04 Ιούλ 2019

Αφού το site έδειξε κάποια σημάδια ζωης το τελευταίο διήμερο, ας συνεχίσω και εγώ με τις κριτικές μου.

Πρόσφατα λοιπόν επισκεφθήκαμε 2 φορές το BEAUTY KILLED THE BEAST στην περιοχή του Κεραμεικού για κυριακάτικο brunch, οπότε μια σχετικά ασφαλή εικόνα έχουμε ήδη σχηματίσει.
Το BEAUTY KILLED THE BEAST βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο της οδού Παραμυθιάς απέναντι από το Funky Gourmet. Στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό κτίριο, χωρισμένο σε διάφορες αίθουσες (για περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχετε παρά να ανατρέξετε στην πάντα κατατοπιστική κριτική της PP_TINA). Την πρώτη φορά, μιας και ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, προτιμήσαμε βέβαια να καθίσουμε στα εξωτερικά τραπεζάκια, τα οποία αποτελούν μια χαρά επιλογή σε έναν ήσυχο πεζόδρομο. Τη δεύτερη φορά, λόγω ήλιου και υψηλότερων θερμοκρασιών, προτιμήσαμε τον κλιματιζόμενο εσωτερικό χώρο. Το τραπέζι μας βρισκόταν σε μια γωνία, όπου υπήρχε μια μεγάλη ζωγραφιά με το όνομα του bar, στο κέντρο βρισκόταν ένας μεγάλος πάγκος, ενώ προς το βάθος υπήρχε ένας τεράστιος, περισσότερο πριβέ, καναπές. Το σίγουρο είναι ότι όλος ο χώρος έχει διαμορφωθεί με μεράκι, γούστο και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τον επισκεφθώ και βράδυ, που πιστεύω ότι θα αναδεικνυόταν περισσότερο.

Το service κινείται σε απόλυτα επαγγελματικά πλαίσια και δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Όλο το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό και φιλικό. Άριστα λοιπόν και εδώ.

Το BEAUTY KILLED THE BEAST, περά από ποτά, κοκτέιλ, καφέδες κλπ., σερβίρει και κάποιες επιλογές για φαγητό (tacos, bao buns, pizza, burgers, σαλάτες, ζυμαρικά, κυρίως πιάτα με κρέας, γλυκά), οι οποίες φαίνονται αρκετά ελκυστικές. Για περισσότερες πληροφορίες μάλιστα μπορείτε να επισκεφθείτε την ενημερωμένη σελίδα του bar στο facebook με τον πλήρη κατάλογο ποτού και φαγητού. Εμείς και τις 2 φορές προτιμήσαμε πιάτα από το brunch μενού, τα οποία μας φάνηκαν εξίσου ενδιαφέροντα και πρωτότυπα. Αναλυτικότερα:
- νιόκι με σπανάκι, πράσο και φέτα, συνοδευόμενα από λουκάνικο πράσου και λαδοτύρι Μυτιλήνης (7,5 €). Πολύ νόστιμο πιάτο και σωστά εκτελεσμένο, χορταστικότατη μερίδα αποτελεί επιλογή που θα μπορούσε κανείς να κάνει ως κυρίως πιάτο σε μεσημεριανή ή βραδινή έξοδο. Για μένα το highlight όσων δοικιμάσαμε.
- αλμυρά pancakes (τρία στον αριθμό) από σπανάκι, γλυκοπατάτα και παντζάρι έκαστο. Η συνοδεία σαγανάκι μαστέλο και απάκι (7,5 €). Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη, με ατέλειες ωστόσο. Καταρχάς, νόστιμα και καλοτηγανισμένα τα pancakes με διακριτές γεύσεις το καθένα, σταθερές αξίες το απάκι και το μαστέλο, το πιάτο ωστόσο ήταν αρκετά στεγνό, καθώς νομίζω του έλειπε μια σάλτσα ή κάποια σως που θα το ολοκλήρωνε. Στη δεύτερη μάλιστα επίσκεψή μας, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το συγκεκριμένο πιάτο δεν προσφέρεται πλέον, παρόλο που αναγραφόταν στον κατάλογο. Λανθασμένα θεωρώ, καθώς με 1-2 βελτιώσεις προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
- βάφλες από πατάτα και τυρί με sauce hollandaise, συνοδεία από σαγανάκι ταλαγάνι, ψιλοκομμένο σύγκλινο και τηγανητό αυγό (7,5 €). Πιάτο, αντίστοιχης φιλοσοφίας με το προηγούμενο. Εδώ βέβαια υπήρχε η σως (αν και σε αρκετά μικρή ποσότητα), ενώ και η βάφλα ήταν νόστιμη και σου άφηνε τη γεύση της πατάτας και του τυριού. Και εδώ ωστόσο υπήρχε ένα θέμα ισορροπιών, καθώς τα υπόλοιπα υλικά, αν και νόστιμα, χάνονταν κάπως πάνω στην αρκετά μεγάλη βάφλα και το αποτέλεσμα στο τέλος γινόταν κάπως μπουχτιστικό.
- bagel με φιλετάκια κοτόπουλο παναρισμένα με corn flakes, κρέμα αβοκάντο και μελίχλωρο Λήμνου (7 €). Νόστιμα τα φιλετάκια με πολύ ωραίο πανάρισμα, ωραίο και μαλακό το ψωμάκι, και εδώ ωστόσο θα θέλαμε λίγη περισσότερη από την νοστιμότατη κρέμα αβοκάντο.

