25 Μάρ 2018

Ξεκινάω το μέτρημα: pizza bar, pasta bar, burger bar, souvlaki bar, kalamaki bar, meat bar, sea bar, pastourma bar, tapas bar, sushi bar, ice bar, meze bar, bar b que κι ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιο. Προσπαθώντας να καταλάβω την σύνδεση του εκάστοτε εδέσματος με την έννοια του bar, κατέληξα στο εξής: είναι ωραίο να μπορείς να συνδυάσεις τη μπύρα σου με ένα burger, το κρασί σου με tapas, το ποτό σου με sushi ( το παγκοσμίως καλύτερο 3άστερο μισελινάτο σούσι μπαρ είναι μια καντίνα μέσα σε ένα σταθμό του μετρό! ) αλλά μάλλον δύσκολα θα φας ζυμαρικά ή θαλασσινά ή steak καθισμένος δίπλα σε μια μπάρα. Άρα για να λέγεσαι "κάτι bar", πρέπει να μπορείς να το υποστηρίξεις.

Η πρόσφατη άφιξη του HUMMUS BAR στην γειτονιά των Μελισσίων θεωρώ ότι και το υποστηρίζει πολύ καλά και ήρθε να καλύψει ένα κενό που υπήρχε, καθώς η περιοχή βρίθει επιλογών πρώτης γραμμής και μάλιστα μερικών εκ των πιο επιτυχημένων ονομάτων που έχουν αντέξει στο χρόνο και στα crush test, αλλά πάσχει σε επιλογές vfm έθνικ street food, πέρα των κλασικών σουβλατζίδικων.

Οπότε, δείξτε κατανόηση στη χαρά της δεδηλωμένης φαλαφελοφάγου, που μέχρι σήμερα έψαχνε αφορμές να τρέχει στο κέντρο για φαλάφελ, που ενίοτε συμβιβαζόταν και με το μετριότατο φαλάφελ σε πίτα σουβλακιού του Σάββα ( του γνωστού για το κεμπάπ του ), που η αντίστοιχη επιλογή στην Κηφισιά δεν είναι πια και τόσο vfm και δεν έχεις και πού να καθήσεις κιόλας, καθώς μόλις βρέθηκα να περνάω το κατώφλι του κουκλίστικου Hummus bar είπα μέσα μου και έξω μου στους ανθρώπους, πατέρα και γιο: Eπιτέλους!

Υπέροχος μακρόστενος και μικρός χώρος, πεντακάθαρος, με έντονα αλλά όχι φλύαρα διακοσμητικά στοιχεία, σε άμεση σύνδεση με τον ξεκάθαρο γευστικό τους προσανατολισμό, ανοιχτή κουζίνα που μπορείς να δεις/ παρατηρήσεις τα πάντα, ψηλά τραπέζια και αντίστοιχες καρέκλες να θυμίζουν bar, αλλά απείρως πιο άνετα για να μην καταπιέζεσαι. Εγώ βέβαια προτείνω να βολευτείτε στους υπέροχους καναπέδες με τα μαξιλάρια όπως έκανα κι εγώ και να παρατηρήσετε τα πάντα γύρω σας, που μαζί με την ανατολίτικη μουσική που θα ακούσετε σε χαμηλή ένταση, θα σας βάλουν αμέσως σε mood ανατολίτικης χαλάρωσης. Και μην ξεχάσω, smoke free.

