΄Μοντέρνο μεζεδοπωλείο στην κεντρική πλατεία της Καλλιθέας.

24 Αυγ 2018

Διαβάζοντας την κριτική της nemo ακριβώς πριν γράψω τη δική μου εμπειρία, διαπιστώνω πως οι απόψεις μας ταυτίζονται. Νομίζω με έχει καλύψει πλήρως. Από την άλλη όμως, αν δεν γράψουν και οι υπόλοιποι χρήστες την εμπειρία τους, δεν θα αναδειχθούν αξιόλογες επιχειρήσεις με potential.

Τη Γράπα την γνώρισα μέσω ενός φίλου, που διάβασε άρθρο στο ίντερνετ και μου πρότεινε να πάμε. Το φέραμε από δω το φέραμε από κει, τελικά γνώρισε τον Μαύρο Γάτο και κόλλησε. Τη Γράπα την επισκέφθηκα με φίλο από τον στρατό που ευτυχώς με εμπιστεύεται με κλειστά μάτια.

Η τοποθεσία της είναι πολύ εύκολη, πιο κέντρο Καλλιθέας δεν γίνεται. Πάνω στην πλατεία, δίπλα από το Κρεατοφαγείον (που έχει αποκτήσει κοινό). Την περιοχή την αγάπησα από τις εποχές Euro 2004 και Ολυμπιακών Αγώνων, οπότε ακόμη και αν δεν φαίνεται τόσο όμορφη, στην δική μου καρδιά πάντα θα έχει ξεχωριστή θέση. Όντως πολλές καφετέριες, αρκετά σουβλατζίδικα και τυροπιτάδικα, νομίζω η Γράπα δίνει μια ξεχωριστή νότα.

Καθίσαμε στον οριοθετήμενο χώρο της πλατείας στις 13/8/2018,21.45 το βράδυ. Το παρκάρισμα αποδείχθηκε παιχνιδάκι, σχεδόν έξω από το μαγαζί. Όμορφη, δροσερή βραδιά με αρκετό κόσμο αναλογικά στην πλατεία. Στην Γράπα μόλις 4 τραπέζια, στο Κρεατοφαγείον σαφώς περισσότερα. Παρά το ότι είναι τοποθετημένη πάνω στην πλατεία, σου δίνει μια αίσθηση ιδιωτικότητας ακόμη και αν στα 10 μέτρα παίζουν ποδόσφαιρο παιδιά ηλικίας από 3-15 ετών. Από φωτογραφίες στο διαδίκτυο, τον χειμώνα θα ήθελα να κάνω μια επίσκεψη και στον εσωτερικό χώρο. Μου φάνηκε όμορφος και ζεστός.

Ο κατάλογος επαρκέστατος και με αρκετές επιλογές για όλα τα γούστα. Σου ανοίγει την όρεξη, δίνει μια ιδιαίτερη νότα στην δημιουργία. Στην δική μας επίσκεψη πάντως μείναμε σε κάποια πιάτα απλά με την όρεξη. Ο προμηθευτής τους έχει έναν μήνα να τους φέρει καβουρμά, αν και του έχουν ζητήσει αρκετή ποσότητα. Η πίτα Καισαρείας δεν προσφερόταν, ενώ και το συκώτι … μόλις είχε φαγωθεί από προηγούμενο τραπέζι. Δεν δυσανασχετώ, επιλογές υπάρχουν αρκετές και θα ανταμειφθείτε από την ποιότητα. Είχε πέσει στην αντίληψη μου, μια σούπερ προβολή για το γαλακτομπούρεκο τους αλλά τελικά δεν υπήρξε καμία επιλογή σε γλυκό. Ας θεωρήσω πως όλο αυτό έγινε λόγω καλοκαιρινών διακοπών και ας προχωρήσω παρακάτω.

Ο κατάλογος παίζει αρκετά με τυριά και κρεατικά, όντως προσφέρονται κότσι και μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και από θαλασσινά όλο και κάτι θα βρείτε, αν και δεν το επιχειρήσαμε καν.

Η παραγγελία μας:

- Στην αρχή προσφέρονται πιτάκια και ντιπάκια. Δεν τα δοκίμασα, ο φίλος όμως τα τίμησε.

