Μοντέρνα Ελληνική κουζίνα

27 Μάρ 2019

Πήγαμε στο Λυκονέρι, μα μας έτυχε χουνέρι.

Μέτριο, στην καλύτερη. Δεν θα ασχολούμουν μαζί του, αλλά κάποιος έπρεπε να διορθώσει, ελαφρώς τη βαθμολογία του. Δεν γίνεται ένα μαγαζί που σερβίρει κοτόπουλο επιπέδου γούδις να “φαίνεται” τόσο αξιόλογο. Με τη σάλτσα να χαρακτηρίζεται “λεμονοθύμαρου”, αντί για “τυπική μουσταρδολέμονου”. Με μέτριες γεύσεις, χωρίς εξάρσεις. Τουλάχιστον, με καθαρό φαγητό. Με ακριβές τιμές, για το στυλ του μαγαζιού (σαν προσεγμένο, μεγάλο και σύγχρονο, σουβλατζίδικο).

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ προσεγμένη και, πράγματι, αξίζει τα καλά λόγια. Ο χώρος όχι, οι γεύσεις όχι και οι τιμές ούτε.

Δεν προτείνεται για κανέναν σε ακτίνα άνω των 5-10 χλμ. Δεν θα σας φανεί κακό, απλώς σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές πολύ πιο κοντά σας.

Φ. Υ. Γ. (φαγητιστικό υστερόγραφο): Η σαρδέλα δεν άξιζε και ήταν αταίριαστη, γευστικά, με τα υλικά που σερβιρίστηκε μαζί. Η παντζαροφυλλοσαλάτα σερβίρεται με φιλέτο κοτόπουλο και όχι απάκι που λέει ο κατάλογος. Νόστιμη, αλλά κάτι της λείπει. Ίσως περισσότερη σάλτσα και ένα πιο βαθύ πιάτο. Τα ρεβίθια συμπαθητικά για όσους τα αγαπάνε, δεν θα κερδίσουν όμως τους haters (πράγμα που άλλα μαγαζιά το καταφέρνουν). Τα ψωμάκια ωραία και ζεστά, το λευκό κρασί συμπαθές, ενώ στο τέλος έρχεται γλυκόπιοτο κέρασμα (μας ρώτησαν τι θα προτιμούσαμε μεταξύ λιμοντσέλο και μαστίχας).

16 Δεκ 2018

Κυριακή μεσημέρι μετα απο την επίσκεψη στο χριστουγεννιάτικο χωριό στο MEC Παιανίας 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε το Λυκονέρι.

Χώρος (4/4):

Καθαρος, μοντέρνος με δωρεάν παρκινγκ δίπλα στο μαγαζί (μονο οταν το διπλανο κατάστημα είναι κλειστό). Μεγάλη τζαμαρία που προσφέρει άπλετο φώς και χάζι στην κεντρική λεωφόρο.

Τουαλέτες καθαρές και ανοιχτή κουζίνα που σου δίνει μια ασφάλεια για το τι τρώς. Ξεχωριστός χώρος εσωτερικός για τους καπνιστές και τους μη καπνιστές.

Γεύση (3/4):

Μικρός σχετικά κατάλογος αλλά με αρκετή ποικιλία και πρωτότυπες γεύσεις. Δοκίμασαμε:

Σαλάτα Ελληνική (7.5/10)

Σουτζουκάκια τυλιχτά σαγανάκι (7.5/10)

Μαγούλα μοσχαρίσια με σιουφικτά (6.5/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλου (8/10)

Κεφτεδάκια τηγανιτά (8/10)

Τυρί Σαν Μιχάλη Συρου σαγανάκι (7/10)

Πατάτες τηγανιτές (8/10)

Τυροπιτάρι τηγανιτό (8/10)

Χοιρινό κεμπάπ (7.5/10)

2 Μπιφτέκια μοσχαρίσια (8/10)

Rib eye μοσχαρίσιο (8/10)

Χόρτα τσιγαριστά (6.5/10)

Ίσως μου διαφεύγει 1 με 2 το πολύ επιπλέον πιάτα αλλά τα βάλαμε όλα στην μέση και ηταν αρκετά.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Τα παιδιά ευγενέστατα, γρήγορα και απο πάνω μας συνεχώς για να πάρουν τα άδεια πιάτα και να μας φερουν νερό ή οτι αναψυκτικό ζητήσαμε.

