Ελληνική κουζίνα με Πολίτικες επιρροές, ειδικότητα στο κεμπάπ και με μεγάλη ποικιλία μεζέδων.

10 Ιαν 2019

Στην Πεύκη στο παλιό Μπαχαρι βρεθήκαμε μεγάλη παρέα Σάββατο μεσημέρι.

Χώρος (3/4):

Καθαρός, καινούργιος, άνετος και με ωραία διαφορετική απο τα υπόλοιπα Κεμπαπτζίδικα διακόσμηση.

Καλή αυλιτσα και για το καλοκαίρι περιξ του μαγαζιού.

Γεύση (3/4):

Μεγάλη ποικιλία πιάτων με έμφαση στα κρεατικά.

Δοκιμάσαμε:

Κολοκυθάκια στικ (6.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (8/10)

Μανιτάρια πλευρώτους στην σχάρα (7.5/10)

Σαλάτα Μπριγκάντα (7.5/10)

Σαλάτα χωριάτικη (7/10)

Κεμπάπ πολίτικο (7.5/10)

Κεμπαπ γιαουρτλού (8/10)

Κεμπαπ κοτόπουλου (8/10)

Κοτόπουλο μαριναρισμένο στη σούβλα (7/10)

Μπιφτέκια σχάρας (7.5/10)

Μπριζολάκια χοιρινά (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Φιλικοί και άμεσοι στα αιτήματα μας. Το μόνο φαουλ οτι σε ορισμένα κυρίως υπήρχε καθυστέρηση φτάνοντας ακομα και 10 λεπτά απο κάποια πρώτα. Ήταν όμως τόσο καλή η εμπειρία που τους το χαρίζουμε το λάθος αυτό.

Value for money (3/4):

Δεν θα το έλεγα ακριβό ουτε φθηνό όμως θεωρώ ότι δεν φεύγεις με δυσαρέσκεια οτι πλήρωσες πολλά και δεν έφαγες καλά.

Τα κυρίως κυμαίνονται απο τα 8 ευρώ μέχρι τα 15 ευρώ το πιο ακριβό.

Συμπέρασμα:

Ωραίος χώρος, σχετικά εύκολο παρκάρισμα, γενικά ενα μαγαζί που προσφέρει κεμπάπ (μια απο τα ίδια) αλλά λίγο διαφορετικό στα όλα του!!

Στην 3η προσπάθεια τα κατάφερα!
Κατάφερα να βρω ελεύθερο τραπέζι για 4 άτομα στην Μπριγκάντα (επιτέλους).
Φλερτάρω αρκετό καιρό με την ιδέα να δοκιμάσω τη (σχετικά) νέα άφιξη στην περιοχή της Πεύκης, οι προηγούμενες 2 απόπειρες απέτυχαν λόγω μη διαθεσιμότητας.

Κυριακή μεσημέρι φτάνουμε έξω από τη μονοκατοικία που στεγάζει τη Μπριγκάντα (μετάφραση στα ελληνικά = ταξιαρχία) και σκέφτομαι ότι και το καλοκαιράκι θα είναι μια καλή πρόταση εάν βρίσκομαι στην περιοχή, μιας και διαθέτει μεγαλούτσικη αυλή.
Προχωράμε στο εσωτερικό το οποίο αποτελείται από 2 επίπεδα, την ασφυκτικά γεμάτη “πάνω” σάλα και το χώρο περιμετρικά της αυλής, ένα επίπεδο (δηλαδή 5-6 σκαλιά) πιο κάτω.

Ενημερώνουμε για το reservation που έχουμε κάνει και μας δείχνουν το τραπέζι μας στο όριο της εξώπορτας. Εκφράζουμε τη δυσαρέσκειά μας και αμέσως μας τοποθετούν σε ένα κάπως καλύτερο (χωροταξικά), το ίδιο όμως στριμωγμένο με όλα τα υπόλοιπα.
Η αλήθεια είναι ότι -εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων- στην Ελλάδα στους χώροι εστίασης τοποθετούνται πολλαπλάσια τραπεζοκαθίσματα από το επιτρεπόμενο όριο (1,20τμ διά οφέλειμο χώρο καταστήματος), με αποτέλεσμα τη μόνιμη σαρδελοποίηση των πελατών που δεν μπορούν να ευχαρηστηθούν το φαγοπότι τους. Και το παράπονο αυτό δεν το εκφράζω μόνο για την Μπριγκάντα αλλά για το 99% του κανόνα!