Το βράδυ που πήγαμε, συναντήσαμε στο κατάστημα τον Σύριο πατέρα, που έχει συμπληρώσει πάνω από 40 χρόνια στην Ελλάδα ( είναι ο ιδιοκτήτης ) και τον γελαστό και πολύ επικοινωνιακό νεαρό γιο του, ομιλούντες και οι δύο άπταιστα ελληνικά και από τις ευγενέστερες φυσιογνωμίες ανθρώπων που έχω συναντήσει πρόσφατα.
Έχουν επιμεληθεί ένα μικρό μενού που εστιάζει σε δύο μόνο κύρια υλικά - χούμους και φαλάφελ - και στους ωραίους συνδυασμούς που προκύπτουν από αυτά. Υπάρχουν 4 επιλογές χούμους, 3 σαλάτες, 3 φαλάφελ σάντουιτς ( με την γνωστή μεγάλη αραβική πίτα ), 3 επιλογές side με πιο ενδιαφέρουσα την curly potato, ένα combo meal ( για το συγκεκριμένο τρέχει προσφορά κάθε Τρίτη για "απεριόριστο" refill, τσεκάρετε fb/ insta ) και 2 επιλογές γλυκού - έκπληξη. Κάποιες μέρες κρύες έχουν και κάποια ζεστή σούπα ημέρας - ήμασταν τυχεροί!

Συζητήσαμε μαζί τους, μας έκαναν και τις προτάσεις τους, και δοκιμάσαμε τα εξής:

Kαταρχάς, ξεκινάω από αυτά που μας κέρασαν για να τα δοκιμάσουμε. Για αρχή μας πρόσφεραν σε ένα χάρτινο κουτάκι μικρά φαλάφελ, με το κλασσικό χούμους δίπλα και τραγανά καρεδάκια ψητής αραβικής πίτας. Επίσης σε 2 μικρά μπωλ μας κέρασαν την Μαροκινή σούπα ημέρας με το όνομα Χαρίρα, που την ζέσταναν μέσα στο τεράστιο μπακιρένιο καζάνι της, μια υπέροχη βελουτέ από φακές, ρεβύθι, ντομάτα, τζίντζερ και διάφορα μπαχαρικά. Και τέλος το γλυκό που παραγγείλαμε και το πήραμε για το σπίτι.

Από τα χούμους διαλέξαμε το hummus bar ( 4,80 e ). Nοστιμότατο και τέλεια κρεμώδες, με ελαφρύ ράντισμα ζεστού ζωμού από βρασμένα ρεβύθια, πάπρικα, ξηρούς καρπούς τηγανισμένους σε βούτυρο, ρόδι και τα τραγανά πιτοτσίπς που ανέφερα παραπάνω. Μεγάλη ποσότητα, πάρα πάρα πολύ καλό. Ίσως λίγα σποράκια ροδιού παραπάνω ανέβαζαν κι άλλο την ένταση. Αλλά ακόμα κι έτσι, καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το χούμους στην πατρίδα τους το τρώνε για πρωινό.

Από σαλάτες επιλέξαμε την ομώνυμη hummus ( 4,40 e ), με ανάμεικτες πρασινάδες στη βάση, ροδέλες καρότου και αγγουριού, καρέ ντομάτας, μαιντανό, λεμόνι, ελαιόλαδο, σκόρδο - δεν ήταν αισθητό, κρεμμμύδι και στην κορυφή μεγάλη ποσότητα καλοβρασμένων ρεβυθιών, πολύ μαλακά και αφράτα. Μούρλια ακόμη και για μένα που στο σπίτι τα περιφρονώ. Ενδιαφέρουσα σαλάτα και κυρίως χορταστική.

Οι 2 επιλογές μας στο τυλιχτό φαλάφελ ήταν απόλυτα μέσα στα γούστα μας, και τολμώ να πω ότι κέρδισαν με διαφορά και έριξαν από το θρόνο του το μέχρι πρότινος αγαπημένο του falafellas.
Oriental falafel ( 3,90 e ) με φαλάφελ κεφτεδάκια, μείγμα πράσινων λαχανικών, χούμους, αγγούρι, ντομάτα, τουρσί και ταχίνι σως σε αραβική πίτα και Mediterranean η δική μου επιλογή ( 4,20 e και το ζήτησα μέτρια καυτερό ) με φαλάφελ, τα ίδια λαχανικά, αγγούρι, ντομάτα, τουρσί και μαγειρευτή μελιτζάνα baba ghanoush, σως ταχίνι και καυτερή. Ήταν ζουμερά χωρίς να παπ***ιάζει η πίτα, χωρίς διαρροές και ατυχήματα, το φαλάφελ τραγανό και νόστιμο, θυμάμαι ότι σε 3' το εξαφάνισα. Δεν έχω φυσικά εμπειρία του original εδέσματος στις αραβικές/ αραβόφωνες χώρες προέλευσής του, αλλά πραγματικά το βρήκαμε θεσπέσιο.

