Κρέας και ψάρι, παραδοσιακά, στην ψησταριά.

25 Οκτ 2018

Achille123 και Vaggg, σας βγάζω το καπέλο και σας ευχαριστώ από βάθους καρδιάς που με τις δύο απανωτές κριτικές σας με βάλατε στο τριπάκι να επισκεφθώ τη ΣΤΕΡΝΑ και να νιώσω τη χαρά της εξερεύνησης και ανακάλυψης. Ας είναι καλά και το GPS βέβαια, γιατί χωρίς τη βοήθειά του οι περισσότεροι θα δυσκολευθούν να εντοπίσουν αυτό το καφεταβερνείο στην άκρη του Αμαρουσίου, στο τρίγωνο που σχηματίζουν η Λεωφόρος Κηφισίας, η οδός Πεντέλης, που οδηγεί προς Μελίσσια, και το κτήμα Συγγρού, κοντά στο θρυλικό ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ, ένα από τα παλαιότερα και αυθεντικότερα μεζεδοπωλεία της Αθήνας, αν αυτό σας λέει κάτι.

Ο Vaggg κλείνει την κριτική του με το υστερόγραφο «Πολλά δεν είπα, που θα άξιζαν να ειπωθούν. Ας μείνει και τίποτα για εκείνη τη στιγμή. » Πριν προσθέσω λοιπόν το δικό μου λιθαράκι, επιτρέψτε μου να επαναλάβω τα βασικά: ΣΤΕΡΝΑ = Αλέξανδρος και Αλέξανδρος Καραγιαννάκης = όχι Κρητικός, αλλά Χιώτης, κυρίως όμως Αλέξανδρος = προσωποποίηση της απροσποίητης ελληνικής φιλοξενίας. Η τελευταία φορά που έζησα μια παρόμοια εμπειρία ήταν πριν ένα χρόνο, όταν γνώρισα τον κύριο Δημήτρη στην ΚΙΒΩΤΟ στο Γαλάτσι.

Συνεχίζουμε τις εξισώσεις: ΣΤΕΡΝΑ = ένας μέσα χώρος προς αποφυγή, εντελώς καφενειακός με τηλεοράσεις και τα σχετικά + ένας ενδιάμεσος περιφραγμένος με νάιλον, που καλύτερα να τον αποφύγετε επίσης + μια ωραία, ήσυχη χαλικόστρωτη αυλή με τραπέζια σε αραιή διάταξη, το καμάρι του μαγαζιού. Μου φάνηκε παράξενο που, όταν πήρα να κλείσω τραπέζι για Σάββατο βράδυ για την τετραμελή, φαγανή παρέα μας, ο Αλέξανδρος συνειδητά προσπάθησε να κατεβάσει τον πήχη των προσδοκιών μου, λέγοντας ότι ο καιρός μάλλον δεν βοηθά, ώστε να καθίσουμε έξω, από φαγητό θα υπάρχει ό, τι έχει βρει κτλ.

Τέτοια λόγια ένα fratello ουδόλως τον αποθαρρύνουν, του ξεκαθάρισα, χωρίς βέβαια να του πω ποιος είμαι (μεταξύ μας: δε νομίζω ότι θα τον συγκινούσε) ότι έχω ακούσει τα καλύτερα και επιμένω να έρθω για να κρίνω επιτόπου. Φθάνοντας, ζεστά ντυμένοι, το τραπέζι μας, που περίμενε στρωμένο στο μέσα χώρο, μεταφέρθηκε εν ριπή οφθαλμού στον ενδιάμεσο, όπου ήμασταν μόνοι μας μέχρι τα μεσάνυκτα που φύγαμε. ΣΤΕΡΝΑ = όχι πολυκοσμία λοιπόν.

ΣΤΕΡΝΑ = φαγητό έκπληξη και Αλέξανδρος = κινητός κατάλογος. Ξεκινήσαμε με σχέδια για κρέας και καταλήξαμε, μετά την απαγγελία του καταλόγου, σε ψάρι. Αφήστε με να σας τα πω με τη σειρά: Μαζί με νερό σε γυάλινη κανάτα, το χύμα λευκό για τις κυρίες (πολύ καλό για το γούστο μου) και τη γλυκόπιοτη ρακή για τους πολλά βαρείς της παρέας, ήρθε μια ολόκληρη φραντζόλα σε καλαθάκι, ένα πιάτο με γραβιέρα και μια ντομάτα κομμένη τριαντάφυλλο με κάπαρη, καπαρόφυλλα και ελιές. Ακολούθησε ένα σταμναγκάθι και μια ραβιέρα με χειροποίητη σκορδαλιά, συνοδευτικά για τα πιάτα με τα ψάρια που είχαν μπει στο τηγάνι. Το ξεκαθαρίζω: Καλύτερη σκορδαλιά δεν έχω φάει πουθενά, αξίζει από μόνη της μια επίσκεψη στη ΣΤΕΡΝΑ.