Ίσως είναι και το μοναδικό που με ενόχλησε στην Μπριγκάντα.

Γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν καταπληκτικά.
Το στρωμένο τραπέζι, τα σερβίτσια, η ερώτηση εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, εάν θέλουμε ψωμί (εξ ου και η χρέωση κουβερ) ή όχι, η άμεση εξυπηρέτηση σε ότι ζητήσαμε, η χρονική αρμονία σερβιρίσματος των πιάτων μας, οι γεύσεις, όλα μα όλα....

Μόλις καθίσαμε, κέρασμα λικεράκι, πικάντικα παξιμαδάκια και μία γιαουρτοτυροσως.
Μελέτη ιδιαίτερη δεν απαιτείται στο menu, έχει μία σελίδα με ορεκτικά, μία με σαλάτες και 2 σελίδες με κυρίως πιάτα (με βάση το κρέας, ωστόσο προσφέρει και 1-2 χορτοφαγικές επιλογές).

Οι αποφάσεις μας γρήγορες, μιας και πεινούσαμε, 5 λεπτά αφού καθίσαμε λοιπόν δώσαμε και την παραγγελία μας.

1 σαλάτα μπριγκάντα, η οποία αποτελείται από baby σπανάκι, ροκα, λόλα, καραμελωμένα σύκα, μανούρι και βαλεριάνα. Νόστιμη, φρέσκια και δροσερή.

1 φάβα μετριότατη σε γεύση, παρόλο που σερβιρίστηκε πασπαλισμένη με κρεμυδάκι και μαιντανό. Έλειπε εντελώς το αλατοπίπερο και παρόλο που προσθέσαμε επιπλέον πιπέρι δε διορθώθηκε η επίπεδη γεύση, με αποτέλεσμα να μείνει σχεδόν άθικτη.

1 κεμπάπ με πιτούλες, πατάτες και ντομάτα
1 σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια με πατάτες τηγανητές, πολύ καλό ψήσιμο με το ζουμί της.
Εντύπωση μου έκανε ότι δεν είχε σχεδόν καθόλου κόκαλο (συνήθως 1/4 της μερίδας είναι κόκαλο).
2 μερίδες μαριναρισμένο κοτόπουλο (επιλέξαμε να το συνοδεύει ρύζι, μιας και στη Μ. επιλέγει ο πελάτης τη συνοδεία του πιάτου του και μπράβο τους). Το κοτόπουλο ήταν αφρός, εκπληκτικά ψημένο, μαριναρισμένο αλλά καθόλου καυτερό, φαγώθηκε μέχρι τελικής πτώσεως.

Ήπιαμε και το λευκό κρασάκι μας (χύμα λευκό Τυρνάβου, καλό)

Λογαριασμός στα euro 54,00 πολύ καλό vfm για την ποιότητα φαγητού, ψησίματος και μέγεθος μερίδων.

Εγκρίνεται και προτείνεται!

20 Μαι 2018

Η Μπριγκάντα είναι νέα άφιξη στην ήσυχη Πεύκη, πιο κοντά στην έννοια του ταβερνομεζεδοπωλείου και λιγότερο σε αυτή του kebab grill house που αναγράφει η επιγραφή της εισόδου. Το διευκρινίζω προς αποφυγή πιθανής σύγχυσης ως προς το μενού (βλ. etable με τις τιμές του), καθώς το μαγαζί δεν σερβίρει σουβλάκια. Μιας και είναι η πρώτη του κριτική εδώ, νομίζω θα μου συγχωρήσετε τη σχετική φλυαρία.

