03 Μαι 2018

Τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις για το Σάββας Κεμπάπ:

Αν δεν έχεις ξαναπάει, δεν ξέρεις τίποτα. Κατάλαβέ το. Απλώς πιστεύεις ότι έχεις ακούσει από τρίτους, αν έχεις ακούσει κάτι δηλαδή.

Οπότε, τι πιστεύεις και τι όχι για το Σάββας Κεμπάπ?

- Πιστεύεις ότι στο σημείο που βρίσκεται είναι μόνο για τουρίστες.

- Πιστεύεις ότι, για να είναι δίπλα στα κλασικά μαγαζιά της πλατείας του Μοναστηρακίου, θα είναι μία από τα ίδια.

- Πιστεύεις ότι, αφού είναι αλυσίδα και σε συνδυασμό με τα παραπάνω, θα σερβίρει μέτριο και τυποποιημένο φαγητό.

Τα πιστεύεις αυτά, σωστά?

Κι εγώ τα πίστευα και, εν μέρει, συνεχίζω. Εν μέρει, διότι, μετά από δύο επισκέψεις, η άποψή μου έχει μετατοπιστεί αρκετά. Από το "Προτιμώ να μου βάλουν τηγανητά αυγά (με φέτα και σουτζούκι) στις μασχάλες, αντί να πάω στον Σάββα", έχω περάσει στο "Ώχου, καλά, ας πάμε". Σημαντική αλλαγή, σωστά?

Γιατί όμως αυτή η μετατόπιση?

Γιατί ο Σάββας, μολονότι είναι αρκετά τουριστικός, δεν σου πουλάει κακό προϊόν. Δεν έχει κρέας για πέταμα, ούτε λάδι για το... αυτοκίνητο. Δεν έχει χώρο στριμωχτό ή βρώμικο, ούτε σερβιτόρους που προσπαθούν να σε χρεώσουν υπέρ το δέον παντοιοτρόπως.

Τα μειονεκτήματα του συνοψίζονται στο ότι έχει ακριβές τιμές για την κατηγορία του.

- Και? Τι άλλο?

Αυτό, βασικά, είναι το μόνο ουσιαστικό μειονέκτημά του.

- What? Δηλαδή δεν έχει αλλά μειονεκτήματα? Η Σπονδή είναι?

Φυσικά και έχει, απλώς δεν πρόκειται τόσο για μειονεκτήματα όσο για ανεκτά μέτριες καταστάσεις.

- (Βλέμμα αγελάδας)

Τουτέστιν:

Χώρος τεράστιος, με συμπαθητική καθαριότητα και άνετα τραπεζοκαθίσματα. Σε σύγκριση με άλλα τουριστικά της περιοχής είναι υπέροχος, σε σύγκριση με κάτι όμορφο, είναι απλώς συμπαθής (2,5/4).

Εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα και, συνάμα, χωρίς αρετές. Νερό σε κανάτα, ψωμί γιοκ, κέρασμα γιοκ, χαμόγελο έτσι κι έτσι, ταχύτητα έτσι κι έτσι.

Μενού: Τουρισμός & ανάπτυξη. Ο κατάλογος είναι μια σούμα ανατολίτικου, ταβέρνας, σουβλατζίδικου και μαγειρείου. Οι τιμές χτυπάνε στο ψαχνό τον τουρίστα και στην ψυχή τον Έλληνα. Αγγουροντομάτα 6€. Αυτό λέει πολλά. Κι άλλο ένα: κολοκυθάκια τηγανητά με σος: 6,6€. Κι αυτό λέει αρκετά.

- Τι λέει το φαγητό όμως?

Κι αυτό, αρκετά λέει. Επιγραμματικά τα όσα δοκιμάστηκαν στις επισκέψεις μας:

• Τυροκαυτερή (4,6€). Μέτρια, αλλά σπιτικίζει. Γράφω την τιμή της και κρατάω την καρδιά μου. Σε πιάνει ένα σφίξιμο ρε παιδί μου (2,5/4).

• Πατάτες Twister (6,6€). Πατάτες κομμένες σαν… σερπαντίνες (σε μηχάνημα προφανώς) με σος, ντομάτα, κρεμμυδάκι, μαϊντανό και τσένδαρ. Έρχεται ένα ογκώδες βουνό από λεπτοκομμένες πατάτες, στην κορυφή του οποίου αποτίθενται τα παραπάνω υλικά κι όσο πιο κάτω πηγαίνεις, τόσο πιο πολύ τα ψάχνεις. Οι πατάτες δεν έχουν παντρευτεί το λάδι, όπως θα φοβόταν κανείς. Πολύ γευστικές και, συνάμα, πολύ ακριβές (3/4).

