ΤΑΪΛΑΝΔΕΖΙΚΟ STREET FOOD

02 Μαι 2019

Χρόνια πολλά σε όλους!!
Οι κριτικές μου έμειναν δυστυχώς ελαφρώς πίσω, οπότε πρέπει να καλύψω γρήγορα το χαμένο έδαφος. Οπότε για αρχή μια σύντομη κριτική για το TUK TUK.

To TUK TUK αποτελεί σχετικά καινούρια άφιξη στην περιοχή του Κουκακίου (λειτουργεί από τις αρχές του 2018) και από την αρχή κέντρισε το ενδιαφέρον μου. Πρόκειται στην ουσία για ένα πολύ μικρό χώρο, ο οποίος προσφέρει πιάτα της ταϋλανδέζικης κουζίνας. Ένα κρύο λοιπόν βραδάκι του Φεβρουαρίου κατάφερα να το επισκεφθώ και να δοκιμάσω κάποια από τα νόστιμα πιάτα του.

Ο χώρος, όπως προανέφερα, μικρός, πρέπει να είσαι τυχερός για να βρεις κάπου να βολευτείς, ειδικά τις ώρες αιχμής. Στην ουσία υπάρχουν τέσσερα ψηλά τραπέζια των 2 (άντε το πολύ 3) ατόμων και η μπάρα με τα ψηλά καθίσματα (μέτρησα 8 εάν θυμάμαι καλά). Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να ανατρέξετε στις κριτικές των πλέον κατάλληλων για σχετικής περιγραφές PP TINA και piperman. Σε κάθε περίπτωση, το δικό μου γενικό σχόλιο είναι ότι ο χώρος είναι πολύ όμορφος και ατμοσφαιρικός και δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει – τηρουμένων των αναλογιών. Αρκεί βέβαια να μην είναι χειμώνας και να μην κάθεσαι στο ψηλό τραπέζι που βρίσκεται ακριβώς στην είσοδο της συρόμενης πόρτας.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη παίρνει άριστα. Παρά την κοσμοσυρροή, προσπαθούν να ικανοποιήσουν όλους τους πελάτες, τόσο αυτούς που ήδη κάθονται όσο και αυτές που αναμένουν να ελευθερωθεί κάποιο τραπέζι. Το προσωπικό ευγενικό, φιλικό, με διάθεση να σου εξηγήσει τα πιάτα αλλά και με ειλικρινές ενδιαφέρον στο τέλος για να ακούσει τις εντυπώσεις σου. Και το σημαντικότερο, παρόλο που η πελατεία ανανεώνεται συνεχώς, σε κανένα σημείο δεν σε κάνουν να νιώσεις ότι πρέπει να τελειώσεις με το φαγητό σου γρήγορα, για να έρθει η επόμενη παρέα (πολύ σημαντικό για τέτοιους χώρους εστίασης).

Από τον περιεκτικό κατάλογο δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
- Popia sot (6 €), δηλαδή φρέσκα ρολά με χοιρινό, αγγούρι, φύτρες φασολιού, φρέσκο κρεμμύδι, κόλιανδρο και σως από ταμάρινδο. Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ δροσερό πιάτο, πραγματικά απόλαυσα την κάθε μπουκιά. Η σύζυγος δεν συμμερίστηκε τον ενθουσιασμό μου, κυρίως λόγω του κόλιανδρου (μιας και δεν είναι η καλύτερη φίλη του συγκεκριμένου αρωματικού).
- kaeng panang με ρύζι γιασεμί (8 €), δηλαδή κάρυ με κοτόπουλο, γάλα καρύδας, φύλα καφίρ, κρεμμύδι, πιπεριές και φρέσκο βασιλικό. Νόστιμο επίσης πιάτο, με μια αρκετά ήπια σάλτσα, φαγώθηκε με ευχαρίστηση, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάσει.
- πάπια Πεκίνου (13 €) με χειροποίητα πιτάκια, λαχανικά και hoisin σος. Πολύ νόστιμο πιάτο, κέρδισε τις εντυπώσεις, καθώς τα φιλετάκια ήταν πολύ τραγανά και καλοψημένα. Μοναδικό μειονέκτημα, η ποσότητα μου φάνηκε κάπως μικρή.
Για τα παραπάνω, μαζί με ένα μπουκαλάκι κόκκινο κρασί των 175 ml (4 €) μια μπύρα ching tao (3 €), πληρώσαμε 34 €, ποσό που μου φάνηκε σχετικά λογικό.