Δοκιμάσαμε λοιπόν κατά σειρά: Μικρό γαλέο τεμαχισμένο σε ροδέλες – θραψαλάκι φρέσκο σε μέγεθος μπουκιάς (και συγχώριου) – ουρές πεσκανδρίτσας όπου είχες απλώς να αφαιρέσεις το κεντρικό κόκκαλο – προσφυγάκια = θεωρητικά ταπεινό συγγενή του μπακαλιάρου που όσοι ξέρουν τα παραγγέλνουν χωρίς δεύτερη σκέψη – κουτσομουρίτσες σε μέγεθος μικρής σαρδέλας. Όλα φρέσκα, καθαρισμένα αριστοτεχνικά, όλα καλοτηγανισμένα χωρίς ίχνος λαδίλας, σε καλού μεγέθους μερίδες, χρειάστηκε μόνο μια δεύτερη ντομάτα για να τα συνοδεύσει.

Στην κουβέντα που πιάσαμε στο μάζεμα του τραπεζιού κατάλαβα από τα λεγόμενα του Αλέξανδρου ότι κάνει τις προμήθειές του με ρέγουλα και σύστημα. Έτσι εμείς είχαμε την τύχη να έχει πολύ ψάρι, άλλη μέρα θα έπρεπε να «αρκεστούμε» σε ψητά της ώρας ή καμιά εντράδα.

Η υπόθεση θυμίζει blind date, όμως αν δεν αυτοπεριορίζεστε γαστρονομικά, τολμήστε το. Φθάνει να έχει καιρό κατάλληλο για έξω. Αν είστε μεγαλούτσικη παρέα, θα συνιστούσα να τον ενημερώσετε τηλεφωνικά. Και πείτε του να φροντίσει να έχει κάτι λίγο για κέρασμα στο τέλος.

Ο Αλέξανδρος δεν είναι μεγαλοεστιάτορας, πιστεύω ότι ακόμα μαθαίνει. Όσο για το κόστος του δείπνου μας, φαγητά και ποτά για τέσσερα άτομα όπως τα περιέγραψα πιο πάνω κόστισαν σκάρτα 70 ευρώ. Να πάτε οπωσδήποτε!

11 Σεπ 2018

Αυτό το μαγαζί είναι φτιαγμένο για λίγους.

Πολύ λίγους.

Και έτσι πρέπει να μείνει.

Αλλά του αξίζει μια κριτική. Λίγες αράδες. Είναι κρίμα κάνεις να μην μιλάει γι' αυτό.

“Κανείς”, από τους λίγους ε?

Τι μαγαζί είναι αυτό? Για ποιους είναι? Θα ρωτήσετε…

Είναι ένα μαγαζί που δίνει αγάπη. Αγάπη μόνο και τίποτα άλλο. Σε λίγους. Σε αυτούς τους λίγους που δεν θα ζητήσουν τίποτα παραπάνω.

Σε αυτούς που δεν θα ζητήσουν εκλεπτυσμένους χώρους, μεγάλες επενδύσεις και ακριβά σερβίτσια. Σε αυτούς που θα απολαύσουν έναν κήπο που θυμίζει την αυλή του σπιτιού τους, στο χωριό τους. Με καρέκλες σκηνοθέτη, χαλίκι στο πάτωμα και μπόλικο πράσινο τριγύρω. Με γατόσκυλα να αράζουν στα πέριξ (να μην ενοχλούν όμως).

Σε αυτούς που θα συμβιβαστούν με την απόλυτα παππουδοκαφενεδίστικη χειμερινή όψη του (τον εσωτερικό χώρο που είναι ένα σκέτο ασχημούλικο καφενείο). Αν την αντέχουν θα το επισκέπτονται όλο τον χρόνο, αλλιώς μονάχα στην καλοκαιρία.

Σε αυτούς που δεν “απαιτούν” από την εξυπηρέτηση. Που εκτιμούν την αυθεντικότητα και την αληθινά καλή διάθεση. Που θα δείξουν την κατανόηση που απαιτείται όταν συνειδητοποιήσουν ότι το μαγαζί το τρέχει ένας άνθρωπος μόνος του. Που δεν θα πειραχτούν όταν καθίσουν και κάνει 10-15 λεπτά να έρθει κάποιος στο τραπέζι τους. Που δεν θα ενοχληθούν όταν θα σκάσουν κάποια πιάτα στο τραπέζι χωρίς να τα έχουν ζητήσει, αλλά θα απολαύσουν την εξυπηρέτηση αφήνοντας την στα χέρια του ειδικού. Που θα είναι δεκτικοί στο να τους προσφερθεί μπύρα, ενώ σκεφτόντουσαν να πιουν κρασί. Σε αυτούς που δεν θα ξινίσουν στις καθυστερήσεις, αλλά θα είναι χαλαροί σαν Ικαριώτες.