Η κουζίνα συνεπέστατη, χωρίς λάθη και καθυστερήσεις με ωραία εμφάνιση και επιμέλεια.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 1/2 κρασί λευκό και 4 με 5 αναψυκτικά πληρώσαμε περίπου 140 ευρώ εάν δεν κάνω λάθος. Θεωρώ ότι για την ποσότητα, ποιότητα είναι ένα καλό εστιατόριο και ενα καλό vfm.

Συμπέρασμα:

Οι γεύσεις δεν μπορώ να πω οτι μας ξετρέλαναν χωρίς όμως να μπορώ να πω οτι ήταν κακές. Θα το κατατάξω στα τίμια μεζεδοπωλεία με αρκετά καλό φαγητό.

15 Νοε 2018

Το Λυκονέρι μετράει μόνο μερικούς μήνες ζωή. Παρόλα αυτά έχει ήδη κερδίσει τον κόσμο της περιοχής Γλυκών Νερών απ’ ότι διαπίστωσα σε πρόσφατη επίσκεψή μου βράδυ Σαββάτου 13/10/2018 που το βρήκα κατάμεστο.

Βρίσκεται επάνω στην Λεωφ. Λαυρίου και παρά το γεγονός ότι δεν γνωρίζω καλά την περιοχή δεν δυσκολεύτηκα να το βρω. Στον Σταυρό Αγ. Παρασκευής έκανα δεξιά και σε λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω το βρίκα στο δεξί.

Πίσω από το πρωτότυπο όνομά του κρύβεται ένας μύθος ο οποίος εξιστορείται στα σουπλά που στρώνουν στα τραπέζια και έχει να κάνει με λύκους και τι άλλο; Τα γλυκά νερά της περιοχής φυσικά. Δεν θα μπω στη διαδικασία να τον εξιστορήσω, αφήνω να τον ανακαλύψετε μόνοι σας όσοι επισκεφτείτε το εστιατόριο.

Και πιο πίσω από το Λυκονέρι και τον μύθο του λοιπόν βρίσκεται ο chef Eμμανουήλ Πυθαράς. Οι πληροφορίες γύρω από το πρόσωπό του, από φίλη και γνωστή pastry chef αλλά και από το διαδίκτυο καθώς και οι άκρως λαχταριστές φωτογραφίες πιάτων του, με ενθάρρυναν να επισκεφθώ άμεσα το Λυκονέρι.

Όταν πήγα να το προσθέσω στο σύστημα του ask ήταν ήδη περασμένο οπότε σκέφτηκα ότι σίγουρα κάποιος με έχει προλάβει. Και τσουπ να η κριτική του φίλου Legas με τον οποίο οι απόψεις ταυτίζονται σχεδόν απόλυτα.

Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθής με έμφαση στην εσωτερική του πλευρά όπου βρίσκεται η κουζίνα με τον ξυλόφουρνο. Οι μαυροχάλκινες αντιθέσεις με το ανοιχτόχρωμο ξύλινο δάπεδο και μια πρωτότυπη μεταλλική κατασκευή πάνω από την κουζίνα με πλακάκια και διάφορα προϊόντα στα ράφια είναι αυτά που τραβάνε την προσοχή.

Το πάσο με τα vintage πλακάκια και τα χρωματιστά στουλ επίσης ωραίο, και τα ράφια με τα τσίπουρα από πίσω δένουν απόλυτα μεταξύ τους σε αυτή τη γωνιά. Οι τουαλέτες είναι επίσης ωραίες και καθαρές Ο εξωτερικός χώρος πιο απλός, κλεισμένος με τζαμένια κατασκευή ολόγυρα.

Γενικά είναι ένας ευχάριστος χώρος με δύο όμως μειονεκτήματα. Το πρώτο είναι το τσιγάρο, που παρά το γεγονός ότι “υποθετικά” είναι διαχωρισμένος ο χώρος σε καπνιστών και μη, στην ουσία δεν υπάρχει κανένα φυσικό διαχωριστικό που να εμποδίζει τον καπνό να εισχωρήσει παντού. Συν το γεγονός ότι στο πάσο δίπλα στην κουζίνα βρίσκεται ο υπεύθυνος που και αυτός καπνίζει καθώς και άλλο ένα πάσο που βρίσκεται η μια του πλευρά στον χώρο μη καπνιστών αλλά φιλοξενεί καπνιστές… όλο αυτό ας μου επιτραπεί η έκφραση είναι λίγο αστείο.