Αυτά τα λίγα από μένα για το TUK TUK, πιστεύω μια επίσκεψη (κατά προτίμηση νωρίς το βράδυ) του την χρωστάτε. Να πάτε!

28 Ιούλ 2018

Πρόκειται για ένα μικροσκοπικό Ταϊλανδέζικο κουτουκάκι ( όχι Street Food ) στο Κουκάκι, που ωστόσο μεγαλουργεί ποικιλοτρόπως!! Ίσως εδώ σερβίρονται τα καλύτερα Dumblings ή τα πιο νόστιμα καυτερά πιάτα.

Tο σέρβις είναι άψογο από τις κυρίες με τις όμορφες στολές και τα γλυκά χαμόγελα. Απόλαυσή μας δε ήταν η παρακολούθηση της παρομοιώδους αφοσίωσης της επιβλητικής Ασιάτισσας μαγείρισσας επί το έργον (ουδέποτε κοιτούσε, ούτε δεξιά ούτε αριστερά ) πίσω από τον πάγκο με τα ατμοσφαιρικά πρασινωπά φαναράκια και τα λιγοστά καθίσματα!

Αφήστε δε τον ευγενέστατο συνεταίρο του ιδιοκτήτη - Σεφ, ο οποίος παρακολουθούσε με διακριτικότητα το κάθε τι! Ο ίδιος ο Σεφ απουσίαζε. Όπως πληροφορήθηκα, το μεράκι για την συγκεκριμένη κουζίνα αποκτήθηκε ύστερα από τα απανωτά ταξίδια του Σεφ Μπάμπη Ασκερίδη στην Ασία και ειδικότερα την αγάπη του για την Ταϊλάνδη αλλά και από την μακροχρόνια εμπειρία του σε ανάλογα εστιατόρια.

Η αγάπη των ιδιοκτητών για το αντικείμενο είναι αποτυπωμένη σε κάθε γωνιά του χώρου, από τους γνωστούς Βούδες και τα διάφορα πόστερ με φιγούρες Βασιλιάδων και όμορφων Ανατολικών και μη πόστερ πάνω στους τοίχους με τα ζωγραφιστά λουλουδάκια και τους παλ χρωματισμούς έως την διακόσμηση των WC που θυμίζει αποδυτήριο ή δωμάτιο αθλητή μετά από δημοφιλές σπορ της χώρας!!!

Θα καθίσετε να φάτε στα υπεριψωμένα τραπέζια τα οποία είναι λίγα, η συνολική χωρητικότητα του εστιατορίου είναι γύρω στα 14-16 άτομα. Τα μικρά τραπέζια, εξοπλισμένα με θήκες Κινεζικού τύπου, γεμάτα με διάφορα σερβίτσια, καθώς και με άλλα ανάλογα αντικείμενα, έχουν τη σημασία τους, καθώς το όλο εγχείρημα βασίζεται στην αντίληψη του να μοιράζονται τα πιάτα από κοινού με χαλαρές συζητήσεις και υψηλό ηθικό...!!

Για εκείνους που θέλουν να συνδυάσουν τη γαστρονομία με κάποιες λίγες στιγμές meditation υπάρχει και ένα μικρό ρετρό δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό στο βάθος, μεταξύ εστιατορίου και τουαλετών, με μικρό καναπέ, χαρακτηριστική διακόσμηση και έντονη την παρουσία του αείμνηστου Μάο...
Γενικότερα ο χώρος είναι λιλιπούτειος και γραφικός σαν τα γνώριμα μικρά τρίκυκλα της Ταϊλάνδης, τα Tuk Tuk!! Τα δε πιάτα με τα διακριτικά δοσμένα ρομαντικά κόκκινα λουλούδια της Ανατολής προσθέτουν ακόμη περισσότερη θετική ενέργεια στον χώρο συνολικά!

Ο περιεκτικός και καλογραμμένος κατάλογος έκανε την όρεξή μας να χτυπήσει κόκκινο!!
Αξίζει να σημειωθεί ότι delivery δεν υπάρχει, ώστε να μην υποβαθμιστεί το στυλ του έθνικ μαγαζιού από την μαζική παραγωγή που, έτσι κι αλλιώς, η γαστρονομική του κουζίνα δεν προλαβαίνει.

