Αργεντίνικα κρέατα στη σχάρα. Σάββατο, Κυριακή & μεσημέρι. Κλειστά Kυριακή βράδυ, Δευτέρα.

29 Δεκ 2017

Ηλιόλουστη Κυριακή πρωί, αυτή η αγαπημένη: -)

Οι ηλιόλουστες Κυριακές πάντα μου δημιουργούν την όρεξη, να βολτάρω στην Αθήνα, απλά αυτή τη φορά η βόλτα μας ήταν λίγο πιο μακριά, στη λίμη Μαραθώνα, για περπάτημα στη φύση, ζεστό καφεδάκι και πρωινό και μετά.. μετά τί, θα γυρίσουμε σπίτι να μαγειρέψουμε; Αποκλείεται! Έτσι λοιπόν πήραν φωτιά τα κινητά, είδαμε τις επιλογές μας και καταλήξαμε στην Argentina. Για να είμαι ειλικρινής, προσωπική γνώμη δεν είχα για τις ταβέρνες στο Μαραθώνα, εμπιστεύτηκα και το φίλο μας, που είχε ξαναφάει, και μεσημεράκι πια κατευθυνθήκαμε προς το φαγητό, που μας καλούσε! Το parking αρκετά δύσκολο, υπάρχει χώρος, αλλά προφανώς δεν είναι αρκετός, με λίγη υπομονή όμως κάτι βρέθηκε.

Η πρώτη εντύπωση: Εξωτερικά μοιάζει με μία απλή ταβέρνα του χωριού, εμεία κάτσαμε στον εσωτερικό χώρο, γιατί ήλιος μεν, με δόντια δε.. Ο χώρος μεγάλος, στη μέση δέσποζε ένα τεράστιο τζάκι και υπήρχαν πολλά μεγάλα, άνετα ξύλινα τραπέζια, ιδανικά για να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες. Το μαγαζί λοιπόν λειτουργεί ως εξής: στον εξωτερικό χώρο επιλέγεις το κρέας που προτιμάς και τον τρόπο ψησίματος.

Οι επιλογές κρέατος λίγες και καλές, αν κατάλαβα καλά (γιατί για το κρέας στείλαμε τους άντρες, όχι ότι είναι ειδικοί - κυρίως για να μην σηκωνόμαστε εμείς από τις καρέκλες μας, που είχαμε ήδη βολευτεί). Εμείς επιλέξαμε t bone και μοσχαρίσο λουκάνικο, ενώ από τα συνοδευτικά του καταλόγου διαλέξαμε τα κλασικά: τζατζίκι, πατάτες, χόρτα, χωριάτικη. Τα ορεκτικά λοιπόν κατέφθασαν, η εντύπωση που άφησαν ήταν καλή και κάπου εδώ κάναμε το μοιραίο λάθος: επειδή πεινάγαμε, φάγαμε τα πάντα, πριν να έρθει το κρέας μας, το οποίο ήρθε στο τραπέζι μας λίγο αργότερα σε ξύλο κοπής. Ουσιατικά το κρέας έρχεται σκέτο, χωρίς σάλτσες και μπαχαρικά, χωρίς καμία συνοδεία και είναι ωδή στους κρεατοφάγους: Μαλακό, ζουμερό, καλοψημένο, όμως εμείς είχαμε ήδη χορτάσει.. παρολ' αυτά δεν το αφήσαμε να πάει χαμένο και με τα πολλά, έστω και χωρίς άλλα συνοδετικά, το καταφέραμε!

Συνολικά, αξίζει αν βρεθείς στην περιχή, αν είσαι full κρεατοφάγος κι αν είσαι πρόθυμος, να πληρώσεις κάτι παραπάνω.. Το κρέας έχει περίπου 40€/κιλό, οπότε συνολικά μαζί με τα συνοδευτικά και το χύμα κρασί, δώσαμε 4 άτομα περίπου 90€.

Tip: Αν βρεθείτε στην περιοχή κι αποφασίσετε να επισκεφτείτε την Argentina, μπορείτε με ένα τηλέφωνο 1 ώρα πριν να διαλέξετε το κρέας, να σας το ψήσουν και όταν φτάσετε, να έρθει κι αυτό άμεσα στο τραπέζι σας! Εμείς, αν μας ξαναβγάλει ο δρόμος μας προς τα εκεί, αυτό θα κάνουμε την επόμενη φορά!