• Κολοκυθάκια Twister (6,6€). Το ίδιο τροπάριο με τα παραπάνω. Ακόμα καλύτερη γεύση. Αν πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο (προτείνεται να πάρεις και τα δύο), ρίχτο στο κολοκύθι (3,5/4).

• Λαχματζούν (3€). Θα αναρωτιέσαι γιατί αυτό είναι τόσο φθηνό. Μια εξήγηση είναι ότι τους… ξέφυγε. Μια δεύτερη είναι ότι συνειδητοποίησαν πως πρόκειται για μικρό “πιάτο” και είπαν να είναι λίγο προσγειωμένοι. Φτιάχνεται με δύο αραβικές, ανάμεσα στις οποίες τοποθετείται λίγος κιμάς. Μέτριο (2/4).

• Τυλιχτά: δοκιμάσαμε με κοτομπέικον, καλαμάκια και γύρο και όλα ήταν αρκετά καλά, τυπικού μεγέθους (όχι μικρού) και μηδενικής λαδίλας. Τιμή τυλιχτού με καλαμάκι: 2,8€.

• Πατάτα χόβολης (6,5€), ήτοι μια πατατάρα ψητή, ανοιγμένη και γιομισμένη με ότι επιλέξεις ανάμεσα σε: μοσχαρίσιο κιμά, γύρο κοτόπουλο, κεμπάπ, philadelphia και μελιτζανοσαλάτα με ταχίνι. Εμείς επιλέξαμε τα δύο πρώτα. Η πατάτα με τον κιμά ήταν εξαιρετική (3,5/4), ενώ αυτή με τον γύρο κοτόπουλο την αφήσαμε, καθώς ο συνδυασμός, πατάτας, κοτόπουλου και σως δεν ήταν ιδιαίτερα ταιριαστός γευστικά (1,5/4).

• Σουβλάκι οριεντάλ (10€), δηλαδή, σουβλάκι από ψαρονέφρι. Είχε τις κλασικές πιπερίτσες ανάμεσα, πίτα από κάτω, ντομάτες από πάνω και πατάτες από δίπλα. Ήταν ένα ψαρονέφρι όνειρο. Εξαιρετικά ψημένο, φοβερά μαλακό και εύγευστο. Ποιός θα περίμενε ότι στον Σάββα έχουν τέτοιο ψαρονέφρι? Οι πατάτες και η πίτα χωρίς καθόλου λαδίλα. Ήρθαν 6 μεγαλούτσικα κομμάτια σουβλακιού, γύρω στα 150γρ. Ακριβό, για σουβλατζίδικο, μα σούπερ γευστικό (4/4).

• Οι τιμές στα πόσιμα, περιέργως είναι καλές. Η μικρή μπύρα κοστίζει 2,6€.

Οπότε, γίνεται εύκολα αντιληπτό, ότι το φαγητό στον Σάββα είναι, τουλάχιστον, συμπαθητικό, ενώ σε περιπτώσεις, μπορεί να είναι ακόμη και απολαυστικό.

Το πρόβλημα είναι οι τιμές. Για σουβλατζίδικο, είναι πανάκριβες. Για μαγειρείο, επίσης, ενώ έχει και μικρή ποικιλία. Για ταβέρνα δεν έχει ούτε το στυλ και είναι και πάλι ακριβός, το ίδιο και για μικρασιάτικο. Υπολόγισε να δώσεις 2-5€ πιο πάνω από ότι σε μια τυπική ταβέρνα, αν φας τα ίδια πιάτα, ενώ αν πάρεις ότι θα έπαιρνες σε κάποιο άλλο σουβλατζίδικο, υπολόγισε ότι θα δώσεις 2-3€ περισσότερα.

Οπότε το πράγμα έχει ως εξής: στο κέντρο της Αθήνας υπάρχουν, πλέον, άπειρες καλύτερες επιλογές. Με πιο ιδιαίτερη κουζίνα και ομορφότερο περιβάλλον. Αν, ωστόσο, είσαι με τους φίλους σου από το χωριό (ή το εξωτερικό, για να μην παρεξηγηθούμε), που ξέρουν μόνο τον Μπαϊρακτάρη και σε πρήζουν να πάτε εκεί για φαγητό, πήγαινε τους στον Σάββα. Ούτε θα στριμωχτείς, ούτε θα φας κακής ποιότητας φαγητό. Μάλιστα, μπορεί και να το ευχαριστηθείς. Θα δώσεις λίγα ευρουλίνια παραπάνω, αλλά θα φας καθαρά και ξάστερα.