Δύο άτομα επισκεφθήκαμε το εστιατόριο στις 23.07, νωρίς το απόγευμα που άνοιγε.
Στην αρχή παραγγείλαμε dumplings Khanom Jeeb (6.00), με χοιρινό που συνοδεύονται από γλυκιά σάλτσα σόγιας με κόλιανδρο σε ξεχωριστό μπολάκι. Επτά απίθανες μπουκίτσες μέσα στο γνωστό ψάθινο καλαθάκι με λίγα μυρωδικά χόρτα στη βάση.
ΤΕΛΕΙΑ!!
Στη συνέχεια, από τα πιάτα με Κάρυ, διαλέξαμε το Kaeng Ped Bred Yang (8,00) με πάπια (υπάρχει και με γαρίδες ). Μέσα σε βαθύ κινέζικο μπολ περιλαμβάνονται όλα τα υλικά: γάλα καρύδας, ρίζα μπαμπού και λαχανικά εποχής. Η πηχτή κίτρινη σος του πιάτου, σε συνδυασμό με τα λαχανικά και τις πιπεριές ταιριάζει αφάνταστα με τα κομμάτια της πεντανόστιμης ζουμερής πάπιας. Συνοδεύεται από μπολάκι με ρύζι γιασεμί, που "σπάει" κάπως την καυτερή γεύση του πιάτου.

Τέλος, δοκιμάσαμε τα Shao Mun Noodles (7,00), λεπτά νούντλς αυγού με λαχανικά και σάλτσα σόγιας. Σερβίρονται σε κομψό, βεραμάν χρώματος πιάτο, με φρέσκα λαχανικά. Αρκετά νόστιμα, χωρίς ωστόσο να υπερέχουν άλλων καλών εστιατορίων του είδους....
Στην αρχή, το νερό προσφέρεται σε όμορφο μπουκάλι με φίνα ποτήρια.

Στο τέλος, μας κέρασαν νόστιμη και εξωτική πανακότα με πολύ λεπτές λωρίδες μάνγκο.

Μικροσκοπικός χώρος με απίθανες εξωτικές γεύσεις! Μην τον χάσετε!!

07 Μάρ 2018

Το καταχώρισα πρόσφατα στα νέα εστιατόρια του ask4food και μου το πέρασαν πολύ γρήγορα. Το επισκέφθηκα με ένα φίλο χθες 22/2 και σας το παρουσιάζω ευθύς αμέσως! Πρόκειται για το Ταϊλανδέζικο TUK TUK (ΤΤ), το νέο διαμαντάκι με Street Food, που βρίσκεται στο Κουκάκι, στη Βεϊκου 40, απέναντι απ’ το Αστυνομικό Τμήμα, και το οποίο άνοιξε πριν 4 εβδομάδες, στις 25/1/2018.

Το ΤΤ προστίθεται στην επτάδα των Ταϊλανδέζικων εστιατορίων που ήδη λειτουργούν, δηλαδή του ιστορικού ROYAL THAI αλλά και του νεότερου BUBA στην Κηφισιά, του ROUAN THAI στον Πειραιά, των ANDAMAN & BLUE BAMBOO στα Πετράλωνα, του TAMARIND στο Μεταξουργείο και του MAMA THAI στη Γλυφάδα (συγγνώμη, αν τυχόν μου ξέφυγε κάποιο).

Με την ευκαιρία, θεωρώ ότι το αγαπητό μας ask4food, που συνεχώς οργανώνεται, θα πρέπει να συμπεριλάβει στη λίστα των εστιατορίων του την κατηγορία αποκλειστικά των Ταϊλανδέζικων, ξεχωρίζοντάς τα από τα Κινέζικα, όπως επίσης και την κατηγορία των vegan, κ. λπ. Πληροφορήθηκα ότι αυτό είναι θέμα ευρύτερου ηλεκτρονικού προγραμματισμού τους.

Ρίχνω, στο σημείο αυτό, μια ακόμα πρόταση στο τραπέζι, ώστε να διαβαστεί και να σχολιαστεί απ’ τους υπόλοιπους χρήστες μας: Το e-table, μέλος του ομίλου του ask4food, θα πρέπει να εξετάσει πολύ σοβαρά ένα ακόμη κίνητρο προς αμοιβαίο όφελος όλων μας. Είναι νομίζω δίκαιο να δοθεί ένα πρόσθετο ποσοστό έκπτωσης, τουλάχιστον 5%, σε όλους τους δραστήριους καλοφαγάδες. Έτσι όλοι μας θα σπεύσουμε αμέσως να γραφτούμε στο e-table, ενώ και το ask4food θα ξαναγνωρίσει τις ένδοξες εκείνες μέρες της προηγούμενης τετραετίας τουλάχιστον, με την απόλυτα μαζική συμμετοχή και ψηφοφορία!!

