Δημιουργικη ελληνικη κουζινα

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

01 Νοε 2018

Βρίσκεσαι στην οδό Προδίκου, ένα ήσυχο δρομάκο μήκους ούτε 100 μέτρων που ενώνει την Κεραμεικού με τη Λεωνίδου λίγο πριν καταλήξουν αμφότερες στην Ιερά Οδό

. Έχεις παρκάρει δυο, τρεις δρόμους πριν, ξέροντας πόσο δύσκολο είναι το θέμα στην περιοχή του Κεραμεικού (6,5 στα 10). Φως βλέπεις μόνο έξω από το νούμερο 6. Μια κοκκινοπορτοκαλί πινακίδα με ένα καλλιτεχνικό κεφαλαίο «Κ» στο κέντρο της δείχνει πως κάτι κρύβεται σ’ αυτή τη μονοκατοικία, απομεινάρι της εποχής μετά τον πόλεμο με κύριο χαρακτηριστικό τη χαμηλή δόμηση. Η βαριά μεταλλική εξώπορτα ανοίγει, κάνεις δύο βήματα και ξαφνικά έχεις την αίσθηση ότι έχεις ταξιδέψει πίσω στο χρόνο, καθώς βρίσκεσαι σ’ ένα χώρο βγαλμένο κυριολεκτικά από τα παλιά. Θα μπορούσα να γράψω ένα κατεβατό περιγράφοντάς τον, δεν θα το κάνω όμως και θα περιοριστώ να σας προτρέψω να πάτε και να θαυμάσετε.

Όπου κι αν καθίσετε, όπου κι αν κοιτάξετε, συνεχώς θα ανακαλύπτετε λεπτομέρειες, αυθεντικές και όχι ψεύτικες, που δημιουργούν ένα ανάμεικτο αίσθημα θαλπωρής και νοσταλγίας. Περιορίζομαι στα βασικά χωροταξικά: Ο χώρος εστίασης έχει σχήμα «Γ», πίσω δεξιά υπάρχει ένα μικρό στενόμακρο μπαρ, η αθέατη κουζίνα και οι πολύ φροντισμένες πεντακάθαρες τουαλέτες, κρυμμένες πίσω από δύο παλιές ξύλινες πόρτες με κουρτινάκια. Περιμετρικά ό, τι μπορείτε να φανταστείτε: μια παλιά παγωνιέρα, ξύλινα ντουλάπια φτιαγμένα από μερακλή τεχνίτη, μακρόστενα ράφια που φιλοξενούν βιβλία, παλιές γραφομηχανές, βάζα με φυτά και λουλούδια, παλιακά φωτιστικά που φτιάχνουν ατμόσφαιρα, κάδρα. καθρέφτες, τι να πρωτοθυμηθώ.

Η επίπλωση επίσης εποχής. Ξεχάστε τα προϊόντα από την Κίνα ή το ΙΚΕΑ, στο ΚΑΠΠΑ θα φάτε σε βαριά ξύλινα τραπέζια παλιάς αστικής τραπεζαρίας καθισμένοι σε καρέκλες με ψηλή πλάτη. Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, ο αγωγός του εξαερισμού και τα ηχεία δείχνουν λίγο παράταιρα, όμως κάνουν καλή δουλειά, αφού δεν υπάρχει φυσικός διαχωρισμός των χαρμανιών από τους μη καπνίζοντες. Προς τιμήν τους: Μία ώρα μετά την ηλεκτρονική κράτηση επικοινώνησε μαζί μου ένας ευγενέστατος κύριος, μου συστήθηκε ονομαστικά, μου εξήγησε τα δεδομένα και με διαβεβαίωσε ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα, πράγμα που επαληθεύτηκε.

Υποδοχή, εξυπηρέτηση και ξεπροβόδισμα όπως θα έπρεπε να είναι παντού – και δυστυχώς σπάνια είναι. Ένας μεγαλύτερος, κυρίως όμως ένας νεαρότερος κύριος φροντίζουν τα πάντα, κυριολεκτικά πανταχού παρόντες. Φέρνουν και ανανεώνουν πριν τελειώσει το κρύο νεράκι σε γυάλινο μπουκάλι, μαζί με το ψωμί έρχεται ένα πιατάκι με βρεγμένο ντάκο και ένα νόστιμο ντιπ, σου αναφέρουν τα πιάτα ημέρας, φέρνουν τα πιάτα στο τραπέζι με σωστό ρυθμό και σερβίρουν ένα αποχαιρετιστήριο λικέρ μαστίχας μαζί με το επιδόρπιο. Άριστα 10 με τόνο!

Ο κατάλογος μία σελίδα όλος κι όλος, επαρκής για να καλύψει τρεις, τέσσερις επισκέψεις με διαφορετική κάθε φορά σύνθεση του μενού της παρέας. Η λογική του «όλα στη μέση» στα καλύτερά της. Θα σας εντυπωσιάσουν τόσο η ποικιλία όσο και η πρωτοτυπία των πιάτων. Χωρίς να γκουρμεδοφέρνουν, καταφέρνουν να τραβήξουν την προσοχή και να ικανοποιήσουν γευστικά. Η τετραμελής παρέα μας δοκίμασε οκτώ συνολικά πιάτα, αφήνοντας χώρο και για κάποια γλυκά. Αν εξαιρέσουμε το συκώτι με δενδρολίβανο και ρόκα, που ήταν μεν καλομαγειρεμένο, αλλά είχε πολλές ίνες που ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο πιάτο το σκοτώνουν, όλα τα υπόλοιπα πιάτα παίρνουν υψηλή βαθμολογία. «Άριστα» βάζω στην ψιλοκομμένη χωριάτικη σαλάτα με κομματάκια τυριού σαν σαχανάκι και υπέροχο κρίταμο, στους κολοκυθοκεφτέδες που είναι πραγματικός αφρός και στα σιουφιχτά, παραδοσιακά ελληνικά μακαρόνια που με χαρά βλέπω να εμφανίζονται πια σε όλο και περισσότερους καταλόγους. «Λίαν καλώς» στην καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με ψιλοκομμένο σαλάμι Λευκάδας, τον καθόλου βαρύ καγιανά με λουκάνικο και τυρί και το ριζότο με μανιτάρια και τρούφα, την οποία γευόσουν τέλεια. Με «καλώς» θα βαθμολογήσω την πίτα με πράσο και λουκάνικο, εξαιρετικό φύλλο, ήθελε απλώς λίγη περισσότερη γέμιση. Όσο για τα δύο επιδόρπια, χωρίς δεύτερη κουβέντα «άριστα» στο χειροποίητο τσίζκεηκ με φραμπουάζ on the top, και «λίαν καλώς» στην επίσης home made μους σοκολάτας με τράιφλ on the top. Πολύ καλό το λευκό χύμα που επιλέξαμε, όπου το τελευταίο μισόκιλο μάς το κέρασε το μαγαζί.

Για τα φαγητά ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε τα 60 ευρώ και φύγαμε όχι μόνο χορτάτοι, αλλά και αποφασισμένοι να ξανάρθουμε, όταν ο καιρός επιτρέπει τη λειτουργία της πίσω αυλής, η οποία φαίνεται πολύ ελκυστική.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι το ΚΑΠΠΑ δεν είναι συμπτωματικό ότι συγκεντρώνει τόσες πολλές τόσο καλές κριτικές το τελευταίο διάστημα. Επισκεφθείτε το και θα συμφωνήσετε μαζί μου.