Και το δεύτερο είναι αυτό ακριβώς που ανέφερε και ο Legas, η υπερβολική φασαρία που επικρατεί σε αρκετά ενοχλητικό σημείο όταν έχει κόσμο. Προφανώς ο ψηλοτάβανος εσωτερικός χώρος σε συνδυασμό με τα τζάμια είναι στοιχεία που ενισχύουν την βαρούρα και δεν βοηθάνε στην ηχομόνωση του χώρου.

Στην εξυπηρέτηση νέα παιδιά με προθυμία, ευγένεια και χιούμορ όσο έπρεπε, πλην ενός σοβαρού λάθους που δεν θα το προσμετρήσω όμως στην βαθμολογία της κατηγορίας αυτής, γιατί εκτιμώ ότι ήταν απροσεξία της στιγμής ίσως λόγω φόρτου εργασίας. Ο νεαρός που πήρε την παραγγελία μας δεν μας ανέφερε τα πιάτα ημέρας και αφού παραγγείλαμε βλέπαμε ολόγυρα να σερβίρουν κάτι εντυπωσιακά καρβέλια που στο εσωτερικό τους είχαν κόκορα με χοντρό μακαρόνι. Όταν τον φώναξα να τον ρωτήσω αν υπάρχει ένα πιάτο με χοιρινή πορκέτα που είχα δει στο διαδίκτυο, μας ενημέρωσε ότι είναι πιάτο ημέρας που όμως δεν το είχαν την συγκεκριμένη γιατί ο chef επέλεξε ένα Κερκυραϊκό πιάτο… που ήταν αυτός ο κόκορας με τα μακαρόνια! Το παραβλέπω.

Πριν παραγγείλουμε ήρθε –αληθινό χωρίς κρυφές χρεώσεις- κέρασμα, ένα πιάτο με δύο κομμάτια σπανακόπιτας, πολύ γευστική και πάρα πολύ καλή κίνηση για ξεκίνημα.

Από την κατηγορία “μεζεκλίκια” του πολύ ενδιαφέροντος καταλόγου, εμείς (2 άτομα) παραγγείλαμε:

- Ρεβυθάδα λεμονάτη με λουκάνικο πράσου χ 5,50€

Γεύση απογειωτική κατά τη γνώμη μου με εξαιρετικής ποιότητας λουκάνικο πράσου και πολύχρωμες πιπεριές. Το μόνο που θα ήθελα είναι 2 λεπτά ακόμα βράσιμο καθώς ήταν “αρκετά” al dente τα ρεβύθια. Σερβιρισμένα σε εμαγιέ τηγανάκι, όμορφο εμφανισιακά όμως έχω πολλούς ενδοιασμούς όπως έχω ξαναπεί για τα συγκεκριμένα εμαγιέ σκεύη, που ακόμα κι αν χρησιμοποιούνται μόνο για σερβίρισμα, με την χρήση δημιουργούνται γδαρσίματα στην επιφάνειά τους που τα καθιστούν ανθυγιεινά.

- Σουτζουκάκια σαγανάκι τυλιχτά χ 7€

Εξαιρετικό ορεκτικό, τα σουτζουκάκια (6 τμχ) από μοσχαρίσιο κιμά ήταν πολύ αρωματικά με δυόσμο και ελαφρώς πικάντικα, ήταν τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας μέσα σε φρέσκια σάλτσα ντομάτας και από πάνω τρίματα φέτας. Σερβιρισμένα πάλι στο ίδιο σκεύος.

- Συκωτάκια μοσχαρίσια ριγανάτα χ 7€

Απίθανος μεζές, σωστά ψημένο το συκώτι, είχε κρατήσει τους χυμούς του και ήταν σκέτος αφρός. Η δε σαλτσούλα στην οποία κολυμπούσε ήταν κόλαση. Θα μπορούσα να καταναλώσω μια φρατζόλα ψωμί με αυτή την σαλτσούλα.

Μόνη παρατήρηση ότι σερβιρίστηκε KAI αυτό το ορεκτικό σε ίδιο -με τα προηγούμενα σκεύος. Μια ποικιλία στα είδη σερβιρίσματος για να σπάει η μονοτονία χρειάζεται οπωσδήποτε. Δεν χρειάζεται πολλή φαντασία για να το σκεφτεί κάποιος αυτό.