Συμπερασματικά, παρά τις αστοχίες, το BEAUTY KILLED THE BEAST και νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να τελειοποιήσει τα πιάτα του. Καλές ιδέες υπάρχουν, τα υλικά είναι προσεγμένα και ποιοτικά, οπότε νομίζω μπορείτε να το προτιμήσετε για μια χαλαρή έξοδο, σε συνδυασμό με το ιδιαίτερο περιβάλλον, το φιλικό service και τις λογικές τιμές.

20 Δεκ 2017

Πρόκειται για ένα ξεχωριστό μπαρ με ψαγμένα κοκταίηλ και ποικιλία ποτών, αρκετά νόστιμες γεύσεις και κυρίως άψογο σέρβις που δύσκολα συναντάς σε τέτοια μέρη.

Το "Beauty killed the beast " στεγάζεται σε ένα καταπληκτικό νεοκλασικό του 1933 στην γνωστή οδό Παραμυθιάς (στο πεζοδρομημένο τμήμα της) στον Κεραμεικό. Το παλιό αυτό σπίτι εντυπωσιάζει από μακριά και είναι σαν τη μύγα μες το γάλα! Το γεγονός ότι αποτελεί κτίσμα του 1933 έκανε τους ηγέτες αυτού του εγχειρήματος να δανειστούν τη φράση της επωνυμίας από την τότε (1933) πρωτοεμφανιζόμενη ταινία King Kong. Προσωπικά, πιστεύω ότι αυτό το μέρος έχει φτιαχτεί με τέτοιο γούστο, ψυχική δύναμη, μεράκι και θετική αύρα, που πράγματι σκοτώνει ακαριαία κάθε κακόβουλο τέρας χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Άλλωστε, στο τέλος, νομοτελειακά (δεν χρειάζονται πολλά λόγια), όπως και στα παραμύθια, μόνο η ομορφιά (όπως την μεταφράζει ο καθένας ) κερδίζει!!

Για τον εσωτερικό χώρο θα μπορούσε να γράψει κάποιος πολλά πράγματα. Εκεί που πρέπει να σταθούμε είναι στον συνδυασμό των πολλών ρετρό στοιχείων και χρωμάτων με το μοντέρνο και το αισθησιακό (βλ. οι "πράσινες" διαφάνειες στον χώρο) και το industrial στυλ, καθώς και στη σημασία στη λεπτομέρεια... Στην εντυπωσιακή είσοδο, μας υποδέχθηκαν τρία χριστουγεννιάτικα φαναράκια και ένας τοίχος γεμάτος με τη χειρόγραφη έκδοση της επωνυμίας. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και στα σουπλά του φαγητού αλλά και σε κάποια σημεία των τοίχων!

Ο χώρος χωρίζεται σε δωμάτια με μεγάλα επιβλητικά παράθυρα, στα οποία κάθεται κάποιος ανάλογα με την διάθεσή του..... Το πρώτο δωμάτιο αριστερά στην είσοδο είναι το πιο μοναχικό για εκείνους που θέλουν να συζητήσουν με ησυχία. Εκεί ξεχωρίζει μια μεγάλη vintage γωνιά, κατάλληλη για ζεστές μαζώξεις καλών φίλων. Στη δεξιά πλευρά. συναντάμε τον dj και το εντυπωσιακό διάφανο δάπεδο απ' όπου φαίνονται ένα σωρό πράσινα φυτά.... Στο ροζ τμήμα, ακριβώς μπροστά από την είσοδο, υπάρχουν καναδυό τραπεζάκια και ζωηρόχρωμα λουλούδια ζωγραφισμένα με ρομαντική διάθεση!
Σε πολλά σημεία συναντάμε όμορφους πάγκους - μπάρες για ποτό στα χαλαρά. Ο χριστουγεννιάτικος στολισμός είναι διακριτικός και εναρμονίζεται με το ζεστό περιβάλλον.
Από την άλλη πλευρά, η ρετρό και εύθραυστη άποψη του χώρου διακόπτεται από μοντέρνα στοιχεία και χρώματα, όπως το βιομηχανικό γκρι και οι μεγάλοι σωλήνες. Στις τουαλέτες ξεχωρίζουν οι μεγάλες γούρνες με τα ζωηρά χρώματα και τις χρυσές Old Fashioned μπαταρίες.