Υ. Γ. για το δήμαρχο της; πόλης: Η περιοχή, που έχει τόσα να διηγηθεί για την παλιά Αθήνα, χρειάζεται φροντίδα, ξεκινώντας με ένα καλό καθάρισμα. Βελτίωση θέλει και ο φωτισμός. Εκλογές έρχονται, κάντε κάτι!

27 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά αρχικά, αγαπημένοι μου καλοφαγάδες. Αμφιταλαντευομαι μέρες αν θα έγραφα κριτικη για το συγκεκριμένο μαγαζί ή όχι και οι λόγοι αφορούν αποκλειστικά την πορεία του site που πλέον έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. θα ήταν όμως κρίμα να μη γράψω για ένα σχετικα καινούργιο μαγαζί που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον εδώ και αρκετό καιρό και επιβεβαίωσε τις κριτικές του.

Στην περιοχή κινούμαι πλέον αρκετά, οπότε ένα βράδυ καθημερινης που θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι του δώσαμε μια ευκαιρία.

Το παρκάρισμα δε θα αποτελέσει πρόβλημα σίγουρα, αλλά και η πρόσβαση με τα μέσα μεταφοράς είναι αρκετά εύκολη.

Ο χώρος είναι καθαρός φωτεινός και με ευχάριστες πινελιές. Μόνο που δεν μου έβγαλε μια ζεστασιά που θα ήθελα, ίσως έπαιξε ρόλο ότι είχε μόνο 2-3 παρέες, ίσως εμείς είμαστε κάπως προκατειλημμένοι από τη συζήτηση που είχαμε... Πάντως και οι τουαλέτες τους είναι πολύ καθαρές και πιθανόν το καλοκαίρι να αξίζει και το 4αρι.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή ως το τέλος, νεράκι σε κανάτα που ανανεώθηκε, διάθεση και χαμόγελο δε χρειάζεται κάτι περισσότερο. Πραγματικό ενδιαφέρον στην κλασική ερώτηση αν μας άρεσαν τα πιάτα, ανθρωποι με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν και μακάρι να πετύχουν σε μια δυσκολη εποχή.

Ο κατάλογος λιτός και περιεκτικος, εμπλουτίζεται από κάποια πιάτα ημέρας.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-βελουτε σούπα καρότου(πιάτο ημέρας ίσως και λόγω καιρού) εξαιρετική όλα τα υλικά σε έναν άψογο συνδυασμό δεν ήθελα να τελειώσει, προσφέρθηκαν να μας τη μοιρασουν.
-μελιτζανοσαλατα με σαλάμι Λευκάδος, το πιο αδύναμο πιάτο κατά τη γνώμη μου, επισκιάστηκε από τα υπόλοιπα γενικά μέτριο.
-καβουρμας με τηγανιτα πατάτας και αυγό μάτι, νομίζω ότι είχε και φρέσκο κρεμμυδάκι που έδινε μια ωραία ένταση στο πιάτο MUST
-ριζοτο μανιταριών με λάδι τρούφας, πιάτο που το έχουμε δοκιμάσει σε διάφορα μαγαζιά, εδώ σε πολύ καλή εκτέλεση το ρύζι χυλωμενο σωστά, το λάδι τρούφας τόσο ώστε να δίνει την κατάλληλη γευστικη ένταση χωρίς υπερβολές.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι (που δε ξέρω αν χρεώθηκε, ούτε αν ερωτήθηκαμε), ήπιαμε οινομελο αξιοπρεπές.

Ακριβώς δε ξέρω πόσο κόστισε το τραπέζι μας γιατί ήταν κερασμενο, μπορώ να πω όμως ότι φάγαμε πολύ καλα και με κάτι πρόχειρους υπολογισμους από τον καταλογο που είχε φροντίσει να μου στείλει αγαπημένη φίλη εδώ και καιρό, κυμανθηκαμε κοντά στα 35€ πόσο αρκετά καλό για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Τη στιγμή που γράφω την κριτική ετοιμάζομαι για την επόμενη μου επίσκεψη στο Καππα και έχω ήδη στείλει φιλική παρέα που ενθουσιαστηκε.

27 Οκτ 2018

Παρασκευή βράδυ με κράτηση σαφώς μαζευτήκαμε 9 άτομα για πρωτη φορά στο Καππα με αφορμή τις τοσο καλές κριτικές.

Χώρος (3/4):

Στο στενάκι του Κεραμεικού απέναντι απο το Καμπέθον βρίσκεται το Καππα. Ο χώρος απλός, λιτός που σε καμμία περίπτωση δεν σε προδιαθέτει για αυτό που θα φάς. Γενικά ειναι ενας χώρος φθηνός απο διακοσμητικής άποψης αλλά με έξυπνες ωραίες και οικονομικές πινελιές που του προσδίδουν ένα χαρακτήρα.

Γεύση (4/4):

Μικρός κατάλογος με ωραίες δημιουργικές γεύσεις. Δοκιμάσαμε νομίζω εάν όχι όλο αλλά το 90% του καταλογου. Πιο συγκεκριμένα:

Σπανακόπιτα (9/10)

Κοτόπιτα (8/10)

2 σαλάτες με μαρούλια, σύκα αποξηραμένα και κάποιο τυρί κρέμα. (9/10)

1 Ντακο (9/10)

2 σαλάτες σαν χωριάτικες ψιλοκομμένες (8/10)

1 λουκάνικο με baby πατάτες (9.5/10)

1 ψαρονέφρι γεμιστό (9.5/10)

1 κοτόπουλο κοντοσούβλι φούρνου (8.5/10)

2 πατάτες τηγανιτές κυδωνάτες (9/10)

1 φωλιά καταίφι με σπανάκι (7/10)

1 αυγά τηγανιτά με πατάτες τηγανιτές καβουρμά (8/10)

1 παπαρδέλες με ραγού (9/10)

1 κολοκυθοκεφτέδες (7.5/10)

Και ίσως μου εχουν ξεφύγει 1 με 2 πιάτα ακόμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ο νεαρός ευγενέστατος και απο πάνω μας συνεχώς. Φρόντιζε να μας φέρει την κανάτα με το νερό, να πάρει τα άδεια πιάτα και να μας εξηγήσει ή προτείνει οτι θέλαμε απο τον κατάλογο.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με κρασι και αναψυκτικά πληρώσαμε 120 ευρώ. Θεωρώ για όλα αυτά που πήραμε και για τις ωραίες γεύσεις που δοκιμάσαμε πολύ καλή τιμή. Σιγουρα οταν ειναι ποιο πολλά ατομα πέφτει το κοστος κατα άτομο. Απο την άλλη καταλαβαίνω γιατί το Καμπέθον έχει πιο πολύ κόσμο (καθως είναι πιο φθηνό) και γιατί κάποιοι θεώρησαν στις κριτικές τους λιγο τσιμπημένες τις τιμές.

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ καλό μαγαζί με ωραίες και νόστιμες γεύσεις.

30 Ιαν 2019

Κυριακή απόγευμα στο Γκάζι. Μετά από επίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη και την αναδρομική έκθεση- αφιέρωμα στον Γιάννη Μόραλη (παρεμπιπτόντως, όποιος δεν την έχει δει, προλαβαίνει να πάει, έχει μεγάλο ενδιαφέρον), ψάχναμε κάπου να φάμε.

