Σε νέο χώρο με μεξικάνικο μενού και πιάτα από τις κουζίνες της Καλιφόρνιας και της Κεντρικης Ευρώπης.

13 Σεπ 2017

Η τελευταία, πριν τις διακοπές, επίσκεψη μου σε αθηναϊκό εστιατόριο πραγματοποιήθηκε στις 05.08 στο μεξικάνικο Aztec.

Το Aztec μας άρεσε από κάθε άποψη: Φιλόξενο προσωπικό, μεράκι, συμπαθητικές γεύσεις και καλές τιμές. Από το 2012 στεγάζεται στην Πλατεία Τσαχπίνη ενώ, οι πιο παλιοί, θα θυμάστε την επί ετών παρουσία του στην ίδια περιοχή αλλά επί της Χαριλάου Τρικούπη.

Ο εξωτερικός χώρος είναι όμορφα περιφραγμένος, με αρκετούς ανεμιστήρες οροφής, είναι αρκετά ευρύχωρος και όπως γίνεται με τα εστιατόρια του είδους διαθέτει αρκετές έθνικ πινελιές. Συγκεκριμένα, το κόκκινο χρώμα σε ορισμένα σημεία του χώρου σε συνδυασμό με τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία και μπιμπελό και τα πλούσια πράσινα φυτά δημιουργούν ένα υποτυπώδες μεξικάνικο περιβάλλον. Επιπλέον, τα λευκά τραπέζια είναι στρωμένα με κοκκινωπά ψάθινα σουπλά και πιάτα που παραπέμπουν στο εξωτικό Μεξικό.
Ο εντελώς κλειστός εσωτερικός χώρος είναι σαφώς μικρότερος με ζεστό ξύλινο πάτωμα και πιο απλά καθίσματα. Όμως, τον χειμώνα ο εξωτερικός χρόνος κλείνει και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας. Στην είσοδο του εσωτερικού χώρου βρίσκεται ένα όμορφα φωτισμένο και ζεστό μπαρ.
Η ξένη μουσική που ακούγεται είναι αρκετά ευχάριστη.

Το βράδυ που επισκεφθήκαμε το εστιατόριο, μας περιποιήθηκε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, ο οποίος μας πληροφόρησε για τις λίγες σπουδές του στην Αμερική γύρω από την μεξικάνικη κουζίνα. Μάλιστα, μας αποκάλυψε μικρά μυστικά της συγκεκριμένης κουζίνας. Ένα από αυτά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Αυτό είναι η σημασία που έχει για τα περισσότερα φαγητά η χειροποίητη και χωρίς συντηρητικά τορτίγια. Καλό θα ήταν λοιπόν, οι λάτρεις της συγκεκριμένης κουζίνας να προτιμούν να αγοράζουν κατεψυγμένες τορτίγιες και όχι εκείνες στα σακουλάκια. Προς το παρών, όπως μας πληροφόρησε ο Σεφ - ιδιοκτήτης, εισάγει κατεψυγμένες τορτίγιες από την Αγγλία και την Ολλανδία, ενώ προσεχώς θα δημιουργήσει χώρο στην κουζίνα του ώστε να αρχίσει να τις φτιάχνει ο ίδιος όπως έκανε και παλαιότερα.

Το μενού καλύπτει και με το παραπάνω ακόμη και τους πιο απαιτητικούς θαμώνες. Προσφέρονται όλα σχεδόν τα δημοφιλή πιάτα, όπως Nachos και Ταcos, Quesadillas, Burritos, Enchiladas, Fajitas κ. ά

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Nachos Colorado (11,50), έρχεται μια τεράστια ποσότητα από τσιπς τορτίγιας με κιμά, λιωμένο τυρί τσένταρ και μια μεγάλη μπουκιά sour cream στην κορυφή του πιάτου. Συνηθισμένο πιάτο με ξεχωριστή γεύση όμως!