Από την κατηγορία “και τώρα ας φάμε…»

- Μάγουλα μοσχαρίσια με σκιουφιχτά και ξυνομυζήθρα χ 11€

Από αυτό το πιάτο είχα περισσότερες προσδοκίες οι οποίες δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκαν και πιστεύω πως σε αυτό έπαιξε ρόλο το κομμάτι του κρέατος. Πρώτη φορά μου συνέβη να δοκιμάσω μάγουλα μοσχαρίσια και να είναι σκληρά (σημειωτέον ότι δεν τρώω το μοσχάρι κοκκινιστό παρά μόνο όταν πρόκειται για μάγουλα καθώς όπου τα έχω δοκιμάσει λιώνουν στο στόμα). Εδώ τα περισσότερα κομμάτια ήταν σκληρά (ίσως και να έτυχε) και επιπλέον γευστικά νομίζω ότι έλειπε κάτι που θα έδινε περισσότερη ένταση σε αυτό το πιάτο, κάποιο επιπλέον μπαχαρικό ενδεχομένως και λίγο παραπάνω αλάτι.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλου με σάλτσα λεμονοθύμαρου χ 9,50€

Μεγάλη μερίδα, ζουμερό το κοτόπουλο περασμένο σε σούβλα με πιπεριές, με πάπρικα από πάνω, ήταν αρκετά γευστικό και χορταστικό και η σάλτσα λεμονοθύμαρου θεωρώ πως του ταίριαζε απόλυτα. Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές με κουρκουμά οι οποίες δεν με ενθουσίασαν να πω την αλήθεια γιατί παρότι λεπτοκομμένες δεν ήταν τραγανές. Ίσως σε αυτό να έπαιξε ρόλο και η σάλτσα που τις είχε ελαφρώς σκεπάσει. Επίσης θεωρώ ότι ο κουρκουμάς πέρα από τις ευεργετικές του ιδιότητες και του χρώματος το οποίο ενισχύει, δεν προσθέτει κάτι επιπλέον στη γεύση της πατάτας.

Ήπιαμε μια μπύρα Kaiser x 3,90€, νεράκι βρύσης σε μπουκάλι και πληρώσαμε 43,90€ ήτοι 21,95€/άτομο και στο τέλος μας κέρασαν churros (6τμχ) με σοκολάτα. Είναι το γνωστό πλέον Ισπανικό γλύκισμα που μοιάζει λίγο (αλλά στην ουσία καμία σχέση) με τον λουκουμά. Είναι πολύ νόστιμα και πολύ πιο τραγανά από τους λουκουμάδες. Εδώ έχουν στρογγυλό σχήμα (συνήθως σερβίρονται μακρόστενα σε στικς) ήταν πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα και ήταν βουτηγμένα κατά το ήμισυ σε σάλτσα σοκολάτας. Μας άρεσαν πάρα πολύ. Πολύ ωραία κίνηση και ωραία επιλογή που διαφέρει από τα συνήθη κερασμένα τύπου κορμός, χαλβάς κτλ

Συμπερασματικά το Λυκονέρι αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για την περιοχή και θεωρώ πως αξίζει την επίσκεψη και για κάποιον που θα έρθει από πιο μακρυά. Τα πιάτα του καταλόγου έχουν αρκετά δημιουργικό χαρακτήρα, οι πρώτες ύλες είναι καλής ποιότητας από Έλληνες μικροπαραγωγούς και η εκτέλεση των συνταγών καταφέρνει πολύ καλά γευστικά αποτελέσματα. Πιστεύω πως με την πάροδο του χρόνου θα δούμε ακόμα πιο ενδιαφέρουσες προτάσεις στο Λυκονέρι. Εμείς θα ξαναπάμε σύντομα.

Προτείνεται.

18 Οκτ 2018

Το Λυκονέρι είναι ένα καινούργιο μεζεδοπωλείο στα Γλυκά Νερά που έχει ανοίξει όπως έμαθα γύρω στα μέσα του Σεπτέμβρη.
Τυχαία βρεθήκαμε στην περιοχή μία Κυριακή βράδυ και και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την κουζίνα του.
Το παρκάρισμα έξω από το εστιατόριο είναι πολύ εύκολο αφού υπάρχει ανοιχτό πάρκινγκ, αλλά και αν αυτό γεμίσει, στα γύρω στενά υπάρχει άφθονος ελεύθερος χώρος.
Το εστιατόριο εκτείνεται κυρίως στον εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι κλεισμένος με τζαμαρία.
Και εκεί είναι τα περισσότερα τραπέζια, ενώ στο εσωτερικό του βρίσκεται η κουζίνα σε κοινή θέα και χωράνε 3-4 τραπέζια.
Η διακόσμηση είναι ξεχωριστή με την κουζίνα να δεσπόζει στον χώρο ενώ εντύπωση μας έκαναν και τα τραπέζια που το πάνω μέρος τους ήταν επενδεδυμένα με πλακάκι!