Η ώρα του μεσημεριανού φαγητού περασμένη, σχεδόν 16.00 κι εγώ να ξεσκονίζω τα ηλεκτρονικά κιτάπια μου, για να βρω κάτι καλό στην περιοχή την ώρα αυτή. Το Κάππα το είχα στην άκρη του μυαλού μου μετά τις τόσες καλές κριτικές που είχα διαβάσει, και, εφόσον δεν βρήκαμε κάτι καλύτερο πιο κοντά στο Μουσείο, είπαμε να κινηθούμε προς τα εκεί. Εμένα η περιοχή του Κεραμεικού μου φαίνεται χαώδης κι έτσι βάλαμε gps και κάναμε 20 λεπτά περπάτημα. Από την πλατεία και τη στάση του μετρό είναι πολύ πιο κοντά. Μόνο που πρέπει να διασχίσετε κάθετα την Ιερά Οδό και να πάτε ένα- δυο στενάκια πίσω από την Ταινιοθήκη. Θυμάμαι εκεί κοντά ήταν το μοριακό μπαρ Momix, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Aν δεν στο έχουν πει πάντως, δεν το βρίσκεις τυχαία. Ευτυχώς οι φίλοι χρήστες το ανακάλυψαν κι έτσι το μαθαμε και εμεις!

Μικρή παρένθεση: ο περίπατος στην περιοχή του Κεραμεικού με τα μικρά σπίτια, τα νεοκλασικά, τις γειτονιές που θυμίζουν ελληνικές ταινίες, σε αποζημιώνει. Κρίμα που τα περισότερα έχουν εγκαταλειφθεί στη μοίρα τους...

Ο χώρος του Κάππα από την αρχή μας έκανε καλή εντύπωση. Ο εσωτερικός είναι όμορφος, δεν πρόκειται για κάποιο ταβερνείο ή εναλλακτικό καφενείο- μεζεδοπωλείο, όπως τα περισσότερα στο Γκάζι, αλλά για ένα περιποιημένο μεζεδοπωλείο, με χαρακτήρα και μια ζεστασιά. Η κυρίως σάλα δεν είναι πολύ μεγάλη, ούτε όμως και μικρή. Εξυπηρετεί γύρω στα 50 άτομα, ενώ διαθέτει και ένα πολύ γουστόζικο μπαρ. Παρατήρησα και μια πολύ γοητευτική αυλή στο βάθος. Παντού υπάρχουν διακοσμητικές λεπτομέρειες που παραπέμπουν σε belle epoque ή σε αστικό σαλόνι άλλης εποχής. Τα σερβίτσια κινούνται στο ίδιο στιλ και είναι πολύ χαριτωμένα. Την ώρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο κι έτσι παρατηρήσαμε με ηρεμία τον χώρο. Καπνό δεν αντιλήφθηκα.

Η εξυπηρέτηση από έναν νεαρό σερβιτόρο ήταν πολύ καλή, ευγενική και ζεστή. Ήταν και η ώρα τέτοια που ευνοούσε την πιο άνετη εξυπηρέτηση κι έτσι μας βοήθησε αρκετά και στην παραγγελία. Με το που καθίσαμε, έστρωσε χάρτινα σουπλά και μας έφερε νεράκι βρύσης σε μπουκάλι και λίγο αργότερα δύο φλυτζανάκια (απ’ αυτά του Λουδοβίκου! ) βελουτέ σούπα με κρουτόν. Πολύ νόστιμη, ωραία έναρξη.

Ο κατάλογος διακρίνεται σε ζεστά και κρύα πιάτα, που προτείνονται για τη μέση. Σαν περιεχόμενο το μενού δεν μας εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Και πάλι είδα κλασικά πιάτα μεζεδοπωλείου, με μια μικρή τσαχπινιά. Από τα, ας πούμε, κυρίως, θα βρείτε από μία επιλογή σε αρνί- μπριζολάκια- πανσετάκια- ψαρονέφρι- κοτόπουλο μπούτι - ριζότο – σουτζουκάκια - και δύο ζυμαρικά, αν θυμάμαι καλά. Αν κάποιο από αυτά είναι στις γεύσεις σας, πετύχατε διάνα. Αν όχι, θα κάνετε κάποιο συμβιβασμό, αλλά πιστεύω ότι τελικά η γεύση θα σας ικανοποιήσει. Η δική μας παραγγελία είχε:

- Μια πράσινη σαλάτα με ρόδι, σύκα, ηλιόσπορο και κατίκι. Πολύ δροσερή και κάπως όξινη, πάντως φρέσκια. Η φίλη μου χόρτασε σχεδόν μόνο μ’ αυτήν. 8/10
- Πατάτες κυδωνάτες με ντιπ αλλαντικών. Μεγάλα κομμάτια, χρυσαφένια. Το ντιπ τους ταίριαζε. 8/10
- Κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού αρωματισμένο με μοσχολέμονο. Κάπως όξινο και αυτό για τα γούστα μου. Αλλά οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι και λαχταριστοί. 8/10
- Φρέσκιες παπαρδέλες με μοσχάρι ραγού και τριμμένο τυράκι. Πιάτο ημέρας. Καταπληκτικές. Πραγματικά φρέσκιες, πραγματικά το κρέας ήταν ολοκάθαρο και λουκούμι! Ήθελα να φάω όλη την πιατέλα μόνη μου, αλλά κράτησα τα προσχήματα. Αξίζει πραγματικά, αν το πετύχετε! 9/10
- Χοιρινό με πέστο ρίγανης. Το πιο αδύναμο πιάτο. Όχι λόγω γεύσης ή ιδέας, αλλά επειδή το κρέας ήταν πολύ λιπαρό. Πραγματικά το μισό το αφήσαμε στο πιάτο. Κατά τ’ άλλα συνοδεύεται από ψιλοκομμένες πιτούλες και λίγη σάλτσα από πιπεριά φλωρίνης. Το πέστο ρίγανης είναι πολύ ενδιαφέρον και όσο έντονο πρέπει, ώστε να δίνει χαρακτήρα στο πιάτο. Απλά η ποιότητα του κρέατος, δυστυχώς, ήταν κακή. 5/10

Σημείωση: οι μπακαλιαρομπουκιές με πουρέ παντζαριού ήταν το μόνο πιάτο που είχε τελειώσει. Υποθέτω ότι είναι από τα πιο δημοφιλή. Θα το δοκίμαζα, αν το έβρισκα.

Για τα παραπάνω, εκ των οποίων τα δύο θα τα χαρακτήριζα «κυρίως», πληρώσαμε το τρομερό ποσό των 34 ευρώ. Δηλαδή 17 ευρώ το άτομο και δεν καταφέραμε να τα τελειώσουμε όλα (εκτός τις θεϊκές παπαρδέλες και τη σαλάτα που δεν αφήσαμε μπουκιά). Το vfm είναι άριστο! Οριακά κατηγορία 17- 25. Μάλλον 15- 20 θα έλεγα. Και μάλλον είναι κι αυτός ένας λόγος της τόσης δημοφιλίας. Το κέρασμα- σφηνάκι μαστίχας δεν λείπει, ούτε η ευγένεια στην υποδοχή και την έξοδο.

