ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟ ΚΡΕΑΣ

26 Νοε 2018

Είναι καιρός που έχω προσέξει αυτό το μαγαζί, περνάω απ έξω τακτικά επειδή μένω κοντά.

Ο μόνος λόγος που δεν επισκέφθηκα νωρίτερα είναι οι χλιαρές κριτικές, σήμερα όμως πήγαμε...

Ο χώρος είναι αρκετά όμορφος εσωτερικά, με καταπληκτικές καρέκλες και ωραία τραπέζια. Θυμίζει έντονα τη Στόφα. Τα μαχαιροπήρουνα είναι γνωστής κινεζοελληνικής εταιρίας, δεν ταιριάζουν σε σοβαρό εστιατόριο.

Αυτό που αντικειμενικά παίρνει αρνητική βαθμολογία, είναι η μουσική. Μία η ένταση είναι ψηλά και παίζει cd μπουζούκια, αργότερα έπαιξε cd με ροκ. Αν ήμουν σερβιτόρος δεν θα είχα το θάρρος να δώσω λίστα κρασιών στον πελάτη. Παρ όλ αυτά στη φέρνουν. Κάτι σε κοκτέιλ καλύτερα?

Το σέρβις μας ήταν αρκετά συμπαθές. Γέμιζαν τα ποτήρια και ο χρόνος αναμονής για τα πιάτα ήταν ελάχιστος.

Αυτό μας υποψίασε πολύ, δυστυχώς δικαιολογημένα. Τέσσερα πρώτα πιάτα ήρθαν σε κάτω από δέκα λεπτά και το ένα ήταν ζεστό.

Το χούμους ήταν μάλλον εμπορίου, σε γεύση απαράδεκτο. Είναι δύο μαγαζιά στη Ν. Ερυθραία που έχουν ήδη αυτό το πιάτο και μάλιστα καταπληκτικό, δεν βλέπω το λόγο γιατί το προσφέρουν. Υποτίθεται η μερίδα συμπλήρωνε με τορτίγια, στην πράξη ήταν τέσσερα μικρά κομματάκια τορτίγια τσίπς.

Η σαλάτα "παστράμι" ήταν η χειρότερη που μου έχουν προσφέρει σε εστιατόριο στη ζωή μου. Τα λαχανικά ήταν έτοιμο πλυμμένο μιξ από σουπερ μάρκετ και συμπλήρωναν με σως και παστράμι κάκης ποιότητας. Δεν εικάζω για την προέλευση τους, είμαι βέβαιος.

Το πιάτο σαγανάκι-απάκι κάπως έσωζε την κατάσταση από γεύση, το απάκι με το τυρί και το chutney ντομάτας ταιριάζουν. Δυστυχώς το απάκι δεν ήταν πανσέτα, έβγαινε πολύ λιπαρό.

Στα κυρίως, όπως τονίζει ο προηγούμενος σχολιαστής, θα φάτε κρέας.

Επιλέξαμε ribeye και ταλιάτα από καρδιά κιλοτου. Το ribeye ήταν άψογα ψημμένο, η μερίδα και η ποιότητα ήταν πολύ σωστά. Γαρνίρισμα στο πιάτο, 4 προτηγανισμένες πατάτες παριζιέν, λίγο αλάτι διαφόρων ειδών και τρεις σως εκ των οποίων τρωγόταν μόνο η μία.

Η ταλιάτα ήταν λιγότερο πετυχημένη, το κιλότο στεγνώνει εύκολα αν σου παραψηθεί. Ποιοτικά ήταν οκ, και περιέργως το γαρνίρισμα ήταν με φυσική πατάτα φούρνου εδώ.

Μας κέρασαν επιδόρπιο νόστιμη καρυδόπιτα με παγωτό καθώς και δίσκο με επιλογή από λεμοντσέλο-μαστίχα-γκράπα. Το τελευταίο είναι κάτι που το συναντάς σπάνια στην ελλάδα, ενώ προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Συνοψίζοντας, αυτό που σίγουρα δεν είναι το Ζααταρ, είναι εστιατόριο. Το μαγαζί δεν διαθέτει κανονική κουζίνα, καθώς ελάχιστα απ όσα δοκιμάσαμε, είχαν παρασκευαστεί εκεί. Στα πιάτα ημέρας υπήρχε μαγειρευτό, αλλά βασιζόμενος στη συνολική εικόνα, δεν θα το τολμούσα. Με κόστος όσο ένα εστιατόριο χρυσού σκούφου και ποιότητα πολύ υποδεέστερη, θα πρέπει να συντρέχει πολύ ιδιαίτερος λόγος, για να επισκευτώ ξανά.