Την ώρα που μπήκαμε το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο από παρέες νέων ατόμων και το κλίμα ήταν πολύ εύθυμο.
Από τα ηχεία ακούγεται ελληνική μουσική, πότε έντεχνο, πότε ρεμπέτικο, αλλά ακούγεται ελάχιστα λόγω της αυξημένης φασαρίας στο χώρο.

Αφού καθίσαμε μας έφεραν για καλωσόρισμα νερό βρύσης και ένα μεγάλο κομμάτι σπανακόπιτα κομμένο στα τέσσερα.
Πρωτότυπο, όντως.
Ο κατάλογος είναι ένα καλαίσθητο φύλλο από χαρτόνι με το έμβλημα του μεζεδοπωλείου στο πάνω μέρος.
Το μενού του εστιατορίου βασίζεται κυρίως στην ελληνική κουζίνα με τα κρεατικά να κυριαρχούν αλλά και κάποια ξεχωριστά πιάτα με θαλασσινά.

Ξεκινήσαμε με την ελληνική σαλάτα (7 €) που είναι στην ουσία χωριάτικη με παξιμάδι και μανούρι.
Ήρθε σε ένα μεγάλο πήλινο πιάτο με την τομάτα λεπτά κομμένη ενώ είχε και φύλλα κάπαρης μέσα.
Συνεχίσαμε με κεφτεδάκια τηγανητά όπου ήρθαν σε σέσουλα με λαδόκολλα, μαζί με τηγανιτές πατάτες (6,8 €).
Μας άρεσαν πολυ, καθώς και οι πατάτες οι οποίες ήταν τραγανές και φυσικά αληθινές.
Πήραμε μια αλοιφή που λέγεται φλωρινοπιπεροσαλάτα που η βάση της είναι πιπεριά Φλωρίνης με φύλλα κάπαρης(4€).
Ήρθε σε ένα εντελώς επίπεδο και μεγάλο πιάτο που μας φάνηκε λιγάκι άβολο.
Θα προτιμούσαμε να ερχόταν σε ένα πιο βαθύ πιατάκι.
Μας άρεσε πολύ και σίγουρα ήταν κάτι το διαφορετικό από τις κλασσικές προτάσεις όπως τυροκαυτερή μελιτζανοσαλάτα η τζατζίκι.

Πήραμε και το τυροπιτάρι (6,5€).
Ήταν τηγανητό αλλά δεν είχε γεύση λαδίλας, ενώ ήταν και αρκετά μεγάλο.
Το φύλλο του ήταν λεπτό και μας άρεσε πολύ η γεύση του.
Για κυρίως πήραμε τα πρόβεια φιλετάκια (9,5 €) που ήρθαν με συνοδεία τηγανητές πατάτες και κομματάκια από λαχανικά.
Ήταν σωστά ψημένα αλλά μας φάνηκε κάπως μικρή η ποσότητα.
Επόμενο κυρίως ήταν το κοντοσούβλι κοτόπουλο (9,5€).
Από το όνομα και μόνο φαντάστηκα πως θα ήταν ψητό κοτόπουλο σούβλας ή στη λαδόκολλα.
Αντί για αυτό ήρθε μία μικρή μεταλλική σούβλα όπου είχαν περάσει φιλέτο κοτόπουλο σε κομματάκια μαζί με πιπεριές.
Και εδώ η γαρνιτούρα ήταν ξανά τηγανητές πατάτες και μία σάλτσα λεμονιού που θα μπορούσε να ήτανε πιο πηχτή.
Η γεύση μας φάνηκε κάπως επίπεδη, κυρίως λόγω της σάλτσας.