Η προηγούμενη χρήση ανήκε στο Μπαχάρι, που ατυχώς βάλτωσε και έκλεισε. Το θυμόμουν σκοτεινό και ερημικό, καθώς παλαιότερα σύχναζα στην περιοχή και πέρναγα τακτικά από εκεί. Στο σήμερα, θαυμάσαμε την ολική και θεαματική ανακαίνιση του οικήματος ( μια υπέροχη αστική μονοκατοικία με τον κήπο της ) όπου, υπό νέα ιδιοκτησία, έχει γίνει εξαίρετη δουλειά μέσα-έξω.

Στις 2 μεγάλες αίθουσες που δεσπόζουν περιμετρικά, ήταν όλα πεντακάθαρα, με τάξη, καλαισθησία, προσοχή στη λεπτομέρεια και χωρίς εξτραβαγκάντζες, εξίσου περιποιημένος και ο κήπος τους. Σίγουρα ένας ευχάριστος άνετος χώρος, λειτουργίας μόλις λίγων εβδομάδων που εύχομαι να συνεχίσει δυναμικά, σε μια γειτονιά χωρίς άλλες αξιόλογες προτάσεις φαγητού.

Εμείς 4 άτομα, θέλοντας να βγούμε κάπου κοντά για τσιμπολόγημα και κρασάκι, αλλά όχι κάπου που να έχουμε ξαναπάει, προτιμήσαμε την φροντισμένη αυλή του ένα βράδυ του Απρίλη που σήκωνε κοντομάνικο, κάνοντας και την σχετική κράτηση με το bonus του 15%.
Πείτε με περίεργη, αλλά εμένα μου θύμισε εξοχή ο συνθετικός χλοοτάπητας που έχουν τοποθετήσει αλλά και οι τέντες που προφυλάσσουν τα κεφάλια μας από τα πετεινά του ουρανού και τις... δραστηριότητές τους, στην περιοχή που κατεξοχήν φημίζεται για τα πεύκα της. Προτιμώ να τρώω ήσυχη παρά να κοιτάω το φεγγάρι!

Στην εξυπηρέτηση έχουν δώσει μεγάλο βάρος και φάνηκε από την αρχή ως το τέλος. Ο εξόχως επικοινωνιακός σερβιτόρος μας, έδειχνε ότι κατέχει και απολαμβάνει τη δουλειά του, ήταν επεξηγηματικός, σβέλτος, ευχάριστος, έκανε τις προτάσεις του, μας σταμάτησε όταν έπρεπε, έφερε με ροή τα πιάτα και τα μάζεψε στο σωστό χρόνο, έδειχνε γενικά ένα ενδιαφέρον, ήταν εκεί. Το 3 το βάζω για να μην επαναπαυθούν και εύχομαι πραγματικά να συναντάω τέτοιο καλό σέρβις γενικότερα, με διάρκεια πέρα από τις πρώτες μέρες και τα παρθενικά βήματα μιας επιχείρισης. Πάντως έχουν ξεκινήσει καλά!

Μου άρεσαν πολύ:
- Οι υφασμάτινες πετσετούλες τους και όλα τα σερβίτσια τους.
- Οι κανάτες με παγωμένο νερό που πηγαινοέρχονταν και το όχι επιβεβλημένο εμφιαλωμένο.
- Το τίμιο καλωσόρισμά τους, το οποίο ήταν όντως καλωσόρισμα, χωρίς καμουφλάζ χρεώσεων κουβέρ, ούτε καν στην χρέωση του ψωμιού. Όπου ψωμί, ένα πανέρι με αρκετές φέτες χωριάτικου ψημένου με λαδορίγανη και φιξ χρέωση 0,50 λεπτά, όχι ανά άτομο, συνολική. Έχω αιώνες να δω κάτι τέτοιο σε εστιατόριο, γιατί το "γδάρσιμο" με το καλησπέρα δεν είναι και ευχάριστο. Η ψωμού της παρέας έκανε πάρτυ με την φάβα και το ψωμάκι αυτό.
Και όπου καλωσόρισμα, μικρά σταρένια παξιμαδάκια με ντιπ τυριού ( κατίκι Δομοκού ) και 4 σφηνάκια Μαυροδάφνης. Συγχαρητήρια κύριοι!
- Η διακριτική παρουσία του αφεντικού, που φρόντισε να φτάνει η μουσική απαλά μέχρι έξω στην αυλή, ενδιαφέρθηκε να ακούσει γνώμες από όλα τα τραπέζια ( ήταν αρκετά, αν και αρχή ), κέρασε άλλο ένα μισόκιλο κρασί από αυτό που πίναμε ( χύμα ροζέ Μοσχάτο Τυρνάβου, γλύκιζε ελαφρά, 500 μλ στα 4 e ).
- Οι αρκετά γενναιόδωρες μερίδες τους σε προσγειωμένες τιμές, το γεγονός ότι όλα, όπως μας είπαν, φτιάχνονται μέσα στο μαγαζί από τους ίδιους, η ποικιλία στο μενού ( κατά βάση κρεατοκεντρικό ) και το ότι τα περισσότερα ήταν νοστιμότατα, άρα καλή πρώτη ύλη.
- Το κέρασμα στο τέλος, μεγάλα κομμάτια μωσαϊκό, πολυφορεμένο αλλά τουλάχιστον φρεσκότατο ( το μπισκότο έκανε κρακ ).