Εμείς καθίσαμε στον χώρο του κυρίως μπαρ όπου η είσοδος του σε κάποιο σημείο αναπαριστά έναν δήθεν τοίχο "υπό κατασκευή". Καθίσαμε στο μπαρ στα ψάθινα ψηλά καθίσματα με τις γλυκές αποχρώσεις (αντί για τα κλασικά στουλς)!!

Την ώρα που επισκεφθήκαμε το μέρος, γύρω στις επτά το απόγευμα, ακουγόταν πολλή καλή lounge απογευματινή μουσική!!!

Φυσικά και ζητήσαμε πρώτα την λίστα με τα ποτά. Υπάρχει το ασπρόμαυρο φυλλάδιο με τα κοκταίηλ of desire όπως π. χ το "Vanilla Sex "(9,00) ή το "Pikey Punch" sta 8,00.
Εγώ προτίμησα το " Casual Lies" στα ΕΥΡΩ 8,00, σερβιρισμένο η αλήθεια είναι σε πολύ πιο απλό ποτήρι απ΄όσο περίμενα, διακοσμημένο με κομμάτι φλούδας πορτοκαλιού, αρκετά δροσερό και εύγευστο.
Η θέση που καθόμασταν μας άφηνε το περιθώριο να βλέπουμε με μεγάλη περιέργεια την όλη διαδικασία προετοιμασίας των ποτών.
Στον κυρίως κατάλογο, βρίσκουμε διάφορα ενδιαφέροντα κρασιά (π. χ 3 Μάγισσες, Κτήμα Μπαραφάγκα στα 5,50/ποτήρι ή 24,00/μπουκάλι), απεριτίφ, κλασικά ποτά, μπύρες, smoothies, ψαγμένους χυμούς κ. ά.
Από τις μπύρες ήπιαμε μια Septem Pilsner (0,33L) στα 5,00.

Τώρα όσον αφορά το φαγητό, υπάρχουν διάφορα tacos, σάντουιτς στα 5,00, πίτσες, σαλάτες, λίγα ζυμαρικά και μερικά γλυκά.
Δοκιμάσαμε::
Mία απλή πίτσα, τη Roman με ζαμπόν, ρόκα και ντομάτα (8,00). Έρχεται σε οβάλ σχήμα και είναι αρκετά νόστιμη και αρκετή για δύο άτομα.

Τάκος κοτόπουλου μαριναρισμένου (7,50), μέσα σε ένα ξύλινο κουτί κατέφθασαν τρία χορταστικά τάκος που διακοσμούνταν από εντυπωσιακές φύτρες ( πράσινες και λευκές ) και περιελάμβαναν νοστιμότατα κομμάτια κοτόπουλου με σαλάτα και λευκή σος!!
Παπαρδέλες με βούτυρο, αχλάδι, τρούφα και προσούτο (9,00), λίγο άβολο πιάτο για να το φας στο μπαρ.... Ωστόσο, εκείνο που μας ενόχλησε ήταν η εντελώς αδιάφορη γεύση του, που πέρα από τα όμορφα κομμάτια προσούτο πάνω στα ζυμαρικά δεν αισθανθήκαμε καθόλου τα υπόλοιπα υλικά!!!! Από την άλλη, πρόκειται για ένα "στεγνό" πιάτο...
Τα σουπλά χαίρουν δημιουργικής έμπνευσης, καθώς είναι ζωγραφισμένα με όμορφα λουλούδια και ένα πορτραίτο σχετικό με την επωνυμία του χώρου.

Το προσωπικό ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, καθώς υπάρχει επίπεδο και απόλυτος επαγγελματισμός!!

Τελικά, το μέρος αυτό σε κερδίζει αμέσως και, παρά τις ορισμένες μικρές ατέλειες, σίγουρα θα περάσει κάποιος ευχάριστα!