- Γραβιέρα σαγανάκι με κρούστα ξηρών καρπών και μαρμελάδα τομάτας, στα 6.8 ευρώ.2 χοντρά τεμάχια καλοψημμένου τυριού, με διακριτική μαρμελάδα τομάτας που νομίζω έχει στα υλικά της κάποιο μπαχαρικό. Νοστιμότατο. Τραγανή κρούστα, ζουμερό τυρί, καθόλου λαδίλα.

- Τυροκροκέτες με παστουρμά, σάλτσα γιαουρτιού και δυόσμο, στα 5.5 ευρώ. Σε ένα μακρόστενο πλατό, καταφθάνουν 5 μπάλες τυλιγμένες με νόστιμο παστουρμά. Αρκετό τυρί, αισθητός παστουρμάς και διακριτικό γιαούρτι. Ευτυχώς δεν άφηναν αίσθηση λαδίλας.

- Πράσινη σαλάτα με ρόδι, κουκουνάρι και ψητό χαλούμι στα 7.5 ευρώ. Δροσερή, καθόλου μπουχτιστική, με υλικά αρμονικά μοιρασμένα. Θα προτιμούσα το χαλούμι να μην είναι σε 2 χοντρές φέτες αλλά σε μικρότερους κύβους. Ίσως μια βινεγκρέτ προσέθετε ακόμη περισσότερο.

- Ρολλάκια καταϊφι με μους τυριών, μέλι και δυόσμο, στα 6.8 ευρώ. Το προτείνουν και στην ιστοσελίδα τους. Τραγανό φύλλο που διατηρεί δροσερή τη γέμιση τυριών. Το μέλι τόσο όσο για να μην λιγώνει και λίγο ρόδι για να μην υπάρχει μονοτονία.3 τεμάχια, καλή επιλογή.

- Κεμπάπ πολίτικο στα 6.8 ευρώ. Έρχονται 2 τεμάχια μαζι με 2 κομμένες πίτες σε μισοφέγγαρα, με γιαούρτι από πάνω συν κρεμμύδι στην άκρη. Το πιο αδύναμο πιάτο κατά την άποψη μου, δεν είχε σπιρτάδα, σχετικά βαρύ θα το χαρακτήριζα και όχι αξιομνημόνευτο. Τώρα να πω την αλήθεια φταίω και γω. Ακριβώς δίπλα είναι κανονικό κεμπαπτζίδικο και γω πάω στο μεζεδοπωλείο να το δοκιμάσω. Τι να κάνω και γω όμως αφού κάποιες άλλες επιλογές δεν υπήρχαν;

- Πήραμε 2 μισόλιτρα κόκκινο κρασί, στα 4.3 ευρώ έκαστο. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, εύγευστο και χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι. Δίχως αμφιβολία εξαιρετικό.

Κόστος: Οι τιμές αναγράφονται υπό κανονικές συνθήκες. Εμείς πήγαμε μέσω e-table και είχαμε έκπτωση της τάξης του 30% και πληρώσαμε 31 ευρώ. Ο κατάλογος που έχει αναρτηθεί στο e-table είναι μάλλον παλαιότερος, μιας και οι τιμές ήταν ελαφρώς αυξημένες στο μαγαζί.

Συμπερασματικά: Έχει όλες τις δυνατότητες να αναδειχθεί καθώς παίζει πολύ με τις πρώτες ύλες και το ψάχνουν από γεύσεις. Δεν πρόκειται για ένα κλασικό μεζεδοπωλείο. Θέλει υπομονή και σταθερά βήματα. Καλοί φίλοι, λαγωνικά του σάιτ, που αργότερα θα δημοσιεύσουν την εμπειρία τους μιας και ήδη κάποιοι το έχουν επισκεφθεί, θα αναδείξουν και άλλες πτυχές που δεν έχουν καταγραφεί. Μην μου γράψετε μόνο πως το έχει ο κουμπάρος του Βασίλη Σπανούλη όπως πήρε το αυτί μου!

Και ευτυχώς... δεν ένιωσα τηγανίλα! Ξέρεις εσύ!

07 Σεπ 2018

Καθημερινή βράδυ με κράτηση και έκπτωση απο το e-table 6 άτομα βρεθήκαμε στο Γράπα για φαγητό.

Χώρος (3/4):

Μικρός αλλά καλός ο εσωτερικός χώρος και πολύ μεγαλύτερος ο χώρος στην πλατεία της Καλλιθέας. Πολύβουη και με πολύ δύσκολο παρκάρισμα (κανονικά) η περιοχή αλλά η Γράπα έχει προσπαθήσει να κάνει οτι καλύτερο.