Σε αυτούς που θα αντέξουν να μην δουν το μενού, για να τσεκάρουν τις τιμές, την πρώτη φορά. Μόνο για τότε θα είναι πρόβλημα, καθώς μόλις μπουν στο κλίμα, δεν θα τους ξαναπασχολήσει τίποτα σε καμία από τις επόμενες επισκέψεις τους. Ούτε το τι θα διαλέξουν να φάνε, ούτε οι τιμές.

Δεν θα τους νοιάξει το φαγητό, καθώς θα ξέρουν πως ότι φάνε θα είναι διαλεχτό και με μεράκι φτιαγμένο. Αν υπάρχει καλή σαρδέλα στην ψαραγορά ο Αλέξανδρος θα έχει να προσφέρει, ενώ αν δεν έχει βρει καλή, ατυχήσατε. Το ίδιο και στα υπόλοιπα. Εκπτώσεις κάνει μόνο στις τιμές.

Το γεύμα ξεκινάει με 2-3 πιάτα που προσγειώνονται στάνταρ στο τραπέζι. Σε εμάς ήταν σπιτική τυροκαυτερή, γραβιέρα και υπερζουμερές ντομάτες γεμιστές με κάπαρη.

Η συνέχεια εξαρτάται, όπως ειπώθηκε πιο πάνω, από τη σοδειά της μέρας. Πχ εμείς δοκιμάσαμε νοστιμότατο γαμοπίλαφο με τοπ γίδα βραστή, χωρίς έξτρα λίπη, εξαιρετικές σπιτικές πατάτες τηγανητές με τριμμένο τυρί και φιλετάκια προβατίνας πολύ δυνατού επιπέδου, με την τσιχλότητα τους να κινείται μαεστρικά ανάμεσα στο τρυφερό και το προβατινίσιο. Δοκιμάσαμε και πολύ νόστιμες σαρδέλες, για να τα μπλέξουμε ως μοντέρνοι τύποι.

Το φαγητό στη Στέρνα είναι σπιτικό, με αληθινό μεράκι, χωρίς κακές παρτίδες. Ο Αλέξανδρος δεν είναι master chef να παίζει με τις υφές και τα chutneys, βάζει όμως στο φαΐ το μεράκι που θυμόμαστε να έχουν τα φαγητά της γιαγιάς μας. Αυτό το μεράκι που κάνει ένα απλό, παραδοσιακό πιάτο να σε εθίζει (Γεύση για 3,5/4).

Στο ποτό, μπορεί κάποιος να κινηθεί ανάμεσα σε μπύρα, κρασί και καθαρή ρακή.

Όσο για τις τιμές. Το αφήνω σαν έκπληξη.

Όποιος σκοπεύει να ζητήσει έστω και κάτι παραπάνω από τη Στέρνα, θα φύγει τρέχοντας μόλις τη δει. Να το ξέρετε.

Όποιος πάει για όλα τα προηγούμενα, όμως, θα την κάνει στέκι. Δεν γίνεται αλλιώς.

Από τα χιλιάδες Παραδοσιακά στέκια της Αθήνας, η Στέρνα είναι, πανεύκολα, στο Τop 3, ίσως και στην κορυφή.

Αν μένετε κοντά ή έστω όχι πολύ μακριά, πάρτε ένα τηλ για τραπέζι, ντυθείτε χαλαρά και αφεθείτε να νιώσετε, πραγματικά, εκτός Αθήνας, σαν μια καλοκαιρινή-φθινοπωρινή νύχτα στο χωριό σας.

ΥΓ. Πολλά δεν είπα, που θα άξιζαν να ειπωθούν. Ας μείνει και τίποτα για εκείνη τη στιγμή.

24 Μαι 2019

Επισκεφθήκαμε προχθές με τη φίλη μου ένα καφενείο – ταβέρνα στη Νέα Λέσβο και η εμπειρία μας ήταν καταπληκτική. Ας είναι καλά οι χρήστες Vagg και fratello, που οι αξιολογήσεις τους μας έπεισαν να γνωρίσουμε το κάτι άλλο, και μάλιστα στο Μαρούσι, πίσω απ’ το Κτήμα Συγγρού, που βρίσκεται ο συνοικισμός Νέα Λέσβος.