Το νέο εστιατόριο ΤΤ λειτουργεί Δευτέρα με Σάββατο από 17.00 μέχρι 23.30 και Κυριακές από 14.00 μέχρι 20.00. Σκέπτονται, λόγω του χαμού που επικρατεί, να επεκτείνουν το ωράριο προσεχώς, ώστε να ανοίγουν τουλάχιστον και το Σάββατο τα μεσημέρια, αλλά φυσικά θα πρέπει να το επιβεβαιώσετε τηλεφωνικά. Προς το παρόν επίσης δεν έχουν delivery, αλλά δίνουν πολλά φαγητά σε πακέτα.

Η ψυχή του ΤΤ είναι ο Μπάμπης Ασκερίδης, ένας αεικίνητος και κοσμοπολίτης νέος που τα τελευταία 17 χρόνια έχει κυριολεκτικά οργώσει ολόκληρη τη ΝΑ Ασία, έχοντας μπει στο πετσί εξωτικών χωρών, όπως η Ταϊλάνδη, το Βιετνάμ, η Ινδία, το Λάος, η Μαλαισία, η Ινδονησία, η Καμπότζη, κ. λπ.
Ο Μπάμπης έχει ζυμωθεί με τους λαούς αυτούς, τη νοοτροπία, τα ήθη, έθιμα και τις παραδόσεις τους, πρωτίστως δε με την κουλτούρα της Ταϊλάνδης. Θεωρεί ότι ένα μέρος της κουλτούρας ενός λαού αντικατοπτρίζεται και στη γαστρονομία του, και έτσι, σιγά-σιγά πήρε τη μεγάλη απόφασή του να μας παρουσιάσει εδώ στη χώρα μας τα πιο δημοφιλή εδέσματα της Ταϊλάνδης. Το πέτυχε πραγματικά, μέσα σε έναν μικροσκοπικό μεν χώρο, αλλά κατάλληλα διαμορφωμένο ώστε να αποτυπώνει το όλο κλίμα, την ατμόσφαιρα και τη μαγεία της χώρας, με γεύσεις, εικόνες και αντικείμενα, κατάλληλη μουσική, και γενικά κάθε λεπτομέρεια που καταφέρνει να τέρψει όλες μας τις αισθήσεις!

Ο Μπάμπης, που μιλάει Ταϊλανδέζικα, πρωτοστατεί στην ανοιχτή κουζίνα, με τη συνεργασία μιας Ταϊλανδέζας ώριμης μαγείρισσας, της Wan (εξελληνισμένης ως Κασσιανής! ), ενώ στην αίθουσα, τις παραγγελίες, το σερβίρισμα, την έκδοση λογαριασμών, κ. λπ., έχει αναλάβει ο συνεταίρος του Μπάμπη, ο Κώστας, που ευγενέστατα διεκπεραιώνει το έργο του.

Πριν περιγράψω τον χώρο, θα ήθελα να αναφερθώ στο όνομα TUK TUK, και τον λόγο για τον οποίο ο Μπάμπης το επέλεξε για να βαφτίσει το μαγαζί του. TUK TUK λοιπόν είναι το τρίκυκλο που χρησιμοποιείται ευρύτατα για αστικές μεταφορές σε χώρες της Ασίας, της Αφρικής, της Κεντρικής Αμερικής και του Περού. Είναι ένα μεταφορικό μέσο, που μπορεί να εξυπηρετήσει τις μετακινήσεις 5-6 ατόμων ή και τα πράγματά τους (αποσκευές, ψώνια, κ. λπ. ), και το οποίο μάλιστα στην Ταϊλάνδη έχει μια παράδοση 50 χρόνων!! Όπως μας εξήγησε ο Μπάμπης, το TUK TUK είναι ουσιαστικά η ‘μασκότ’ του Μπανγκόκ, και για τον λόγο αυτό θεωρεί ότι με την ονομασία αυτή, το μαγαζί του θα είναι το πιο κατάλληλο ‘όχημα’ που θα μας οδηγήσει στα γαστρονομικά μυστικά της εξωτικής αυτής χώρας που ο ίδιος λατρεύει!

Εμείς πήγαμε νωρίς το απόγευμα, με το άνοιγμα, ώστε να απολαύσω πρόσωπα, πράγματα, εδέσματα και καταστάσεις, αλλά ο φίλος μου που μένει στη γειτονιά, με πληροφόρησε ότι κάθε βράδυ γίνεται χαμός!