13 Νοε 2018

Καλό φαγητό, αλλά...

Είπαμε να δοκιμάσουμε μια βραδιά από την οπτική ενός τουρίστα... το πολυμορφικό και πάντα ζωντανό Μοναστηράκι, φαντάζει ο ιδανικός τόπος για μια τέτοια δοκιμή. Σάββας roof garden λοιπόν...

- Φαγητό:.
Σαλάτα Πανδαισία με ρόκα, ντομάτα λιαστή, παρμεζάνα, μαρούλι & βαλσάμικο, με αρμονική γευστική συνύπαρξη των υλικών. Πατάτες χόβολης με φιλαδέλφεια, πολύ καλές και με ταιριαστά μυρωδικά. Κεμπάπ γιαουρτλού και απλό, συμβατικά, αλλά πολύ καλά γευστικά, αυτά που ξέρεις από την περιοχή (παντού η πρώτη ύλη είναι ίδια, το ψήσιμο ίδιο, το σερβίρισμα σχεδόν ίδιο με ελάχιστες παραλλαγές). Οι μερίδες όλες γενναίες (στα κεμπάπ ζητήστε τη μικρή μερίδα, είναι κανονικότατη).

- Εξυπηρέτηση:
Συμβατική, τυπικά ευγενική, αλλά τουλάχιστον γρήγορη και σωστή (αναλογικά με την επικρατούσα κοσμοπλημμύρα).

- Χώρος:
Όμορφα στημένος, μοντέρνος χωρίς υπερβολές, αλλά σχετικά βρώμικες οι σάλες και υγειονομική βόμβα αυτό που συνάντησα στη μία (τουλάχιστον για τους δύο επάνω ορόφους) τουαλέτα... λίμνη από ούρα. Ενημέρωσα άμεσα τον πρώτο σερβιτόρο που είδα μπροστά μου και φάνηκε να προχωρά σε κάποια ενέργεια... Η ευθύνη του καταστήματος έγκειται πρωτίστως στη διάθεση μίας μόνο τουαλέτας για εκατοντάδες κόσμου. Από εκεί και πέρα, ακριβώς επειδή είναι μόνο μία, θα πρέπει να γίνεται συχνότατος έλεγχος και καθαρισμός, ακριβώς γιατί κυκλοφορούν και δίποδα ανθρωποειδή ανάμεσά μας που δεν σέβονται ούτε τον ευατό τους, πόσω μάλλον δημόσιο χώρο. Άντε μετά να χαζέψεις γαλήνιος την υπέροχη θέα της φωτισμένης Ακρόπολης όταν σου έχει συμβεί αυτό και έχεις μάλιστα για μουσική υπόκρουση ελαφρολαϊκά και σκυλοπόπ, παντελώς αταίριαστα για οποιοδήποτε εστιατόριο (τουλάχιστον).

- Τιμές:
Με 15-20 ευρώ το άτομο τρως καλά και πολύ. Αλλά ατμόσφαιρα δεν έχεις... και είναι πραγματικά κρίμα, γιατί χαλάει η καλή προσπάθεια στην κουζίνα.

Η τουριστική λαίλαπα τα ισοπεδώνει σχεδόν όλα τελικά...

24 Μαι 2018

Πριν από λίγες μέρες είχα διαβάσει τις κριτικές του αγαπητού Vaggg και εν συνεχεία της αγαπητής nemo για το "Σάββας κεμπάπ" στην οδό Ερμού και κάπου στην άκρη του μυαλού μου είχα αρχίσει να σκέφτομαι την πιθανότητα να επισκεφτώ το πολυώροφο αυτό κατάστημα. Τρίτη βράδυ λοιπόν και αγαπητός φίλος μου τηλεφώνησε για να με πληροφορήσει ότι είχε κανονιστεί σε αυτό το εστιατόριο δείπνο με την ευκαιρία άφιξης φιλικού ζευγαριού από το εξωτερικό. Ίσως πριν να διαβάσω τις δύο προαναφερθείσες κριτικές, να έφερνα αντίρρηση. Συμφώνησα όμως...

Πράγματι μαζευτήκαμε επτά (μαζί με τους δύο προσκεκλημένους μας) άτομα και κατευθυνθήκαμε στην ταράτσα, όπου ο φίλος είχε κλείσει τραπέζι με θέα στην Ακρόπολη, για να ευχαριστήσει τους αλλοδαπούς φίλους μας που είχαν ζητήσει δείπνο με γύρο και πίτες!