Δεν ξέρω πότε θα ξαναβρεθώ στο Γκάζι για φαγητό, ούτε αν θα έκλεινα τραπέζι επι τούτου για να ξαναφάω στο Κάππα, μόνο και μόνο επειδή δεν συχνάζω στην περιοχή πια. Αλλά αν σας αρέσουν τα περιποιημένα μεζεδοπωλεία με τις λίγο πειραγμένες γεύσεις και βγαίνετε εκεί γύρω, προτιμήστε το! Εξυπηρετεί μάλιστα όλη την ημέρα γιατί είναι ανοιχτό από το μεσημέρι.

23 Σεπ 2018

Όταν το PONTIKI βαθμολογεί με το απόλυτο 4άρι. Και όταν στραβώνει το αρχικό πλάνο και έρχεται μπροστά το plan B.

Κάππα λοιπόν, όπως λέμε Κυριακή μεσημέρι, κέντρο, Κεραμεικός, καλή παρέα, κρασί, καφές, κουβεντούλα και Κ στο άπειρο... Εμείς για αλλού κινήσαμε. Συγκεκριμένα για κάτι πολύ χαλαρό στο Flamme Rouge, που η φίλη TOMIE το αγαπάει πολύ και μου το είχε προτείνει, μα δυστυχώς έκλεισε. Με εμφανή σημάδια απουσίας - παραμέλησης, αλλά και επιβεβαίωση από φίλο μου, που μέσα στον Αύγουστο το είχε δει στην ίδια κατάσταση. Εύχομαι και ελπίζω να είναι κάτι παροδικό και να επαναλειτουργήσει σύντομα.

Η τηλεφωνική επικοινωνία με το Κάππα και η κράτηση τραπεζιού για 3 άτομα στην αυλή, άμεση και επιτυχής, κι έτσι 10'λεπτά περιπάτου μας έβγαλαν στην Προδίκου, ένα πραγματικά μικρό κρυμμένο στενάκι πίσω από την Ιερά Οδό. Ο φίλος μας που ήρθε με αμάξι, βρήκε πολύ εύκολα θέση και γενικά το πάρκινγκ μου έδωσε την εντύπωση του εύκολου.

Για μένα που είμαι παλαβή με τη φωτογραφία, η διακοσμητική τους επιμέλεια είναι όαση καλλιτεχνική, κόλλησα στις μικρές γωνιές και τα ξεχωριστά αντικείμενα για macro λήψεις, όλα τόσο όμορφα τοποθετημένα μέσα στο χώρο, που σε κερδίζουν αμέσως. Η πίσω αυλή πανέμορφη, ήσυχη, γλυκιά, χαλαρωτική, με ζωντανά χρώματα, λες και βρίσκεσαι αλλού και όχι δύο βήματα από την Ιερά Οδό.

Σε εκτενή συζήτηση που είχα με τον υπεύθυνο όμως, δυσαρεστήθηκα στο άκουσμα ότι το χειμώνα μέσα θα υπάρχει μόνο ένας... νοητός διαχωρισμός καπνιζόντων / μη καπνιζόντων, με έμφαση στους καπνίζοντες γιατί... αυτή η πλειοψηφία δεν πρέπει να δυσαρεστηθεί και όχι ας πούμε με έμφαση στους μειοψηφούντες μη καπνίζοντες γιατί πρέπει να εφαρμοστεί ο αντίστοιχος νόμος.

Κανονικά μόνο από αυτό θα αφαιρούσα βαθμό, αλλά δεν μου πάει καρδιά να το κάνω. Για όλη την υπόλοιπη περιγραφή και ατμόσφαιρα, το PONTIKI τα έχει γράψει άψογα όπως πάντα, οπότε σας παραπέμπω στην κριτική της.

Από την εξυπηρέτηση μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ευχάριστη, άνετη, φιλική, με επεξηγήσεις για υλικά πιάτων, ενημέρωση για τα γλυκά, αλλά και πληροφορίες όπως: νέα πιάτα που θα μπουν στο χειμερινό μενού πχ. περισσότερες επιλογές με κρέας αλλά και σούπες βελουτέ, την έμφαση που δίνουν στα εποχιακά υλικά, τις 4 αλλαγές μενού μέσα στους 3 μήνες λειτουργίας του μαγαζιού και γενικώς την επιλογή τους να μην εφησυχάζουν.

Ένα παράπονο που έχω, θα το "χρεώσω" στο vfm, αφαιρώντας έναν βαθμό. Έχει να κάνει με την έλλειψη οποιουδήποτε καλωσορίσματος - ευκταίο και αναμενόμενο σε τέτοια μαγαζιά - αλλά και την έλλειψη ενός οποιουδήποτε μικρού κεράσματος στο τέλος, δεν μας κέρασαν έστω ένα από τα γλυκά ή τους καφέδες που πήραμε, αλλά ούτε και την ντοματόσουπα ή τη μαστίχα που αναφέρει το PONTIKI. Eίμαι λίγο αλλεργική σε κάτι τέτοια...

Στο δια ταύτα λοιπόν, οι γεύσεις ήταν σχεδόν άψογες. Οι 2 που ήμασταν για φαγητό, δοκιμάσαμε τα εξής ( ο τρίτος μας έκανε παρέα με καφέ και γλυκό ):
- Ντακάκια με κρέμα τυριού, καρεδάκια ντομάτας - αγγουριού, φρέσκο κρεμμμυδάκι, κρίταμο και φύλλα βαλεριάνας. Έρχονται 4 τραγανά αλλά και μαλακά σταρένια ντακάκια, με φρεσκότατα και δροσερά όλα τα υλικά και αρκετό ελαιόλαδο, πολύ φρέσκια σύλληψη του κλασικού ντάκου και με απίθανη εμφάνιση, μας άρεσαν πάρα πολύ (4,50 ευρώ).

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαουρτένιο ντιπ με μοσχολέμονο. Ούτε υδαρείς, ούτε σφιχτοί, ούτε λαδεροί, ούτε στεγνοί. Με μπόλικα αρωματικά, αφράτοι, καλοτηγανισμένοι, τραγανοί αλλά και αέρινοι, από τους πολύ καλούς που έχω φάει πρόσφατα, 5 τμχ στη μερίδα, 5 ευρώ.

- Κριθαρότο με καρέ κολοκυθιού, μπουκιές κοτόπουλο μπούτι (δεν είμαι φαν αλλά ήταν καλό) και γιαούρτι αρωματισμένο με δυόσμο. Έρχεται ένα λευκό κριθαρότο, έντονα πιπεράτο και πολύ γευστικό, με διορθωμένο χρόνο βρασμού (al dente όχι λασπωμένο) και καλής ποσότητας. Πιάτο ημέρας που έχει ζήτηση και φόντα να γίνει μόνιμο, μας άρεσε πολύ (8,50 ευρώ).

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα, λιαστή ντομάτα, μια ιδέα μους πιπεριάς Φλωρίνης για τσαχπινιά και κυδωνάτες πατάτες φούρνου φλουδιστές (νέα λέξη δική μου). Εξαιρετικό και αυτό, σωστά ψημένο στους χρόνους και στους χυμούς του, χορταστική μερίδα, λίγες παραπάνω πατάτες ευπρόσδεκτες θα ήταν (9,50 ευρώ).