Επειδή οι λεπτομέρειες έχουν τη σημασία τους, θα προσθέσω ότι εδώ τηρείται η παράδοση και η τελετουργία στο μαγείρεμα αλλά και το σερβίρισμα. Έτσι, μας έδειξαν τα παραδοσιακά γουδιά όπου παρασκευάζουν τις σαλάτες, τα ειδικά σκεύη που σερβίρουν τις σούπες, ώστε να τις τρώνε και να τις απολαμβάνουν ταυτόχρονα όλα τα μέλη μιας οικογένειας ή μιας παρέας συνδαιτυμόνων!

Παράλληλα, μας ανέπτυξε θεωρητικά δεδομένα της τοπικής κουζίνας, αναφέροντας ότι η χώρα υποδιαιρείται γαστρονομικά σε 4 περιοχές, όπου υπερισχύουν αντίστοιχα τα καυτερά, τα λιπαρά, τα θαλασσινά, κ. λπ. εδέσματα, ενώ η κουζίνα της βασιλικής οικογένειας, η Royal Thai Cuisine, προϋποθέτει φινέτσα, με χρώματα, αρώματα, λάξευση φαγητών και άλλα μαγειρικά τερτίπια!

Δυο λόγια για τον χώρο των 50 περίπου τετραγωνικών, όπου επιτελούνται θαύματα! Μέσα λοιπόν, δίπλα στην ανοιχτή κουζίνα που εξασφαλίζει άμεση επαφή με τους μάγειρες και το έργο τους, δεσπόζει η μπάρα με τα 8 ψηλά καθίσματα, ενώ στη σάλα υπάρχουν επίσης 4 τραπεζάκια από σουηδική ξυλεία για άλλα 8 άτομα. Σύνολο 16 άτομα κι ‘όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε’!!

Στη μικρή και ζεστή αυτή αίθουσα ξεχωρίζουν οι ροζ τοίχοι, οι επιφάνειες με τα λουλούδια, και η πληθώρα πινάκων, μικρών και μεγάλων απ’ την ευρύτερη περιοχή. Επίσης, τα γραφικά φαναράκια πράσινου χρώματος, ασορτί με την πρασινάδα που περιβάλλει τα καλώδια απ’ τα οποία κρέμονται. Είναι φανερό ότι το μαγαζί στήθηκε με περισσό μεράκι!
Σε ένα δεύτερο, λίγο χαμηλότερο, επίπεδο υπάρχει ένας κόκκινος καναπές, με όμορφο φωτιστικό και προσεγμένη διακόσμηση (φωτογραφία του τέως βασιλικού ζεύγους, μικρή βιβλιοθήκη, διάφορα διακοσμητικά αξεσουάρ, όπως μινιατούρα TUK TUK, κ. λπ. ). Στη συνέχεια υπάρχει το πεντακάθαρο WC με τη γούρνα του νιπτήρα, και μια πολύ πρωτότυπη διακόσμηση από σορτσάκια πυγμαχίας Muay Thai, με όλα τα σχετικά!!

Η μουσική είναι κι αυτή απόλυτα εναρμονισμένη με τον χώρο. Τα ευχάριστα ακούσματα συντελούν στη δημιουργία μιας διάθεσης KARAOKE, με συμμετοχικό κέφι, όπως π. χ. το ‘Always look on the bright side of life’ / Monty Pythons, Parole- Parole / Mina, σουξέ από ταινίες του Αλμοδόβαρ, κ. λπ.

Όσον αφορά το μενού, αυτό περιλαμβάνει 2 σούπες (5-6 €), 2 σαλάτες στα 7 €, 7 ορεκτικά, 4-6 €, 3 ρύζια από 2.50-6 €, 4 πιάτα με κάρυ στα 8 €, 3 noodles 7-8.50 € και 6 κύρια πιάτα, στα 8-13 €, τιμή που αφορά το κορυφαίο τους πιάτο, την πάπια Πεκίνου!
Τα βασικά ποτά προς το παρόν είναι σε λογικές τιμές: αναψυκτικά 2 €, μπύρες 2-3.50 € και ποτήρι κρασί στα 4 €.

Εμείς δοκιμάσαμε τελικά τα εξής:

• Ένα ορεκτικό, ονόματι KARIPAP GAI, που ήτανε δύο εκπληκτικά Ταϊλανδέζικα πιτάκια γεμιστά με κοτόπουλο, κάρυ και πατάτα. ΛΟΥΚΟΥΜΙ στην κυριολεξία! Μην το χάσετε!! Τιμή στα 5 €.