Επειδή είχαμε πάρει φόρα, άλλωστετέσσερα άτομα ήμασταν, είπαμε να δοκιμάσουμε και το χοιρινό κεμπάπ.
Εδώ ήρθαν 3 τεμάχια από χοιρινό κιμά συνοδευμένα και αυτά από τηγανητές πατάτες, πιτάκια και γιαούρτι (9 €).
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση, μας άρεσαν πολύ και αυτά αλλά είχαμε μία μικρή ένσταση σχετικά με τη γαρνιτούρα που ήτανε σε όλα τηγανιτές πατάτες.
Αν και πολύ εύγευστες ίσως Θα πρεπε σε κάποια πιάτα να βάζουν και κάποια άλλη γαρνιτούρα.
Μαζί με όλα αυτά συν τέσσερις μπύρες και αναψυκτικό πληρώσαμε 63 ευρώ.
Κέρασμα στο τέλος είχε λουκουμάδες με σοκολάτα, σε σχήμα κουλουριών!
Η τιμή μας φάνηκε αρκετά καλή, δεδομένο ότι φάγαμε γνωστά ελληνικά πιάτα μαγειρεμένα όμως με ένα λίγο διαφορετικό τρόπο που μας άρεσε.
Όπως έγραψα στην αρχή το μαγαζί είναι καινούργιο και σίγουρα με μία και μόνο επίσκεψη δεν μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
Σίγουρα θα το επισκεφτούμε και άλλες φορές για να δοκιμάσουμε και κάποια άλλα πιάτα από μας εντυπωσίασαν διαβάζοντας τα και μόνο.
Περάσαμε πολύ όμορφα και εύχομαι καλές δουλειές στους ιδιοκτήτες.

17 Νοε 2018

Επισκευθήκαμε το εστιατόριο "Λυκονέρι" πριν απο δύο μέρες και, παρόλο που έχει μόλις ανοίξει, κατάφερε να μας ενθουσιάσει. Δεν είναι εξαιρετικό, αλλά είναι μια καλή επιλογή, αν θα ήθελε κανείς να βγει ένα βραδυ για μια σύντομη έξοδο από το σπίτι και να φάει καλό φαγητό.

Τρία άτομα ήμασταν και παραγγείλαμε μία κλασσική σαλάτα χωριάτικη (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα), ένα τυροπιτάρι, μία μερίδα κεφτεδάκια και ένα συκώτι "ταλιάτα" στην σχάρα.
Η σαλάτα ήταν τεραστίου μεγέθους, πολύ χορταστική και όλα τα λαχανικά ήταν πολύ φρέσκα. Τώρα, το τυροπιτάρι δεν άξιζε ιδιαίτερα. Φαινόταν σπιτικό και το φύλλο ήταν τραγανό, αλλά το τυρί ήταν πάρα πολύ λίγο και δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου. Επίσης, είχαν ρίξει και μέλι από πάνω, κάτι που δεν αναγράφεται στον κατάλογο. Τα κεφτεδάκια, δεν έχω τι να πω, ήταν απλούστατα άριστα. Το κρέας ήταν πολή καλά ψημένο και γευστικό και οι συνοδευτικές πατατούλες νοστιμότατες. Το συκώτι στην σχάρα "ταλιάτα" ήταν κομμένο σε λεπτές φέτες, κάτι που μας αρέσει πολύ. Παρ' όλα αυτά, αναγκαστίκαμε να το δώσουμε μία φορά πίσω για να το ψήσουν καλύτερα, γιατί ήταν κατακόκκινο μέσα. Όταν μας το ξανάφεραν, ήταν όπως ακριβώς το θέλαμε, καλοψημένο και αρκετά νόστιμο. Μας άρεσε πολύ.
Γενικώς οι μερίδες έχουν μεσαίο προς μεγάλο μέγεθος. Να προσθέσω, επίσης, πως το ψωμί (αν πάρετε) είναι φρεσκοψημένο και ζεστο και για επιδόρπιο προφέρουν τσούρος (ισπανικοί λουκουμάδες) με σοκολάτα, που είναι νοστιμότατα.

Για τον χώρο δεν έχω πολλά να πω. Ο έξω χώρος δεν είναι ιδιαίτερα διακοσμιμένος αλλά το γεγονός ότι ήταν ο χώρος καπνίζοντων, απ' ότι φαινόταν, υπήρχε πολύς καπνός και έντονη μυρωδιά τσιγάρου όπως και πολύ φασαρια. Στον μέσα χώρο δεν διαλέξαμε να κάτσουμε επειδή ήταν πιο κλειστός και μικρός.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και παρά τον πολύ κόσμο (ήταν καθημερινή, πάντως) και σερβιριστήκαμε πολύ γρήγορα. Οι σερβιτόροι είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί καθώς και χαμογελαστοί.

Για όλα αυτά που παραγγείλαμε πληρώσαμε γύρω στα 35 ευρώ, που κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλή τιμή. Μην ξεχνάμε πως η μερίδα συκώτι έκανε 10 ευρώ από μόνη της. Σε γενικές γραμμές, μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι από εστιατόριο "Λυκονέρι" και σίγουρα θα ξαναπάμε. Είναι μία καλή πρόταση για φαγητό και το συστήνω.