Ήπιαμε μια παγωμένη Μάμος, αγαπημένη προσφάτως (3 ευρώ) και με την άφιξη του φίλου μας προχωρήσαμε στα γλυκά. Ένα τσιζκέικ με μαρμελάδα φράουλας από το οποίο δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αλλά ο Θάνος και το κουτάλι του έδωσαν thumbs up και μια πανακότα με καραμέλα γάλακτος (αυτή του μπανόφι) πολύ δροσερό. Όλα τα γλυκά τους στα 4,50 ευρώ. Είχαν και σοκολατόπιτα.
Επίσης ήπιαμε και 3 espresso doppio lungo, 2 ευρώ έκαστος. Αξίζει εδώ να αναφέρω ότι έχουν και ξεχωριστό ένθετο με ωραιότατα κοκτέιλ σε τιμές γύρω στα 6 ευρώ και το αγαπημένο μου Aperol επιτέλους σε τιμή Bologna στα 5 ευρώ!!! Μπράβο παιδιά.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν στα 45,50 ευρώ. Για εμάς που φάγαμε, στα 19 ευρώ/άτομο. Ίσως ακούγεται πολύ, αλλά ήταν και με καφέ + γλυκό. Θεωρώ το vfm σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά θα ήθελα να επιμεληθούν κάπως καλύτερα το καλωσόρισμα/ κέρασμα για να φτάσουν στο άριστα.

Οι προδιαγραφές σίγουρα είναι εκεί. Αξίζει να δοκιμαστεί και γι'αυτό το προτείνω με μεγάλη χαρά. Όσο για εμάς, το χειμώνα ανανεώνουμε ραντεβού εκεί για τις σούπες του, PONTIKI λαμβάνει, όβερ.

09 Ιαν 2019

Πριν φύγει το 2018 είχα βάλει στα πλάνα οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο ΚΑΠΠΑ, για να διαπιστώσω και προσωπικά εάν δικαιολογούνται οι εξαιρετικές κριτικές του στο ask4food (όχι βέβαια ότι είχα και ιδιαίτερες αμφιβολίες περί αυτού). Ένα κρύο σαββατιάτικο βράδυ του Δεκέμβρη λοιπόν, μετά από κράτηση, έφθασα με τη γυναίκα μου στο ΚΑΠΠΑ. Προηγήθηκε βέβαια άκαρπη προσπάθεια εύρεσης θέσης στάθμευσης, έως ότου καταλήξω σε κάποιο από τα επί πληρωμή parking της Ιεράς Οδού.

Το ΚΑΠΠΑ λοιπόν βρίσκεται επί της οδού Προδίκου, ένα ήσυχο στενάκι στον Κεραμεικό. Μια ταμπέλα με ένα «Κ» εξωτερικά θα σου δείξει ότι είσαι στο σωστό μέρος. Μπαίνοντας λοιπόν ο χώρος σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Όπως εύστοχα σημειώνει ο fratello στην κριτική του, σου δημιουργεί μια αίσθηση θαλπωρής και νοσταλγίας, με τα τόσα μικροαντικείμενα και τις άλλες λεπτομέρειες, χωρίς παράλληλα να γίνεται φορτωμένος και υπερβολικός. Για το χώρο επομένως δεν έχω να πω περισσότερα, οι φίλοι του site τον έχουν αναλύσει με κάθε λεπτομέρεια. Εγώ απλώς περιμένω να ζεστάνει ο καιρός για να επισκεφθώ και την αυλή του. Η μία ντοματούλα που αφαιρείται στην αξιολόγησή μου, οφείλεται αποκλειστικά στο επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός. Παρόλο βέβαια που η ατμόσφαιρα δεν ήταν ιδιαιτέρως επιβαρυμένη (το αντίθετο θα έλεγα), αυτό ενδεχομένως να οφειλόταν και στο γεγονός ότι δεν διέκρινα πολλούς καπνιστές στην αίθουσα, ενώ 1-2 μάλιστα προς τιμήν τους έβγαιναν έξω για το τσιγάρο τους.

Η εξυπηρέτηση από τη μεριά της πολύ καλή. Ένας κύριος σε υποδέχεται και σε ξεπροβοδίζει με ευγένεια, ενώ ένας νεαρός έχει αναλάβει το service με απόλυτη επιτυχία. Ευγενικός, πρόσχαρος, τα πιάτα σε σωστούς χρόνους, όλα καλά. Κέρασμα μαστίχα στο τέλος δεν είχαμε, μας πρόσφεραν ωστόσο στην αρχή δυο φλιτζανάκια με νόστιμη βελουτέ σούπα καρότο για το καλωσόρισμα.

Ο κατάλογος μικρός, με αρκετές ωστόσο επιλογές. Εμείς παραγγείλαμαμε:
- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (1,00 €).
-πράσινη σαλάτα με ηλιόσπορο, σύκο, κρουτόν και κατίκι Δομοκού, εάν δεν μου διαφεύγει και κάποιο άλλο υλικό (6,5 €). Απλή στη σύλληψή της, πολύ νόστιμη ωστόσο. Φρεσκότατα τα λαχανικά, το κατίκι σε αρκετή ποσότητα για να γίνεται αισθητό, ενώ και ο ηλιόσπορος ταίριαζε απόλυτα.
-μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας και κρέμα κόκκινης πιπεριάς (5 €). Αν και οι κριτικές στο site για το συγκεκριμένο πιάτο είναι αντικρουόμενες, εμάς μας άρεσε πολύ. Ελαφριά μελιτζανοσαλάτα, με το αρκετό σε ποσότητα σαλάμι και την κρέμα κόκκινης πιπεριάς να την αναδεικνύουν.
- κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού (5 €), άψογα τηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, τραγανός εξωτερικά και αφράτος εσωτερικά. Προτείνεται.
- καβουρμάς με σάλτσα, τηγανίτα πατάτας και 1 αβγό μάτι (7.5 €). Από τις καλύτερες εκτελέσεις του αγαπημένου αυτού πιάτου. Πιο ζουμερός λόγω της ντομάτας και του αβγού, η τραγανή τηγανίτα, πέρα από πρωτότυπη ιδέα, ήταν και πεντανόστιμη. Αναμφίβολα το πιάτο της βραδιάς.
- σιουφιχτά μακαρόνια με ντομάτα, σύγκλινο, ξινοτύρι Ίου και διάφορα μυρωδικά (8 €). Νόστιμο επίσης πιάτο, με προσεγμένα υλικά, ίσως ένα κλικ πιο κάτω από τα υπόλοιπα. Μου φάνηκε κάπως στεγνό, ίσως το σερβίρισμα σε ένα βαθύτερο πιάτο να βοηθούσε τα υλικά να ανακατευτούν καλύτερα.
- από ποτό παραγγείλαμε πολύ ωραίο χύμα ροζέ Ζίτσα (στα 8 ευρώ το 1 λίτρο).

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω 5 πιάτα συν ένα λίτρο κρασί στα 41 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή.

Δεν χρειάζονται λοιπόν περισσότερα, όσοι δεν έχετε πάει, να πάτε. Είναι σίγουρο ότι θα περάσετε πολύ ωραία.

04 Σεπ 2018

Καλό Φθινόπωρο επισήμως πια!

Τέσσερεις καλές κριτικές από νέους σχετικά χρήστες για μια πολύ φρέσκια άφιξη μόλις δύο μηνών. Με βεβαιότητα μόλις 43% δεν ξέρω το γιατί, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή το Κάππα.