• Την σαλάτα – σπεσιαλιτέ τους, ονόματι SOM TUM THAI, που σημαίνει: χτυπώ κι ανακατεύω α λα Ταϊλανδέζικα! Μια μοναδική επίσης σαλάτα με άφθονα κομμάτια από ψιλοκομμένη παπάγια Κρητικής προέλευσης, καρότο, ντοματίνια, φρέσκα φασολάκια, τραγανά φιστίκια, και μοναδική σος tamarind! Η συγκεκριμένη σαλάτα εξισορροπεί αρμονικά τις 4 γεύσεις του αλμυρού, γλυκού, καυτερού και ξινού!! Τιμή, στα 7.00 €.

• Ένα πιάτο με κάρυ, ονόματι MASSAMAN, φτιαγμένο με κοτόπουλο, γάλα καρύδας, χυμό tamarind, πατάτες, με συνοδεία από ρύζι γιασεμί! Επίσης μια ιδιαίτερη γεύση με καταπληκτική σος. Τιμή στα 8 €.

• Τέλος, μια νοστιμότατη πάπια Πεκίνου, που ήταν καμιά 10αριά τραγανά κομμάτια φιλέτου πάπιας, με ισάριθμα λεπτότατα αχνιστά πιτάκια σε ξεχωριστό μπολάκι, λαχανικά, και την ταιριαστή σκούρα σος, ονόματι hoisin, που γίνεται με σόγια, φιστικοβούτυρο, σκόρδο, κ. λπ. Ήταν πολύ καλό πιάτο κι αυτό. Τιμή 13 €.

Πληρώσαμε 33 € και απολαύσαμε ένα έξοχο γεύμα με άρωμα εξωτικής Άπω Ανατολής!

Μας κέρασαν δυο νόστιμα καλούδια τους.
Στην αρχή, ένα χορταστικό κράκερ ψαριών με καυτή σκούρα σος Nam Pric Thai, από chili, tamarind, κι άλλα μυστικά του καταστήματος!
Στο τέλος, ένα γλυκό, πρωτότυπη σύνθεση του Μπάμπη. Είναι ένα ‘πειραγμένο’ επιδόρπιο, με βάση το πράσινο φύλλο pandan απ’ τα εξωτικά περιβόλια τους, που χρησιμοποιείται κυρίως στα γλυκά. Ο ευφάνταστος σεφ έφτιαξε μ’ αυτό ένα μικρό γλυκό στρογγυλού σχήματος που θύμιζε μεν πανακότα, αλλά ήταν φτιαγμένο από γάλα καρύδας, κρέμα γάλακτος και είχε προσθήκη κομματιών φρέσκου mango!
Ο Μπάμπης είναι λοιπόν και ένας καλός ζαχαροπλάστης, επιφυλάσσεται δε και για άλλα γλυκά προσεχώς!

Συμπερασματικά, ανάμεσα στα τρίκυκλα της Αθήνας μας, το TUK TUK είναι το πιο πρόσφατο, το πιο νόστιμο και το πιο εξωτικό «όχημα» που κατάφερε να μας μεταφέρει κατ’ ευθείαν στην Ταϊλάνδη!
Πρόκειται για μια αυθεντική Ταϊλανδέζικη γωνιά στην πιάτσα του Κουκακίου, με φοβερές νοστιμιές, ντεκόρ, εξυπηρέτηση και κεφάτη μουσική επένδυση!

Αν περάσετε το TUK TUK στο ντούκου, εσείς θα χάσετε…

Φροντίστε, πάντως, να πάτε νωρίς, ώστε να εξασφαλίσετε τη θέση σας στο μικρό αυτό τρίκυκλο των ανατολίτικων γεύσεων!!

15 Μάρ 2018

Πρώτη κριτική για το νέο ταϊλανδέζικα στο κέντρο και ελπίζω να του κάνω καλό ποδαρικό. Προχθές διάβασα πρώτη φορά για αυτό, χθες (Τετάρτη 1/3) το επισκέφθηκα μαζί με την αδελφή μου μετά από θεατρική παράσταση στο Ν. Κόσμο. Τέτοια ταχύτητα, αν έχεις αγάπη για ταϊλανδέζικη κουζίνα. Οι εντυπώσεις πολύ καλές.