Ήπιαμε νερό και αναψυκτικό ( 1,50 e ). Και αν μπορείτε να φανταστείτε ποτέ, ότι υφίσταται γλυκό που λέγεται chocco hummus, ναι υπάρχει, και μας το πρόσφεραν για το σπίτι!
Φτιάχνεται από φρέσκα βρασμένα ρεβύθια, ταχίνι και μαύρη σοκολάτα, τα οποία πολτοποιούνται και δημιουργούν ένα πυκνό χυλό, που θυμίζει μια κρέμα ελαφρώς σοκολατένια. Αν μου το πρόσφερε κάποιος χωρίς να μου πει ότι έχει μέσα ρεβύθια, δεν θα το έβρισκα ποτέ, δεν πάει με τίποτα το μυαλό σου.
Ούτως ή άλλως, μια εντελώς διαφορετική και ενδιαφέρουσα γεύση που μας άρεσε αρκετά. Η άλλη επιλογή έχει φασόλια - ρεβύθια - σιτάρι - ζάχαρη και τριμμένη καρύδα! Τιμή 2,20 και για τα δύο. Συνολικά πληρώσαμε 19 ευρώ.

Δύο θεματάκια έχω μόνο, προς επισήμανση: προφανώς για τη λειτουργικότητα του πράγματος, σερβίρουν σε δίσκους και σε σκεύη/ σερβίτσια μιας χρήσης, κάτι που όμως δεν ταιριάζει με την υπόλοιπη ομορφιά του χώρου. Θα ήθελα μελλοντικά να δω βελτίωση και σε αυτό το αισθητικό κομμάτι, με πιο προσεγμένα είδη σερβιρίσματος ώστε να μην αδικείται καθόλου το εξαιρετικό έτσι κι αλλιώς περιεχόμενο. Επίσης να διευρυνθεί το βραδυνό ωράριο. Το 10 μ. μ. είναι νωρίς. Ελπίζω το καλοκαίρι να παραταθεί λίγο πιο αργά.

Το αν το προτείνω, είναι ηλίου (της Άνοιξης) φαεινότερο. Όχι σε αυτούς που μένουν μακριά, κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει κοντά τους. Σε ποιούς το προτείνω;
Σε όσους κινούμαστε στην περιοχή ( είναι πριν το Σάσις, δίπλα σε μεγάλο επώνυμο σούπερ μάρκετ ). Προσοχή στη γνωστή δυσκολία του πάρκινγκ. Νομίζω έχει πλέον και delivery στα πέριξ.
Στους λάτρεις της συγκεκριμένης έθνικ λιχουδιάς, που βαριόμαστε πια τα 30λεπτα σε ουρές και θέλουμε ένα υπέροχο τυλιχτό φαλάφελ κοντά μας. Σε όσους νηστεύουν - αποτελεί ένα από τα ωραιότερα εδέσματα αυτής της χρονικής περιόδου. Αλλά και για τους vegan, όπως με διαβεβαίωσαν, όλα τους τα είδη είναι απολύτως αυτής της φιλοσοφίας.

Σίγουρα αυτή τη στιγμή το falafel είναι ένα μονοπωλιακό είδος στα Μελίσσια και θεωρώ ότι, μόλις γίνει πολύ γνωστό το HUMMUS BAR, θα κερδίσει τη θέση που του αξίζει στην πολυσύχναστη πιάτσα που βρίσκεται.
Kαι τώρα που το λέω και βλέπω και τις φωτο.... πείνασα πάλι.