Burgers και περιεργες γεύσεις

25 Απρ 2018

Οι κακές κριτικές. Οι κακές εντυπώσεις που ποτέ δεν βλέπουν το φως της δημοσιότητας και οι πιθανοί λόγοι πίσω από αυτό. Και δεν εννοώ μια κακή κριτική που καυτηριάζει το ότι 'δεν με κέρασαν τίποτε εκεί που πήγα και γι' αυτό βάζω 2 ή 3'. Αλίμονο αν κρίναμε μια επιχείριση μόνο από το κέρασμα που κάνει ή δεν κάνει, το επίπεδο θα έπεφτε πολύ χαμηλά. Μιλάω για την περίπτωση που το κακό, άθλιο, σαβούρα φαγητό καταλήγει στα σκουπίδια. Θα γράψεις ή δεν θα γράψεις;

Θα γράψω και θα πω ότι λυπάμαι πολύ και ότι μου δημιουργείται η εύλογη απορία, για πόσο ποιοτικούς ουρανίσκους μιλάμε ώστε να χαρακτηρίζουν αυτά τα μπέργκερ ως τα πιο εμπνευσμένα της πόλης συντηρώντας ένα μύθο γύρω από το όνομά τους.

Λυπάμαι βεβαίως και για μένα, που το είχα κατά νου να επισκεφθώ το κατάστημα του Κεραμεικού, έχοντας παρασυρθεί από όσα διάβαζα. Ώσπου σε μια Σαββατιάτικη βόλτα μου στο Χαλάνδρι, από αυτές που θες μόνο να περπατήσεις, απλά για να αποφορτιστείς, το βρήκα μπροστά μου, το παρατήρησα για λίγο και μπήκα, μαύρη ώρα και στιγμή.

Σαν εικόνα και φιλοσοφία πιθανόν μοιάζει αρκετά με του Κεραμεικού αλλά στο μικρότερο, με στυλ και στήσιμο που θα ευχόταν να θυμίζει την καντίνα που ζητάς μετά την βουτιά σου σε κάποια παραλία της Καραϊβικής. Τελικά, απλώς πρόκειται για το ντελιβεράδικο Big Kahuna των Β. Π. με κάποια ξύλινα deck για να φας επιτόπου αν θες. Οι τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές του άλλου καταστήματος, ίδιες για delivery, take away και dine in.
Ευτυχώς, γιατί αν μιλάμε για την ίδια ποιότητα σε τιμές + 5 - 8 ευρώ επάνω, έπρεπε να κλαίνε μανούλες τώρα.

Η παραγγελία μου ήταν πακέτο για το σπίτι, κινούμενη στις πιο απλές και ασφαλείς επιλογές του καταλόγου για έναν πρωτάρη Καχουνάριο. Οι κοπέλες στο ταμείο ήταν κάπως μουδιασμένες, ίσως γιατί ήταν μόνο λίγες μέρες που είχε ανοίξει το μαγαζί. Δυστυχώς όλη η παραγγελία, 4 στα 4, όχι απλά δεν καταναλώθηκε αλλά έφυγε για τα σκουπίδια, μαζί με τα 20 ευρώ. Ανοίγοντας τα αβανταδόρικα ομολογώ κουτιά τους στο σπίτι, συνέβησαν τα εξής:

- Oι french fries, σε large κιόλας μέγεθος, ήταν σε ένα κουτί μικρό σχετικά, γεμισμένο κατά το 1/3. Ποσότητα επιεικώς για γέλια, και οι ίδιες οι πατάτες από τις πιο αστείες που έχω δει, λεπτά ζαρωμένα και πανιασμένα πατατάκια, σαν τα στικς του Τσακίρη, μόνο που αυτά είναι απείρως καλύτερα και πιο τραγανά. ( 2,20 e ).

- H Samurai chimichanga περιγράφεται στο φυλλάδιο ως εξής: τραγανή chimichanga ψημένη σε panko με chili con carne, cheddar, pico de gallo και sour cream. Διαγράφουμε όλα μα όλα τα υλικά και περιγράφω τί βρήκα μέσα στο κουτί. Ένα μεγάλο στρογγυλό και όντως τραγανό ρολό τορτίγιας, γεμισμένο μόνο με κοκκινιστό κιμά, τον απλό, τίγκα στα ζουμιά και στο λάδι. Τίποτε άλλο. Το έκοψα στη μέση για να βεβαιωθώ ότι δεν κάνω λάθος στην έλλειψη των υλικών. Φάγαμε δύο μπουκιές και δεν μπορέσαμε περισσότερο, από την έντονη λαδίλα και την βαριά γεύση ( 5,50 e ).