Επιστροφή από διακοπές μετά το πρώτο 20ημερο του Αυγούστου και η Αθήνα ακόμα άδεια. Οι ασφαλείς επιλογές δεν ήταν και πολλές αφού τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν τουλάχιστον για το 10ήμερο από τον 15Αύγουστο και μετά. Είπα θα πάμε κι ό, τι γίνει.

Επίσκεψη λοιπόν 25/8/2018 άτομα δύο μαζί με το τετράποδο κοριτσάκι μας, αφού προηγουμένως είχαμε ρωτήσει και μας είχαν δώσει το πράσινο φως για να καθίσουμε στην αυλή. Η Προδίκου είναι ένα μικρό κάθετο στενάκι πλησίον της Ιεράς οδού, που συνδέει την Κεραμεικού με την Λεωνίδου. Δεν περνάς εύκολα από κει, παρά μόνο ψάχνοντας για παρκάρισμα. Πλέον, έχεις ακόμα έναν πιο σοβαρό λόγο να περάσεις και να κάνεις και στάση… το Κάππα.

Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, όμορφος, ζεστός και φροντισμένος. Από τη στιγμή που θα μπεις στο εσωτερικό του, μέχρι να φτάσεις στην πίσω πανέμορφη, πεντακάθαρη και λουλουδάτη αυλή, ένα χαμόγελο ευχαρίστησης και γαλήνης έχει καρφιτσωθεί στο πρόσωπό σου. Και ήδη έχεις πολύ καλό προαίσθημα για την συνέχεια.

Στο εσωτερικό υπάρχει διάχυτος ρομαντισμός με παλαιά έπιπλα αξιοποιημένα με πολύ γούστο και μεράκι. Ανάμεσα στα σκρίνια, τους καθρέφτες και τα vintage κάδρα, μας τράβηξε την προσοχή ένα παμπάλαιο ψυγείο πάγου! Εξωτερικά μοιάζει με έπιπλο, η κάνουλα όμως με το βρυσάκι περίπου στο μέσον του και το πορτάκι με το χερούλι από κάτω μας έκανε να ρωτήσουμε τι ακριβώς είναι. Τότε μας εξήγησαν ακριβώς τη χρήση που είχε παλιά και το άνοιξαν για να δούμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετούσαν τις πλάκες πάγου για να έχουν δροσερό νερό αλλά και για να αποθηκεύουν διάφορα ευπαθή προϊόντα… πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Οι τουαλέτες αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από το ωραίο ρετρό πλακάκι σε γκρι αποχρώσεις και τα όμορφα καλαθάκια, ήταν πεντακάθαρες! Απ’ έξω ακριβώς και πριν την είσοδο σε αυτές, δύο ξύλινες παλιές πόρτες με πλεκτά κουρτινάκια, έχουν χρησιμοποιηθεί έξυπνα ως διαχωριστικός διάδρομος θα έλεγα από τον υπόλοιπο χώρο.

Η αυλή που φιλοξενεί περίπου 10-11 ξύλινα τραπεζοκαθίσματα μεταξύ των οποίων κι έναν πολύ ωραίο παλιό καναπέ, μπορώ να πω ότι είναι μια από τις πιο φροντισμένες και όμορφες που έχω συναντήσει σε εστιατόριο. Σε γκρι αποχρώσεις, γεμάτη βασιλικούς, ελίτσες φωτισμένες και άλλα όμορφα φυτά, πατζούρια παλιά ξύλινα σε έντονες αποχρώσεις για αντίθεση, κηροπήγια και άλλα διακοσμητικά. Το οίκημα που φαίνεται στο τέρμα της αυλής προφανώς κάποτε ήταν σπίτι και υποθέτω πως πλέον λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος ή κάτι τέτοιο, παρόλα αυτά τα πορτοπαράθυρά του έχουν αξιοποιηθεί και αυτά κατάλληλα με όμορφα κουρτινάκια και μέσα ο κατάλληλος φωτισμός δίνει την αίσθηση ότι πρόκειται για μια κατοικίσιμη οικία. Όλη αυτή η ατμόσφαιρα σε συνδυασμό με την πολύ ωραία έντεχνη μουσική προσδίδουν ένα πολύ ζεστό και χαλαρωτικό κλίμα.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική! Από το καλωσόρισμα μέχρι το καληνύχτισμα μας αντιμετώπισαν με ευγένεια, προθυμία και θέρμη. Κανένα παράπονο πραγματικά. Μέχρι και μεζέ για τη Μόκα μας, μας έφεραν!

Ο κατάλογος έχει αρκετά αξιόλογες προτάσεις ανάμεσα σε 10 κρύα πιάτα για αρχή όπως σαλάτες, αλοιφές κτλ, 15 ζεστά πιάτα (ορεκτικά και κυρίως) καθώς και κάποια πιάτα ημέρας. Θα βρείτε επίσης κοκτέιλ, καφέ και γλυκό.

Μεταξύ αυτών και μετά από το κέρασμα της chef (μια εξαιρετική κρύα αρωματική ντοματόσουπα σε μεγάλα σφηνοπότηρα), εμείς επιλέξαμε:

- Φάβα με λουκάνικο Ταϋγετου χ 4,50€

Σερβιρίστηκε ζεστή με λαδάκι, μαϊντανό και φρέσκο κρεμμυδάκι που της έδινε σίγουρα πόντους σε σχέση με το ξερό που συνήθως τη σερβίρουν οι περισσότεροι (προσωπικά την παραγγέλνω πάντα χωρίς κρεμμύδι για να καταλάβετε). Το λουκάνικο καλής ποιότητας ήπιο σε ένταση και σε γενναιόδωρη ποσότητα, δεν έκανε απλά τον κομπάρσο. Πολύ καλή επιλογή αν και προσωπικά θα μου άρεσε κι ένα πιο έντονο ή πικάντικο λουκάνικο.

- Καβουρμάς με τηγανίτα πατάτας και αυγό μάτι χ 7,50€

Εξαιρετικός μεζές για τη μέση. Καλής ποιότητας καβουρμάς πάνω σε στρώσεις ψιλοκομμένης σε στικς πατάτας που έδινε μια crunchy υφή στις μπουκιές μας με λίγη ντοματούλα και πολλά μυρωδικά ανάμεσα. Από πάνω το αυγό μάτι είχε ψηθεί μαεστρικά έτσι ώστε να είναι αρκούντως μελάτο και να “βουτσαλάει” στη δική μου διάλεκτο. Θεός!
Κάπου εκεί φυσικά ζητήσαμε και το ψωμάκι (χ 1€) που στην αρχή -ερωτώμενοι- αρνηθήκαμε… οπότε κατέφθασε περασμένο λίγο από το φούρνο για να γίνει κι αυτό τραγανό και καταλαβαίνετε τι ακολούθησε.

- Συκώτι ψητό ταλιάτα σε σάλτσα δεντρολίβανο χ 7€

Πρωτότυπη εκδοχή, κομμένο σε λεπτές φέτες το συκώτι που είχε άριστο ψήσιμο, τέτοιο που παρά το λεπτό του πάχος δεν είχε χάσει ούτε τους χυμούς του, ούτε τη γεύση του. Το συνόδευαν ανάμεσα φέτες από ντοματίνια και φρέσκα μυρωδικά. Τα μυρωδικά και το πέστο δεντρολίβανου που είχε σίγουρα και κάποιο όξινο στοιχείο (ξύδι ή λεμόνι ενδεχομένως) έδωσε σαφέστατα ακόμα περισσότερους πόντους στη γεύση.