Quesadillas λαχανικών με συνοδευτικό ρύζι jasmine, σωταρισμένο με κρεμμύδι. σκόρδο συν τυρί τσένταρ (11,20). Η τορτίγια σερβίρεται διπλωμένη σαν καλτσόνε και η συγκεκριμένη με τα λαχανικά αποδείχθηκε πολύ νόστιμη. Το συνοδευτικό ρύζι είναι εξαιρετικό. Επιπλέον, το πιάτο περιέχει πολύ λίγη ποσότητα ντομάτας και σαλάτας.
Όπως συμβαίνει και με άλλα πιάτα του εστιατορίου, υπάρχουν συνδυασμοί με γκουακαμόλε, κοτόπουλο, πικαδίγιο, μανιτάρια κ. ά. Και στις γαρνιτούρες υπάρχει επίσης αρκετή ποικιλία.

Από τα γλυκά παραγγείλαμε ένα τηγανητό παγωτό με μπάλα από βανίλια Μαδαγασκάρης συν τριμμένο μπισκότο (5,70). Το παγωτό έχει μπόλικη σοκολάτα και το πιάτο διακοσμείται με πινελιές σοκολάτας. Τραγανό παγωτό χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο γευστικά.

Ήπιαμε ένα μικρό ποτήρι Μαργαρίτα λεμόνι (4,50) και ένα ποτήρι Σαγκρία (με ψίχα πορτοκαλιού ως ντεκόρ ) στα ΕΥΡΩ 3,75. Καλοφτιαγμένα ποτά, τα οποία αξίζει να δοκιμάσετε!!

Στην αρχή δεν έρχεται κάποιο ντιπ ή κάτι σχετικό. Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κατευθείαν (1,80).

Μερικές από τιμές που γράφονταν στην απόδειξη απείχαν πολύ λίγο από εκείνες του καταλόγου.

Αφού φάγαμε το φαγητό μας, το τραπέζι δεν σκουπίστηκε πριν την άφιξη του γλυκού. Τέλος πάντων, το ξεπερνάμε......
Κατά τα άλλα, ωστόσο, περάσαμε όμορφα και φάγαμε καλά!

12 Φεβ 2017

Μετά το οριστικό κλείσιμο ενός γνωστού μεξικάνικου εστιατορίου στο Χαλάνδρι που ήταν στέκι μου για χρόνια (και το οποίο έκλεισε δικαίως γιατί η ποιότητα ειχε πέσει τραγικά) ψάχνω εναγωνίως το νέο μου "καλύτερο" μεξικάνικο. Μία από τις επιλογές ειναι και το Aztec. Ενώ είχε όλα τα φόντα να με κερδίσει ολοκλρωτικά τελικά έγινε Ιανός, και κατάφερε τη μια να με ενθουσιάσει την επόμενη να με απογοητεύσει. Οπότε θα προσπαθήσω να συμπεριλάβω και τις 2 εμπειρίες μου.

Και τις 2 φορές η κράτηση ήταν για τραπέζι μη καπνιζόντων. Ο χώρος είναι ο εξωτερικός (βεράντα/μπαλκόνι) ενώ ο εσωτερικός είναι για τους καπνίζοντες. Ανάποδο μου φαίνεται αλλά έτσι είναι. Σε κάθε περίπτωση δεν οσμιστήκαμε ίχνος καπνού.

Ο κατάλογος περιέχει μια μάλλον μικρή ποικιλία από πιάτα πιάτα, σε μάλλον ακριβές τιμές. Τα πιάτα που έχουμε δοκιμάσει είναι:
Ορεκτικά:
Φλάουτας: 3 κομμάτια τηγανιτής τορτίγιας με τυρί και χοιρινό. Αρκετά εύγευστο.
Νάτσος Αztec: Καλή μερίδα, πολύ γευστική, ίσως το καλύτερο από όσο πιάτα δοκίμασα.
Κεσαντίγιας με Πικαντίγιο (κιμάς με μυρωδικά). Μια μέτρια σε μέγεθος μερίδα, αρκετά όμως γευστική.

