16 Απρ 2018

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για τα Δυτικά Προάστια έμαθα για τη Φαμελιά, τα άρθρα μιλούσαν για ένα ρακάδικο-καφενείο με καλό σέρβις, συμπαθητικο και πολυ φαγητό σε έναν πεζόδρομο του Περιστερίου.

Βραδάκι καθημερινής το επισκεφτήκαμε δύο άτομα. Βρίσκεται σε ένα ήσυχο σημείο του Περιστερίου (πολυ κοντά στην πασίγνωστη Arch), το παρκάρισμα για εμάς τη συγεκριμένη μέρα δεν απετέλεσα πρόβλημα.

Ο χώρος έχει αρκετά στριμωγμένα τραπεζάκια, τα οποία κινούνται στη λόγικη της μεγάλης παρέας. Γύρω στις 9 Πέμπτη βράδυ και είχε αρκετό κόσμο, αργότερα γέμισε. Ένα θέμα ήταν ότι τα ρούχα μας είχαν μια άσχημη μυρωδιά φεύγοντας (συνδυασμό κάπνας και φαγητού), αν και όσο είμασταν εκεί δεν μας ενόχλησε.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ταχύτατη(παρά τις αναφορές στο κατα τα άλλα συμπαθές νησί της Ικαρίας), με χαμόγελο, διάθεση και τα κατάλληλα αστειάκια. Κερασματάκι δεν υπήρχε, αλλά σε τέτοια μαγαζιά δεν το περιμένεις κιόλας. Πάντως το νεράκι ανανεώθηκε, το ίδιο και ο πάγος (πριν καν τελειώσουν).

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, οι περισσότερες με κρεατικά, μερικά ορεκτικά,5-6 σαλάτες και 2-3 θαλασσινά.

Εμείς δοκιμάσαμε:

-τυροπιτάκια φαμελιάς, ωραίο «άλαδο» φύλλο αν και τηγανιτά, (4,00ευρώ).
-Τζατζίκι απαραίτητο συνοδευτικό, οχι πολύ βαρυ, συμπαθητικό (3,00ευρώ).
-ποικιλία 2ατόμων (13,00 ευρω) πραγματικά είναι αρκετά χορταστική για 2-3 ατομα και πλήρης. Περιλαμβάνει λουκάνικο, κοτόπουλο, μπιφτέκια σε μεγάλες ποσότητες, πιτούλες, πολλές πατάτες τηγανιτές, αγγουράκι-ντοματούλα και τυροπιτάκια(που μας άρεσαν τόσο που τα πήραμε και ξεχωριστά). Όλα είναι καλοψημένα και γευστικά. Δεν καταφέραμε να την τελείωσουμε.

Ήπιαμε ούζο και τσίπουρο (χύμα). Προσωπικά δοκίμασα το ούζο τους που δεν με άφησε απόλυτα ικανοποιημένη, πάντως είναι αρκετα οικονομικά.

Δώσαμε περίπου 16ευρώ το άτομο τρώγοντας και πίνοντας υπερβολικά, μια πιο φυσιολογική παρέα θα έδινε τα μισά.

Εν ολίγοις είναι ένα μαγαζί που προτείνεται εάν κινείστε εκεί γύρω, βέβαια συνειδητοποιημένα ότι δεν πρόκειται να φάτε κατι εξαιρετικό σε φοβερό περιβάλλον, αλλά να περάσετε κάποιες ευχάριστες ώρες με την παρέα σας.

Προσωπικά θα το επέλεγα ξανά και σίγουρα σε σχέση με ότι έχω δοκιμάσει στον ανταγωνισμό.

09 Ιούλ 2018

Βρίσκεται πάνω στον πεζόδρομο του Περιστερίου, κοντά σε άλλα 2-3 μαγαζιά που είναι και αυτά για μεζέ και κρασάκι.

Διαλέξαμε να καθήσουμε στη Φαμελιά, γιατί όποτε είχε τύχει να περάσουμε από εκεί, είχε πάντα κόσμο. Ήμαστε 3 ζευγάρια και προτιμήσαμε τα τραπεζάκια που έχουν έξω πάνω στον πεζόδρομο, για να έχουμε το χώρο μας. Δοκιμάσαμε διάφορα μεζεκλίκια και ήταν όλα πολύ νόστιμα.

Ήπιαμε μπύρες τελικά (αρκετές! ), λόγω ζέστης οι οποίες μάλιστα ήταν στην ιδανική θερμοκρασία! Το σέρβις ήταν ευγενέστατο και οι τιμές τους πολύ λογικές. Έχουμε πει ότι θα ξαναπάμε.