23 Φεβ 2018

Βarrio Street food, λοιπόν, νέα αφιξη σχετικά στον Πειραιά και ήθελα παρα πολύ να το δοκιμάσω.
Στην ανερχόμενη και τέως κακόφημη Τρούμπα του Πειραιά, άνοιξε πριν λίγο καιρό ένα ακόμη διαφορετικό μαγαζί, οι ανάγκες των πελατών στην περιοχή είναι γρήγορο, μεταμεσονύκτιο, οικονομικό, και χορταστικό φαγητό.
Οι γνώμες απο φίλους καλοφαγάδες ήταν θετικές και ένα βράδυ λίγο πριν τις γιορτές έκανα την πρώτη μου τηλεφωνική παραγγελία, ενθουσιάστηκα τόσο που μέσα σε ένα μήνα το επέλεξα άλλες 3 φορές.

Για το χώρο δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, διότι η μόνη εικόνα που έχω, είναι μέσα από το αυτοκίνητο περιμένοντας την παρέα μου να παραλάβει την παραγγελία μας. Παντως είναι σίγουρα φροντισμένος και καθαρός, αλλά αρκετά μικρός, ξεκάθαρα η έννοια του street food.

H εξυπηρέτηση είναι πάντα πάρα πολύ ευγενική και όσες φορές έχω μιλήσει στο τηλέφωνο για να κάνω την παραγγελία μου και από τους ανθρώπους που φέρνουν την παραγγελία. Εξηγούν όποιες απορίες μπορεί να προκύψουν, προσθαφαιρούν υλικά ούτως ώστε να έρθει στα γούστα του κάθε πελάτη το pao bun του. Τέλος, οι χρόνοι τους είναι πάντα ακριβείς.

Στα του μενού οι επιλογές είναι περιορισμένες μεν, αλλά κατά τη γνώμη μου επαρκείς. 3 σαλάτες (δεν έχει τύχει να δοκιμάσω), πατάτες baby ψητές σε διάφορες εκδοχές, pao buns και τελευταία προσθήκη στον κατάλογο οι σούπες (που σίγουρα θα είναι στην επόμενη παραγγελία μου).

Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς:

-πατάτες με λιωμένο τυρί raclette, τηγανιτό αυγό, αγγουράκι τουρσί, ανθό αλατιού, πιπέρι και σχοινόπρασσο (5,50 ευρώ), όσο θελκτικό ακούγεται άλλο τόσο (ή και περισσότερο)είναι στη γεύση απαραίτητο συνοδευτικό, που δε λείπει από τις παραγγελίες μου, λίγο βαρυ πιατο, οπότε το μοιραζόμαστε δύο άτομα, συνήθως.

- pao bun με σολωμό σε κουρκούτι τεμπούρα, με γάλα καρύδας, κρέμα απο μαύρη φακή beluga(την οποία δεν κατάλαβα στη γεύση) κύμινο, σκόρδο, μελάνι σουπιάς, γλασέ ντοματίνια, κέτσαπ απο τσίλι κόλιανδρο και σχοινόπρασσο (6,00 ευρω), αν και μου αρέσουν αρκετά τα ψάρια, η συγκεκριμένη επιλογή κάπου με χάλασε γευστικά.
-pao bun με κιμά γαλοπούλας, πολύχρωμες πιπεριές, σάκε, κρεμμύδι, ντοματίνια, κάρυ, μπεικον, καπνιστή πάπρικα, κολιανδρος, sweet chili και κύμινο (4,50ευρώ). Πολύ νόστιμο τα υλικά δενουν μαζί καλή επιλογή.