Γεύση (4/4):

Μεζεδοπωλείο όπου όπως αναμένεται τα ορεκτικά-μεζεδάκια έχουν μεγάλη βαρύτητα στον κατάλογο. Δοκιμάσαμε:

Φακές-Κινόα σαλάτα (8/10)

Χωριάτικη σαλάτα (8/10)

Φετα λαδορίγανη (8/10)

Τυροκροκέτες με σάλτσα πορτοκάλι (7.5/10)

Ρολάκια καταίφι με τυριά (8.5/10)

Καραμελες απο φύλλο κρούστας με φέτα (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7.5/10)

Κεφτεδάκια με ούζο και γιαούρτι (8.5/10)

Χοιρινή τηγανιά (7.5/10)

2 μερίδες μπιφτέκια σχάρας (8.5/10)

Αρνίσιο κότσι στο φούρνο (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είμασταν το μοναδικό τραπέζι και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή απο τον μοναδικό σερβιτόρο. Η κουζίνα δούλεψε με πολύ γρήγορο ρυθμό και ο σερβιτόρος πάντα πρόθυμος για οτι ζητήσαμε.

Value for money (4/4):

Το εστιατόριο για την ποσότητα και την ποιότητα έχει πολύ καλες τιμές και με την έκπτωση του e-table γίνεται ακομα ποιο οικονομικό.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 3 περίπου αναψυκτικά πληρώσαμε περίπου 60+ ευρώ με την έκπτωση. Απίστευτη τιμή για όλα αυτά και για αυτήν την τόσο ωραία γεύση.

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ καλό και τίμιο μεζεδοπωλείο στην καρδιά της Καλλιθέας. Αξίζει να πάτε μεγάλη παρέα για να δοκιμασετε όλα τα πιάτα.

Πρέπει να στηρίζουμε μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη σερβίροντας του ποιοτικό και οικονομικό φαγητό. Αυτό σπανίζει πλέον!!

22 Αυγ 2018

Η ενθουσιώδης κριτική της φίλης nemo ήταν που μας ξεσήκωσε να κατηφορίσουμε για βόλτα στην Καλλιθέα, ένα ζεστό απόγευμα του Ιουλίου, ευτυχώς όχι με το αυτοκίνητο, γιατί οι θέσεις μου φάνηκαν κλήρωση του Τζόκερ.

Ήταν μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσουμε κάτι καινούργιο, μιας και το καλοκαίρι οι έξοδοί μας πλέον μοιράζονται ανάμεσα σε παλιά δοκιμασμένα και αγαπημένα μαγαζιά και καινούργιες αφίξεις, με την πλάστιγγα να γέρνει συνήθως υπέρ των πρώτων.

Το δέλεαρ του etable έδωσε και πάλι την ώθησή του, με το όχι ευκαταφρόνητο 30% να δείχνει πολλά υποσχόμενο. Ωστόσο το μενού που υπάρχει στη σελίδα, έχει εμφανώς ανατιμηθεί, όπως συμβαίνει συνήθως, βάζοντάς με σε σκέψεις καχύποπτες.
Δεν είναι ενοχλητικό για τον πελάτη, και για το marketing γενικότερα, ένα μαγαζί που άνοιξε Μαρταπρίλη με επίσημα εγκαίνια τον Μάιο, να κάνει τις πρώτες αυξήσεις τιμών στο μενού του τόσο γρήγορα; Ευπρόσδεκτη η εκπτωσούλα δεν λέω, αλλά άμα εκλείψει, οι αρχικές είναι αρκετά ανεβασμένες παιδιά.

Ξεκινώ από την εξυπηρέτηση που ήταν υποδειγματική και άνευ ψεγαδιού και από τα υπέροχα ρετρό σερβίτσια τους. Εντυπωσιακές πινελιές που φτιάχνουν όλη την ατμόσφαιρα στο τραπέζι, σε ένα μικρό αλλά αρκετά προσεγμένο χώρο, και με τις πέργολες αναρριχητικών (ψεύτικων) φυτών σε πλαινό τοίχο και οροφή και τα καλαθένια κρεμαστά φωτιστικά να δίνουν ζωή στη μικρή κλιματιζόμενη αίθουσα.
Σκοπίμως την προτιμήσαμε αντί της απέναντι πλατείας, μιας και η ζέστη-υγρασία-κυνηγητό που υφίσταμαι όλο το καλοκαίρι από τα υπερηχητικά σούπερ κομάντο κουνούπια του Νείλου δεν με έχει αφήσει στιγμή να ησυχάσω.

