Αλυσίδα της Β. Ελλάδας με burgers

02 Νοε 2018

Κυριακή μεσημέρι βόλτα στο κέντρο 6 ενήλικες, 2 παιδιά και 1 μωρό και με σκοπό να δοκιμάσουμε το burger που μάγεψε την Θεσσαλονίκη και ήρθε πλεον και στην Αθήνα.

Χώρος (2/4):

Στον πεζόδρομο της Αιόλου φτιάχτηκε ενας χώρος με επένδυση πέτρας εσωτερικά και ένα ωραιο γωνιακό εξωτερικό διάκοσμο που έδειχνε οτι έχουν κάνει κάποια επένδυση.

Μικρός όμως χώρος για λίγα τραπέζια (καθιστών και ορθίων) με industrial διακόσμηση και έπιπλα.

Γεύση (3/4):

Το beef burger είναι πάρα πολύ καλό αλλά τα υπόλοιπα δεν έλεγαν κάτι. Παραγγείλαμε:

1 πατάτες chili con carne με αυγό (6.5/10)

Chicken strips παναρισμενα με cos law και πατάτες (6.5/10)

2 σαλάτες Caesar με ψητό κοτόπουλο (6.5/10)

5 διαφορετικά burgers με μπιφτέκι μοσχαρίσιο (8.5/10)

1 burger με ψητό κοτόπουλο (7/10)

Εξυπηρέτηση (2/4):

Το μαγαζί είναι self service οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι δεν είχαν μεγάλη καθυστέρηση στην παραγγελία.

Value for money (3/4):

Τα burgers είναι πολύ νόστιμα αλλά θεωρώ αυτά καθώς και τα υπόλοιπα είναι λίγο πιο ακριβά απο οτι θα έπρεπε για self service και για τις χάρτινες συσκευασίες που τοποθετούνται.

Τα burgers για παράδειγμα κοστίζουν απο 4 μεχρι 6 ευρώ σκέτα αλλά η Caesars σαλάτα σε πλαστικό κόστιζε 7.5 ευρω.

Συμπέρασμα:

Ωραίο burger δοκιμάστε το με την 1η ευκαιρία!!

22 Αυγ 2019

Ημερομηνία επίσκεψης: Κυριακή, 4 Αυγούστου 2019, 3 ενήλικες και ένα παιδί, χωρίς κράτηση

Το έχουμε παράδοση με το σύζυγο να πηγαίνουμε για μπεργκεράκια μετά από κάθε εθελοντική αιμοδοσία -- η δικαιολογία μας είναι ότι θέλουμε κάτι δυναμωτικό... στην πραγματικότητα, απλά βρίσκουμε ευκαιρία να απολαύσουμε κάτι που μας αρέσει, αλλά, η αλήθεια να λέγεται, δεν είναι και από τις πιο υγιεινές επιλογές φαγητού. Συνήθως επιλέγουμε το κορυφαίο, κατά την άποψή μας, μπεργκεράδικο της Αθήνας, το Juicy Grill στο Χολαργό, όμως αυτή τη φορά σκεφτήκαμε να τεστάρουμε ένα από τα υπόλοιπα μαγαζιά στη λίστα μας, που ο τρίτος της παρέας ήθελε από καιρό να δοκιμάσει, και κατεβήκαμε στο κέντρο.

Ο χώρος:
Στον πεζόδρομο της Αιόλου, εύκολη πρόσβαση με το μετρό.
Δύο αίθουσες -- μια μεγάλη, μπροστά από την κουζίνα, και μια μικρότερη δίπλα της --, με τραπεζοκαθίσματα ταχυφαγείου, απ' αυτά που δίνουν την αίσθηση ότι είναι μονίμως λερωμένα από λάδια. Κάποια από αυτά έχουν τη μορφή βαρελιού. Δεν ξέρω αν οι ιδιοκτήτες ήθελαν να δώσουν μια βιομηχανική όψη στο χώρο ή απλά δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου για τη διακόσμηση, αλλά η πρώτη εικόνα είναι απογοητευτική. Τουλάχιστον, χαζεύεις την περατζάδα της Αιόλου από τις τζαμαρίες.

Το μενού:
11 επιλογές σε μοσχαρίσιο μπέργκερ, 2 με κοτόπουλο, 3 σαλάτες, πατάτες και onion rings. Ουκ εν τω πολλώ το ευ προφανώς η φιλοσοφία κι εγώ το δέχομαι, αρκεί το μικρό μενού να είναι μεγάααααλο σε γεύση.

Αλλά δεν!

Η παραγγελία μας ήταν:
-- Μια μερίδα πατάτες classic. Εμφανώς προτηγανισμένες, εντυπωσιακά λίγες για μερίδα -- βία να ήταν 15 πατάτες μετρημένες! Κακή γεύση. (2,90€)
-- Μια house σαλάτα. Εντελώς ατημέλητη και φτωχική στα υλικά (μέτρησα ακριβώς 3 μισά ντοματίνια), χωρίς αρκετό ντρέσινγκ για να νοστιμίσει. Απαράδεκτη για την τιμή της. (5,90€)
-- Ένα Breakfast μπέργκερ (5,50€)
-- Ένα Sweet Chili Chicken μπέργκερ (6,90€)
-- Ένα Pax μπέργκερ (4,90€)
-- Μία μπύρα Φιξ Άνευ (2,50€)

Το μόνο θετικό σχόλιο που ακούστηκε ήταν από το φίλο μας, που πήρε το Pax. Είπε ότι ήταν "νοστιμότατο", αλλά ακριβό για το μέγεθός του. Τα δικά μας μπέργκερ ήταν εξίσου μικρά (σε βαθμό να αστειευόμστε, φεύγοντας, για το πού θα πάμε να φάμε κάτι) και ολωσδιόλου αδιάφορα γευστικά.

Το σέρβις:
Δεν υπάρχει, το μαγαζί είναι self service. Πας στο ταμείο, παραγγέλνεις, σου δίνουν ένα γκατζετάκι που ζουζουνίζει όταν είναι έτοιμη η παραγγελία σου, παραλαμβάνεις το δίσκο σου, τρως και μετά πετάς τα σκουπίδια και τα απομεινάρια σου στους μεγάλους κάδους σκουπιδιών δίπλα στην πόρτα.

Σημείωση: εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως οικολογική ευαισθησία. Όλες οι συσκευασίες είναι πλαστικές μιας χρήσεως και φυσικά δε γίνεται κανένας διαχωρισμός των απορριμμάτων σε ανακυκλώσιμα και μη ή συγκέντρωση των οργανικών για κομποστοποίηση. Τι ψάχνεις κι εσύ, θα μου πείτε τώρα. Ποιος το κάνει για να το κάνουν κι αυτοί; Κι όμως, αν το έκαναν, θα είχαν έναν έστω λόγο να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα ταχυφαγεία, γιατί το φαγητό τους σίγουρα δεν τα καταφέρνει ούτε στο ελάχιστο.

Θα ξαναπάω;
Εξυπακούεται πως όχι. Η δεύτερη, μετά το απόλυτο φιάσκο του Estrella, Θεσσαλονικιώτικη πρόταση που κατεβαίνει Αθήνα και αποδεικνύεται παταγώδης αποτυχία. Μικρό το κακό (ανύπαρκτο, βασικά) όσο υπάρχει το Juicy Grill...