Μικρές καλοπροαίρετες προτάσεις για βελτίωση:
- Όχι τόση υπερβολή στο λάδι και στο κρασί-μπαχαρικά στην τηγανιά κοτόπουλο. Ήταν με διαλεχτά κομμάτια κρέατος και καλοφτιαγμένη, αλλά πίκριζε λίγο από τα μπαχάρια και μπούκωνε με το παραπάνω λάδι της.
- Όχι τόσο balsamico στη σαλάτα Mπριγκάντα, μια διαφορετική βινεγκρέτ πιο τεχνικά τοποθετημένη ( ίσως λάδι, μέλι, μουστάρδα, λεμόνι; ) θα την απογείωνε και οπτικά και γευστικά.
- Οι πίτες στα κυρίως, μου φάνηκαν αχρείαστες, όταν σερβίρεται αυτό το υπέροχο ψωμί. Αν δεν αφαιρεθούν, θα ήταν προτιμότερες στο πλάι του πιάτου ( πιο τραγανές ).
- Γενική εντύπωση για τα κρεατικά που δοκιμάσαμε, τους έλειπε αρκετό αλάτι που βάλαμε από πάνω και ήθελαν λίγο περισσότερο ψήσιμο ( ήταν τρυφερά, θα τα ήθελα λίγο πιο ξεροψημένα, να ακούω την καρβουνίλα ).

Πιο συγκεκριμένα λοιπόν, πήραμε τηγανιτές πατάτες, φρέσκιες και τραγανές, καλή μερίδα ( 2,80 e ) και μια εξαιρετική φάβα ( 4 e ) που αυτός που τη φτιάχνει είναι μεγάλος μάγκας, γιατί είχε το λάδι της (ζητήσαμε και έξτρα-δωρεάν! ) και σε αφθονία ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, κάπαρη και μαιντανό, πέραν όμως αυτών είχε υφή λεία και βελούδινη!
Επίσης η σαλάτα Μπριγκάντα ( 7,5 e ) με iceberg, ρόκα, σπανάκι, βαλεριάνα, μανούρι τριμμένο, θα το προτιμούσα ολόκληρο, σύκο και τραγανά ξηροκάρπια. Φρέσκια, αρκετή και ευχάριστη, πλην της προφανούς αδυναμίας στη σως που ανέφερα, με άλλο ντρέσινγκ θα ανέβει σκαλοπάτι.
Η φέτα με μέλι και σουσάμι, στο φακελάκι της, απέσπασε διθύραμβους. Νόστιμη πικάντικη φέτα, τραγανό το φύλλο, ωραίο τηγάνισμα, πυκνό μέλι, πιο μεγάλη από αλλού ( 5,50 e ), ενώ και η τηγανιά κοτόπουλο (πιπεριές+σάλτσα ντομάτας) άρεσε και άνετα στέκεται ως κυρίως πιατάκι μαζί με λίγες πατάτες μέσα να ποτίσουν - πέραν της αστοχίας που ανέφερα πιο πάνω. Πάντως ήταν προσεγμένη και με τιμή 5,50 e.