Στο μενού της Γράπας υπάρχει αρκετή ποικιλία, με 4-5 επιλογές σε αλοιφές, σαλάτες και μαγειρευτά για όσους αναζητούν και κάτι τέτοιο, περίπου 12 κυρίως, και το μεγαλύτερο βάρος στους μεζέδες-ορεκτικά με τιμές 5,50 έως 7+ για τα περισσότερα. Για μεζέδες τα βρίσκω τσιμπημένα και ως σύλληψη τα έχω ξαναδεί κι αλλού. Στην εκτέλεση τα πάνε καλά, αλλά όχι άριστα μιας και βρήκα μικροαδυναμίες γευστικές.

Τραπέζι λοιπόν στρωμένο με χάρτινα σουπλά με το μενού τυπωμένο επάνω (όπως Πιάτσα Μεζεδάκι) για να φωτογραφήσεις άνετα χωρίς να νιώθεις ότι παρανομείς! Τα ποτά ωστόσο δεν αναγράφονταν.

Πολύ παγωμένο νερό σε ε-ξαι-ρε-τι-κή καράφα μπουκάλι, ακόμη πιο ωραία κι εκείνη του κρασιού. Τα δε ποτήρια τους... μακάρι να βλέπατε τη φωτο.

Ως καλοσώρισμα με φιξ χρέωση 1e, μας έφεραν 2-3 φέτες μαύρο ψωμί περασμένο στο γκριλ (δεν μας άρεσε) και 2-3 κλασικά στρογγυλά πιτάκια στο γκριλ επίσης, αυτά έκαναν καλή παρέα με τις ελιές τις ξυδάτες και το νόστιμο ροζουλί ντιπάκι από τυρί κρέμα-πάστα ελιάς και πάστα πιπεριάς.

Ήπιαμε ημίγλυκο λευκό 1/2 lt στα 4,50e, πραγματικά πολύ πολύ καλό και δροσερό. Και για συνοδεία, βάλαμε στη μέση τα εξής:
- Κολοκυθάκια τηγανητά με γιαουρτένια σως και δυόσμο. Τεράστια μερίδα, εντελώς ιδιαίτερα και ασυνήθιστα, σε μακρόστενα στικς. Παναρισμένα με την κινέζικη φρυγανιά panko που παίζει πλέον παντού, εντελώς τραγανά και ελαφριά, η σως συμπαθητική αλλά κάποια στιγμή τη βαρέθηκα και τα περισσότερα τα έφαγα μόνα τους (5,20e).

- Τυροκροκέτες με παστουρμά, με την ίδια πιο πάνω σως. Υπερίσχυσε και πάλι το αλεύρι εις βάρος του τυριού, ίχνος παστουρμά δεν βρήκαμε καθόλου μέσα στις κροκέτες, ήταν αρκετά σφιχτές / συμπαγείς και η σως εδώ δεν βοήθησε καθόλου (5 τμχ 5,50e).

- Kεφτεδάκια με ούζο και γιαούρτι. Δεν ξέρω αν πρέπει τελικά το ούζο να το γεύεσαι ή αν δίνει απλώς ένα άρωμα στον κεφτέ. Αυτοί ήταν αφράτοι, καλοφτιαγμένοι, νόστιμοι, με τα αρωματικά που τους πρέπουν και το τηγάνι τους έβγαλε τραγανούς όπως μου αρέσουν. Η σως δροσερή αλλά ίσως αχρείαστη. Αν και μεζές, μια χαρά ήταν για κυρίως (5 τμχ 6,20e).

- Μπούτι κοτόπουλο γεμιστό με μπέικον, γραβιέρα και κόκκινες πιπεριές. Όντως πολύ καλό, ολόσωστα φιλεταρισμένο και ψημένο σε στυλ μπαλοτίνα (κάτι μάθαμε κι από το masterchef), η γέμιση το νοστίμισε πολύ και στο ψήσιμο είχαν πετύχει το ιδανικό. Συνοδευτικό επιλογής, διαλέξαμε πουρέ πατάτας, δεν ήταν ούτε σπιτικός ούτε τυποποιημένος, συμπαθής αλλά με έναν εντελώς χειροποίητο και πιο βουτυράτο, το πιάτο θα αναβαθμιζόταν στο τέλειο (8,50e).