Η εντύπωση από τον χώρο σχετικά θετική. Και στο ισόγειο και στους ορόφους άνετα τραπεζοκαθίσματα, συμπαθητική διακόσμηση. Πιο στριμωγμένα στην ταράτσα και λιγότερο βολικά καθίσματα, όμως έστω κι έτσι η θέα της Ακρόπολης αποζημιώνει τον πελάτη.

Η εξυπηρέτηση: Τυπικά ευγενική. Οι σερβιτόροι προσπαθούσαν να εξυπηρετήσουν όσο γίνεται γρήγορα, η πολυκοσμία, οι πολλές παραγγελίες και η στενότητα του χώρου τους εμπόδιζαν. Ο υπεύθυνος για την παραγγελία, αρκετά βιαστικός, δεν είχε διάθεση για πολλές εξηγήσεις, ειδικά όταν αντιλήφθηκε ότι πέντε στους επτά πελάτες του τραπεζιού ήμασταν Έλληνες. Σε διπλανό τραπέζι, όπου κάθονταν μόνο τουρίστες, ήταν πολύ πιο επεξηγηματικός.

Στα του φαγητού επιλέξαμε και παραγγείλαμε:
- Σαλάτα Σάββας σπέσιαλ με μαρούλι, ρόκα, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι, λιαστή ντομάτα, ραπανάκι και ψητό χαλούμι. Μεγάλη μερίδα, επαρκής ποσότητα, για να δοκιμάσουμε όλοι, φρεσκοκομμένη και νόστιμη. Καλής ποιότητας και σωστά ψημένο το χαλούμι. Μας άρεσε πολύ και καταναλώθηκε γρήγορα.

- Χωριάτικη σαλάτα, με όλα τα γνωστά συστατικά της. Κι αυτή σε μεγάλη μερίδα, και φρεσκοκομμένη. Πολύ νόστιμες οι ντομάτες, θα περίμενα λίγο πιο πλούσια τη γεύση της φέτας. Ενθουσίασε πάντως τους φιλοξενούμενούς μας.

- Πατάτες Twister Ο Vagg τις περιγράφει με ακρίβεια: Πατάτες τηγανιτές κομμένες σαν σερπαντίνες (σε μηχάνημα προφανώς) με σος, ντομάτα, κρεμμυδάκι, μαϊντανό και λιωμένο τυρί. Εντυπωσιακές στην όψη, συμπαθητικές στη γεύση, ακριβές στην τιμή...

- Πίτα Καισαρείας με παστουρμά, κασέρι και ντομάτα σε τραγανό φύλλο κρούστας. Αρκετά καλός ο παστουρμάς, γενικά όμως, δεν ενθουσίασε την παρέα.

- Σουβλάκι μοσχαρίσιο. Ενδιαφέρουσα γευστική πρόταση, σωστά ψημένο, σχετικά μαλακά τα κομμάτια του μοσχαριού που το αποτελούσαν.

- Ποικιλία κρεατικών (παραγγέλθηκε επί δύο). Περιελάμβανε γύρο χοιρινό, γύρο κοτόπουλο, ντονέρ και κομμάτια χοιρινό ψαρονέφρι. Όλα ήταν συμπαθητικά στη γεύση, αρκετά πικάντικα, κανένα δεν είχε κάτι το εξαιρετικό. Συνοδεύονταν από αρκετά καλές αλάδωτες πίτες, ψημένες ντομάτες και πατάτες τηγανιτές. Πάντως, οι ποικιλίες ήταν χορταστικές.

Ρωτήσαμε αν προσφέρεται κέρασμα, μας απάντησαν όχι και παραγγείλαμε για επιδόρπιο μπακλαβαδάκια. Οφείλω να ομολογήσω πως ήταν αρκετά νόστιμα και σίγουρα, φρέσκα.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 15-16 ευρώ το άτομο, χωρίς τα ποτά (πάντως αναψυκτικά και μπύρες είχαν μάλλον λογικές τιμές). Φυσικά, κεράσαμε τους προσκεκλημένους μας και πληρώσαμε κάτι παραπάνω, αυτό όμως δεν αλλάζει το κόστος per person.