Το κουτούκι αυτό, η Στέρνα, ανήκει σε μια άλλη εποχή, και ίσως δεν έχει όμοιό του στο Λεκανοπέδιο του Κλεινού μας Άστεως! Νιώθεις πως βρίσκεσαι στην ελληνική επαρχία πριν από πολλές δεκαετίες, όταν εμείς ήμασταν ακόμα αγέννητοι!

Εσωτερικά βρίσκεται το παλιομοδίτικο καφενείο, στη συνέχεια, ο ημιστεγασμένος χώρος με τα συνηθισμένα νάιλον και εξωτερικά, η μικρή καταπράσινη αυλή, στρωμένη με χαλίκια, όπου και καθίσαμε, απολαμβάνοντας τους μεζέδες τους.

Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, Αλέξανδρος, μας είπε ότι το καφενείο λειτουργούσε με άλλους ιδιοκτήτες απ’ τη δεκαετία του 90, ενώ ο ίδιος το ανέλαβε το 2012, και το λειτουργεί κάθε μέρα απ’ το πρωί μέχρι τουλάχιστον τις 11.00 το βράδυ.

Φροντίζει να βρει καλή ψαριά και τη μέρα που τον επισκεφθήκαμε είχε πάρει σαρδέλες, γαύρους και προσφυγάκια (μας είπε ότι είναι ξαδέλφια του μπακαλιάρου, μικρότερου μεγέθους, που τηγανίζονται με ελαιόλαδο).

Αφού περιμέναμε υπομονετικά γιατί προηγούνταν άλλοι πελάτες, μας έφερε μια γυάλινη κανάτα με κρύο νερό, και μισή φρατζόλα φρέσκο ψωμί σε καλαθάκι. Επίσης, δική του σπιτική τυροκαυτερή, και εκλεκτή γραβιέρα, με κομμένη ντομάτα, κάπαρη κι ελιές.

Παραγγείλαμε επιπλέον ψαρικά, μία σαρδέλες και μία μερίδα προσφυγάκια, που μας άρεσαν πολύ. Επίσης φρεσκοτηγανισμένες πατάτες, και ήπιαμε μία μπύρα.

Πληρώσαμε 32 €, χωρίς να ξεφύγουμε όπως σε πολλές και διάφορες ψαροταβέρνες, και απολαύσαμε κάτι το τελείως διαφορετικό απ’ τα τόσα συνηθισμένα στέκια που μας περιβάλλουν και όλο μας τα προβάλλουν!!

Μελλοντικά θα ξαναπάμε και φυσικά το συστήνουμε στους ψαγμένους και τους νοσταλγούς της παλιάς εποχής, που τη γνωρίσαμε μέσα από σινεμά και τηλεόραση!!

05 Σεπ 2018

Τετάρτη βράδυ και αποφασίζουμε να ψάξουμε για μέρος καλό, να κρατάει από καφενέ και να έχει και καλές τιμές. Έχουμε δοκιμάσει ήδη αρκετές επιλογές προς τα Βόρεια Προάστια μιας και μένουμε κοντά και μου έρχεται ιδέα να ψάξω προς Μαρούσι σε κάτι ήσυχο.

Δε μπορείς να σκεφτείς κανένα σημείο του Αμαρουσίου που να είναι πιο ήσυχό ή να φέρνει λιγότερο σε αυτό το απόμακρο urban τοπίο.

Έπαιζε και αγώνας που εμείς θέλαμε να αποφύγουμε και αμέσως μας μετακίνησε τραπεζάκι στον υπαίθριο χώρο σε ήσυχη γωνίτσα. Το αφεντικό σε άδεια αλλά τα πιάτα εξαιρετικά.
- Χορινό με πιπεριές καυτερό

- Λουκάνικο χωριάτικο
- Ντομάτα Κρεμμύδι
- Γραβιέρα Κρητική πολύ καλής ποιότητας
- 200άκι ρακί
- 1 μπύρα
- χύμα νερό κανάτα
- πατάτες τηγανιτές

Οι μερίδες χορταστικές, οι πατάτες κομμένες στο χέρι, το χοιρινό να διαλύεται στο στόμα με άρωμα και το χωριάτικο λουκάνικο επίσης πολύ καλό. Οι μερίδες χορταστικές και ο λογαριασμός επίσης ανταποκρινόταν στις προσδοκίες μας φτάνοντας τα 32 €, τιμή που θεωρώ αντίστοιχη της ποιότητας όσων δοκιμάσαμε.

Θα μ' άρεσε και κανένα γλυκάκι ή φρούτο στο τέλος αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα.
Επίσης νομίζω ότι ο ΠΑΟΚ έχασε αλλά εμείς κερδίσαμε...: )