Brunch - Steak - Sushi

01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ και μετά από χαλαρή βόλτα αποφασίζουμε 2 άτομα να επισκεφθούμε το Uniqko. Το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το Corks and Forks που πλέον έχει μονιμοποιηθεί και έχει τη δική του σταθερή πελατεία. Μικρό, στενό μαγαζί, χωρίς τη δυνατότητα να απολαύσεις τη θέα στη μαρίνα στο κάτω επίπεδο. Επειδή υπάρχει όμως σκάλα και για πατάρι, νομίζω πως πάνω ίσως έχετε καλύτερες πιθανότητες.

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους χρήστες.

Καθαρός χώρος, αρκετό ξύλο, με βιομηχανικά στοιχεία και με sushi chef να δεσπόζει σε εμφανές σημείο. Όπως μπαίνετε δεξιά σας, θα δείτε δίπλα από την σκάλα που προανέφερα έναν μπλε τοίχο "διακοσμημένο" σε στυλ... ανθρώπου (μάτια και μύτη). Εγώ τουλάχιστον αυτόν τον συνειρμό έκανα. Καλά σερβίτσια, νέα άφθαρτα τραπεζοκαθίσματα. Περιβάλλον πολιτισμένο, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πως ταιριάζει απόλυτα στα γούστα των Ελλήνων.

Η επίσκεψη έγινε 31/3/2019 και δυστυχώς εκείνη την ώρα (22.15) αποτελούσαμε το μοναδικό τραπέζι. Χωρίς να γνωρίζω τι κάνουν στις υπόλοιπες μέρες τις εβδομάδας, ρισκάρω να πω ότι το μεγαλύτερο μείον του Uniqko (μετά το παρκάρισμα) είναι το σημείο που βρίσκεται και η... πρόσοψη του. Ακριβώς μετά από στροφή, όχι όμως μαγαζί γωνία, χάνει και από το Corks μιας και το Corks έχει τοποθετήσει σταντ εξωτερικά και κερδίζει το βλέμμα σου. Να σημειώσω επίσης πως παλαιότερα στον ίδιο χώρο δεν είχαν καταφέρει να διακριθούν και άλλες επιχειρήσεις εστίασης. Αν δεν κάνω λάθος, στις αρχές της τρέχουσας δεκαετίας υπήρξε και το Καρσί, με ιδιαίτερα καλές κριτικές τότε στο Ask.

Στο Uniqko μπορείτε να απολαύσετε brunch, φαγητό αλλά και έναν απλό καφέ. Οι επιλογές αρκετές χωρίς να κουράζουν.5 σαλάτες,8 ορεκτικά,3 μπέργκερ και 2 σάντουιτς, κάποιες επιλογές σε ζυμαρικά (συν το ριζότο) και κρεατικές επιλογές όπως rib-eye (18 ευρώ), striploin (20 ευρώ), φιλέ μινιόν (22 ευρώ) και porterhouse στα 50 ευρώ/2 άτομα τα 1000 γραμμάρια.

Υπάρχουν και επιλογές σε σούσι, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν δοκίμασα. Είδα όμως τον Ασιάτη σεφ να δημιουργεί συνεχώς και να φεύγουν με γοργούς ρυθμούς από το μαγαζί χάρτινες σακούλες (για ντελίβερι υποθέτω).

Εμείς παίξαμε στη μέση και ξεκινήσαμε με:

- Upstate salad στα 7 ευρώ. Σαλάτα εποχής με φρεσκότατες πρασινάδες στο κέντρο, επαρκώς "ζωντανές" με καλό λάδι,2 μπαλίτσες κατσικίσιου τυριού σε κρούστα φυστικιού Αιγίνης τοποθετημένες διαγώνια και νόστιμη μαρμελάδα μήλου. Εγώ θα τη χαρακτήριζα πουρέ πάντως. Η μόνη παρατήρηση μου είναι πως θα ήθελα έναν συνδυασμό πιο σπιρτόζικο ώστε να ανακατευτούν τα υλικά. Αξιοπρεπής όπως και να έχει.

- Times Square Macaroni and cheese στα 6 ευρώ. Έρχεται σε τηγανάκι, πλούσιο σε γεύση, μιας και η κρούστα τυριού τσένταρ είναι υπερπληθωρική σε όλο το μήκος του σκεύους. Κλασικό Νεοϋορκέζικο πιάτο, που το πληρώνεις 40% πιο ακριβά στον τόπο του. Ικανοποιητικό!

- Mulberry Street Melted Mozzarella στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα από το αγαπημένο μου τυρί, απλωμένη σε βάση γλυκιάς σάλτσας τομάτας. Τραγανή κρούστα, ιδανικά λιωμένο τυρί. Value for money πιάτο αν υπολογίσουμε την αξία του κύριου υλικού.

