Καφές, ροφήματα, λικέρ, χειροποίητα γλυκά.

18 Ιαν 2019

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!

Για να μας πάει καλά η χρονιά σκέφτηκα να ξεκινήσω με ένα όμορφο γλυκοπωλείο.

Μας το σύστησε η αγαπημένη κι έμπιστη Ucook και αυτό από μόνο του αποτελεί εγγύηση. Το έχω επισκεφθεί δύο φορές μέχρι στιγμής η μια εκ των οποίων μέσα στις εορτές των Χριστουγέννων, οπότε είχα την ευκαιρία να το απολαύσω και στολισμένο πράγμα που το καθιστά ακόμα πιο γλυκό.

Ξεκινώντας λοιπόν από τον χώρο θα πω με μια λέξη ότι είναι υπέροχος! Και για να σας δώσω μια πιο συγκεκριμένη εικόνα θα περιγράψω αυτό που άκουσα να λέει η συμπαθέστατη ιδιοκτήτρια σε μια κυρία που μπήκε να πάρει κάποια γλυκά για το σπίτι της και είχε μείνει να χαζεύει με θαυμασμό τον διάκοσμο. Της είπε χαρακτηριστικά ότι “ήθελα να φτιάξω έναν χώρο που θα με κάνει να νoιώθω ότι είμαι στο σαλόνι του σπιτιού μου”… και σας λέω με σιγουριά ότι το κατάφερε!

Στον εξωτερικό χώρο οι φερ φορζέ καρεκλίτσες και καναπεδάκια με τα στρογγυλά μεταλλικά τραπεζάκια, αποπνέουν έναν διάχυτο ρομαντισμό. Επιδαπέδιες σόμπες θερμαίνουν αυτόν τον χώρο που προορίζεται για τους καπνιστές και έχει κάποιες απώλειες αφού από πάνω υπάρχει τέντα.

Ο εσωτερικός χώρος είναι θαυμάσιος. Εκπέμπει ζεστασιά, είναι πανέμορφος, ήρεμος και τόσο οικείος λες και όντως βρίσκεσαι στο σαλόνι του σπιτιού σου. Ακόμα και το διακοσμητικό τζάκι με το μεγάλο ρολόι από πάνω, είναι τόσο όμορφο και ειδικά τα Χριστούγεννα που ήταν φωτισμένο με κλαριά και λαμπάκια σου έδινε την αίσθηση ότι έκαιγε στ’ αλήθεια!

Τα φωτιστικά είναι υπέροχα, μου αρέσουν ιδιαίτερα αυτά που είναι πάνω από το πάσο με τα γλυκά που μοιάζουν με πολύχρωμα καπέλα. Οι πολυθρόνες, τα χαμηλά τραπεζάκια, οι όμορφες μποτίλιες με λικέρ, ένα πανέμορφο παλαιωμένο σκρίνιο κι ένα μεγάλο ξύλινο τραπέζι σε συνδυασμό με την χαμηλής έντασης instrumental μουσική, συνθέτουν μια ιδανική και χαλαρωτική ατμόσφαιρα. Μέσα αριστερά είναι το πάσο με τα γλυκά και από μέσα ο χώρος που ετοιμάζουν τα ροφήματα και όλα τα πιάτα που θα σερβίρουν. Απέναντι και δεξιά προφανώς το εργαστήριο που φτιάχνουν τα γλυκά. Μέχρι και οι τουαλέτες, παρότι πολύ μικρές… είναι όμορφες και καθαρές. Τα σερβίτσια, οι κούπες, τα φλυτζάνια και τα μπουκάλια είναι όλα τόρο ρομαντικά!

Στην εξυπηρέτηση όλοι ευγενικοί. Και η ίδια κυρία που το έχει αλλά και τα παιδιά στο σέρβις είναι πολύ φιλόξενοι.

Στην πρώτη επίσκεψη 2 άτομα και η Μόκα η σκυλίτσα μου, καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο και πήραμε:

- Τυρόπιτα σπιτική χ 3€

Αρκετά καλή με ωραίο φύλλο και μεγάλο κομμάτι. Θα ήθελα μέσα στο τυρί κάποιο μυρωδικό να ακούγεται.

- Λευκή σοκολάτα με μαστίχα Χίου χ 4€

Με ρώτησε η ευγενική κυρία αν θέλω να μου την φτιάξει πηχτή όπως κανονικά σερβίρεται και συμφώνησα. Ήταν τόσο παχύρευστη σχεδόν σαν κρέμα και αυτό προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Το μόνο που θα ήθελα είναι να μην ήταν τόσο γλυκιά, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα που έχουν όλα τα μείγματα σοκολάτας καθώς έχουν όλα μέσα ζάχαρη.

- Cheese cake New York x 4,80€

To γνωστό τσιζ-κέικ φούρνου, που το ζητήσαμε με καραμέλα ως λάτρεις αυτού του συνδυασμού. Ήταν πολύ καλό αν και όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Τάρτα σοκολάτας Ferrero roche x 4

Πάρα πολύ γευστική, με ωραία βάση και στη γέμιση βελούδινη σοκολάτα με κομμάτια βάφλας ανάμεσα που της έδιναν ανά διαστήματα μια ωραία τραγανή υφή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 15,80€ δηλαδή 7,90€/άτομο και όσο απολαύσαμε τα γλυκά, άλλο τόσο απολαύσαμε και την ατμόσφαιρα.