10' με τα πόδια από το σταθμό Συγγρού - Φιξ, σχεδόν στη διασταύρωση του πεζόδρομου της Δράκου με τη Βεΐκου. Ο χώρος του είναι μικρός, αλλά εξαιρετικά φτιαγμένος. Χωρισμένος σχεδόν μισός - μισός για την ανοιχτή κουζίνα και τον χώρο του φαγητού. Ο τελευταίος είναι μικρός και μακρόστενος και αποτελείται από τον πάγκο κολλητά στην κουζίνα και από 4-5 ψηλά ψηλά τραπέζια με σκαμπό για δυο, σε ανοιχτόχρωμο ξύλο όλα. Έτσι όπου και να κάτσεις μπορείς να δεις τον μάγειρα (συνιδιοκτήτης;) και τις μαγείρισσες από την Ταϊλάνδη επί το έργο. Έκρηξη χρώματος στους τοίχους, σημαιάκια, γιρλάντες, καδράκια, φαναράκια, κινέζικες γάτες που κουνάνε το χέρι τους στα τραπέζια, μαζί με χάρτινες ομπρέλες. Καθόλου κιτς όμως. Ωραίος φωτισμός και μουσική που μας ξάφνιασε ευχάριστα - σαν να βρισκόμασταν σε μπαρ.

Η κουζίνα κλείνει στις 11:30μμ, εμείς φτάσαμε 11 και, οπότε ήμασταν οι τελευταίοι πελάτες που σερβιρίστηκαν, ενώ στον πάγκο υπήρχαν άλλοι τρεις που τελείωναν το φαγητό τους. Δώσαμε τη μικρή παραγγελία μας στον έτερο ιδιοκτήτη (;) που ήταν άμεσος και φιλόξενος και περιμέναμε να ετοιμαστεί χαζεύοντας τριγύρω νοσταλγώντας αναπόφευκτα το ταξίδι μας στην Ταϊλάνδη (αχ). Στο τραπέζι που κάτσαμε, εκτός από την γάτα και την χάρτινη ομπρέλα, υπήρχαν chopsticks και ένα κουτί με κουτάλια και πιρούνια.

Η παραγγελία μας ήταν μόλις δυο πιάτων και την είχαμε αποφασίσει πολύ πριν φτάσουμε στο μαγαζί: Μια σούπα tom yam (6 €) και ένα phad thai με γαρίδες (8,5 €). Αναφέραμε ότι θα τα μοιραστούμε και πήραμε και μια μπύρα chang (3,5 €). Μας έφεραν μπουκάλι νερό βρύσης και δυο μπολ για να μοιραστούμε τη σούπα που ήρθε σε ειδικό σκεύος. Ήταν πολύ καλή, όσο ακριβώς καυτερή την ήθελα με μπόλικες γαρίδες, αρωματική και γευστική. Η ποσότητα ήταν αρκετή και για τις δυο μας. Το phad thai είναι το πιάτο νουντλς που έπαιρνα σχεδόν κάθε μέρα στην Ταϊλάνδη. Μάλλον θεωρείται το πιο τουριστικό πιάτο εκεί, αλλά εγώ είχα ξετρελαθεί. Στο tuk tuk ήταν αρκετά καλό, περιελάμβανε όλα τα υλικά που πρέπει να υπάρχουν σε ένα phad thai, μαζί με φέτα λάιμ, ζάχαρη, τριμμένη πιπεριά τσίλι και τριμμένο φιστίκι στο πλάι του πιάτου, ώστε να φτιάξεις τη γεύση του στα μέτρα σου. Mου ξύπνησε γλυκές αναμνήσεις. Η μερίδα ήταν και εδώ ικανοποιητική.

Οι γεύσεις καλές, οι μερίδες καλές, ο χώρος ζεστός και εξωτικός, η εξυπηρέτηση φιλική. Κρίμα που το προχωρημένο της ώρας και το ότι ήμασταν μόνο οι δυο μας δεν μας επέτρεψε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα. Προφανώς θα επιστρέψω για να άρω αυτήν την αδικία.

10 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε το TUK TUK Κυριακή μεσημέρι, περίπου την ώρα που ανοίγει σκεπτόμενοι ότι δεν εθα έχει πολύ κόσμο. Πέσαμε έξω, καθώς ήταν γεμάτο. Αποφασίσαμε να περιμένουμε λίγο. Εκτός από εμάς περίμενε ακόμα ένα ζευγάρι. Ο ευγενέστατος υπεύθυνος μας προσέφερε τσιπς ρυζιού σε χάρτινα σακουλάκια "για να περάσουμε την ώρα μας" όσο περιμέναμε. Εξαιρετική κίνηση, εκτιμήθηκε. Μέσα σε 15-20 λεπτά καθήσαμε. Ο σερβιτόρος ήρθε άμεσα στο τραπέζι μας, φέρνοντας δροσερό νερό και 2 υπέροχα ποτήρια και μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας.
Επιλέξαμε:

-Fresh Rolls, τα οποία ήταν στα πιάτα ημέρας. Δύο υπέροχα ρολλά φρέσκιας ζύμης, με χοιρινό και λαχανικά και μια υπέροχη σώς, κομμένα σε μπουκίτσες.
-PHAT TAI με χοιρινό. Νουντλς ρυζιου με αβγο, φρέσκα λαχανικά, φυστίκια και thai chili.