Στα κυρίως, σωστή κίνηση η δυνατότητα επιλογής συνοδευτικού, έτσι για τα χοιρινά μπριζολάκια και το μοσχάρι γάλακτος στη σούβλα επιλέχθηκαν οι τηγ. πατάτες ( κλασικούρες αιώνιοι... ) ενώ το δικό μου σις χοιρινό στη σούβλα το ζήτησα με ψητά λαχανικά ( λιγότερο balsamico παιδιά! ).
Γευστικά ήταν σε καλό επίπεδο, μπορούν και καλύτερα, με πιο σωστό seasoning και προσεκτικότερο ψήσιμο. Εμένα δεν μου ταίριαξαν οι 2 σως πάνω στο χοιρινό μου, θα τις προτιμούσα στο πλάι. Το μπόλικο λεμονάκι συνήθως μου αρκεί σε ένα κρεατάκι ξεροψημένο. Τιμές αντίστοιχα με τη σειρά που τα αναφέρω 6,80, 12, και 7,20 ευρώ.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί ( το 1/2 κερασμένο ) και ο λογαριασμός μετά την έκπτωση διαμορφώθηκε στα 47 ευρώ για τους 4 μας, με κανονική απόδειξη. Οι άνωθι τιμές είναι οι αρχικές.
Συνολικά ήταν μια πολύ ευχάριστη παρείστικη βραδιά και οι εντυπώσεις θετικές. Η κουζίνα τους κινείται σε γνώριμα μονοπάτια και δεν απογοητεύει. Οι όποιες παρατηρήσεις κάνω, είναι προς τη θετική κατεύθυνση και εικάζω ότι μέσα στο καλοκαίρι θα επαναλάβουμε την επίσκεψη.

Εξάλλου είμαστε και κοντά. Και όπως πρεσβεύω πάντα, τα μαγαζιά της γειτονιάς μας που αξίζουν, πρέπει να απολαμβάνουν την στήριξή μας.

Track 4, σε ανθισμένες αυλές και νησιά,
https: //www. youtube. com/watch?v=ILjI87FUJBM
ΠΥΞ ΛΑΞ - Τί είναι αυτό που μας ενώνει ΟΑΚΑ 13-7-2011 γιατί ήμουν κι εγώ εκεί.

04 Ιαν 2019

Χώρος όμορφος και περιποιημένος σε ήσυχη γειτονιά.

Μουσική καλή και στη σωστή ένταση.

Σερβιτόροι ευγενικοί, εξυπηρετικοί και επεξηγηματικοί. Τα φαγητά ήρθαν γρήγορα.

Το μενού είχε διάφορα χωρίς ο κατάλογος να είναι ιδιαίτερα μακρύς, πράγμα καλό.
Στην αρχή φέρνουν παξιμάδια αφράτα με μια σως δροσερή και γλυκό κρασάκι. Όλα πολύ καλά. Σε ρωτάνε αν θες εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα.

Από ορεκτικά πήραμε φρέσκες τηγανητές πατάτες και μελιτζανοσαλάτα. Οι πατάτες σωστά τηγανισμένες χωρίς να βγάζουν "λαδίλα". Η μελιτζανοσαλάτα πολύ ωραία με ψιλοκομμένη πιπεριά Φλωρίνης. Από κυρίως κεμπάπ και μαριναρισμένο χοιρινό σούβλας που μπορείς να το συνοδεύσεις με ρύζι, πατάτες, ψητά λαχανικά ή πουρέ. Διαλέξαμε πουρέ ο οποίος δεν ήταν έτοιμος αλλά φτιαγμένος με κανονική πατάτα. Όλα εξαιρετικά, σωστά ψημένα και νόστιμα. Τα συνοδευσαμε με κρασί που ήταν καλό.

Στο τέλος γλυκό μωσαϊκό κέρασμα. Μια χαρά.
Πληρώσαμε περίπου 15 ευρώ το ατομο για τα παραπάνω.