- Ριζότο με άγρια μανιτάρια, λάδι τρούφας και παρμεζάνα στα 11 ευρώ. ΜαστερΣεφική παρουσίαση με μπισκότο παρμεζάνας στην κορυφή του πιάτου. Νόστιμη, βαθιά γεύση λόγω λαδιού τρούφας, πολύ καλά χυλωμένο. Δεν μου επιτρέπεται να πω την ατάκα που ακούστηκε στο τραπέζι, σίγουρα όμως κέρδισε καλά σχόλια. Στα υλικά αναφέρεται και ο αρακάς, ζητήσαμε ευγενικά να μην χρησιμοποιηθεί στην παρασκευή του πιάτου.

- Νερό εμφιαλωμένο στα 3 ευρώ, μας ρώτησαν όμως αν επιθυμούμε και βρύσης.
- Μπύρα Νήσος στα 4 ευρώ/330 μλ.

- Brooklyn Cheesecake στα 6 ευρώ. Ελαφρώς πιο νόστιμο από τα συνηθισμένα μιας και ήταν πιο συμπαγές και μου άφησε περισσότερη αίσθηση τυριού από τα συνηθισμένα που … σαντυγοφέρνουν. Η φράουλα τόση όση χρειάζεται για να μην κριθεί το γλυκο μονότονο, με κομμάτια φράουλας. Ότι πρέπει για 2 άτομα.

Η εξυπηρέτηση καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς από τη νεαρή κοπέλα ήταν ευγενέστατη, γρήγορη. Ακριβώς ότι χρειάζεται μια επιχείρηση ώστε να απολαύσει το δείπνο του διακριτικά ένας πελάτης. Συμφωνώ με την πρόσφατη κριτική της TOMIE.

Για να κλείσω την κριτική μου θα πω πως σε γενικές γραμμές το Uniqko σε άλλο σημείο θα ήταν πιο γνωστό. Η βαθμολογία μου είναι ελαφρώς πλασματική, υπέρ της επιχείρησης. Όμως το παλεύουν αρκετά (έχουν κάποιο μενού σε στάνταρ τιμή, έχουν sushi nights και μια άλλη προσφορά σε κρέας), είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, φαίνεται όμως πως τουλάχιστον στις παρασκευές των πιάτων υπάρχει διάθεση και φαντασία. Εύχομαι να αντέξει και αυτός ο αέρας Νέας Υόρκης να συνεχίσει να φυσάει. Ο σεφ έχει εργαστεί πολλά χρόνια εκεί και έχει περγαμηνές.

Θα ήθελα να διαβάσω και νέες κριτικές, ειδικά ο φίλος Piperman θα μπορούσε να προσθέσει αρκετές λεπτομέρειες ή ο φίλος PRitanis που εμφανίζεται από USA μεριά αραιά και που θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και να κάνει συγκρίσεις. Ελπίζουμε να σας διαβάσουμε σύντομα!

15 Μάρ 2019

Tο εχω γράψει πολλές φορές ότι το κέντρο του Πειραιά έχει δυσανάλογο αριθμό καλών εστιατορίων σε σχέση με τον πληθυσμό του.
Όταν έμαθα για το Uniqko λοιπόν δεν είχα παρά να το δοκιμάσω, το γεγονός ότι τρέχουν αρκετές εκπτωτικές προσφορές λειτούργησε ακόμη πιο θετικά.
Βράδυ καθημερινής μέσα στον Ιανουάριο δύο άτομα κλείνουμε τραπέζι και καταφθάνουμε.
Ο χώρος είναι όμορφος λιτός με απαλό φωτισμό και βιομηχανικά χρώματα. Τα τραπέζια λίγα, αλλά ανετα τοποθετημένα.
Η εξυπηρέτηση One woman show τη μέρα που πήγαμε, απο μια εξαιρετική νεαρή κοπέλα. Μας ρωτησε αν θέλουμε νερο βρύσης ή εμφιαλωμένο, ήταν χαμογελαστη και τόσο όσο φιλική, γρήγορη, γενικά «πριν από εμάς για εμάς». Σχολιάσαμε ότι ήταν το καλύτερο κομμάτι της βραδιάς.
Το μενού μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα τους πολύ εύκολα μαζί με τις τιμές.
Οπότε ξέραμε τι να περιμένουμε.
Δοκιμάσαμε:
-Mία σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο (9ευρω) ωραία η παρουσίαση νόστιμο το σύνολο, η μόνη μου ένσταση ότι προτιμώ σε αυτή τη σαλάτα γενικά φιλέτο στηθος κοτόπουλο και όχι μπουτι(ειμαι παράξενη)
-Sushi με γαρίδα, συμπαθές αλλα έχω δοκιμάσει καλύτερους συνδυασμούς, τίμια μερίδα(9 ευρώ).
-Empire state burger, με πατάτες τηγανιτές, (12ευρώ) κάτι δεν μου πήγε γευστικά, στην παρέα μου άρεσε αρκετά(είμαι παράξενη χ2)
-μπισκότο με λευκη κρέμα για επιδόρπιο, πρωτότυπο γευστικό και σε ικανή ποσότητα. (6ευρω)
Οι τιμές τώρα είναι ένα θεματάκι, αν βρείτε προσφορά εκμεταλλευτείτε την, αλλιως μάλλον είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ας συνυπολογίσουμε όμως ότι η τοποθεσία είναι απο τις πιο ακριβές του Πειραιά και οι πρώτες ύλες του επίσης.
Εγω δε ξέρω αν θα του δώσω άλλη ευκαιρία, ίσως μόνο για brunch, δεν με απογοητευσε κάτι αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας.... Τα συμπεράσματα δικά σας!!