Γεύση: 2,5/4
Vfm: 2,5/4

06 Μαι 2016

Πήγα στην Argentina πιο πολύ απο περιέργεια, αφού είχα ακούσει τόσα πολλά απο γνωστούς μου και είχα διαβάσει ακόμη περισσότερα για το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Έτσι, σε συνδυασμό με μια εκδρομή στο φράγμα της λίμνης του Μαραθώνα, αποφασίσαμε να φάμε στην Argentina.
Το εστιατόριο είναι πάνω στον δρόμο και έχει χώρο πάρκινγκ-ευτυχώς, γιατί ο δρομος δίπλα απο το μαγαζί είναι θεόστενος και δεν προσφέρεται για παρκάρισμα.
Η εξωτερική εμφάνιση του εστιατορίου θυμίζει επαρχιακή ταβέρνα.
Στην αυλή υπάρχει χώρος οπου ψήνεται το κρέας.
Πολλές σχάρες, η καθεμιά με το όνομα του ατόμου που παρήγγειλε το κρέας.
Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, οπότε ξέραμε πως θα περιμέναμε τουλάχιστον μια ώρα μέχρι να φάμε.

Διαλέξαμε μια T-bone κ ένα φιλέτο και περάσαμε στον εσωτερικό χώρο.
Το εσωτερικό δεν ξεχωρίζει απο μια απλή ταβέρνα, εκτός απο τις μεγάλες καρέκλες και τα τραπέζια που θυμίζουν μπυραρία.
Επειδή θα περιμέναμε αρκετή ώρα σκεφτήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι.

Πήραμε δυο espanadas με κοτόπουλο.
Είναι κάτι σαν τυροπιτάκια, με γέμιση.
Αρκετά καλά, χρεώνονται 1,5€ έκαστο.

Μοσχαρίσιο λουκάνικο, πολύ γευστικό, αν και λίγη ποσότητα, χρεώνεται 3€ το ένα.
Μια χωριάτικη, με εξαιρετική τομάτα και μεγάλη ποσότητα (5,9€).

Καυτερή σάλτσα τομάτας, οπου νομίζαμε πως ήταν κερασμένη, αλλα και αυτή τελικά χρεώνεται με 1,5€.

Το μαγαζί γέμισε και τα γκαρσόνια έφερναν τις τεράστιες μπριζόλες στα τραπέζια.
Κάποια στιγμή ήρθε και το φαγητό μας.
Το κρέας χρεώνεται 38€ το κιλό.
Η δική μας παραγγελία ήταν κάτω του κιλού και χρεώθηκε 34€.
Το κρέας το σερβίρουν σε ξύλινο δίσκο, χωρίς κάποιο συνοδευτικό.
Ούτε καν πατάτες.
Στη γεύση τώρα..
Το φιλέτο μου φάνηκε άνοστο.

Δεν είχαν ρίξει αλατοπίπερο ή κάτι άλλο στο κρέας ώστε να βελτιωθεί η γεύση του.
Ευτυχώς, η καυτερή σάλτσα που μας είχαν φέρει βοήθησε την κατάσταση.
Η T-bone είχε σαφώς καλύτερη γεύση, αν και με περισσότερο λίπος.
Γενικά, οι μπριζόλες είναι πολύ μεγάλες και παχιές.
Δεν ξέρω αν είναι μοσχαρίσιες ή βοδινές.
Δεν το διευκρινίζουν, αν και θα έπρεπε.
Αφού λοιπόν δεν βρίσκαμε με τι άλλο να συνοδέψουμε το κρέας, πήραμε μια μερίδα τηγανητές πατάτες.
Δεν ηταν προτηγανισμένες, αλλα είχαν μαζέψει πολύ λάδι.

Πάντως, ο κατάλογος είναι λιτός και περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα.
Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και οι σερβιτόροι ευγενέστατοι.
Γλυκάκι στο τέλος δεν είχε..

Δέχονται όλες τις πιστωτικές.
Με όλα αυτά συν 3 αναψυκτικά συν ψωμί πληρώσαμε 48€.
Δεν ήταν πολλά, αλλα πιστεύω πως χρειάζεται βελτίωση στην παρουσίαση και στη συνοδεία των πιάτων.
Να πειραματιστούν με διάφορες σάλτσες, μαρινάδες και να συνοδεύουν το κρέας με κάτι άλλο.
Όχι ξερό-στεγνό, που λένε...

Μπιτάκου 3, Καλέντζι Μαραθώνα

22940 66476, 22940 67827