Σύνοψη: Θα συμφωνήσω με τον Vaggg: Το εστιατόριο "Σάββας κεμπάπ" στην Ερμού αποτελεί τίμια επιλογή για την περιοχή. Αξιοπρεπής χώρος, χωρίς να περνούν δίπλα σου χιλιάδες ημεδαποί και αλλοδαποί περιπατητές, σχετικά καλή εξυπηρέτηση, φαγητό αξιοπρεπές, που σίγουρα δεν θα σε εκθέσει σε τυχόν ξένους προσκεκλημένους σου που επιθυμούν αυτού του είδους το φαγητό σε αυτή την περιοχή. Και οι τιμές: Για σουβλατζίδικο, αρκετά ακριβές... Πλην όμως, κάτι η θέα στην Ακρόπολη, κάτι ότι γλιτώνεις το στριμωξίδι και την περατζάδα στους παρακείμενους πεζόδρομους, ε ας πάει και το παλιάμπελο να πληρώσεις κάτι παραπάνω...

Προσωπικά, ενώ παλιότερα πολύ δύσκολα θα πήγαινα στο συγκεκριμένο εστιατόριο, μετά την επίσκεψή μου, θα το έχω στα υπόψη μου, αν βρεθώ στην περιοχή και η παρέα θέλει γύρο κ. τ. ό.

08 Μαι 2018

Αφορμή για να γράψω κριτική για το κεμπάπ του Σάββα στάθηκε η κριτική του φίλου καλοφαγά Vaggg και μάλιστα λίγες μόνο μέρες μετά από την τελευταία μας επίσκεψη εκεί. Γεγονός που με προβλημάτισε μιας και το έχω επισκεφθεί πολλές φορές και όλες, όπως λέει και ο Vaggg, με φίλους, γνωστούς και συγγενείς εκτός Αθηνών που θέλουν να απολαύσουν το γεύμα τους με σουβλάκι στο Μοναστηράκι.

Επειδή, λοιπόν, οι άλλες δύο εναλλακτικές είναι απαγορευμένες (η μία από πάντα, η άλλη τα τελευταία χρόνια που χάλασε πολύ την ποιότητα της) το Σάββας κεμπάπ μας βγάζει πάντα ασπροπρόσωπους για αυτό που είναι, ενώ παραμένει και σταθερό στην ποιότητα... Γιατί, λοιπόν, δεν έχω γράψει τόσα χρόνια κριτική; Το σνομπάρω; Το θεωρώ τουριστικό; Μάλλον, τίποτα από όλα αυτά και μπορεί και όλα... Συνολικά, πάντως, δεν είναι το μέρος που θα πάω μόνη μου όταν θα θέλω να κάνω έξοδο για φαγητό, όχι γιατί δεν είναι οκ αλλά γιατί δεν είναι το στυλ μου. Όπως και να έχει, όμως, είδα ότι χρωστάω μια κριτική...

Το Σάββας κεμπάπ στην Ερμού ως πρώτο θετικό έχει ότι δεν είναι στην υπερτουριστική "εκβολή" της Μητροπόλεως, άρα δεν τρως με 100 τουρίστες, μικροπωλητές και ζητιάνους πάνω από το κεφάλι σου. Δεύτερον, είναι ένα ευχάριστο μέρος, στο οποίο έχουν πέσει αρκετά χρήματα για να απολαύσεις το φαγητό σου σε ένα ανθρώπινο περιβάλλον. Το αίθριο το χειμώνα και η ταράτσα το καλοκαίρι είναι πολύ καλές εναλλακτικές.

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και ευγενική, ενώ είναι και ένα τσακ πιο ανθρώπινη από τα άλλα της ίδιας περίπου νοοτροπίας. Δεν θα γίνει φίλος σου ο σερβιτόρος αλλά θα πει και μια χαριτωμενιά, θα σκάσει χαμόγελο το χειλάκι του. Δεν θα σου πετάξει το πιάτο με το κεμπάπ στο τραπέζι....

Όσον, αφορά το φαγητό, και αυτό κινείται σε ικανοποιητικούς ρυθμούς... Νόστιμο κεμπάπ, καλοψημένα τα κρέατα της ποικιλίας (αρκετά οικονομική), γευστική παστουρμαδόπιτα με αρκετό παστουρμά, ωραίες η πατάτες τουίστ, καλό τζατζίκι... Γενικά ότι έχουμε δοκιμάσει δεν μας έχει απογοητεύσει... Οι τιμές, δεν είναι χαμηλές αλλά συγκριτικά με τα υπόλοιπα θα μπορούσες να τις πεις και χαμηλές. Αν μάλιστα, αρκεστείς στα τυλιχτά θα τη "βγάλεις" σαφώς φθηνότερα...