03 Ιούλ 2018

Οι λάτρεις των σπορ και δη του δημοφιλούς ποδοσφαίρου άνετα θα μπορούσαν να κάνουν στέκι τους αυτό το αμερικανικού τύπου εστιατόριο στην καρδιά της Νέας Ερυθραίας με τις πολυάριθμες οθόνες που μεταδίδουν διάφορους αγώνες.

Προηγουμένως μάλιστα στον ίδιο χώρο στεγαζόταν το " Barque" που ήταν ένα επίσης επιτυχημένο εγχείρημα παλαίμαχου αλλοδαπού προπονητή ποδοσφαίρου στη χώρα μας...! Τώρα μάλιστα το μέρος άλλαξε ύφος και διακόσμηση ύστερα από τις ανάλογες παρεμβάσεις!!

Το μενού είναι τεράστιο και δεν εστιάζεται μόνο στα signature πιάτα (Wings and Rings ) της διεθνούς αλυσίδας εστιατορίων " Buffalo Wings and Rings "..... Το σέρβις είναι πολύ γρήγορο, εκπαιδευμένο και επαγγελματικό, χωρίς να γίνεται απόμακρο και ψυχρό!! Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι κάπως χαμηλότερες, αλλά οι γαστρονομικές επιλογές - πόσο μάλλον οι συνδυασμοί τους - είναι τόσο πολλές που σίγουρα δεν θα φύγει κανείς δυσαρεστημένος!!

Το φαγητό αλλού είναι εκπληκτικό και αλλού πιο μέτριο... Το κοτόπουλο γενικότερα, εκτός από τις φτερούγες, έχει την τιμητική του και θα το βρείτε σε πολλά φαγητά του εστιατορίου. Ακόμα το μενού περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία από μπέργκερς και πολύ Tex Mex φαγητό!

Επισκέφθηκα τον χώρο δύο φορές, στις 06.06 βράδυ καθημερινής και στις 10.06 μεσημεράκι Κυριακής. Και τις δύο φορές με ενθουσίασε η ποιότητα των ανθρώπων στο σέρβις από την υποδοχή μέχρι τον υπεύθυνο.

Οι άνθρωποι ήταν απόλυτα ενημερωμένοι για όλα τα φαγητά και γενικότερα μας έλυσαν κάθε απορία αλλά και προλάβαιναν την κάθε επιθυμία μας, όπως π. χ. τη συχνή ανανέωση του νερού. Κοντά στην είσοδο υπάρχει ένας προθάλαμος όπου δύο νέα παιδιά σάς υποδέχονται με χαμόγελο και σάς παραπέμπουν στο τραπέζι σας. Είναι τόσο μεγάλος ο χώρος που δύσκολα δεν θα βρείτε να βολευτείτε κάπου.

Στο βάθος της μίας πλευράς του χώρου υπάρχει και ένα American Style μπαρ περιτριγυρισμένο και αυτό από γιγαντοοθόνες, για όσους θέλουν κάτι σε πιο casual (ακόμη και στον προθάλαμο των WC στον επάνω όροφο έχει τοποθετηθεί οθόνη τηλεόρασης ).

Για όσους βέβαια θέλουν να προετοιμάσουν ανάλογα τον μεταβολισμό τους υπάρχει και η επιλογή του μπιλιάρδου πριν ή μετά το φαγητού. Άλλοι δε που θέλουν κάτι ελαφρύ μπορούν κάλλιστα να τιμήσουν το αντιπροσωπευτικό έδεσμα του μέρους, τις φτερούγες κοτόπουλου (Wings ) και τα Onion Rings (3,99) αλλά και κάποιο σάντουιτς ( ΕΥΡΩ 7-8,50 ) ή Νάτσος (4-8,50) ή Popcorn Chicken (5,49) ή Mozzarella Sticks (4,99) και πολλά πολλά ακόμη ορεκτικά, συνοδεύοντάς τα με ένα ποτό ή κοκτέιλ από την εκτεταμένη ανάλογη λίστα ( ό, τι τραβάει η ψυχή σας ).

Πέρα από τον ανδρικό πληθυσμό, εξ ορισμού φίλο των σπορ και κυρίως του ποδοσφαίρου, αλλά και της ομαδικής ή παρεϊστικης παρακολούθησης αγώνων, οι γυναίκες αλλά και οι υπόλοιποι θαμώνες δεν νοιώθουν καθόλου άβολα, καθώς το στήσιμο του χώρου είναι άκρως φιλικό για όλους μας!

Μάλιστα διοργανώνονται και διάφορα events για τους μικρούς μας φίλους, όπως ο πληθωρικός αρκούδος που παρουσιάστηκε την Κυριακή το μεσημέρι και χαιρετούσε ή φωτογραφιζόταν με τα παιδάκια!