Σαν ποσότητες τα βρήκα χορταστικά αλλά ως λιχούδω με πιστοποιητικό γιατρού ήθελα να δοκιμάσω 1-2 ακόμη πιάτα. Ας όψεται η ζέστη και η... διατροφή που κάνει ο έτερος της παρέας και με έχει ζαλίσει.

Μεγάλο plus το κερασμένο γλυκάκι στο τέλος, που ήταν και πολύ καλό. Δύο κομμάτια σιροπιασμένο τσουρεκάκι με γευστικότατη κρέμα ζαχαροπλαστικής επάνω, ένα τύπου εκμέκ θα το έλεγα, ιδιαίτερο και επιτυχημένο.

Και μπράβο, γιατί σε άλλες κρατήσεις etable το τσιγκουνεύονται και κάνουν διακρίσεις ακόμη και σε αυτό.

Ο λογαριασμός ήταν στα 31 ευρώ και με την έκπτωση πληρώσαμε το μαμούθ ποσό των 21,60 ευρώ. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι αντιπροσωπευτικό, αλμυρό vs. κλοπή. Κάπου στη μέση αν καθόταν η μπίλια, και χωρίς έκπτωση, θα το έβρισκα ιδανικό.

Φαίνεται πάντως η καλή δουλειά που γίνεται. Κι εγώ δεδομένης ευκαιρίας θα ξαναπήγαινα σίγουρα. Να πάτε και να μας πείτε τη γνώμη σας. Εμείς πάντως περάσαμε ωραία στη Γράπα.

03 Ιούλ 2018

Με ιδιαίτερη χαρά θα σας παρουσιάσω τη Γράπα, ένα μεζεδοπωλείο που με κέρδισε από την πρώτη στιγμή και χαίρομαι που - αν και κάπως αργά- το ενσωμάτωσε το Ask4food στη λίστα του αλλά και που είμαι η πρώτη που γράφει κριτική. Η Γράπα βρίσκεται στην πλατεία Κύπρου στον χώρο μιας από τις παλαιότερες καφετέριες της περιοχής. Εδώ να τονίσω ότι χαίρομαι που σε αυτό το κομμάτι της πλατείας εκτός από τη Γράπα, έχουν ανοίξει ένα μοντέρνο σουβλατζίδικο αλλά και ένα φαλαφελάδικο, δηλαδή μπορείς να κάτσεις και για φαγητό και όχι μόνο για καφέ στις απρόσωπες καφετέριες. Ελπίζω να έχει και συνέχεια...

Τη Γράπα, λοιπόν, την πρωτοείδα όταν περάσαμε αρχές Απριλίου με το αυτοκίνητο από την Σαπφούς μετά από ψώνια στην Καλλιθέα και μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εσωτερικά. Ένας μικρός και ζεστός χώρος, όμορφα διαμορφωμένος και μπήκε στα υπόψιν. Η πρώτη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε, αν δε με απατά η μνήμη μου, μια γλυκιά ανοιξιάτικη νύχτα προς τα τέλη Απριλίου με την κολλητή μου. Ήταν από τις πρώτες βραδιές, αν όχι η πρώτη, που μπορούσες να κάτσεις έξω χωρίς να κρυώνεις και δεν χάσαμε την ευκαιρία. Η Γράπα, λοιπόν, βγάζει τραπεζοκαθίσματα απέναντι στην πλατεία Κύπρου σε έναν σαφώς οριοθετημένο χώρο, στον οποίο έχει προσπαθήσει να δώσει και χαρακτήρα, να μην είναι απλά τραπέζια και καρέκλες.