- Κριθαρότο με κολοκυθάκι, γιαούρτι αρωματισμένο με δυόσμο και κοτόπουλο χ 8,50€

Πιάτο ημέρας που σίγουρα αξίζει να μπει στις μόνιμες επιλογές του καταλόγου. Πρώτη επιλογή μας ήταν το ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας αλλά μας κέρδισε το δεύτερο στην περιγραφή ως κάτι πιο ιδιαίτερο που επιβεβαιώθηκε και από τον σερβιτόρο τον οποίο ρωτήσαμε αλλά και από την δοκιμή φυσικά σε δεύτερη φάση.

Σωστό χύλωμα στο κριθαρότο με νότες δροσιάς από το γιαούρτι και γεμάτο αρώματα από τον δυόσμο. Το πιάτο αυτό θα μπορούσε άνετα να σταθεί και χωρίς το κοτόπουλο που παρόλα αυτά ήταν καλοψημένο και ζουμερό. Αν κάτι ήθελα σε αυτό το πιάτο θα ήταν λίγο περισσότερο αλάτι και ένα λεπτό λιγότερο βράσιμο στο κριθαράκι.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα και λιαστή ντομάτα χ 9,50€

Αφρός! Αν θυμάμαι καλά ήταν το πιάτο που μας είπαν ότι ψήνεται σε σου βιντ (δηλαδή σε κενό αέρος) και τελειώνει στο φούρνο (ή μήπως στο τηγάνι; Νομίζω το πρώτο αλλά μη σας σας γελάσω κι όλας). Από τα πλέον μαλακά κομμάτια του συγκεκριμένου τύπου κρέατος που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι πανεύκολο να γίνει στεγνό σαν σόλα. Το άρωμα της παλαιωμένης γραβιέρας με την οποία ήταν γεμισμένο ίσως ξενίσει κάποιους γιατί είναι αρκετά ιδιαίτερο. Κάποιοι άλλοι σίγουρα θα το λατρέψουν. Συνοδεύτηκε με πεντανόστιμες πατάτες κυδωνάτες και μια κόκκινη σάλτσα μάλλον πιπεριάς αν θυμάμαι καλά. Ένα πάρα πολύ καλό και άρτιο πιάτο.

Ήπιαμε μια μπύρα Μάμος (προέλευση Πάτρα) 500ml x 3€ που πρώτη φορά δοκίμασα και μου φάνηκε καλή, έναν espresso για τη χώνεψη (ο οποίος τώρα που βλέπω την απόδειξη αναλυτικά δεν χρεώθηκε) και νερό βρύσης που έρχεται άμεσα στο τραπέζι χωρίς διαπραγματεύσεις.

Από τα γλυκά (που δεν είδαμε στον κατάλογο) αλλά ήταν αρκετά και είναι όλα δική τους παρασκευής απ’ ότι μας πληροφόρησαν, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 4,50€

Ωραία εμφάνιση, πολύ καλή η γεύση της κρέμας με το φύλλο τραγανό μεν απλά θα το ήθελα λίγο πιο αφράτο, το βρήκα ελαφρώς σκληρό στο κόψιμο. Παρόλα αυτά ήταν μια αξιοπρεπέστατη εκτέλεση και σε πάρα σε πολύ καλή τιμή.

Ο λογαριασμός ήρθε μαζί με κερασμένο λικέρ μαστίχας στα 45,50€ ήτοι 22,75€/άτομο για ένα υπέροχο και πλουσιότατο δείπνο από το οποίο φύγαμε άκρως ικανοποιημένοι και κυριολεκτικά σκασμένοι καθώς οι μερίδες εκτός από ποιοτικά άριστες και γευστικές είναι και πολύ γενναιόδωρες.

Συμπερασματικά θεωρώ ότι το Κάππα αποτελεί μια εξαιρετική πρόταση που έχει πάει ένα βήμα παρακάτω τόσο αισθητικά, όσο και γαστρονομικά σε σχέση με τις υπόλοιπες - alternative κατά το πλείστον- επιλογές στην ευρύτερη περιοχή. Για μένα, αν και ίσως είναι πολύ νωρίς, τολμώ να πω ότι έχει ήδη μπει στο top τρίγωνο των επιλογών μου (Κεραμεικού-Μεταξουργείου) μαζί με τη Μπέμπα και το Ρακόρ. Πιστεύω πως δεν θα διαψευστώ στην πορεία, άλλωστε με ένα τόσο δυνατό ξεκίνημα, με τόσο όμορφη διάθεση και προσπάθεια είναι πολύ δύσκολο. Ανυπομονώ να πάω ξανά για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα πιάτα που είδα στον κατάλογο. Δηλώνω ενθουσιασμένη και για τον λόγο αυτό θα βάλω την υψηλότερη βαθμολογία μου για την όλη προσπάθεια. Πιστεύω ότι το Κάππα, ήρθε για να μείνει… και θα μείνει. Γιατί η καλή μέρα… απ’ το πρωί φαίνεται!

Προτείνεται.

Αγαπημένη γειτονιά ο Κεραμεικός με αγαπημένα στέκια, απο τα οποία το καλοκαίρι κρατάω κάποιες -μικρές- αποστάσεις, μιας και οι καιρικές συνθήκες δίνουν bonus στις παραλίες, μόλις όμως έρθουν οι πρώτες ψυχρούλες, αμέσως επιστρέφω.

Και ενώ στη γειτονιά αυτή υπάρχει μαγαζί που εκτιμώ βαθύτατα (νομίζω ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία) και το επισκέπτομαι σε τακτική βάση, κάνω την έκπληξη και κλείνω στο ΚΑΠΠΑ.

Η αλήθεια είναι ότι οι κριτικές από PONTIKI & Ucook με είχαν εξιτάρει, με αποτέλεσμα να το έχω σημειώσει στη wish list, εξ ου και η άμεση απόφαση να κλείσω τραπέζι 6 ατόμων για την πρώτη Παρασκευή του Οκτώβρη.

Ως καλομαθημένη στην ανεύρεση parking στην περιοχή του Κεραμεικού (ναι υπάρχει και αυτό το τμήμα που βρίσκεις χαλαρά χώρο στάθμευσης), στην ερώτηση του καλού μου εάν θα πάμε με τη moto, στήλωσα τα πόδια και απαίτησα μεταφορά με το αυτοκίνητο (διότι έχει παρέλθει η καλοκαιρινή εποχή που η μηχανάδα είναι απόλαυση, που κουβαλάω μόνο μία πασμίνα -μήπως και χρειαστεί, τώρα πρέπει να ζαλωθώ μπουφάν και ζακέτες, άσε πια το μαλλί και το σκουλαρίκι που μέσα στο κράνος γίνονται λες και πέρασα μέσα από τον τυφώνα Ζορμπά).
Αμ δε! Που να βρεις θέση στο καρακέντρο του Κεραμεικού....
Δε θα σας κουράσω άλλο με την υπόθεση αυτή -ούτε εγώ κουράστηκα εξάλλου- αποβιβάστηκα σχεδόν έξω από το Κ και ο καλός μου έφυγε προς αναζήτηση θέσης στάθμευσης (καθότι είναι και gentleman το αγόρι μου).