Εξάλλου, το καλό στήσιμο των τραπεζιών ( κανονικά τραπέζια από ξύλο και πάγκοι ) με τα πολύχρωμα χάρτινα σουπλά, οι μεγάλες τζαμαρίες με την άπλετη θέα προς τα έξω, οι πολλές λεζάντες με διάφορες προτροπές, η ζωηρή μουσική και τα τραπέζια με τις γυναικοπαρέες και τις οικογένειες σίγουρα δημιουργούν ένα πολυσυλλεκτικό κοινό.

O πρώτος χώρος εστίασης αυτής της αλυσίδας δημιουργήθηκε το έτος 1984 στο Οχάιο και για τον λόγο αυτό θα δείτε το νούμερο 84 (και διαφημιστικό της μπύρας Carlsberg ) στα μαύρα μπλουζάκια των σερβιτόρων.

Το εστιατόριο διαθέτει υπηρεσία Catering, δεν κάνει delivery.

Δίπλα στην κάθε σελίδα του μενού του υπάρχουν λαχταριστές φωτογραφίες των φαγητών, πληροφορίες για τα υλικά των πιάτων αλλά και προτάσεις του Σεφ.

Και τις δύο φορές που πήγαμε στο " Buffalo Wings and Rings " παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Breaded Wings (4,29 ) που τα συνοδεύσαμε με πουρέ (smashed potatos) στα 2,49. Υπάρχουν και άλλα συνοδευτικά καθώς και η επιλογή για το πόσο πικάντικο θέλετε το πιάτο σας. Εν τω μεταξύ, υπάρχουν πολλά είδη Wings αλλά και μεγάλη γκάμα γεύσεων που τις "χρωματίζουν'', από την κλασική Buffalo μέχρι την Peach Mango και την βραβευμένη Bourbon BBQ που επιλέξαμε εμείς.

Σερβίρονται, σε λευκή μικρή πιατέλα, τρία παχουλούτσικα κομμάτια από φτερούγες κοτόπουλου ( σχετικά μικρή μερίδα ) πολύ καλά παναρισμένες και ζουμερές. Το πιάτο περιλαμβάνει και ένα μαύρο μπολάκι με την σος. Μαζί με τις φτερούγες φέρνουν και λεπτά, διαφανή γάντια για να μην λερωνόμαστε τρώγοντάς τες! Ο πουρές ήταν εξαιρετικός και σερβιρισμένος με λίγο πράσινο κρεμμυδάκι.

Beef Burger (7,49 ), από την κατηγορία " Old Favorites", από μοσχαρίσιο κιμά που σερβίρεται με μικρή ποσότητα ροζ σπέσιαλ σος. Ως συνοδευτικό επιλέξαμε λαχανικά εποχής. Το μπέργκερ ήταν καλό αλλά ύστερα από την τεράστια ποικιλία από burgers ( μονά και διπλά ) που είδαμε στον κατάλογο το περιμέναμε πολύ καλύτερο....

Σαλάτα του Καίσαρα (Caesar Salad ), για να αναβαθμίσουμε το burger μας, στα 2,49 η οποία, αν και νόστιμη, δεν είχε κοτόπουλο!!!

Fajitas μοσχάρι (13,99 ). Από τα συνοδευτικά επιλέξαμε τα Saratoga Chips.
Πρόκειται για ένα άκρως glamorous πιάτο! Οι στρογγυλές πίτες καταφθάνουν σε μαύρο ζεματιστό μαντεμένιο σκεύος! Tα μικρά μοσχαρίσια κομμάτια κρέατος συνοδεύτηκαν από μεγάλο μαύρο πιάτο με κομμάτια κίτρινης και κόκκινης πιπεριάς. Ενώ το κρέας δεν ήταν κακό, το βρήκαμε υπέρμετρα ψημένο!

Συνοδεύεται από μεξικάνικο ρύζι σε στρογγυλό μαύρο μπολ, pico de galo, τριμμένο cheddar, και sour cream σε άλλο πιατάκι και ένα ξεχωριστό μπολ με BBQ σος!
Παρόλο που είναι τεράστια η παραπάνω μερίδα fajitas, ο κατάλογος αναφέρει και ορισμένα συνοδευτικά (δεν χρεώνονται ) που ευτυχώς μετά από παρότρυνση του σερβιτόρου δεν τα δοκιμάσαμε.

Chicken Burrito (8,99), ένα κομμάτι μπουρίτο που γαρνίρεται με τριμμένο κίτρινο τυρί και ψήγματα μαϊντανού και συνοδεύτηκε από τάκος (αντί για μεξικάνικο ρύζι που έγραφε ο κατάλογος ) και ένα μπολάκι με κίτρινη σος.

Γενικά, ο κατάλογος, αν και ενδιαφέρων, θα πρέπει να γίνει πιο κατανοητός όσον αφορά τον συνδυασμό των πιάτων. Προσωπικά με κούρασε λίγο!!

Ήπιαμε μπύρα Guiness μαύρη σε μικρό ποτήρι (4,60) και μια κλασική Μαργαρίτα, μέτριας γεύσης ) με κομμάτι λάιμ εντός και μπόλικο αλατάκι στα χείλη του ποτηριού (7,00).

Αν και κίνησαν το ενδιαφέρον μας τα διάφορα γλυκά που επιμελείται ο γνωστός patissie Διονύσης Αλέρτας, πήραμε μόνο δύο μπάλες νόστιμου παγωτού σοκολάτα (1,70)!

Το εστιατόριο λειτουργεί μόνο εδώ και ένα μήνα οπότε οφείλουμε να είμαστε επιεικείς!, Λόγω της επικαιρότητας των αθλητικών γεγονότων αλλά και της θετικής αύρας του χώρου, ας ο συστήσουμε έστω για κάποια προσεχή διασταύρωση απόψεων!!

Αν γινομουν πλανηταρχης για μια και μονη μερα και ειχα το δικαιωμα να αποφασισω και να επιβαλλω ενα διαταγμα, αυτο θα ηταν να μετατραπουν ολα τα εστιατορια σε αμερικανικα. Καταργουνται τα γαλλικα μπιστρο, απο δω και περα μπεργκερ μεχρι να φραξουν με κιμα οι αρτηριες σας. Αντιο γερμανικα σνιτσελ, και κατα την εξοδο σας παρτε και τα σπετσλε μαζι. Απο τουδε και στο εξης κοτοπουλισιες φτερουγες πανε μεχρι να γινει η κοτα-κοτα η νεα καρετα καρετα απ την υπερκαταναλωση.

Ενταξει, το παραδεχομαι. Αγαπω την αμερικανικη κουζινα παρεξηγησιμα πολυ. Κανενα σουβλακι, αμφιψωμο ή ψωμοσαλτσοτυρο δεν μπορει παρα να ωχρια μπροστα στο καμουφλαρισμενο σε μπριος και σαλτσες μπιφτεκι το μεγα. Με γνωμονα, λοιπον, αυτη μου την αγαπη, οταν η κολλητη μου ρωτησε που θα την παω για το γενεθλιο γευμα της, ηξερε πολυ καλα τι θα φαει. Έμενε να βρεθει το που.

Το buffalo wings and rings το ειχα δει οταν ανοιξε, αλλα βασικα το λιγουρευτηκα απο την ιστορια ενος φιλου στο ινσταγκραμ. Το καλο του να τρωνε σα βοες οι φιλοι σου, εχεις υλικο για να φας και συ σα βοας. Καθοτι μεσα Αυγουστου και η Αθηνα θυμιζει σκηνικο θριλερ μετα απο πυρηνικο ολοκαυτωμα, φτασαμε σε 5 λεπτα, ειχαμε την επιλογη να παρκαρουμε και καθετα στη Χαριλαου Τρικουπη αν θελαμε και μπηκαμε στο σχεδον αδειο μαγαζι.

Ο χωρος ειναι τελειως sports bar, με απλο παρκε, ελαχιστο χρωμα και απειρες οθονες περιμετρικα να δειχνουν ακαταπαυστα αθληματα. Εχει πολυ ανετα booths με καναπεδες κατα το αμερικανικο προτυπο και μεγαλα, ανετα τραπεζια. Κυριως ομως εχει κατι ξυλινες επιγραφες στους τοιχους που λατρεψα, με ατακες οπως "Αποδεικνυουμε τις χαρτοπετσετες ανεπαρκεις απο το 1986" και " οι καλοι τροποι στο τραπεζι αντιπροτεινονται". Τελος, εχει την καλυτεροτερη μουσικη επενδυση που εχει ποτε υπαρξει, με μοντερνες ροκ επιλογες του Spotify, λογος απο μονος του επαρκης να επανελθω δριμυτερη.

Η εξυπηρετηση ξεκινα απο το ποστο της υποδοχης με μια παρα πολυ γλυκεια κοπελα, φερουσα το πιο ομορφο χαμογελο απο Κηφισια και πανω, η οποια σε τακτοποιει στο τραπεζι που επιλεγεις.
Συνεχιζει με πολυ ευγενικα, κεφατα, νεα παιδια που προσωπικα συμπαθησα και που μας εξυπηρετησαν καλοκουρδισμενα. Οχι ιδιαιτερα επαγγελματικα, πιο φιλικα απο το αναμενομενο, αλλα αυτο ερχεται και δενει με το χαρακτηρα μου οποτε μου αρεσε.

Αυτο που θα διορθωνα ειναι το κερασμα που δεν υπαρχει, οπως σε ολα τα αμερικανικα εστιατορια, αλλα κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να προσαρμοστει στα πιο κιμπαρικα ελληνικα δεδομενα. Αλλα επειδη γνωριζω πολυ καλα τι να περιμενω δεν κοβω απ τη βαθμολογια καθολου, θα ηταν αδικο για τα παιδια του σερβις που λαθη δεν εκαναν.

Στα του φαγητου, ο καταλογος ειναι εκτενης με μπεργκερ, φτερουγες, τεξ μεξ και ενα σκασμο παρατρεχαμενα, οποτε θελει αρκετες επισκεψεις για να σχηματιστει ολοκληρωμενη αποψη. Εμεις μετα απο μελετη και βοηθεια απο το σερβιτορο μας πηραμε:

Ξεκιναμε με τα wings, που τα αγαπω απιστευτα πολυ. Επιλεγεις ποσα κομματια θες, τι σως να τα συνοδευει και τον βαθμο που θες να κατακαψεις τον ουρανισκο σου. Εμεις πηραμε 4 φτερουγες παναρισμενες (4.29€), που ηρθαν σε ενα μικρο ασπρο πιατακι με μια πορτοκαλι υδαρη σαλτσουλα απο κατω και ενα μπολακι Buffalo sauce διπλα. Ειπαμε μετριας καυτεροτητας, αλλα αν αυτο ηταν μετρια δεν ξερω πως ειναι το βρεχει φωτια στη στρατα μου. Ευτυχως η σως εσβηνε την πολλη καψα και ροκανισαμε τα φτερουγακια πανευτυχεις. Αριστα 10.

Σαλατα πηραμε τη Bistro Bacon, πρασινη σαλατα με αυγο βραστο, μπεικον, καλαμποκι, παρμεζανα, τριμμενο καροτο, κατι δαχτυλιδια κρεμμυδι για ντεκορ, ντοματινια και μια ελαφρια μαγιονεζενια σως. (6.99€) Στην κορυφη της ξαπλωνε ενα μακρυ τραγανο κρουτον, δινοντας της αψογη παρουσιαση. Γευστικα ηταν παρα πολυ νοστιμη, θα την ξαναπαρω σιγουρα σε μελλοντικες επισκεψεις.

Απο μπεργκερ, εγω πηρα το κλασσικο Ringer, με μπεικον, τυρι, πικλες, μαρουλι, ντοματα, onion rings και sweet Bbq sauce (9.49€) και συνοδευτικο curly fries. Ξεκινα με ενα εξοχως αφρατο ψωμι, νοστιμο μπιφτεκι, ωραια αναλογια υλικων. Λιγο η σως με ξενισε ως πολυ γλυκεια, αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου. Οι πατατες προφανως κατεψυγμενες αλλα απο τις ωραιες, αυτες που χαιρεσαι να κανεις γουρουνια.

Το birthday girl πηρε ενα Egg Head (9.49€) με αυγο τηγανιτο, μπεικον, τσενταρ, κρεμμυδι, πικλες, ντοματα, μαρουλι και σως μαγιονεζας. Αυτο μου αρεσε περισσοτερο, μαλλον λογω σως, αφου στα υπολοιπα ηταν εξισου καλο με το δικο μου. Curly fries και γι αυτην.

Με κερδισε επισης η προσφορα ολοκληρων μπουκαλιων κετσαπ και μαγιονεζας συνοδευτικα, μετα απο σχετικη ερωτηση, ενω το νερο μας γεμιζε τακτικα απο μια περιπλανωμενη κανατα.

Απο κοστολογικης πλευρας, ηταν σε γενικες γραμμες αυτο που πουλανε ολες οι του ειδους επιχειρησεις, στις ιδιες τιμες και ποσοτητες. Αν με ρωτας, θεωρω τα απλα μπεργκερ λιγο ακριβοτερα απ του ανταγωνισμου, τα παιρνει να πεσουν μια μοναδα κατω για να αξιζουν πληρως τα λεφτα τους. Ιδιαιτερα παραπονα δεν εχω, αφου με 15 ευρω εκαστη φαγαμε πολυ καλα, και σιγουρα θα ξαναπαω για πιο πολλη αμερικανινη.

Βρειτε, λοιπον, τον αγωνα που θελετε διακαως να δειτε, απο ραγκμπι μεχρι κυνηγι στρογγυλου τυριου σε βελγικη πλαγιά και καντε την κρατηση σας. Αν επρεπε να συνοψισω το BWR σε μια προταση, αυτη θα ηταν: ενα πιο απλο, λιγοτερο ΤGI Fridays.

Και ποιος δεν αγαπα τις Παρασκευες;