-pao bun με αργοψημένο χοιρινό λαιμό, σάλτσα ψητού, σόγια, τσίλι, ginger και chutney κρεμμυδιού (4,50 ευρώ) και εδώ κυριές και κύριοι καλοφαγάδες ερωτεύτηκα, απόλυτα στις γεύσεις μου, το κρέας λιώνει κυριολεκτικά στο στόμα, η αψάδα που βγάζει το τσίλι τόσο όσο πρέπει, η σαλάτα που συνοδεύει ότι πρεπει για να σβήνει λίγο τις υπόλοιπες γεύσεις.
-pao bun burger (1τμχ 6,50ευρώ) με λιωμένο τυρί raclette, μπεικον, ντομάτα, μαρούλι, πίκλες, μαρμελάδα από κρεμμύδι και μέλι και bbq σως και ένα πολύ νοστιμο μοσχαρίσιο μπιφτέκι. Συνοδεύεται από τις δικές τους πατάτες και είναι απο τα πιό ωραια μπέργκερ που εχω φάει τελευταία.

Γενικά τα pao buns συνοδεύονται με σαλάτα λάχανο καρότο που ταιριάζει αρκετά, η κάθε μερίδα αποτελείται από δύο τεμάχια και είναι αρκετά επαρκης για έναν άνθρωπο. Τα ψωμάκια είναι ίσως τα πιο μαλακά και γευστικά που έχω δοκιμάσει.
Να σημειώσω ότι υπάρχει και vegan επιλογή, την οποία έχω στόχο να δοκιμάσω στη νηστεία που έρχεται, μαζί με κάποια σούπα. Από ότι είδα έχουν προσθέσει και γλυκά στον κατάλογο τους, γενικά ψάχνονται και ανανεώνουν αρκετά συχνά το μενού τους.
Μιλάμε για street food, οπότε το κόστος επιβάλλεται να είναι αρκετά χαμηλό, εδώ ίσως εκ πρώτης όψεως οι τιμές να φαίνονται λίγο τσιμπημένες, αλλά σε σχέση με τη γεύση που προσφέρουν, την ποικιλία των υλικών, το μέγεθος των μερίδων και την πρωτοτυπία νομίζω ότι είναι οκ!

Εάν βρίσκεστε εκεί κοντά, θέλετε να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό και σας αρέσουν οι έθνικ γεύσεις δώστε του μία ευκαιρία, νομίζω πως δε θα απογοητευτείτε. Εμένα έχει μπει στη λίστα μου με τα στανταράκια.

Σάββατο μεσημέρι (το τονίζω γιατί δεν ήταν οι τυπικές after-άδικες ώρες που αναφέρουν τα Lifestyle περιοδικα). Καθίσαμε έξω, σε ένα ήσυχο περιβάλλον δρόμου Τρούμπας.
Εξυπηρέτηση εξαιρετική. Γρήγορο σέρβις και καλές τιμές.

Ta Bao Buns ολόφρεσκα, σε όποιο συνδυασμό κι αν τα επέλεξε η παρέα.

- Bao bun με σολωμό με κουρκούτι tempura και σώς μαύρης φακής: Ισορροπημένη γεύση - για τα γούστα μου θα ήθελα τη γεύση του σολωμού να υπερτερεί (το κουρκούτι την εξουδετερώνει).

- Σουπα μανιταριών: πολύ καλή, αληθινή η γεύση μανιταριών και γενναία μερίδα.
- baby πατάτες με τυρί raclette: αντιπροσωπευτικό το raclette και καλό το ψήσιμο του τυριού. Αξίζει η θερμιδική αμαρτία...!

- Bao pull pork: αυτός που το δοκίμασε το βρήκε ιδιαίτερα καλό αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.

- Burger νηστίσιμο με μπιφτέκι από mix οσπρίων: επίσης η φίλη το βρήκε πολύ πρωτότυπο σαν γεύση κι ανάλαφρο.

- Σαλάτα με πρασινάδες και κοτόπουλο: έκπληξη η σως με γάλα καρύδας- της πάει εξαιρετικά.

Για όλα αυτά, μαζί με 2 αναψυκτικά πληρώσαμε 11€ / άτομο
Το συστήνω για όλες τις ώρες. Προσωπικά θα το τιμήσω και για Delivery.
Ωραία, διαφορετική και έντιμη άφιξη στον Πειραιά!