Κυρίως:
Μπουρίτος με χοιρινό. Μια κανονική μερίδα, γευστικά ικανοποιητική.
Φαχίτας με λαχανικά. 3 πιτούλες, που τις γεμίζεις με λαχανικά. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά αποδεκτό.
Ένα combo πιάτο για 2, από Τοστάδα και μπουρίτος, με γέμιση κοκκινιστό κοτόπουλο. Η μερίδα μεγάλη. Το πρόβλημα όμως ήταν το κοτόπουλο. Βάζοντας στο στόμα την πρώτη μπουκιά μια γνώριμη γεύση μου ήρθε στο μυαλό. Μάλλον το μαντέψατε. Το κοκκινιστό κοτόπουλο που όλοι αγαπήσαμε από τη μαμά μας, από το/τη σύζυγό μας ή από μια καλή ταβέρνα με μαγειρευτό. Έκανα να πάρω και λίγες χυλοπίτες ή λίγα μακαρόνια, αλλά ξύπνησα... Μεξικάνικο? Sorry, αλλά το πιάτο ήταν γεύση παροδοσιακού κοκκινιστού κοτόπουλου με μεξικάνικο περιτύλιγμα. Τώρα θα πεις, αφού το έγραφε ο κατάλογος, εσύ γιατί πίστεψες ότι το κοκκινιστό σημαίνει κάποια κόκκινη μεξικάνικη σάλτσα. Και δεν ήξερες, δε ρώταγες;

Από ποτά ήπιαμε μαργαρίτες. Φράουλα. Απλά καλή, διεκπεραιωτική. Στα περίεργα ότι δεν έχει μισό λίτρο, αλλά ή ποτήρι ή ένα λίτρο.

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα και δέχεται και κάρτες.

Εξυπηρέτηση:
Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε τη δεύτερη φορά, ευγενική και αρκετά ευχάριστη. Ο ιδιοκτήτης που μας είχε αναλάβει την πρώτη φορά, τυπικός. Ενώ την πρώτη φορά υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση στην άφιξη των πρώτων πιάτων (15-20 λεπτά), τη δεύτερη το ρεκόρ ξεπεράστηκε. Περίπου 30 λεπτά για την παραγγελία, και άλλα 30 λεπτά για τα 2 ορεκτικά.
Επιπλέον, θα πρέπει να πω ότι όλες τις φορές που έχω βγει για φαγητό συμβαίνουν 2 πράγματα. Είτε έρχεται κουβέρ χωρίς να ρωτήσουν, είτε ρωτάνε εάν θέλουμε. Πρώτη φορά όμως ούτε ήρθαν νάτσος με πικάντικη σως αλλά ούτε μας ρώτησαν αν θέλουμε. Σε όσα μεξικάνικα έχω πάει, ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο. Η αλήθεια είναι ότι δεν πίστευα ότι δεν θα φέρουν αλλά την πάτησα.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία. Και τις 2 φορές πήγα χειμώνα και κάθησα στη βεράντα/μπαλκόνι. Τα τραπεζάκια άνετα/μεγάλα. Οι καρέκλες βολικές. Την πρώτη φορά είμασταν δεξιά από την είσοδο. Η τζαμαρία και το ξύλο έδιναν έναν τόνο στο χώρο, και τον έκαναν ζεστό ενώ η θέρμανση ήταν ικανοποιητική. Έβλεπες τόσο την πλατεία όσο και τον εσωτερικό χώρο του καταστήματος. Τη δεύτερη φορά, το τραπέζι μας ήταν από την είσοδο δεξιά και στο βάθος. Αυτή τη φορά όμως αντί για ξύλο και τζαμαρία, υπήρχε τοίχος από τη μια μεριά, τοίχος από την αλλη, τέντα στο πάνω μέρος, και τέντα πλαστική αντί για τζαμαρία στο έξωτερικό σημείο της βεράντας. Στο σημείο που η πλαστική τέντα ενώνονταν στο πρεβάζι του μπαλκονιού έμπαινε ένα δροσερό αεράκι, που ήταν ότι έπρεπε εκείνη την πολύ κρύα βραδυά. Εάν πήγαινες την καρέκλα σου πιο μέσα για να μη χτυπάει στο στήθος το αεράκι, σε φύσαγε το άλλο αεράκι, το ζεστό από το επαγγελματικό air-condition που ήταν απέναντί μου, που μας συνόδευσε όλη τη βραδυά με το γλυκό του θόρυβο. Φυσικά στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπήρχε μουσική γιατί το ηχείο του χώρου δεν δούλευε (ή δεν ήταν ανοικτό).