Ο χώρος ζεστός και φωτεινός, χαρούμενος και λιτός με πινελιές bistro και τα τραπέζια σε καλές αποστασεις μεταξύ τους. Μοναδικό μείον η οχλαγωγία που επικρατούσε και δυσκόλευε τις συζητήσεις μας (το τίμημα του ψηλοτάβανου με μεγάλες τζαμαρίες χώρου).

Η υποδοχή επίσης ζεστή και ευγενική, μας έδειξαν το 6άρι τραπέζι μας -το οποίο κατέληξε να φιλοξενήσει 4 άτομα, μιας το 3ο ζεύγος μας το ακύρωσε τελευταία στιγμή. Η αλήθεια είναι ότι εάν είμαστε και οι 6, μία στενότητα θα την είχαμε, πάντως οι 4 εναπομείναντες απολαύσαμε την άνεση μεγάλου τραπεζιού.

Μόλις καθίσαμε, ήρθε νερό βρύσης, ψωμάκι και λίγες ελίτσες γαι το καλωσόρισμα.
Το menu μία σελίδα όλη κι όλη συν τα πιάτα ημέρας -και παρόλη τι σχετικά μικρή έκταση δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε μιας και θέλαμε να τα δοκιμάσουμε όλα!

Η παραγγελία μας:
Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι- Ίσως η καλύτερη μελιτζανοσαλάτα που έχω γευτεί, με τη σωστή ένταση, τόσο καπνιστή και πικάντικη, ηδονή για τους γευστικούς μας κάλυκες.

Φάβα με λουκάνικο Ταυγέτου και αυτό το πιάτο είχε ενδιαφέρον, η απαλή γεύση της φάβας σε contrast με την πικάντικη του λουκάνικου.

Σκιουφιχτά με σύγλινο (από τα πιάτα ημέρας). Ωραία γεύση - ωραίος συνδιασμός πρώτων υλών.

Συκώτι ψητό ταλιάτα με σάλτσα δεντρολίβανου πασπαλισμένο με φύλλα ρόκας. Δεν τρώω συκώτι, αλλά οι υπόλοιποι 3 έδωσαν 4/4 στη γεύση.

Φρέσκιες παπαρδέλες με σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Δεν έχω λόγια, το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, έγινε μάχη πηρουνιών. Εξαίσιο!

Για να γλυκαθούμε, παραγγείλαμε 1 cheese cake, 1 λεμονόπιτα και 1 πανακότα. Μάχη part II πάνω από τα γλυκά, φρεσκότατα υλικά, απαλές γεύσεις.....

Στο οινόπνευμα είμασταν συγκρατημένοι (αντιβίωση ο ένας, αντιφλεγμονώδες ο άλλος) μείναμε στα 2 καραφάκια τσίπουρο (ένα παλαιωμένο και ένα απλό) και σε 1/2 κιλό κρασί Ζίτσα.

Λογαριασμός στα 68,00 euro, απόλυτο vfm.
Κέρασμα λικεράκι μαστίχας, πληρωμή με κάρτα.

Μπήκε στα αγαπημένα!

27 Δεκ 2018

Νέο και ιδιαίτερο

Ένα μεζεδοπωλείο – bistro κρυμμένο σε μια γειτονιά του Κεραμεικού, έφτιαξε χαρακτήρα με το καλησπέρα και πειράζει ευφάνταστα τις γεύσεις στην κουζίνα του...

- Φαγητό:
Νερό από κανάτα (στα συν), ψωμί φρέσκο καλό (αν και όχι κάτι ιδιαίτερο) και για κέρασμα καλωσορίσματος υπέροχη πατατόσουπα σερβιρισμένη σε φλυτζανάκια... μια πραγματικά καλή αρχή για μια παγωμένη μέρα. Ντακάκια με κρέμα τυρί και ντομάτα... δροσερά και ανάλαφρα σε γεύση, σωστά ποτισμένα τα παξιμάδια. Κολοκυθοκεφτέδες με σως γιαουρτιού... εξαιρετικοί, τραγανοί και αφράτοι όσο πρέπει, γεμάτοι σε γεύση και χωρίς αίσθηση τηγανίλας. Πατάτες τηγανητές κυδωνάτες με τη φλούδα τους... πολύ καλές και ξεχωριστές. Πανσέτες με σως μουστάρδας με μέλι... πολύ καλά ψημένες (όπως και τα συνοδευτικά πιτάκια) και ζουμερές, λίγο παραπάνω έντονη ίσως η γεύση της σάλτσας. Σουτζουκάκια με σως γιαουρτιού σε πίτες... όσο πρέπει αφράτα, όσο πρέπει γεμάτα και με υπέροχη σάλτσα ντομάτας. Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα και λιαστή ντομάτα... ένα γαστρονομικό αριστούργημα, άριστα ψημένο, με τις γεύσεις να ξεχωρίζουν αλλά και να δένουν μαζί αρμονικά ως σύνολο που λιώνει στο στόμα. Κρασί χύμα ροζέ από τη Ζίτσα, πολύ καλό.

- Εξυπηρέτηση:
Ευγενική, με σωστή ροή σερβιρίσματος και ειλικρινές ενδιαφέρον για τον επισκέπτη.

- Χώρος:
Μεταμοντέρνο αστικό περιβάλλον, με πλήθος από αντίκες να δίνουν τις απαραίτητες για αυτό το ντεκόρ πινελιές. Πραγματικά ξεχωριστός, σε βάζει σε άλλο κάδρο από τη γύρω περιοχή, χωρίς να καταφεύγει σε υπερβολές. Καλός ο εξαερισμός (αφού δυστυχώς συνυπάρχουν οι μη καπνιστές με τα "φουγάρα"... ).

- Τιμές:
Αναλογικά με την ποιότητα και την επαρκέστατη ποσότητα σε όλα τα πιάτα, είναι φυσιολογικές και σε κάποια πιάτα σχετικά φθηνές.

Συνοπτικά, είναι σίγουρα ήδη ξεχωριστό... από εδώ και πέρα μένει μόνο να επιβεβαιώνεται (κατ' ελάχιστον) και να "απογειώνεται" (όσο θα πειραματίζεται ευφάνταστα)... πάντα -τουλάχιστον- τέτοια λοιπόν!

05 Φεβ 2019

Πήγαμε στο Κάππα Σάββατο βράδυ 2 άτομα. Ο χώρος πολύ όμορφος, προσεγμένος, σε κερδίζει αμέσως, φάουλ ωστόσο το γεγονός ότι επιτρέπεται το κάπνισμα.
Η εξυπηρέτηση άψογη, τα πιάτα ήρθαν σε σωστή ροή, ενώ κεραστηκαμε και 2 φλυτζανακια σούπα στην αρχή, καθώς και 2 σφηνάκια μαστίχα στο τέλος.
Δοκιμάσαμε ψητά λαχανικά με ταλαγάνι, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας, ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας και γεμιστό ψαρονεφρι με λιαστές ντομάτες και γραβιέρα μαζί με κυδωνάτες πατάτες. Όλα τα πιάτα πολύ νόστιμα, με το ψαρονέφρι να ξεχωρίζει.
Ο λογαριασμός μαζί με μισό λίτρο ροζέ κρασί στα 35 ευρώ, παρά πολύ καλά.
Θα ξαναπάω....