26 Ιούλ 2018

Επισκέφθηκα το Zaatar την προηγούμενη βδομάδα με αρκετές ελπίδες από τις κριτικές που είχα διαβάσει και κυρίως γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου.

Στα πρώτα πήραμε μία σαλάτα σπανάκι και ένα μους μελιτζάνας.
Η σαλάτα σπανάκι ήταν απλά άνοστη. Ενα ανύπαρκτο ντρεσινγκ και ένα τυρί κατίκι που τρώς παντού. Δεν υπήρχε καμία ένταση στο πιάτο. Ειλικρινά τρώς και σε ντεριβεράδικο τέτοια σαλάτα.
Η μούς μελιτζάνα ήταν εντελώς αδιάφορη. Τόσο αδιάφορη που απλά αδειάσαμε όλο το πιπέρι και το αλάτι για να γίνει λίγο γευστική.

Στα κυρίως πήραμε ένα rib eye και μία πικάνια.
To rib eye είχε 32ευρώ και ήταν περίπου 300γρ. σύμφωνα με το μενού. Γευστικά ήταν πολύ καλό αλλά το 20% του κομματιού το πέταξα λόγω λίπους. Προφανώς και ένα σωστό κομμάτι έχει πάντα ένα ποσοστό λίπους, αλλά δε δέχομαι σε ένα πιάτο που κοστολογείται 30+ευρώ και έχει μία συγκεκριμένη και αρκετά μικρή ποσότητα κρέατος να πετάω σχεδόν το 1/4 λόγω ξυγκιών...
Η πικάνια ήταν ακόμα χειρότερη αφού ήταν καμμένη στο πλάι και επίσης με πολύ μεγάλο ποσοστό λίπους, αρκετά περισσότερο από το rib eye.
Το δε αστείο και στα 2 πιάτα ήταν ότι συνοδεύονταν με 3 είδη αλατιού τα οποία ήταν 3 γραμμές στην άκρη του πιάτου. Δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου τέτοια οικονομία στο αλάτι σε πιάτο! Στη 4η μπουκιά είχες μείνει από αλάτι.

Για επιδόρπιο πήραμε brownies το οποίο ήταν μάλλον από φούρνο μικροκυμάτων ξαναζεσταμένο. Από πάνω είχε γίνει μία πολύ σκληρή κρούστα που απλά πάλευες με το κουτάλι για να τη σπάσεις.

Εν ολίγοις ένα από τα χειρότερα δείπνα ever από γευστικής απόψεως.
Για μία ακόμα φορά απογοητεύτηκα από το επίπεδο των κριτικών που διαβάζω. Πιθανότατα να έχω εγώ διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων.

Επίσης στο κατάλογο δεν υπάρχει ούτε ένα κυρίως πιάτο χωρίς κρέας, άρα αν δεν είστε όλοι η παρέα κρεατοφάγοι, κάποιοι θα μείνουν νηστικοί.

Τα δε πιάτα ημέρας ήταν απλά αστεία για τα δικά μου δεδομένα: αρνάκι λαδολέμονο? μοσχαράκι στη γάστρα? γεμιστά?

Προφανώς μπερδεύτηκα γιατί το μέρος είναι πανέμορφο και πολύ όμορφα διακοσμημένο και δεν σε πριοδιαθέτει ότι θα φας στη ταβέρνα του κυρ. Αντώνη.

Είμαι σίγουρος ότι ο σεφ θα έχει προσπαθήσει να δώσει το δικό του στυλ σε τόσο παραδοσιακά πιάτα, αλλά σε αυτή την περίπτωση είτε ο σερβιτόρος δε τα πούλησε καθόλου μα καθόλου σωστά είτε θα είναι απλά ανάλογου επιπέδου με το υπόλοιπο μενού...

Για το κόστος μαζί με ένα κρασί viognier πληρώσαμε 115€ για 2 άτομα. speechless που λένε και στο χωριό μου.