Στην τελευταία επίσκεψη Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018, τρία άτομα παραγγείλαμε:

- Μηλόπιτα. Όσοι την δοκίμασαν είπαν ότι ήταν πολύ καλή, δεν έχω άποψη καθώς δεν είναι η συμπάθειά μου αυτό το γλυκό.

- Cheese cake New York. Ισχύει ότι και παραπάνω.

- Κορμός σοκολάτας χ 3,50€

Το γνωστό μωσαϊκό. Παρότι γενναίο κομμάτι, δεν μας άρεσε ιδιαίτερα καθώς το μπισκότο δεν ήταν τραγανό αλλά νοτισμένο (προφανώς από τον τρόπο εκτέλεσης της συνταγής -είτε ήταν ζεστή πολύ η σοκολάτα όταν αναμίχθηκε, είτε το έβρεξαν παραπάνω με κάποιο ποτό κτλ)

- Cookies με παγωτό ferrero. Τη γεύση του παγωτού μου την πρότεινε η κοπέλα που πήρε την παραγγελία και ήταν πραγματικά εξαιρετικό, το cookies που ήταν κάτι σαν σκεπαστή μπισκοτένια τάρτα ήταν απλά συμπαθητικό γευστικά (ίσως λίγη βανίλια ή έστω λίγο ξύσμα να του έδινε περισσότερο ενδιαφέρον) και επίσης ήταν αρκετά συμπαγές… προς το σκληρό τόσο που δεν κοβόταν εύκολα με το κουταλάκι. Σε καμία των περιπτώσεων δεν ήταν μπαγιάτικο, άλλωστε πήραμε το πρώτο κομμάτι οπότε θεωρητικά ήταν και της ίδιας ημέρας, απλά θεωρώ πως θέλει λίγη βελτίωση η συνταγή ώστε να βγαίνει πιο αφράτο το αποτέλεσμα.

- Σοκολάτα ρόφημα με γεύση τζιντζερ-πορτοκάλι χ 3,80€
Αρωματική και γευστική, μου άρεσε πολύ.

- Σοκολάτα με γεύση τσουρέκι χ 3,80€
Δοκίμασα και δεν με ενθουσίασε καθώς δεν κατάλαβα την γεύση του τσουρεκιού. Η δική μου ήταν πολύ ανώτερη.

- Καφές cappuccino χ 3,50€
Η φίλη που τον δοκίμασε είπε ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερος. Δεν πίνω καφέδες οπότε δεν έχω άποψη.

Για τα παραπάνω θυμάμαι ότι πληρώσαμε γύρω στα 28€ (δεν βρήκα την απόδειξη και τα γλυκά δεν αναγράφονται στον κατάλογο αλλά έχουν τιμή στην βιτρίνα, οπότε έγραψα τιμές μόνο για όσα είχα κρατήσει photo).

Στο σημείο αυτό θα κάνω ένα διάλειμμα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν το είχα ακόμα στο πρόγραμμα να γράψω για την Βανίλια. Φαντάζομαι πως δεν είμαι η μόνη που περιμένω ένα μήνα να καταχωρηθεί ένα νέο εστιατόριο;; Και αν είσαι και γκαντεμόσαυρα, εκεί που έχεις ετοιμάσει ήδη την άλλη σου κριτική, μπαίνεις να τη στείλεις και βλέπεις ότι το εστιατόριο που υπάρχει μέσα καταχωρημένο, είναι σε άλλη περιοχή... δεν είναι αυτό που θες εσύ... απλά σου έλαχε να έχει την ίδια ονομασία... και παίρνεις άλλον ένα μήνα αναμονή! Όλα λειτουργούν ρολόι κατά πως φαίνεται! Προσφέρομαι πάντως για εθελοντική εργασία καταχώρησης "τριών γραμμών στοιχείων" (γιατί δεν είναι παραπάνω), πριν πιάσουμε καλά καλά πάτο.

Συμπερασματικά, η Βανίλια είναι ένας πολύ όμορφος και χαλαρωτικός χώρος στον οποίο μπορούμε να απολαύσουμε καφέ, ροφήματα, σνακ και σπιτικού τύπου γλυκά, κάποια από τα οποία είναι πολύ καλά και κάποια που σίγουρα επιδέχονται βελτιώσεις. Πιστεύω πως επειδή υπάρχει πολύ αγάπη για όλη αυτή την προσπάθεια γι’ αυτό και εκπέμπει όλο αυτό το όμορφο κλίμα, σίγουρα θα υπάρξει και εξέλιξη σε όλους τους τομείς. Εμείς παρότι μας δεν είναι πολύ κοντά μας, θα το στηρίξουμε γιατί μας κέρδισε.

Προτείνεται.

Αναξαγόρα 8, Νέα Ερυθραία