Σε νέο χώρο με μεξικάνικο μενού και πιάτα από τις κουζίνες της Καλιφόρνιας και της Κεντρικης Ευρώπης.

13 Σεπ 2017

Η τελευταία, πριν τις διακοπές, επίσκεψη μου σε αθηναϊκό εστιατόριο πραγματοποιήθηκε στις 05.08 στο μεξικάνικο Aztec.

Το Aztec μας άρεσε από κάθε άποψη: Φιλόξενο προσωπικό, μεράκι, συμπαθητικές γεύσεις και καλές τιμές. Από το 2012 στεγάζεται στην Πλατεία Τσαχπίνη ενώ, οι πιο παλιοί, θα θυμάστε την επί ετών παρουσία του στην ίδια περιοχή αλλά επί της Χαριλάου Τρικούπη.

Ο εξωτερικός χώρος είναι όμορφα περιφραγμένος, με αρκετούς ανεμιστήρες οροφής, είναι αρκετά ευρύχωρος και όπως γίνεται με τα εστιατόρια του είδους διαθέτει αρκετές έθνικ πινελιές. Συγκεκριμένα, το κόκκινο χρώμα σε ορισμένα σημεία του χώρου σε συνδυασμό με τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία και μπιμπελό και τα πλούσια πράσινα φυτά δημιουργούν ένα υποτυπώδες μεξικάνικο περιβάλλον. Επιπλέον, τα λευκά τραπέζια είναι στρωμένα με κοκκινωπά ψάθινα σουπλά και πιάτα που παραπέμπουν στο εξωτικό Μεξικό.
Ο εντελώς κλειστός εσωτερικός χώρος είναι σαφώς μικρότερος με ζεστό ξύλινο πάτωμα και πιο απλά καθίσματα. Όμως, τον χειμώνα ο εξωτερικός χρόνος κλείνει και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας. Στην είσοδο του εσωτερικού χώρου βρίσκεται ένα όμορφα φωτισμένο και ζεστό μπαρ.
Η ξένη μουσική που ακούγεται είναι αρκετά ευχάριστη.

Το βράδυ που επισκεφθήκαμε το εστιατόριο, μας περιποιήθηκε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, ο οποίος μας πληροφόρησε για τις λίγες σπουδές του στην Αμερική γύρω από την μεξικάνικη κουζίνα. Μάλιστα, μας αποκάλυψε μικρά μυστικά της συγκεκριμένης κουζίνας. Ένα από αυτά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Αυτό είναι η σημασία που έχει για τα περισσότερα φαγητά η χειροποίητη και χωρίς συντηρητικά τορτίγια. Καλό θα ήταν λοιπόν, οι λάτρεις της συγκεκριμένης κουζίνας να προτιμούν να αγοράζουν κατεψυγμένες τορτίγιες και όχι εκείνες στα σακουλάκια. Προς το παρών, όπως μας πληροφόρησε ο Σεφ - ιδιοκτήτης, εισάγει κατεψυγμένες τορτίγιες από την Αγγλία και την Ολλανδία, ενώ προσεχώς θα δημιουργήσει χώρο στην κουζίνα του ώστε να αρχίσει να τις φτιάχνει ο ίδιος όπως έκανε και παλαιότερα.

Το μενού καλύπτει και με το παραπάνω ακόμη και τους πιο απαιτητικούς θαμώνες. Προσφέρονται όλα σχεδόν τα δημοφιλή πιάτα, όπως Nachos και Ταcos, Quesadillas, Burritos, Enchiladas, Fajitas κ. ά

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Nachos Colorado (11,50), έρχεται μια τεράστια ποσότητα από τσιπς τορτίγιας με κιμά, λιωμένο τυρί τσένταρ και μια μεγάλη μπουκιά sour cream στην κορυφή του πιάτου. Συνηθισμένο πιάτο με ξεχωριστή γεύση όμως!

Quesadillas λαχανικών με συνοδευτικό ρύζι jasmine, σωταρισμένο με κρεμμύδι. σκόρδο συν τυρί τσένταρ (11,20). Η τορτίγια σερβίρεται διπλωμένη σαν καλτσόνε και η συγκεκριμένη με τα λαχανικά αποδείχθηκε πολύ νόστιμη. Το συνοδευτικό ρύζι είναι εξαιρετικό. Επιπλέον, το πιάτο περιέχει πολύ λίγη ποσότητα ντομάτας και σαλάτας.
Όπως συμβαίνει και με άλλα πιάτα του εστιατορίου, υπάρχουν συνδυασμοί με γκουακαμόλε, κοτόπουλο, πικαδίγιο, μανιτάρια κ. ά. Και στις γαρνιτούρες υπάρχει επίσης αρκετή ποικιλία.

Από τα γλυκά παραγγείλαμε ένα τηγανητό παγωτό με μπάλα από βανίλια Μαδαγασκάρης συν τριμμένο μπισκότο (5,70). Το παγωτό έχει μπόλικη σοκολάτα και το πιάτο διακοσμείται με πινελιές σοκολάτας. Τραγανό παγωτό χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο γευστικά.

Ήπιαμε ένα μικρό ποτήρι Μαργαρίτα λεμόνι (4,50) και ένα ποτήρι Σαγκρία (με ψίχα πορτοκαλιού ως ντεκόρ ) στα ΕΥΡΩ 3,75. Καλοφτιαγμένα ποτά, τα οποία αξίζει να δοκιμάσετε!!

Στην αρχή δεν έρχεται κάποιο ντιπ ή κάτι σχετικό. Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κατευθείαν (1,80).

Μερικές από τιμές που γράφονταν στην απόδειξη απείχαν πολύ λίγο από εκείνες του καταλόγου.

Αφού φάγαμε το φαγητό μας, το τραπέζι δεν σκουπίστηκε πριν την άφιξη του γλυκού. Τέλος πάντων, το ξεπερνάμε......
Κατά τα άλλα, ωστόσο, περάσαμε όμορφα και φάγαμε καλά!