Ως προς τη στάθμευση για να είμαι ειλικρινής, δύσκολα να έβρισκα κάτι πιο εύκολο. Σχεδόν έξω από το κατάστημα είχε θέση και τις 2 φορές.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Υπάρχει διαχωρισμός. Οι μη καπνίζοντες έξω και οι καπνίζοντες μέσα.

Τιμές: Χωρίς ποτό, για 2 κύρια και ένα ορεκτικό υπολογίστε 40 ευρώ. Όχι ακριβό για mex-tex, ακριβό όμως για ότι έφαγα.

Πρόταση:.....

19 Νοε 2016

χαλαρο βραδυ τρίτης ειπαμε παρεα 4 ατομων να κανουμε το ταξιδι προς Ν. Ερυθραία και να δοκιμασουμε και αυτο το μεξικανικο μιας και ειναι στις αδυναμιες μας αυτη η κουζινα. το μαγαζι βρισκεται απεναντι απο μια μικρη πλατεια και παρκινγκ βρισκεις σχετικα ευκολα καθως δεν ειναι επανω σε πολυσυχναστο δρομο. το εσωτερικο του καταστηματος δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, αλλα δεν υπηρχε κατι που να μας ξενισε. ενας ζεστος χωρος με τζαμαριες περιμετρικα. ο υπευθυνος του μαγαζιου ηταν ευγενικος και εξυπηρετικος και τα φαγητα ηρθαν σχετικα γρηγορα. βεβαια στο μαγαζι ειμασταν 2 παρεες, οποτε δε μπορω να ξερω πως ειναι η εξυπηρετηση αν το μαγαζι θα ειχε περρισότερο κοσμο.
στο θεμα του φαγητου τωρα.
παραγγειλαμε νατσος με γουαγκαμολε τα οποια για 4 ατομα ηταν υπερ-αρκετα σε σημειο που εμειναν τα περισσοτερα και ηταν πολύ νοστιμα που κοστιζαν 2,70€, απο σαλατα παραγγειλαμε μια εξαιρετικη η οποια ηταν σε φωλια (απιστευτης νοστιμιας) με φασολια, μαρουθλι, cheddar, ντοματα) κοστους 8€ και σαν κυριως παραγγειλαμε 2 πιάτα κεσαντιγιας με γεμιση πικαντιγιο (το οποιο ειναι αρωματισμενος κιμας με μπαχαρικα) και συνοδευοταν απο ρυζι basmati με πουρε φασολιων. εξαιρετικο πιατο, καλοψημενο και πολύ νοστιμο. κόστιζε 9€ έκαστο. ενα πιατο τσιμιτσαγκας με κοτοπουλο επισης εξαιρετικο, καλοψημενο και πολυ νοστιμο κοστους 9,5€ και εντσιλατας το οποιο επισης ηταν εξαιρετικο κοστους 9€. ηπια και 4 μπυρες η οποιες κυμαινονταν απο 3€ έως 4,5 η βιολογικη Ρεθυμνιακη που με μεγαλη εκπληξη ανακαλυψα οτι διεθετε το μαγαζι.
σε γενικες γραμμες ενα ωραιο μεξικανικο μαγαζι με πολυ νοστιμα πιάτα και δεν υπηρχε κατι να μας απογοητευση ή να μη μας αρεσει.
το μονο αρνητικο ηταν το γεγονος οτι οταν ζητησαμε στο τελος του δειπνου γλυκο μας ειπε οτι ειχαν τελειωσει!!!! προφανως δεν ειχε ή δεν ηθελε να φτιαξει για 1-2 παρεες που υπηρχαν εκεινη την ημερα, αλλα παρολα αυτα δε γινεται ενα εστιατοριο οτι μερα και να ειναι να μην παρεχει και καποιο γλυκο απο τον καταλογο ή μη στους πελατες τους.
κατα τα λοιπα θα ξαναπηγαινα ευχαριστα