Νόστιμο και πικάντικο όσο έπρεπε. Μεγάλη μερίδα, με αρκετό χοιρινό.
-STIR FRY DUCK. Πάπια στο γουοκ με σως από στρείδια και λαχανικά. Την σέρβιραν με ένα ξεχωριστό μπολ ρύζι γιασεμιού. Υπέροχα ψημένη πάπια, Το ρύζι εκπληκτικό και σκέτο.
-Ήπιαμε δύο ταιλανδέζικες μπύρες, lager, δροσερές και εύγευστες αλλά όχι κάτι το ξεχωριστό.

Πληρώσαμε 31 ευρώ 2 άτομα, και φύγαμε χαρούμενοι και χορτασμένοι!

Στα συν ο χώρος, ομορφα διακοσμημένος. Πάνω σε κάθε τραπέζι υπήρχε ένα κουτί με πιρούνια, πορσελάνινα κουτάλια καθως και chop sticks ώστε ο καθένας να φάει όπως βολεύεται!!

24 Μαι 2018

Λυπάμαι αλλά η εμπειρία μου στο TUK TUK δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά που διαβάζω για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Δεν έχω επισκεφθεί την Ταϋλάνδη, οπότε ίσως το φαγητό να είναι όντως έτσι εκει, και ούτε θέλω να θίξω τον μάγειρα αλλά..... ΑΛΛΑ.. τα πιάτα που δοκίμασα δεν ήταν καλά. Κανένα πιάτο δεν είχε κάποια ιδιαίτερη γεύση ή φρεσκάδα, όπως περιμένει κανέις από τέτοιες κουζίνες. Καμία έκπληξη.. Ήταν όλα πάρα πολύ γλυκά, σε σημείο που δεν μπορούσα να τελειώσω το πιάτο μου, χωρίς κάποια άλλη γεύση να τα συνοδεύει. Πήραμε τα παρακάτω:

-Σαλάτα Mango: οκ.. τίποτα το ιδιαίτερο. Πολύ ζουμί, γλυκια και γλυφή γεύση, την περίμενα πιο δροσιστική. Τιμή 7€, ακριβή για αυτό που ήταν
-Buns: δύο buns ικανοποιητικά σε μέγεθος για ορεκτικό, η γεύση καλή αλλά σε μπούχτιζε πολύ γιατί ήταν πολύ γλυκία. Τιμή 3,9€, πολύ καλή αλλού τρώς αντίστοιχα buns με περισσότερα.
-Spring Rolls: 4 ρολά πολύ γευστικά, τραγανά και καλοτηγανισμένα! Τίμή 4,50€, πολύ καλή σε σχέση με την γεύση και την ποσότητα.
-Peking Duck: ε εδώ αρχίζουν τα άσχημα. Η πάπια ήταν αυτό που περίμενα πιο πολύ! Πολύ μικρή μερίδα.... η πάπια ήταν ελάχιστη. Τα πιτάκια ήταν μπόλικα αλλά κρύα και το περιττό αλεύρι ανάμεσά τους άφηνε πίκρα. Τα συνοδευτικά λαχανικά ήταν οκ. Τιμή 13€, πολύ ακριβό για αυτό που μας προσφέρθηκε.
-Phat Thai: (εγώ pad thai ήξερα, αλλά οκ, δεν το παίζω προφέσορας της ταϋλανδέζικης κουζίνας) Άλλη μια τεράστια απογοήτευση.... Δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερη γεύση.. Μόνο ΓΛΥΚΑ... πολυυυυυύ Γλύκα! Γαρίδες μπόλικες αλλά χωρίς γεύση.. Όλα είχαν σκεπαστεί απ'ο μια γλυκιά και γλυφή γεύση. Τιμή 8,50€, μεγάλη μερίδα αλλά από γεύση κάτω του μετρίου.
-Μπύρα Singha: πολύ ωραία και δροσιστική. Τιμή 3,5€

Στην Αθήνα υπάρχουν σίγουρα καλύτερα μέρη για να φάς την συγκεκριμένη κουζίνα.
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι την επόμενη μέρα από το δείπνο η άσχημη αίσθηση της υπερβολικής γλύκας υπάρχει ακόμα στο στόμα μου, μαζί με μερικές άφθες.