Μας υποδέχθηκε ευγενικά ο σερβιτόρος, μας έδειξε που θα μπορούσαμε να καθίσουμε και μας έφερε νερό και καταλόγους. Αυτό που έχει, λοιπόν, σίγουρα χαρακτήρα στη Γράπα είναι τα σερβίτσια της, από το ποτηράκι του νερού μέχρι τα πιάτα, αλλά και το ποτηράκι για να πιεις τα κερασμένα λικεράκια στο τέλος, όλα είναι προσεγμένα και μιας άλλης εποχής, με τέλεια ομοιομορφία. Μάθαμε ότι ονομάστηκε Γράπα λόγω της καταγωγής του ιδιοκτήτη από τη Βέροια, έτσι ονομάζουν εκεί το τσίπουρο. Τόσο ο σερβιτόρος, όσο και ο ιδιοκτήτης όσες φορές και αν έχουμε πάει από τότε είναι ευγενέστατοι και προθυμότατοι σε κάθε επιθυμία του πελάτη. Να σημειώσω, εδώ, ότι στη δεύτερη επίσκεψη μας, τη δύσκολη μέρα της Πρωτομαγιάς, όταν ο σύντροφος μου ρώτησε για το υπέροχο ροζέ ημίγλυκο κρασί που έχουν, ο ιδιοκτήτης πρόθυμα κοίταξε την κάβα του και μας έδωσε έναν ασκό στην τιμή που το αγοράζει ο ίδιος, μην σας πω και φθηνότερα. Κίνηση που εκτιμάται ιδιαίτερα και για το λόγο αυτό, συν τις υπέροχες γεύσεις είναι πολλές οι επισκέψεις μας...

Όπως καταλαβαίνετε, στον τομέα του φαγητού θα σας πω τι έχουμε δοκιμάσει στις - ανά τακτά χρονικά διαστήματα- επισκέψεις μας: Τζατζίκι (είναι διαφορετικό, έχει έντονη την γεύση του δυόσμου, εμένα μου αρέσει, σε άλλους όχι), τυροκαυτερή (νομίζω ίσως η καλύτερη που έχω φάει, καυτερή όσο πρέπει για να μην σου μουδιάζει το στόμα και νόστιμη, σαν να την φτιάχνεις σπίτι), γραβιέρα σαγανάκι με κρούστα ξηρών καρπών & μαρμελάδα ντομάτας (νόστιμη), Καραμέλες από φύλλο κρούστας, φέτα, μέλι & δύοσμο (δύο μεγάλες καραμέλες, το αγαπημένο μου), πατάτες με αυγά και σουτζούκι (νόστιμο), Πατάτες διπλομαγειρεμένες φούρνου τηγανιτές (πεντανόστιμες), Κολοκυθάκια τηγανιτά με σως γιαουρτού & δυόσμο (γενικά ο δυόσμος παίζει αρκετά στα πιάτα της Γράπα, σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι, τα κολοκυθάκια αέρινα σε πιο χοντρα στικς από τα συνηθισμένα και πρέπει να είναι περασμένα και από σιμιγδάλι ή κάτι τέτοιο, πολύ ωραία), Κεφτεδάκια με ούζο & γιαούρτι (γευστικότατα), σεφταλιά (πολύ καλή, όχι ιδιαίτερα λιπαρή όπως συνήθως), Χοιρινή τηγανιά με θυμάρι & φέτα (την πρώτη φορά η σάλτσα δεν ήταν τόσο δεμένη, τις υπόλοιπες πολύ καλή), Πίττα καισαρείας με γραβιέρα & παστουρμά (όταν στην φέρνουν, μοιάζει εξωτερικά να έχει τραβήξει λάδι αλλά όχι, είναι νοστιμότατη), Καβουρμάς με αυγό μάτι (πολύ καλή ποιότητα καβουρμά, εξαιρετικό πιάτο), Μπούτι κοτόπουλο γεμιστό με γραβιέρα, μπέικον & κόκκινες πιπεριές, το οποίο συνοδεύεται από πουρέ πατάτας (πολύ καλό). Πρέπει, όμως, να πω ότι μου έχουν κάνει εντύπωση τόσο οι ποικιλίες του, όσο και τα κότσια που διαθέτει (αρνίσιο και χοιρινό) αλλά θέλει μεγαλύτερη παρέα για να τα δοκιμάσεις. Στα υπόψιν λοιπόν...

Αν και δοκιμάσαμε τη Γράπα, η οποία ήταν μεν νόστιμη αλλά λίγο βαριά για εμάς, συνοδεύουμε το γεύμα μας με ροζέ ημίγλυκο βιολογικό κρασί από το κτήμα Μανωλάκης, το οποίο είναι εξαιρετικό, δεν το χορταίνεις... Στην αρχή έρχονται ψωμάκια και πιτούλες ζεστά και χειροποίητα μαζί με κάποια αλοιφή, ενώ πάντα στο τέλος θα υπάρχει κέρασμα είτε γλυκό (ραβανί, γαλακτομπούρεκο, χαλβάς κ. α. ), είτε κάποιο χειροποίητο λικέρ (υπέροχο το μανταρίνι), το οποίο φέρνουν σε μπουκαλάκι μαζί με τα σφηνάκια του.

Τέλος, όσον αφορά τις τιμές είναι στο μέσο όρο ενός μεζεδοπωλείου, δεν είναι πάμφθηνο αλλά δεν θα δείτε και κάτι που να σας φανεί ακριβό, ενώ και οι μερίδες του είναι κανονικές, είτε σε ορεκτικά, είτε σε κυρίως. Θεωρώ ότι η Γράπα είναι ένα μεζεδοπωλείο, το οποίο αξίζει μια επίσκεψη και θέλω να πιστεύω ότι θα γίνεται όλο και καλύτερη, ήδη φαίνεται να έχει αποκτήσει το κοινό της, το οποίο είναι στο χέρι της να κρατήσει. Εμένα, πάντως, όσοι φίλοι έχω πάει, μου ζητούν επανάληψη.

Υ. Γ. Άλλο ένα συν, είναι ότι η κουζίνα της, τουλάχιστον τα Σαββατοκύριακα μένει ανοιχτή μέχρι αργά, τις 2 π. μ.

09 Νοε 2018

Το νέο μαγαζί, ένα προσεγμένο μεζεδοπωλείο, άνοιξε φέτος στην Καλλιθέα: Ένας μικρός εσωτερικός χώρος για τον χειμώνα και η μεγάλη εξωτερική πλατεία, όποτε έχει καλό καιρό..

Πήγαμε προ ημερών, ήμασταν παρέα τριών παλιόφιλων και λόγω σχετκής νυχτερινής δροσιάς κάτσσαμε μέσα. Η αίθουσα, μικροσκοπική αλλά πολύ φροντισμένη και πεντακάθαρη, ξεχωρίζει από τα αναρριχώμενα φυτά στην ξύλινη πέργκολα στον τοίχο και το ταβάνι, καθώς και τα πρωτότυπα καλάθια στην οροφή με τα κρεμαστά φωτιστικά της!

Πέντε-έξι τραπέζια όλα-όλα για είκοσι περίπου πελάτες, κι εμείς τυχεροί που βρήκαμε το τελευταίο τραπεζάκι που μόλις άδειαζε...
Τυχεροί επίσης και στο άμεσο πάρκιν στη δύσκολη γενικά Καλλιθέα, νομίζω πως θα αγοράσουμε λαχείο ή θα παίξουμς λόττο!

Τι HAZARDOUS είμαστε άλλωστε!!

Μπροστά μας φαίνεται η μικρή γωνιά του μπαρ με τα ποτά και παραδίπλα η μικρή κάβα των κρασιών τους, που είναι λιγοστά μα σωστά διαλεγμένα, και πιο πίσω το πάσο της κουζίνας.

Το σέρβις, ευγενικό και χαμογελαστό, σε κερδίζει άμεσα!

Αρχικά, οι γνωστές ζεστές πιτούλες με μια αλοιφή, και στη συνέχεια:
-μία καπνιστή βορειοελλαδίτικη μελιτζανοσαλάτα
-ένας λευκός ταραμάς
-μία πατζαροσαλάτα
-το κλασικό πια ρολλό κανταϊφι με τυριά, μέλι και δυόσμο!
-ένα συκωτάκι σχάρας και
-ένα κριθαρότο με γαρίδες, πρόταση του μαγαζιού.

Όλα εκλεκτά, σε μερίδες βέβαια μεζέ και τιμές λιγουλάκι τσιμπημένες αλλά χαλάλι τους!

Ήπιαμε ένα λευκό κρασί Μαντινεία Τσέλεπου, σε τιμή 18 €.

Συνολικά δώσαμε 62 €, που χωρίς τον οίνο είναι 44 €, δηλ. καθένας περίπου από 15 €.

Μας είδαν γλυκατζήδες και μας κεράσανε σιροπιαστό ραβανί.

Με περισσό μεράκι και μπέσα βορειοελλαδίτικη στήθηκε αυτό το νέο μεζεδοστέκι της Καλλιθέας και βέβαια αξίζει τον κόπο να το επισκεφθείτε κι εσείς με τη σειρά σας!