27 Αυγ 2018

Καθημερινή Ιουνίου 4 ενήλικες και 2 παιδιά με προσφορά απο deal site επισκεφθήκαμε κατόπιν κράτησης το καινούργιο αυτό εστιατόριο του Πειραιά.

Χώρος (2/4):

Μικρός εσωτερικός με 2 τραπεζάκια μόνο έξω στο πεζοδρόμιο.

Καθαρός με μοντέρνα διακόσμηση. Νομίζω οτι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν στον χώρο το κάνανε. Παραμένει όμως μικρος, κλειστος χώρος και χωρίς κάποια θέα.

Γεύση (3/4):

Αμερικάνικη κουζίνα με την προσθήκη του sushi κανονικά είναι συνδυασμός επιτυχία.

Δοκιμάσαμε:

Caesar Salad (7.5/10)

Iceberg salad (7/10)

Steak Biftekia (7/10)

Empire Steak burger (7.5/10)

Rib eye Ευρωπαϊκής προέλευσης (8/10)

Φιλέτο απο στήθος κοτόπουλου (8/10)

Τσιζκεικ (7/10)

Πουτιγκα (6/10)

Milk and Cookies (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατο προσωπικό, αρκετό για τον κόσμο και χώρο που έχει και βέβαια με έναν αέρα ακριβού εστιατορίου.

Η κουζίνα κινήθηκε σε λογικούς χρόνους αναμονής χωρίς να χαρακτηριστεί αργή αλλά ούτε γρήγορη.

Value for money (3/4):

Οι τιμές είναι ελάχιστα πιο πανω απο τον μεσο όρο κατι που ίσως ο ιδιοκτήτης έχει σκοπό να κρατήσει μιας και οι πρωτες υλες ακριβές το μαγαζί μικρό και ειναι δύσκολο αλλιως να βγει.

Με την έκπτωση εμείς πληρώσαμε για 1 σαλατα για 2 άτομα ή 1 ορεκτικό για 2 άτομα, 2 κυρίως και 1 γλυκό για 2 άτομα 32 ευρω το ζευγάρι απο 64 ευρω κανονική τιμη (χωρις τα ποτά).

Με τετοιες εκπτωσεις είναι τρελό vfm.

Συμπέρασμα:

Υψηλών προδιαγραφών, ποιοτικό εστιατόριο ενος νεου σχετικά σεφ. Αξιζει κυριως με ςκπτωση να το επισκεφθείτε.