Ο κατάλογος είχε διάφορα κρεατικά, συκώτι, μπριζόλες μοσχαρίσιος, χοιρινες των 500 γρ και πολλά άλλα. Ανάλογα με το τι θα πάρεις οι τιμές κυμαίνονται. Παϊδάκια στο μισό κιλό 15 ευρώ.

Θεωρώ τις τιμές εξαιρετικές για την ποιότητα και τη γεύση, δεδομένου ότι σε απλή χασαποταβέρνα πληρώνεις τα ίδια.

Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα.

19 Σεπ 2018

Μας το είχαν συστήσει φίλοι μας σαν ένα πολύ καλό μαγαζί με εξαιρετική ποιότητα φαγητού. Το επισκεφτήκαμε λοιπόν Παρασκευή βράδυ (μια ζεστή μέρα αρχές Σεπτέμβρη) και πραγματικά εντυπωσιαστήκαμε από την εξαιρετική ποιότητα φαγητού, την άμεση εξυπηρέτηση, τις προσιτές τιμές και το όμορφο και φροντισμένο περιβάλλον.

Ήμασταν 4 άτομα και καθήσαμε σε ένα τραπέζι έξω στον κήπο (το είχαμε κλείσει τηλεφωνικά από πριν). Για το καλωσόρισμα, μας έφεραν νόστιμα παξιμαδάκια με σως τυριού και σφηνάκια στυλ σανγκρία.

Παραγγείλαμε: 1 σαλάτα Βόσπορος (πολύ ωραία και εντυπωσιακά γευστική, καλοφτιαγμένη με φρέσκα υλικά), 1 κολοκυθάκια sticks (καταπληκτικά, πεντανόστιμα όμοιά τους δεν έχουμε ξαναφάει, με υπέροχη σώς), 1 πατάτες τηγανητές με κόκκινη σάλτσα και τυρί φέτα (πολύ ωραία δεμένα μεταξύ τους), 1 μικρή ποικιλία διαφόρων κρεατικών (πολύ πλούσια και υπεραρκετή για 2 άτομα) με ωραία ψημένα και νόστιμα κρεατικά, το κεμπάπ καταπληκτικό πάρα πολύ ωραίο, όλα τα διάφορα μπριζολάκια στο πιάτο υπέροχα και καλοψημένα, υστερούσε μόνο το λουκάνικο σε γεύση), 1 μερίδα μπριζολάκια χοιρινά (υπέροχα σε γεύση, πεντανόστιμα, μαλακά και καλοψημένα) γαρνιρισμένα με συνοδευτικό επιλογής (εμείς διαλέξαμε πουρέ, ωραίος μεν αλλά υστερούσε λίγο σε γεύση γιατί ήταν κάπως «λεμονάτος», ίσως θα έπρεπε να πάρουμε ένα άλλο συνοδευτικό), ½ κιλό άσπρο κρασί χύμα Τυρνάβου (πολύ καλό) και ¼ κόκκινο Τυρνάβου (πολύ καλό), και ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη.

Για όλα αυτά πληρώσαμε €43 και φάγαμε και οι 4 πολύ καλά. Στο τέλος, μας κέρασαν σως γιαουρτιού (πολύ ελαφριά και γευστική) με βύσσινο. Το σέρβις εξαιρετικό, άμεσο και γρήγορο (αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο) και πολύ φιλικό. Ο χώρος έξω στον κήπο όμορφος και άνετος.

Γενικά η εντύπωσή μας από το εν λόγω μαγαζί ήταν πολύ καλή και μας άρεσε οπότε και θα το ξαναεπισκεφτούμε με την πρώτη ευκαιρία. Το μαγαζί έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό σε αυτή την κατηγορία εστίασης με την εξαιρετική ποιότητά του, τις προσιτές τιμές και το όμορφο περιβάλλον. Με λίγα λόγια, αν το επισκεφτείς μαζί με την παρέα σου ή τους φίλους σου, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο και θα τους εντυπωσιάσει.

Έκπτωση μέχρι 15%

Αθανασίου Διάκου 12 Πεύκη