14 Νοε 2016

Η μυηση στις μεξικανικες γευσεις πρν απο αρκετα χρονια (σχεδον 20!!! ), απο το "παλιο" Αztec ηταν τοτε για μενα μια υπεροχη εμπειρια, μεσω της οποιας γνωρισα και.... γοήτευσα!!!! την γυναικα της ζωης μου!!! Συχνες οι επισκεψεις μας τοτε και παντα η ατμοσφαιρα και η ποιοτητα του φαγητου εξαιρετικες.
Μετα τοσα χρονια λοιπον βρεθηκαμε χτες... αυτη τη φορα με την κορη... ξανα στο Αztec στην νεα του διευθυνση στην Νεα Ερυθραια.
Η διακοσμηση του καταστηματος σαφως και δεν φτανει την εικονα του παλιου, και η εικονα του φαγητου ειναι κι αυτη λιγο πισω απο οτι θυμαμαι. Η εξυπηρετηση πολυ καλη. Σε γενικες γραμμες δηλαδη μειναμε ευχαριστημενοι, μου ελειψε ομως το κατι παραπανω που ισως απο νοσταλγια περιμενα.
Πηραμε:
Μαργαριτα λεμονι 3/4
Μαργαριτα φραουλα 3/4
Κεσαντιγια κοτοπουλο 3/4
Κακτοσαλατα 2/4 (ενω ηταν δροσερη και φρεσκοτατη.. κατι δεν μου πηγαινε καλα και εφερνε μια περιεργη γευση ωμου χορτου που δεν εδενε μαζι με τα υπολοιπα λαχανικα... )
2 Φαχιτες μοσχαρι 3/4 (λιγο σκληρουτσικο το κρεας μεν, πολυ γευστικες δε)
Σανγρια 3/4
Τηγανιτο παγωτο 4/4, super!!!!
Με την εκπτωση του etable -15% ο ογαριασμος στα 66 euros

17 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε το Aztec Παρασκευή βράδυ. Χώρος απλός, με τις κλασικές μεξικάνικες πινελιές που περιμένεις από ένα εστιατόριο του είδους του. Ωραία μουσική, στο πνεύμα του μαγαζιού και σε κατάλληλη ένταση.

Δοκιμάσαμε: νάτσος (πολύ γευστικά), γκουαγκαμόλε, τσιμιτσάνγκας, κεσαδίγιας με μανιτάρια και φαχίτας. Ολα πολύ νόστιμα.

Δύο παρατηρήσεις μόνο: α) η κοπέλα που σέρβιρε, αν και ευγενική, ηταν ολίγον διεκπεραιωτική, θα μπορούσε να ήταν πιο χαμογελαστή β) οι τιμές σε ΟΛΑ τα μεξικάνικα στην Αθήνα είναι αρκετά υψηλές, δεδομένου ότι τα υλικά δεν είναι τόσο ακριβά. Πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια να πέσουν κι άλλο και να γίνουν έτσι προσιτά σε περισσότερο κόσμο.

Πάντως, το Aztec συγκαταλέγεται σίγουρα στα καλύτερα μεξικάνικα που έχουμε πάει και δεν έχουμε πάει σε λίγα. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα!

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια