Αμερικάνικα Σάντουιτς

12 Ιαν 2019

Ένα βράδυ με φίλους στο σπίτι παραγγείλαμε απο το jackaroo.

Χώρος (3/4):

Έχω περάσει και το έχω δεί το μαγαζί οπότε εχω άποψη εάν και πήραμε delivery. Μικρό, καθαρό χωρίς χώρο με τραπέζια πάρα μόνο κάποιους πάγκους για όρθιους. Είδα 5 άτομα που δούλευαν μέσα και έφτιαχναν τις παραγγελίες και 2-3 μηχανάκια για το delivery.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε αρκετά απο τα σάντουιτς του όπως πχ τα μικρά burger με μπιφτέκι μοσχαρίσιο και αυτά με το κοτόπουλο. Δοκιμασαμε τα σαντουιτς με πανε κοτόπουλο αλλά και τα σαντουιτς με κεφτεδάκια και παρμεζάνα. Γενικά τα βρήκαμε απο μέτρια έως καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί μεν αλλά όχι πολύ γρήγοροι και με ένα μικρό λάθος στην παραγγελία το οποίο καθυστερημένα πάλι το διόρθωσαν. Κατα τα άλλα ολα οκ.

Value for money (3/4):

Στα μικρά burger αξίζει πολύ το κόστος των περίπου 3 ευρώ στα σάντουιτς η τιμή ανεβαίνει χωρίς να γίνεται πολύ ακριβό αλλά σίγουρα χαλάει το value for money.

Συμπέρασμα:

Ένα gourmet βρώμικο με καλή ποιότητα και καλές γεύσεις που αξιζει έστω μια φορά να δοκιμάσετε.

09 Νοε 2018

Jackaroo λοιπόν, μια νέα άφιξη στην περιοχή του Πειραιά με άκρως θελκτικές φωτογραφίες, από σάντουιτς διαφόρων ειδών.
Street food αμερικάνικο, με πολλές διαφορετικές επιλογές για όλα τα γούστα και τα βαλάντια.

Ήθελα να το δοκιμάσω από την πρώτη μέρα που το είδα, αλλά λίγο οι καλοκαιρινές διακοπές, λίγο οι δοκιμασμένες επιλογές που με κέρδιζαν είχε μεινει στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Για το taste of Athens ξεκινήσαμε εκείνη την μέρα, αλλά ο καιρός έιχε άλλα σχέδια, οπότε σπίτι και delivery. Είπαμε όμως να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό και... jackaroo.
H τηλεφωνική επικοινωνία άψογη, μας ενημέρωσε ότι θα καθυστερήσουν λόγω καιρικών συνθηκών. Το μόνο θέμα ότι δεν είχαν έτοιμο, ακόμη, κατάλογο για το delivery να μας στείλουν.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά αφενός, διότι δε φάγαμε εκεί και αφετέρου όσο τον έχω δει περνώντας είναι μικρός διεκπεραιωτικός, εάν κάποιος θέλει να κάτσει να φάει εκεί στα γρήγορα.

Δύο άτομα δοκιμάσαμε:
-1 cheeseburger, το οποίο μου θύμισε έντονα γνωστής αλυσίδας και δεν το λέω καθόλου αρνητικά, γιατί είχε μεν τη γεύση, αλλά η ποιότητα φαινόταν ξεκάθαρα ανώτερη. 2,00 ευρώ (μέγεθος ανάλογο με την τιμή)
-1 fried chicken, το φιλέτο κοτόπουλο πανέ είναι από τα δυνατά τους σημεία, οπότε δοκιμάστε το οπωσδήποτε, ο συνδυασμός με τσένταρ, αισμπεργκ, πίκλες και αγιολί, άψογος. 3,50 ευρώ (μικρό για την τιμή του)
-1 original cheesesteak με μοσχάρι, τσένταρ και σοταρισμένο κρεμμύδι, στις ΗΠΑ δεν έχω πάει ούτε είναι μέσα στα όνειρα μου, αλλά το συγκεκριμένο σάντουιτς θα μπορούσε να με κάνει να αναθεωρήσω, ζουμερό γευστικό, να μη θες να τελειώσει με τίποτα, ισορροπημένο. 6,90 ευρώ τιμιοτατο.
-1 πατάτες τηγανιτές 2,00 ευρώ απλά οκ, προτηγανισμένες αλλά απαραίτητες για συνοδεία.
Σε επόμενες δοκιμές που είναι αρκετές δοκίμασα το original cheesesteak με χοιρινό, που ήταν επίσης πολύ γευστικό και την σως ροκφόρ με τις πατάτες μου, η οποία ήταν ΘΕΣΠΕΣΙΑ.

Οι τιμές του για αυτό που προσφέρει είναι αρκετά καλές, καθώς έχει αρκετές διαφορετικές προτάσεις απο τον ανταγωνισμό. Εγώ θα παραγγείλω ξανά και ξανά. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα έπρεπε να είναι ανοικτό και το μεσημέρι!

Υ. Γ. 1 μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα φαγητά ήρθαν στην κατάλληλη θερμοκρασία, αν και δεν είμαστε πολύ κοντά.

Υ. Γ.2 Φαίνεται από το μενού και την πρωτοτυπία, ότι έχει κάποια σχέση με το γνωστό μπεργκεράδικο του Πειραιά, οπότε εάν επιδείξουν αντίστοιχο ζήλο και έχουν νέες ιδέες η επιτυχία είναι δεδομένη.

21 Ιουν 2018

Περίμενα πως και πως να ανοίξει ένα τέτοιο μαγαζί και επιτέλους οι προσευχές μου εισακούστηκαν!

Σάντουιτς λοιπόν και όχι μόνο, αφού εάν υπάρχουν τυχεροί που έχουν πάει από Αμερική μεριά θα καταλάβουν ακριβώς τι θέλω να πω! Cheesesteaks!!!

Nαι, και μάλιστα πολύ κοντά στο Αμερικάνικο και ίσως τολμώ να πω και καλύτερο!

Για όσους δεν γνωρίζουν το cheesesteak είναι μοσχάρι που ψιλοκόβεται και ψήνεται πάνω στο πλατώ μαζί με κρεμμύδι, τυρί και σερβίρεται σε αφράτο ψωμάκι!! Με λίγα λόγια έπος!!
Στον κατάλογο μπορείς να επιλέξεις με μοσχάρι, κοτόπουλο και χοιρινό!! Εμείς δοκιμάσαμε το super cheesesteak με μοσχάρι και πήραμε ένα απίστευτο σάντουιτς που λεγόταν tikka massala αν το γράφω σωστά! Είναι κοτόπουλο που ψήνεται με τικα μασάλα σως, πράσινες και κόκκινες πιπεριές, τζατζίκι και μάνγκο τσάτνευ!!! Πρέπει να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε. θα πάθετε πλάκα!

Επίσης πήραμε πατάτες που να σας πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει τόσο καλές αν και κατεψυγμένες, ήταν πολύ τραγανές, και ένα αξιομνημόνευτο τηγανητό κοτόπουλο που ήταν εκπληκτικό!!!!! Τραγανό και ζουμερό, ειλικρινά δεν έχω ξαναφάει τέτοιο κοτόπουλο!!

Θα ξαναπάμε σίγουρα να δοκιμάσουμε όλο τον κατάλογο! Το κόνσεπτ είναι καθαρά street food διότι δεν υπάρχουν καρέκλες, υπάρχουν μόνο πάγκοι για να φας στο όρθιο. Ίσως αυτό είναι κ το μείον αν κ εμείς πήγαμε μετά από ποτό και δεν μας ένοιαξε τόσο!

Έχω τρελαθεί με το κοτόπουλο γιαυτό θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω και άλλα γιατί μου είπαν και για ένα μανιτάρι πορτομπέλο παναρισμένο με πάνκο γεμιστό με τυριά!

Και κάτι τελευταίο... είδα απέξω μάλλον τον σεφ του ΜπαρΜπεεΚιου τον Μιχάλη Μαντζουράνη, δεν ξέρω εάν εχει κάποια σχέση με το μαγαζί αλλά για να ήταν τόσο καλά μάλλον θα είχε... Θα ξαναπάω και θα γράψω καινούργια κριτική για το Jackaroo!! Ευγε!!!