Το μαγαζι ανοιξε στην Ακτη Θεμιστοκλεους στην Πειραικη. Δε μου αρεσει να γραφω μυθιστορηματα και σαλτσες οποτε θα μπω κατευθειαν στο ψητο. Δεν ξερω απο που να ξεκινησω οποτε θα αρχισω λεγοντας τα καλα. Ομορφος χωρος με δυο πατωματα και καποια τραπεζακια εξω στο πεζοδρομιο. Θεα στη θαλασσα. Ο χωρος καλαισθητος με καποιες κρητικες πινελιες. Καθαρος και ευρυχωρος. Για οσους γνωριζουν την περιοχη ειναι το παλιο meat market το οποιο ειχε ανοιξει με πολλες περγαμηνες και κατεληξε να κλεισει μετα απο καποιο καιρο ως αποτελεσματα της κακης ποιοτητας του φαγητου.

Δινοντας λοιπον "πασα" στον εαυτο μου περναω στα... ασχημα. Το οτι ανοιγεις ενα κρητικο εστιατοριο δεν παει να πει οτι πρεπει να παιζεις στη διαπασων το ιδιο cd με κρητικα τραγουδια ξανα και ξανα. Ειδικα μεσα που ειναι κλειστος ο χωρος αναγκαζεσαι να φωναζεις για να σε ακουσει ο διπλανος σου και καταληγεις με πονοκεφαλο μετα απο καμια ωρα. Επειδη αυτο ειναι υποκειμενικο βεβαια περναω στα επομενα.

Η ποιοτητα του φαγητου σε οσα πιατα καταφεραμε να δοκιμασουμε ηταν καλη. Ξεφυλλιζοντας τον καταλογο τον οποιο σου φερνουν μαζι με ενα στυλο για να σημειωσεις την παραγγελια σου (μεγαλο φαουλ) διαπιστωνεις οτι οι τιμες των ορεκτικων ειναι σχεδον ιδιες με των κυριως πιατων. Το ξεπερναμε και αυτο και παμε στο κωμικοτραγικο της υποθεσης. Σαββατο βραδυ. Τραπεζι εφτα ατομων. 9 η ωρα. Στο ισογειο χωρο. Παραγγειλαμε γυρω στις 9.30.

Ντακο σαλατα φωλια, πατατες τηγανητες, φετα σουσαμι μελι, σφακιανοπιτες, μακαρουνες ορνιθα. Μακαρουνες σκετες, μπιφτεκια, μπριζολακια. Υπηρχαν 3 σερβιτοροι. Ενας για εξω. Ενας για μεσα. Ενας για πανω. Αν υπηρχε ΜΗΔΕΝ θα το εβαζα για το σερβις αλλα δυστυχως δεν υπαρχει. Οποτε αναγκαστικα βαζω ενα αστερι για το τραγικο σερβις οπου μετα απο μιαμιση ωρα και αφου ειχαμε παραγγειλει απο τους πρωτους μας ηρθε η σαλατα ντακο εις διπλουν(ειχαμε σημειωσει μια).

Απο τις 9.30 ηρθε η σαλατα στις 11. Και σαν να μην φτανει αυτο μετα απο ενα τεταρτο ηρθε το..... ενα κυριως! Ξεκαρφωτα. Ο ενας ετρωγε και οι υπολοιποι τον κοιτουσαμε σα χαζοι. Αφου λοιπον εφαγε ο ενας ρωταω την σερβιτορα που ειναι οι πατατες τηγανητες. Η αφοπλιστικη απαντηση της σερβιτορας με υφος 99 καρδιναλιων ηταν "γινονται". Εχουμε κοσμο να περιμενετε. 1 ωρα και 45 λεπτα να ερθουν οι τηγανητες πατατες. Για να μην τα πολυλογω τα υπολοιπα κυριως ηρθαν γυρω στις 11.30 και οχι ολα μαζι. Μετα απο τα κυριως ηρθαν και οι περιβοητες πατατες.

Αφου ειχαμε φαει ολοι δλδ. Οι σφακιανοπιτες δεν ηρθαν ποτε. Απο οτι παρατηρησαμε απο τα υπολοιπα τραπεζια ολοι εκαναν παραπονα για την καθυστερηση η για πιατα που ειχαν χρεωθει και δεν ηρθαν ποτε. Δυο ανδρες σε ενα τραπεζι ειχαν φαει δυο πανερια ψωμι και ειχαν πιει πεντε μπυρες περιμενοντας να ερθει ενα ορεκτικο. Οποτε δεν ημασταν εμεις οι παραξενοι.

Στις 12 τα μεσανυχτα και αφου φαγαμε γρηγορα γιατι ειχε περασει η ωρα και ημασταν ηδη τσαντισμενοι γτ η σερβιτορα ηταν εξαφανισμενη( νερο σηκωθηκα και πηγα να παρω μονος μου) περιμεναμε αλλη μιση ωρα μεχρι να καταφερουμε να τους πεισουμε να φερουν το λογαριασμο οπου μας εφεραν το μπακαλοχαρτο της παραγγελιας με ενα νουμερο απο κατω. 99 ευρω με χρεωμενες σφακιανοπιτες που δεν ηρθαν ποτε. Σημειωτεον η μια ειχε 6.50 ευρω! Στην αγορα παιρνεις 5 ευρω τις 4 κατεψυγμενες. Οταν ειπαμε στην σερβιτορα οτι μας χρεωσαν τις πιτες που δεν εφεραν ποτε μας εδωσε αλλη μια αφοπλιστικη απαντηση.

Να τις φερω τωρα;; εννοειται οτι αρνηθηκαμε οποτε το μπακαλοχαρτο επεστρεψε διορθωμενο. Το ρεζουμε ειναι οτι λαθοι γινονται. Μπορει να ειναι κακη ημερα η αναδρομος ο ερμης. Δεν ειναι κακο να ζηταμε ενα συγνωμη. Δεν το ακουσαμε ποτε. Ουτε απο την σερβιτορα ουτε απο τον υπευθυνο. Για κερασμα δεν το συζηταω καν. Δε θα ξαναπαμε σιγουρα σαββατο βραδυ και πιθανον να μην ξαναπαμε και ποτε. Βλεπω το συγκεκριμενο μαγαζι να εχει το τελος του προκατοχου του αν δεν αλλαξει την τακτικη του μπαχαλου στο σερβις.

Ακτή Θεμιστοκλέους, Πειραιάς

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΟΣΟ ΦΑΣ 10.00 € το άτο...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία