Steak house

17 Μάρ 2019

Κανονίσαμε να πάμε 2 άτομα, βράδυ στο Prime Cut, ψάχνοντας μέσω ask4food να βρούμε ένα καλό meat restaurant στην περιοχή. Έριξα μια ματιά και στις κριτικές και μιας και καλές σκέφτηκα ότι δεν έχω κάτι να χάσω και όντως δεν έχασα.

Ο χώρος του εστιατορίου, ούτε μεγάλος ούτε μικρός, χωράει 30 περίπου άτομα για φαγητό και καμιά 10αριά για ποτό. Minimal αισθητική χωρίς να είναι όμως άδειος και πολύ σημαντικό για μένα, το ότι τα τραπέζια είχαν απόσταση το ένα από το άλλο και στο ίδιο το τραπέζι σου καθόσουν άνετα. Η μουσική ταίριαζε στο όλο στυλ, αν και όταν γέμισε το μαγαζί, καλύφθηκε από τις ομολογουμένως θορυβώδεις παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη τόσο στην υποδοχή όσο και στο σέρβις. Οι προτάσεις του σερβιτόρου βοηθούν, έντιμα, τους αναποφάσιστους, ενώ δεν λείπει το χαμόγελο και η καλή διάθεση. Δύο πραγματάκια που ήθελαν λίγο προσοχή, είναι το ότι κουράστηκα να σερβίρω μόνος μου νερό και κρασί. Καλό θα ήταν μια στο τόσο και σε καμία περίπτωση όχι συνέχεια, να γινόταν και μία κίνηση από τους σερβιτόρους για το σερβίρισμα των ποτών.

Το δεύτερο ήταν ο ρυθμός που έρχονταν τα φαγητά. Σε ένα εστιατόριο αυτού του είδους και ιδιαίτερα βράδυ, θέλεις να προλαβαίνεις να πάρεις μια ανάσα ανάμεσα στα πιάτα. Κατ αρχάς η σαλάτα και το ριζότο που είχαμε επιλέξει σαν πρώτα, ήρθαν μαζί και μιας και οι μερίδες ήταν γενναίες, μέχρι να τελειώσουμε τη σαλάτα, είχε ψιλοκρυώσει το ριζότο. Με το που τελειώσαμε τα ορεκτικά ήρθαν τα κυρίως. Καταλαβαίνω ότι σε ένα εστιατόριο που ψήνει κρέατα είναι πάρα πολύ δύσκολο να ορίσεις τον χρόνο που θα ψήσεις και θα σερβίρεις τις μερίδες ταυτόχρονα, ειδικά όταν έχεις και παρέες των 10 ατόμων που λογικά θα θέλουν να φάνε μαζί τα κυρίως τους. Παρόλα αυτά κάποιοι πελάτες έρχονται για να χαλαρώσουν και να πάρουν το χρόνο τους, να πιούν το κρασί τους να πουν μια κουβέντα.

Στο δια ταύτα τώρα, το φαγητό. Ο κατάλογος δεν είναι τεράστιος, αλλά είναι πλήρης επιλογών. Τόσο όσον αφορά στις σαλάτες, όσο και στα ορεκτικά και φυσικά στα κρέατα, είναι γεμάτος επιλογές, χωρίς να φτάνει στην υπερβολή ή και την επανάληψη. Όπως προανέφερα, επιλέξαμε μια σαλάτα, με βάση το σπανάκι και τη ρόκα, ενώ περιείχε και κάποια εσπεριδοειδή, ρόδι και κατσικίσιο τυρί, το οποίο ήταν ελαφρώς τηγανισμένο. Ακόμη, δοκιμάσαμε το ριζότο με τα μανιτάρια. Και τα δύο πιάτα ήταν εξαιρετικά και σε ποσότητα, σε ποιότητα υλικών και στην εκτέλεση.

Για κυρίως δοκιμάσαμε μία Picanha από Prime μοσχάρι Αμερικής 350g και μία μερίδα Rib Eye 450g από μοσχάρι Ουρουγουάης. Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από πατάτες baby καθώς και από δύο ειδών σάλτσες. H Picanha νομίζω είναι ό, τι καλύτερο έχω φάει στο συγκεκριμένο κομμάτι κρέατος, μιας και ήταν πολύ γευστική χωρίς να είναι καθόλου λιπαρή. Το Rib Eye ήταν εξίσου πολύ γευστικό, για Rib Eye όσο λιγότερο λιπαρό γινόταν, ενώ το ψήσιμο και των 2 κρεάτων ήταν πάρα πολύ σωστό, ακριβώς όπως το είχαμε ζητήσει.

Για τα παραπάνω καθώς και για ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί, των 35, αν θυμάμαι καλά, ευρώ, πληρώσαμε 60 ευρώ το άτομο. Αν άξιζε; 100%. Θα ξαναπάω και με φίλους να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα κρέατά τους..

25 Μάρ 2018

¨Εχω αρκετό καιρό να γράψω κάποια κριτική και αυτό λόγω μεγάλης μου απουσίας στο εξωτερικό αλλά επίσης και λόγω έλλειψης ερεθίσματος. Χθες βράδυ βρήκα έναν λόγο να γράψω μια νέα κριτική και αυτός είναι το νεοεμφανιζόμενο steak house Prime Cut στο Μαρούσι. Εντυπωσιακό εστιατόριο υψηλών προδιαγραφών, κορυφαίο φαγητό και εντελώς Νέα Υόρκη!

Τα πρώτα πιάτα είναι πολύ καλά αλλά μπορείς να τα βρείς σε αρκετά εστιατόρια. Αυτά που δεν μπορείς να βρείς πουθενά στην Αθήνα είναι τα Αμερικάνικα Prime USDA Rib Eye και ειδικά της εταιρείας Creekstone που για μένα είναι η καλύτερη παγκοσμίως! Είναι η μοναδική εταιρεία της Αμερικής που είναι πραγματικά πιστόποιημένη για prime Black angus, οι υπόλοιπες είναι κατά ευφημισμόν! Αυτά τα κρέατα είναι ένα ποίημα και είναι πανάκριβα και στην Αμερική, το γνωρίζω πολύ καλά γιατί εκεί ζω τον περισσότερο χρόνο, άλλωστε είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσει κάποιος μπαίνοντας στο internet!

Στο Prime Cut του Αμαρουσίου χρεώνουν το πιάτο (300 γρ. ) 39 ευρώ, στην Νέα Υόρκη πληρώνεις τα διπλά! Επίσης στον κατάλογο τους υπάρχει και το Prime Rib Eye Αυστραλίας και το Ουρουγουάης. Εχουν δηλαδή τα 3 καλύτερα rib eyes παγκοσμίως (μετά το Ιαπωνικό βεβαίως το οποίο κοστίζει το κιλό όσο μια τηλεόραση 50 ιντσών! )

Εγώ παρήγγειλα το Creekstone των 400 gr. (49 ευρώ), οι φίλοι μου παράγγειλαν δύο Ουρουγουάης με 29 ευρώ έκαστο (ξετρελλάθηκαν) και ένα Γαλλικό φιλέτο τεράστιο και τέλειο,26 ευρώ. Η γαρνιτούρα ήταν πολύ καλή, baby potatoes, φρέσκα σπαράγγια και ψητά λαχανικά αλλά ποιός νοιάζεται για την γαρνιτούρα όταν έχεις μπροστά σου το θεϊκό κομμάτι κρέατος! Δεν περιγράφεται η ηδονή που νοιώθει ένας κοιλιόδουλος σαν κι εμένα όταν τρώει τέλεια! Έχω πάει στα περισσότερα Steak houses της Αθήνας και Νοιώθω ότι μας δουλεύουν με τα ντόπια κρέατα, τις σπαλομπριζόλες που τις αποκαλούν rib eyes και δεν μπορείς να τις μασήσεις! Ασε την μόδα με τα κρέατα παλαίωσης, την απόλυτη απάτη με φθηνά κρέατα που τα σαπίζουν για να μαλακώσουν και που άλλωστε απαγορεύεται δια νόμου στην Ελλάδα!

Πολύ καλή λίστα κρασιών με λογικές τιμές, καλά γλυκά, πολύ καλή μουσική και τέλεια ατμόσφαιρα και φιλοξενία. Το Prime cut είναι μακράν το καλύτερο steak house της Αθήνας και είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα γίνεται πανικός γιατί υπάρχουν αρκετοί που αναγνωρίζουν την ποιότητα και όταν καταλάβουν και αντιληφθούν ότι υπάρχει ένα τέτοιο εστιατόριο στην πόρτα τους θα το αγκαλιάσουν γιατί έτσι κι αλλιώς το πενηντάρικο το ξοδεύεις για να φας προβατίνα και διάφραγμα μόσχου κι ότι αλλη απίστευτη βλακεία μπορείς να φανταστείς. Προτιμώ ένα εξαιρετικό κομμάτι κρέατος που έτσι κι αλλιώς ειναι κορυφαίο σε ένα καταπληκτικό εστιατόριο σαν το Prime Cut παρά να ακουμπήσω τα χρήματα μου σε διάφορα δήθεν που σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες!

24 Οκτ 2018

Σάββατο βράδυ με παρέα 4 ατόμων (κλείσαμε για 6 αλλά τελικά πήγαμε 4).

Δυσκολευθήκαμε να το βρούμε γιατί ειναι χωμένο πίσω από δένδρα στο κτίριο της Deloitte, στην Φραγκοκκλησιάς στο Μαρούσι χωρίς εμφανή ταμπέλα στον δρόμο. Ψάχναμε αρκετή ώρα και είμασταν έτοιμοι να φύγουμε αλλα δευτυχώς τηλεφωνήσαμε και μας καθοδήγησαν στο εστιατόριο (ήρθαν ουσιαστικά στον δρόμο και μας πήραν! )

Ο χώρος είναι εκπληκτικός, η ατμόσφαιρα πεντακάθαρη και τσιγάρο έξω που έχουν τραπεζάκια για τους καπνίζοντες αλλά νομίζω ότι υπάρχει και ένας άλλος χώρος
εσωτερικός που μπορούν να καπνίσουν.

Η μουσική πολύ καλή και καθίσαμε σε μιά άνετη ροτόντα. Κατέφθασε ο σερβιτόρος (ευγενέστατος και αναλυτικότατος στην περιγραφή, της παληάς σχολής, χωρίς τουπέ και τα παρελκόμενα της νέας γενιάς σερβιτόρων που σε θεωρούν βλάκα και νομίζουν ότι θα σου πασάρουν ότι θέλουν). Ωραίοι κατάλογοι από φελλό κομψότατοι και μας έκαναν τρομερή εντύπωση οι ποικιλίες των κρεάτων. Τα ορεκτικά είναι συνηθισμένα, το ίδιο και οι σαλάτες και υπάρχει η σελίδα με τα κύρια πιάτα όπου βλέπεις αυτά που έχουν όλα τα εστιατόρια του είδους. Μοσχαρίσιο φιλέτο 300 γρ. 26 ευρώ, T Bone γάλακτος 24, Ριζότο με πορτσίνι 12, κοτόπουλο τεργιάκι 12, φρέσκο φιλέτο σολομού 20 κλπ κλπ. Όταν πας στη τέτσρτ σελίδα, εκεί καταλαβαίνεις τον λογο που πρέπει να τρως κάθε εβδομάδα σε αυτό το καταπληκτικό εστιατόριο! Τα θεικά κρέατα! Τι να το κάνω το Ελληνικό φιλέτο και το Tbone γαλακτος Γαλλίας όταν βλέπω το Αυστραλέζικο wagyu (48 ευρώ τα 350 γρ. ), το Αμερικάνικο prime rib eye της Creek stone και την prime Πικάνια της ίδιας εταιρείας! Αφήστε το prime Tomahawk (1200 γρ. 89 ευρώ αλλά υπήρχε και Γαλλίας το ίδιο βάρος με 36 ευρώ! )
Παράγγειλα για μένα το wagyu 450 gr., ο φίλος μου παρήγγειλε το Tomahawk, οι κοπέλλες μας πήραν το ριζόττο (τι να πω... ) και τον σολομό! (τι να ξαναπώ, στην Μέκκα των απίστευτων κρεάτων παράγγειλαν αυτά που παράγγειλαν λόγω διαίτης! Πήραν και μια σαλάτα για πρώτο ενώ εμείς παραγγείλαμε το προσούτο και την παρμεζάνα των 36 μηνών ωρίμανσης της Levoni με ένα εξαιρετικό Merlot (Chateau Julia). To προσούτο και η παρμεζάνα ήταν πάρα πολύ καλά και μας προετοίμασαν για την επόμενη φάση.
Ήρθε το ριζόττο το οποίο δεν δοκίμασα αλλά άρεσε πολύ στην φίλη μου, καθώς και σολομός τον οποίο απεχθάνομαι, τρώω μόνο καπνιστό και σπάνια βρίσκω καλό. Η άλλη φίλη μας είπε ότι ήταν πολύ καλό πιάτο. Και κατέφθασαν τα δικά μας! Το Tomahawk εντυπωσιακό καθώς και το δικό μου. Ωραία γαρνιτούρα και διακόσμηση στο πιάτο και ξεκινήσαμε με αγωνία!

Το τι νοιώσαμε αμφότεροι δεν περιγράφεται! άλλη κατάσταση, άλλος κόσμος, άλλο πράγμα! Το wagyu είχε απίστευτη γεύση, κάθε μπουκιά και ποίημα, και ο δικός μου έβγαζε αναστεναγμούς σαν την Μεγκ Ραιαν στην γνωστή σκηνή της ταινιας "Όταν ο Χάρυ γνώρισε την Σάλυ"! Οι γεύσεις ήταν εξωπραγματικές και απορώ γιατί δεν υπάρχει ακόμη ουρά σε αυτό το εστιατόριο! Πιθανό είναι νωρίς ακόμη, και μάλλον ο Ελληνας δεν ενδιαφέρεται για την εξαιρετική ποιότητα αυτών των κρεάτων και πηγαίνει είτε στο γνωστό κρεατάδικο που εδώ και χρόνια είναι ασφυκτικά γεμάτο χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο, είτε σε άλλα που το παίζουν! Το Prime Cut είναι άλλη κατάσταση! Εξαιρετικά κρέατα από μεγάλες και κορυφαίες φάρμες του κόσμου και αυτό που σου πουλάνε έιναι ότι καλύτερο υπάρχει στην Νέα Υόρκη και στο Λονδίνο! Ξεκάθαρη άποψη, κρέατα με ονοματεπώνυμο και όχι τα πειραγμένα δικά μας που τα σιτεύουν 100 ημέρες για να μαλακώσουν και στο τέλος σαπίζουν. Και οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές! Αυτοί που γνωρίζουν, ξέρουν το κόστος στην Νέα Υόρκη και στο Λονδίνο. Αν θες φιλέτο Ελληνικό, το πληρώνεις 26 ευρώ, είναι τεράστιο και μια χαρά αλλά εδώ μιλάμε για άλλα πράγματα!
Με 3 μπουκάλια κρασί και όλα τα προαναφερθέντα, πληρώσαμε 275 ευρώ και με απόδειξη! Φάγαμε βέβαια τα ακριβότερα γιατί η αδελφή μου την προηγούμενη βραδυά πλήρωσε 132 ευρώ για 4 άτομα αλλά με φιλέτα και tbone και ότι μπορείς να βρείς και αλλού. Εγώ θεώρησα ότι δειπνήσαμε απίστευτα και ιδιαίτερα φθηνά! Έχω πληρώσει λογαριασμούς για να φάω σιτεμένο ταπεινό μοσχάρι Θεσσαλίας και λουκάνικα μαύρου χοίρου με συκώτι που στοιχίζει 6 ευρώ το κιλό σε άλλο κρεατάδικο σχεδόν τα ίδια χρήματα! Νομίζω ότι εδώ θα μείνω όπως με προτρέπει και η Αρβανιτάκη.
Αν ξέρετε πραγματικά τι είναι αυτά τα κρέατα, αν δεν τα τρώτε καμμένα, αν προτίθεσθε να ξοδέψετε 60-70 ευρώ, θα φάτε θεικά! Αν απλά θέλετε να περάσετε μιά ήσυχη βραδυά με ωραία μουσική με χαμηλό κόστος και χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, παραγγείλετε ένα πολύ ωραίο Black angus burger (νομίζω 12-13 ευρώ πλήρες) ή ένα κοτόπουλο τεργιάκι. Πάντως η εμπειρία των πιάτων της τελευταίας σελίδας του καταλόγου, είναι ανεπανάληπτη!!!

31 Οκτ 2018

Είμαι λάτρης και γνώστης του καλού κρέατος οπότε
Ότι διαφήμιση δω σε έντυπη η ηλεκτρονική μορφή
Αυτόματα μου κεντρίζει το ενδιαφέρον. Κάπως έτσι έγινε και-
Με το prime cut.

Κάπου το είδα και αποφάσισα να το επισκεφτώ.
Αποφασίσαμε να πάμε ( με την παρέα μου) Σάββατο βράδυ.
Εύκολη προσέγγιση, άνετο παρκινγκ, ήσυχο και ήρεμο μέρος.
Καλή υποδοχή, ευγενέστατο προσωπικό, χαλαρή μουσική.
Το prime cut όντως σαν χώρος σε παραπέμπει σε
Αμερικάνικο steak house- όμορφος και καθαρός χώρος

Σε αμερικάνικο στυλ.

Επιλέξαμε από 1 rib eye -Uruguay’s-Australia-USA-και μια
Padania USA ήταν όλα εξαιρετικά.

Και η wine list δεν είναι κακή, μικρή και ενημερωμένη.

Με λίγα λογία για όλους τους meat lovers είναι η
Καλύτερη επιλογή.