26 Ιαν 2019

Σαν ενα σχετικα καινούργιο μαγαζι στην περιοχη, και για λογους διαφημισης εβγαλε τα γνωστα εκπτωτικα κουπονια και για το λογο αυτο ειπα οτι ειναι ενα δελεαρ να το συνδυασουμε μετα τον καφε μας στη περιοχή της φρεαττιδας. Οπότε η τιμη που πληρωσαμε ήταν μειωμενη με 50% οποτε με αυτη τη λογικη ηταν vfm. Οι κανονικες τιμες ομως είναι νομιζω λιγο τσιμπημενες.
Σαν χωρος, επειδη εμενα προσωπικα ειναι του γουστου μου το Νεουρκεζικο στυλ, μου αρεσε πολυ εσωτερικά.
Βασικοτατη παρατηρηση, επιτέλους ακαπνο μαγαζι, ρητα απογορευεται το καπνισμα. Ο ιδιοκτήτης που σερβιρε κιολαε, προσχαρος κ γελαστος.
Επι του φαγητου τωρα. Παραγγειλαμε αρχικα σαλατα madison square με κοτοπουλο. Τιμη καταλογου 9€. Δε μας ενρυπωσιασε καθολου, τελειως αδιαφορο σαν πιατο.
Απο κυριως πηραμε το empire state burger με τιμή 12€ το οποιο βρηκα καταπληκτικο, πολυ νοστιμο κ πελωριο κ το συνιστω. Πηραμε επισης το steak sandwich που κοστιζε 13€, το οποίο δε θα το χαρακτήριζα ουτε πολυ καλο ουτε κακο φυσικα. Λιγο ανω του μετριου θα ελεγα. Ηπιαμε κ μια ωραια αμερικανικη μπυρα που κοστισε 6€ κ ενα ποτηρι κρασι που κοστιζε 5€.
Σαν εντύπωση γενική ηταν καλη κ θα ξαναπηγαινα αν βρισκομουν στην περιοχη. Οφειλω να πω οτι παροτι εγω δε τρωω, ολα τα γυρω τραπεζια εδειχναν ενθουσιασμενα με το sushi του μαγαζιου για το οποιο ακουσαμε ότι φημίζεται

Σχετικά νέα έλευση στον Πειραιά. Το επισκευτηκαμε Κυριακή μεσημέρι με εκπτωτική ενέργεια, μεγάλη παρέα 6 ατόμων.

Μικρές οι μερίδες στα ορεκτικά και όσα δοκιμάσαμε χωρίς κάτι που να μένει στη μνήμη.
- Steak biftekia και Four cheese arancini ενδιαφέροντα αλλά όχι προς επανάληψη - πιο περίπλοκη η περιγραφή παρά η ουσία..
- Πολύ ποιοτικό αν και απλό πιάτο η Mozarella με τα ντοματίνια!
- Σαλάτα ceasar πολύ καλή, με ισορροπημένη sauce kai top η τραγανή παρμεζάνα.

Στα κυρίως: Σοβαρό μείον οι ελλείψεις! Στα κρεατικά είχε μόνο 2 είδη μοσχαρίσια και όχι κοτόπουλο, ούτε παϊδάκια. Σημαντικές οι ελλείψεις και στα λευκά κρασιά... Το κατάστημα χρειάζεται καλύτερο stock για Σ/Κ...

Επιλέξαμε οι περισσότεροι το Empire state burger. Πολύ καλό - τόσο σε μέγεθος όσο και σε ποιότητα κρέατος & υλικών. Brioche το ψωμί - μας άρεσε.

Το medium ψήσιμο ήταν περισσότερο "ελληνικών δεδομένων", το θέλαμε προς το κόκκινο. Οι πατάτες (κυδωνάτες) ενα μεγάλο plus του burger- τραγανές και ισορροπημένες σε αλάτι.

Paccheri bolognese: άρεσε ιδιαίτερα - καλή παρασκευή του πιάτου & σωστό μέγεθος μερίδας.

Το σέρβις μέτριο προς καλό. Οι σερβιτόρες νέες κοπέλες και σχετικά άπειρες. Πέρασαν 15-20 λεπτά για να φέρουν λίγο νερό και να μας χαιρετίσουν μέχρι να καταφθάσει και η υπόλοιπη παρέα. Θα θέλαμε λίγο παραπάνω χαμόγελο.
Ο χρόνος εξυπηρέτησης λογικός. Τα υπόλοιπα οκ, σχετικά διεκπεραιωτικά.

Θα του ξαναέδινα μια ευκαιρία μετά απο καιρό, αφού ωριμάσει...

03 Νοε 2018

Εξαιρετικη εισοδος στον Πειραια. Πήγαμε για brunch αμερικάνικες αληθινες γευσεις.

Πολυ καλο αληθεια! Ωραίο σημειο με θεα θαλασσα, ευγενέστατες σερβιτόρες. Αλμυρή βάφλα απλά τελεια, ο καφές ποιοτικός και στο τελος εφαγα και το γλυκακι μου οριτζιναλ τσισκεικ όπως θα ετρωγα στο Μπρουκλυν.

Θα ξαναπαμε για να δοκιμασουμε σουσι που εχουμε ακουσει εξαιρετα σχόλια. Ο Πειραιας με τετοια μαγαζια αναβαθμίζεται ειλικρινά!

Συγχαρητηρια συνεχιστε ετσι την καλή δουλειά. Δεν είναι φθηνο αλλά τίμιο για αυτο που προσφέρει.

Ακτή Θεμιστοκλέους 40, Πειραιάς