- Δύο burgers Holy Ka Moa ( 2 χ 5,90 e ) περιγράφονται ως chicken burger με τηγανιτό κοτόπουλο σε μπαχαρικά Καραϊβικής, λιωμένο cheddar, coleslaw, jalapenos και tropical curry mayo. Κρατάω την υπέροχη φωτογραφία για ενθύμιο.
Το βασικό υλικό όχι στο ένα αλλά και στα 2 ήταν κατηγορίας 'ρετάλι από την Καπνικαρέας', και νομικώς απαγορεύεται να επεκταθώ περισσότερο. Όλο το υπόλοιπο 'καλλιτέχνημα' διαλύθηκε στα χέρια μας ενώ ήταν και μπουχτιστικά φορτωμένο με σάλτσες που δεν μύριζαν Quanto λουλούδια της άνοιξης. Κάτι ήθελε να κρύψει ο ποιητής.
Μέχρι εδώ μπορώ, και όποιος έχει καλπάζουσα φαντασία ας την αφήσει ελεύθερη.

Δηλώνω ότι σέβομαι, αν και δεν αντιλαμβάνομαι συχνά, τα διατροφικά γούστα των ανθρώπων, μιας και ο καθένας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες σε αυτό που του αρέσει, ενώ υπάρχει πάντα και ο παράγοντας τύχη. Στην συγκεκριμένη εμπειρία που είχα και καταγράφω, δεν υφίσταται περιθώριο σφάλματος και δεν έχω αδικήσει το μαγαζί.

Κάποιος που θα του συνέβαινε αυτό, θα τους τα γύρναγε πίσω έξω φρενών και θα παραφερόταν πριν ζητήσει πίσω τα χρήματά του. Εμείς το θεωρήσαμε μάταιο κόπο να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία παρατείνοντας το μαρτύριο.
Δεν ξέρω αν το υπόλοιπο μενού κρύβει καλύτερα πράγματα, πάντως εμείς δεν θα δώσουμε καμία δεύτερη ευκαιρία, ποτέ ξανά, για να το διαπιστώσουμε.

Χωρίς δεύτερη σκέψη, στη γεύση και στο vfm η βαθμολογία μου είναι 0.

14 Απρ 2018

Ξεπεταχτηκε και το μικρό αδερφάκι στην πιο in περιοχή (εστιατορικα) των Β. Π.

Χώρος (3/4):

Μικρος με 4 παγκους διπλούς ξύλινους με τραπέζια και λιγα ορθιων μπροστα απο το μαγαζί. Εξυπνα αλλά οικονομικά διακοσμημένος πιο πολυ goodys θυμίζει το στήσιμο (εαν εξαιρέσεις την διακοσμηση).

Γεύση (4/4):

Ο κατάλογος μικρότερος απο τον μεγάλο αδερφό στον Κεραμεικό. Ειμασταν 4 ενηλικες,2 παιδάκια και 1 φαγητό. Δοκιμασαμε:

Κεφτεδακια Κροκοδειλου με τσενταρ (9/10)

Πατατες τηγανιτές απλές (2 μεριδες) 8/10

Πατατες τηγανιτές με cheddar (8/19)

Samurai Chimincaga (7.5/10)

Chicken Chiminchaga (8/10)

Nuggets φρέσκου ανανά Tropical Pineapple express (8.5/10)

Μια chicken salad (8/10)

65 napkins burger μοσχαρίσιο (8/10)

Big Kahuna burger με φιλέτο αστακού (5/10)

Fast food burger με φιλέτο στρουθοκαμηλου (8.5/10)

Jules Winnfield burger με διπλό μπιφτέκι (8.5/10)

2 brownie (8/10)

Pecan pie tart (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Self service ειναι οποτε δεν μπορώ να κρίνω πολλά απλά θα πω οτι μια μικρη καθυστέρηση υπήρξε, μια αγνοια της κοπελας στο ταμειο εαν υπηρχαν κεφτεδάκια η όχι καθως και μια ασκοπη αναμονή να περιμενουμε να ολοκληρωσει την παραγγελία για να πάρουμε τους δισκους ενω θα μπορούσαμε να παρουμε οτι ετοιμαζόταν

Κατα τα αλλα φυσιολογικες ηταν οι κοπέλες και ειχε γενικά η κουζίνα γυρω στα 6 άτομα.

Value for money (4/4):

Για ολα τα παραπανω μαζι με νερά και αναψυκτικά πληρωσαμε γυρω στα 70 ευρώ. Το ποσο ειναι ακρως φυσιολογικο για αυτα που φάγαμε.

Συμπέρασμα:

Το συστήνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσετε. Ειναι κάτι έξυπνο και διαφορετικό σε πολυ προσιτες τιμές.